Setari Cookie-uri

Verighete simbolice...un pacat?

pan' la urma v'ati luat verighete sau v'ati despartit deja?
Diavolyta_
Postat pe 7 Mai 2009 00:16
SA INCERC SA-TI EXPLIC CE INSEAMNA VERIGHETA?...cred ca nu are rost si asa fiecare crede si face ce vrea .....insa doar de curiozitate sa cauti pe google sa vezi ce reprezinta ........poate daca aveti un inel la fel sa insemne ceva pentru voi ,foarte frumos ...insa e diferenta intre inel si verigheta....zice cineva ca e de 4 ani cu iubitul ei si de 1 an poata verigheta si sa mutat la el........daca tot crede ca se IUBESC asa tare ...intrebarea e ///DE CE NU S-AU CASATORIT PANA ACUM ...SAU MACAR JUMATATE DE CUNUNIE SI PURTA VERIGHETA LINISTITA . nu inteleg de ce sa porti verigheta daca nu ........IN FINE ,FACETI CUM VRETI . INSA DIAVOLITA AVEA DREPTATE .....SA INTREBI PREOTUL .... DAR EL CRED CA AR ZICE SA TE MARITI DACA VREI VERIGHETA. VA PUP
ferero
Postat pe 7 Mai 2009 04:33
mey si eu am aceas problema nici eu nu jtiu dak este sau nu bn dak se pot face farmece sau nu si sunt curioasa dak e adevarat k se pot fc farece.............sunt cu prietenul meu de 2 ani si 9 luni si in primul an pana la sf celui deal doilea an leam purata si neam desp si acum neam impakt si sincer nu ne intelegem prea bn si tind sa cred k ar putea fii facut ceva pe ele.....adika nujtiu voi ce parere aveti??????????????????? .............voi ce credeti sunt de vina verighetele ??? adk sunt inele gen verighete deci nujtiu.......si dekt sa fiti rautaciosi mai bn nu raspundeti..........kt despre fata care a pus intrebarea:parerea mea este k nu e un pakt deloc si cum a zs cnva la kt pakatuim ink un pakt in plus,,,,,,,,insa dak apar probleme intre voi poate ar fii bn sa reuntati la ele ......parerea mea :) :)
issa_4_maryo
Postat pe 28 Martie 2010 13:50
Pacatul desfraului (a trai ca in casatorie in afara casatoriei) e un pacat urias si daca unul din voi moare, ajunge in chinurile iadului.

Sa porti evrigheta e pacat mare, mai ales daca o porti inaintede casatorie. Iti bati joc de taina casatoriei. Verigheta e obicei pagan luat de crestini pentru a mai atrage adepti, dar e si ea bijuterie si deci- pacat.

Un articol foarte bun (in engleza) despre verigheta in casatorie (de ce e pacat sa o porti).

Dar daca chair vreti sa nu mai pacatuiti, purtati fuste, haine decente ca sa nu mai ispititi oamenii, nu va mai fardati, nu maipurtati cercei si nici un fel de bijuterii si nu va mai spreiati si nu va mai dati cu antiperspirante. Nu stiu de o realuizati dar mirosul e si el o ispita.

Apa si sapun. Ajung. De mirositi, exista WC si va spalati. Eu asa fac si toate sunt bune si frumaose.

Nu va mai vopsiti, nu va ondulati parulm, nu il faceti cu placa, nu folositi fixativ- parul sa fie natural.

Purtati batic in biserica cat si pe strada de puteti.

Invatati sa fiti umile si rugati-va cat mai des cu putinta, obligatoriu zilnic ca sanu cadeti.

Veniti in rai si lasati spiritul acestei lumi cu imputenile sale.

Dumnezeu sa va binecuvanteze.
Zaharia_Ionut_1
Postat pe 1 Aprilie 2015 10:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat 2 De la: anutzzaa 3 August 2010 00:09
prietenului meu ii face placere sa ma enerveze... 23 De la: coffeeta 6 Ianuarie 2009 15:18
Aventuri 24 ore - Cum a fost 11 De la: Iris4ever 2 Decembrie 2008 00:40
cum se naste... 53 De la: joni_1 7 August 2009 08:27
Ce ati alege? Ratiunea sau pasiunea? 27 De la: Roco 18 Aprilie 2009 06:39