Setari Cookie-uri

Exista Dumnezeu ?

Din calcularea masei universului prin netoda frecventelor si folosind criteriul lumina de la marginea universului in cazul in care el ar fi un gaz aprins si ar avea lumina rosie , denstiatea creste spre centru , a rezultat ca universul are masa~ 4,32*10^54 kg, iar folocind metoda insumarii maselor planetelor si stelelor, gasind media densitatii si calculind volumul elipsoidului rezulta~ 3,5*10^54 kg , in plus Einstein a dat o formula de calcul a masei universului , spre surprinderea mea a rezultat ordinul de marime 10^ 54 kg , deci mai multe formule si aproape acelasi rezultat , daca se face o medie nu esti sigur ca e bine , mai bine alegi un maxim 5*10^ 54 kg , de falt adaugi media erorilor.
Daca universul ar fi facut de Dumnezeu , atunci el ar trebui sa fie mai mare decit universul , astfel forta gravitationala a lui Dumnezeu ar strivi universul ceea ce nu se intimpla ,in realitate se intimpla opusul , universul accelereaza si se mareste din cauza inertiei si transformarii energiei interne potentiale elastice in energie cinetica cu ajutorul radiatiei termice care slabeste forta nucleara.Nu exista masa neagra si nici energie neagra , exista gauri negre si turbioane electrice su forma de gaura de vierme , electronul sau alta particula prin rotire si alungira devine un tub in care lumina circula cu 2c in loc de un c prin interior iar pe la exterior lumina este absorbita seamana cu un ejector masic , prin suprapunerea luminii creste amplitudinea , din cauza marimii inguste a tubului ,viteza creste , luminase aplatizeaza , iar la iesire din tub viteza scade brusc la 1c dar frecventa se mareste astfel incit suma maselor se conserva. Tot ce exista se poate vedea , iar bioenergia este o unda electromagnetica deformata cu excentricitati , d-zeu e un fals.
Aurel_inventatorul
Postat pe 6 Iulie 2009 02:52
cum puteti pune o asemenea intrebare? dar acest univers cine la facut? cine tea creat pe tine? oare se mai poate pune o asemenea intrebare? Vreau sa va aflu parerile voastre.
nicolaedavid2000
Postat pe 23 Iulie 2009 08:21
Si din sala se aud.. huiduieli.. din partea stanga, aplauze furtunoase din partea dreapta...
tacere din mijloc.. Acolo eram eu. cea care nu a inteles absolut nimic din ce ai scris...
rashela
Postat pe 23 Iulie 2009 08:31
Mai devreme sau mai tarziu o sa regreti pentru ca n.ai crezut...insa, ai grija sa nu fie prea tarziu
Julieta5bv
Postat pe 23 Iulie 2009 11:08
Toate calculele astea imbarligate si irelevante nu isi au sensul . Nu le-am verificat cu atentie dar nu stiu de ce am impresia ca nici nu sunt corecte. Pe ce rezultate oficiale sau statitici te bazezi cand scoti cifrele alea ? In fine.. ca sa nu ma lungesc prea mult... Dumnezeirea si spiritul sfant tocmai in asta consta! Ca nu poate fi explicata ci doar simtita . Si ca sa iti raspund la inrebare: DA , DUMNEZEU EXISTA INDIFERENT DE RELIGIE, RASA SAU LOC IN UNIVERS! Toate cele bune!
frozen_autumn
Postat pe 23 Iulie 2009 15:00
Tot ce exista se poate vedea....hhhmmm...da am si eu o nelamurire...
vantul nu il poti vedea...asta inseamna ca nu exista?
Andre_Ioana
Postat pe 23 Iulie 2009 15:19
De la: Aurel_inventatorul, la data 2009-07-06 02:52:39Din calcularea masei universului prin netoda frecventelor si folosind criteriul lumina de la marginea universului in cazul in care el ar fi un gaz aprins si ar avea lumina rosie , denstiatea creste spre centru , a rezultat ca universul are masa~ 4,32*10^54 kg, iar folocind metoda insumarii maselor planetelor si stelelor, gasind media densitatii si calculind volumul elipsoidului rezulta~ 3,5*10^54 kg , in plus Einstein a dat o formula de calcul a masei universului , spre surprinderea mea a rezultat ordinul de marime 10^ 54 kg , deci mai multe formule si aproape acelasi rezultat , daca se face o medie nu esti sigur ca e bine , mai bine alegi un maxim 5*10^ 54 kg , de falt adaugi media erorilor.
Daca universul ar fi facut de Dumnezeu , atunci el ar trebui sa fie mai mare decit universul , astfel forta gravitationala a lui Dumnezeu ar strivi universul ceea ce nu se intimpla ,in realitate se intimpla opusul , universul accelereaza si se mareste din cauza inertiei si transformarii energiei interne potentiale elastice in energie cinetica cu ajutorul radiatiei termice care slabeste forta nucleara.Nu exista masa neagra si nici energie neagra , exista gauri negre si turbioane electrice su forma de gaura de vierme , electronul sau alta particula prin rotire si alungira devine un tub in care lumina circula cu 2c in loc de un c prin interior iar pe la exterior lumina este absorbita seamana cu un ejector masic , prin suprapunerea luminii creste amplitudinea , din cauza marimii inguste a tubului ,viteza creste , luminase aplatizeaza , iar la iesire din tub viteza scade brusc la 1c dar frecventa se mareste astfel incit suma maselor se conserva. Tot ce exista se poate vedea , iar bioenergia este o unda electromagnetica deformata cu excentricitati , d-zeu e un fals.


