Setari Cookie-uri

imi doresc sa mor

De la: AndreiD, la data 2009-07-16 22:15:02
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-07-16 21:50:08
De la: AndreiD, la data 2009-07-16 21:38:22
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...


Mai, tu ai intrat in depresie cronica. Si una destul de severa.

Mergi la un psihiatru.

Depresia este o BOALA (mai exact ea contra in niste deficiente chimice la nivelul creierului). Iar o boala poate fi tratatat cu succes doar cu ajutorul medicinii.

Orice alte remedii, gen terapie prin vorba, auto-convingerea de a iesi din aceasta stare NU AU NICI UN EFECT.


what???

bai, nu mai spune prostii daca nu cunosti
in cazul depresiilor severe sa da medicatie pentru a se inlatura efectul acestei depresii, insa ca sa ajungi la cauza o faci tot prin vorba.... altfel, faci fata dependenta de pastile!!

pe bune, nu te mai da psiholog, ca se vede ca nu le ai deloc
du-te acolo unde-ti merge mintea, la sex si la femei materialiste
na! ca m-ai si enervat


Esti prea limitata ca sa iti mai raspund si sa iti dau si argumente.

Frustrari linistite.

Scuze pentru off-topic.


mersi stii ce inseamna cand recurgi la jigniri, nu?

