Setari Cookie-uri

Ce credeti despre casatoria intre o fecioara si un varsator?

au trecut 21 de ani de cand suntem impreuna ,avem doi copii minunati,dar discutiile dintre noi nu se sfarsesc niciodata...imi e tare greu sa-l inteleg,cu toate ca e foarte previzibil,stiu cu o sec.inainte ce vrea sa faca sau sa zica(asa sunt toate fecioarele,nu?).Am obosit sa fiu mediatorul din casa ,sa lupt pentru ca aceasta casatorie sa supravietuiasca,uneori cred ca am trait impreuna numai ca sa crestem copii...si atat.Marea lui problema e comunicarea,nu asculta pe nimeni si de nimeni,el stie tot ,dar de fapt e paralel cu tot ce se intampla in jurul lui,orice realizare a mea e un afront adus persoanei lui.. e greu sa ajungi pana aici si sa iti dai seama ca nu ai inteles mai nimic din viata,clipele de fericire sunt umbrite de gesturi si vorbe grele aruncate din ambele parti...

Postat pe 9 August 2008 13:37
io sunt un pic nedumerit...bine, mai mult!!
ce legatura este intre intrebarea din titlu si ce scriti dumneavoastra?

Postat pe 9 August 2008 14:32
Nu cred ca e vina zodiei, ci a obisnuintei. L-ai invatat sa fii tu cea care calmeaza spiritele. De obicei asa se intampla. Unul se obisnuieste sa rasfete iar celalalt sa fie rasfatat.
Ascultati ce sfat mi-a dat o prietena. Nu te chinui sa ii gatesti mancare complicata ca asa il obisnuiesti, mai bine spune-i ca nu stii sa gatesti si se va bucura pt fiecare mic deliciu pe care i-l oferi.
Iar faza ca nu se bucura de realizarile tale, hmm, o simti ca el nu este la inaltimea ta.
Oricum ai o casnicie de 21 ani, deci felicitari!

Postat pe 9 August 2008 14:38
ce faci, Geo, dau de tine si aici>

Postat pe 9 August 2008 14:39
ma nedumereste un aspect.
dupa 21 de ani realizezi ca de fapt de vina pentru o viata si o casnicie usor irosita , este zodia barbatului!!!?

Postat pe 9 August 2008 15:06
uite-asa dam vina pe orice in loc sa ne asumam erorile de judecata si alegerile proaste
googoodoll
Postat pe 10 August 2008 18:27
eu iubesc un varsator care la randul lui iubeste o alta zodie(scorpion probabil la cat e de rea),sunt maritata cu un pesti. numai in viata unui geaman poti gasi asemenea haos?
daca citesc horoscopul zice clar"gemeni - pesti nuuuu" si "gemeni - varsator" un mare DA.
si totusi...imi iubesc sotul meu peste...dar varsatorul va fi in inima mea...for ever! AND EVER!
concluzia? nu exista viata perfecta doar iluzia ei.
nu exista casnicie perfecta doar un nesfarsit sir de compromisuri.
nimeni nu cunoaste pe nimeni cu adevarat si in momentele cand celalalt tace...cel mai probabil se gandeste"ce-ar fi fost daca...
chiar asa? ce-ar fi fost daca aveam mai mult curaj si incercam ceva cu varsatorul meu?
am sa ma gandesc la asta diseara, la cina, cand sotul meu se va intreba...de ce sunt atat de tacuta...iar eu am sa-i spun ca sunt doar obosita...
stiu ca e urat din partea mea...dar probabil si el ca si voi...are momente cand se intreaba asta...

Postat pe 11 August 2008 10:34
mai ai putin si incepi sa vezi oameni cam asa:
ieri m-am intalnit in statie cu un vechi scorpion care intre timp s-a insurat cu o feciora si au facut un capricorn si o rac!!
suntem oameni draga , nu zodii umblatoare!

Postat pe 11 August 2008 10:39
Aloo? mai usor cu scorpionii, ca eu sunt un superb exemplar si uite cat de minunata sunt!

Postat pe 11 August 2008 11:41
esti un exemplar de colectie si tare m-as bucura sa faci parte din insectaru' mieu!