ai dreptate. calculele tale au aratat vadit ca universul expansioneaza si ca la un momendat se va autodistruge.
ce fiinta ar face asa ceva!!!??
totusi, n-ai luat in calcul masa rationala a constiintei care insumata de la cele 6 miliarde de purtatori de ciucurel si pasarica, face aproximativ cat tot universul tau demonstrat.
iarasi, ce fiinta ar produce asa ceva!!/
avem o balanta, nu?
geo_x
Postat pe 23 Iulie 2009 15:19
De la: Aurel_inventatorul, la data 2009-07-06 02:52:39Din calcularea masei universului prin netoda frecventelor si folosind criteriul lumina de la marginea universului in cazul in care el ar fi un gaz aprins si ar avea lumina rosie , denstiatea creste spre centru , a rezultat ca universul are masa~ 4,32*10^54 kg, iar folocind metoda insumarii maselor planetelor si stelelor, gasind media densitatii si calculind volumul elipsoidului rezulta~ 3,5*10^54 kg , in plus Einstein a dat o formula de calcul a masei universului , spre surprinderea mea a rezultat ordinul de marime 10^ 54 kg , deci mai multe formule si aproape acelasi rezultat , daca se face o medie nu esti sigur ca e bine , mai bine alegi un maxim 5*10^ 54 kg , de falt adaugi media erorilor.
Daca universul ar fi facut de Dumnezeu , atunci el ar trebui sa fie mai mare decit universul , astfel forta gravitationala a lui Dumnezeu ar strivi universul ceea ce nu se intimpla ,in realitate se intimpla opusul , universul accelereaza si se mareste din cauza inertiei si transformarii energiei interne potentiale elastice in energie cinetica cu ajutorul radiatiei termice care slabeste forta nucleara.Nu exista masa neagra si nici energie neagra , exista gauri negre si turbioane electrice su forma de gaura de vierme , electronul sau alta particula prin rotire si alungira devine un tub in care lumina circula cu 2c in loc de un c prin interior iar pe la exterior lumina este absorbita seamana cu un ejector masic , prin suprapunerea luminii creste amplitudinea , din cauza marimii inguste a tubului ,viteza creste , luminase aplatizeaza , iar la iesire din tub viteza scade brusc la 1c dar frecventa se mareste astfel incit suma maselor se conserva. Tot ce exista se poate vedea , iar bioenergia este o unda electromagnetica deformata cu excentricitati , d-zeu e un fals.


