Setari Cookie-uri

imi doresc sa mor

Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...
gugulina74
Postat pe 28 Iunie 2009 21:01
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...


Mergi si cauta ajutor specializat.
Kathara
Postat pe 28 Iunie 2009 21:17
apeleaza la un psiholog.......eventual si la medicul psihiatru......si cat mai repede !!........te sfatuieste cineva care a trecut prin asa ceva.......si nu e de gluma ........daca deja te intrebi ce rost mai ai pe pamant !!!...........
etta
Postat pe 2 Iulie 2009 11:29
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...
draga mea,orice poveste ar fi in spatele starii tu trebuie sa faci eforturi voite sa scapi de aceasta stare! fiecare dintre noi avem o poveste mai urita dar asta nu inseamna ca vine sfirsitul lumii.noi oamenii avem o capacitate fantastica de a trece mai departe dar trebuie sa avem puterea necesara.......putere care este in noi insine! ......cu privire la rostul tau pe lumea asta vreau sa stii ca fiecare din noi avem rostul nostru pe pamint.....un rost pe care tu singurica la un moment dat il vei gasi.nimic pe lumea asta nu este mai rau decit MOARTEA.ea este singurul lucru pe care nu il putem controla! tu esti intr-o depresie pe care o accentuezi subconstient voit si daca starea asta dureaza de 4 luni te sfatuiesc sa vezi un psiholog care sa te ajute sa depasesti aceste momente de cumpana! viata chiar daca uneori nu este usoara este darul nostru de la Dumnezeu pe care trebuie sa il pretuim! zimbeste si ai sa vezi ca vine soarele si pe strada ta!
FRANNNCE
Postat pe 2 Iulie 2009 12:11
te sfatuiesc sa cauti un sprijin...sa te desconectezi de la tot si sa incepi o noua viata cu forte noi.sti numai dumnezeu poate decide cand te va lua alaturi de EL

Postat pe 8 Iulie 2009 13:35
buna ,si eu am avut astfel de depresie ,si m-a rinut foarte mult Am vrut si eu sa apelez la psiholog dar mi-a spus profa mea de psihologie ca nu are rost sa dau banii ,pt ca este foarte scump si sunt cam..bani aruncati
intodeauna starea de depresie este cauzata cand pierzi pe cineva ,cand ai impresia ca esti cea mai urata ,ca nu te iubeste nimeni si ca e mai bine sa mori
