Setari Cookie-uri

Familia mea

Buna. Am 16 ani , si o soara de 9 ani si as dori niste sfaturi in privinta problemelor din familia mea. sa va povestesc cum stau lucrurile: mama a aflat acum 1 an ca tatl meu o inseala, el a recunoscut in fata ei dar nici macar nu i-a cerut iertare. Cu toate acestea mama l-a iertat, a incercat sa treaca peste durerea creata si sa astepte indreptarea lui.(stiti voi prin ce) Mai intai el s-a purtat cat de cat binisor si parca tensiunea din casa disparuse..dar bineinteles k el si a reluat relatia, este cu gandurile in alta parte. Eu ii aud mereu ca au dscutii mai ales mama incearca tot timpul sa -l faca sa reaprinda dragostea dintre ei.Deci tot EA.!! In schimb el tace tace si le face, se face ca nu aude cwe zice ea! Ce e de facut? mai merita sa lupte? Mama se gandeste si la situatia financiara:un credit cu ipoteca pe casa, datorii la stat pt ca mama este patroana firmei si el este angajat (firma de transport)..din asta ne ducem traiul dar nu mai merge ..nu ne mai acoperim rata la banca muuulte datori . Acum mamy munceste ca menajera in 3 casa si e greu, iar el e cu capul in nori si asteapta ca mamy sa ia hotararile , asteapta o minune. Rude sa ma ajute financiar nu am.VOI CE PARERE AVETI? CUM AS PUTEA SA O AJUT SA REZOLVE SITUATIA DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE? ASTEPT SFATURI. VA MULTUMESC
Fluturash16
Postat pe 30 Mai 2009 14:55
e greu cand dupa atatia ani de casnicie barbatului tau ii arde de gacici si o lasa pe sotie sa se zbata pt tot...inseaman k este un porc si un nesimtit si mama ta ar trebui sa il lase desi imi imaginez k e greu...pt k orikum chit k e el prezent in casa sau nu tot mama ta duce tot greul si se zbate asa k mai bine se zbate singura decat sa mai sufere si din cauza tatalui tau care iarta-ma dar e de o nesimtire crasa daca se poarta asa...mama mea m-a crescut singura si a muncit aveam si noi firma si mi-a fost si mama si tata si tot ce vrei tu...nu am simtit niciodata lipsa tatalui tokmai pt k nu a suportat magariile si nesimtirile celui care ii era sot...si pt asta va avea respectul meu pt todeauna
asa k capul sus si sper s ate fi ajutat vb mele
viviana23
Postat pe 31 Mai 2009 15:35
repet insa:AVAND IN VEDERE CA MAMA TA TINE TOT GREUL CASEI MAI BINE SA SE DESCURCE SINGURA DECAT SA IL MAI DUCA IN CARCA PE TATAL TAU SI SA II SUPORTE TOATE IFOSELE
viviana23
Postat pe 31 Mai 2009 15:36
De la: Fluturash16, la data 2009-05-30 14:55:21Buna. Am 16 ani , si o soara de 9 ani si as dori niste sfaturi in privinta problemelor din familia mea. sa va povestesc cum stau lucrurile: mama a aflat acum 1 an ca tatl meu o inseala, el a recunoscut in fata ei dar nici macar nu i-a cerut iertare. Cu toate acestea mama l-a iertat, a incercat sa treaca peste durerea creata si sa astepte indreptarea lui.(stiti voi prin ce) Mai intai el s-a purtat cat de cat binisor si parca tensiunea din casa disparuse..dar bineinteles k el si a reluat relatia, este cu gandurile in alta parte. Eu ii aud mereu ca au dscutii mai ales mama incearca tot timpul sa -l faca sa reaprinda dragostea dintre ei.Deci tot EA.!! In schimb el tace tace si le face, se face ca nu aude cwe zice ea! Ce e de facut? mai merita sa lupte? Mama se gandeste si la situatia financiara:un credit cu ipoteca pe casa, datorii la stat pt ca mama este patroana firmei si el este angajat (firma de transport)..din asta ne ducem traiul dar nu mai merge ..nu ne mai acoperim rata la banca muuulte datori . Acum mamy munceste ca menajera in 3 casa si e greu, iar el e cu capul in nori si asteapta ca mamy sa ia hotararile , asteapta o minune. Rude sa ma ajute financiar nu am.VOI CE PARERE AVETI? CUM AS PUTEA SA O AJUT SA REZOLVE SITUATIA DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE? ASTEPT SFATURI. VA MULTUMESC

