Setari Cookie-uri

Secretul slabitului :)

De la: Miss_Stardust, la data 2009-07-19 14:58:43
De la: ctwmn, la data 2009-07-19 13:42:56de acord si cu asta, din cunostintele mele generale nu trebuie sa mananci cu 2 ore inainte de somn, pt ca stomacul sa aiba timp sa digere mancarea.
E absurd ca daca stai treaz pana la ora 2 sau 4 am sa nu mananci de la 18, te ia cu lesin :))


Da, adevarat.
Pateam si eu eu asa...macam pe la 18 si ziceam k asta afost ultima masa,, dar pe la 12, 1 mi se facea o foaaaaaaaame..
Deci totul depinde si de stilul de viata.



asa patesc si eu:D
buzulici
Postat pe 19 Iulie 2009 17:15
DIETOLOG???? :))))) eu stiu de NUTRITIONIST.....da daca zici tu...:))))
sweetpoisson
Postat pe 19 Iulie 2009 17:17
De la: kudika039781, la data 2009-07-19 16:33:12f interesant mihaela ce ne-ai spus.chiar mi-as dori sa revii cu informatii.eu am slabit acum o luna 10 kg cu pastile de slabit,nu am slabit sanatos ,dar am ajuns la greutatea ideala.
indriekrisztina
Postat pe 19 Iulie 2009 17:59
intrati pe www.da-slabire.ro si vedeti cum se slabeste sanatos
adriana_elisa2003
Postat pe 19 Iulie 2009 18:29
adriana_elisa2003...dak asa consideri tu ca slabesti sanatos...sincer imi pare rau pentru tine...am discutat cu cineva de la firma care recomanda aceste lucruri si sincer nu mi-a inspirat incredere...daca vreodata te intereseaza sa slabesti cu adevarat sanatos fara sa iti fortezi organismul cu pastile si doresti cu adevarat sa sti de ce te ingrasi chiar daca mananci de 2 ori pe zi si foarte putin...atunci iti recomand cu cea mai mare incredere sa citesti cartea lui Montignac
pysy_mai_2006
Postat pe 19 Iulie 2009 18:41
cine vrea sa slabeasca sanatos si sa nu mai puna la loc kg .pierdute sa imi scrie pe adresa de mail cristumary@yahoo.com
trandafir36
Postat pe 19 Iulie 2009 20:15
De la: maryboxy, la data 2009-07-19 20:15:35cine vrea sa slabeasca sanatos si sa nu mai puna la loc kg .pierdute sa imi scrie pe adresa de mail cristumary@yahoo.com


de ce e secret??? nu te poti exprima aici ????
BBFluturas
Postat pe 19 Iulie 2009 20:17
uitati ceva mult mai informativ :)http://www.kudika.ro/comunitate/RaducuTheBear/video/show/18694/Cum-Slabim-Introducere-CSNTCIIDG-1.html partea 1

http://www.kudika.ro/comunitate/RaducuTheBear/video/show/18696/Cum-Slabim-Introducere-CSNTCIIDG-2.html
partea 2
TheEminescian
Postat pe 19 Iulie 2009 20:25
si ce pastile ai luat de ai slabit atat de mult ?
lenia
Postat pe 19 Iulie 2009 21:22
De la: rashela, la data 2009-07-19 06:39:39Eu nu inteleg altceva!
Care, Doamne iarta-ma (dintre toti sfatosii astia).. isi pune mancarea in farfurie dupa ce o cantareste? Care dintre noi stam cu un cantar in bucatarie sa facem "portie" zilnica, desi salivam de pofta? Cred ca ceva mai aberant nu am auzit niciodata! Auzi, sa-mi micsorez stomacul!!!




Daca nu crezi, atunci incearca sa mananci si tu ce mananca una de 150 kg! Eu, numai cand am vazut la o emisiune de pe Reality Tv ce portie de mancare mananca una de asta, mi s-a facut efectiv rau si abia m-am abtinut sa nu fug la baie sa vars! Tu ai fi in stare sa mananci la pranz un pui intreg la rotisor cu o farfurie plina cu varf de cartofi pai, plus 2 franzelute cu nu mai stiu ce toping, plus o farfurie cu prajituri si o cupa (eu am vazut ca era ditamai bolul) cu inghetata? Muschii stomacului sunt elastici, asa ca stomacul poate fi unul unde incap 3 mere sau unul "fara fund" unde incape orice! Tipa care a deschis subiectul are perfecta dreptate! Intreaba un nutritionist (cu diploma de medicina).
krisla
Postat pe 19 Iulie 2009 22:06
De la: dia_adri, la data 2009-07-19 13:23:22 Buna, Ely! vreau doar sa-ti dau si eu un sfat, daca tot suntem la acest capitol....incearca, inainte de a mai scrie, mai ales pe site-uri unde citeste toata lumea, sa inveti sa scrii corect romaneste!!! Asa ca, in loc sa-ti pierzi timpul pe la „dietoloaga” :)) , incearca sa citesti niste carti de gramatica....cred ca ti-ar fi mai folositoare.....Si daca tot ai fost atat de draguta si ai vrut sa ajuti lumea cu probleme de greutate si sa le dezvalui din „secretul slabitului”, vreau si eu sa te ajut si sa-ti spun ca se scrie „dragii mei”, nu „dragi mei”, se scrie „m-a socat”, nu „ma socat”.....etc
Toate cele buna si BAFTA MULTA!! la invatat :))]


