Setari Cookie-uri

casatorii intre doi frati cu doua surori

ina... imi pare sincer rau prin ceea ce treci pt ca si eu am trecut prin asa ceva. a fost prima si singura iubire a vietii mele. am fost impreuna 3 ani. insa sora lui si varul meu primar s au casatorit. relatia noastra a fost imposibila din acel moment. am vaz ca ai primit sfaturi de tot felul, insa eu am si incercat imopsibilul. dar m am confruntat cu urmatoarele probleme. cununia civila nu se putea infaptui, din punct de vedere legislativ relatia fiind ilegala pt ca, datorita casatoriei surorii lui cu varul meu primar ( iar la tine e cumnat, deci cu atat mai grav), noi devenisem rude. cununia religioasa deasemenea nu se putea oficia pt ca niciun preot nu ne ar fi cununat avand in vedere legatura dintre noi. nu vreau sa te dezamagesc... dar asta e realitatea. o sa gasesti pe altcineva sau, daca nu... candva te vei resemna.
angelradios
Postat pe 15 Iulie 2010 18:15
nu trebuie sa asculti ce spun parintii tai ca nu parintii tai stau cu el ci tu.daca voi va intelegeti bn nu trebuie sa renuntati unul la altul.cunosc cazuri si chiar au 20 de ani de casnicie.....ce tu nu poti ajunge la 20 de ani de casnicie?????unde scrie ca trebuie sa renuntati la visele voastre??????

Iubiti-va si nu tine-ti cont de lume ca sincer nu traiti cu gura lumii.....ca daq ar fi sa ne luam dupa ea nu am ajunge nicaieri
kiss_all
Postat pe 17 Iulie 2010 23:08
:) ce probleme aveti. Art. 5
Este oprit sa se casatoreasca barbatul care este casatorit sau femeia care este casatorita.

Art. 6
Este oprita casatoria intre rudele in linie dreapta, precum si intre cele in linie colaterala pana la al patrulea grad inclusiv.
Pentru motive temeinice, casatoria intre rudele in linie colaterala de gradul al patrulea, poate fi incuviintata de Comitetul Executiv al Sfatului Popular al municipiului Bucuresti sau al judetului in cuprinsul caruia cel care cere aceasta incuviintare isi are domiciliul.

Art. 7
Este oprita casatoria:
a) intre cel care infiaza sau ascendentii lui, de o parte, si cel infiat ori descendentii acestuia, de alta;
b) intre copiii celui care infiaza, de o parte, si cel infiat sau copiii acestuia, de alta;
c) intre cei infiati de aceeasi persoana.
Pentru motive temeinice, casatoria intre persoanele prevazute la lit. b si c de mai sus poate fi incuviintata potrivit dispozitiilor art. 6 alin. (2).

Art. 8
in timpul tutelei, casatoria este oprita intre tutore si persoana minora ce se afla sub tutela sa.

Art. 9
Este oprit sa se casatoreasca alienatul mintal, debilul mintal, precum si cel care este lipsit vremelnic de facultatile mintale, cat timp nu are discernamintul faptelor sale.
asta e tot! nu scrie nicaieri ca nu va puteti voi casatori. parintii vostri sunt limitati!
h3artbr3ak3r
Postat pe 5 August 2010 21:06
Pai in cazul verisorilor tai intervine "legatura de sange" ...pe cand in cazul persoanei care a postat intrebare nu este vorba de nici o legatura de sange...si vad ca zici cu ardoare ca "ii va pedepsi D-zeu" ca "e mare pacat" dupa care spui sa vorbeasca cu un preot...pana la urma stii ce spui? sau doar asa pt a te afla in discutie?
mady_puppy
Postat pe 31 Martie 2012 16:37
Pai in cazul verisorilor tai intervine "legatura de sange" ...pe cand in cazul persoanei care a postat intrebare nu este vorba de nici o legatura de sange...si vad ca zici cu ardoare ca "ii va pedepsi D-zeu" ca "e mare pacat" dupa care spui sa vorbeasca cu un preot...pana la urma stii ce spui? sau doar asa pt a te afla in discutie?
mady_puppy
Postat pe 31 Martie 2012 16:40
De la: _oktober_, la data 2009-07-30 10:36:35nu am inteles...de ce e o problema?
nici eu nu m am prins de miezul problemei
kiss_my_asss
Postat pe 31 Martie 2012 16:43
buna si eu am o relatie cu sora cumnatei mele o iubesc si nu stiu cum sa ies din relatie pot sa ma castoresc cu ea
kudika_16437
Postat pe 17 Septembrie 2012 01:42
De la: kudika_16437, la data 2012-09-17 01:42:09buna si eu am o relatie cu sora cumnatei mele o iubesc si nu stiu cum sa ies din relatie pot sa ma castoresc cu ea