SIngurele metode cat de cat reale, in acest moment, de aproximare a masei universului sunt:
1. Pe baza radiatiei de fundal a Universului. Astfel, curbura spatiala a Universului se crede ca este apropiata de 0, ceea ce implica, utilizand modelel cosmologice actuale, ca densitatea este foarte aproape de o anumtia valoare critica. Aceasta valoare se crede a fi cea de 9.9×10−27 kilograme/metru cub, ceea ce ar insemna ca in medie in fiecare metru cub de spatiu sunt prezenti aprox. 5.9 atomi de hidrogen. Analiza spectrala efectuata de radiotelescoape a relevat faptul ca doar 4.6% din densitate apartine atomilor normali, 23 % este reprezentata de "materia neagra" iar 72% este "energie nearga" ceea ce inseamna ca numarul de atomi normali este de fapt de 0.27 atomi/m3. Multiplicand aceasta suma cu volumul Universului vizibil rezulta aprox 8×10^79 atomi de hidrogen (adica 4x10^52 kg)
2. Dupa masa stelara.
Astfel, o stea medie are o masa de aproximativ 2×10 ^30 kg, adica contine 10^57 atomi de hidrogen. O galaxie tipica are cam 400.000.000.000 stele, adica 4×10^68 atomi de hidrogen. Se crede ca sunt cam 80.000.000.000 galaxii, adica in Univers ar fi cam 3x10^79 atomi de hidrogen
Insa aceasta masuratoare ignora alte surse de atomi, cum ar fi planetele si praful interstelar.

Insa toate aceste masuratori sunt irelevante atat timp cat se crede ca universul nostru, care in momentul de fata are un diamentru de 93.000.000.000 ani lumina (adica pana cand lumina de la marginea universului va ajunge la noi, din galaxia noastra nu vor mai exista nici macar cuarcii...) este doar un univer sinfinit intr-o infinitate de universuri infinite.
Caci vedeti voi, la fel cum in fiecare milisecunda apare un numar colosal de particule elementare pentru a disparea imediat dupa (conform modului nostru de percepere a timpului) la fel apar si dispar Universuri...
Practic, toate cele ~ 50.000.000.000.000.000.000.000 de stele din Univers, cele 80.000.000.000 de galaxii, distantele incomensurabile pentru fiinta umana sunt, la alta scala de masurare a dimensiunilor, doar o mica particula. O particula care a aparut din neant, la fel ca infinitatea de particule asemanatoare, si in neant va dispare intr-o fractiune infima de timp...

Concluzie:
Nu e nimic acolo asa cum credem noi ca e.
Si daca totusi ceva exista....atunci existenta unei astfel de entitati, care sa controleze infinitatea de infinitati de Universuri infinite ne va fi in vecii vecilor ascunsa....


So...chill :)
AndreiD
Postat pe 23 Iulie 2009 16:07
De la: AndreiD, la data 2009-07-23 16:07:58Nu e nimic acolo asa cum credem noi ca e. Si daca cumva, exista, atunci existenta unei astfel de entitati, care sa controleze infinitatea de infinitati de Universuri infinite ne va fi in vecii vecilor ascunsa....


So...chill :)


Exact ! In plus nu avem cum sa demonstram daca exista sau nu, nu asta trebuie sa ne preocupe pe noi...si nu vreau acum sa ma citeze cineva si sa imi spuna ca pe Dzeu il am in suflet sau vrajeli de genul asta !!!

Postat pe 23 Iulie 2009 16:17
De la: Lilith123, la data 2009-07-23 16:17:38
De la: AndreiD, la data 2009-07-23 16:07:58Nu e nimic acolo asa cum credem noi ca e. Si daca cumva, exista, atunci existenta unei astfel de entitati, care sa controleze infinitatea de infinitati de Universuri infinite ne va fi in vecii vecilor ascunsa....


So...chill :)


Exact ! In plus nu avem cum sa demonstram daca exista sau nu, nu asta trebuie sa ne preocupe pe noi...si nu vreau acum sa ma citeze cineva si sa imi spuna ca pe Dzeu il am in suflet sau vrajeli de genul asta !!!


