Setari Cookie-uri

Biblia spune clar:"CINE VA CREDE SI SE VA BOTEZA VA FI MANTUIT...", si NU: CEI CE VOR FI BOTEZATI DE VOI VOR FI MANTUITI!

Multumesc pentru amabilitatea ta crestineasca (ortodoxa sau catolica, dupa caz).

Postat pe 8 Mai 2009 10:33
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-05 15:44:34
subscriu!
FRANNNCE
Postat pe 8 Mai 2009 10:35
De la: Roco, la data 2009-05-08 08:59:16
De la: cristi_nne, la data 2009-05-08 08:37:34
exact. just a pus punctul pe i deoarece eu una acum nu pot spune ca sunt ortodoxa, desi am fost botezata.

Pe care i a pus punctul, pe primul sau pe al doilea ?


cred k pe al 3 sau 4-lea...
cristi_nne
Postat pe 8 Mai 2009 10:40
De la: valita76, la data 2009-05-08 09:40:47
- la ortodocsi pentru ca pruncii nu pot sã-si mãrturiseascã credinta crestinã, Biserica Ortodoxa are ca garant pe nasii care-i primesc la botez, care mãrturisesc pentru acestia credinta crestinã rostind Crezul si care îsi iau indatorirea ca finii lor sã fie crescuti de ei în credinta Bisericii.

Deci, e bine sa fi botezat, e bine sa fie facuta marturisirea in credinta dar spre deosebire de catolici ortodocsii ( ma refer la preotime acum ca ei au facut interpretarile) gandesc asa:


dupa cum spuneam, ne indoctrineaza de mici
kitty_krieger
Postat pe 8 Mai 2009 12:40
De la: valita76, la data 2009-05-08 09:40:47

Va pierdeti in detalii ( de genul :-e mai bine sa fie botezat cand constientizeaza si accepta credinta sau cand e prunc; e mai bine sa fie scufundat in apa sau stropit....) si nu mai dati importanta semnificatiei botezului. Botezul se practica in multe religii desi eu voi face comparatii doar intre 2 (ortodoxa si catolica). E bine sa fie botezat asta-i unanim acceptat, taina sfantului botez daca n-o stiti o puteti gasi printr-o simpla cautare pe google.


Bun, deci e bine sa fie botezat:
- la catolici botezul este facut cand copilul este mai mare si poate face singur marturisirea in credinta
- la ortodocsi pentru ca pruncii nu pot sã-si mãrturiseascã credinta crestinã, Biserica Ortodoxa are ca garant pe nasii care-i primesc la botez, care mãrturisesc pentru acestia credinta crestinã rostind Crezul si care îsi iau indatorirea ca finii lor sã fie crescuti de ei în credinta Bisericii.

Deci, e bine sa fi botezat, e bine sa fie facuta marturisirea in credinta dar spre deosebire de catolici ortodocsii ( ma refer la preotime acum ca ei au facut interpretarile) gandesc asa:

„Acest lucru cunoscându-l, cã toti ne nastem cu pãcatul strãmosesc, avem noi siguranta cã un prunc va trãi pânã la vârsta când poate sã cunoascã si sã mãrturiseascã credinta în Hristos, pentru ca atunci sã-l botezãm ? Putem noi sã riscãm ca el sã moarã nebotezat, sub osânda pãcatului strãmosesc ?”

Sa fiti iubiti!


imi permit sa am o cu toata alta parere.......
ce spui tu ar insemna ca sacrificiul lui Isus pe cruce este egal cu zero....la ce avem nevoie de nasi???ce fac ei pt noi???ei sunt garantzii a ce???
nu este Isus garantul nostru al tuturor ,mai avem nevoie de altceva????
parerea mea este ca botezul nu e decat o inchinare a vietzii tale lui Dumnezeu,acceptand sa il urmezi asa cum potzi mai bine pe Isus,spre o viatza vesnica.
Daca acei copii vor muri inainte sa auda numele lui Dumnezeu,ei bine,ei nu vor fi uitatzi,asta cu sigurantza.,la fel si cei care cu mii de ani in urma nu au auzit vreo boaba de biblie.....
....nu e decat o umila parere....
matracucu
Postat pe 8 Mai 2009 12:55
De la: Roco, la data 2009-05-08 09:56:32
De la: valita76, la data 2009-05-08 09:40:47
Deci, e bine sa fi botezat...