apropo, n-ar strica sa mai citesti o carte de psihiatrie inainte sa dai sfaturi proaste
kitty_krieger
Postat pe 16 Iulie 2009 22:17
toti trecem prin situatii de genul acesta si cred sincer ca solutia se afla numai la tine.foarte important este sa gasesti o persoana cu care sa discuti deschis despre ceea ce simti,o persoana care stii ca e capabila sa inteleaga trailrile tale,indiferent ca e psiholog sau o prietena.important este sa ti descarci sufletul,sa plangi,sa tipi,sa spargi pahare daca asta simti si astfel sa te eliberezi de tot ceea ce ai strans negativ in tine.apoi vei putea sa ti impui singura buna dispozitie pentru ca eliberandu te,vei simti altfel lucrurile,gaseste o motivatie,o preocupare ce ar putea sa ti umple timpul!
kalya84
Postat pe 16 Iulie 2009 23:56
in cazul in care nu te poti destainui nici unei persoane,o solutie ar fi sa te apuci sa scrii tot ceea ce simti undeva unde doar tu poti apoi citi.acolo vei putea fi sincera asa cum iti doresti.eu am facut asta si a functionat...mai mult nu stiu ce pot spune.
kalya84
Postat pe 17 Iulie 2009 00:00
Ji eu aceeasi stare...Chiar ma intreb c sa my traiesc... dar cate odata ma gandesc k poate dupa gandurile astea va fi cva frumos... ji traiesc cu conceptia asta...nu t my gandi... ia'te cu altcva...sigur este cnva care te va face sa uiti de stare in care ejti...Ji are dreptate Kalya... scrisul chiar te ajuta...
Blondalicious
Postat pe 17 Iulie 2009 23:19
fuc, sa nu carecumva sa te apuci sa scrii vreun belet de adio, ca n-o sa-l inteleaga nimeni!
geo_x
Postat pe 17 Iulie 2009 23:36
un motiv anume cv?
stai linistita
Andra__Dracula
Postat pe 18 Iulie 2009 04:00
Depresia este rezultatul gandurilor negative,incearca sa gandesti pozitiv tot timpul,la inceput o sa para greu dar sa stii ca e simplu la mine a tinut am 2 ani de cand gandesc pozitiv si nu mai am depresii nici o secunda,mi se intampla si mie sa mi se scufunde corabiile si inca des,de vina sunt doar gandurile negative crede-ma Foloseste autosugestia daca ai auzit,poate o sa razi pt o sa para prea simplu dar sa stii ca lucrurile sunt simple in lumea asta noi singuri le complicam si viata e frumoasa si e numai una nu uita.
bitzascumpik
Postat pe 18 Iulie 2009 10:14
du-te la medic, meriti sa traiesti!
candy_girl79
Postat pe 18 Iulie 2009 15:59
Draga mea, nu esti tu de vina ca ti s-a intamplat ce ti s-a intamplat, ci doar ca dureza atat pana sa lasi soarele sa rasara iar pe strada ta...! Mai bine intra cu fratele meu pe net si...sa stii ca e foarte dragut si are si suflet frumos...Cred ca mi-as dori o cumnata! Poate esti chiar tu aceea?
gbgsb07@yahoo.com. Mai vorbiti si voi la microfon...
kudika044610
Postat pe 19 Iulie 2009 14:17
Habar nu am cine e tipa care vrea sa se sinucida, dar hai sa fim seriosi... pe care dintre noi nu ne-a apucat damblaua cand am fost parasiti... am cazut vre-un examen important, o cearta urata... cu o perspana draga, probleme financiare etc... Exista vreo perspana care nu a trecut printr-o situatie dificila si nu si-a dorit sa moara??? Sunt atatea necazuri si probleme cu care trebuie sa ne confruntam, noi, majoritatea zi de zi. NU vreau sa acuz pe nimeni pe nedrept, dar am cunoscut un caz... o fata... din lipsa de ocupatie si dorinta de fi in centrul atentiei ameninta mereu ca se sinucide... doar asa, inventa tot felu de probleme si motive, doar ca sa ii se dea importanta.
TREZIREA!!! Cu totii avem probleme, unele mai grave altele mai putin, daca ne-am apuca cu totii sa amenintam cu sinuciderea unde am fi? am sta sa ne tzucam unul pe altul in c_r de parca asa s-ar rezolva ceva.
Maturizeaza-te! Viata nu e roz pentru nici unu dintre noi. NU iti mai plange atata de mila, mai bine incearca sa faci ceva! Ajuta-i pe cei din jur si te vei simti utila.
Iara daca tot tamtam-ul asta il faci pentru un barbat... gandeste-te ca sunt oameni care nu au unde dormi, nu au ce manca, oameni care nu au apa, exista persoane care au pierdut totul peste noapte... , altele care sunt bolnave si nu au nici o speranta de vindecare dar trebuie sa suporte dureri infernale... si sunt atatia pe lumea asta .... cu probleme mult mai grave decat ale tale. Iar tu plangi dupa un barbat?
joy_ce
Postat pe 19 Iulie 2009 17:08
Fiecare om cu aceasta depresie este un caz care nu se poate analiza profund pentru ca nu intrunim toate elementele, de multe ori din pudoare sau exces de retinere nu se pot spune. Eu in viata mea am avut mai multe regrese pana intracolo ca imi lipsea un pas! Pasul decisiv pe care nu-l mai faceam si astfel constatam ca inca mai eram lucida. Dar, daca intr-o zi nu voi mai fi? Eu cred ca trebuie sa judecam dupa principiul ca nimic nu e mai pretios ca aerul, ca apa, ca aproapele de care nu stim totdeauna sa-l retinem sau chiar ridicand prea multe pretentii si mai ales prea multe conditii care ne vor influenta in negativ si ne va conduce exact unde ati ajuns fara prea multe reflectii.
De la: cristinarudi, la data 2009-07-08 20:43:43
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...Nu trebuie sa incerci nimic din ceea ce iti recomandam ci gaseste singura o carte, un lucru de mana, o sapa si ocupa-ti timpul fizic pentru ca mentalul se va redirectiona intr-acolo si la urma ajungi sa te miri : oare chiar am fost atat de subjugata de nenorocire ca am devenit handicapata de atata neputinTa de a trece peste...? Eu sunt sigura ca in lunga viata ce-o aveti in fata vor mai fi stari asemanatore si veti trece si peste ele ca in fond cum iubiti aproapele iubiti si viata iar gandul ca vor mai fi si alte experiente te intareste, te caleste si peste urmatoarele vei trece mult mai usor! Lasa naibii gandul sinuciderii pentru cei batrani cu boli incurabile care totusi nu-si pregatesc moartea asa usor cum credem noi ca ne eliberam. Nimic nu merita sa renunti la viata care e unica, diversa si mai ales frumoasa prin incercarile la care ne supune. Succes in a descoperi lucruri care sa acopere pana la anihilare aceasta stare de angoasa care nu dureaza cat viata!


Incearca niste vodka....e buna la depresie! Cateodata la mine merge...
Si asculta niste Billy Ocean ca e grozav de tonic!
galina_aceeasi
Postat pe 19 Iulie 2009 17:18
toti oamenii isi doresc sa moara la un moment dat
yumy
Postat pe 19 Iulie 2009 17:19
da asa e "cand esti suparat sau ai o problema cand te certi cu cineva sau esti fff nervos" plangi si zici k vrei sa mori !!dupa ce iti revii iti dai seama k ai vb aiurea !!
andr33a_4u_2009
Postat pe 19 Iulie 2009 17:23
da knd simti ca totul este distrus in jurul tau te simti ca un om mort si iti doresti sa mori sa se termine totul
yumy
Postat pe 19 Iulie 2009 17:26
draga mea...nimeni nu a demonstrat daca e mai bine sa traiesti sau nu...in plus daca esti o persoana credincioasa nu mi se pare ok sa te sinucizi in caz ca asta vrei,pentru ca ajungi nu unde e mai bine ci unde e mai rau decat in situatia in care esti acum...treci si peste asta...in plus gandeste'te la familia ta si la toate persoanele care te iubesc,gandeste'te cum ai suporta tu pierderea unui dintre ei ?asa poate ar suporta si ei pierderea ta,sau poate chiar mai rau...
tayita
Postat pe 20 Iulie 2009 01:28
De la: Diavolyta_, la data 2009-07-16 21:48:50sa te odihnesti in pace !!!

