Setari Cookie-uri

Ce spune ASCENDENTUL despre noi

ASCENDENTUL IN BERBEC - Cel nascut sub acest ascendent se impune prin faptele sale si obtine recunoasterea prin merite proprii. Semnul Berbecului denota impulsivitate, agresivitate, spontaneitate, inventivitate, dorinta de cunoastere si cercetare, chiar daca adeseori cel nascut sub acest ascendent abandoneaza firul investigatiei pentru ca se plictiseste prea repede. Mereu este in cautare de ceva nou, necunoscut, fiind un pionier si un temerar in tot ce face. Este rezistent la efort prelungit, incapatanat si indaratnic, chiar daca greseste. Totusi, oricine se poate baza pe el in orice situatie, deoarece se implica total in caz de urgenta. Este inteligent, cu o memorie buna, dar cu o mai mica putere de concentrare asupra obiectivului propus, pentru ca nu poate mentine acest interes pana la sfarsit, avand obiceiul de a se implica in mai multe proiecte odata. Este hotarat, cu o mare vointa, adora riscul si pericolul, libertatea si noutatea. Este marinimos, generos, isi respecta promisiunile, este pasionat si capabil de fapte marete. Poate deveni violent la nervi, coleric, gata de scandal, sau chiar victima propriilor imprudente si exagerari. Ii place sa conduca in orice situatie, de aceea nu suporta sa stea in umbra altcuiva pentru nimic in lume. Activitatea fizica este de mare importanta pentru cel nascut sub ascendentul Berbec, ba chiar o necesitate, pentru ca nu poate sta locului o clipa. Din aceasta cauza cauta mereu activitati fizice, chiar sportive, spiritul competitiv fiindu-i foarte dezvoltat.

ASCENDENTUL IN TAUR - Cel nascut sub acest ascendent este o persoana stabila din fire, cu picioarele pe pamant, armonioasa, afectuoasa si loiala. Necesitatile sale sunt cele de baza: daca are hrana, un partener stabil si o casa cu tot ce ii trebuie, este cel mai fericit om. Personalitatea sa este aparent pasiva, indolenta chiar, dar totul pana la primul impuls. Daca este provocat, devine rigid si incapatanat, declansand un temperament furios. Este, in cea mai mare parte a timpului, o persoana rezervata, ratand multe sanse din cauza ca le lasa sa treaca pe langa el. Este posesiv, iar convingerile sale sunt foarte fixe, incat nimeni nu i le poate schimba. Apreciaza foarte mult lucrurile bune in viata si nu isi refuza niciodata nimic. Ii place traiul simplu, facil, fara probleme, cu toate necesitatile asigurate, bucurandu-se de dragoste si armonie. Este o persoana cu multa diplomatie si politete, amabila si placuta, pe care o simpatizeaza toata lumea. Se lasa furat de tentatii, placerile vietii fiind pe primul plan.

ASCENDENTUL IN GEMENI - Cel nascut sub acest ascendent are o minte ascutita si o inteligenta sclipitoare, in permanenta activitate mentala. Nu suporta plictiseala sau statul degeaba. Ii place anturajul numeros si galagios si sa se implice mereu in tot felul de situatii, uneori pana intr-acolo, incat se baga si unde nu ii fierbe oala. Este fericit numai cand e coplesit de activitati diverse si cand acumuleaza mereu noi cunostinte si informatii. Ii place atat de mult sa stie tot, incat ii trage pe toti de limba, ii atrage in barfe si intrigi, pentru ca ii plac noutatile picante si interesante. S-ar putea spune ca este o enciclopedie ambulanta in orice domeniu, chiar daca acest caracter vast al cunostintelor sale este doar de suprafata. Este prietenos si adaptabil in orice mediu. Uneori isi mai iese din fire si da la iveala aspecte necunoscute ale temperamentului sau. Este interlocutorul perfect, avand mereu ceva de comunicat. Orice mijloc de comunicare ii este la indemana: scrisul, telefonul, microfonul, conversatia etc. Este alunecos si greu de ancorat intr-un loc. Este o persoana isteata, surclasandu-i pe multi la capitolul inteligenta. Gemenii fiind un semn dublu, oricine se poate astepta sa cunoasca in el o natura duala: putina minciuna, putina ipocrizie, putina inselatorie. Poate trece cu mare usurinta de la o fata a personalitatii la alta, incat e greu de spus care este el cel adevarat. La maturitate va deveni o persoana cu picioarele pe pamant, reusind sa isi exprime mai mult calitatile analitice care i-au lipsit in tinerete.

