Setari Cookie-uri

HM

CE E DRAGOSTEA SI CU CE SE MANANCA?!?!?!.............I-MI POATE SPUNE CINEVA DE CE SI PT CE IUBIM?!?!
Musca_Tze_Tze
Postat pe 17 Iunie 2009 20:20
Iubirea este suprema lege a universului: lege misterioasã care guverneazã ºi orânduieºte totul, de la atomul neînsufleþit pânã la fiinþele raþionale: de la ea pleacã ºi spre ea converg, ca spre un centru de irezistibilã atracþie, toate gândurile ºi acþiunile noastre.
Iubirea este cea mai mare dintre tristeþile umane, deoarece este efortul suprem pe care omul îl încearcã pentru a ieºi din singurãtatea fiinþei sale lãuntrice.
no_more
Postat pe 17 Iunie 2009 20:25
De la: Musca_Tze_Tze, la data 2009-06-17 20:20:30CE E DRAGOSTEA SI CU CE SE MANANCA?!?!?!.............I-MI POATE SPUNE CINEVA DE CE SI PT CE IUBIM?!?!


Ei hai , de parca tu nu ai stii ce e si cu ce se mananca
Ai de gand sa dezactivezi caps lock-ul ala odata ?

Vezi ca pe tastatura in stanga e butonul din mijloc pe care scrie Caps Lock ...apesi o data pe el si scrii cu litere mici , daca mai apesi o data scrii cu litere mari ca tine ....tu tre sa apesi doar o data si sa nu te mai atingi de el

iris_4_ever
Postat pe 17 Iunie 2009 20:33
eu o mananc fara paine ca painea + dragoste ingrasa
Tazmanian
Postat pe 17 Iunie 2009 20:35
gata nu mai rezist, deschid si yo un topic va astept cu pareri,dar sa nu fiti rautacioase ca plang
scorpyoW
Postat pe 17 Iunie 2009 20:36
De la: scorpyoW, la data 2009-06-17 20:36:14gata nu mai rezist, deschid si yo un topic va astept cu pareri,dar sa nu fiti rautacioase ca plang


Pai zi-ne cum se numeste
iris_4_ever
Postat pe 17 Iunie 2009 20:50
De la: Musca_Tze_Tze, la data 2009-06-17 20:20:30CE E DRAGOSTEA SI CU CE SE MANANCA?!?!?!.............I-MI POATE SPUNE CINEVA DE CE SI PT CE IUBIM?!?!


neinteresant...m-am lasat de "sportul" asta....
monaq
Postat pe 17 Iunie 2009 20:53
Neatza IRIS;)........Asa e bine?!:P.......Dar dc te deranjeaza atat de mult caps-ul?!?!?!!?!?.........Stay chill ca stiu unde si ce-i ala;)
Musca_Tze_Tze
Postat pe 17 Iunie 2009 21:03
Ce este dragostea?

Un cuvânt atât de vechi care parcã mereu rãmâne nou. Încerci sã îi gãseºti data expirãrii ºi vezi cã nu are aºa ceva. Un cuvânt care a rezistat încã de la început ºi care existã pânã ºi azi. Toatã lumea vorbeºte de dragoste, toatã lumea cautã dragoste ºi cu toate astea încã ne întrebãm: ce este dragostea? Dragostea este cea în numele cãreia se fac multe astãzi.

Cu toate cã ºi-a cam pierdut adevãrata însemnãtate, ea încã mai supravieþuieºte aºa cum poate prin persoane ºi locuri care încã îi mai dau prioritate. Dacã vei întreba astãzi ce este dragostea vei primi fel de fel de rãspunsuri ºi foarte posibil vei fi debusolat când vei vedea cã marea majoritate vede dragostea într-un fel anume. Într-un fel diferit de tine. ªi pânã la urmã, ce este aceastã dragoste care te ridicã dar te ºi coboarã? Când gãseºti dragoste nu reuºeºti sã ascunzi acest lucru. Devi altfel ºi aceasta se vede prin tot ceea ce faci. Într-o singurã clipã poþi ajunge în centrul universului. Spusesem mai devreme cã te poate coborâ. Sã nu mã înþelegeþi greºit. Lipsa ei te poate doborâ!