LOOOOL!!!ce oameni si tie`ti uram toti in cor....numa de bine sa ne traiesti si la cat mai multe perle d`astea q iz ironic,dar stii ceva?nu te prinde stilu` ;)
sorinabby
Postat pe 20 Iulie 2009 05:19
Totul depinde de TINE INSUTI, tot ce conteaza e ziua de astazi, pretuieste-o! diseara o vei pierde. Viata nu e asa lunga ca sa ne permita sa uram sau sa iubim prea mult, dar mai ales nu ne permite sa fim certati cu cei dragi!
Viata e trecatoare..Este o nebunie sa urasti toti trandafirii, doar pentru ca te-ai intepat intr-un spin, sa renunti la visurile tale doar pentru ca unul nu ti s-a implinit, sa iti pierzi credinta in preoti, doar pentru ca unul nu ti-a raspuns la o intrebare, sa renunti la eforturile tale doar pentru ca nu ai reusit sa rezolvi ceva, sa iti condamni toti prietenii, doar pentru ca unul te-a tradat, sa nu crezi in dragoste doar pentru ca cineva nu te-a iubit, sa renunti la sansele tale de a fi fericita doar pentru ca nu ai reusit din prima incercare. Reaminteste-ti intotdeauna ca o alta sansa poate sa apara,un alt prieten,o noua iubire, o forta reinnoita...FII PERSEVERENT SI CAUTA FERICIREA IN FIECARE ZI!

danutakids
Postat pe 20 Iulie 2009 07:43
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...


Eu as spune ca, dimpotriva, iti doresti foarte mult sa traiesti. Cine isi doreste moartea.. gaseste intotdeauna o solutie.. si dispare "dincolo".
Ai o perioada oribila, dar stiu ca te agati cu dintii de viata, nu? Uita-te in jurul tau.. vei gasi 1 milion de motive pentru care merita sa traiesti.
rashela
Postat pe 20 Iulie 2009 07:48
De la: kudika049642, la data 2009-07-09 02:02:16poti sa apelezi la revista martorilor lui iehova(treziti-va)

Tu mai bine culca-te. Tara arde de tatari si tu bei cu lautari. Fata are nevoie de consiliere si tu o dai cu Iehova, ba nu cu Oul al vostru.
anigusatu
Postat pe 20 Iulie 2009 09:57
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...


Draga,Gugulina, daca starea descrisa este reala,nu este un topic nou,trebuie sa megi urgent la un medic/psiholog/endrocrinolog..aceste stari nu suny normale,fie esti prea stresata.,fie o depresie,fie o disfunctie a giroidei .Sanatate!
kudika053437
Postat pe 20 Iulie 2009 10:41
De la: anigusatu, la data 2009-07-20 09:57:12
De la: kudika049642, la data 2009-07-09 02:02:16poti sa apelezi la revista martorilor lui iehova(treziti-va)

Tu mai bine culca-te. Tara arde de tatari si tu bei cu lautari. Fata are nevoie de consiliere si tu o dai cu Iehova, ba nu cu Oul al vostru.


Subscriu ,sectele nu vindeca bolile ,ci spala creierele{sensibile}
kudika053437
Postat pe 20 Iulie 2009 10:44
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...


iti dau un sfat!!!!!!! apeleaza la un medic homeopat!!!! si ai sa vezi ca sa te faci bine!!!! am o prietena care a trecut prin asemenea stari, si a apelat la un medic homeo, si in citeva luni a pus-o pe picioare!!!

