Setari Cookie-uri

violenta in familie

am o sora care este intro situatie dezastruoasa cu sotul ei si pe deasupra are 2 fetite sotul ei este foarte violent si nu intrazneste sa se desparta de el din cauza ca se teme sa nu ii ia fetitele si nu stiu cam sa o ajut datim va rog o solutie cum as putea sa o ajut mi se rupe sufletul cend o vad cum sufera asi vrea sa stiu daca legea o apara este foarte violent
kudika030411
Postat pe 28 Mai 2009 13:13
primul pas ar fi sa faca plangere la politie, apoi sa se adreseze centrelor pentru victimele violentei in familie (cei de la politie ii vor da destule numere de telefoane)

si sa nu te aud ca politia nu face nimic... nu face nimic ca nu se depun plangeri

apoi, la noi in Ro foarte rar, dar extraordinar de foarte rar, lasa tribunalul copiii cu tatal... indiferent de situatia materiala a mamei (pun tatal la plata pensiei alimentare, de obicei)
kitty_krieger
Postat pe 28 Mai 2009 13:18
violenta in familie e un subiect foarte comun in zilele noastre.. ai vb cu sora ta? are de gand sa faca ceva in privinta asta? si avon-ul are o campanie impotriva violentei in familie ..
daca sora ta se complace in caminul ei nu ai ce sa faci ca sa o ajuti..daca e dornica de o schimbare atunci impreuna puteti apela la ajutor. bafta !
Buttefflypink
Postat pe 28 Mai 2009 13:21
De la: kudika030411, la data 2009-05-28 13:13:43am o sora care este intro situatie dezastruoasa cu sotul ei si pe deasupra are 2 fetite sotul ei este foarte violent si nu intrazneste sa se desparta de el din cauza ca se teme sa nu ii ia fetitele si nu stiu cam sa o ajut datim va rog o solutie cum as putea sa o ajut mi se rupe sufletul cend o vad cum sufera asi vrea sa stiu daca legea o apara este foarte violent

subscriu persoanelor d mai sus!!
se poate face ceva! si in primul rand m-as gandi la copii aceia 2, care pt nimic in lume nu trebuie aiaba parte d un asa tata!!
va tin pumnii :ei ca sa poate trece peste asa ceva si tu ca o ajuti!!
anca0704
Postat pe 28 Mai 2009 13:31
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-05-28 13:18:43primul pas ar fi sa faca plangere la politie, apoi sa se adreseze centrelor pentru victimele violentei in familie (cei de la politie ii vor da destule numere de telefoane)

si sa nu te aud ca politia nu face nimic... nu face nimic ca nu se depun plangeri

apoi, la noi in Ro foarte rar, dar extraordinar de foarte rar, lasa tribunalul copiii cu tatal... indiferent de situatia materiala a mamei (pun tatal la plata pensiei alimentare, de obicei)


Da , asa este. In cazul asta ar fi un avantaj ca ii raman mamei copiii.

Dar cu treaba cu politia nu sunt de acord. Depinde de unde este. Nu judeca dupa cei pe care ii cun tu. At cand intervin ”pilele” in Romania e mare problema. Depinde de cat de influent este sotul doamnei.
kudikaroxi
Postat pe 28 Mai 2009 13:37
un avocat ,si 2 martori,si se rezolva problema,politi nu pre imtervine in situati de acest gen,
il poate sanctiona doar cu o amenda contraventionala de 300 lei,

bafta
scorpyoW
Postat pe 28 Mai 2009 13:49
politia ii da numai amenda si altceva nu face vine acasa si incepe nu stiu cum sai spun ca drce ar fi legea este de partea ei
kudika030411
Postat pe 28 Mai 2009 14:03
nu cred ca iar trebui de la el nici o pensie alimentara numai sa se scape de el cu cat ca oduce greu
kudika030411
Postat pe 28 Mai 2009 14:06
De la: kudika030411, la data 2009-05-28 14:06:34nu cred ca iar trebui de la el nici o pensie alimentara numai sa se scape de el cu cat ca oduce greu

