Setari Cookie-uri

esenta tare

acum cand afara ploua stau si ma tot intreb care e esenta vietii, oare e cea mai tare, oare exista ceva sa conteaza cu adevarat cand stim prea bine ca toate se termina?
yumy
Postat pe 17 Iunie 2009 13:30
Cei cu tine?Ce ai patit?
dana_maria13
Postat pe 17 Iunie 2009 13:33
poate am unele momente pe care le au tot oamenii imi pun tot felul de intrebari la care gasesc raspuns si poate as vrea sa le spun si celor din jur parerea mea
de exemplu ma intreb mereu de ce plang cand ma simt singura si ma apuca teama si poate nu plang pt ca sunt singura si mi-e teama ci pt ca de fapt langa mn e cineva care ma ajuta mai mult decat te poate ajuta vreun om sa treci peste clipele in care simti ca te prabusesti
yumy
Postat pe 17 Iunie 2009 13:38
iubirea
no_more
Postat pe 17 Iunie 2009 13:39
o da iubirea toti o intelegem desi ne facem ca nu o pricepem, stim cat bine poate face ea sufletului nostru dar si cat rau suntem constienti si totusi nu suntem liberi sa ne-o traim asa cum vrem si ajung la o vorba, niciodata nu esti liber atata timp cat esti sclavul propriului tau corp
yumy
Postat pe 17 Iunie 2009 13:43
esenta vietii e iubirea , dar si prietenia , sinceritatea , egalitatea , puterea de a ierta :) nu pot spune ca oricand ai in arsenal asa ceva dar , la timpul potrivit sunt acolo in sufletul ,
blue07scorpion
Postat pe 17 Iunie 2009 13:43
dar esenta o stim toti, problema nu o stim......iar problema noastra este limitarea. suntem precum animalele de la circ dresate de mici sa nu iasa din zona lor. de multe ori ne izbim de aceasta limita si prea putini dintre noi incearca sa o treaca, majoritatea dam inapoi, ne "plangem" de mila, consideram ca viata nu mai are rost, ne doare sufletul si asa mai departe. dar daca am depasi-o am realiza ca ne e mult mai bine
no_more
Postat pe 17 Iunie 2009 13:44
yumilico..vrei bataie?
treci sa te tuk sa iti dau 2 palmute...poate iti revii...ti-am zis eu ca dormi prea mult
viata e frumoasa...ce ai
pamela_1
Postat pe 17 Iunie 2009 13:46
De la: yumalai, la data 2009-06-17 13:38:00poate am unele momente pe care le au tot oamenii imi pun tot felul de intrebari la care gasesc raspuns si poate as vrea sa le spun si celor din jur parerea mea
de exemplu ma intreb mereu de ce plang cand ma simt singura si ma apuca teama si poate nu plang pt ca sunt singura si mi-e teama ci pt ca de fapt langa mn e cineva care ma ajuta mai mult decat te poate ajuta vreun om sa treci peste clipele in care simti ca te prabusesti
daca langa tine e cineva care te ajuta in clipele grele,nu mai trebuie sa plangi,decat de fericire.se spune ca odata,un om,mergand pe malul marii,a gasit o punguta cu mai multe pietre.el a luat punga si a inceput sa arunce pe rand in mare cate o pietricica,spunand de fiecare data:mi-as dori asta...mi-as dori asta....,apoi,a pastrat ultima piatra si a mers acasa.acolo a vazut ca piatra era un diamant nepretuit.si a gandit atunci:doamne,cat as fi putut sa am acum,daca nu as fi aruncat totul pe niste vise!...asa si tu.nu inlatura din viata ta o persoana deosebita,pt intrebari ce nu isi au rostul.viata e frumoasa,daca ai alaturi pe cineva care merita.
dana_maria13
Postat pe 17 Iunie 2009 13:46
bravo blue...poate isi revine yumiliku
pamela_1
Postat pe 17 Iunie 2009 13:47
"Cum sã explic, oare, de ce cred cã nu poþi sã iubeºti viaþa ºi sã rãmâi nepedepsit? Sigur, aº putea spune cã zeii care ne-au creat au fost sadici. Ne-au dat capacitatea de a iubi, ºtiind cã, astfel, vom descoperi singuri suferinþa. Dar mã îndoiesc cã zeii sunt de vinã.Noi oamenii suntem de vina"
no_more
Postat pe 17 Iunie 2009 13:48
De la: blue07scorpion, la data 2009-06-17 13:43:28esenta vietii e iubirea , dar si prietenia , sinceritatea , egalitatea , puterea de a ierta :) nu pot spune ca oricand ai in arsenal asa ceva dar , la timpul potrivit sunt acolo in sufletul ,