ASCENDENTUL IN RAC - Cel nascut sub acest ascendent are o fire timida, sensibila, emotiva, care se bazeaza exclusiv pe emotii si sentimente. Este protector fata de cei apropiati, pentru ca spiritul matern ii este foarte dezvoltat. Daca nu are de cine avea grija, nu se simte bine, de aceea isi revarsa sentimentele si protectia catre oricine se afla in preajma Dispozitiile sale psihice sunt foarte puternice, dar si foarte schimbatoare de-a lungul unei perioade scurte de timp. Niciodata nu se stie in ce dispozitie va fi gasit: se intristeaza repede, dar nu tine mult aceasta dispozitie. Cand isi poate tine in frau emotiile, este o persoana intelegatoare pe care se poate conta oricand. Este milos si receptiv la tot ce se petrece in jur, mereu in legatura cu ceilalti. Daca nu reuseste sa-si controleze sentimentele, devine victima a propriei sale hipersensibilitati. Are tendinta de a se retrage cand se confrunta direct cu o problema. Este vulnerabil, influentabil, cautand adapost intr-o carapace in care se ascunde singur. Aceasta carapace joaca rol de paravan, aratand lumii o cu totul alta fata decat cea reala. Incearca sa para altfel decat este, de parca amenintarile vietii nu il pot atinge.

ASCENDENTUL IN LEU - Cel nascut sub acest ascendent este puternic, activ, mereu deschis pentru orice activitate si cu zambetul pe buze cand toate merg bine. Firea ii este senina si extrovertita, ceea ce ii aduce popularitate. Puterea si dorinta de a-i comanda pe ceilalti sunt doua din valorile care il ghideaza, de aceea doreste sa domine situatiile chiar daca nu este cel mai in masura pentru acest lucru. Vrea sa para foarte sigur pe sine. Este entuziast cand lucrurile merg bine, dar la fel de descurajat cand ajunge in fata unui obstacol. Are tendinta de a face mai mult decat e cazul, devenind fie prea extravagant, fie prea generos. Este incapatanat, dar nu intr-un mod neplacut. Este romantic si sentimental, dar uneori prea naiv. Apreciaza ceea ce fac ceilalti pentru el si nu va uita niciodata sa rasplateasca favorurile care i s-au facut. Are gusturi alese, poate prea exagerate, fiind inclinat spre lux si cheltuieli prea mari doar pentru a forma o imagine buna in fata celorlalti. Chiar daca are parte de piedici si probleme, acestea nu ii vor dobori niciodata optimismul, ajutandu-l sa mearga mai departe.

ASCENDENTUL IN FECIOARA - Cel nascut sub acest ascendent abordeaza viata din punct de vedere practic, cu obiectivitate si spirit analitic. Are o fire tacuta, chiar pasiva uneori, incat s-ar putea sa nu i se ofere toata increderea pe care o merita. Stand mai mult pe margine, ii place mai mult rolul de observator, critic sau sfatuitor in locul rolului de lider. Este metodic si analitic in tot ceea ce face, sistematic in dezvoltarea ideilor pana la ducerea la bun sfarsit a proiectelor. Este foarte atent la detalii, incat nu ii scapa nimic. Principala lui grija este clipa de fata, prezentul, din aceasta cauza pierde putin viziunea de ansamblu asupra lucrurilor, impotmolindu-se in detalii minore. Se simte bine numai intr-o lume materiala, in cea emotionala nemaigasind liniste si stabilitate.