La ce foloseste sa 'marturiseasca' un copil de 3 luni ce pacate a avut ?!!!
sau unul de 7, 9 sau 12 ani?


exact...ce sa marturisesti si mai ales cui????
matracucu
Postat pe 8 Mai 2009 12:56
Permiteti sa intru si eu in discutie si sa va relatez ceva.
E o experienta traita de mine ...sau mai bine spus ...la care am asistat.
O finutza d'alor mei ...trebuia sa nasca. Dat fiind faptul ca naiba stie cum a incalct viata itele ...am ajuns sa merg cu ea la spital sa se interneze.
Nu mentionez cu cat "interes s-au ocupat medici de ea...pentru ca e de prisos :).
Ideea e ca a ajuns pe masa ...fiind in travaliu si apa rupandu-se de ceva vreme...insa nu s-a dilatat suficient.
Dupa uuuuuulte ore de chin ...in care doctorii nu au facut nimic sa ii aline suferinta ...nici macar cezariana ...desi s-a solicitat ( a aparut intre timp sotul s mama femeii)...femeia a nascut.
Gemeni ...toate ca toate ...insa al doilea era cu probleme. Paralizie , insuficienta respiratorie si naiba mai stie ce.
Cert era ca acel copil se stingea. Doctorii nu i-au mai dat nici o sansa.
La auzul acestor vorbe...familia a solicitat un preot pentru a boteza copilul. Ca sa moara botezat. Macar atat.
Vreau sa va spun ca acel copil avea o paloare cadaverica...nu se misca...nu plangea...a fost ceva crunt.
Intr-un final a sosit preotul ...si a inceput slujba.
Copilul a fost botezat ...si toti ne rugam pentru sufletul lui.
Nu cred in minuni ...si nu sunt una dintre cele mai religioase persoane din lumea asta.
Am multe nelamuriri ...si sunt de acord cu parerea majoritatii...biserica si clerul bisericesc sunt o forma de manipulare al naibii de buna.
Am si motive sa cred acest lucru.
Whatever...sa revenim...
Au trecut aproape 10 ani de la acel eveniment.
Copilul ...well...fetita...DIANA pentru ca asa o chiama...traieste.
Da...este paralizata...si inima ei functioneaza deficitar. Plamanii nu i s-au dezvoltat k lumea...si din pacate mai are si deficit in vorbire.
Insa a supravietuit.
Spuneti ce vreti ...ca a fost coincidenta ...ca a fost puterea copilului si dorinta acestuia de a lupta. Ca a fost dragostea parintilor si a familiei care a facut-o sa isi revina.
Nu stiu ...nu am nici o explicatie...insa stiu ce am vazut.
Stiu cum era acolo...in incubator...stiu cum era la botez...stiu cum a evoluat la cateva ore dupa botez...si stiu cum e dupa 10 ani.
De ce?
Simplu...parintii mei au botezat-o pe ea si sora ei :).
Nu stiu cum e mai bine...cu sau fara botez.
Da...in mod normal ...ar trebui sa ti se faca botezul doar in momentul in care ai suficient discernamant...si sa ti se dea posibilitatea sa alegi religia in care sa te regasesti.
Nici mie nu imi surade ideea sa imi botez copii in religia in care sunt eu ...pentru ca nu stiu daca ei vor avea aceeasi parere pe care o am eu.
Poate vor dori sa fie penticostali ...catolici ...naiba stie ...poate raman la ortodoxism...ideea e ca ar trebui sa aiba dreptul de a alege. sau..daca botezul este facut la nastere ...sa nu se mai spuna ca a te lepada de religia ta ...este un pacat de moarte. de fapt...a te lepada de d-zeul tau ( cam asa ceva era ).
Anyway ...ceva exista.
Ceva ...mai presus de noi si de capacitatea noastra de a intelege.
Cert e ca nu se afla in biserici maiestuoase si in popi grasi si barbosi.
E mai presus de noi toti ...si vom descoperi cum si ce e mai bine...probabil...niciodata :)...sau dupa moarte...sau pur si simplu in timp ce traim :).