da dar uneori nu iti folosesc si ajungi sa te simti mai decat o pasare cu aripile frante...
yumy
Postat pe 17 Iunie 2009 13:48
viata are un rost..insa trebuie sa avem rabdare...sa speram...sa credem in noi...este f important...yumiliko nu crezi in tine?..te stiu o luptatoare....si cind o sa vii indragostita ca vinuletu...tinete bine ca te nasesc si pe tine
pamela_1
Postat pe 17 Iunie 2009 13:48
De la: no_more, la data 2009-06-17 13:44:45dar esenta o stim toti, problema nu o stim......iar problema noastra este limitarea. suntem precum animalele de la circ dresate de mici sa nu iasa din zona lor. de multe ori ne izbim de aceasta limita si prea putini dintre noi incearca sa o treaca, majoritatea dam inapoi, ne "plangem" de mila, consideram ca viata nu mai are rost, ne doare sufletul si asa mai departe. dar daca am depasi-o am realiza ca ne e mult mai bine

da stiu asta dar cred ca e rau si knd depasim limita pt ca ai impresia ca stii si poti prea multe dar nu ai cu cine sa le faci
yumy
Postat pe 17 Iunie 2009 13:49
pamela_1
Postat pe 17 Iunie 2009 13:49
De la: pamela_1, la data 2009-06-17 13:46:29yumilico..vrei bataie?
treci sa te tuk sa iti dau 2 palmute...poate iti revii...ti-am zis eu ca dormi prea mult
viata e frumoasa...ce ai

stiu stiu ca e frumoasa dar na ma apuca si pe mn nu pot sa evit astfel de momente si ne am dormit si eu ca azi-noapte nu am dormit am invatzat si eram obosita si e si vremea asta
yumy
Postat pe 17 Iunie 2009 13:50
De la: dana_maria13, la data 2009-06-17 13:46:43
De la: yumalai, la data 2009-06-17 13:38:00poate am unele momente pe care le au tot oamenii imi pun tot felul de intrebari la care gasesc raspuns si poate as vrea sa le spun si celor din jur parerea mea
de exemplu ma intreb mereu de ce plang cand ma simt singura si ma apuca teama si poate nu plang pt ca sunt singura si mi-e teama ci pt ca de fapt langa mn e cineva care ma ajuta mai mult decat te poate ajuta vreun om sa treci peste clipele in care simti ca te prabusesti
daca langa tine e cineva care te ajuta in clipele grele,nu mai trebuie sa plangi,decat de fericire.se spune ca odata,un om,mergand pe malul marii,a gasit o punguta cu mai multe pietre.el a luat punga si a inceput sa arunce pe rand in mare cate o pietricica,spunand de fiecare data:mi-as dori asta...mi-as dori asta....,apoi,a pastrat ultima piatra si a mers acasa.acolo a vazut ca piatra era un diamant nepretuit.si a gandit atunci:doamne,cat as fi putut sa am acum,daca nu as fi aruncat totul pe niste vise!...asa si tu.nu inlatura din viata ta o persoana deosebita,pt intrebari ce nu isi au rostul.viata e frumoasa,daca ai alaturi pe cineva care merita.

da e cineva langa mn dar uneori nu-mi accepta indeile poate de asta ma simt asa....
yumy
Postat pe 17 Iunie 2009 13:51
yumi , tre sa crezi in tine , si totul o s afie ok , cu timpul iti vei revenii , ca nu e om sa nu treaca prin asa ceva , daca intradevar gasesti ceea ce te inspira insemana ca esti fericita
blue07scorpion
Postat pe 17 Iunie 2009 13:52
De la: no_more, la data 2009-06-17 13:48:03"Cum sã explic, oare, de ce cred cã nu poþi sã iubeºti viaþa ºi sã rãmâi nepedepsit? Sigur, aº putea spune cã zeii care ne-au creat au fost sadici. Ne-au dat capacitatea de a iubi, ºtiind cã, astfel, vom descoperi singuri suferinþa. Dar mã îndoiesc cã zeii sunt de vinã.Noi oamenii suntem de vina"

