Setari Cookie-uri

mai citeste lumea in ziua de azi?mai scrie cineva vreun roman?


Nu stiu poate e un defect al meseriei pe care o am sau asta e realitatea...Sa vezi la ce ma gandeam eu azi!Desi acest lucru l-am mai discutat cu prieteni de ai mei,m-am gandit sa scriu ceva despre "treaba"asta :))

...A fi personal e doar a nu fi superficial ... atâta tot. Personalitate nu înseamnã originalitate. Orbul care nu vede lumea, dar ºi-o închipuie dupã fantezia lui, nu înseamnã cã are mai multã personalitate decât cel ce vede.
Oamenii urcã fiecare în mod personal un munte, dar acolo trebuie sã vadã acelaºi lucru. Poþi vedea mai mult sau mai puþin, mai clar sau mai confuz, dar nu poþi pretinde cã vezi altceva.
Doctorul care opereazã un bolnav de ochi ºi-i redã vederea nu-i împiedicã personalitatea. Toþi merg în aceeaºi direcþie: cu trenul, cu cãruþa, cu bicicleta. Ca vederea orbului din naºtere, dar nu definitiv, individul are ºi el o esenþã de orbit (dacã o are). Numai cã trebuie ajutat sã-ºi recapete vederea. Propria lui vedere...
Cine mai are astãzi rãbdarea sã citeascã un roman ? Cine are, mai cu seamã, timpul sã citeascã un roman ? Fetele bãtrâne, menajerele de la þarã, invalizii de rãzboi, elevii internaþi ºi alte câteva categorii de felul acestora !
Cine are astãzi timpul sã scrie un roman, sã observe meticulos, sã urmãreascã probleme psihologice, sã cerceteze sistemul???
Nimeni!Ce crud e adevãrul uneori...astãzi nu mai existã poeti,scriitori,sau lectori...ci doar muritori care trãiesc in secolul vitezei si ... care in loc sa mediteze pentru a scrie o poezie mai bine aleg o cale mai uºoarã...se inspirã, plagiazã...Pe de altã parte alþii nu mai citesc,nu mai iubesc biblioteca ci doar navigheaza...nu pe mare....ci pe internet...:)

Postat pe 9 Iulie 2009 11:29
ce-ar fi sa citesti tu putin din psihologie?

personalitate nu inseamna originalitate??? cand ajungi in piscul muntelui esti sigura ca vezi acelasi lucru ca mine? (cu sufletul si mintea, nu cu ochiul)

nimeni nu mai scrie carti?
ma intreb cand ai intrat ultima oara intr-o librarie, sa vezi ca se publica si chiar cumpara carti?!
kitty_krieger
Postat pe 9 Iulie 2009 11:35
Da-mi voie sa te contrazic putin. Aseara tocmai ce-am terminat de recitit romanul "Apostol" al lui Cezar Petrescu. Si lista de romane citite in ultima luna ar putea continua... Stii care-i ciudatenia in toata povestea asta? Ca nu-s nici fata batrana, nici menajera de la tara sau alta categorie enumerata de tine. Sunt o femeie maritata, mama a unui copil de 7 ani, gospodina si asistenta medicala cu 2 joburi.... Pana aici, nimic spectaculos in ceea ce priveste persoana mea. Si sunt convinsa ca mai sunt o multime de oameni ca mine. Deci, te rog, nu trage concluzii pripite ca s-ar putea sa nu fie adevarat.
Lucia1971
Postat pe 9 Iulie 2009 11:38
Mai fata mea, tu ce fumezi?

Ceea ce ai scris tu acolo e o lamentabila aberatie. Imi da impresia unor clisee aruncate intr-un borcan, zgaltaite zdravan si apoi re-aruncate pe hartie. Alandala!
Ce "A fi personal e doar a nu fi superficial", ce "individul are ºi el o esenþã de orbit". Ce fumezi, zau?

Si vrei sa stii cine "scrie in ziua de azi"? Hai sa te linistesc: Scriitorii!

Vrei nume? Hai sa-ti dau cateva: Isabel Allende. Mario Vargas Llosa (asta are un premiu Nobel pentru literatura, adica "romane", de!), Cartarescu... De ajuns?

Vrei sa stii cine citeste? Multi. Foarte multi. Stiu ca o sa-ti fie imposibil sa crezi, dar nu toata lumea e ca tine si "gasca ta"...
Dor_a
Postat pe 9 Iulie 2009 11:45
si chiar ti-ai dat silinta sa pari inteligenta,nu?
redline
Postat pe 9 Iulie 2009 13:00
De la: redline, la data 2009-07-09 13:00:58si chiar ti-ai dat silinta sa pari inteligenta,nu?