Postat pe 20 Iulie 2009 10:47
din pakte nu exista o reteta... . Fiecare dintre noi isi poate spune o parere, tu o poti asculta si eventual o iei in considerare, dar rezolvarea e in tine. Depinde f mult de povestea din spatele acestei stari, depinde de personalitatea ta, depinde de visele si dorintele tale. E f util sa vorbesti cu altii si sa le asculti parerile, dar rezolvarea e la tine. Spunea cineva k "fericirea o ai in tine; s-o cauti altundeva e zadarnic". Cauta cu rabdare si mare atentie in sufletul tau si vei gasi raspunsul la toate intrebarile. Succes :)
maryland
Postat pe 20 Iulie 2009 12:01
multumesc pentru sfaturi tuturor ..o saptamana usoara








ps:joy ce -te asigur ca eu nu am o lipsa de ocupatie ,din contra incerc sa-mi ocup fiecare seccunda ,spune-mi te rog ,tu cum ai fi cand cea mai importanta fiinta din viata ta a fost luata de langa tine ?cand acea fiinta minunata iti dadea puterea de a merge mai departe ....in fine nu are rost ..
toate cele bune.
gugulina74
Postat pe 20 Iulie 2009 14:07
De la: yumalai, la data 2009-07-19 17:19:41toti oamenii isi doresc sa moara la un moment dat


rozmario, pupa-ti-as dejtele care au apasat tastele de au iesit literele aiurea!
geo_x
Postat pe 20 Iulie 2009 14:11
Iata ca astazi imi vine si mie sa mor! Nu e interesant? As aprinde o tigara dar nu are destula putere incat sa inchid ochii si sa privesc senina la ultima suflare. Caut alta metoda mai eficace! Stau asa si abia respir, abia mai gandesc si la urma chiar pot spune ca din moment ce nu mai gandesc nu voi putea descoperi nicio metoda. cineva recomanda o gura de votca! De unde naiba s-o iau ca nu am niciun fel de alcool la indemana si daca ies din casa sa-mi cumpar, sigur ma voi intalni cu cineva care ma va tine de vorba si voi uita scopul plecarii de acasa. Si, atunci trebuie sa aman sinuciderea pentru alta zi cand, sigur voi fi mai pregatita material. Dar inafara de votca nu se poate servi si altceva la fel de eficace? Doamne, dar pana sa gasesc cea mai sigura metoda de a-mi pune capat zbuciumului care acum ma sufoca pana la absurdul starii de fapt, cum sa trec peste? Abia mai respir, gandurile imi tortureaza creierul ca nu mai gasesc drumul spre Kudica pentru a va cere ajutorul. Chiar ma voi gandi serios la aceasta dilema, vorba lui Shachespeare : a fi sau a nu fi!? si cum gasesc cea mai torturanta posibilitate, hai cu mine spre groapa! Dar daca imi trece angoasa ce ma fac? Veti scrie metode eficiente si eu nu mai vreau! Totusi o speranta mijeste undeva aproape de suflet care-mi sopteste : Nu te impancienta in curand vei suferi din motive mai consistente si atunci gata! Atunci? Care atunci?
galina_aceeasi
Postat pe 20 Iulie 2009 16:38
De la: galina_aceeasi, la data 2009-07-20 16:38:15Iata ca astazi imi vine si mie sa mor! Nu e interesant? As aprinde o tigara dar nu are destula putere incat sa inchid ochii si sa privesc senina la ultima suflare. Caut alta metoda mai eficace! Stau asa si abia respir, abia mai gandesc si la urma chiar pot spune ca din moment ce nu mai gandesc nu voi putea descoperi nicio metoda. cineva recomanda o gura de votca! De unde naiba s-o iau ca nu am niciun fel de alcool la indemana si daca ies din casa sa-mi cumpar, sigur ma voi intalni cu cineva care ma va tine de vorba si voi uita scopul plecarii de acasa. Si, atunci trebuie sa aman sinuciderea pentru alta zi cand, sigur voi fi mai pregatita material. Dar inafara de votca nu se poate servi si altceva la fel de eficace? Doamne, dar pana sa gasesc cea mai sigura metoda de a-mi pune capat zbuciumului care acum ma sufoca pana la absurdul starii de fapt, cum sa trec peste? Abia mai respir, gandurile imi tortureaza creierul ca nu mai gasesc drumul spre Kudica pentru a va cere ajutorul. Chiar ma voi gandi serios la aceasta dilema, vorba lui Shachespeare : a fi sau a nu fi!? si cum gasesc cea mai torturanta posibilitate, hai cu mine spre groapa! Dar daca imi trece angoasa ce ma fac? Veti scrie metode eficiente si eu nu mai vreau! Totusi o speranta mijeste undeva aproape de suflet care-mi sopteste : Nu te impancienta in curand vei suferi din motive mai consistente si atunci gata! Atunci? Care atunci?