noi suntem si zei si oamenii peste toti domneste un sg Dumnezeu, cred ca asa platim pt pacatul nostru descoperind ca dincolo de fericire se afla suferinta
yumy
Postat pe 17 Iunie 2009 13:53
De la: blue07scorpion, la data 2009-06-17 13:52:38yumi , tre sa crezi in tine , si totul o s afie ok , cu timpul iti vei revenii , ca nu e om sa nu treaca prin asa ceva , daca intradevar gasesti ceea ce te inspira insemana ca esti fericita

stii uneori ma simt dezamagita pt ca mereu trebuie sa o iau de la capat oare viata asta nu e decat un cerc stramt si rece?
yumy
Postat pe 17 Iunie 2009 13:54
exista compromis , calea de mijloc , in caz ca ideile nus acceptate , nu capitula
blue07scorpion
Postat pe 17 Iunie 2009 13:54
daca nu ti le accepta...poate nu sunt chiar asa bune, sau poate nu-si da seama ca sunt bune. negociati
no_more
Postat pe 17 Iunie 2009 13:54
yumilikule... eu stiu ca esti buna si frumasa....si cine supara fata asta ...mama mama ce ia
este o zi de vara melancolika trece si peste
pamela_1
Postat pe 17 Iunie 2009 13:55
esenta vieti este in toate lucrurile bune..este iubirea,sinceritate,respect,bucuria de a vb cu cei dragi,bucuria de a simti important,bucuria de a ajuta pe cei care iti cer ajutorul...Intradevar in toata aceasta esenta exista si problema..numai ca aceste le intampinam mereu,si atunci majoritatea oamenilor gandesc ca nu exista esenta vieti,ca toate astea li se intampla numai lor...Dar nu trebuie gandit asa pt in orice problema exista rezolvare...Iar atunci cand ii ai pe cei dragi aproape...comunici cu ei si gasiti rezolvare la probleme intampinata...desii unii nu credeam,exista esenta vieti..in cele mai mici burii ale unei zile
pupici si nu mai gandi asa viata e frumoasa..cu bune cu rele..
anya016
Postat pe 17 Iunie 2009 13:55
viata e asa cum tu ti-o faci
no_more
Postat pe 17 Iunie 2009 13:56
De la: no_more, la data 2009-06-17 13:54:59daca nu ti le accepta...poate nu sunt chiar asa bune, sau poate nu-si da seama ca sunt bune. negociati

da imi place sa negociez :D dar lui nu prea :(
yumy
Postat pe 17 Iunie 2009 13:58
De la: no_more, la data 2009-06-17 13:56:01viata e asa cum tu ti-o faci

de multe ori nu e cum mi-o fac eu pt ca intotdeauna cand mai am putin si termin ceva imp in viata mea se iveste un eveniment neplacut care ma impinge sa renunt la ce facem stiu ca pot sa iau de la capat si sa-l fac chiar mai bine dar parca uneori vreau mai mult din prima
yumy
Postat pe 17 Iunie 2009 13:59
normal, nu ar fi ceva nou pt ei....orgoliu
no_more
Postat pe 17 Iunie 2009 14:00
De la: yumalai, la data 2009-06-17 13:54:35
De la: blue07scorpion, la data 2009-06-17 13:52:38yumi , tre sa crezi in tine , si totul o s afie ok , cu timpul iti vei revenii , ca nu e om sa nu treaca prin asa ceva , daca intradevar gasesti ceea ce te inspira insemana ca esti fericita

stii uneori ma simt dezamagita pt ca mereu trebuie sa o iau de la capat oare viata asta nu e decat un cerc stramt si rece?
viata devine rece datorita noua,chiar daca nu ne dam seama.suntem doi cand iubim,tot doi suntem si cand gresim.fiecare participa cate putin.nu lasa lucrurile asa.lupta,ai timp.
dana_maria13
Postat pe 17 Iunie 2009 14:00
de ce sa renunti??? cea mai mare prostie! tu ai drumul tau, cine te iubeste si te vrea se alatura drumului tau.nu trebuie sa renunti niciodata.
no_more
Postat pe 17 Iunie 2009 14:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"Happy Valentine Day" 29 De la: anastasia_m 14 Februarie 2011 18:01
o pauza.. 18 De la: fantasie 20 Ianuarie 2013 16:24
VINE VINE CRACIUNUL (SARBATORI FERICITE ) 3 De la: kudika090185 10 Decembrie 2009 08:03
buna manumesc florin 8 De la: Bebulaki 26 Martie 2010 18:42
Relație proasta 4 De la: kudika_1000086 30 Ianuarie 2016 15:22