Setari Cookie-uri

Exista Dumnezeu ?

si credeti ca Universul,planetele,legile fizicii,fenomenele si toate structurile care stau la baza sistemelor,sunt doar o ordinara intamplare?adica au fost create din haos si continua sa functioneze in haos,neabatute,atata amar de vreme?si inca din intamplare!!!???
cei care stiu cat de cat biologie,genetica,fizica,astronomie,chimie...au inteles ca totul a fost creeat de o entitate absolut inteligenta.
nu am pretentia sa-mi dati dreptate dar nici sa-mi indesati pe palnie calcule sterile,rigide!
ce parca gandacii stiu ca computerele au fost creeate de oameni??
kritzia
Postat pe 25 Iulie 2009 11:31
De la: AndreiD, la data 2009-07-25 10:22:55
Natura asta a facut parte feminina si masculina dupa vreo 2 miliarde de ani de evolutie...

Altfel, sunt sigur ca trebuie sa fii aflat si tu ca sunt multe fiinte care nu au aceasta parte feminina si masculina...

As putea sa iti raspund si la restul dar...ma tem ca nu are rost.

poate ca are rost,daca ai argumente!!!
doar asta e natura forumului!
kritzia
Postat pe 25 Iulie 2009 11:38
De la: kritzia, la data 2009-07-25 11:31:47si credeti ca Universul,planetele,legile fizicii,fenomenele si toate structurile care stau la baza sistemelor,sunt doar o ordinara intamplare?adica au fost create din haos si continua sa functioneze in haos,neabatute,atata amar de vreme?si inca din intamplare!!!???
cei care stiu cat de cat biologie,genetica,fizica,astronomie,chimie...au inteles ca totul a fost creeat de o entitate absolut inteligenta.
nu am pretentia sa-mi dati dreptate dar nici sa-mi indesati pe palnie calcule sterile,rigide!
ce parca gandacii stiu ca computerele au fost creeate de oameni??


Ce legatura are faptul ca sunt rigide cu faptul daca sunt sau nu adevarate?

Vezi, de asta am zis ca nu are rost.

De regula sustinatorii sunt cei mai inversunati si nu accepta alte idei iar atunci cand nu le convine ceva se iau de amanunte irelevante.
Oricum, calculele initiale sunt mai mult sau mai putin la misto. Ar fi trebuit sa iti dai seama.
Ale mele doar il corectau partial pe ale lui. Nu am zis ca in urma acelor calcule reiese clar ceva ci doar am emis un considerent mai mult de natura filozofica spre sfarsit.

Si da, raspunsul la prima ta intrebare e Da.
AndreiD
Postat pe 25 Iulie 2009 11:51
din acest motiv am spus ca sunt calcule sterile,nu conduc la nimic,am avut banuiala ca sunt cifre la intamplare,ma rog...
eu nu cred in intamplare,in haos,sistemele sunt prea complicate pt a fii create la intamplare!
asta e argumentul meu,forte!
ceilalti,pot aduce si ei argumente,dar pana acum nu am intalnit decat"calcule la misto",deci?


nu este nici o problema,este loc pt toata lumea pro si contra aici,important este sa pastram un dialog civilizat(personal,nu am intentia sa jignesc pe nimeni).


kritzia
Postat pe 25 Iulie 2009 12:46
bine....daca tu ai inceput cu o intrebare sutipda...hai sa iti pun si eu una probabil mai stupida dar si mult mai retorica in decat a ta.......cine l-a creat pe Dumnezeu? sau......cand s-a nascut Dumnezeu?.....sau.....daca Dumnezeu nu exista cine a creat universul? o sa vii cu teoria lui Schopenhauer ca la inceput era haosul primordial si apoi un punct s-a miscat si s-a creat universul nu? sau poate ca era acel ou cosmic sum am invatat eu in clasa a 5-a la georgafie.....dar acel ou cosmic cum a luat nastere? imi dai niste raspunsuri concrete sau niste teorii??