Stiu ca e tatal tau dar e un nenorocit...mama ta munceste foarte mult...poate tatal tau se va gandi mai mult la voi...Incercati voi 2 sa-i spuneti ca vreti sa stea langa voi...ca nu vreti sa se desparta...poate il induiosati...Nu stiu daca mai merita0 sau nu sa lupte si asa aveti probleme financiare...cred ca numai probleme cu tatal tau nu-i trebuiau mamei tale...In general as spune sa il lase dar ea trebuie sa stie mai bine care e situatia...
camelusha83
Postat pe 2 Iunie 2009 14:12
off va multumesc mult pt sfaturi si va anunt ce se intampla intr-un final..
Fluturash16
Postat pe 2 Iunie 2009 21:15
de-as putea sa ghicesc viitorul
Fluturash16
Postat pe 2 Iunie 2009 21:18
De la: Fluturash16, la data 2009-06-02 21:18:11 de-as putea sa ghicesc viitorul

tu incearca
bestiutza_relouded
Postat pe 2 Iunie 2009 23:50
hai nu mai fiti rele,totusi e o problema destul de complicata
la varstra ei are mare nevoe de parinti,nu trebue sa se gandeasca la asa ceva,
dar viata ne incearca,si nu tine cont de varstra
scorpyoW
Postat pe 2 Iunie 2009 23:57
multumesc scorpyoW!! sincer m-am obisnuit cu atmosfera asta din casa. cand am nevoie de o vorba buna si nu o primesc.sau un umar pe care sa plang si nu l gasesc.[ mai nou au vandut masina cea mica,dar apele nu s-au linistit.tot la fel e.]
Fluturash16
Postat pe 15 Iunie 2009 12:08
si scorpyow zice ca nu`s alaturi de el...insa tot ma iarta..ca ma iubeste...zice el.... ....

acum....eu cred ca mama ta ar trebui sa-l lase pe tatal tau cu toate ca va fi greu dar de ce sa sufere..si sa suferiti si voi pe langa ea?.....nu e corect..
...iar noi suntem aici sa te sustinem si sa te ajutam cu sfaturi cand ai nevoie....
aish
Postat pe 15 Iunie 2009 12:17
buna iubita
scorpyoW
Postat pe 15 Iunie 2009 12:22
Din pacate asa este, te obisnuiesti cu atitudinea din casa.... Apoi te obisnuiesti cu ideea ca toti sunt la fel. Apoi te obisnuiesti sa nu-ti mai pese nici tie... iar in final, din nefericire.. vei avea (veti avea - tu si surioara). aceeasi atitudine intr-o poveste similara in casnicia voastra.
Tu ai povestit pe scurt ceea ce se intampla. Sunt sigura ca lucrurile sunt mult mai complexe si rezolvarea situatiei voastre nu e deloc simpla.
Cineva iti spunea mai sus sa va induiosati parintele. Ma indoiesc ca pe asemenea oameni ii pot induiosa lacrimile propriilor copii. Stiau de existenta lor si in momentul cand au incalcat "conventia".. prin urmare raspunsul ar fi ceva de genul: "Nu-i treaba voastra, nu va amestecati"
Adevarul este ca nu stiu in ce masura ati putea convinge voi un om iresponsabil sa se adune de pe drumuri. Dar in niciun caz nu as sugera ideea unui divort in asemena momente. Adica domnul fuge cu valijoara la amanta si sotia cu doi copii pana peste cap in datorii? No way!! Sa stea acolo, poate cu buzunarele goale ii da si aia papucii curand.
rashela
Postat pe 15 Iunie 2009 12:25
De la: scorpyoW, la data 2009-06-15 12:22:19buna iubita