Numai bine

A.
angelofsorrow
Postat pe 8 Mai 2009 13:03
da,convingerea mea este ca acolo,la spital,a intervenit Dumnezeu.....nu stiu in ce masura are preotul sau nu un oarecare aport,insa stiu cu sigurantza ca acolo unde mai multe persoane se roaga Domnului,acolo este El prezent.......
matracucu
Postat pe 8 Mai 2009 13:07
matracucu
Postat pe 8 Mai 2009 13:07

Laura, prin botez il accepti pe Hristos, crezand in el vei fi mantuit. Nu exista mantuire fara amandoua. Cand e mai bine, la ce varsta, numai Dumnezeu stie. Adevarat ca Hristos pentru iertarea pacatului stramosesc s-a rastignit . Insa botezul inseamna acceptarea lui Hristos. As putea spune mai multe dar nu vreau, nu vreau sa redeschid o rana veche. Cu drag.
valita76
Postat pe 8 Mai 2009 13:19
De la: valita76, la data 2009-05-08 13:19:43
Laura, prin botez il accepti pe Hristos, crezand in el vei fi mantuit. Nu exista mantuire fara amandoua. Cand e mai bine, la ce varsta, numai Dumnezeu stie. Adevarat ca Hristos pentru iertarea pacatului stramosesc s-a rastignit . Insa botezul inseamna acceptarea lui Hristos. As putea spune mai multe dar nu vreau, nu vreau sa redeschid o rana veche. Cu drag.


da,insa nu vad de ce,altciveva decat tu,ca persoana poate sa decida asta....asta in cazul pruncilor despre care se vorbea.......ori oare se crede ca de venirea lor pe lume nu are stire Dumnezeu????
iar cu privire la varsta,cu sigurantza trebuie sa fii matur.
Si Isus,de mic copil avea deja acea chemare catre Tatal,,insa nu s-a botezat decat la 30 de ani.....
desigur,subiectul este atat de amplu,iar eu ma simt atat de mica,insa asta cred eu si sper sa nu incomodez pe nimeni.
valita
matracucu
Postat pe 8 Mai 2009 13:23
mdea....
Diavolyta_
Postat pe 8 Mai 2009 13:26
De la: valita76, la data 2009-05-08 13:19:43
Laura, prin botez il accepti pe Hristos, crezand in el vei fi mantuit. Nu exista mantuire fara amandoua. Cand e mai bine, la ce varsta, numai Dumnezeu stie. Adevarat ca Hristos pentru iertarea pacatului stramosesc s-a rastignit . Insa botezul inseamna acceptarea lui Hristos. As putea spune mai multe dar nu vreau, nu vreau sa redeschid o rana veche. Cu drag.




........Draga Valita.....am un sungur raspuns pt tine in legatura cu pacatul stramosesc......un verset spune cam asa ......Lasati copii sa vina la MINE pt ca acelor ca ei este imparatia cerurilor.....si asta a zis o ISUS........acum dar puneti intrebarea ......cum sunt acei copii si de ce au intrare in eden ....si noi adultii nu?????//......... deci ei sunt fara pacate....sunt puri....pana ajung sa cunoasca si sa constientizeze raul si binele.......dupa care se subantelege ca nu mai sunt copii.....cel putin din punctul acesta de vedere.......si inca ceva......... Insa botezul inseamna acceptarea lui Hristos......tu ai scris.......poate un copil sa l accepte pe ISUS.....CAND EL MICUTUL ...NU STIE DECAT SA PLANGA ATUNCI CAND II ESTE FOAME ,SETE SAU ....STITI VOI MAI BINE.......deci acceptarea vine in urma auzirii cuvantului LUI DUMNEZEU.....dupa care poti lua o decizie si sa faci pasul care sa te apropie de ISUS adica botezul.....care dupa cum sti este un legamant .....ca si legamantul casatoriei.......TE POP ....NU TE SUPI NU AM NIMIC PERSONAL CU TINE....
gratuit89
Postat pe 8 Mai 2009 13:54
Eu va pe toti.





