Setari Cookie-uri

nedumerita

sal tuturor.... am si eu o mica problema... la 26 de ani inca locuiesc intr-un oras mic din provincie, n-am locuit niciodata in alta parte, iar acum mi-as dori mult "sa-mi iau zborul". mi-am facut un prieten care locuieste la 100 km distanta de mine, intr-un oras la fel de mic ca si al meu, si as vrea sa fiu cu el. acum apare problema... aici am un serviciu care dupa doi ani nu ma mai multumeste ca la inceput, as vrea sa-l schimb, dar aici nu am unde merge.... as incerca sa ma mut intr-un oras mai mare dar toata lumea imi taie elanul spunandu-mi ca e criza, ca n-o sa gasesc de lucru, ca e greu prin alte parti, si ca sanse sa ne mearga bine nu prea sunt.... nu mai stiu ce sa cred, si ce sa fac... fiindca am trait atat de mult aici, cunosc pe toata lumea, stiu toate locurile, mi-e cam frica... dar pe alta parte sunt constienta ca ramanand aici nu pot avea un alt viitor, iar iubitul meu nu isi poate gasi un job sa fie cu mine... aceeasi chestie se intampla si daca m-as duce eu in orasul lui.... ce parere aveti voi care locuiti in orasele mari... e chiar atat de greu sa gasesti un job pe-acolo sa poti fi insfarsit fericit? proasta nu sunt, sunt cat se poate de corecta si responsabila, muncesc cand e de munca, nu ma dau inapoi niciodata.... o fi chiar asa de neagra viata in timpurile astea asa cum zic ceilalti? sau dak vrei se poate.... nu mai stiu ce sa fac, stiu doar ca nu mai sunt fericita aici, nu ma mai simt bine, si nu in ultimul rand as vrea sa fiu fericita alaturi de iubitul meu pe care-l vreau aproape tot timpul.... merci mult celor care imi vor raspunde
sylvi_sy2008
Postat pe 22 Mai 2009 08:56
dar ce lucrezi? ce stii sa faci?
geo_x
Postat pe 22 Mai 2009 08:59
De la: geo_x, la data 2009-05-22 08:59:19dar ce lucrezi? ce stii sa faci?


donttouch
Postat pe 22 Mai 2009 09:10
De la: donttouch, la data 2009-05-22 09:10:06
De la: geo_x, la data 2009-05-22 08:59:19dar ce lucrezi? ce stii sa faci?





pai logic, daca se pricepe la ceva anume destul de bine, intrun anumit domeniu cautat, incat sa-si caute libertatea de exprimare, s-o faca.
geo_x
Postat pe 22 Mai 2009 09:12
De la: sylvi_sy2008, la data 2009-05-22 08:56:52sal tuturor.... am si eu o mica problema... la 26 de ani inca locuiesc intr-un oras mic din provincie, n-am locuit niciodata in alta parte, iar acum mi-as dori mult "sa-mi iau zborul". mi-am facut un prieten care locuieste la 100 km distanta de mine, intr-un oras la fel de mic ca si al meu, si as vrea sa fiu cu el. acum apare problema... aici am un serviciu care dupa doi ani nu ma mai multumeste ca la inceput, as vrea sa-l schimb, dar aici nu am unde merge.... as incerca sa ma mut intr-un oras mai mare dar toata lumea imi taie elanul spunandu-mi ca e criza, ca n-o sa gasesc de lucru, ca e greu prin alte parti, si ca sanse sa ne mearga bine nu prea sunt.... nu mai stiu ce sa cred, si ce sa fac... fiindca am trait atat de mult aici, cunosc pe toata lumea, stiu toate locurile, mi-e cam frica... dar pe alta parte sunt constienta ca ramanand aici nu pot avea un alt viitor, iar iubitul meu nu isi poate gasi un job sa fie cu mine... aceeasi chestie se intampla si daca m-as duce eu in orasul lui.... ce parere aveti voi care locuiti in orasele mari... e chiar atat de greu sa gasesti un job pe-acolo sa poti fi insfarsit fericit? proasta nu sunt, sunt cat se poate de corecta si responsabila, muncesc cand e de munca, nu ma dau inapoi niciodata.... o fi chiar asa de neagra viata in timpurile astea asa cum zic ceilalti? sau dak vrei se poate.... nu mai stiu ce sa fac, stiu doar ca nu mai sunt fericita aici, nu ma mai simt bine, si nu in ultimul rand as vrea sa fiu fericita alaturi de iubitul meu pe care-l vreau aproape tot timpul.... merci mult celor care imi vor raspunde


intrebarile mele sunt.....vrei sa te muti impreuna cu el intr-un oras mare? el stie asta, este de acord? ce profesie aveti fiecare dintre voi?....
dehha1
Postat pe 22 Mai 2009 09:13
De la: geo_x, la data 2009-05-22 09:12:54
De la: donttouch, la data 2009-05-22 09:10:06
De la: geo_x, la data 2009-05-22 08:59:19dar ce lucrezi? ce stii sa faci?