Bai, da` sunteti peste tot!! Cele mai destepte forumiste! Lasa mah omu` sa scrie cum vrea! E drept, felul in care scrie (corect sau nu) e ca o carte de vizita, dar nu asta era esentialul topicului.. Poate a scris la repezeala, sau poate nu stie cum sa scrie, ideea ei e apreciata de multe fete fara posibilitatea de a consulta o 'dietoloaga'. Si sincer, chiar te crezi mai desteapta sau te simti mai bine acum dupa ce ai corectat pe cineva? (Acel cineva maine va scrie la fel, te asigur! In caz ca nu a stiut cum sa o faca pana acum, nu va invata din spusele tale si 2 exemple).
Offf.. Romania, tara desteptelor!
PisikNeagra
Postat pe 19 Iulie 2009 22:44
Buna seara! Eu am revenit pe Kudika pentru ca de maine ma apuc iar de slabit si sunt aici motz sa cer un sfat...sa dau si eu un sfat, daca voi fi in stare! Ei bine, am citit pe undeva pe la inceputul topicului ca : "ce atata slabit?" parca... mai... uite care e treaba: eu nu sunt foarte grasa: am 1.60 si vreo 58 kg... deci nu e dezastru, dar vreau sa ajung la 50. Si am sa ajung, ca si anul trecut am ajuns de la 60 la 53. Eu, de exemplu din cauza kg in plus am foarte multe frustrari, si sunt o complexata si am o viata sexuala la pamant. Am fost la psiholog din alte motive [nu cu slabitul, va dati seama] si a ajuns la concluzia ca sunt perfectionista. Si asta e...daca in mintea mea nu reusesc sa percept totul ca fiind aproape perfect, nu sunt fericita si punct. Asa ca, lasati oamenii sa se agite cu slabitul cat vor, ca sunt nervii lor pana la urma. Si daca nu isi distrug nervii cu obsesia pentru slabit, isi vor crea alte obsesii, daca asta e predispozitia lor. Insa important e sa nu va distrugeti sanatatea. Eu am gastrita de la infometarile din adolescenta. Si regret. Eu acum nu pot sa fac foamea o zi intreaga, pentru ca ma omoara stomacul. Nu mai pot sa beau sucuri, etc. Asa ca mare grija! Spor!
Anathasayana
Postat pe 19 Iulie 2009 22:55
OANA
BUNA EU ACUM SANT LA CURA DE SLABIT
EU PROBEZ REGIMUL CA SA NU IAU CINA
SI ASA O SA SLABITI SA NU MANCATI NOAPTEA SI MULT SPOR (MERSUL PE JOS 1-2 ORE DAR IN FIECARA ZII)SI ASA VA DA REZULTATE MI DA
kudika046365
Postat pe 19 Iulie 2009 23:43
De la: Anathasayana, la data 2009-07-19 22:55:49Buna seara! Eu am revenit pe Kudika pentru ca de maine ma apuc iar de slabit si sunt aici motz sa cer un sfat...sa dau si eu un sfat, daca voi fi in stare! Ei bine, am citit pe undeva pe la inceputul topicului ca : "ce atata slabit?" parca... mai... uite care e treaba: eu nu sunt foarte grasa: am 1.60 si vreo 58 kg... deci nu e dezastru, dar vreau sa ajung la 50. Si am sa ajung, ca si anul trecut am ajuns de la 60 la 53. Eu, de exemplu din cauza kg in plus am foarte multe frustrari, si sunt o complexata si am o viata sexuala la pamant. Am fost la psiholog din alte motive [nu cu slabitul, va dati seama] si a ajuns la concluzia ca sunt perfectionista. Si asta e...daca in mintea mea nu reusesc sa percept totul ca fiind aproape perfect, nu sunt fericita si punct. Asa ca, lasati oamenii sa se agite cu slabitul cat vor, ca sunt nervii lor pana la urma. Si daca nu isi distrug nervii cu obsesia pentru slabit, isi vor crea alte obsesii, daca asta e predispozitia lor. Insa important e sa nu va distrugeti sanatatea. Eu am gastrita de la infometarile din adolescenta. Si regret. Eu acum nu pot sa fac foamea o zi intreaga, pentru ca ma omoara stomacul. Nu mai pot sa beau sucuri, etc. Asa ca mare grija! Spor!
oct_v
Postat pe 19 Iulie 2009 23:48
buna fetelor, va rog frumos am mare nevoie sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi am incercat o groaza de diete unele au avut rezultat iar altele nu renuntam din motive ca daca na-m slabit dieta nu este buna si o luam de la capat vreau si eu o dieta buna care sa functioneze am 80 kg si imi doresc sa slabesc as fii recunascatoare pt ajutor :( :( :(
micageorgiana
Postat pe 19 Iulie 2009 23:48
buna fetelor, va rog frumos am mare nevoie sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi am incercat o groaza de diete unele au avut rezultat iar altele nu renuntam din motive ca daca na-m slabit dieta nu este buna si o luam de la capat vreau si eu o dieta buna care sa functioneze am 80 kg si imi doresc sa slabesc :( :(:(
micageorgiana
Postat pe 19 Iulie 2009 23:50
Ce inaltime? Poti sa faci sport? Esti sanatoasa cu inima/ ficatul, articulatiile?
Anathasayana
Postat pe 19 Iulie 2009 23:50
Super (: ....sa shtitzi ca are 100 % dreptate (= ...
...e intradevar cel mai sanatos shi efectiv mod de a slabi din cite am auzit pina akum (= ...
...o prietena de a mea a folosit metoda data shi intradevar a slabit foarte mult, aproximativ 30 de kilograme in vreo jum de an ....nici nu mai shtiu sigur, in fine, intradevar functioneaza ^^ ...