Am incercat sa scriu, dar nu pot, intr-o zi .......candva..... voi reusi... ati avea multe de invatat. Dar cred ca ziua aceea e departe.
valita76
Postat pe 8 Mai 2009 14:57
De la: valita76, la data 2009-05-08 13:19:43
Laura, prin botez il accepti pe Hristos.

Gresit! Pe Isus l-a botezat Botezatorul, pentru ca botezul e o chestie precrestina.

Postat pe 8 Mai 2009 16:25

Botezul lui Ioan, sau botezul cu apã, îi facea pe oameni blânzi ºi curaþi , dar botezul lui Hristos, sau botezul prin Duh, îi face pe oameni puternici ºi înflãcãraþi.


Botezul lui Ioan era un botez de pocainta, care ii facea pe oameni sa-si osandeasca pacatele lor. Acest botez nu era o taina, ci un ritual, pentru ca nu ierta pacatele. Dar de ce n-a botezat Hristos, ne-o spune insusi sfantul Ioan cand zice : "Acela va va boteza cu Duh Sfant si cu foc".

Taina botezului a fost instituita de Hristos insusi indata dupa in­vierea Sa din morti, odata cu trimiterea apostolilor la propovaduirea Evangheliei catre neamuri : "Mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate Eu v-am poruncit voua, si iata Eu cu voi sunt in toate zilele, pana la sfarsitul veacului" (Matei, 28, 19-20)
valita76
Postat pe 8 Mai 2009 17:40
De la: just_laura, la data 2009-05-08 12:56:36
De la: Roco, la data 2009-05-08 09:56:32
De la: valita76, la data 2009-05-08 09:40:47
Deci, e bine sa fi botezat...

La ce foloseste sa 'marturiseasca' un copil de 3 luni ce pacate a avut ?!!!
sau unul de 7, 9 sau 12 ani?


exact...ce sa marturisesti si mai ales cui????




SUBSCRIU ....CUI
lelia_zet
Postat pe 11 Mai 2009 21:16
Valita, mama, le incurci lamentabil... Botezul la catolici se face cand copilul e micutz, de cateva luni, maximum. Ce zici tu acolo se refera la Prima Comuniune, care e cu totul (si cu totul) altceva.

Dracushor, ai dreptate, nu puteam sa cred ca exista oameni care habar nu au cum se scrie Iisus... Da' cum fata e certata cu gramatica grav de tot, ce mai conteaza?

Cat despre subiect.... subscriu si eu

Fetico, asta de ai deschis subiectul... De ce nu pui tu manutza pe Noul Testament (vezi ca nu are poze) ... inainte de a-ti iamgina ca epatezi.
A! Si sa nu uit! Cand citesti Biblia, arunca o privire si la cum se folosesc cratimele...

Dor_a
Postat pe 11 Mai 2009 21:31
pup Dor_a
nici eu nu credeam asa ceva.. da' uite ca exista.... am incercat sa le explic si de ce nu se scrie cu un singur da' tot degeaba... tot pe'a lor o tineau...
am preferat sa ma retrag.. ca oricat as fi incercat sa le spun ca se scrie "Iisus".. tot in zadar ar fi fost...
Diavolyta_
Postat pe 11 Mai 2009 21:47
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-11 21:47:34pup Dor_a
nici eu nu credeam asa ceva.. da' uite ca exista.... am incercat sa le explic si de ce nu se scrie cu un singur da' tot degeaba... tot pe'a lor o tineau...
am preferat sa ma retrag.. ca oricat as fi incercat sa le spun ca se scrie "Iisus".. tot in zadar ar fi fost...