buna iubi...ia zi...ti-a trecut supararea????
aish
Postat pe 15 Iunie 2009 12:29
va multumesc tuturor [pt sfaturi si sustinere.ma bucur ca sunteti alaturi de mine.si da mi-a mai trcut supararea.:X:X
Fluturash16
Postat pe 15 Iunie 2009 22:01
Indiferent ce se intampla la tine in casa, mama ta este mama ta si tatal tau ramane tatal tau. Ai sa intelegi asta peste ani. Nu inseamna ca procedeaza corect dar nu ai cum sa-i intelegi motivele si nici felul in care actioneaza. Te cred ca e foarte frustrant sa asisti la asa ceva, sa o vezi pe mama cum sufera si se chinuie si sa vezi cum lui aparent nu-i pasa. Poate nu-i tocmai asa. Ar fi multe lucruri de discutat aici..barbati la o anumita varsta "o iau razna"..unii mai mult, altii (cu ceva mai mult bagaj la bibilica) mai putin, stiu sa se controleze mai bine...indiferent ce s-a intamplat acolo, tu nu e cazul sa judeci sa sa il faci in toate felurile pe tatal tau. Viata o sa-ti demonstreze ca bun, rau, un singur tata ai si e AL TAU. N-o sa ti-l poata inlocui nimeni vreodata, chiar daca nu esti deloc mandra de felul in care se comporta cu familia lui acum. Eu te-as sfatui sa o ajuti pe mama ta cat mai mult din punct de vedere al sustinerii iar cu tatal tau sa ai o discutie calma, fara sa ii reprosezi nimic, pur si simplu sa incerci sa ii intelegi motivele ( chiar daca nu cred ca va avea "curajul" sa ti le spuna tie). Si tine minte ca atunci cand se intampla lucruri de felul asta nu doar un singur om e vinovat! Ceva a dus la deznodamantul asta si probabil a durat ani si s-au intamplat lucruri pe care tu nu ai cum sa le intelegi decat atunci cand vei trece prin ele. De asta ti-am spus sa ajuti cat poti dar sa nu judeci.


liliana2005
Postat pe 16 Iunie 2009 22:51
Ar trebui sa mearga mama ta daca o cunoaste sau sa afle cine e persoana care i-a stricat casa, sa aiba o discutie cu ea. Nu de alta, dar tipa probabil vazand ca are" balta peste" sa nu faca si un copil si sa-l desparta definitiv. Ca deh, e la moda sa intervii in viata altuia si sa-i destrami casnicia. Si sa mearga cu un lucru de al tatalui tau la manastire sau biserica sa-i citeasca preotul. Cunosc un caz (de la o vecina de-a mea) care a trecut prin asa ceva si a mers cu un maiou de-al sotului si l-a citit preotul si l-a dat si pe la icoane cu el. Maioul s-a facut negru dar nu de la icoane ca a "curatat praful" ci ca avea ceva facut. Vecinul a revenit pe calea cea buna. A revenit la familia lui.Poate o mai fi si asta ceva. Sa incerce si asta.
Va doresc numai bine.
quantex
Postat pe 25 Iunie 2009 12:33
Sa nu-ti fie teama de o discutie..ca intre adulti...aceasta situatie din cate vad te a maturizat...nu-i pasa? nu te lasa..daca ridica careva tonul?posibil...dar esti adult si tu..sa discute si cu tine..
Succes...
lizzy74
Postat pe 30 Iunie 2009 13:45
greierash_is_back
Postat pe 30 Iunie 2009 13:49
lucrurile s-au ameliorat parca..eu nutresc speranta k vom fi o familie unita si fericita..va multumesc pt sprijin tuturorX
Fluturash16
Postat pe 30 Iunie 2009 20:23
De la: Fluturash16, la data 2009-06-30 20:23:27lucrurile s-au ameliorat parca..eu nutresc speranta k vom fi o familie unita si fericita..va multumesc pt sprijin tuturorX


Ma bucur pentru tine!!
liliana2005
Postat pe 30 Iunie 2009 21:32
De la: Fluturash16, la data 2009-06-30 20:23:27lucrurile s-au ameliorat parca..eu nutresc speranta k vom fi o familie unita si fericita..va multumesc pt sprijin tuturorX