Postat pe 11 August 2008 11:47
"zi-le dl-e Geo"!... ca zici bine.Asteptam si un sfat de la d-ta,ca doar ce am aflat ca aveti o casatorie fericita si ma gandeam ca aveti o reteta speciala care face ca fiecare zi sa fie deosebita,in fam.dv.Poate ca dv.,ca barbat,stiti cum sa aduceti in interiorul caminului linistea ,pe chipul sotiei bucuria si zambetul, cu mici surprize si atentii...sa faceti in asa fel incat sa se simta iubita,respectata,rasfatata...(nu prea mult,stiu,ca se urca la creer),doar atat cat sa nu se simta decat o "sclava "buna la crescut copii si menajul casei.Sotul meu are o fraza "celebra".."ti-am adus bani,ce mai vrei?"...dupa care pleaca sa se inalneasca cu prieteni lui de pahar,unde se simte bine,in elementul lui.Oare bautura ii ofera mai multe satisfactii decat nevasta?!...

Postat pe 12 August 2008 09:01
De la: micas, la data 2008-08-11 10:34:58eu iubesc un varsator care la randul lui iubeste o alta zodie(scorpion probabil la cat e de rea),sunt maritata cu un pesti. numai in viata unui geaman poti gasi asemenea haos?
daca citesc horoscopul zice clar"gemeni - pesti nuuuu" si "gemeni - varsator" un mare DA.
si totusi...imi iubesc sotul meu peste...dar varsatorul va fi in inima mea...for ever! AND EVER!
concluzia? nu exista viata perfecta doar iluzia ei.
nu exista casnicie perfecta doar un nesfarsit sir de compromisuri.
nimeni nu cunoaste pe nimeni cu adevarat si in momentele cand celalalt tace...cel mai probabil se gandeste"ce-ar fi fost daca...
chiar asa? ce-ar fi fost daca aveam mai mult curaj si incercam ceva cu varsatorul meu?
am sa ma gandesc la asta diseara, la cina, cand sotul meu se va intreba...de ce sunt atat de tacuta...iar eu am sa-i spun ca sunt doar obosita...
stiu ca e urat din partea mea...dar probabil si el ca si voi...are momente cand se intreaba asta...



Draga mea,din viata 'unui' geaman ai putea scoate un roman intreg, si ai constata ca nici el nu intelege mare lucru din el (roman) .....sunt dualisti si cu ei insisi ...daramite in relatiile cu cei din jur (asta in cazul in care poseda 2 fete, sa te tii bine cand sun 4 sau 6 ).Btw eu sunt in aceasta zodie.



geo are dreptate hai sa nu ne uitam la cei din jur ca la niste zodii "umblatoare".



Revenind la topic nu cred ca apartenenta la o zodie sau alta influenteaza o relatie.