Pup, dracushor!
Eh, pai unde ai vazut tu mediocri care sa-si dea seama de statusul lor real? (si de, aici incerc sa fiu amabila, da' zicala-i asa: Idiotii nu au niciodata indoieli )
Dor_a
Postat pe 11 Mai 2009 21:56
Ce imi place pe forum-ul asta e ca ...e prostie in masa...si sunt doar 1...2...3...4 persoane care scipesc a inteligenta.
Important e sa stii unde sa pune cratima sau cu cati " I" se scrie un cuvant ...
Nu conteaza ca la o adica ai si tu o parere...si poate si TU ai citit...neeeee...important e ca nu stii sa scriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :)).
Cat despre biblie ...experti din intreaga lume incearca sa o descifreze si nu reusesc. Cel putin nu pana in acest moment. Ca s-au descifrat unele parti (sau cel putin asa se crede )...asta e partea a doua.
Si pentru ca Isus e scris in nush cate limbi ...cum spunea cineva ...cu diverse litere...ca e jesus ...ca e Iehoºua ...blabla..
Conteaza chiar atat de mult CUM se scrie Isus?
Ok....daca ne uitam in publicatiile academice...sau pur si simplu in cotidiene...sau cuuuuulmea in biblie...gasim ca se scrie cu un i. Daca ne uitam pe sf. google sau in alte parti...gasim publicatii in care apare cu 2 i.
Deci ...din moment ce nici una din variante nu a fost contestata ...cred ca ambele sunt CORECTE.
Acu ca s-a clarificat problema scrisului...
Revin la subiectul tratat pe acest forum...
Da...Dor_a...ai dreptate ...uneori e bine ca omul sa se mai documenteze inainte sa faca afirmatii.
Insa daca faptul e consumat...si tot vrei sa dai un sfat ...ce te costa sa fii mai diplomata.
Stiu ca unii dintre noi suntem agramati ...inculti...si nu stim sa scriem...dar asta nu inseamna ca persoane inteligente precum tu si diavolytza trebuie sa ne discreditati in halul asta.
Sau ai venit in ajutorul diavolitzei ca nu mai facea fata???
A-ti barfit pe mess ...ti s-a plans ca cineva A INDRAZNIT sa o contrazica si te-ai gandit tu sa ii sari in ajutor?
Laudabil gest.
Dai dovada de solidaritate si amicitie.
Din acest punct de vedere...toata stima.
Da hai sa lasam si oameni obisnuiti sa spuna ce au de spus...sa dezbata ce au de dezbatut...si sa isi corecteze greselile TOCMAI prin a expune pareri si pareri.
In fond...cred ca asta reprezinta un FORUM...discutii. Pareri ...intrebari ...sugestii...naiba...


Dar asta e doar parerea mea.
Spune-mi ignoranta ...poate am uitat sa pun vreun i sau vreo cratima.
INSA E PAREREA MEA...SI DACA TU SAU ALTE INTELIGENTE SCLIPITOARE NU VA PUTETI ABTINE DIN COMENTARII ACIDE ...LASATI OAMENII IN PACE.
De ce stricati ziua facand parada de cat de culte sunteti voi?
Aveti o parere legata de subiect...sau vreti sa contraziceti pe cineva (cu argumente logice) ...ok...foarte bine. Insa cred ca nimeni nu s-a legat de nici una dintre voi cand faceati greseli.
A gresi e uman. A fi perfect...e stupid.
NU EXISTA PERFECTIUNEA.

Numai bine :)

A.
angelofsorrow
Postat pe 12 Mai 2009 10:36
De la: Dor_a, la data 2009-05-11 21:56:52
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-11 21:47:34pup Dor_a
nici eu nu credeam asa ceva.. da' uite ca exista.... am incercat sa le explic si de ce nu se scrie cu un singur da' tot degeaba... tot pe'a lor o tineau...
am preferat sa ma retrag.. ca oricat as fi incercat sa le spun ca se scrie "Iisus".. tot in zadar ar fi fost...


Pup, dracushor!
Eh, pai unde ai vazut tu mediocri care sa-si dea seama de statusul lor real? (si de, aici incerc sa fiu amabila, da' zicala-i asa: Idiotii nu au niciodata indoieli )




...Nu te supi te rog .....cand ai avut ultima oara indoieli?????....si in ce status te incadrezi...????si imi dau seama ca tu numai incerci sa fi amabila ...dar in realitate nu esti asa????........ mai este cazul sa vorbim de crestinism ...botez....iertare si toate celelalte ce decurg de aici.......... uite eu te iert pt ca nu sti ce zici si vreau sa dau un ex. ...ce zici ma urmezi sau ma injuri?????