ASCENDENTUL IN BALANTA - Cel nascut sub acest ascendent are o personalitate diplomata si amabila, sociabila si prietenoasa. Are un dezvoltat simt de fair-play, incat nu va rani niciodata pe nimeni, ci va incerca sa impace pe toata lumea. Poate vedea clar ambele fatete ale unei probleme, chiar daca sunt in contradictie, si incearca sa restabileasca pacea in orice neintelegere. Desi este un bun mediator al conflictelor, nu se simte deloc bine in imprejurari discordante, deoarece are o mare nevoie de armonie in jurul lui. Trebuie ca totul sa fie pus in ordine ca sa isi se simta confortabil. Este foarte adaptabil, incat stie sa se ajusteze permanent dupa cererile exterioare ca sa fie mereu in echilibru cu lumea. Este atat de placut si incantator, incat nu se poate sa nemultumeasca vreodata pe cineva. Se supune regulilor deja existente, pentru ca nu ii plac schimbarile. Are tendinta de a spune ceea ce crede ca le face celorlalti placere si nu ceea ce simte cu adevarat, si aceasta numai pentru a aduce armonie si multumire in jur.

ASCENDENTUL IN SCORPION - Cel nascut sub acest ascendent are o personalitate magnetica, misterioasa, carismatica, atragandu-i pe toti in jurul sau ca un magnet. Este o persoana puternica din fire, care nu se lasa usor infranta, avand un profund simt al apararii atunci cand se afla in incurcatura. Oamenii, desi atrasi de personalitatea lui, cu greu reusesc sa il inteleaga, pentru ca e imposibil sa afle ce gandeste cu adevarat. Arata tuturor o imagine de om sigur pe sine, increzator, puternic, controlat si calm, desi in interiorul lui se da o lupta acerba. In ciuda aparentei de persoana dura, emotiile sunt totusi latura sa forte si reuseste sa si-o controleze cu grija. Toate sentimentele pot fi mult mai intense la el: si dragostea si ura, si gelozia si loialitatea. Este o fire sceptica, sarcastica, aspra uneori. La el nu exista sentimente de mijloc: totul e ori alb ori negru. Datorita spiritului sau ascutit, poate eticheta dintr-o privire caracterul unui om. Intotdeauna obtine ceea ce vrea, cand vrea. Este un caracter de temut, inclinat spre experiente originale, spre locuri si aventuri neobisnuite, spiritul lui de investigator atragandu-l in cele mai ciudate actiuni, unele dintre ele periculoase.

ASCENDENTUL IN SAGETATOR - Cel nascut sub acest ascendent este o persoana in permanenta agitatie, independenta, greu de supus. Telurile sale sunt inalte si se fixeaza asupra lor cu o atitudine filosofica. Este optimist si, oricat de dificila ar fi situatia in care se afla, este sigur ca totul se va rezolva cu bine in curand, lucru care se va intampla asa intotdeauna. Are o dispozitie joviala, vesela, cu dorinta de a gusta viata prin toate caile din plin. Defectul principal care il caracterizeaza este faptul ca asteapta uneori ca totul sa vina pe gratis in viata lui, fara sa se implice prea mult. Nu ii place sa asculte problemele celorlalti, pentru ca nici problemele lui personale nu il intereseaza, fiind sigur ca doar ignorandu-le se vor rezolva. Totusi este un bun sfatuitor si prieten, dedicandu-se oricui ii cere sprijinul. Iubeste natura, ii plac calatoriile, nu sta prea mult in casa sau in acelasi loc. Este deschis, sincer, spunand direct si la obiect ceea ce gandeste, uneori fiind chiar lipsit de tact. Pentru a se realiza pe deplin, are o permanenta nevoie de a crea noi teluri si incercari in viata lui. Tine mult la aparente si la parerea celorlalti, incat este foarte preocupat de imaginea sa in societate. Este corect, de o inalta tinuta morala, incat nu va reusi niciodata sa insele pe cineva. Urmeaza intotdeauna caile legale si corecte, fara a se abate de la lege. Este cea mai norocoasa persoana din intreg zodiacul!

