Setari Cookie-uri

la ce te astepti de la viata???

este clar ca in prezent,majoritatea adolescentilor de gandesc doar la distractie :bautura,tigari,droguri.voi credeti ca e o solutie buna consumul de droguri pentru ca cineva sa se simta in "al 9-lea cer"???

Postat pe 1 Iulie 2009 23:58
io nu ma astept in mod sigur sa-ti raspund pe ambele topicuri!
greierash_is_back
Postat pe 2 Iulie 2009 02:19
poti fi in ''al9-lea cer'' si fara stimulente de felul acesta
R_F
Postat pe 2 Iulie 2009 02:24
eu nu sunt f lamurita...ce treaba au drogurile, cu asteptarea( ta, imi inchipui) de la viata...?
greierash_is_back
Postat pe 2 Iulie 2009 02:27
,,Majoritatea adolescentilor?! "nu pot sa cred asa ceva,consumul de droguri e bun doar dak ai ca scop in viata sa ajungi la balamuc,puscarie,sau cimitir,cam asta-i ordinea...Ce obtii consumand droguri?stari de beatitudine induse artificial,popasuri pe marginea realitatii ,dupa care te intorci in lumea reala,fiind obligat sa dai piept cu aceleasi provocari ale vietii...Dak ai noroc,si te opresti la timp,ai sanse mici sa iti poti relua viata,dak nu...oportunitatile sunt enumerate mai sus...Deci ce sa inteleg, ,,majoritatea adolescentilor" sa fie atat de inconstienti incat sa vrea sa treaca prin asa ceva ?Nu pot sa cred!
lumimari
Postat pe 4 Iulie 2009 08:03
"in al noualea cer" - asta cred sau mai exact asta ii face sa creada drogurile pe adoleslenti care consuma..ei din cate am invatzat si din cazurile pe care le-am auzit..in acele momente au impresia ca zboara si pt ei e minunat "sa zboare,sa vada cerul ,sa-l simta";ei au impresia ca au aripi ca paseile cerului......insa realitate este total diferite..acele "aripi" pe care le simt ei sunt doar "aripi" rupte de consumul drogurilor...Teoretic si imaginat orice in viata se poate simti in al 9-lea cer fara sa consume droguri si asta doar bucurandu-se de micile minunati ale vieti..de exemplu: bucuria primirii cadoului mult asteptat..bucuria de a fi cu cei dragi,bucuria de a iesi in aer liber /de a te distra...
Si nu sunt neaparat 100% inconstieti..ci mai degraba sunt impisi de curiozitate,anturaj,mediul in care traiesc (ex: certuri in famili,lipsa comunicari etc)...in mare parte este anturajul si curiozitate..si astfel adolescenti impinsi de curiozitate sa ia o data li se pare o senzatie tare si cred ca nu vor pati nimic (aici interne inconstienta) continua sa consume..pana ajung marea majoritate dintre consumatori sa devina dependeti si cred /au impresia ca nu pot trai fara doza lor zilnica...Un procent foarte mic incearca cu multa voita dupa ani sa renunte la droguri si le este foarte greu..si din toti care incerca un procent de 5%(sa zicem) reusesc datorita sprijinului familiei..si dupa ce trec prin toate regreta enorm..Unii chiar din cauza drogurilor raman fara familie si constientizeaza foarte tarziu ca nu e bn ce fac...si desii unii se lasa exista posibilitate ca vazand pe cineva ca ia droguri sa se apuce iar de vechiul obicei...
P.S. aici am expus parerea mea in combinatie cu cele auzite de mine despre cei ce consuma droguri..sper ca prin asta cei ce vor citi (mai ales adolescenti)..si daca doreau sa aiba "aripi" sa renunte la asta si sa descopere ca si fara droguri poti fi in al 9-lea cer si poti avea aripi de fericie si armonia vieti.
anya016
Postat pe 6 Iulie 2009 00:59
De la: anya016, la data 2009-07-06 00:59:58"in al noualea cer" - asta cred sau mai exact asta ii face sa creada drogurile pe adoleslenti care consuma..ei din cate am invatzat si din cazurile pe care le-am auzit..in acele momente au impresia ca zboara si pt ei e minunat "sa zboare,sa vada cerul ,sa-l simta";ei au impresia ca au aripi ca paseile cerului......insa realitate este total diferite..acele "aripi" pe care le simt ei sunt doar "aripi" rupte de consumul drogurilor...Teoretic si imaginat orice in viata se poate simti in al 9-lea cer fara sa consume droguri si asta doar bucurandu-se de micile minunati ale vieti..de exemplu: bucuria primirii cadoului mult asteptat..bucuria de a fi cu cei dragi,bucuria de a iesi in aer liber /de a te distra...
Si nu sunt neaparat 100% inconstieti..ci mai degraba sunt impisi de curiozitate,anturaj,mediul in care traiesc (ex: certuri in famili,lipsa comunicari etc)...in mare parte este anturajul si curiozitate..si astfel adolescenti impinsi de curiozitate sa ia o data li se pare o senzatie tare si cred ca nu vor pati nimic (aici interne inconstienta) continua sa consume..pana ajung marea majoritate dintre consumatori sa devina dependeti si cred /au impresia ca nu pot trai fara doza lor zilnica...Un procent foarte mic incearca cu multa voita dupa ani sa renunte la droguri si le este foarte greu..si din toti care incerca un procent de 5%(sa zicem) reusesc datorita sprijinului familiei..si dupa ce trec prin toate regreta enorm..Unii chiar din cauza drogurilor raman fara familie si constientizeaza foarte tarziu ca nu e bn ce fac...si desii unii se lasa exista posibilitate ca vazand pe cineva ca ia droguri sa se apuce iar de vechiul obicei...
P.S. aici am expus parerea mea in combinatie cu cele auzite de mine despre cei ce consuma droguri..sper ca prin asta cei ce vor citi (mai ales adolescenti)..si daca doreau sa aiba "aripi" sa renunte la asta si sa descopere ca si fara droguri poti fi in al 9-lea cer si poti avea aripi de fericie si armonia vieti.





