ce te faci cand nu stii ce decizie sa iei?

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent ce te faci cand nu stii ce decizie sa iei?: (5 din 1 vot)

adrianacarabas Avatarul lui adrianacarabas

4 mesaje

ce te faci cand nu stii ce decizie sa iei?in 2008 am absolvit facultatea si acum sunt asistenta medicala la doar 22 de ani.ideea e ca acum sunt intrun oras in care nu stiu sigur daca vreau sa si raman ...adica e mai mic sansele sunt mai putine de a te realiza profesional si, urmez si un master pe care acuma il termin.problema e ca prietenul meu nici nu vrea sa auda sa ne mutam la timisoara ....si eu cred ca as vrea deji is constienta ca miar fii destul de greu financiar .voi ce parere aveti .el zice ca nu vrea sa plateasca chirie avand casa si serviciu bun aici .eu in schimb am un loc de munca pana in toamna.u ce ati face?
Raporteaza abuz de limbaj
lonely_soul Avatarul lui lonely_soul

419 mesaje
Oras: bistrita

Muta-te numai tu in Timisoara si realizeaza-ti visele sa nu regreti mai tarziu. Nici un barbat nu merita sa te sacrifici pentru el. Parerea mea.
iris_4_ever Avatarul lui iris_4_ever

6666 mesaje
Oras: bucuresti

Analizeaza-ti sentimentele si vezi care dintre ele sunt mai puternice : dragostea pentru iubit sau dorinta de realizare profesionala ?

Daca te muti s-ar putea sa-l pierzi definitiv .....daca nu te muti , s-ar putea sa te pierzi pe tine ceea ce zic eu este mult mai grav decat pierderea unui iubit.
Daca simti ca vrei mai mult ....atunci nu te ingropa intr-un satuc uitat de lume fara posibilitatea de a avansa pe plan profesional.

Daca te iubeste si nu e genu ,,femeia sta la cratita langa barbat'' atunci te intelege si iti accepta hotararea daca nu ....inseamna nu pierzi nimic
cristi_nne Avatarul lui cristi_nne

1173 mesaje
Oras: slatina

De la: iris_4_ever, la data 2009-06-04 05:20:26Analizeaza-ti sentimentele si vezi care dintre ele sunt mai puternice : dragostea pentru iubit sau dorinta de realizare profesionala ?

Daca te muti s-ar putea sa-l pierzi definitiv .....daca nu te muti , s-ar putea sa te pierzi pe tine ceea ce zic eu este mult mai grav decat pierderea unui iubit.
Daca simti ca vrei mai mult ....atunci nu te ingropa intr-un satuc uitat de lume fara posibilitatea de a avansa pe plan profesional.

Daca te iubeste si nu e genu ,,femeia sta la cratita langa barbat'' atunci te intelege si iti accepta hotararea daca nu ....inseamna nu pierzi nimic

subscriu parerii tale, dar nu pune problema asa. este foarte greu sa pleci, mai ales in ziua de azi. asta este o decizie extrem de importanta si pentru unul si pentru celalalt. cunosc caz la mine in bloc, o familie s-a mutat la bucuresti, el inginer, ea avea studii medii, dar a fost atat de ambitioasa, incat l-a trimis pe el la bucale si imediat s-a angajat( inginer deh), iar apoi a gasit si ea si s-a mutat impreuna cu copii acolo. copiii mici.
dar ideea este k nu trebuie sa te opresti in loc, daca voi chiar sunteti unul pentru celalalt veti gasii o cale de mijloc, poate ii vei gasii si lui ceva acolo.
iris_4_ever Avatarul lui iris_4_ever

6666 mesaje
Oras: bucuresti

Criss , tipul deja si-a spus cuvantul ....are casa si job acolo unde sunt acum si nu vede de ce s-ar muta in alt oras unde sa plateasca chirie si sa fie nevoit sa-si caute alt job .
Din punctul meu de vedere treaba e lamurita deja
Zory Avatarul lui Zory

50 mesaje

Esti la inceput de drum....urmeaza-ti visele. Daca stai si te palfoneziii....el oricum isi va gasi alta, pe masura giobului lui. Asa ca, atunci cand ti se deschide o usa, nu ezita sa intri. Dumnezeu iti da o singura sansa, de nu stii cum sa o folosesti se va intoarce impotriva ta !
Daca vrei odihna, crede. Daca vrei adevarul, cauta si sufera.
_diana_ Avatarul lui _diana_

