Setari Cookie-uri

Am 15 ani si vreau sa urmez dieta Nicoletei Luciu ce ziceti ?

legat de ce a zis Kathara: m-am referit ca nu e musai sa urmeze dieta N Luciu, nu doar ca ea a fost indrumata in permanenta de un maestru al sportului numit culturism&fitness, dar Nicoleta are o alta pregatire, se antreneza de mai multi ani decat Andreea, pun pariu ca are si alt tip somatic, si daca Andreea s-a referit la dieta prin care N L a pierdut 30de kg in 3 luni de zile, dieta aia fusese facuta dupa ce Nicoleta nascuse, daca nu ma insel. legat de faptul ca s-ar putea sa aiba oasele mai grele....nu cred ca exista cantar special sau vreo modalitate sa se cantareasca doar scheletul, dar unul din modurile prin care se determina tipul somatic (in afara de inaltime si greutate) este cel referitor la sis osos. sunt culturisti care s-au urcat pe scena si au avut rezultate bune si totusi aveau unele trasaturi de ectomorfi (bazin ingust, incheieturi subtiri, etc). acum sa zica Andreea in ce categorie crede ca se incadreaza (ca vad ca nu ai mai aparut cu masuratorile alea):
-endomorf = abdomen mare, linia taliei usor accentuata, umeri ingusti, extremitati scurte si slab muscularizate, fata in forma de triunghi, cu maxilar dezv puternic, gatul scurt si gros.
-mezomorf = dezv armonioasa si puternica a intregului corp, incheieturi subtiri, umeri largi
-ectomorf = cap mare, partea inferioara a fetei care este slab dezv ii da forma de triunghi. constructia generala este svelta, delicata, trunchi + bazin ingust, extreminati relativ lungi.
tin sa precizez ca nu exista pers care sa faca parte dintr-=o singura categorie, dar cel mai probabil tu faci parte din categoria endomorf.
daca e sa ne luam dupa niste tabele/statistici, ar trebui sa dai min 9 kg jos la inaltimea asta.
legat de restul pers care m-au atacat si nu au facut-o deloc intr0un mod constructiv, macar daca in acelasi timp o ajutau pe Andreea, tin sa repet, ca nu i-am dat niciun exemplu de dieta, doar niste sfaturi legate de o alimentatie sanatoasa. nu sunt de acord cu diete drastice decat in cazuri extreme si legat de partea ca are 15 ani....nu vad nimic in neregula ca la varsta asta sa se preocupe de felul in care arata si sa isi faca griji in privinta alimentatie si a sportului. dieta este ce a facut N L, deoarece meniul pe care il avea, nu putea sa il urmeze timp indelungat. ce i-am spus eu Andreei, poate f frumos sa fie urmat de orice pers, de orice varsta.
@Deep_Silence: mosule degeaba ai 43 de ani si te lauzi ca faci cu 100 la piept si ca mergi de fite la sala, ca habar nu ai ce faci cu greutatea aia. muschiul pectoral nu o sa se formeze in veci prin "ridicat". el se formeaza exclusiv prin impins si prin aducerea bratelor din plan indepartat inspre fata. asta ca sa sti si tu, daca ai ajuns la varsta asta si nu stiai....pe de alta parte se explica, daca mergi de fite la sala
Ronnie_Coleman
Postat pe 20 August 2009 15:20
De la: Kathara, la data 2009-08-20 11:15:48Nu stiu ce aveti cu baiatul asta, Ronnie, mie mi se pare ca a dat niste sfaturi de bun simt. Printre care si ca degeaba se tine dieta Nicoletei Luciu fara un trainer care sa o indrume constant. Altfel spus, degeaba se infometeaza andreea, ca tot nu slabeste.

Acum, problema e varsta. Da-o-n papuci, 69 kg la 1,65 e mult, chiar foarte mult (depinde de ce "frame" ai - nu stiu cum sa traduc asta, practic de cat de mari iti sunt si oasele, ca atarna greu de tot).

Eu am 5 cm in plus si 5 kg in minus si tot sunt mai rotofeie (cam ca Beyounce, asa).