daca intr-adevar vrea sa scape si nu se complace!
anca0704
Postat pe 28 Mai 2009 14:07
ia ar vrea dar se teme de el am sa mai vb cu ia dar nu am cu sa o asigur ca nu se va mai apropia de ia ca este sa se lege de ia ori unde si ar cautao mai ales ca sta la mami acasa. va multumesc tuturor ca miati dat un pic de incredere
kudika030411
Postat pe 28 Mai 2009 14:18
eram sigura de aceste reactii

http://legislatie.resurse-pentru-democratie.org/217_2003.php

Potrivit legii de modificare a Codului penal, pedepsele au fost majorate în cazul
celor vinovaþi de agresiuni familiale. Lovirea sau orice act de violenþã sãvârºit
asupra membrilor familiei ºi care produce daune fizice ºi corporale se pedepseºte cu
închisoare de la 6 luni la un an sau cu amendã. La articolul 180, dupã alineatul 1,
care se referã la lovirea sau orice caz de violenþã cauzatoare de suferinþe fizice, a
fost introdus alineatul 11 care prevede o pedeapsã cu închisoarea de la 6 luni la un
an sau amendã pentru faptele prevãzute în acest aliniat, dar sãvârºite asupra
membrilor familiei. În acest fel, pedeapsa pentru agresiunile împotriva membrilor
familiei a crescut faþã de pedeapsa prevazutã în cazul celorlalte tipuri de agresiune,
pedepsite cu închisoarea de la o lunã la trei luni sau cu amenda De asemenea, dacã
lovirea a pricinuit o vãtãmare care necesitã pentru vindecare îngrijiri medicale de
cel mult 20 de zile, termenul de pedeapsã de dubleazã. Pedeapsa prevãzutã pentru
celelalte tipuri de agresiune era de la 3 luni la doi ani, în timp ce faptele prevãzute în
aliniatul respectiv, dar sãvârºite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu
închisoarea de la unu la doi ani sau cu amendã. Atunci când perioda de îngrijire
medicalã pe care o necesitã victima este de pânã la douã luni de zile, conform
aliniatului 11 al articolului 181, pedeapsa aplicatã infractorului este închisoarea de
la 1 la 5 ani (faþã de 6 luni – 3 ani).


Interdicþia de a reveni în locuinþa familiei

Cel care comite infracþiunile enunþate în articolul 75, fãcând uz de mijloace care
prezintã pericol public sau mijloace violente (inclusiv viol sau incest), este obligat
prin lege sã pãrãseascã locuinþa. El nu poate reveni în locuinþa familiei decât dupã o
perioadã determinatã de timp ºi, în funcþie de gravitatea faptei, poate fi supus unei
pedepse cu închisoarea de la 3 la 12 ani.. La articolul 112, dupã litera f) a fost
introdusã litera g) cu urmãtorul conþinut:
g) Interdicþia de a reveni în locuinþa familiei pe o perioadã determinatã.
Dupã articolul 118 a fost introdus articolul 1181 care interzice persoanei
condamnate, atunci când aceastã a fost condamnatã la închisoare de cel puþin un an
pentru acte de violenþã sãvârºite asupra membrilor familiei ºi producãtoare de daune
fizice sau psihice, sã se întoarcã la locuinþa familiei. Interdicþia este valabilã doar în
cazul în care, la cererea pãrþii vãtãmate, instanþa constatã cã prezenþa agresorului în
locuinþa familiei constituie un pericol grav pentru ceilalþi membri ai familiei.
Aceastã mãsurã poate fi luatã pe o duratã de pânã la 2 ani.


Cercetarea Ministerului Muncii al României din anul 2003

Acest studiu a arãtat cã mai puþin de o mie de persoane au sesizat sau au cerut sprijin autoritãþilor în cazurile de violenþã domesticã, iar atunci când au cerut ajutor, au facut-o în cazuri extrem de grave, cu repercursiuni asupra viitorului familiei.