Subscriu...
Andre_Ioana
Postat pe 23 Iulie 2009 17:07
uitati aici un video interesant... http://differentnow.wordpress.com/category/exista-dumnezeu/
Julieta5bv
Postat pe 23 Iulie 2009 17:15
Atunci cand omul are o problema grava de sanatate,sau un necaz mare,cand e incert rezultatul unui examen ,pe care ti l-ai dori reusit...cand n-ai suficienti bani sa rezolvi o problema ,,de viata si de moarte ",in general cand ai necazuri mari,sau viata ta e un dezastru,indiferent de cauzele din care ai ajuns asa...cui ceri ajutorul ?Unde te indrepti disperat si speri ca printr-o minune se va gasi rezolvarea problemei tale ?Spre cine te indrepti,indiferent de religie,rugandu-te sa ti se dea un semn ca o sa iesi la liman?Cifrele si statisticele sunt irelevante.Cel mai clar vedem ca Dumnezeu exista,atunci cand vedem ca indiferent de cat de rai suntem si plini de pacate,atunci cand avem nevoie de ajutor de la El si il cerem disperati,intr-un fel sau altul gasim o solutie pt problema noastra,atata timp cat credem cu adevarat ca o sa o primim...Noi nu stim sa-i multumim suficient...Dumnezeu ne iarta si ne ajuta mereu,pt ca nu doreste moartea pacatosului ,ci indreptarea lui...mai gandeste-te...
lumimari
Postat pe 23 Iulie 2009 17:35
De la: Andreioana, la data 2009-07-23 15:19:33Tot ce exista se poate vedea....hhhmmm...da am si eu o nelamurire...
vantul nu il poti vedea...asta inseamna ca nu exista?


vantul il simtzi....exista,la fel e si cu D-zeu....nu se poate sa nu fi simtzit nicodata prezentza lui.
matracucu
Postat pe 23 Iulie 2009 17:41
De la: lumimari, la data 2009-07-23 17:35:33Atunci cand omul are o problema grava de sanatate,sau un necaz mare,cand e incert rezultatul unui examen ,pe care ti l-ai dori reusit...cand n-ai suficienti bani sa rezolvi o problema ,,de viata si de moarte ",in general cand ai necazuri mari,sau viata ta e un dezastru,indiferent de cauzele din care ai ajuns asa...cui ceri ajutorul ?Unde te indrepti disperat si speri ca printr-o minune se va gasi rezolvarea problemei tale ?Spre cine te indrepti,indiferent de religie,rugandu-te sa ti se dea un semn ca o sa iesi la liman?Cifrele si statisticele sunt irelevante.Cel mai clar vedem ca Dumnezeu exista,atunci cand vedem ca indiferent de cat de rai suntem si plini de pacate,atunci cand avem nevoie de ajutor de la El si il cerem disperati,intr-un fel sau altul gasim o solutie pt problema noastra,atata timp cat credem cu adevarat ca o sa o primim...Noi nu stim sa-i multumim suficient...Dumnezeu ne iarta si ne ajuta mereu,pt ca nu doreste moartea pacatosului ,ci indreptarea lui...mai gandeste-te...



scuze,statisticile
lumimari
Postat pe 23 Iulie 2009 18:48
Nu cred ca poate raspunde nimeni la intrebarea daca exista Dumnezeu sau nu.Cine vrea sa creada in El are tot dreptul sa o faca cine nu,nu nu putem sa codamnam pe nimeni.Poate ca e bine cateodata sa credem in ceva ,avem o speranta,ne gandim ca cineva acolo sus poate ne ajuta si acel cineva este Dumnezeu.Asta e parerea mea...fiecare cu parerea lui,e adevarat ca de multe ori uit sa ma rog sau sa ma gandesc la Dumnezeu si doar atunci cand imi este mai greu ma rog si ma gandesc la Dumnezeu...
andreea_3
Postat pe 23 Iulie 2009 18:59
Dumnezeu, Dumnezeu, Dumnezeu... majoritatea oamenilor isi pun intrebarea asta, poate toata viata sau poate atunci cand au probleme doar, cand le este greu... si zic ,,Unde este Dumnezeu sa ma vada, sa ma auda???"
Voi oamenii care nu credeti ca exista Dumnezeu sunteti prea destepti, prea culti sa credeti un lucru atat de simplu... Voi complicati totul! nu-l veti gasi pe Dumnezeu unde nu este... El se gaseste in simplitate nu in stinta pe care omul a creat'o. Si oricum nu voi sunteti acei care-l cauta pe El ci El ii alege pe ai lui care au fost in mintea Lui din 'nainte de intemeierea lumii...
Dar acum o sa te gandesti mult si mult sa zici ,,cum adica inaite de intemeierea lumii?" Simplu!
Pana tu nu te vezi "nimic" in fata Lui, Dumnezeu nu poate face ceva din tine!
andreeaElla
Postat pe 23 Iulie 2009 22:48

