Setari Cookie-uri

Biblia spune clar:"CINE VA CREDE SI SE VA BOTEZA VA FI MANTUIT...", si NU: CEI CE VOR FI BOTEZATI DE VOI VOR FI MANTUITI!

Mai copii,

Copiii sunt botezati de mici deoarece se nasc cu pacatul originar. Cum in trecut mureau e capete, daca nu se botezau cat mai devreme, atunci crestinismul spune ca merg direct in Iad, Botezul pruncilor este deci influentat de conditiile de viata si mortalitatea infantila crescuta.

Iar dupa botez, faptul ca mergi la biserica si iei parte activ si constient la celelalte taine reprezinta o acceptare tacita.

Kathara
Postat pe 14 Mai 2009 00:36
De la: angelofsorrow, la data 2009-05-12 10:36:46Ce imi place pe forum-ul asta e ca ...e prostie in masa...si sunt doar 1...2...3...4 persoane care scipesc a inteligenta.
Important e sa stii unde sa pune cratima sau cu cati " I" se scrie un cuvant ...
Nu conteaza ca la o adica ai si tu o parere...si poate si TU ai citit...neeeee...important e ca nu stii sa scriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :)).
Cat despre biblie ...experti din intreaga lume incearca sa o descifreze si nu reusesc. Cel putin nu pana in acest moment. Ca s-au descifrat unele parti (sau cel putin asa se crede )...asta e partea a doua.
Si pentru ca Isus e scris in nush cate limbi ...cum spunea cineva ...cu diverse litere...ca e jesus ...ca e Iehoºua ...blabla..
Conteaza chiar atat de mult CUM se scrie Isus?
Ok....daca ne uitam in publicatiile academice...sau pur si simplu in cotidiene...sau cuuuuulmea in biblie...gasim ca se scrie cu un i. Daca ne uitam pe sf. google sau in alte parti...gasim publicatii in care apare cu 2 i.
Deci ...din moment ce nici una din variante nu a fost contestata ...cred ca ambele sunt CORECTE.
Acu ca s-a clarificat problema scrisului...
Revin la subiectul tratat pe acest forum...
Da...Dor_a...ai dreptate ...uneori e bine ca omul sa se mai documenteze inainte sa faca afirmatii.
Insa daca faptul e consumat...si tot vrei sa dai un sfat ...ce te costa sa fii mai diplomata.
Stiu ca unii dintre noi suntem agramati ...inculti...si nu stim sa scriem...dar asta nu inseamna ca persoane inteligente precum tu si diavolytza trebuie sa ne discreditati in halul asta.
Sau ai venit in ajutorul diavolitzei ca nu mai facea fata???
A-ti barfit pe mess ...ti s-a plans ca cineva A INDRAZNIT sa o contrazica si te-ai gandit tu sa ii sari in ajutor?
Laudabil gest.
Dai dovada de solidaritate si amicitie.
Din acest punct de vedere...toata stima.
Da hai sa lasam si oameni obisnuiti sa spuna ce au de spus...sa dezbata ce au de dezbatut...si sa isi corecteze greselile TOCMAI prin a expune pareri si pareri.
In fond...cred ca asta reprezinta un FORUM...discutii. Pareri ...intrebari ...sugestii...naiba...


Dar asta e doar parerea mea.
Spune-mi ignoranta ...poate am uitat sa pun vreun i sau vreo cratima.
INSA E PAREREA MEA...SI DACA TU SAU ALTE INTELIGENTE SCLIPITOARE NU VA PUTETI ABTINE DIN COMENTARII ACIDE ...LASATI OAMENII IN PACE.
De ce stricati ziua facand parada de cat de culte sunteti voi?
Aveti o parere legata de subiect...sau vreti sa contraziceti pe cineva (cu argumente logice) ...ok...foarte bine. Insa cred ca nimeni nu s-a legat de nici una dintre voi cand faceati greseli.
A gresi e uman. A fi perfect...e stupid.
NU EXISTA PERFECTIUNEA.

Numai bine :)

A.


Ca sa ai o parere interesanta trebuie sa fii destept.
O minima dovada ca esti destept, e sa fii capabil sa scrii corect.