Postat pe 19 August 2008 16:06
De la: dany13, la data 2008-08-12 09:01:20"zi-le dl-e Geo"!... ca zici bine.Asteptam si un sfat de la d-ta,ca doar ce am aflat ca aveti o casatorie fericita si ma gandeam ca aveti o reteta speciala care face ca fiecare zi sa fie deosebita,in fam.dv.Poate ca dv.,ca barbat,stiti cum sa aduceti in interiorul caminului linistea ,pe chipul sotiei bucuria si zambetul, cu mici surprize si atentii...sa faceti in asa fel incat sa se simta iubita,respectata,rasfatata...(nu prea mult,stiu,ca se urca la creer),doar atat cat sa nu se simta decat o "sclava "buna la crescut copii si menajul casei.Sotul meu are o fraza "celebra".."ti-am adus bani,ce mai vrei?"...dupa care pleaca sa se inalneasca cu prieteni lui de pahar,unde se simte bine,in elementul lui.Oare bautura ii ofera mai multe satisfactii decat nevasta?!...
n-am crezut in zodii, eu varsatoare-sotul- varsator. sotul meu nu are nici o #fraza# dar se duce la baute cu bruma de pensie si eu nu stiu cum sa adun leut cu leut pentru traiul amarat. de vina nu este zodia ci caracterul, educatia pe care a primit-o de la parinti.Cumnatul meu este tot varsator, dar e diferit in multe privinte.Trebuie sa ne obisnuim cu ei sa-i iubim asa cum sunt, sa cautam fricirea in alta parte(nu alta relatie Doamne fereste) copii, natura, slujba.Sunt multe de spus. POate mai vorbm.
just28
Postat pe 20 August 2008 19:32
De la: geo32, la data 2008-08-09 15:06:22ma nedumereste un aspect.
dupa 21 de ani realizezi ca de fapt de vina pentru o viata si o casnicie usor irosita , este zodia barbatului!!!?
DRAGOBETE
Postat pe 25 August 2008 23:39
DRAGOBETE NU A SPUS PANA ACUM NIMIC ...SE FAMILIARIZEAZA MAI GREU CU FORUMUL ..., DAR M-A AMUZAT FRAZA :"CE FACI, GEO SI AICI DAU DE TINE?" CAT DESPRE INTREBARE ...TEORETIC, ACESTE DOUA SEMNE, UNUL DE PAMANT - STABIL SI PRAGMATIC -, FECIOARA SI CELALALT DE AER - VISATOR, RUPT DE REALITATE, PLIN DE EL, PUTIN SUPERFICIAL - VARSATORUL, NU AR FI TREBUIT SA SE INTALNEASCA, DAR ACUM, DACA "DESTINUL" I-A PUS LA INCERCARE SI I-A "IMPINS" UNUL IN BRATELE CELUILALT, TREBUIE SA "SUPRAVIETUIASCA" ! iMPREUNA, CA AU COPII ! TU, FECIOARO, ESTI RENUMITA PENTRU INTELEPCIUNEA TA, TREBUIA SA FI GASIT PANA ACUM SOLUTII DE COMPROMIS PENTRU A-TI ADUCE VARSATORUL CU PICIOARELE PE PAMANT ...VAICAREALA NU REZOLVA NIMIC. INVATA SA FACU TU REGULILE IN CASA, D AR FARA SA-I ZGANDARI VANITATEA, DANDU-I SENTIMENTUL CA EL ESTE "IMPARATUL" ! CE DUMNEZEU, ESTI FEMEIE ! ESTI FACUTA SA FII O SUPRAVIETUITOARE ...ADAM NU REZISTA DACA DUMNEZEU NU O CREA SI PE EVA, CU TOATE SIRETLICURILE EI ! DACA AI O BIBLIE IN CASA, CITESTE-O, MAI ALES "VECHIUL TESTAMENT". SUNT MULTE LUCRURI DE INVATAT DE ACOLO, IN PRIMUL RAND CA NICI UN BARBAT DE PE LUMEA ASTA NU POATE LOVI SUFICIENT DE TARE CU PUMNUL IN MASA, ASTFEL CA SA OPREASCA O FEMEIE DIN BUNELE SALE DEMERSURI PENTRU FAMILIA SI VIATA EI! APROPO, EU SUNT "GEAMAN", IAR SOTUL MEU "SCORPION" ...TOT O COMBINATIE "NASOALA"...SUNTEM IMPREUNA DE 37 DE ANI SI POT SPUNE, CU TOATA RASPUNDEREA: SUNT CEA MAI NOROCOASA FEMEIE AVANDU-L PE EL ALATURI! SUCCES IN DEMERSURILE TALE, MULTA RABDARE SI MULT NOROC!
DRAGOBETE
Postat pe 26 August 2008 00:02
Multumiri pt sfatul intelept,Dragobete!Cu varsatorul meu...nu merge treaba asa usor,are multi "sfatuitori" de bine,la carciuma din colt si ce e mai rau...el nu asculta de femeie,ca asa l-a invatat mama lui,sa nu se lase calcat in picioare...Deci e mult mai greu decat credeti ...