pai logic, daca se pricepe la ceva anume destul de bine, intrun anumit domeniu cautat, incat sa-si caute libertatea de exprimare, s-o faca.


normal,normalllllllllllll vine acilea fara CV
donttouch
Postat pe 22 Mai 2009 09:14
De la: sylvi_sy2008, la data 2009-05-22 08:56:52sal tuturor.... am si eu o mica problema... la 26 de ani inca locuiesc intr-un oras mic din provincie, n-am locuit niciodata in alta parte, iar acum mi-as dori mult "sa-mi iau zborul". mi-am facut un prieten care locuieste la 100 km distanta de mine, intr-un oras la fel de mic ca si al meu, si as vrea sa fiu cu el. acum apare problema... aici am un serviciu care dupa doi ani nu ma mai multumeste ca la inceput, as vrea sa-l schimb, dar aici nu am unde merge.... as incerca sa ma mut intr-un oras mai mare dar toata lumea imi taie elanul spunandu-mi ca e criza, ca n-o sa gasesc de lucru, ca e greu prin alte parti, si ca sanse sa ne mearga bine nu prea sunt.... nu mai stiu ce sa cred, si ce sa fac... fiindca am trait atat de mult aici, cunosc pe toata lumea, stiu toate locurile, mi-e cam frica... dar pe alta parte sunt constienta ca ramanand aici nu pot avea un alt viitor, iar iubitul meu nu isi poate gasi un job sa fie cu mine... aceeasi chestie se intampla si daca m-as duce eu in orasul lui.... ce parere aveti voi care locuiti in orasele mari... e chiar atat de greu sa gasesti un job pe-acolo sa poti fi insfarsit fericit? proasta nu sunt, sunt cat se poate de corecta si responsabila, muncesc cand e de munca, nu ma dau inapoi niciodata.... o fi chiar asa de neagra viata in timpurile astea asa cum zic ceilalti? sau dak vrei se poate.... nu mai stiu ce sa fac, stiu doar ca nu mai sunt fericita aici, nu ma mai simt bine, si nu in ultimul rand as vrea sa fiu fericita alaturi de iubitul meu pe care-l vreau aproape tot timpul.... merci mult celor care imi vor raspunde


fa ce consider ca te face fericita..........daca nu o sa mearga ,ai unde te intoarce.............
just_heaven
Postat pe 22 Mai 2009 09:15
De la: sylvi_sy2008, la data 2009-05-22 08:56:52 iar acum mi-as dori mult "sa-mi iau zborul".


zboara puiule zboara

eu cred ca daca tot te muti ...sa te muti intr-un oras mai mare...da nu in bucuresti ca suntem deja destui
daca ai sa te muti la el intr-un orasel la fel de mic..cine stie daca iti gasesti de lucru ...