Postat pe 25 Iulie 2009 13:07
In sfarsit intalnesc pe cineva care e pe aceeasi lungime de unda! Numai ca eu nu ma gandeam la stupizenia intrebarii ci la... persoana care a pus-o...
Lucia38
Postat pe 25 Iulie 2009 13:11
Buna tuturor,

"Exista dumnezeu?" - sigur ca da . Si inca cred ca mai toti credem intr-un Dumnezeu... Numai daca nu veniti sau sunteti straini , caci atunci chiar ca este dificil de precizat asa ceva si mai greu de convins....
Mai va scriu eu cand o sa am timp mai mult daca o sa mai fie nevoie de comentariile mele...
ElainaD
Postat pe 25 Iulie 2009 15:06
De la: ElainaD, la data 2009-07-25 15:06:14Buna tuturor,

"Exista dumnezeu?" - sigur ca da . Si inca cred ca mai toti credem intr-un Dumnezeu... Numai daca nu veniti sau sunteti straini , caci atunci chiar ca este dificil de precizat asa ceva si mai greu de convins....
Mai va scriu eu cand o sa am timp mai mult daca o sa mai fie nevoie de comentariile mele...


"buna" chiar si mie ?
Tazmanian
Postat pe 25 Iulie 2009 15:15
De la: Aurel_inventatorul, la data 2009-07-06 02:52:39Din calcularea masei universului prin netoda frecventelor si folosind criteriul lumina de la marginea universului in cazul in care el ar fi un gaz aprins si ar avea lumina rosie , denstiatea creste spre centru , a rezultat ca universul are masa~ 4,32*10^54 kg, iar folocind metoda insumarii maselor planetelor si stelelor, gasind media densitatii si calculind volumul elipsoidului rezulta~ 3,5*10^54 kg , in plus Einstein a dat o formula de calcul a masei universului , spre surprinderea mea a rezultat ordinul de marime 10^ 54 kg , deci mai multe formule si aproape acelasi rezultat , daca se face o medie nu esti sigur ca e bine , mai bine alegi un maxim 5*10^ 54 kg , de falt adaugi media erorilor.
Daca universul ar fi facut de Dumnezeu , atunci el ar trebui sa fie mai mare decit universul , astfel forta gravitationala a lui Dumnezeu ar strivi universul ceea ce nu se intimpla ,in realitate se intimpla opusul , universul accelereaza si se mareste din cauza inertiei si transformarii energiei interne potentiale elastice in energie cinetica cu ajutorul radiatiei termice care slabeste forta nucleara.Nu exista masa neagra si nici energie neagra , exista gauri negre si turbioane electrice su forma de gaura de vierme , electronul sau alta particula prin rotire si alungira devine un tub in care lumina circula cu 2c in loc de un c prin interior iar pe la exterior lumina este absorbita seamana cu un ejector masic , prin suprapunerea luminii creste amplitudinea , din cauza marimii inguste a tubului ,viteza creste , luminase aplatizeaza , iar la iesire din tub viteza scade brusc la 1c dar frecventa se mareste astfel incit suma maselor se conserva. Tot ce exista se poate vedea , iar bioenergia este o unda electromagnetica deformata cu excentricitati , d-zeu e un fals.


omule, toti, dar absolut toi marii oameni de stiinta - EISTEIN< TESLA< NEWTON si altii au avut cautari spiritule, oculte chiar si au ajuns la o singura concluzie: DUMNEZEU exista!
In zilele noastre genialul STEPHEN HAWKING spune acelasi lucru cu convingere! Pune mana pe-o mie de carti scrise de oameni care l-au cunoscut pe DUMNEZEU si apoi FESTINA LENTE sa faci "calcule" penibile! Si apropos ... cauta si tu un forum mai profund pentru astfel de discutii! Vezi nu cancan sau libertatea!
kudika021164
Postat pe 25 Iulie 2009 15:50
Buna chiar si tie Tazmanian !