Da,de ce nu?Nu exista niciun impediment!!!
kudika_15804
Postat pe 17 Septembrie 2012 07:30
De la: kudika_16437, la data 2012-09-17 01:42:09buna si eu am o relatie cu sora cumnatei mele o iubesc si nu stiu cum sa ies din relatie pot sa ma castoresc cu ea


mai invata si tu!
picard-jean-luc
Postat pe 17 Septembrie 2012 08:49
ciao sunt fercita ca nu sunt singura care are o problema exact ca si a mea si in sfarsit am dat de o persoana care este in aceeasi situatie sentimentala ca si noi...Noi in schimb stam impreuna de mai bn de 4ani si ne iubim foarte mult dar parintii nu fac altceva decat sa ne puna bete in roate si intervin foarte mult in relatia noastra spunandu-ne ca noi trebuie sa ne despartim ca este un blestem impotriva a 2 frati cu doua surori.Si partea cea mai rea ca ei au decis sa se casatoreasca si a venit pe lume o minunatie de fetita care are numai 2 anisori.
Noi ne iubim enorm si nu vrem sa ne despartim si ne dorim sa facem un copil dar nimeni nu stie ce fel de blestem este aruncat peste acest fapt si de ce nu se poate merge mai departe...am incercat sa ma interesez de ce este rau dar nimeni nu stie sa imi raspunda si am decis sa merg la biserica si sa vorbesc deschis despre situatia in care ma aflu iar Domn Parinte a spus ca nu-i nici un pacat deoarece nu este sange din sange doar daca se casatoreste frate cu sora sau verisori de gradul 1, ma simt usurata si simt ca iubirea noastra este atat de puternica ca a indurat si cel mai mare obstacol al vietii...bafta.
kudika_18768
Postat pe 16 Ianuarie 2013 16:41
De la: kudika_18768, la data 2013-01-16 16:41:50ciao sunt fercita ca nu sunt singura care are o problema exact ca si a mea si in sfarsit am dat de o persoana care este in aceeasi situatie sentimentala ca si noi...Noi in schimb stam impreuna de mai bn de 4ani si ne iubim foarte mult dar parintii nu fac altceva decat sa ne puna bete in roate si intervin foarte mult in relatia noastra spunandu-ne ca noi trebuie sa ne despartim ca este un blestem impotriva a 2 frati cu doua surori.Si partea cea mai rea ca ei au decis sa se casatoreasca si a venit pe lume o minunatie de fetita care are numai 2 anisori.
Noi ne iubim enorm si nu vrem sa ne despartim si ne dorim sa facem un copil dar nimeni nu stie ce fel de blestem este aruncat peste acest fapt si de ce nu se poate merge mai departe...am incercat sa ma interesez de ce este rau dar nimeni nu stie sa imi raspunda si am decis sa merg la biserica si sa vorbesc deschis despre situatia in care ma aflu iar Domn Parinte a spus ca nu-i nici un pacat deoarece nu este sange din sange doar daca se casatoreste frate cu sora sau verisori de gradul 1, ma simt usurata si simt ca iubirea noastra este atat de puternica ca a indurat si cel mai mare obstacol al vietii...bafta.




Cazul vostru este unul cat se poate de normal,nu este umbrit de nimic,sa fiti fericiti!!!!
kudika_15804
Postat pe 16 Ianuarie 2013 16:52
si eu sunt in aceeasi situatie cu tine...si nu as renunta pentru nimic in lume la el. chiar daca pentru familia mea aproape ca nu mai exist, eu pe el il consider viitorul meu, omul cu care vreau sa am copii si o fam frumoasa...iar la anu vrem sa facem nunta(pt ca anul acesta are nunta sora mea cu fratele lui)...
kudika_27978
Postat pe 30 Ianuarie 2013 10:45
buna valentina si eu ma chem tot valentina diana...Am citit povestea ta si sunt in aceeasi situatie, la fel ca si tine sora mea sa casatorit cu fratele cumnatului meu si au un copil. Eu si logodnicul meu suntem impreuna da patru ani si jumate dar in ciuda faptului ca toate rudele inclusiv familia mea au incercat toate modalitatile de a ne desparti pana cand mi-am facut un pic de curaj si am vorbit cu preotul din oras iar Domn Parinte crede ca nu este bine din cauza legaturii de sange si riscul este ca viitorii copii ai nostri sa iese cu malformatii adica Down... Noi in schim am decis amandoi sa traim impreuna fara a ne casatori si a adopta un copil pe care il vom iubi ca pe propiiul copil, din pacate realitatea este dura cand este la mijloc propriul nostru nucleu familiar :( .... Te pot sfatui daca chiar exista si intre voi doi o foarte mare dragoste nu o distrugeti dar in schimb exista solutia pe care am luat-o si noi!
Iti doresc noroc in continuare si nu te mai gandi deloc la ceea ce se spune pentru ca aici intervine invidia omeneasca in schimb fii langa el tot timpul si nu apleca urechiile la fiecare ce spune asta va distruge dragostea.
kudika_18768
Postat pe 24 Iunie 2013 17:34
Pai si ce grad de rudenie exista intre tine si logodnicul tau, caci eu nu inteleg din mesajul tau?
kudika_32792
Postat pe 25 Iunie 2013 08:25
De la: kudika_32792, la data 2013-06-25 08:25:45Pai si ce grad de rudenie exista intre tine si logodnicul tau, caci eu nu inteleg din mesajul tau?
#