De la: lumimari, la data 2009-07-23 17:35:33

Atunci cand omul are o problema grava de sanatate,sau un necaz mare,cand e incert rezultatul unui examen ,pe care ti l-ai dori reusit...cand n-ai suficienti bani sa rezolvi o problema ,,de viata si de moarte ",in general cand ai necazuri mari,sau viata ta e un dezastru,indiferent de cauzele din care ai ajuns asa...cui ceri ajutorul ?Unde te indrepti disperat si speri ca printr-o minune se va gasi rezolvarea problemei tale ?Spre cine te indrepti,indiferent de religie,rugandu-te sa ti se dea un semn ca o sa iesi la liman?Cifrele si statisticele sunt irelevante.Cel mai clar vedem ca Dumnezeu exista,atunci cand vedem ca indiferent de cat de rai suntem si plini de pacate,atunci cand avem nevoie de ajutor de la El si il cerem disperati,intr-un fel sau altul gasim o solutie pt problema noastra,atata timp cat credem cu adevarat ca o sa o primim...Noi nu stim sa-i multumim suficient...Dumnezeu ne iarta si ne ajuta mereu,pt ca nu doreste moartea pacatosului ,ci indreptarea lui...mai gandeste-te...

ma bucur ca exista oameni care gandesc k tn;)
andreeaElla
Postat pe 23 Iulie 2009 23:15
De la: just_laura, la data 2009-07-23 17:41:56
De la: Andreioana, la data 2009-07-23 15:19:33Tot ce exista se poate vedea....hhhmmm...da am si eu o nelamurire...
vantul nu il poti vedea...asta inseamna ca nu exista?


vantul il simtzi....exista,la fel e si cu D-zeu....nu se poate sa nu fi simtzit nicodata prezentza lui.


esti sigura ca pe D-zeu l-ai simtit?
poate ca era o farama de bunatate dintr-un om?
unde naibii il cautam noi pe D-zeu
in cer...s-a vazut demult ca nu e!
in noi...?
atunci inseamna ca...noi suntem D-zeu!

oricum...ne mint! de 2000 de ani ne mint atat de copilareste, incat am si creat legi pe baza acestor minciuni. la ce concluzie poate ajunge o civilizatie cata vreme disciplina sociala autoimpusa e bazata pe un set de minciuni? mai devreme sau mai tarziu vor aparea niste smecheri care nu cred in nimic si ne vor shunta pe noi cu tot cu regulile noastre mincinoase cu tot.
oare...nesimtitii din mare finanta internationala cu criza lor cu tot si planurile pe cale sa se infaptuiasca ...cred?
si atunci noua daca ne e clar ca nu, noi de ce mai ramanem ancorati in minciuna si nu ne trezim?
ei s-au trezit primii...sau poate nici nu au dormit deloc! asta fie si ptr ca in cercurile inalte ale puterii din umbra, se cresc unii pe altii in adevar, deci in putere asupra noastra a prostilor ...care am consimtit.
nu stiu daca exista dumnezeu....
se poate sa fi existat candva...
dar nu-mi explic pentru ce nu ar interveni acum in ceasul al doisprezecelea, decat pentru un singur motiv...nu poate!
cu ceva in urma unul Nietsche spunea ceva stupefiant: D-zeu e mort!
mort sau indiferent ...mi se pare cam la fel.
de vreme ce regulile au fost incalcate in toate modurile posibile de catre ,,niste ei'' ce au decis ca bucla deschisa a consumului cretinoid generat de capitalismul de consum...nu trebuie inchis prin reciclarea materiilor pana la limita i ...ci prin eliminare a 80% din cetatenii planetei!
daca D-zeu ii lasa macar sa gandeasca si sa incerce asta...
nu ma intereseaza ce pedeapsa le-ar putea harazi!
in numele copiilor de 4 ani morti cu miile de cancer din pricina aditivilor din mii de rahaturi, spun doar ca nu imi trebuie acest D-zeu!
ma descurc si fara.
Cristian_Q
Postat pe 24 Iulie 2009 17:43
Lucrurile se bazeaza numai pe stiinta...si faptul ca iti pui problema este un semn bun. Doar ca sunt lucruri in viata pe care nu le-am vazut si totusi stim ca exista, credem... In momentele grele din viata speranta si credinta in Dumnezeu sunt singurele care ne salveaza, nu stiinta. Daca nu ti-ai dat seama pana acum imi doresc sa realizezi pe viitor.
Toate cele bune
iulia84
Postat pe 24 Iulie 2009 17:47
Corectare: Lucrurile nu se bazeaza numai pe stiinta...
iulia84
Postat pe 24 Iulie 2009 17:48
Dumnezeu exista siti pot demonstra ..../ cind teai nascut te-ai botezat .. cind te insori te cununi cind dai de greu ce spui doamne iartama cind mori cine te duce ...d-zeu exista el a facut totul si nimic nu e intimplator
ursuclaudiu
Postat pe 24 Iulie 2009 21:42
De la: ursuclaudiu, la data 2009-07-24 21:42:48 Dumnezeu exista siti pot demonstra ..../ cind teai nascut te-ai botezat .. cind te insori te cununi cind dai de greu ce spui doamne iartama cind mori cine te duce ...d-zeu exista el a facut totul si nimic nu e intimplator