Pai nu trebuie sa consume prea multa vreme pt a deveni dependenti.Demult,am avut ca pacienti doua fete (de conditie sociala foarte buna si ,culmea,si cu studii) si doi baieti(prietenii lor-de alta nationalitate)...ei nu vreau sa spun decat ca una din fete mi-a zis ca heroina e ...,,cea mai c..ve dintre droguri..."(cuvintele ei),ca deja a doua oara cand consumi,poti sa te declari dependent...ca nu mai poti renunta !Una peste alta,desi lucrez de mult in sistem si am vazut mult feluri de stari de sevraj,asa ca si sevrajul dupa heroina,cum am vazut la acei oameni,nu mi-a mai fost dat sa vad de atunci.Aveau dureri musculare cumplite,se contorsionau in pat si strigau datorita starilor de agitatie prin care treceau,de nu-ti poti inchipui.Apoi sfarsitul povestii :baietii,straini fiind,au fost expulzati la ei in tara,iar fetele,au intrat in puscarie,pt ca am uitat sa precizez ca se ocupau numai ele si cu traficul,pt ca trebuia sa-si castige dozele zilnice...Uite-asa,manipulate,cu vietile distruse,in loc sa-si vada de drumul lor in viata,sa-si implineasca visele si sperantele,au ajuns stigmatizate pt totdeauna cu statutul pe care au reusit sa-l dobandeasca si pe care nu mai vreau sa-l denumesc...Asta-i...cei care vor asemenea distractii.cei care nu pot rezista acestor tentatii,mai bine sa se mai gandeasca...
lumimari
Postat pe 8 Iulie 2009 07:41
De la: karamik, la data 2009-07-01 23:58:03majoritatea adolescentilor de gandesc doar la distractie :bautura,tigari,droguri.

Poti incerca si ceva religie, dar e nasol ca te pune sa citesti sau sa canti.
Maxam
Postat pe 8 Iulie 2009 10:29
cred ca in al 9-lea cer te simti doar atunci cand esti implinit ....ca om !!!..........si drogurile sigur nu-ti aduc acesta implinire !!!..........ci doar suferinta,durere.....si in foarte multe cazuri ,moarte !!!.........
etta
Postat pe 8 Iulie 2009 11:01
De la: karamik, la data 2009-07-01 23:58:03este clar ca in prezent,majoritatea adolescentilor de gandesc doar la distractie :bautura,tigari,droguri.voi credeti ca e o solutie buna consumul de droguri pentru ca cineva sa se simta in "al 9-lea cer"???





Asta-i intrebare retorica ... nu?
MarseVintila
Postat pe 9 Iulie 2009 10:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ultima carte citita. 13 De la: metaphor 23 Februarie 2014 11:59
hai sa va zic si eu un subiect tare de tot :D 45 De la: Dor_a 18 Iunie 2009 16:43
Scoala de sambata 1 De la: kudika471802 15 Noiembrie 2011 11:01
Cat de mult apreciati dragostea? 12 De la: razz 17 Septembrie 2009 10:35
pls 3 De la: ruxxy 6 Februarie 2008 14:25