De ce , credeai ca doar cei care nu au asa gusturi de schelete cum ai pus tu - apropo de ce iti place asa ceva ?- vorbesc cu mine?
ElainaD
Postat pe 25 Iulie 2009 20:10
Nu stiu daca il poate convinge cineva pe inventatorul nostru ca exista sau nu Dumnezeu,si nici nu cred ca acesta a fost scopul lui.Probabil ca un alt forum,de exemplu www.crestinortodox.ro,ar fi fost un loc mai bun de a pune o asemenea chestiune,in sensul ca i-ar fi raspuns oameni care au si argumente teologice.Daca El nu exista si crezi in El nu pierzi nimic,pe cand daca exista si nu crezi ai pierdut totul,nu?(nu imi aduc aminte cine a spus asta:d).Eu sunt convinsa ca exista,dar nu am o opinie autorizata,incat sa explic eu taina Sfintei Treimi.Am aflat destule despre El pentru a sti ca mintea mea nu e in stare sa cuprinda,sa inteleaga toate rosturile lui Dumnezeu.Nici nu-mi trebuie.In ceea ce ma priveste,din moment ce o persoana cauta sa fie convinsa pe cai stiintifice de existenta Lui,nu are cum sa-L descopere,religia tine de suflet,sa-L caute acolo.In plus,din multa Lui bunatate,Dumnezeu,la timpul potrivit,isi va face simtita prezenta in viata lui.Toate cele bune!
Doamne ajuta!
monica_florica
Postat pe 25 Iulie 2009 20:35
Daca esti asa de instruit in toate alea spune-mi ce crezi despre rezonanta Schumann ( daca inca nu ai auzit cauta pe Google) : se va intampla sau nu? Ne e benefica sau nu? Calculeaza si ne lumineaza si pe noi...
anaelis
Postat pe 25 Iulie 2009 21:59
: „Mã veþi cãuta ºi Mã veþi gãsi; dacã Mã veþi cãuta cu tot dinadinsul, Mã voi lãsa gãsit.”

http://www.everystudent.ro/a/exista.html citeste si invata
kudika0108
Postat pe 25 Iulie 2009 22:51
De la: monica_florica, la data 2009-07-25 20:35:36Nu stiu daca il poate convinge cineva pe inventatorul nostru ca exista sau nu Dumnezeu,si nici nu cred ca acesta a fost scopul lui.Probabil ca un alt forum,de exemplu www.crestinortodox.ro,ar fi fost un loc mai bun de a pune o asemenea chestiune,in sensul ca i-ar fi raspuns oameni care au si argumente teologice.Daca El nu exista si crezi in El nu pierzi nimic,pe cand daca exista si nu crezi ai pierdut totul,nu?(nu imi aduc aminte cine a spus asta:d).Eu sunt convinsa ca exista,dar nu am o opinie autorizata,incat sa explic eu taina Sfintei Treimi.Am aflat destule despre El pentru a sti ca mintea mea nu e in stare sa cuprinda,sa inteleaga toate rosturile lui Dumnezeu.Nici nu-mi trebuie.In ceea ce ma priveste,din moment ce o persoana cauta sa fie convinsa pe cai stiintifice de existenta Lui,nu are cum sa-L descopere,religia tine de suflet,sa-L caute acolo.In plus,din multa Lui bunatate,Dumnezeu,la timpul potrivit,isi va face simtita prezenta in viata lui.Toate cele bune!
Doamne ajuta!
Blaise Pascal
kudika025094
Postat pe 25 Iulie 2009 23:03
sa presupunem k toate calculele tale sunt corecte, asa cum crezi tu toate au o explicatie logik sh un sens dar dak nu exista dumnezeu cum poty explica minunile care s'au intamplat ?minunile din ziua noastra nu cele facute d niste oameni p care noi cei care cred in dumnezeu ii numim sfinti, oameni care au trait akum kteva sute d ani ?eu sunt la profil d mate-info sh crede'ma imi place matematica, fizica sh tot c tine d reala dar cateodata e bn sa credem sh in altcv, iar dak vreodata in cautarea ta disperata d a explica cv foarte simplu sh totusi fara sens sa stii raspunsul il gasesty aici...dumnezeu are grija d toti copii lui...chiar sh cei care il neaga il neaga pt k stiu k exista
kudika051628
Postat pe 25 Iulie 2009 23:38
parerea .. mea .. e ca da .. exista un "Creator " sau ceva ce a facut lumea asta .. dar nu trebuie sa ne luam in totalitate dupa religie (sa implicam si logica )
Akusta
Postat pe 26 Iulie 2009 10:48
Fiecare crede ce vrea si in ce vrea.Tu crezi doar in stiinta. Eu cred in realitatea zilnica,cotidiana . Fiecare cu a lui.nu? Si totusi e un pacat mare ca te indoiesti de existenta lui Dumnezeu.Hai ca te las cu Einstein
CarrieS
Postat pe 26 Iulie 2009 11:47
maine te aud si pe tine cu replica aceea..: Einstein a murit, Newton a murit.....nici eu nu ma simt prea bine