auzi, da' dumnezeu nu te trimite si la scoala!!? macar din cand in cand. sau pana-ntra opta!
geo_x
Postat pe 24 Iulie 2009 21:50
De la: geo_x, la data 2009-07-23 15:19:37
De la: Aurel_inventatorul, la data 2009-07-06 02:52:39Din calcularea masei universului prin netoda frecventelor si folosind criteriul lumina de la marginea universului in cazul in care el ar fi un gaz aprins si ar avea lumina rosie , denstiatea creste spre centru , a rezultat ca universul are masa~ 4,32*10^54 kg, iar folocind metoda insumarii maselor planetelor si stelelor, gasind media densitatii si calculind volumul elipsoidului rezulta~ 3,5*10^54 kg , in plus Einstein a dat o formula de calcul a masei universului , spre surprinderea mea a rezultat ordinul de marime 10^ 54 kg , deci mai multe formule si aproape acelasi rezultat , daca se face o medie nu esti sigur ca e bine , mai bine alegi un maxim 5*10^ 54 kg , de falt adaugi media erorilor.
Daca universul ar fi facut de Dumnezeu , atunci el ar trebui sa fie mai mare decit universul , astfel forta gravitationala a lui Dumnezeu ar strivi universul ceea ce nu se intimpla ,in realitate se intimpla opusul , universul accelereaza si se mareste din cauza inertiei si transformarii energiei interne potentiale elastice in energie cinetica cu ajutorul radiatiei termice care slabeste forta nucleara.Nu exista masa neagra si nici energie neagra , exista gauri negre si turbioane electrice su forma de gaura de vierme , electronul sau alta particula prin rotire si alungira devine un tub in care lumina circula cu 2c in loc de un c prin interior iar pe la exterior lumina este absorbita seamana cu un ejector masic , prin suprapunerea luminii creste amplitudinea , din cauza marimii inguste a tubului ,viteza creste , luminase aplatizeaza , iar la iesire din tub viteza scade brusc la 1c dar frecventa se mareste astfel incit suma maselor se conserva. Tot ce exista se poate vedea , iar bioenergia este o unda electromagnetica deformata cu excentricitati , d-zeu e un fals.


ai dreptate. calculele tale au aratat vadit ca universul expansioneaza si ca la un momendat se va autodistruge.
ce fiinta ar face asa ceva!!!??
totusi, n-ai luat in calcul masa rationala a constiintei care insumata de la cele 6 miliarde de purtatori de ciucurel si pasarica, face aproximativ cat tot universul tau demonstrat.
iarasi, ce fiinta ar produce asa ceva!!/
avem o balanta, nu?


avem,avem !!! io is aia !
_oktober_
Postat pe 24 Iulie 2009 22:11
exista!!! pentru unii dintre noi D-zeu este totul.Este speranta zilei de maine,este cel care te asculta fara sa te critice,este cel care iti da o lectie atunci cand trebuie, este cel care iti vrea doar binele si te ajuta indiferent de cat de mult ai gresit in fata Lui. Parerile sunt impartite,si fiecare simte si vede lucrurile in propriul mod...
deeaLOVEcata
Postat pe 24 Iulie 2009 22:31
@ lumimari & iulia84:

Ceea ce spuneti voi este real. Dar nu este un argument.