ASCENDENTUL IN CAPRICORN - Cel nascut sub acest ascendent are un aer sobru, trist uneori, dand impresia ca este o persoana cu multa experienta de viata. Unora le pare chiar enigmatic, retras, interiorizat, permanent preocupat de o problema grava, nemultumit de ceea ce se intampla. Este precaut, econom, meticulos si punctual, un exemplu de corectitudine. Ii place studiul aprofundat, este mereu in cautare de noi cunostinte. Ascensiunea lui sociala este lenta, dar sigura, avand multe obstacole de infruntat. Poate atinge posturi inalte, deoarece are un imens simt al datoriei si al responsabilitatii. Stie sa-si planifice bine orice actiune, pentru ca este calculat, practic, reusind sa conduca la fel de bine si un colectiv, nu numai propria viata. Este melancolic si visator din fire, iubeste tot ceea ce este romantic si poetic, dar mai ales muzica. Nu ii plac anturajele numeroase, ci se simte mai bine in singuratate.

ASCENDENTUL IN VARSATOR - Cel nascut sub acest ascendent are o fire creativa, independenta si detasata, detinator a nenumarate calitati deosebite. Este inteligent si, in multe privinte, un excentric. Nimic din ceea ce face nu este obisnuit, pentru ca trebuie sa vina mereu cu ceva nou, original, inaintea semenilor lui. Nu planifica nimic dinainte, ci totul ii iese la primul impuls. Este imprevizibil, un revoltat impotriva convenientelor si vechilor valori. Nu suporta sa fie inlantuit de regulile altora, de aceea incearca mereu sa reformeze si sa revolutioneze societatea. Doreste mereu sa perfectioneze ceea ce il inconjoara. Spiritul sau liberal il ajuta sa atinga teluri intelectuale inalte, chiar daca lucrurile cotidiene, rutina de zi cu zi, il enerveaza. Cand ceva serios il preocupa, isi pierde veselia de pe chip si se concentreaza profund asupra obiectivului propus.

ASCENDENTUL IN PESTI - Cel nascut sub acest ascendent este idealist, cu o sensibilitate exagerata, un romantic si un visator, mereu in cautarea unui sfat de la cineva, deoarece ii lipseste increderea in fortele proprii. Are tendinta de a trece prin viata idealizand situatiile, oamenii, imprejurarile, dandu-le un aspect cu totul diferit decat in realitate. Este o fire secretoasa, pentru ca este timid si rezervat, ascunzand de fapt calitati deosebite pe care nu le poate scoate la iveala. Nu ii place sa atraga atentia asupra lui. din aceasta caua nu va fi apreciat la justa valoare. Este fericit numai daca se dedica altora, daca munca lui este exclusiv in beneficiul celor din jur, neglijandu-si propria persoana in totalitate. Ii place sa fie mai mult singur, retras, cu propriile ganduri, dedicandu-se artei. Isi formuleaza teluri marete si asteapta mult de la el insusi si de la cei din jur. Pretinzand prea mult, de cele mai multe ori va suferi dezamagiri. Nu ii place sa fie contrazis, pentru ca este convins ca are dreptate in cea mai mare parte a cazurilor. Traind intr-o astfel de lume utopica, ii va fi greu sa-si accepte greselile. Este foarte nehotarat si cu greu ia decizii. Este usor influentabil, chiar naiv uneori, de aceea poate cadea usor victima inselaciunilor. Este capabil sa se sacrifice, avand nevoie sa de protectie si afectiune.

Amora
Postat pe 15 Mai 2009 14:38
hmmm oare io in ce ascendent sunt?
Diavolyta_
Postat pe 15 Mai 2009 14:40
la asc. in sagetator=adevarat 100%.
bgd74
Postat pe 15 Mai 2009 14:42
hmmmm ce zice la mine are perfecta dreptate
andapui
Postat pe 15 Mai 2009 14:49
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-15 14:40:23hmmm oare io in ce ascendent sunt?


Diavolyta , spune-mi mie data si ora nasterii si ti-l calculez eu!
Amora
Postat pe 15 Mai 2009 14:51
Dupa varsta de 30 de ani exista o a doua nastere in astrologie si suntem in procent covarsitor influentati de ascendent! Dar si inainte avem caracteristicile zodiei in care se afla ascendentul!
Amora
Postat pe 15 Mai 2009 14:53
Si daca avem ascendentul acelasi cu zodia?
bgd74
Postat pe 15 Mai 2009 14:56
De la: 592777, la data 2009-05-15 14:56:31Si daca avem ascendentul acelasi cu zodia?