Postat pe 26 Iulie 2009 13:52
http://differentnow.wordpress.com/category/exista-dumnezeu/
Julieta5bv
Postat pe 26 Iulie 2009 16:44
BRAVO CATA INTELIGENTA EXPLICATI-MI SI MIE (O FIINTA CU UN GRAD DE INTELIGENTA REDUS )CUM POTI SA TRAIESTI TIMP DE 20 DE ANI CU O PROTEZA LA INIMA EXPIRATA DE 17 ANI IAR MEDICII MIRANDU-SE DE FIECARE DATA CAND MA VAD CUM DE MAI TRAIESC DACA D-ZEU NU EXISTA ATUNCI NIMIC NU EXISTA AAAA MI-AM AMINTIT CEVA CE AM CITIT UNDEVA CA INTREG UNIVERSUL INCAPE PE O FOIE DE HARTIE
kudika048712
Postat pe 26 Iulie 2009 19:36
Citind numele topicului am ramas sincer, stupefiata!
Dumnezeu exista!Eu cel putin va spun aceasta cu toata convingerea posibila!
Sf. Augustin de Hipona spunea "Nu trebuie sa intelegeti pentru ca sa credeti, ci trebuie sa credeti pentru a intelege."Sunt intru totul de acord cu el.
Toti cei care ati spus ca va indoiti de existenta Lui vreau sa va adresez o intrebare mai ampla:
Niciodata in viata voastra nu ati fost matorii unui miracol sau nu ati primit raspuns la rugaciunile voastre?
Nu ati simtit pur si simplu ca cineva "acolo sus"(ghilimele de rigoare deoarece Dumnezeu e pretutindeni) va iubeste?Nu ati simtit niciodata bucuria de a trai?
Daca raspunsul general e un mare si lat "NU" atunci ... pur si simplu .. nu stiti ce este bun, simplu si frumos cu adevarat.
Poate unii dintre voi va simtiti indreptatiti sa spuneti ca nu aveti nevoie de Dumnezeu pentru ca ati trecut prin experiente devastatoare ce v-au marcat profund. Dar aceasta nu trebuie sa va faca sa renuntati, sa nu aveti speranta!"Necunoscute sunt caile Domnului"...
ps:nu sunt nici o fanatica, nici absurda. Va respect gandurile,ceea ce credeti!
Dar.. sa nu uitati.. "Dumnezeu este IUBIRE!"... si simt aceasta pentru ca eu chiar simt ca Dumnezeu ma iubeste, pe toti ne iubeste!
O zi superba la toti:)
iacinta
Postat pe 26 Iulie 2009 19:45
fratilor.....sunt satul de atita opiniii ce/am citit si ca sa pun capac am sa opinez si eu ca exista sau nu e dreptul fiecaruia sa creada doar ca,,,,,,nu e treaba noastra sa aflam cu certitudine astapersonal cred ca existafara sa fi cercetat va pup pe toti si nu va mai icalziti mintile cu asta
kudika054773
Postat pe 26 Iulie 2009 21:30
asa cum exista binele si raul ... asa exista si Dumnezeu si Satana ...
clopotzyka
Postat pe 27 Iulie 2009 04:27
dupa parerea mea nu exista
am citit biblia special pentru a intelege ceva si totul este decat un fals....
multe fragmente nu sunt explicate
nu sunt coerente