307 mesaje
Oras: cluj

fa tot ceea ce iti doresti sa faci, altfel vei regreta mai tarziu.
si eu tocmai termin o facultate, si abia astept sa o termin, sa o pot termina urgent cu domeniul asta.........sa fac altceva, sa ma gasesc pe mine, sa fac ce vreau eu.
crede-ma, de 3 ani de zile fac ce vor altii, si desi mi-am repetat la nesfarsit ca e bine ce fac, nu mai pot, nu sunt fericita, nu imi gasesc locul. asa ca fa exact ceea ce iti doresti sa faci, risca, sa poti castiga, altfel vei bate pasul pe loc, si mai rau, o sa ai mereu impresia ca traiesti viata altuia, ca pe a ta a furat-o cineva si nu iti gasesti locul in cea pe care o traiesti.
multa bafta
ce nu ma omoara, ma face mai puternic
lonely_soul Avatarul lui lonely_soul

419 mesaje
Oras: bistrita

De la: _diana_, la data 2009-06-04 17:45:57fa tot ceea ce iti doresti sa faci, altfel vei regreta mai tarziu.
si eu tocmai termin o facultate, si abia astept sa o termin, sa o pot termina urgent cu domeniul asta.........sa fac altceva, sa ma gasesc pe mine, sa fac ce vreau eu.
crede-ma, de 3 ani de zile fac ce vor altii, si desi mi-am repetat la nesfarsit ca e bine ce fac, nu mai pot, nu sunt fericita, nu imi gasesc locul. asa ca fa exact ceea ce iti doresti sa faci, risca, sa poti castiga, altfel vei bate pasul pe loc, si mai rau, o sa ai mereu impresia ca traiesti viata altuia, ca pe a ta a furat-o cineva si nu iti gasesti locul in cea pe care o traiesti.
multa bafta

Multumesc Diana. Cam asta am vrut sa spun si eu dar...mai pe scurt.
cristi_nne Avatarul lui cristi_nne

1173 mesaje
Oras: slatina

De la: iris_4_ever, la data 2009-06-04 17:25:16Criss , tipul deja si-a spus cuvantul ....are casa si job acolo unde sunt acum si nu vede de ce s-ar muta in alt oras unde sa plateasca chirie si sa fie nevoit sa-si caute alt job .
Din punctul meu de vedere treaba e lamurita deja

Asa este Iris, dar deh ma gandesc ca poate el vrea sa faca compromisul asta pentru ea. Stiu..slabe sanse. oricum daca alege sa se mute, bafta pentru ea si ma bucur. trebuie sa ia cea mai buna decizie pentru ea.....si imi pare bine cand vad astfel de fete care se gandesc la ele, la viata lor si nu raman agatate langa el, numai sa nu-l piarda sau eu stiu din ce alte motive....
tamasmargo Avatarul lui tamasmargo

6 mesaje
Oras: lugoj

Este f important in viata sa ai IDEALURI ...Va fi dur ce urmeaza sa scriu dar realist ... Sunt doua aspecte.In viata suntem datori sa ne cautam FERICIREA!Esti la inceput de drum ti se vor deschide atat de multe cai,vei fi surprinsa important este sa crezi cu adevarat in visul tau...dc este dragoste adevarata chiar nu trebuie sa fi pusa in postura de a alege... stau si ma gandesc la un aspect f important ...dc nu aveti aceeasi viziune asupra viitorului trebuie sa te gandeti fff bine la cat de diferiti sunteti in aspecte esentiale care ar face ca relatia sa devina cu adevarat solida sau ajungi sa sacrifici ani frumosi din viata ca pana la urma sa ce ?! sa ajungi lla acelasi rezultat pt ca nici implinita nu vei fi dc nu iti implinesti visul si iubirea in timp ...gandestete ca cel putin la nivelul unde vrei sa ajungi trebuie sa se ridice si omul drag de langa tine...o relatie trebuie sa te inalte ... sprijin reciproc,sustinere in primul rand morala si nu numai ... nu spulberarea idealurilor...ce inseamna job bun si casa ??! inseamna ca e bine asa ce trebuie mai mult ?! Te intreb de ar fi rolul inversat sa aiba el un ideal maret ce ai face l-ai urma ,incuraja ai fi mandra de el ?! Asta face diferenta Trebuie comunicare intr-o relatie ca sa iti intelegi partenerul -a ,respect si incredere , trebuie sa comunicati ...insa NICIODATA SA NU RENUNTI LA TINE PENTRU NIMENI , NU MERITA SI NU AI NICI O GARANTIE IN NIMIC DOAR IN TINE In cocluzie dc te iubeste cum il iubesti tu va avea grija sa fi FERICITA !!! Compromisurile duc la reprosuri si frustari mari in timp deci sa aveti grija la tot ce merita cu adevarat in viata ca toti avem doar una si cel mai important este cum alegem sa o traim
:
Multa fericire si impliniri pe toate planurile iti doresc