... si asta in conditiile in care....

Peste opt sute de mii de femei au suportat în mod frecvent violenþa în familie sub diferite forme, aproape 340.000 de copii sub 14 ani au asistat în mod frecvent la scene de violenþã fizicã între pãrinþi, în timp ce peste 370.000 de minori din aceeaºi categorie au asistat la insulte ºi înjurãturi frecvente între pãrinþi sau între adulþi, în gospodãrie.



kitty_krieger
Postat pe 28 Mai 2009 14:30
De la: kudika030411, la data 2009-05-28 14:18:00ia ar vrea dar se teme de el am sa mai vb cu ia dar nu am cu sa o asigur ca nu se va mai apropia de ia ca este sa se lege de ia ori unde si ar cautao mai ales ca sta la mami acasa. va multumesc tuturor ca miati dat un pic de incredere

"succesuri!!" si sa fie puternica!!
anca0704
Postat pe 28 Mai 2009 14:31
daca-mi spui si din ce oras e sora ta, iti dau si niste linkuri sau nr de telefon cu centre pentru victimele violentei in familie
kitty_krieger
Postat pe 28 Mai 2009 14:34
si hai sa va explic cum e cu politia si amenda aia infima
de obicei, politia e chemata de vecini care aud scandal..... extraordinar de rar chiar de victima
ei vin, constata ca se aude scandal, suna la usa, li se raspunde, intreaba ce se intampla, daca raspunsul e " nu se intampla nimic", dau amenda pentru deranjarea linistii publice
si trist e ca asa se intampla in marea majoritate a cazurilor, pentru ca victima nu cunoaste legislatia si propriile drepturi sa zica "sotul ma bate, vreau sa depun plangere"
sau zice "stiti sotul da in mine"... se duc frumos la politie sa faca constatarea si sa se dea declaratiile si cand femeia vede ca "iubitul" ei sot o ia pe coaja, se razgandeste si nu mai vrea sa depuna plangere

asta ca sa nu vorbim de cazurile in care femeia a sarit pe politisti ca de ce-i aresteaza barbatul...

Nu, tot la politie trebuie sa ajunga prima data


sa nu intelegeti de aici ca as condamna victima sau ceva de genul, ci condamn opinia publica care indeamna la neactiune
kitty_krieger
Postat pe 28 Mai 2009 14:44
este adevarat ca ii este si frica de el si ma inerveaza ca zice ca ce o sa zica lumea
kudika030411
Postat pe 28 Mai 2009 16:45
De la: kudika030411, la data 2009-05-28 13:13:43am o sora care este intro situatie dezastruoasa cu sotul ei si pe deasupra are 2 fetite sotul ei este foarte violent si nu intrazneste sa se desparta de el din cauza ca se teme sa nu ii ia fetitele si nu stiu cam sa o ajut datim va rog o solutie cum as putea sa o ajut mi se rupe sufletul cend o vad cum sufera asi vrea sa stiu daca legea o apara este foarte violent