bafta!
greierash_is_back
Postat pe 1 Iulie 2009 16:33
este dureros cand omul intelege ca nu banii aduc fericirea, din contra. si mai dureros este cand copii devin constienti de problemele parintilor si acestora nu le pasa sau nu le vad suferinta. nu cred ca sunt in masura sa dau sfaturi dar cred ca mama voastra daca spui ca e patroana de firma , este o femeie puternica. cel mai bine ar fi sa incerce sa renunte la unele proprietati pentru a-si putea achita datoriile, apoi sa puna punct acestei casnicii pierdute, scuze stiu ca e dureros, si sa continue singura afacerea avandu-va pe voi, copii alaturi de ea. nu cred ca merita sa te distrugi pentru un om care nu vrea si nici nu incearca sa -si revina din PROSTIE. chiar daca e tatal vostru e liber sa faca ce vrea , ceea ce si face dupa cum vad, deci nu stiu de ce v-ati chinui voi pentru el , e alegerea lui. va fi oricum mereu tatal vostru asa cum e el. peste cativa ani isi va da seama dar va fii prea tarziu pt. el. in schimb voi si cu mama voastra trebuie sa mergeti mai departe daca vreti sa fiti fericiti . e dureros dar se poate!!!!!!
va doresc multa putere si fericire-nu uitati aveti o singura viata si e pacat sa o traiti in plans!!!!!
GABYTA13
Postat pe 17 August 2009 23:44
Draga mea....orice intarziere in luarea unei decizii nu face altceva decat sa agraveze starea de lucruri a voastra ( a copiilor) si a mamei voastre. O discutie serioasa pe acesta tema ar trebui sa o aibe cu tatal vostru. A pastra o familie doar de dragul de a exista intregul, care fie vorba intre noi nu prea mai este, duce la distrugerea tuturor. Mama este omul cel matur in acesta situatie...de ea depindeti voi.....tatal si-a gasit un fel de refugiu...probabil are si el framantarile lui...mai bine o separare dar sa ramana prietenii vostri decat o relatie plina de compromisuri.Daca poti ajut-o pe mama ta sa inteleaga ca este inca tanara, frumoasa, va are pe voi si-i umpleti viata....ajutati-o sa -si gaseasca echilibrul in ea...aveti nevoie de liniste sa puteti creste si mai ales de o viata civilizata ( fara violente, minciuni, dulalitati) .Sunt multe femei in situatia dumneaiei( femeile sunt mai responsabile )..asa ca voi suntei o familie...chiar daca una monoparentala...va imbratisez si-mi aduc aminte de faptul ca eu nu am luat decizia cand a trebuit si este o absenta emotionala de cateva luni intre mine si copii mei...incerc mereu sa depasim acea stare...singurul lucru pe care ei mi-l reproseaza este ca nu am reactinat mai repede....si am reusit singura sa-mi asez copiii foarte bine...
pacifista
Postat pe 24 August 2009 12:48
asa gandeam si eu dar mama se gandeste ca tata face in asa fel incat sa o determine pe ea sa ii decizia si apoi tot pe ea sa dea vina...si knd lurcrile pareau sa se imbunatateasca e din rau mai in rau..mama banuieste k a fost iar la respectiva, comportamentul e schimbat din nou, nu mai stie ce sa faca k sa fie bine. in plus a scris unui psiholog pe net de curand si asteptam raspuns. M am saturat s ao vad asa si sa o simt mereu suparata si cu sufletulpustiu.Oare chiar merita asta? (k rau nu a facut la nimeni):( va multumesc pt toate incurajarile (poate intr un final o sa ia decizia asta grea)
Fluturash16
Postat pe 25 August 2009 22:22
De la: Fluturash16, la data 2009-08-25 22:22:21asa gandeam si eu dar mama se gandeste ca tata face in asa fel incat sa o determine pe ea sa ii decizia si apoi tot pe ea sa dea vina...si knd lurcrile pareau sa se imbunatateasca e din rau mai in rau..mama banuieste k a fost iar la respectiva, comportamentul e schimbat din nou, nu mai stie ce sa faca k sa fie bine. in plus a scris unui psiholog pe net de curand si asteptam raspuns. M am saturat s ao vad asa si sa o simt mereu suparata si cu sufletulpustiu.Oare chiar merita asta? (k rau nu a facut la nimeni):( va multumesc pt toate incurajarile (poate intr un final o sa ia decizia asta grea)

Copil frumos....crede-ma ca lucrurile nu se vor schimba in bine...tatal tau are framantari sufletesti mari acum..de aceea si comportamentul este deviant...sinte ca sunteti voi 3 o povara ptr ca nu s epoate elibera si-n acelas timp sigur va stie familia lui.Divortul nu este un capat de lume ...daca-si revine, desi ma indoiesc, poate sa stea langa voi asa. Toata acesta situatie lasa rani adinci pentru toata lumea...eliberati-l ...roag-o pe mama sa o faca elegant...asa el va regreta si poate va continua sa va sustina material un timp.....Este cu mult mai bine sa va eliberati decat sa traiti in stress...Uite eu am castigat ceva ce uitasem...linistea....
pacifista
Postat pe 27 August 2009 23:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PSIHOTERAPIE 1 De la: Costin_Sandu 13 August 2009 17:08
am nevoie de un sfat!!!! va rooooooooog!!!!!! 44 De la: valy90 15 Octombrie 2010 16:04
ce rol am eu??amanta sau a treia roata de la caruta!!??? 145 De la: scorpyow10 2 Mai 2009 22:11
misterioasa 38 De la: kudika_4212 8 Mai 2012 12:05
Cumpar rochie de mireasa! 1 De la: chivutza 22 Ianuarie 2011 18:07