nu stiu povestea ta ca sa pot sa imi dau sigur cu parerea dar inceraca sa gasesti o persoana o prietena buna sau un prieten care sa te asculte ,sa te inteleaga ,sau chear daca el ar vrea sa te inteleaga dar nu poate fa-l doar sa te asculte fara sa primesti nici un raspuns descarcate ,vorbeste ,nu le mai coace in tine daca nu ai pe nimeni caruia sa ii spui ceea ce te doare singura soloutie la care am apelat si eu (nu neaparat ca nu aveam cui sa ii spun ceea ce am pe suflet dar aveam o urma de indoiala ca nu ar trebui sa spun chear tot),eu am apelat la parinte/popa am gasit pe cineva care nu te punea sa ti post 40 de zile negru sa te rogi de 10 ori pe zii sau faze de genul asta
a vorbit cu mine ca un tata ,mi-a dat sfaturi ,m-a ascultat mi-a spus ca el nu poate lua decizii in locul meu ,el doar ma poate sfatuii
am incercat sa ma controlez sa privesc viata cu alti ochii si sa imi dau seama ca am doar o viata ,data de la Dumnezeu si nimeni pe pamantul asta nu poate si nu are dreptul sa mi-o ia ,nici macvar eu
i-ati concediu dute la mare plimbate pe malul mari noaptea si la rasarit analizeaza-ti viata plangi in hohote daca trebe cxa nu te va auzii nimeni spuneti viata e asa de frumoasa ,are anumite bucurii dar si tristetii pe care eu singura am sa le trec pt ca trebuie ,si pentru ca vreau
priveste lumina soarelui razele care te incalzesc si iti dau putere sa vezi tot ceea ce este mai frumos pe lume
daca ai suferit din dragoste sa sti ca barbati sunt o gramada si atunci cand zici ca nu vei mai gasi niciodata jumatatea ta atunci o vei gasi dar important este sa nu ii dai cu piciorul si sa uiti trecutul si sa te gandesti numai la prezent si viitor ,e greu dar functioneaza
noi suntem cei mai buni psihologi pt noi ,noi ne putem educa singuri ,si ne putem face viata asa cum ne dorim si ne place ,ar trebui sa fim un pic mai egoisti cu cei din jurul nostru si sa ne gandim umpic si la noi si la ceea ce vrem noi si la dorintele noastre ,pt ca daca noi nu o facem nu o face nimeni
Zambeste si fii vesela trezeste-te dimineata priveste soarele si spune-ti asta va fi o zi frumoasa si fericita pt mine ,bucra=te de viata ca e scurta ,profita de viata ta cum nu o mai face nimeni.
Sper ca sfaturile mele iti sunt de folos
si chear mi-ar placea sa stiu ca esti bine si ca ai trecut de perioada asta
fiecxare om are cate o perioda dar trebuie sa avem incredere in noi ca vom reusii sa treceem si peste asta
bafta si ai grija de tine si nu uita........VIATA E FRUMOASA SI MERITA SA O TRAIM LA MAXIM ASA CUM NE DORIM
POOP
Scuze de greseli ma cam grabesc
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 8 Iulie 2009 15:23
foarte frumos spus brunettalore
kudiadri
Postat pe 8 Iulie 2009 20:12
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...