...cit despre faza cu cintaritul, pai klar k pentru cei care nu vor sau marog nu vad chestia asta ca fiind ceva real, atunci micsorati pur shi simplu la ochi portzia, de exemplu mai shtu eu, ieri ai mincat dimineatza de exemplu un sandwich plus un cornishor, miine maninca jumatate de sandwich shi cornishorul, shi asha mai departe ....sunt sigura k shi asha funktzioneaza (= .....

Mersi pentru articol, intradevar super (= ...

Succes shi sanatate tuturor, vam pupat ♥
irish4ik
Postat pe 20 Iulie 2009 01:29
in primul rand nu ai cum sa slabestidoar din grasimi ci pierzi si masa musculara in acest proces. De ce crezi ca persoanele pasionate de culturism slabesc cate 10 kg, apoi se ingrasa cate 10 kg, si pierd si masa musculara in proces. Ca sa nu pierzi masa musculara multa in procesul de slabire e nevoie sa folosesti musculatura deci e nevoie de exercitii fizice
kudika041621
Postat pe 20 Iulie 2009 08:19
Ai dreptate!
Principiul este cel al interventiei chirurgicale numita "gastric sleeve", adica mai pe romaneste taierea stomacului. Din capacitatea lui de aproximativ 1,5 kg, ramane un stomacel de 150 de grame. Prin urmare, slabirea intervine foarte rapid, pe principiul mananci putin si esti super satul. Asta pentru persoanele care pur si simplu nu se pot abtine de la mancare.
Pe acelasi principiu am inceput si eu sa mananc de 1 saptamana si am dat jos 4 kg. Plus ca am adaugat mers pe jos, aproximativ 1,5 km, ceea ce este foarte mult, avan in vedere viata mea sedentara.
Deci, mancand putin, se poate. NU spun ca nu mi-e foame. Ma ridic de la masa simtind ca sunt tot nemancata, dra cand ma gandesc ca operatia costa 3.500 de euro, mi se pare mai usor si mai putin costisitor sa pap mai putin.
Clotilde
Postat pe 20 Iulie 2009 08:24
ce mai facut sa rad credema cum teai exprimat sa stam cu un cantar an bucatarie si sa vedem cat am slabit of doamne eu cred caci e o amberatie si ai dreptate cea ce ai scis bravo ,Monica
heysanmony
Postat pe 20 Iulie 2009 09:09
Iulian???
giuliana_vl
Postat pe 20 Iulie 2009 09:25
Buna dimineata, nu intentionam sa scriu pe forumul kudika, apa acum m-am multumit doar sa citesc postarile si articolele dar acest topic m-a facut sa ma razgandesc si sa-mi impartasesc experienta personala cu voi.
La 15 ani aveam peste 100 de kg, la o inaltime de 1,64 ( inaltime pe care de altfel o am si acum la 25). Fusesem chiar si la un consult medica, am primit niste pastilute pt glanda tiroida ( ei credeau ca asta imi provoca mie kilogramele in plus) dar ca majoritatea medicilor s-au inselat iar pastilele nu au avut nici un efect.
Ca si proaspat adolescent nu prea mi-am dat seama de importanta felului in care aratam decat in momentul in care am intrat la liceu; atunci am realizatcat de mult tim cont cei din jur de aspectul fizic dar si cat de greu imi era mie sa tin pasul cu prietenele mele care aveau o greutate normala (ma refer aici la felul in care ele se imbracau pentru ca imi era greau sa-mi gases haine moderne si pe masura mea, si la activitatile fizice zilnice).O colega de liceu m-a impulsionat sa slabesc atunci cand intr- zi mi-a spus" Pacat de tine ca esti foarte frumoasa, daca ai slabi ce bine ti-ar