In momentele grele din viata noi, oamenii, AVEM NEVOIE SA CREDEM.
Asta nu inseamna automat ca ceva exista sau nu.

Doar ca in momentele acelea este reassuring pentru mintea noastra sa credem ca exista ceva mult mai puternic decat noi, care ne vegheaza si ne va ajuta sa trecem peste momentul dificil.
AndreiD
Postat pe 24 Iulie 2009 22:57
Acu', nu stiu sa zic daca Dumnezeu exista sau nu, dar cert este ca nu ideea de existenta superioara ridica intrebari si probleme, ci religia si felul in care trateaza ea divinitatea. iti da libertatea de a alege (adica de a crede sau nu), dar totusi iti baga in cap ca lipsa de credinta in Dumnezeu este un pacat fatal. Eu consider ca religia si dogmele ei ne manipuleaza in asa fel incat sa ne indreptam spre Dumnezeu.
si oricum, chestii de gen: "La cine te rogi cand ai un necaz?" sau: "cine te ajuta cand esti la greu?" se bat cap in cap cu ideea ca omul isi creaza singur destinul, iar Dumnezeu nu se implica. si in plus, toti care au argumentat aici puterea lui Dumnezeu au facut referire doar la momentele negre din viata, cand practic 'ne aducem aminte de Dumnezeu' si ne rugam numai pt ajutor.
nu mi se pare normala o astfel de gandire. adica e foarte bine sa crezi in Dumnezeu, dar sa vii cu argumente de genu' ca te ajuta la greu si te rogi la el la nevoie si el iti indeplineste dorintele sau mai stiu eu ce.. asta deja mi se pare 'faith with benefits'..
visitor
Postat pe 25 Iulie 2009 01:53
aaa, si in legatura cu calculele acelea, sunt de parere ca in ceea ce il priveste pe Dumnezeu e vorba de spiritualitate. am auzit acum ceva timp: "daca cred, nu pierd nimic. daca nu cred, pierd totul."
dupa parerea mea, cel mai bine e sa crezi sau sa nu crezi pur si simplu. Degeaba cercetezi, degeaba cauti o dovada materiala a existentei lui Dumnezeu pentru ca nu o vei gasi. In schimb, daca cauti o dovada materiala care sa infirme existenta Lui, cred ca in secolul in care traim e foarte usor de gasit.
sincer, daca nu crezi, mai bine o lasi balta
visitor
Postat pe 25 Iulie 2009 02:00
De la: Aurel_inventatorul, la data 2009-07-06 02:52:39Din calcularea masei universului prin netoda frecventelor si folosind criteriul lumina de la marginea universului in cazul in care el ar fi un gaz aprins si ar avea lumina rosie , denstiatea creste spre centru , a rezultat ca universul are masa~ 4,32*10^54 kg, iar folocind metoda insumarii maselor planetelor si stelelor, gasind media densitatii si calculind volumul elipsoidului rezulta~ 3,5*10^54 kg , in plus Einstein a dat o formula de calcul a masei universului , spre surprinderea mea a rezultat ordinul de marime 10^ 54 kg , deci mai multe formule si aproape acelasi rezultat , daca se face o medie nu esti sigur ca e bine , mai bine alegi un maxim 5*10^ 54 kg , de falt adaugi media erorilor.
Daca universul ar fi facut de Dumnezeu , atunci el ar trebui sa fie mai mare decit universul , astfel forta gravitationala a lui Dumnezeu ar strivi universul ceea ce nu se intimpla ,in realitate se intimpla opusul , universul accelereaza si se mareste din cauza inertiei si transformarii energiei interne potentiale elastice in energie cinetica cu ajutorul radiatiei termice care slabeste forta nucleara.Nu exista masa neagra si nici energie neagra , exista gauri negre si turbioane electrice su forma de gaura de vierme , electronul sau alta particula prin rotire si alungira devine un tub in care lumina circula cu 2c in loc de un c prin interior iar pe la exterior lumina este absorbita seamana cu un ejector masic , prin suprapunerea luminii creste amplitudinea , din cauza marimii inguste a tubului ,viteza creste , luminase aplatizeaza , iar la iesire din tub viteza scade brusc la 1c dar frecventa se mareste astfel incit suma maselor se conserva. Tot ce exista se poate vedea , iar bioenergia este o unda electromagnetica deformata cu excentricitati , d-zeu e un fals.
Ndrusu
Postat pe 25 Iulie 2009 03:53
De la: Ndrusu, la data 2009-07-25 03:53:50
De la: Aurel_inventatorul, la data 2009-07-06 02:52:39Din calcularea masei universului prin netoda frecventelor si folosind criteriul lumina de la marginea universului in cazul in care el ar fi un gaz aprins si ar avea lumina rosie , denstiatea creste spre centru , a rezultat ca universul are masa~ 4,32*10^54 kg, iar folocind metoda insumarii maselor planetelor si stelelor, gasind media densitatii si calculind volumul elipsoidului rezulta~ 3,5*10^54 kg , in plus Einstein a dat o formula de calcul a masei universului , spre surprinderea mea a rezultat ordinul de marime 10^ 54 kg , deci mai multe formule si aproape acelasi rezultat , daca se face o medie nu esti sigur ca e bine , mai bine alegi un maxim 5*10^ 54 kg , de falt adaugi media erorilor.
Daca universul ar fi facut de Dumnezeu , atunci el ar trebui sa fie mai mare decit universul , astfel forta gravitationala a lui Dumnezeu ar strivi universul ceea ce nu se intimpla ,in realitate se intimpla opusul , universul accelereaza si se mareste din cauza inertiei si transformarii energiei interne potentiale elastice in energie cinetica cu ajutorul radiatiei termice care slabeste forta nucleara.Nu exista masa neagra si nici energie neagra , exista gauri negre si turbioane electrice su forma de gaura de vierme , electronul sau alta particula prin rotire si alungira devine un tub in care lumina circula cu 2c in loc de un c prin interior iar pe la exterior lumina este absorbita seamana cu un ejector masic , prin suprapunerea luminii creste amplitudinea , din cauza marimii inguste a tubului ,viteza creste , luminase aplatizeaza , iar la iesire din tub viteza scade brusc la 1c dar frecventa se mareste astfel incit suma maselor se conserva. Tot ce exista se poate vedea , iar bioenergia este o unda electromagnetica deformata cu excentricitati , d-zeu e un fals.