Incearca niste vodka....e buna la depresie! Cateodata la mine merge...
Si asculta niste Billy Ocean ca e grozav de tonic!
cristinarudi
Postat pe 8 Iulie 2009 20:43
imi pare rau pentru starea ta dar sa sti ca viata nu e usoara pentru nimeni. Trebuie sa iesi din starea asta. Fa ceva. In mare parte viata noastra depinde de alegerile pe care le facem. Gandeste pozitiv si o sa iei cele mai bune decizii. I-ar daca crezi ca ai ratat sansa la fericire..... gandeste in perspectiva, vezi ce e de facut. Totul depinde de tine iar daca simti ca nu mai ai forta apeleaza la un psiholog, sigur poate fi de ajutor.
dorulina
Postat pe 9 Iulie 2009 01:26
poti sa apelezi la revista martorilor lui iehova(treziti-va)
kudika049642
Postat pe 9 Iulie 2009 02:02
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...

viata merita traita asa cum e ea,cu bune si cu rele.sinuciderea nu rezolva nimic.toti trecem la un moment dat prin asa ceva.
R_F
Postat pe 9 Iulie 2009 02:06
Nu am avut rabdare sa citesc tot ... dar sa nu se duca la psiholog ?! Acum drept e ca nu stiu exact ce face psihologul si ce face psihiatrul, dar cert e ca trebuie vazut un doctor de specialitate ... E posibil sa fie o depresie chimica, sa lipseasca Litiu din organism ... si in acest caz, vorbitul cu x, y, z ... e frectie la piciorul de lemn!
catalinaOlo
Postat pe 9 Iulie 2009 09:15
cunosc si eu starea si stiu ca nu e usor sa treci prin asa ceva.. eu de ex am fost la o cunostinta care era psiholog si intradevar m'a ajutat at pe moment.. dupa ceva timp, cand mi'am dat seama ca depresiile astea se repeta am zis sa merg la psihiatru care de altfel n'a facut mare lucru (unii dintre noi suntem predispusi la asa ceva) ... daca ai putea sa apelezi la cineva pe care il cunosti si care e si in domeniu ar fi f bine.. e mult mai confortabil cred sa discuti cu respetivu' daca simti ca isi da interesul. Incearca sa nu iei totul prea personal si sa lasi starea asta de 'pasivitate' sa se consume si sa te gandesti la cate mai ai de vazut/auzit/simtit... frumoase sau urate, bune sau rele - toti avem parte de ele, important e sa pastram acel echilibru interior si sa ne dam seama ca din toate avem ceva de invatat.
anna_pau
Postat pe 9 Iulie 2009 13:00
De ce iti doresti sa nu mai fi? Vrei sa pedepsesti pe cineva cu dorinta asta? Nu mori cand astepti sa mori. Dupa perioade de genul asta vin intamplari, mai frumoase, mai urate,dar care te vor scoate cu siguranta din starea asta. Incearca sa scrii tot ce simti, plangi, odihneste-te, elibereaza-te cumva daca nu poti vorbi cu nimeni... toti avem secrete adanci si dureroase, povesti care ne inalta sau ne coboara in ochii nostri sau ai celorlalti. Trebuie sa stim cine suntem, cum suntem, nu ce spun altii... Infrunta-ti povestea asta apoi fa pace cu ea in sufletul tau, si cu tine... Trezeste-te, spala-ti fata cu apa rece, uita-te in oglinda si zambeste-ti, tie, pentru tine, pentru faptul ca esti, chiar daca esti trista,ar fi putut fi mai rau...
nadyuta
Postat pe 9 Iulie 2009 13:51
poate ar trebui sa te duci in vizita la un camin de copii, chiar sa lucrezi ca voluntar acolo, sti cata nevoie au acei copii de un zambet, o mangaiere, ce satisfactie ai avea cand ei iti vor multumi cu un zambet
sunt sigura ca multi oameni ar avea nevoie de tine
georgistefi
Postat pe 9 Iulie 2009 14:18
FIINTA!!! STAI UN MOMENT SI TE GANDESTE INAINTE DE A PIERDE SINGURUL LUCRU PE CARE NU TI-L POATE CUMPARA SAU OFERI NICI O ALTA FIINTA DIN NOU. ORICE ALCEVA PE SUPRAFATA PAMANTULUI SE POATE OBTINE IAR...IUBIREA, AVEREA, SANATATEA - ORICE... DAR VIATA...VIATA, NU! INTREABA-TE CE CASTIGI DACA O FACI??? NIMIC - UN MARE-IMENS NIMIC!
CE POTI CASTIGA? ENORM - NU POT SA ENUMAR - ESTE IMPOSIBIL- TRAIESTE-TI VIATA PENTRU CA MERITA!
sI ASTA TI-O SPUNE CU CERTITUDINE CINEVA CARE A FOST SUR LES ETOILES DE LA DESESPOIR! - PE CULMILE DISPERARII, ADICA LA PORTILE SINUCIDERII VINERI.
TRAIESTE! BUCURA-TE DE TINE ORICUM AI FI! BUCURA-TE DE ZIUA ASTA ESTE SPLENDIDA! DACA O PIERZI NU O MAI POTI REGASI NICIODATA!
DUMNEZEU SA TE AIBA IN PAZA LUI!
VORBESTE CU CEI CARE TE IUBESC!
mimadia
Postat pe 9 Iulie 2009 15:17
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...