_fantoma_
Postat pe 9 Iulie 2009 13:15
De la: redline, la data 2009-07-09 13:00:58si chiar ti-ai dat silinta sa pari inteligenta,nu?


deci de aici vine mirosul de incins?
Donty0807
Postat pe 9 Iulie 2009 13:17
Ete, fatuco, ca-l inspirashi pe Vas de ti-a facut topic.

Veezi? Scrie au ba lumea romane (auzi, da' ce ti-a casunat asa, musai pe romane, cu nuvelele ce ai? ) da' tu ai facut ce ai facut si ai devenit muza.
Muze e alea de ii inspira pe artisti, stii, nu te opari, ca nu te injuram, ok?

Pff, era sa uit topicul caruia i-ai fost inspiratie: se numeste Topic pentru intrebari idioate... Spor. Vezi ca Vas e sensibilos si impresionabil rrrau, zi-o p'aia cu romanu' nescris... O sa vie de-a berbeleacu' de impresie, zau!
Dor_a
Postat pe 9 Iulie 2009 15:02
............................
rahella
Postat pe 9 Iulie 2009 15:05
Eu scriu, eu scriu.

Cand e gata, va dau linkul!
Kathara
Postat pe 9 Iulie 2009 15:26
De la: Dor_a, la data 2009-07-09 15:02:44Ete, fatuco, ca-l inspirashi pe Vas de ti-a facut topic.

Veezi? Scrie au ba lumea romane (auzi, da' ce ti-a casunat asa, musai pe romane, cu nuvelele ce ai? ) da' tu ai facut ce ai facut si ai devenit muza.
Muze e alea de ii inspira pe artisti, stii, nu te opari, ca nu te injuram, ok?

Pff, era sa uit topicul caruia i-ai fost inspiratie: se numeste Topic pentru intrebari idioate... Spor. Vezi ca Vas e sensibilos si impresionabil rrrau, zi-o p'aia cu romanu' nescris... O sa vie de-a berbeleacu' de impresie, zau!




Pt asta mai meriti un sau mai multi am ras cu lacrimi
_fantoma_
Postat pe 9 Iulie 2009 15:32
In loc sa o atacati, mai bine va ganditi la procentul serios de persoane din Ro care stiu sa citeasca doar Gazeta Sporturlior, Cancan etc si in niciun caz vreo carte. In scoli sunt elevi care nu citesc nici macar ceea ce este in programa pt examene. De asemenea sunt studenti la facultatea de litere care prefera sa citeasca rezumatul si nu cartea in sine...

Postat pe 9 Iulie 2009 15:42
De la: Lilith123, la data 2009-07-09 15:42:07In loc sa o atacati, mai bine va ganditi la procentul serios de persoane din Ro care stiu sa citeasca doar Gazeta Sporturlior, Cancan etc si in niciun caz vreo carte. In scoli sunt elevi care nu citesc nici macar ceea ce este in programa pt examene. De asemenea sunt studenti la facultatea de litere care prefera sa citeasca rezumatul si nu cartea in sine...


daca nu-mi baga SFurile alea cu personalitatea, muntele si faptul ca NIMENI nu mai scrie carti o iertam

tare ma tem ca tu ai descris-o perfect
kitty_krieger
Postat pe 10 Iulie 2009 01:02
De la: lory24hdbh, la data 2009-07-09 11:29:06
Nu stiu poate e un defect al meseriei pe care o am sau asta e realitatea...Sa vezi la ce ma gandeam eu azi!Desi acest lucru l-am mai discutat cu prieteni de ai mei,m-am gandit sa scriu ceva despre "treaba"asta :))