sta" Ii voi multumi toata viata pentru ceea ce mi-a spus atunci pentru ca intradevar mi-a schimbat modul de a fi. Am inceput sa tin regim. Mancam : salate, carne la gratar sau la cuptor fara mult ulei ( mama imi gatea cu ulei dr folosea cam 3 linguri pentru o tava de friptura, restul apa si mirodenii), paine facuta pesmet ( mi-o pregateam eu la cuptor timp de 20 de minute si de cate ori imi era foame foarte tare intre mese rontaiam un pesmet, inclusiv la liceu) fructe, legume, lactate, cereale,oua, chiar si ciocolata ( 1-2 patratele pe zi) chiar si o prajitura pe saptamana ( imi plac dulciurile foarte mult ).
De asemenea faceam sport :), cam jumatate de ora pe zi de gimnastica.
Cu acest tip de regim am slabit 50 de kilograme in 2 ani, si pe atunci cel mai putin am cantarit 55 de kilograme. Imi aduc aminte ca dupa o vara intreaga de tinut regimul cand a inceput anul scolar treceau colegii de clasa pe langa mine si nu m-a recunoasteam, atat de uimitoare a fost schimbarea .Cred ca au fost zilele in care am fost cea mai mandra de mine din toata viata mea de pna acum.
Acum vine si partea mai putin fericita, in sensul ca nu am continuat cu acel stil de viata sanatos si in momentul in al 2'lea an de facultate aveam deja 20 kg peste greutatea normala M-am apucat atunci de un regim disociat ( nu recomand nimanui , mie mi-a adus probleme cu fierea) care a functionat apoi kilogramele s-au intors la fel de repede cum plecasera.
Astazi la 25de ani incerc sa respect din nou regimul din liceu , fac sport insa cam 1 ora pe zi ( 30 minute bicicleta, 30 min aerobic). Acum am 68 de kg si-mi doresc foarte mult sa ajung la 60, incet dar sigur , asta imi este deviza.Un lucru este cert este cu mult mai greu, CU FOARTE mult as putea spune, sa slabesti la 25 de ani fata de 16-17; dar asta este perseverez, pentru ca stiu cat de bine era pe atunci .Pupici ,ambitie multa si mai ales sanatate pentru ca ea este cea mai importanta.
tistis
Postat pe 20 Iulie 2009 10:39
Buna ,
Dupa iarna trecuta pusesem pe mine cam 6 kilograme , la inceputul lunii iunie aveam 78 kg., pe care le simteam , nu mai aveam in ce ma imbraca.
Eu nu mananc dimineata , dar mancam foarte multa paine , poate chiar 1/2 la o masa.
Vreau sa spun ca nu stiu nici acum ce m-a apucat , dar am renuntat de tot la paine (nu credeam vreodata ca pot ) , am mai redus mancarea , iar dupa masa mai beau o cana cu apa fierbite.
Acum am 72.5 kg ( dupa o luna si putin ) , si parca as vrea sa mai dau jos putin.
In rest nu am tinut regim , am mancat din toate , dar mai putin , iar seara nu mai tarziu de ora 20.
kudika024328
Postat pe 20 Iulie 2009 10:40
DIETA ASTA NU ARE NICI UN EFECT... PE MAI TARZIU VORBESC.. ACUMA SLABESTI REPEDE DAR DUPA CE O INTRERUPI PUI INAPOI DUBLU, CHIAR TRIPLU.. ORICE AI MANCA.. SPUN ASTA PT CA SI O PRIETENADE A MEA A TINUT... SI S-A INGRASAT DUBLU POATE CHIAR SI TRIPLU.. DECI NU O RECOMAND NIMANUI
adelus1981
Postat pe 20 Iulie 2009 12:12
De la: kudika039781, la data 2009-07-19 16:33:12f interesant mihaela ce ne-ai spus.chiar mi-as dori sa revii cu informatii.eu am slabit acum o luna 10 kg cu pastile de slabit,nu am slabit sanatos ,dar am ajuns la greutatea ideala.