draga mea, solutia este "schimbarea", o tunsoare potrivita face minuni. iti pot recomanda un stilist, este extrem de priceputa si cu siguranta iti vei putea permite serviciile ei. trebuie sa iesi din monotonie si rutina si sa incerci ceva nou. succes
DIuliana
Postat pe 9 Iulie 2009 17:25
Draga gugulina74, sa nu iti doresti sa mori... de fapt nici nu iti doresti, doar crezi asta deoarece esti intr-o stare evidenta de depresie, stare provocata probabil de un soc emotional .... in faza asta nici prietenii si dupa parerea mea nici psihologul, nu te pot ajuta, in schimb sunt medicamente, foarte eficiente, pe care ti le poate prescrie un psihiatru. Nu e nici o rusine in a merge la psihiatru, e un medic ca oricare altul iar tu ai o afectiune banala pana la urma, care, vei vedea se va trata usor. Iti doresc succes!!!
IzzyEs
Postat pe 9 Iulie 2009 23:59
Brunetzico esti o dulce cum te stiu.
Tare bine spus pentru o copila ca tine.
Gugulina, mai citeste ce a spus Brunetta.
micabis
Postat pe 10 Iulie 2009 00:11
Vei mai trece in viata prin momente neplacute insa nu trebuie sa clachezi.
Am trecut si trec si acum prin probleme care imi taie tot elanul,dar cred ca viata e un dar pe care il primesti cu bune si rele,dar trebuie sa te incurajezi .Asculta muzica ritmata,danseaza,invita-ti o prietena si mergi cu ea unde e admosfera vesela si nu vorbi de greutati.Eu cand simt ca ma prabusesc dau drumul la muzica si ascult doar ce mai ritmat,dansez si ma uit la comedii.Incearca si lasa prostiile.Apropo,alcoolul nu e o solutie pentru ca risti sa devi dependenta.
dalimi
Postat pe 10 Iulie 2009 07:53
Sti oamenii sunt ca niste bateri. Daca sunt incarcati de energie sunt in stare sa mute muntii din loc daca sunt terminati atunci... terminati sunt. Trebuie sa sti sau sa afli ce iti trebuie si sa te ingrijesti si sa obtii ceea ce iti trebuie ca sa te incarci.
dorulina
Postat pe 10 Iulie 2009 09:24
Medicul psihiatru si eseistul Paul Cortez spunea, intr-un eseu despre sinucidere, ca a-ti lua singur viata este nu numai o mare prostie, ci si ceva cu totul inutil, pentru ca oricum vei muri, mai devreme sau mai tarziu. De ce sa nu traiesti toate experientele posibile, mai rele sau mai frumoase, atat cat mai ai SANSA asta pe pamant, unde trecerea noastra este atat de rapida, de fulguranta si de... minunata, pana la urma, pentru ca nimic nu poate sa fie mai miraculos si mai captivant decat VIATA, tocmai prin simplul fapt ca dispare prea repede, cand nici nu te astepti, s-a evaporat. De-aceea se si spune ca viata e un CADOU, care ti se va lua, oricum, pana sa ai timpul sa te bucuri de el, atat cat ti-ai dori. Gandeste-te la bolnavii incurabil, la cei care lupta, fara speranta, cu MOARTEA, cat de mult si-ar dori sa fie in locul TAU. SA AIBA SANSA SA TREACA PRIN CEEA CE TRECI TU, SA SUFERE, CHIAR, SA SE BUCURE DUPA ACEEA, PE SCURT, SA TRAIASCA, PENTRU CA ASTA E VIATA, ASA CUM O TRAIESTI TU ...ACUM. SI MAI TARZIU. OFERA-TI SANSA DE A CUNOASTE MAI MULT DECAT STAREA PRIN CARE TRECI ACUM. SI CARE E TEMPORARA.

Postat pe 10 Iulie 2009 11:40
Uite aici muzica de incarcat bateriile:
http://www.youtube.com/watch?v=gHaVkecITdY&NR=1
micabis
Postat pe 10 Iulie 2009 20:52
De la: kudika049642, la data 2009-07-09 02:02:16poti sa apelezi la revista martorilor lui iehova(treziti-va)

Cu ce o poate ajuta o revista?
Si chiar martorii lui Iehova ai gasit?Trimite-o si tu la un preot ortodox
wanda_love_you
Postat pe 16 Iulie 2009 08:22
De la: micabis, la data 2009-07-10 00:11:01Brunetzico esti o dulce cum te stiu.
Tare bine spus pentru o copila ca tine.
Gugulina, mai citeste ce a spus Brunetta.


mersi ,mult micabis mi-au facut foarte bine discutiile cu tine ,si tot ce am discutat noi ,poate reusesti sa o faci si pe fata asta sa nu mai fie asa,in pragul sinucideri

dca da ii doresc si ii spun sa te asculte ca esti tare
poopici
brunettalore_yahoo_com
Postat pe 16 Iulie 2009 17:02
Ei, ce pot eu sa spun e ca pentru inceput trebuie sa asculti niste muzica mai vitala ca de pilda:

http://www.youtube.com/watch?v=aLmmPYj5PNA&feature=related

Si dupa asta mai vorbim.

aaa si ia te rog (Gugulina) ia niste multivitamine sau macar B comlex pentru o periada. Maninca banane si piersici. Si mergi in vizita la un muzeu, de arta de pilda.
micabis
Postat pe 16 Iulie 2009 21:28
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...