Postat pe 26 August 2008 17:29
De la: dany13, la data 2008-08-26 17:29:01Multumiri pt sfatul intelept,Dragobete!Cu varsatorul meu...nu merge treaba asa usor,are multi "sfatuitori" de bine,la carciuma din colt si ce e mai rau...el nu asculta de femeie,ca asa l-a invatat mama lui,sa nu se lase calcat in picioare...Deci e mult mai greu decat credeti ...
ce va ziceam ca nu tine de zodie, de educatie, caracter...de ce l-a invatat mama asa, acum este multumita?O mama adevarata nu ar trebui sa fie multumita, o mama educata n-ar trebui sa puna parte copilului ei, dar ce sa mai zic de educatia sotului tau daca mama lui are o educatie proasta..sa nu-ti educi astfel copilul.mai vorbim
just28
Postat pe 26 August 2008 20:18
iti dau dreptate...sunt si eu alaturi de un baiat"fecioara"si la fel ca al tau face...el le stie pe toate...dar de fapt e 'in plop si plopul in aer".ai dreptate...stiu ca e greu...si mai de tine e ca u esti casatorita cu el...eu mai am timp sa renunt...
Krisha
Postat pe 15 Noiembrie 2008 02:37
toata lumea isi pune intrebarea:e de vina zodia?de ce credeti fratilor in asa ceva?cand ceva nu merge intr-o rel.....gata e de vina ZODIA...asta e ceva...care nici nu are nume....de ce nu va puneti intrebarea:ce nu a mers?a cui vina a fost?am facut eu ceva?offf.........
ilckutza
Postat pe 31 Decembrie 2008 02:49
DESPRE GEMENI EU NU POT SPUNE PREA MULTE LUCRURI AGREABILE. DAR ASTA-I OPINIA MEA... DESPRE VARSATOR? E ALTCEVA. DACA RESPECTIVUL E SI EDUCAT SAU CULTIVAT, DRAGELE MELE ACOLO E GENIU! EL E SEMN DE AER SI CU FECIOARA, SEMN DE PAMINT... CUM SA SPUN, AERUL E PESTE TOT, DOAR CA NU-L VEZI, DAR DACA N-AI MAI RESPIRA PENTRU UN SCURT TIMP... VARSATORUL NU VREA SA STIE CIT COSTA PIINEA SAU CURENTUL ELECTIC, CU EL TREBUIE SA "BATETI CIMPII" VORBIND DESPRE IDEI SI PREA PUTIN DESPRE CONCRET. DACA ESTI EXAGERAT DE PRAGMATICA SAU INCAPABILA DE-A DISCUTA DESPRE "NEMURIREA SUFLETULUI", VARSATORUL VA AVEA SENSATIA CA TRAIESTE IN CASA CU O MAIMUTA SI VA PREFERA SINGURATATEA PRIETENILOR LUI "DE DOI BANI", TOTI NISTE RATATI DE GENIU SAU COMPANIA LUI INSUSI... EL NU E FACUT PENTRU CASATORIE NU NUMAI CU O FECIOARA, DAR APROAPE CU NIMENI!!!E UN INTELECTUAL! NU-L OBOSITI CU "PROSTII" DE ORDIN MATERIAL CA, DACA NU FUGE, DIN DIFERITE CONSIDERENTE, NICI NU VA DA DOI BANI PE MINTEA VOASTRA... E MAI BINE SA-L AI CA PRIETEN SI ATIT!

Postat pe 31 Decembrie 2008 06:27
nu pot raspunde decat prin prisma experientei personale.
rezultat dezastruos.
eu varsator,cu ascendent in varsator, el fecioara.
avem o fetita de aproape 15 ani,pe care a vazut-o ultima data acum 8 ani. cred ca daca ar trece prin fata lui vreo 10 fete de varsta asta, nu ar putea spune din prima care este fata lui.
tin insa sa mentionez un lucru,in care cred ,ANUME CA ZODIACUL PREDISPUNE,NU DISPUNE.
si daca exista persoane care fiind in aceste 2 zodii,spun ca se inteleg bine,le cred si le felicit.
cred ca este f important cum canalizam principalele caracteristici ale zodiei noastre.pacea,iubirea si armonia locuiesc in sufletele noastre si daca vrem sa le manifestam,ne vom intelege intre noi,indiferent de zodii.

Postat pe 31 Decembrie 2008 12:53
cica urmeaza anu' boului!

Postat pe 31 Decembrie 2008 12:55
De la: irina_san2003, la data 2008-12-31 12:53:08nu pot raspunde decat prin prisma experientei personale.
rezultat dezastruos.
eu varsator,cu ascendent in varsator, el fecioara.
avem o fetita de aproape 15 ani,pe care a vazut-o ultima data acum 8 ani. cred ca daca ar trece prin fata lui vreo 10 fete de varsta asta, nu ar putea spune din prima care este fata lui.
tin insa sa mentionez un lucru,in care cred ,ANUME CA ZODIACUL PREDISPUNE,NU DISPUNE.
si daca exista persoane care fiind in aceste 2 zodii,spun ca se inteleg bine,le cred si le felicit.
cred ca este f important cum canalizam principalele caracteristici ale zodiei noastre.pacea,iubirea si armonia locuiesc in sufletele noastre si daca vrem sa le manifestam,ne vom intelege intre noi,indiferent de zodii.

Iti dau perfecta dreptate. Doamne, ce bine ar fi daca am putea sa facem ceea ce spui tu...
Lucia1971
Postat pe 31 Decembrie 2008 12:56
De la: geo_tz, la data 2008-12-31 12:55:21cica urmeaza anu' boului!