ok
acu stiu la cine sa apelez in caz de forta majora.
geo_x
Postat pe 20 Iulie 2009 16:48
Zimbetul poate vindeca orice rana sufleteasca.
Zimbetul tau poate alina durerea celui pe linga care treci azi pe strada iar miine, altcineva iti poate intoarce un zimbet vindecator.
Uita-te la oameni, cauta-le privirea si zimbeste-le: iti face tie bine in primul rind si apoi lor.
Zimbeste paharului cu apa inainte de a-l goli, zimbeste soferului de autobuz care te asteapta sa treci strada mai repede, zimbeste catelusului amarit de la coltul strazii.
toate zimbetele astea se vor intoarce la tine, crede-ma pe cuvint.
micabis
Postat pe 21 Iulie 2009 19:21
De la: gugulina74, la data 2009-07-20 14:07:18multumesc pentru sfaturi tuturor ..o saptamana usoara








ps:joy ce -te asigur ca eu nu am o lipsa de ocupatie ,din contra incerc sa-mi ocup fiecare seccunda ,spune-mi te rog ,tu cum ai fi cand cea mai importanta fiinta din viata ta a fost luata de langa tine ?cand acea fiinta minunata iti dadea puterea de a merge mai departe ....in fine nu are rost ..
toate cele bune.

F bine faci,pt ca incerci sa-ti ocupi mintea cu alte ganduri!Pot sa-ti spun ca te inteleg cand spui ca nu reusesti sa treci mai departe pt ca nu mai ai o fiinta draga langa tine,am trecut prin asta si crede-ma ca te inteleg perfect.Stiu ca iti va parea cunoscut ce-ti sugerez acum :lasa timpul sa treaca si vei vedea ca durerea se va estompa,incearca sa-ti amintesti toate momentele frumoase petrecute cu acea persoana si accepta faptul ca ,daca nu mai e langa tine,asta nu e o pedeapsa ,ci e doar destinul.Curaj pe mai departe si ganduri cat mai optimiste iti doresc!
luyyzz
Postat pe 23 Iulie 2009 11:57
[Cineva, nu spun cine, recomanda rasul. E bun, dar nu poti rade la oricine pentru ca acum cu criza asta te poate lua drept alta si atunci chiar ca trebuie sa gasesti metoda care sa-ti savarseasca gandul pana la capt. Cand turbam si eu din cauze aproape perfect de asemanatoare, aruncam o vorba dura si apoi radeam ca proasta ca de aceea si mie imi vine sa ma sinucid aproape toata ziua! Daca n-as mai avea si bun simt as lasa totul balta si fuga la sinucidere. Dar cine-mi va achita ratele la banca, si casa mea cui va fi vanduta pe temiri ce si apoi gradina ar mai ingriji-o cineva?Adevarul e ca persoana pentru care as face-o cu multa placere, habar nu are ca "dragostea mea care are destule taine pe care nicio ratiune nu le-ar putea patrunde" si nu numai ca nu mi-ar intinde o mana ci s-ar intreba: Uite si pe nebuna asta, pentru cine dracu se sacrifica? si ar merge mai departe cu propriile-i ganduri. Asta e filozofia vietii: sa vrei sa mori pentru fiecare dragoste pierduta dar cu ochii dupa Eros care stie la timp sa ne scoata din incurcatura si la urma vom spune: niciodata nu am iubit ca acum! Ce bine ca nu m-am sinucis pentru un parlit care nu numai ca n-a stiut sa ma aprecieze dar chiar m-a inlocuit cu alta mai urata, mai proasta si chiar mai batrana. Eu cred ca ar trebui filozofat pe langa acest subiect cautand intai spre viitor si aruncand apoi in scarba o privire fugara spre trecut. eu sufar, sufer in continuare ca ce altceva am mai bun de facut cand chipul lui abstract s-a transformat intr-o liana care ma sugruma, imi stoarce ultima vlaga? Chiar e bine ca e ultima ca astfel rezov onorabil cu viata si ma baga si in biseca pentru ca nu m=am sinucis ci m-am lasat"sinucisa"!uote name='gugulina74' date='2009-06-28 21:01:11']Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...[/quote]
galina_aceeasi
Postat pe 23 Iulie 2009 17:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
femei 19 De la: michaela23 29 Octombrie 2009 19:59
fara ''da'' fara ''nu'' :)) 76 De la: Lillyanna 9 Decembrie 2008 21:44
Concurs foto! 1 De la: andreeadeeax 23 Martie 2011 19:12
Animale de casa 24 De la: oana_nicolae2 15 Septembrie 2008 15:53
Il iubesc si il dispretuiesc in acelasi timp 22 De la: Frankie_Zuzu 3 Iulie 2009 13:49