este practic imposibil din puncte de vedere biologic ca o persoana sa traiasca sute de ani


nu exista dumnezu
este pur si simplu o imagine
iar dupa parerea mea este mentinuta pentru a mai pastra putin pacea si a ne face sa fim poate putin mai buni

mi se pare stupid sa ti pierzi ore intregi la biserica pentru a idolatriza tot felul de sfinti
eu cred ca cei care inca cred in dumnezeu nu au reusti sa treaca de un anumit punct de a gandi logic..totul este o absurditate

daca dumnezeu exista de ce nu face nimic
ca sunt mii de credinciosi care se roaga la el
care isi ruineaza viata in rugaciuni,isi strica sanatatea asteptand la cozi ...pentru a se ruga la el sa i ajute si ce rezolva?nimic

silvia_alina
Postat pe 27 Iulie 2009 10:08
De la: Iacinta, la data 2009-07-26 19:45:41Citind numele topicului am ramas sincer, stupefiata!
Dumnezeu exista!Eu cel putin va spun aceasta cu toata convingerea posibila!
Sf. Augustin de Hipona spunea "Nu trebuie sa intelegeti pentru ca sa credeti, ci trebuie sa credeti pentru a intelege."Sunt intru totul de acord cu el.
Toti cei care ati spus ca va indoiti de existenta Lui vreau sa va adresez o intrebare mai ampla:
Niciodata in viata voastra nu ati fost matorii unui miracol sau nu ati primit raspuns la rugaciunile voastre?
Nu ati simtit pur si simplu ca cineva "acolo sus"(ghilimele de rigoare deoarece Dumnezeu e pretutindeni) va iubeste?Nu ati simtit niciodata bucuria de a trai?
Daca raspunsul general e un mare si lat "NU" atunci ... pur si simplu .. nu stiti ce este bun, simplu si frumos cu adevarat.
Poate unii dintre voi va simtiti indreptatiti sa spuneti ca nu aveti nevoie de Dumnezeu pentru ca ati trecut prin experiente devastatoare ce v-au marcat profund. Dar aceasta nu trebuie sa va faca sa renuntati, sa nu aveti speranta!"Necunoscute sunt caile Domnului"...
ps:nu sunt nici o fanatica, nici absurda. Va respect gandurile,ceea ce credeti!
Dar.. sa nu uitati.. "Dumnezeu este IUBIRE!"... si simt aceasta pentru ca eu chiar simt ca Dumnezeu ma iubeste, pe toti ne iubeste!