...A fi personal e doar a nu fi superficial ... atâta tot. Personalitate nu înseamnã originalitate. Orbul care nu vede lumea, dar ºi-o închipuie dupã fantezia lui, nu înseamnã cã are mai multã personalitate decât cel ce vede.
Oamenii urcã fiecare în mod personal un munte, dar acolo trebuie sã vadã acelaºi lucru. Poþi vedea mai mult sau mai puþin, mai clar sau mai confuz, dar nu poþi pretinde cã vezi altceva.
Doctorul care opereazã un bolnav de ochi ºi-i redã vederea nu-i împiedicã personalitatea. Toþi merg în aceeaºi direcþie: cu trenul, cu cãruþa, cu bicicleta. Ca vederea orbului din naºtere, dar nu definitiv, individul are ºi el o esenþã de orbit (dacã o are). Numai cã trebuie ajutat sã-ºi recapete vederea. Propria lui vedere...
Cine mai are astãzi rãbdarea sã citeascã un roman ? Cine are, mai cu seamã, timpul sã citeascã un roman ? Fetele bãtrâne, menajerele de la þarã, invalizii de rãzboi, elevii internaþi ºi alte câteva categorii de felul acestora !
Cine are astãzi timpul sã scrie un roman, sã observe meticulos, sã urmãreascã probleme psihologice, sã cerceteze sistemul???
Nimeni!Ce crud e adevãrul uneori...astãzi nu mai existã poeti,scriitori,sau lectori...ci doar muritori care trãiesc in secolul vitezei si ... care in loc sa mediteze pentru a scrie o poezie mai bine aleg o cale mai uºoarã...se inspirã, plagiazã...Pe de altã parte alþii nu mai citesc,nu mai iubesc biblioteca ci doar navigheaza...nu pe mare....ci pe internet...:)


Tu te plictisesti si nu ai ce face?Ce legatura are cu "iubiri imposibile".Si tu ai loc la clinica mentionata in celelalte subiecte.
therapsong2
Postat pe 10 Iulie 2009 01:12
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-07-09 11:35:30ce-ar fi sa citesti tu putin din psihologie?

personalitate nu inseamna originalitate??? cand ajungi in piscul muntelui esti sigura ca vezi acelasi lucru ca mine? (cu sufletul si mintea, nu cu ochiul)

nimeni nu mai scrie carti?
ma intreb cand ai intrat ultima oara intr-o librarie, sa vezi ca se publica si chiar cumpara carti?!



exact asta vroiam sa scriu si eu referitor la afirmatia ca nimeni nu mai scrie carti...sunt pline lebrariile de atatia autori contemporani ca nu mai poti tine pasul...
Scuza-ma te rog, dar nu pricep aceste lamentari adolescentine de artist wannabe....
lorelei83
Postat pe 10 Iulie 2009 17:55
Eu citesc, prietenii mei citesc si nu ne incadram deloc in categoriile pe care le ai enumerat....dar ai facut o gramada de oameni sa ti citeasca aberatiile si sa si piarda timpul ,mai bine ai pune mana si in loc sa aberezi ai citi o carte!
ankku
Postat pe 10 Septembrie 2009 19:40
Incearca sa citesti PAULO COELHO, are o serie de carti foarte bune ;) si e un scriitor in voga am putea spune, e contemporan, chiar e in pas cu ceea ce se intampla in zilele de azi
adry_anna_silvya
Postat pe 11 Septembrie 2009 11:11
De la: , la data 2009-07-09 15:42:07In loc sa o atacati, mai bine va ganditi la procentul serios de persoane din Ro care stiu sa citeasca doar Gazeta Sporturlior, Cancan etc si in niciun caz vreo carte. In scoli sunt elevi care nu citesc nici macar ceea ce este in programa pt examene. De asemenea sunt studenti la facultatea de litere care prefera sa citeasca rezumatul si nu cartea in sine...


pai un procent foarte mare nu inseamna "nimeni nu mai citeste sau scrie" ,dupa caz....
copila asta sigur a luat o scaltoaca de la profa de romana si acu se da mare ca ea citeste si noi nu....

eu una citesc etichetele de pe borcanele de castraveti murati... sa fie la saramura nu in otet... nah ...multumita?????
dandanaua_reloaded
Postat pe 11 Septembrie 2009 11:20
navigheaza pe internet nu pe mare..... auzi ma..... ce strigate disperate mai artisto.... te chinuie rau talentu vad....
uite eu scriu. si inca un milion de oameni din tara asta.
app zi ce ai luat sa ma feresc. nu de'alta, dar ma cunoaste si pe mine lumea, mai vb la un telefon, mai trimit o scrisoare si de'asta zic.... ce ai luat?
chibritzel
Postat pe 17 Septembrie 2009 08:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Negarea.... 7 De la: matzu_2005 3 Februarie 2011 05:02
diferenta de varsta si de religie:(( 60 De la: kudika_943085 2 Decembrie 2013 09:59
eu 38 de ani, el 28... 56 De la: Cer_instelat 4 Septembrie 2009 10:53
cand s-a terminat relatia mea serioasa si cand a inceput cosmarul asta? 34 De la: emilia85 16 Noiembrie 2011 09:20
Eu Pesti iar prietenul meu Balanta... 6 De la: kudika021048 16 Iunie 2009 09:01