Inseamna ca esti zodie pura si ca acea zodie te caracterizeaza 100%!Apartii unui singur element , elementului foc in cazul tau , ca ai spus ca esti Sagetator!
Amora
Postat pe 15 Mai 2009 15:00
eu am intrat o data pe site care iti calcula ascendentul si din cauza ca nu stiu exact minutul la care m-am nascut nu mi-l calcula corect. stiu ca m-am nascut la 5 dimineata. se poate calcula si asa?
Flooo
Postat pe 15 Mai 2009 18:58
Pai nici eu nu-mi cunosc ora fixa,stiu ca aprox pe la 4 pm
OneLastBreath
Postat pe 15 Mai 2009 19:31
De la: Amora, la data 2009-05-15 14:51:23
De la: Diavolyta_, la data 2009-05-15 14:40:23hmmm oare io in ce ascendent sunt?


Diavolyta , spune-mi mie data si ora nasterii si ti-l calculez eu!


i'a s'o vedem si pe asta... sunt pe 16.04.1985... (a treia zi de Pasti ) ora 23:45 (secundele nu le stiu )
Diavolyta_
Postat pe 15 Mai 2009 22:24
ai ascendent in Sagetator

Postat pe 15 Mai 2009 22:59
De la: kudika026390, la data 2009-05-15 22:59:42ai ascendent in Sagetator


cine io??
Diavolyta_
Postat pe 15 Mai 2009 23:02
da,foc pe toata linia
pazea

Postat pe 15 Mai 2009 23:14
Da , ai ascendent in Sagetator , ceea ce e foarte bine , grupul foc-foc!
Amora
Postat pe 16 Mai 2009 00:04
De la: Flooo, la data 2009-05-15 18:58:49eu am intrat o data pe site care iti calcula ascendentul si din cauza ca nu stiu exact minutul la care m-am nascut nu mi-l calcula corect. stiu ca m-am nascut la 5 dimineata. se poate calcula si asa?


In nici un caz nu e nevoie de secunda , nici macar de minutul exact , cu aproximatie , marja de maxim 1h!
Amora
Postat pe 16 Mai 2009 00:05
De la: Amora, la data 2009-05-16 00:05:41
De la: Flooo, la data 2009-05-15 18:58:49eu am intrat o data pe site care iti calcula ascendentul si din cauza ca nu stiu exact minutul la care m-am nascut nu mi-l calcula corect. stiu ca m-am nascut la 5 dimineata. se poate calcula si asa?


In nici un caz nu e nevoie de secunda , nici macar de minutul exact , cu aproximatie , marja de maxim 1h!


23 octombrie 1987, 5 dimineata
Flooo
Postat pe 16 Mai 2009 17:35
ascendent in balanta
bgd74
Postat pe 16 Mai 2009 18:11
De la: Flooo, la data 2009-05-16 17:35:20
De la: Amora, la data 2009-05-16 00:05:41
De la: Flooo, la data 2009-05-15 18:58:49eu am intrat o data pe site care iti calcula ascendentul si din cauza ca nu stiu exact minutul la care m-am nascut nu mi-l calcula corect. stiu ca m-am nascut la 5 dimineata. se poate calcula si asa?


In nici un caz nu e nevoie de secunda , nici macar de minutul exact , cu aproximatie , marja de maxim 1h!