ai perfecta dreptate,nu stiu cum de exista dubii la o intrebare ca asta,te intreb de ce te mai trezesti dimineata daca oricum te culci seara?ma refer la cea care a deschis topicul.e ceva mai presus de noi,ceva divin,il putem avea pe dulmnezeu oricand il chemam,oricand dorim sa fie langa noi,e ceva ce nu oricine poate intelege dar oricine il poate simti!!!
EXISTA FARA NICI CEA MAI MICA INDOIALA!!!
O zi superba la toti:)
dalilascumpy
Postat pe 27 Iulie 2009 10:25
De la: dalilascumpy, la data 2009-07-27 10:25:53
De la: Iacinta, la data 2009-07-26 19:45:41Citind numele topicului am ramas sincer, stupefiata!
Dumnezeu exista!Eu cel putin va spun aceasta cu toata convingerea posibila!
Sf. Augustin de Hipona spunea "Nu trebuie sa intelegeti pentru ca sa credeti, ci trebuie sa credeti pentru a intelege."Sunt intru totul de acord cu el.
Toti cei care ati spus ca va indoiti de existenta Lui vreau sa va adresez o intrebare mai ampla:
Niciodata in viata voastra nu ati fost matorii unui miracol sau nu ati primit raspuns la rugaciunile voastre?
Nu ati simtit pur si simplu ca cineva "acolo sus"(ghilimele de rigoare deoarece Dumnezeu e pretutindeni) va iubeste?Nu ati simtit niciodata bucuria de a trai?
Daca raspunsul general e un mare si lat "NU" atunci ... pur si simplu .. nu stiti ce este bun, simplu si frumos cu adevarat.
Poate unii dintre voi va simtiti indreptatiti sa spuneti ca nu aveti nevoie de Dumnezeu pentru ca ati trecut prin experiente devastatoare ce v-au marcat profund. Dar aceasta nu trebuie sa va faca sa renuntati, sa nu aveti speranta!"Necunoscute sunt caile Domnului"...
ps:nu sunt nici o fanatica, nici absurda. Va respect gandurile,ceea ce credeti!
Dar.. sa nu uitati.. "Dumnezeu este IUBIRE!"... si simt aceasta pentru ca eu chiar simt ca Dumnezeu ma iubeste, pe toti ne iubeste!





ai perfecta dreptate,nu stiu cum de exista dubii la o intrebare ca asta,te intreb de ce te mai trezesti dimineata daca oricum te culci seara?ma refer la cea care a deschis topicul.e ceva mai presus de noi,ceva divin,il putem avea pe dulmnezeu oricand il chemam,oricand dorim sa fie langa noi,e ceva ce nu oricine poate intelege dar oricine il poate simti!!!
EXISTA FARA NICI CEA MAI MICA INDOIALA!!!
O zi superba la toti:)




ai perfecta dreptate,nu stiu cum de exista dubii la o intrebare ca asta,te intreb de ce te mai trezesti dimineata daca oricum te culci seara?ma refer la cea care a deschis topicul.e ceva mai presus de noi,ceva divin,il putem avea pe dulmnezeu oricand il chemam,oricand dorim sa fie langa noi,e ceva ce nu oricine poate intelege dar oricine il poate simti!!!
EXISTA FARA NICI CEA MAI MICA INDOIALA!!!
O zi superba la toti:
dalilascumpy
Postat pe 27 Iulie 2009 10:37
De la: Andre_Ioana, la data 2009-07-23 15:19:33Tot ce exista se poate vedea....hhhmmm...da am si eu o nelamurire...
vantul nu il poti vedea...asta inseamna ca nu exista?




....Dar curentul il vezi????....desi a fost inventat de om????....eventual vezi efectul lui asupra filamentului....dar pe el nu....asa si cu vantul....ii vezi doar efectele asupra lucrurilor usoare si gonflabile.... ....