Bine ai revenit pe topicul acesta..... iata ca a venit si anul "boului"2009
just28
Postat pe 2 Ianuarie 2009 21:24
eu varsator,el fecioara. ne-am despartit recent. zau ca n-a mers! bine, ca la noi poate era si diferenta de varsta o problema...cam 15 ani...
dar cred si eu zodiacul predispune si nu dispune. insa sunt niste predispozitii pe care le avem cu totii...in functie de zodie...si nu pot fi schimbate. si mie zau ca-mi place la nebunie zodia in care sunt!
me_interesting
Postat pe 10 Ianuarie 2009 01:37
De la: geo32, la data 2008-08-09 15:06:22ma nedumereste un aspect.
dupa 21 de ani realizezi ca de fapt de vina pentru o viata si o casnicie usor irosita , este zodia barbatului!!!?
..........................da ..........parca mie greu si mie sa cred asta.........si din moment ce ai copii ...............da .trebuie sati pastrezi familia unita chiar daca depui ceva efort
erikahd2008
Postat pe 22 Februarie 2009 23:56
De la: geo32, la data 2008-08-11 10:39:30mai ai putin si incepi sa vezi oameni cam asa:
ieri m-am intalnit in statie cu un vechi scorpion care intre timp s-a insurat cu o feciora si au facut un capricorn si o rac!!
suntem oameni draga , nu zodii umblatoare!
.................SUPER RASPUNS
erikahd2008
Postat pe 22 Februarie 2009 23:57
De la: , la data 2008-08-12 09:01:20"zi-le dl-e Geo"!... ca zici bine.Asteptam si un sfat de la d-ta,ca doar ce am aflat ca aveti o casatorie fericita si ma gandeam ca aveti o reteta speciala care face ca fiecare zi sa fie deosebita,in fam.dv.Poate ca dv.,ca barbat,stiti cum sa aduceti in interiorul caminului linistea ,pe chipul sotiei bucuria si zambetul, cu mici surprize si atentii...sa faceti in asa fel incat sa se simta iubita,respectata,rasfatata...(nu prea mult,stiu,ca se urca la creer),doar atat cat sa nu se simta decat o "sclava "buna la crescut copii si menajul casei.Sotul meu are o fraza "celebra".."ti-am adus bani,ce mai vrei?"...dupa care pleaca sa se inalneasca cu prieteni lui de pahar,unde se simte bine,in elementul lui.Oare bautura ii ofera mai multe satisfactii decat nevasta?!...
............................DUPA MAI MULTI ANI CAM ASTEAS PRIORITATILE................SA NUMI SPUI CA NU AI STIUT...............SI AI AVUT NISTE ASPIRATII ANALTE..............NU TRAIM PANA LA ADANCI BATRANETE ...O AVENTURA
erikahd2008
Postat pe 23 Februarie 2009 00:03
De la: , la data 2008-08-26 17:29:01Multumiri pt sfatul intelept,Dragobete!Cu varsatorul meu...nu merge treaba asa usor,are multi "sfatuitori" de bine,la carciuma din colt si ce e mai rau...el nu asculta de femeie,ca asa l-a invatat mama lui,sa nu se lase calcat in picioare...Deci e mult mai greu decat credeti ...
.........................NU CRED CA SOACRA ARE INFLUENTA PROASTA ..............MAI MULT ANTURAJUL.........VOI NU AVETI PRIETENI DE FAM COMUNI?...CAUTA O PUNTE DE LEGATURA
erikahd2008
Postat pe 23 Februarie 2009 00:10
suntem aproape la fel....numai ca eu am o singur copil....te cred din suflet..aceleasi probleme le am si eu...nu stiu cat o sa mai rezist,cine nu e in situatie nu are de unde sti.Eu cred ca nu e compatibila aceasta casatorie.La inceput dragoste ,intelegere apoi lucrurile au luat o intorsatura proasta.Am ajuns sa ne suportam de dragul copilului si pt stabilitate financiara(pt copil)Certurile au fost si sunt dure....incercam sa ne abtinem...dar nu ma mai intereseaza daca ma inseala...si cred ca nici lui...Eu iti doresc bafta si fa cum crezi tu de cuviinta..
kudika008114
Postat pe 11 Aprilie 2009 17:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat costa o nunta? 15 De la: kudika046333 3 Septembrie 2009 17:36
Soacra...este in plus 317 De la: kudika_12538 24 Iulie 2014 21:04
Avem nevoie de nasi! 3 De la: kudika_1001565 4 Octombrie 2016 13:15
cautam fini 2 De la: Dany_Danny_Jr__1 23 Octombrie 2016 22:26
Cum ºtii cã el este Alesul? 16 De la: valita76 14 Mai 2009 16:38