Andreea, parerea mea e ca nu ai ce face, cred ca problemele tale tin de pubertate si de dezechilibru hormonal mai mult decat orice. Intotdeauna ai fost mai rotunjoara, sau numai in ultimul timp?


asa am fost mereu ;)
girl_andree2000
Postat pe 20 August 2009 19:12
Andreee, vroiam sa iti zic, ca acest tip somatic, nu se va schimba pe parcursul vietii. el este "dictat" genetic. deci daca de mica, incepi sa ai prob cu greutatea, asa va fi toata viata, si mereu va trebui sa ai grija ce mananci, cat , la ce ora, si in ce combinatii. prin exercitii, sport si prin alimentatie corecta, iti poti modela corpul, dar acele caracteristici particulare pt fiecare tip somatic in parte, se vor mentine. ca sa iti dau un exemplu, eu (ectomorf extrem) oricati ani m-as fi antrenat, as fi pus masa musculara pe mn din ce in mai mare si cu forta din ce in ce mai mare. deja forta era cu mult fata de un om obisnuit indiferent d greutate. insa mereu s-ar fi observat incheturile subtiri, faptul ca sunt mic in bazin, ca am oasele subtiri si lungi si mereu ai fi avut senzatia ca sunt dezvoltat mai mult pe verticala decat pe orizontala.
Ronnie_Coleman
Postat pe 20 August 2009 20:00
slabiti folosind DESERT PLANT
numai bun de a slabi fara sa te ingrasi..yo-yo diete regimuri sali povesti..
va dau un pont in vara pretul lor era 200lei insa in perioada 1-10-2009 si 15-11-2009 pretul DESERT PLANT este de numai 100lei.Este o informatie care trebuie data mai departe pentru ca merita..cine cunoaste,stie!!!

p.s. nu fac nici un fel de reclama la acest produs ci doar eu l-am folosit si prin anumite cunistiinte am aflat ca in aceasta perioada exista la oferta..eu am slabit ,m-a ajutat si ma simt bine..semn pentru care nu am atasat nici un nr de tel sau vreo adresa in care sa fac trimitere la acest produs ..ci eu doar va spun ca merita iar pe criza asta a lua acest produs cu doar 100 lei ASTA DA OFERTA!!SI REPET CINE CUNOASTE ,STIE!!
FILISOARA
Postat pe 12 Octombrie 2009 11:10
De la: FILISOARA, la data 2009-10-12 11:10:16slabiti folosind DESERT PLANT
numai bun de a slabi fara sa te ingrasi..yo-yo diete regimuri sali povesti..
va dau un pont in vara pretul lor era 200lei insa in perioada 1-10-2009 si 15-11-2009 pretul DESERT PLANT este de numai 100lei.Este o informatie care trebuie data mai departe pentru ca merita..cine cunoaste,stie!!!

p.s. nu fac nici un fel de reclama la acest produs ci doar eu l-am folosit si prin anumite cunistiinte am aflat ca in aceasta perioada exista la oferta..eu am slabit ,m-a ajutat si ma simt bine..semn pentru care nu am atasat nici un nr de tel sau vreo adresa in care sa fac trimitere la acest produs ..ci eu doar va spun ca merita iar pe criza asta a lua acest produs cu doar 100 lei ASTA DA OFERTA!!SI REPET CINE CUNOASTE ,STIE!!


TU ESTI PUTIN ECHILIBRATA PSIHIC?ARE 15 ANI!!!!!Cum poti sa ii spui sa ia asemenea prostii?Si se mai intreaba lumea de ce sunt atatea cazuri de obezitate si lumea ajunge la extreme!!!!! DU-TE IN LUMEA TA SI NU MAI PROMOVA MINORELOR!



Mai intai de toate NICI sa nu te gandesti la vreo dieta!Mananca sanatos si mult sport!Masa musculara cantareste mult mai mult decat grasimea,deci vei arata mult mai bine chiar daca cantarul nu-ti va spune asta niciodata!
Sportul si hrana care combina toate nutrimentele necesare dezvoltarii corpului tau!

Carne de pui/vita(asta daca nu esti vegetariana) la gratar,fiarta...
Legume DIN PLIN!
Muuulte fructe .De ce spun multe?Pentru ca exista de asemnea O IMENSITATE DE E-URI,care sunt inlocuite cu deserturile sanatoase!

Incearca sa mai jonglezi cu seminte de in,dovleac,cereale integrale,iaurt degresat..

SI o ultima parere. Traieste-ti anii! Lasa dietele!!!
AnaMia
Postat pe 23 Octombrie 2009 17:57
dupa parerea mea, o poti urma, atata timp cat dupa ce ai slabit cat ti-ai dorit, manaci sanatos si nu faci excese pentur ca ajungi sau depasesti cat ai acum sau aveai in lunie...
dar daca nu vrei neaprat sa dai 10 kg jos intr-un timp scurt...mai bine incerci o alta dieta...mai complexa ca jumate de an sa zicem...2 kg pe luna e mai mult decat suficient...si nici nu pui atat de repede inapoi...cu aceeasi mentiune,ca dupa sa manaci sanatos...succes !
danieline
Postat pe 22 Noiembrie 2009 12:34
De la: AnaMia, la data 2009-10-23 17:57:10
De la: FILISOARA, la data 2009-10-12 11:10:16slabiti folosind DESERT PLANT
numai bun de a slabi fara sa te ingrasi..yo-yo diete regimuri sali povesti..
va dau un pont in vara pretul lor era 200lei insa in perioada 1-10-2009 si 15-11-2009 pretul DESERT PLANT este de numai 100lei.Este o informatie care trebuie data mai departe pentru ca merita..cine cunoaste,stie!!!