23 octombrie 1987, 5 dimineata


Esti 100% Balanta! E o zodie minunata pentru femei , parerea mea!
Amora
Postat pe 16 Mai 2009 18:49
multumesc frumos. mi se pare o diferenta mare intre scorpion si balanta, dar parca ceva de la balanta mi se potriveste
Flooo
Postat pe 18 Mai 2009 09:59
Dupa zodie , esti in prima zi din Scorpion asa ca ai foarte multe influente din Balanta + ascendentul Balanta , deci mai mult asta te defineste , dupa 30 de ani este mult mai evident!:)
Amora
Postat pe 18 Mai 2009 15:56
De la: Amora, la data 2009-05-18 15:56:16Dupa zodie , esti in prima zi din Scorpion asa ca ai foarte multe influente din Balanta + ascendentul Balanta , deci mai mult asta te defineste , dupa 30 de ani este mult mai evident!:)


cand eram mai mica si imi citeam horoscopul, zodia scorpionului incepea pe 22 acum am gasit ca incepe pe 24 deci in multe reviste eram considerata balanta. dar tu ce zodie esti si ce ascendent ai?
Flooo
Postat pe 18 Mai 2009 17:14
Eu sunt Capricorn cu ascendent in Taur!
Amora
Postat pe 18 Mai 2009 17:18
De la: Amora, la data 2009-05-18 17:18:16Eu sunt Capricorn cu ascendent in Taur!


daca iti spun ca incerc sa iubesc un leu ce imi spui despre mine
Flooo
Postat pe 18 Mai 2009 17:35
De la: Flooo, la data 2009-05-18 17:35:13
De la: Amora, la data 2009-05-18 17:18:16Eu sunt Capricorn cu ascendent in Taur!


daca iti spun ca incerc sa iubesc un leu ce imi spui despre mine


Luand in considerare faptul ca ai avea mai multe trasaturi de la zodia Balanta , relatia cu un Leu ar putea fi foarte buna , elementele aer-foc se atrag foarte mult! Ideea de baza este ca tu ar trebui sa fii cea care sa echilibreze relatia , el avand un temperament mai dificil, ii place sa se impuna , sa fie mereu in atentia ta si sa i se dea mereu importanta!Tu trebuie sa fii cea care din umbra sa il manipuleze, cu mult tact , cu alte cuvinte zici ca el si faci ca tine Nu prea ii place sa fie contrazis. Astrogramele voastre ar putea arata cu precizie daca e o relatie de viitor , dar in principiu combinatia Balanta-Leu este una buna!
Amora
Postat pe 18 Mai 2009 18:10
multumesc, imi cam pierdusem speranta, toata lumea zice ca suntem firi tari si ne certam din orice
Flooo
Postat pe 18 Mai 2009 19:13
FETELOR...VREAU SA MA ACCEPTATI SI PE MINE IN DISCUTIE........
IMI PLAC FFF MULT SUBIECTELE DESPRE ASTROLOGIE...ASTRONOMIE...
PROBLEMA ESTE CA NU STIU CARE ESTE ASCENDENTUL MEU ( AM AUZIT 100 DE VARIANTE ....SI SUNT CONFUZA )
DECI SUNT NASCUTA PE 23.07.1985 LA ORA 10.00...
DECI...VOI CE PARERE AVETI???????
ina_valentina
Postat pe 19 Mai 2009 00:13
Ai Soarele in Leu si ascendentul in Fecioara , dar esti in prima zi din Leu asa ca ai multe influente de la zodia Rac! Cred ca esti o persoana sensibila!
Amora
Postat pe 19 Mai 2009 16:29
Ascendentul se calculeaza si in functie de locul in care te-ai nascut ..., data nasterii si ora.
electt
Postat pe 19 Mai 2009 16:58
Da , depinde de latitudine si longitudine , dar daca e nascuta in Romania , indiferent de oras , asta e ascendentul ei!Pentru o astrograma trebuie neaparat si locul nasterii , uneori locul in care locuesti , in cazul in care te-ai nascut in alta parte dar ti-am petrecut viata in alt oras , acela e mai important!
Amora
Postat pe 19 Mai 2009 19:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu sagetator el scorpion 6 De la: kudika002418 5 August 2009 09:25
dar ce ziceti de combinatia fata scorpion si baiatul leu?.... 17 De la: Barbie30 1 Iulie 2010 20:57
eu capricorn el varsator 4 De la: simy_doru 29 Noiembrie 2012 14:56
Crede-ti ca zodiile influenteaza intr-un fel meseria? 14 De la: raluca_sarbu 30 Septembrie 2009 10:57
fecioara cu ascendent in rac 4 De la: lory76 5 Septembrie 2009 12:03