toate cele bune si sa ne revedem cu bine
gratuit89
Postat pe 12 Mai 2009 19:01
Dragilor... voi astia care ati postat mai sus... Sa va injur? Va supraestimati.... Ma amuzati...

fatuca aia (am uitat cum o cheama) a scris o intreaga polologhie in care imi tinea o predica cum ca ar trebui sa imi scriu parerea despre botez... dar ea a omis s-o faca... Si, da dragutzo! Uite asa, eu ii respect doar pe aia de sunt in stare sa-si scrie corect limba materna. Da-ma-n judecata! Si da! Cred ca trebuie sa fii "mentalli challenged" sa nu fii in stare s-o faci! Si - inca o data - da! Si tu esti certata cu gramatica. Nu ai uitat nici o cratima (in textul de mai sus) da' ai pus tu de la tine, asa... sa fie masa bogata. "A"-ti" in contextul in care l-ai scris tu se scrie "Ati"... si asta se invata in clasa a V-a... Deci scuza-ma ca nu te cred vreo minte stralucita si scuza-ma ca parerea ta nu face o ceapa degerata pentru mine. Dar ma amuzi.

Gratu, crede-ma ca nu ma intereseaza nici cat ploaia de alaltaieri daca ma ierti tu sau nu.
Dar si tu - grabit fiind sa o faci pe moralistul - ai omis sa-ti spui parerea strict la subiect. Parca asta imi reprosai mie, nu? Mda... Asta se numeste demonstratie de logica betonata... Bravo, dragilor... NU va faceti probleme insa... Cea mai mare parte a populatiei (80% din locuitorii globului) are un IQ sub 100... Drept pentru care sansele de a va gasi intre voi cresc considerabil.
Dor_a
Postat pe 12 Mai 2009 19:39
Bine ca sunt inteligente ca tine care sa ne "lumineze" mintile :).
Si daca tot estii atat de inteligenta...de ce nu citesti si printre randuri. CULMEA ca prostimea a inteles ce am postat anterior...si tooocmai TU nu pricepi.
Mda...ceapa degerata.
Mai bine intoarce-te la topicuri legate de sex ...inselat si porcarii de genul...ca acolo sunteti asi in comentarii...(sau o fi ASE...sau esti ASA?...hmmmmoare cum se scrie? )...ma inveeeti?
Sa si mai bine hai sa call it a day ...:)...nu are sens..
As usual tu ai dreptate.
Ca deh..e vb ceea ...cel mai destept cedeaza

A.
angelofsorrow
Postat pe 12 Mai 2009 22:28
draga angelofsorrow daca esti asa curioasa si nu poti dormi la noapte sa stii ca eu nu am cerut deloc ajutoru" lui Dor_a ca nu mai faceam fata.. nici macar nu am id ei de mess... am explicat destul de clar mai sus de ce nu am mai postat aici.... asa ca nush' care din noi a cedat primu'... (sper ca ai inteles la ce m'am referit acu')....
si invata sa respecti daca vrei sa fii respecata.. nu cred ca Dor_a te'a jignit asa cum ai facut tu...
Pe acest forum nu se scrie nicaieri ca nu aveam voie sa postam la anumite subiecte... asa ca fiecare posteaza unde vrea el...
cam atat am avut de zis... toate bune...
Diavolyta_
Postat pe 12 Mai 2009 22:53
De la: angelofsorrow, la data 2009-05-12 10:36:46Ce imi place pe forum-ul asta e ca ...e prostie in masa...si sunt doar 1...2...3...4 persoane care scipesc a inteligenta.
Important e sa stii unde sa pune cratima sau cu cati " I" se scrie un cuvant ...
Nu conteaza ca la o adica ai si tu o parere...si poate si TU ai citit...neeeee...important e ca nu stii sa scriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :)).
Cat despre biblie ...experti din intreaga lume incearca sa o descifreze si nu reusesc. Cel putin nu pana in acest moment. Ca s-au descifrat unele parti (sau cel putin asa se crede )...asta e partea a doua.
Si pentru ca Isus e scris in nush cate limbi ...cum spunea cineva ...cu diverse litere...ca e jesus ...ca e Iehoºua ...blabla..
Conteaza chiar atat de mult CUM se scrie Isus?
Ok....daca ne uitam in publicatiile academice...sau pur si simplu in cotidiene...sau cuuuuulmea in biblie...gasim ca se scrie cu un i. Daca ne uitam pe sf. google sau in alte parti...gasim publicatii in care apare cu 2 i.
Deci ...din moment ce nici una din variante nu a fost contestata ...cred ca ambele sunt CORECTE.
Acu ca s-a clarificat problema scrisului...
Revin la subiectul tratat pe acest forum...
Da...Dor_a...ai dreptate ...uneori e bine ca omul sa se mai documenteze inainte sa faca afirmatii.
Insa daca faptul e consumat...si tot vrei sa dai un sfat ...ce te costa sa fii mai diplomata.
Stiu ca unii dintre noi suntem agramati ...inculti...si nu stim sa scriem...dar asta nu inseamna ca persoane inteligente precum tu si diavolytza trebuie sa ne discreditati in halul asta.
Sau ai venit in ajutorul diavolitzei ca nu mai facea fata???
A-ti barfit pe mess ...ti s-a plans ca cineva A INDRAZNIT sa o contrazica si te-ai gandit tu sa ii sari in ajutor?
Laudabil gest.
Dai dovada de solidaritate si amicitie.
Din acest punct de vedere...toata stima.
Da hai sa lasam si oameni obisnuiti sa spuna ce au de spus...sa dezbata ce au de dezbatut...si sa isi corecteze greselile TOCMAI prin a expune pareri si pareri.
In fond...cred ca asta reprezinta un FORUM...discutii. Pareri ...intrebari ...sugestii...naiba...