Mai, tu ai intrat in depresie cronica. Si una destul de severa.

Mergi la un psihiatru.

Depresia este o BOALA (mai exact ea contra in niste deficiente chimice la nivelul creierului). Iar o boala poate fi tratatat cu succes doar cu ajutorul medicinii.

Orice alte remedii, gen terapie prin vorba, auto-convingerea de a iesi din aceasta stare NU AU NICI UN EFECT.

AndreiD
Postat pe 16 Iulie 2009 21:38
sa te odihnesti in pace !!!
Diavolyta_
Postat pe 16 Iulie 2009 21:48
De la: AndreiD, la data 2009-07-16 21:38:22
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...


Mai, tu ai intrat in depresie cronica. Si una destul de severa.

Mergi la un psihiatru.

Depresia este o BOALA (mai exact ea contra in niste deficiente chimice la nivelul creierului). Iar o boala poate fi tratatat cu succes doar cu ajutorul medicinii.

Orice alte remedii, gen terapie prin vorba, auto-convingerea de a iesi din aceasta stare NU AU NICI UN EFECT.


what???

bai, nu mai spune prostii daca nu cunosti
in cazul depresiilor severe sa da medicatie pentru a se inlatura efectul acestei depresii, insa ca sa ajungi la cauza o faci tot prin vorba.... altfel, faci fata dependenta de pastile!!

pe bune, nu te mai da psiholog, ca se vede ca nu le ai deloc
du-te acolo unde-ti merge mintea, la sex si la femei materialiste
na! ca m-ai si enervat
kitty_krieger
Postat pe 16 Iulie 2009 21:50
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-07-16 21:50:08
De la: AndreiD, la data 2009-07-16 21:38:22
De la: gugulina74, la data 2009-06-28 21:01:11Poate ca in spatele acestei stari exista o poveste ,dar starea pe care o am nu-mi mai trece ,am incercat sa-mi ocup timpul sa nu ma mai gandesc ,dar degeaba ,refuz pana si pe cele mai apropiate persoane ,numai vorbesc ,numai rad ,m-am inchis in mine ,sincer nu stiu ce mi se intampla dar starea mea e mai bine de 4 luni ...uneori ma intreb ce rost mai am eu pe lumea asta ,imi doresc sa numai fiu ...


Mai, tu ai intrat in depresie cronica. Si una destul de severa.

Mergi la un psihiatru.

Depresia este o BOALA (mai exact ea contra in niste deficiente chimice la nivelul creierului). Iar o boala poate fi tratatat cu succes doar cu ajutorul medicinii.

Orice alte remedii, gen terapie prin vorba, auto-convingerea de a iesi din aceasta stare NU AU NICI UN EFECT.


what???

bai, nu mai spune prostii daca nu cunosti
in cazul depresiilor severe sa da medicatie pentru a se inlatura efectul acestei depresii, insa ca sa ajungi la cauza o faci tot prin vorba.... altfel, faci fata dependenta de pastile!!

pe bune, nu te mai da psiholog, ca se vede ca nu le ai deloc
du-te acolo unde-ti merge mintea, la sex si la femei materialiste
na! ca m-ai si enervat


Esti prea limitata ca sa iti mai raspund si sa iti dau si argumente.

Frustrari linistite.

Scuze pentru off-topic.
AndreiD
Postat pe 16 Iulie 2009 22:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce cadou luam la majorat 8 De la: Diavolyta_ 6 Mai 2009 01:04
am o colega care vb in engl cu prietenul ei, desi el e roman 18 De la: gigel_curiosu 18 Aprilie 2010 18:44
Entertainment for women.... 66 De la: Dor_a 23 Septembrie 2009 19:58
REPERELE COPILÃRIEI ROMÂNEªTI 18 De la: kudika335366 18 Februarie 2011 15:53
salut 12 De la: _oktober_ 27 Februarie 2011 11:21