p.s. nu fac nici un fel de reclama la acest produs ci doar eu l-am folosit si prin anumite cunistiinte am aflat ca in aceasta perioada exista la oferta..eu am slabit ,m-a ajutat si ma simt bine..semn pentru care nu am atasat nici un nr de tel sau vreo adresa in care sa fac trimitere la acest produs ..ci eu doar va spun ca merita iar pe criza asta a lua acest produs cu doar 100 lei ASTA DA OFERTA!!SI REPET CINE CUNOASTE ,STIE!!


TU ESTI PUTIN ECHILIBRATA PSIHIC?ARE 15 ANI!!!!!Cum poti sa ii spui sa ia asemenea prostii?Si se mai intreaba lumea de ce sunt atatea cazuri de obezitate si lumea ajunge la extreme!!!!! DU-TE IN LUMEA TA SI NU MAI PROMOVA MINORELOR!



Mai intai de toate NICI sa nu te gandesti la vreo dieta!Mananca sanatos si mult sport!Masa musculara cantareste mult mai mult decat grasimea,deci vei arata mult mai bine chiar daca cantarul nu-ti va spune asta niciodata!
Sportul si hrana care combina toate nutrimentele necesare dezvoltarii corpului tau!

Carne de pui/vita(asta daca nu esti vegetariana) la gratar,fiarta...
Legume DIN PLIN!
Muuulte fructe .De ce spun multe?Pentru ca exista de asemnea O IMENSITATE DE E-URI,care sunt inlocuite cu deserturile sanatoase!

Incearca sa mai jonglezi cu seminte de in,dovleac,cereale integrale,iaurt degresat..

SI o ultima parere. Traieste-ti anii! Lasa dietele!!!


NU pastilelor de slabit...cea mai mare prostie !!!
danieline
Postat pe 22 Noiembrie 2009 12:37
castiga o pinata oferita de clubul pentru tine sau pentru petrecerile de sarbatori. pentru detalii acceseaza www.smaraldino.ro
robo_sr
Postat pe 12 Decembrie 2009 11:11
iti zik eu ceva:|...stai cuminte cu cura asta a lu luciu...am si eu tot 15 ani...si acum 2 ani eram foarte durdulie....da am inceput sa fac sport.....si mancam ....nu la fel ca inainte da nu sa ma infometez...cum se face la cura aceasta....crede`ma am incercat si eu sa tin o cura drastica da mi`am dat seama k gresesc :-j deoarece era sa cad din picioare la ora dirigului...fai mult sport si nu mai manca dupa 6...dkt un fruct ceva :)....si nu doar ca sa slabesti...ci sa fi mai sanatoasa
kudika098637
Postat pe 2 Ianuarie 2010 21:42
nu ti-as recomanda,cand o sa ajungi la varsta mea nu o sa-si mai faca efectul nici o dieta. incearca sa numai mananci dupa ora 18,cina sa fie o mncare usoara .eu asa ii dau fiicei mele.
camile
Postat pe 27 Ianuarie 2010 20:14
http://slabeste-natural-sanatos.blogspot.com/
kudika_7092
Postat pe 10 Mai 2012 20:28
Slabire la 15 ani?

Lasa traiul sedentar (daca te confrunti cu asa ceva), sporeste activitatile fizice, mananca adecvat si sanatos.

Inca ceva:

NU pastilelor si produselor "miraculoase" pe care le vezi la TV.

Nu te lua dupa toate tampeniile auzite de la lume.

Daca faci experimente de slabit de la varsta asta, efectele drastice apar rapid...
kudika_11263
Postat pe 4 Iulie 2012 15:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand Reductil 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:25
Nutritionst Timisoara 9 De la: GeorgianaBB 20 Ianuarie 2012 17:42
Casting pentru reality show 6 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:25
Bine de stiut, daca veti merge la mare ! 5 De la: kudika002001 15 Iulie 2009 19:20
Dieta reprezinta o alimentatie sanatoasa! 1 De la: Rusu_Andrei_Andrei_1 26 Februarie 2016 06:52