Dar asta e doar parerea mea.
Spune-mi ignoranta ...poate am uitat sa pun vreun i sau vreo cratima.
INSA E PAREREA MEA...SI DACA TU SAU ALTE INTELIGENTE SCLIPITOARE NU VA PUTETI ABTINE DIN COMENTARII ACIDE ...LASATI OAMENII IN PACE.
De ce stricati ziua facand parada de cat de culte sunteti voi?
Aveti o parere legata de subiect...sau vreti sa contraziceti pe cineva (cu argumente logice) ...ok...foarte bine. Insa cred ca nimeni nu s-a legat de nici una dintre voi cand faceati greseli.
A gresi e uman. A fi perfect...e stupid.
NU EXISTA PERFECTIUNEA.

Numai bine :)

A.


Acesta este un forum care de la o vreme a inceput sa fie intoxicat de atatea off-topicuri, bisericute penibile, topicuri stricate de discutiile despre ce ai mancat, ce ai mai facut, gen radio shantz...
Trebuie neaparat sa fii de acord cu unii utilizatori pt ca astfel iriti spiritele rau de tot !

Deci, angelo, nu te stresa prea mult sa interactionezi cu astfel de utilizatori, ei nu vor intelege nimic...sunt captivi in lumea lor virtuala in care ei sunt perfecti iar ceilalti sunt niste prosti !

Postat pe 12 Mai 2009 23:22
dora, sa stii ca aici exagerezi... cel putin in legatura cu lelia_zet
kitty_krieger
Postat pe 13 Mai 2009 07:05
Draga Diavolita ...nu inteleg de ce dai atatea explicatii ...eu SIGUR nu am nevoie de ele. Si daca intradevar ai cedat premul...asa cum spui tu ...de ce ai revenit la subiect ?
Nu vreau sa las comentarii rautacioase...asta e treaba voastra.
In fond Hefe are perfecta dreptate deja sunt penibile bisericutele create pe forumuri d'astea.
In rest ...cred ca el a ilustrat mai bine ce doream sa spun. Ar mai fi cateva completari ...insa aciditatea isi merita locul doar in anumite situatii. Iar acu ...mi-am baut cafeaua ...mi-am fumat tigara ...si ulcerul meu e in limite linistitoare:)). Nu sunt dispusa sa creez si sa imprastiu cu acid. Las ASELE :).

Best wishes ever

A.
angelofsorrow
Postat pe 13 Mai 2009 09:40
De la: lelia_zet, la data 2009-05-11 21:16:35
De la: just_laura, la data 2009-05-08 12:56:36
De la: Roco, la data 2009-05-08 09:56:32
De la: valita76, la data 2009-05-08 09:40:47
Deci, e bine sa fi botezat...