DECI PAREREA MEA SINCERA....DUMNEZEU EXISTA.....FIE CA VREM NOI FIE CA NU VREM....
gratuit89
Postat pe 20 Februarie 2010 23:16
eu cred ca exista Dumnezeu..fiecare crede ce vrea,mie nu imi trebuie explicatii logice ca exita sau nu,eu cred ca exista si atat!si cred ca Dumnezeu a fost alaturi de mine cand am avut nevoie,in anumite momente grele...am prieteni care nu cred in Dumnezeu,nu ma deranjeaza acest lucru ,nu am incercat niciodata sa ii fac sa creada si nici ei sa ma faca sa nu cred.Fiecare e liber sa creada ce vrea...
andreea_3
Postat pe 21 Februarie 2010 16:26
Este greu de demonstrat matematic existenta lui Dumnezeu, si iti spune acest lucru o persoana care a sustinut tot timpul ca nu exista si ca daca cineva i-l arata va crede. Cert este ca am avut o experienta: m-am imbolnavit fara motiv si am stat in coma zi si noapte fara sa mananc sau sa beau nimic zile in sir, fara sa fiu consultata de medic. Cert este ca mi-am revenit fara tratament insa cu o noua credinta - Dumnezeu exista. De atunci au trecut 20 ani si periodic in viata mea se intampla minuni inexplicabile.
Un exemplu tot de natura medicala: - am avut o fisura cervicala( vertebra 2/3), iar medicii prognozau ca voi paraliza de la gat in jos in orice moment. Am inceput tratamente, insa ma simteam si mai rau, drept pentru care am renuntat. Dupa 12 ani nu se intamplase nimic ( nu am paralizat conform prognozei) insa in zona vertebrelor aveam o umflatura care la schimbari climatice ma durea foarte tare. Am facut din nou investigatii gandindu-ma la tumora, radiografii ( fisura nu mai exista ), encefalograma, tomografie. Insa nu descopereau nimic. Intamplator cand imi facem un control de rutina care cuprindea si o ecografie ii povesteam medicului care a pus instant aparatul in zona si ce crezi ca era - un muschi intarit care se pare ca a fost pe post de proteza pentru sustinerea vertebrelor pentru a se suda fisura, finalul este ca dupa ce am descoperit ca s-a vindecat si cum, si muschiul s-a relaxat si nu mai am nimic.
Acesta este doar un exemplu si am multe.
Asa cum au spus si altii mai sus existenta lui Dumnezeu o vei simti, nu o vei putea demonstra.
Sunt convinsa ca daca ati trait pana acum fara a putea simti acest lucru, ati avut o viata foarte saraca spiritual.
Musett
Postat pe 22 Februarie 2010 12:12
De la: Musett, la data 2010-02-22 12:12:45Este greu de demonstrat matematic existenta lui Dumnezeu, si iti spune acest lucru o persoana care a sustinut tot timpul ca nu exista si ca daca cineva i-l arata va crede. Cert este ca am avut o experienta: m-am imbolnavit fara motiv si am stat in coma zi si noapte fara sa mananc sau sa beau nimic zile in sir, fara sa fiu consultata de medic. Cert este ca mi-am revenit fara tratament insa cu o noua credinta - Dumnezeu exista. De atunci au trecut 20 ani si periodic in viata mea se intampla minuni inexplicabile.
Un exemplu tot de natura medicala: - am avut o fisura cervicala( vertebra 2/3), iar medicii prognozau ca voi paraliza de la gat in jos in orice moment. Am inceput tratamente, insa ma simteam si mai rau, drept pentru care am renuntat. Dupa 12 ani nu se intamplase nimic ( nu am paralizat conform prognozei) insa in zona vertebrelor aveam o umflatura care la schimbari climatice ma durea foarte tare. Am facut din nou investigatii gandindu-ma la tumora, radiografii ( fisura nu mai exista ), encefalograma, tomografie. Insa nu descopereau nimic. Intamplator cand imi facem un control de rutina care cuprindea si o ecografie ii povesteam medicului care a pus instant aparatul in zona si ce crezi ca era - un muschi intarit care se pare ca a fost pe post de proteza pentru sustinerea vertebrelor pentru a se suda fisura, finalul este ca dupa ce am descoperit ca s-a vindecat si cum, si muschiul s-a relaxat si nu mai am nimic.
Acesta este doar un exemplu si am multe.
Asa cum au spus si altii mai sus existenta lui Dumnezeu o vei simti, nu o vei putea demonstra.
Sunt convinsa ca daca ati trait pana acum fara a putea simti acest lucru, ati avut o viata foarte saraca spiritual.
andreea_3
Postat pe 22 Februarie 2010 16:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
decorare garsoniera-ajutor :( 7 De la: raluca_d 17 Martie 2009 05:01
Sunteti degeaba ... :( serios.. chiar nu aveti pic de sens... 7 De la: laurathegirl 5 August 2008 15:44
FEMEILE si...SOCIETATILE SECRETE!! 102 De la: mitura 20 Decembrie 2009 21:48
Need some help.. 1 De la: khirazzz 22 Septembrie 2010 11:52
ce credeti despre? 37 De la: feeria_de_primavara 21 Ianuarie 2012 06:18