Sanatos sau nu...care erau pastilele alea? :P
2007anna32
Postat pe 20 Iulie 2009 14:09
Draga pisico, afla ca nu ma simt nicicum dupa ce-am scris acel mesaj si nici nu ma consider vreo „forumista desteapta” care n-are altceva de facut decat sa faca observatii......pur si simplu mi s-a parut de bun simt sa-i atrag atentia, intr-un mod civilizat, fara catalogari, asa cum ai facut tu, asupra unor lucruri mult mai importante decat pierderea a catorva kg, asa din auzite, dupa ureche..... Si inca ceva, nu inteleg de ce ai sarit tu sa-i iei apararea!!??..te simti mai bine acum tu??....daca citeai cu atentie mesajul, observai ca i se adresa in mod direct si exclusiv ei....asa ca nu vad rostul interventiei tale....
dia_adri
Postat pe 20 Iulie 2009 14:25
De la: irish4ik, la data 2009-07-20 01:29:30Super (: ....sa shtitzi ca are 100 % dreptate (= ...
...e intradevar cel mai sanatos shi efectiv mod de a slabi din cite am auzit pina akum (= ...
...o prietena de a mea a folosit metoda data shi intradevar a slabit foarte mult, aproximativ 30 de kilograme in vreo jum de an ....nici nu mai shtiu sigur, in fine, intradevar functioneaza ^^ ...

...cit despre faza cu cintaritul, pai klar k pentru cei care nu vor sau marog nu vad chestia asta ca fiind ceva real, atunci micsorati pur shi simplu la ochi portzia, de exemplu mai shtu eu, ieri ai mincat dimineatza de exemplu un sandwich plus un cornishor, miine maninca jumatate de sandwich shi cornishorul, shi asha mai departe ....sunt sigura k shi asha funktzioneaza (= .....

Mersi pentru articol, intradevar super (= ...

Succes shi sanatate tuturor, vam pupat ♥


Multumesc Irish4ik,si tuturor celor care apreciaza postarea mea
Ele_ely
Postat pe 20 Iulie 2009 14:26
Mai, habar nu aveti.

Va zic eu cea mai tare reteta de slabit:

Iti gasesti un tip (da sa fie mai afemeiat asa), te indragostesti tare de el dupa care el se duce cu alta si tu ramai sa suferi.

E o metoda extrema, dar poti slabi si 10 Kg in 2 saptamani
AndreiD
Postat pe 20 Iulie 2009 14:35
Si eu o sustin pe Ely... are dreptate, in afara faptului ca stomacul se micsoreaze, ceea ce e imposibil, dar e adevarat ca-ti poti obisnui organismul cu anumite cantitati de mancare, si chiar daca mananci mai putin "nu urla dupa mai mult" :) Eu as mai adauga doar ca, dupa parerea mea, dietele sunt un stil de viata... cred ca majoritatea sunt de acord ca dupa o anumita varsta (mai repede, sau mai tarziu in functie de persoana), incepi sa te ingrasi repede si slabesti f. greu... Nu cred in retete minune de slabit, eu personal nu mananc seara dupa 6, eventual fructe, evit prajelile pe cat posibil, recent am renuntat la carne, cu toate ca e irelevant, pt ca te poti mentine in forma fara sa devi vegetarian, si painea am exclus-o aproape de tot din meniul zilnic, si prefer paine uscata sau neagra... si in plus mai intervin multe multe chestii, stilul de viata, aportul de apa, efortul fizic zilnic ect.
Cs_Emoke
Postat pe 20 Iulie 2009 14:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Produse de slabit si detoxiefiere 100% naturale 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:15
PAstilele XL-S 8 De la: dana_romos 23 Februarie 2010 17:51
problema de slabit...fara solutie? 73 De la: 25 Noiembrie 2013 19:05
REDUCTIL si pantalonii din neopren 39 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:03
re-code -italia sirop de reglare hormonala si slabit 124 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:08