FAIL!
Kathara
Postat pe 14 Mai 2009 00:41
De la: Kathara, la data 2009-05-14 00:41:20
De la: angelofsorrow, la data 2009-05-12 10:36:46Ce imi place pe forum-ul asta e ca ...e prostie in masa...si sunt doar 1...2...3...4 persoane care scipesc a inteligenta.
Important e sa stii unde sa pune cratima sau cu cati " I" se scrie un cuvant ...
Nu conteaza ca la o adica ai si tu o parere...si poate si TU ai citit...neeeee...important e ca nu stii sa scriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :)).
Cat despre biblie ...experti din intreaga lume incearca sa o descifreze si nu reusesc. Cel putin nu pana in acest moment. Ca s-au descifrat unele parti (sau cel putin asa se crede )...asta e partea a doua.
Si pentru ca Isus e scris in nush cate limbi ...cum spunea cineva ...cu diverse litere...ca e jesus ...ca e Iehoºua ...blabla..
Conteaza chiar atat de mult CUM se scrie Isus?
Ok....daca ne uitam in publicatiile academice...sau pur si simplu in cotidiene...sau cuuuuulmea in biblie...gasim ca se scrie cu un i. Daca ne uitam pe sf. google sau in alte parti...gasim publicatii in care apare cu 2 i.
Deci ...din moment ce nici una din variante nu a fost contestata ...cred ca ambele sunt CORECTE.
Acu ca s-a clarificat problema scrisului...
Revin la subiectul tratat pe acest forum...
Da...Dor_a...ai dreptate ...uneori e bine ca omul sa se mai documenteze inainte sa faca afirmatii.
Insa daca faptul e consumat...si tot vrei sa dai un sfat ...ce te costa sa fii mai diplomata.
Stiu ca unii dintre noi suntem agramati ...inculti...si nu stim sa scriem...dar asta nu inseamna ca persoane inteligente precum tu si diavolytza trebuie sa ne discreditati in halul asta.
Sau ai venit in ajutorul diavolitzei ca nu mai facea fata???
A-ti barfit pe mess ...ti s-a plans ca cineva A INDRAZNIT sa o contrazica si te-ai gandit tu sa ii sari in ajutor?
Laudabil gest.
Dai dovada de solidaritate si amicitie.
Din acest punct de vedere...toata stima.
Da hai sa lasam si oameni obisnuiti sa spuna ce au de spus...sa dezbata ce au de dezbatut...si sa isi corecteze greselile TOCMAI prin a expune pareri si pareri.
In fond...cred ca asta reprezinta un FORUM...discutii. Pareri ...intrebari ...sugestii...naiba...


Dar asta e doar parerea mea.
Spune-mi ignoranta ...poate am uitat sa pun vreun i sau vreo cratima.
INSA E PAREREA MEA...SI DACA TU SAU ALTE INTELIGENTE SCLIPITOARE NU VA PUTETI ABTINE DIN COMENTARII ACIDE ...LASATI OAMENII IN PACE.
De ce stricati ziua facand parada de cat de culte sunteti voi?
Aveti o parere legata de subiect...sau vreti sa contraziceti pe cineva (cu argumente logice) ...ok...foarte bine. Insa cred ca nimeni nu s-a legat de nici una dintre voi cand faceati greseli.
A gresi e uman. A fi perfect...e stupid.
NU EXISTA PERFECTIUNEA.

Numai bine :)

A.


Ca sa ai o parere interesanta trebuie sa fii destept.
O minima dovada ca esti destept, e sa fii capabil sa scrii corect.

FAIL!



scorpyoW
Postat pe 14 Mai 2009 00:59
Pictogramele sunt un inceput, dar nu-i chiar scriere. Mai inshearca dumneata.
Kathara
Postat pe 14 Mai 2009 23:37
defapt se scrie Yeshua, dar lumea din zilele de astazi au tradus si au zis: Iisus sau Isus. Tinand cont deci de faptul ca nici una din formele scrise nu este complet corecta, nu poti sa spui ca este corect Iisus si nu Isus.
Este acelasi lucru si cu Hristos sau Cristos.
Asta ai sti daca ai fi citit mai mult, asa precum tu indemni pe altii.
Eu as recomanda sa nu ramanem doar cu ce citeste fiecare ci sa ne ampliam studiul teologiei fiecare.
Apropo, Yeshua inseamna "salvatorul"
icthus
Postat pe 27 Noiembrie 2015 13:35
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 15:45:16Iisus..... Se scrie cu doi de I .... mai pune mana si citeste


defapt se scrie Yeshua, dar lumea din zilele de astazi au tradus si au zis: Iisus sau Isus. Tinand cont deci de faptul ca nici una din formele scrise nu este complet corecta, nu poti sa spui ca este corect Iisus si nu Isus.
Este acelasi lucru si cu Hristos sau Cristos.
Asta ai sti daca ai fi citit mai mult, asa precum tu indemni pe altii.
Eu as recomanda sa nu ramanem doar cu ce citeste fiecare ci sa ne ampliam studiul teologiei fiecare.
Apropo, Yeshua inseamna "salvatorul"

Citeste: http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/25043/Biblia-spune-clar-CINE-VA-CREDE-SI-SE-VA-BOTEZA-VA-FI-MANTUIT-si-NU-CEI-CE-VOR-FI-BOTEZATI-DE-VOI-VOR-FI-MANTUITI/Biblia-spune-clar-CINE-VA-CREDE-SI-SE-VA-BOTEZA-VA-FI-MANTUIT-si-NU-CEI-CE-VOR-FI-BOTEZATI-DE-VOI-VOR-FI-MANTUITI-pagina-3.html#ixzz3sgtfI9rq
Follow us: @Kudika_ro on Twitter | www.kudika.ro on Facebook
icthus
Postat pe 27 Noiembrie 2015 13:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu taur si el berbec 20 De la: Diavolyta_ 13 Iulie 2009 23:50
Un sfat mic daca se poate :O3 16 De la: kudika_34733 26 Mai 2013 13:15
Cum as putea sa il uit definitiv? 15 De la: fetita_cu_fitze 12 Septembrie 2009 22:33
vreau parerile voastre 19 De la: hystria1 7 Septembrie 2010 17:20
putem sau nu... 67 De la: eka 25 Mai 2009 11:23