dar si in bucuresti uite spre exemplu...ai o chirie de minim 150-200 de euro....asta cu putin noroc...salariile nu sunt asa de mari si ca sa lucrezi sa platesti chirie...mi se pare aiurea...
acum vb lui geo depinde ce stii sa faci
coffeeta
Postat pe 22 Mai 2009 10:36
Intr-un oras mai mare si posibilitatile sunt mai multe .Dar nu pleca pe seama iubitului ,ca nu se stie niciodata.... cand se suceste si ramai pe drumuri
ionia
Postat pe 22 Mai 2009 17:27
in prima faza, iubitul plateste chirie, ceea ce nu-i rau avand in vedere ca nu cunosc bine orasul in care o sa ma mut (ma rog...altul decat bucurestiul- ptr linistea cuiva ) si de facut, scuza-ma... da nu exista lucruri pe care sa nu le poti invata.... de munca nu mi-e frica, sunt invatatoare, dar de 2 ani lucrez in vanzari, si nu m-am gandit niciodata sa vand ciocolata...tarancutza oi fi da nu ma las invinsa, trebuie sa lupt, fiindca nu mai vreau aici, vreau sa-mi gasesc locul. de aceea vroiam sa stiu cum stau lucrurile prin alte parti, sa cer o parere si aici, dak tot citesc de-aici in fiecare zi ce se mai intampla pe forum. ms de raspunsuri
sylvi_sy2008
Postat pe 22 Mai 2009 19:09
daca stai bn sa te gandesti epste tot e greu
dar incearca
si ai sate convingi singura
kudika064883
Postat pe 10 Septembrie 2009 18:57
draga mea, n-ai ce pierde daca pleci in alta parte....de munca ai sa gasesti si intr-un oras mai mic si intr-unul mai mare....criza e peste tot, asa ca n-ai ce pierde si apoi te poti intoarce de unde ai plecat daca nu vei fi fericita de rezultate....de invatatoare si/sau de vanzatoare e nevoie peste tot...
e clar ca tu vrei sa pleci si sa-ti faci un rost intr-un oras mare, unde exista mai multe posibilitati...
plecati impreuna si faceti-va un rost...sau pleaca singura si lupta ca sa reusesti....sunt convinsa ca vei reusi! important este sa-ti doresti cu adevarat si sa lupti pentru ceea ce-ti doresti!
iti doresc succes!
Ochi_tristi
Postat pe 10 Septembrie 2009 19:36
Sora mea a plecat anul trecut din provincie si si-a gasit de lucru in Bucuresti ca asistenta medicala. Mentionez ca are varsta de 48 ani si a avut curaj sa faca pasul acesta; bineinteles ca a avut noroc si de loc de munca. Daca m-ai ramanea in provincie intra in somaj si dupa aceea cine stie incotro o lua. Asa ca a luat decizia exact la momentul potrivit. Sta cu chirie impreuna cu fata ei care a terminat facultatea si acum lucreaza si platesc amandoua 400 euro/luna (200 euro camera) pentru un apartament. Fata ei are salariul foarte mare, fapt care ii permite sa poata plati chiria. Asa ca daca vii in Bucuresti sau eu stiu alt oras, ar trebui sa obtii un salariu care sa iti permita sa traiesti. Viata in Bucuresti e foarte scumpa. Dar merita sa incerci, pana nu incerci nu ai de unde sa stii cum iti va merge.
Oricum aici ai mai multe posibilitati. Mult succes si Dumnezeu sa va ajute !
quantex
Postat pe 10 Septembrie 2009 21:30
Romania nu e provincia Bucurestiului, prefer municipiul meu decat capitala plina de indivizi de culori dubioase se intentii corespunzatoare.
dar da, in bucuresti ai sanse mai mari sa iti gasesti de lucru, salar mai mare dar si preturile sunt de asemenea mai mari.
felixcat
Postat pe 12 Septembrie 2009 14:40
Nu m-am gandit nici o clipa la Bucuresti, mie capitala nu-mi place... prefer alte orase din Ardeal... deocamdata ne strangem bani sa ne putem muta impreuna.... el are acum serviciu, eu inca il mai am pe al meu, iar curand chiar imi doresc sa se produca schimbarea....
sylvi_sy2008
Postat pe 12 Septembrie 2009 16:36
nu o sa auzi tu nici un om din Cluj, Timisoara, Mures, Sibiu sa te numeasca provinceal, asta e o exprimare intalnita prin Bucuresti.
eu iti recomand Timisoara, am cateva rude care au plecat manate de saracia din Hunedoara acolo si se descurca bine.
In Cluj deja nu mai prea gasesti de lucru si chiriile sunt f mari.
felixcat
Postat pe 13 Septembrie 2009 17:04
De la: sylvi_sy2008, la data 2009-05-22 08:56:52sal tuturor.... am si eu o mica problema... la 26 de ani inca locuiesc intr-un oras mic din provincie, n-am locuit niciodata in alta parte, iar acum mi-as dori mult "sa-mi iau zborul". mi-am facut un prieten care locuieste la 100 km distanta de mine, intr-un oras la fel de mic ca si al meu, si as vrea sa fiu cu el. acum apare problema... aici am un serviciu care dupa doi ani nu ma mai multumeste ca la inceput, as vrea sa-l schimb, dar aici nu am unde merge.... as incerca sa ma mut intr-un oras mai mare dar toata lumea imi taie elanul spunandu-mi ca e criza, ca n-o sa gasesc de lucru, ca e greu prin alte parti, si ca sanse sa ne mearga bine nu prea sunt.... nu mai stiu ce sa cred, si ce sa fac... fiindca am trait atat de mult aici, cunosc pe toata lumea, stiu toate locurile, mi-e cam frica... dar pe alta parte sunt constienta ca ramanand aici nu pot avea un alt viitor, iar iubitul meu nu isi poate gasi un job sa fie cu mine... aceeasi chestie se intampla si daca m-as duce eu in orasul lui.... ce parere aveti voi care locuiti in orasele mari... e chiar atat de greu sa gasesti un job pe-acolo sa poti fi insfarsit fericit? proasta nu sunt, sunt cat se poate de corecta si responsabila, muncesc cand e de munca, nu ma dau inapoi niciodata.... o fi chiar asa de neagra viata in timpurile astea asa cum zic ceilalti? sau dak vrei se poate.... nu mai stiu ce sa fac, stiu doar ca nu mai sunt fericita aici, nu ma mai simt bine, si nu in ultimul rand as vrea sa fiu fericita alaturi de iubitul meu pe care-l vreau aproape tot timpul.... merci mult celor care imi vor raspunde

Daca vrei cu adevarat o sa reusesti e adevarat ca se gaseste mai greu de munca in perioada asta si ca se castiga mai putin..dar de ce sa stai intr-un oras mic daca tu nu-ti doresti asta?
simonycik
Postat pe 15 Septembrie 2009 17:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
destin...sau obsesie... 30 De la: mika_ela 20 Noiembrie 2009 22:40
Fanteziile lui... 19 De la: awesome 27 Iunie 2014 09:51
Ma place sau se preface?? 5 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:53
help!!!!!!:(( 49 De la: oana84onutza 19 Februarie 2010 18:26
Cum agat o fata daca o cunosc? 37 De la: kudika311811 23 Martie 2013 10:09