Aurica tata da' esti destept, vezi sa nu ti se crape cerebelul; stii matematica, fizica, cibernetice, istorie, geografie, geologie, etc. Apropos de istorie, cans s-a creat lumea, cu toate planetele care se vad si alea care nu se vad, le banuim numai... Si soarele cand a aparut ca ne incalzeste exact cat avem nevoie ca dac-ar fi vreo 50 de grade mai mult sau mai putin pe pamant, am pieri cu totii. Si cum de emana el atata lumina , caldura, energie de atatea mii de ani si nu se mai termina?
Si cine-a dat omului inteligenta? Ca poate sa faca si telepatie, si bioenergie, si hipnoza, pana sa vorbeasca si cu mortii (spiritism).
Si mai sunt vreun milion de lucruri, cum de natura asta s-a facut si parte masculina si parte feminina, ca altfel pierea de-a doua zi? Si toate concura spre un singur scop: sa-i fie omului bine pe panmant
Ndrusu
Postat pe 25 Iulie 2009 04:01

Natura asta a facut parte feminina si masculina dupa vreo 2 miliarde de ani de evolutie...

Altfel, sunt sigur ca trebuie sa fii aflat si tu ca sunt multe fiinte care nu au aceasta parte feminina si masculina...

As putea sa iti raspund si la restul dar...ma tem ca nu are rost.
AndreiD
Postat pe 25 Iulie 2009 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Gradinita Puiutul Pufos din sectorul 3 11 De la: RalucaRalu 18 August 2016 18:08
manele 32 De la: cristiana_cris 12 August 2009 15:49
LIFE 19 De la: crista_galli 4 Decembrie 2008 21:50
tot eu si nimic mai mult 22 De la: kudika499581 21 Februarie 2014 09:03
Cat de destept credeti ca sunt eu ? 42 De la: Baiat_virgin 10 Mai 2012 17:38