În ziua de astãzi poate nu se mai acordã aceiaºi valoare dragostei. Se vorbeºte mai uºor despre ea. Se vorbeºte superficial. Ce uºor se ajunge la termenul „Te iubesc!”. ªi totuºi, aceasta este dragostea? Oare, dragostea nu se transformã treptat doar în pasiune? Ce transformãri a suferit dragostea de-alungul timpului? Am putea doar sã ne uitãm puþin la numãrul tot mai mare de divorþuri. Undeva se greºeºte. Ceva nu mai funcþioneazã cum trebuie. Foarte probabil marea greºealã este confundarea dragostei cu o simplã pasiune. ªi cum le poþi deosebi? Cum îþi poþi da seama cã nu ai doar o pasiune pentru cineva?

Ei bine, pasiunea trece. La început e extraordinar, iar în timp, focul se stinge. Dragostea este exact invers. Începe firav ºi pe zi ce trece începe sã se facã tot mai mare. Din pasiune nu poþi face sacrificii pentru persoana iubitã. Astãzi dragostea este perceputã greºit. Auzisem cã de în Germania se vor face certificate de cãsãtorie valabile pe o duratã de ºapte ani. Dupã ºapte ani dacã cei doi nu se mai înþeleg se pot considera necãsãtoriþi fãrã a mai fi nevoie de vreun divorþ. Dacã se înþeleg bine nu îi obligã nimeni sã îºi reînoiascã certificatul de cãsãtorie. În special tinerii cred cã dragostea este o destinaþie. Ceva pe care trebuie sã îl atingi. Dragostea a devenit o destinaþie în ziua de astãzi iar aceasta este de altfel o greºealã. Dragostea trebuie sã fie un mod de viaþã, trebuie sã fie modul tãu de a „cãlãtorii” prin viaþã. Dragostea nu are cantitate, unitate de mãsurare, nu are contraindicaþii, nu expirã, nu costã nimic, se poate împãrþi GRATUIT. Mai mult dragostea este singurul lucru pe care dacã îl dai nu sãrãceºti ºi din contrã: te îmbogãþeºti!

Cu siguranþã cã dacã cei care cautã dragostea vor oferi dragoste, vor primii ºi ei dragoste. Dupã cum proverbul spune „ce þie nu-þi place, altuia nu-i face”, tot aºa ceea ce ai vrea sã primeºti, oferã tu mai întâi. Când vorbeºti de dragoste, acest principiu funcþioneazã la capacitate maximã. Atunci când spui „Te iubesc” din tot sufletul ºi este vorba de dragoste, este imposibil sã nu oferi ce ai mai bun ºi la rândul ei, acea persoanã sã nu ofere ce are mai bun pentru tine.

Dragostea este acel lucru care miºcã rotiþele Universului. Îndrãzniþi, dragostea nu muºcã!

nu l-am scris eu,l-am gasit si mi-a placut acest articol
R_F
Postat pe 17 Iunie 2009 21:07
De la: monaram, la data 2009-06-17 20:53:46
De la: Musca_Tze_Tze, la data 2009-06-17 20:20:30CE E DRAGOSTEA SI CU CE SE MANANCA?!?!?!.............I-MI POATE SPUNE CINEVA DE CE SI PT CE IUBIM?!?!


neinteresant...m-am lasat de "sportul" asta....


Indiferent pe cine ai iubi, ca pe Domnul ,ca pe unul sau pe altul ,oricum este bine. A iubi inseamna a trai
ionia
Postat pe 17 Iunie 2009 21:11
De la: Musca_Tze_Tze, la data 2009-06-17 21:03:04Neatza IRIS;)........Asa e bine?!:P.......Dar dc te deranjeaza atat de mult caps-ul?!?!?!!?!?.........Stay chill ca stiu unde si ce-i ala;)


Neata ,clar e bine asa

Ma deranjeaza pentru ca a senzatia ca tipi la mine cand vad ca scrii cu litere mari si pt ca e mai greu de citit un mesaj cand are mai mult de 2 randuri
iris_4_ever
Postat pe 17 Iunie 2009 21:12
La atomi, alte particule si structuri , deci si la om: - interactiunea sructurilor active, in cautarea STARII de ECHILIBRU!
ema_rice
Postat pe 23 August 2009 21:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce sunt relatiile dificile???? 8 De la: geanigi 22 Septembrie 2009 09:08
CE TI-AI DORI SA FACI, SI N-AI AVUT CURAJUL DACA IN 2012 AR VENI APOCALIPSA 158 De la: contesina 21 Mai 2011 07:10
cum sa fac? 34 De la: felixcat 7 Decembrie 2009 23:54
nu stiu ce sa cred 7 De la: julieta_deea 22 Martie 2009 21:53
Am nevoie de sfatul unei femei mature. 41 De la: kudika_961751 6 Mai 2014 15:26