intereseaza.te de un centru special unde sa mearga sa fie protejate. si el.......la puscarie
l_diana_c
Postat pe 28 Mai 2009 16:49
da pentru ca am avut ocazia nefericita sa am parte la scandalurile lui si mam si bagat de multe ori. si stiti ca nu mai vreau sa am parte de asa ceva si din pacate si la mine in casa a prinso de git
kudika030411
Postat pe 28 Mai 2009 16:50
buna un sfat as putea sati dau cum ca nu se poate trai cu asa un barbat.iar legea nui da lui fetitele pt ca sunt fete spun asta pt ca cunosc 2 cazuri de genul acesta .mult succes
kudika030058
Postat pe 28 Mai 2009 16:56
masi bucura sa o pot ajuta as fi cea mai fericita sa o stiu in siguranta si va multumesc tuturor din tot sufletul pentru ca nu ma asteptam ca atita lume sa imi deie incredere ca se poate face ceva in privinta anumitor oameni la care nu le poti spune oameni dar nici animale ca nici ele nu fac asa ceva
kudika030411
Postat pe 28 Mai 2009 16:59
se intampla peste tot...si femeile nu iau actiune pt ca dupa cum bine vedeti si la stiri ajung de le dau in cap, le taie sau mai stiu eu ce asa.....realitatea e ca poti lua actiune, poti sa vorbeti dar dupa aia? trebuie sa te si protejezi de persoana respectiva, nu sa vina dupa tine ;) va spun din experienta. mama a optat sa ramana cu tata.....acum le "e bine" dar cand te gandesti ce amintiri avem noi surorile ;) nu e bine mai ales pt cele mici ...asta e ....e o treaba ce nu va fi solutionata niciodata si rezolvarea consta in mare parte in caracterul pers abuzive si e impulsuri are...pt ca degeaba luam atitudine! sfatul meu: toata familia ar trebui sa fie alaturi de sora ta! nu o lasati singura nici psihic nici fizic! intimidati-l cu prezenta pe sotul ei ca sa nu aiba intentii periculoase ;) BAFTA
itisyou
Postat pe 29 Mai 2009 05:29
si mai ales sa NU ARATE NICIODATA CA II ESTE FRICA...asta o sa il indeparteze...sper!
itisyou
Postat pe 29 Mai 2009 05:31
De la: kudika030411, la data 2009-05-28 13:13:43am o sora care este intro situatie dezastruoasa cu sotul ei si pe deasupra are 2 fetite sotul ei este foarte violent si nu intrazneste sa se desparta de el din cauza ca se teme sa nu ii ia fetitele si nu stiu cam sa o ajut datim va rog o solutie cum as putea sa o ajut mi se rupe sufletul cend o vad cum sufera asi vrea sa stiu daca legea o apara este foarte violent

Draga mea, din pacate violenta in familie este in crestere. Persoanele abuzate dupa ce conflictul scade putin din intnsitate prefera sa sufere in continuare fara sa apeleze la insitutiile abilitate in solutionarea situatiei. Este la fel de adevarat ca o adresa la politie se soldeaza cu o somatie, urmata de amenda- deci tot familia are de suferit! Daca sora ta isi doreste sa se salveze si este responsabila ca fetitele ei sunt in mare risc atunci sa urmeze calea legala: sesizare politie, cerere ptr pensia alimentara a celor doi copii, daca vrea divortul- acesta este urmatorul pas si in cererea de divort cere stabilirea domiciliului sotului violent in perioada judecarii. Sunt cazuri in care sotului i se impune un alt domiciliu in aczul in care este violent. Desigur si Protectia copilului este o solutie...un asistent ii va vizita destul de des ptr a obs comportamentul copiilor si a ambilor parinti. Totul este o problema de vointa a surorii tale si cu cat trece timpul cu atat lucrurile se inrautatesc si risca ca educational sa piarda si copiii. Se poate - ti-o spune o femeie care la 37 de ani a ramas cu 3 copii..si am reusit sa ne salvam ! Cristina
pacifista
Postat pe 27 Octombrie 2009 10:32
sa ia masuri, traumele resimtite de copii sunt incomensurabil mai mari, cu toate ca ei nu ii arata mamei! macar sa ii fie mila de ei, de psihicul lor!
Diannnnnnna
Postat pe 27 Octombrie 2009 21:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Povestea mea.......... 14 De la: Boca 16 August 2010 18:58
mi`e greu sa trec peste asta ! 25 De la: kudika003451 14 Mai 2009 16:33
Am nevoie de cateva idei pentru o noapte in doi 19 De la: BabyDoll1005 21 Iulie 2010 18:22
Ce este fericirea 19 De la: freedom123 11 Aprilie 2010 17:40
mi-e frica sa nasc 55 De la: geo_reincarcat_iara 29 Iunie 2010 17:35