La ce foloseste sa 'marturiseasca' un copil de 3 luni ce pacate a avut ?!!!
sau unul de 7, 9 sau 12 ani?


exact...ce sa marturisesti si mai ales cui????




SUBSCRIU ....CUI



Marturisirea in credinta , nu marturisirea pacatelor, este botez nu spovedanie, este momentul in care devii crestin. La ce foloseste sa-si marturiseasca credintza un copil de 3 luni ( prin nashii de botez evident)? Adica la ce foloseste sa devina crestin atat de mic, ce pacate are, la ce foloseste sa crezi in Dumnezeu etc. fiecare isi raspunde singur.

Pe fetitza mea botezul a ajutat-o, daca dupa nasterea ei aveam la dispozitie 6 luni pana la o operatie pe cord ( daca intarziam operatia peste 6 luni ,era prea tarziu, daca avea mai putin de 5 kg. era prea riscant ), dupa ce am botezat-o la 3 saptamani s-a intamplat sa-i mai apara un defect la inimioara, un defect care ne-a permis s-o operam cu riscuri mai mici si sanse de supravietuire mai mari la 11 luni.
valita76
Postat pe 13 Mai 2009 12:10
De la: Dor_a, la data 2009-05-12 19:39:40Dragilor... voi astia care ati postat mai sus... Sa va injur? Va supraestimati.... Ma amuzati...

fatuca aia (am uitat cum o cheama) a scris o intreaga polologhie in care imi tinea o predica cum ca ar trebui sa imi scriu parerea despre botez... dar ea a omis s-o faca... Si, da dragutzo! Uite asa, eu ii respect doar pe aia de sunt in stare sa-si scrie corect limba materna. Da-ma-n judecata! Si da! Cred ca trebuie sa fii "mentalli challenged" sa nu fii in stare s-o faci! Si - inca o data - da! Si tu esti certata cu gramatica. Nu ai uitat nici o cratima (in textul de mai sus) da' ai pus tu de la tine, asa... sa fie masa bogata. "A"-ti" in contextul in care l-ai scris tu se scrie "Ati"... si asta se invata in clasa a V-a... Deci scuza-ma ca nu te cred vreo minte stralucita si scuza-ma ca parerea ta nu face o ceapa degerata pentru mine. Dar ma amuzi.

Gratu, crede-ma ca nu ma intereseaza nici cat ploaia de alaltaieri daca ma ierti tu sau nu.
Dar si tu - grabit fiind sa o faci pe moralistul - ai omis sa-ti spui parerea strict la subiect. Parca asta imi reprosai mie, nu? Mda... Asta se numeste demonstratie de logica betonata... Bravo, dragilor... NU va faceti probleme insa... Cea mai mare parte a populatiei (80% din locuitorii globului) are un IQ sub 100... Drept pentru care sansele de a va gasi intre voi cresc considerabil.




...Bravooo, esti tare soro....sincer sa fiu imi cam pare rau pt tine ....nu stiu de ce ...dar mi se pare ca nu faci altceva decat sa cauti cearta....si nu cred ca ai gasit un topic bun pt asa ceva....dar fie cum vrei tu, arata ti istetimea si vei fi foarte apreciata.........in fine, daca te uiti ceva mai sus si pe prima pagina ,vei vedea ca am scris despre subiect......dar nu stiu daca mai vezi de atata mandrie ....si cat de inteligenta poti fi...ca nu te poti compara cu noi muritorii de rand...... toate cele bune
gratuit89
Postat pe 14 Mai 2009 00:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutooooooor natiune romana!!!!! 4 De la: lupulet 18 Martie 2010 16:25
Nevoie de un sfat 21 De la: cami_goanga10 26 Martie 2010 12:19
eu taur si el berbec 20 De la: Diavolyta_ 13 Iulie 2009 23:50
cum se sterge un topic? 8 De la: _stef80_ 2 Iunie 2009 16:32
Dati va si voi cu parerea! 49 De la: mandiyngha_yahoo_com 16 Noiembrie 2010 16:47