Acum am recitit titlul topicului si am vazut ca este vorba despre despre doi frati casatoriti cu doua surori, dar vroiam sa-ti spun, Valentina Diana, ca tu ai legatura de rudenie directa doar cu sora ta, in schimb, cumnatul iti este ruda prin alianta si nicidecum ruda de sange, deci nu ar trebui sa fie vreo problema sa ai copii cu logodnicul tau, care e fratele cumnatului. Sunt convinsa ca veti avea copii sanatosi, asa ca, parerea mea, nu ai de ce sa-ti faci griji.
kudika_32792
Postat pe 25 Iunie 2013 08:31
se spune ca avem legaturi de sange deoarece exista nepoata de doi anisori si am devenit rude... Se spune ca este aruncat nu stiu ce blestem peste acesta cu doi frati si doua surori nici macar preotul nu stie sa imi spuna de ce si cum!
kudika_18768
Postat pe 25 Iunie 2013 15:23
De la: kudika_18768, la data 2013-06-25 15:23:01se spune ca avem legaturi de sange deoarece exista nepoata de doi anisori si am devenit rude... Se spune ca este aruncat nu stiu ce blestem peste acesta cu doi frati si doua surori nici macar preotul nu stie sa imi spuna de ce si cum!
se spune se spune,,cn iti spune ,babele
prazlika
Postat pe 25 Iunie 2013 15:24
De la: kudika_18768, la data 2013-06-25 15:23:01se spune ca avem legaturi de sange deoarece exista nepoata de doi anisori si am devenit rude... Se spune ca este aruncat nu stiu ce blestem peste acesta cu doi frati si doua surori nici macar preotul nu stie sa imi spuna de ce si cum!


Acea nepoata e rezultatul legaturii dintre cumnatul tau si sora ta. Legatura ta de dragoste cu fratele cumnatului, n-are legatura cu relatia cealalta. Da, ar fi fost o problema, daca iubitul tau ti-ar fi fost ruda in mod direct, dar altfel nu ar trebui sa fie nicio problema.

Iar in ceea ce priveste blestemele, eu nu cred in asa ceva. Astea sunt doar niste superstitii babesti. Si ar fi bine pentru tine, daca n-ai mai crede in blesteme, farmece, vrajitorii, magii etc, nu de alta, dar poti pica in capcana vrajitoarelor si te trezesti jumulita de bani, si fara casa, si la mana vrajitoarei.
kudika_37357
Postat pe 25 Iunie 2013 15:28
Asta e o mare prostie!Ce treaba ai tu ca sora ta e casatorita cu fratele lui? daca faceati nunta dubla ce mai era? nu exista nimic care sa interzica aceasta relatie
anq_92
Postat pe 27 Noiembrie 2013 11:31
asa ca liber la "cuplaje" daca nu exista nimic care sa interzica!
kiss_my_ass
Postat pe 27 Noiembrie 2013 15:16
Mai, acum mi-aduc aminte ca, atunci cand eram mica citeam povesti de genul 7 frati cu 7 surori, etc. Scrie in folclorul nostru ca se poa'
luchianramona
Postat pe 27 Noiembrie 2013 16:18


Am si eu o intrebare.Sunt in aceeasi situatie ca si tine.Au trecut ceva ani de cand ai postat mesajul si as vrea sa stiu daca te-ai casatorit cu el? V-a cununat preotul sau? Multumesc !
kudika_958795
Postat pe 24 Martie 2014 21:46
Am si eu o intrebare.Sunt in aceeasi situatie ca si tine.Au trecut ceva ani de cand ai postat mesajul si as vrea sa stiu daca te-ai casatorit cu el? V-a cununat preotul sau? Multumesc !


kudika_958795
Postat pe 14 Aprilie 2014 21:19
De la: kudika_18768, la data 2013-06-24 17:34:55buna valentina si eu ma chem tot valentina diana...Am citit povestea ta si sunt in aceeasi situatie, la fel ca si tine sora mea sa casatorit cu fratele cumnatului meu si au un copil. Eu si logodnicul meu suntem impreuna da patru ani si jumate dar in ciuda faptului ca toate rudele inclusiv familia mea au incercat toate modalitatile de a ne desparti pana cand mi-am facut un pic de curaj si am vorbit cu preotul din oras iar Domn Parinte crede ca nu este bine din cauza legaturii de sange si riscul este ca viitorii copii ai nostri sa iese cu malformatii adica Down... Noi in schim am decis amandoi sa traim impreuna fara a ne casatori si a adopta un copil pe care il vom iubi ca pe propiiul copil, din pacate realitatea este dura cand este la mijloc propriul nostru nucleu familiar :( .... Te pot sfatui daca chiar exista si intre voi doi o foarte mare dragoste nu o distrugeti dar in schimb exista solutia pe care am luat-o si noi!
Iti doresc noroc in continuare si nu te mai gandi deloc la ceea ce se spune pentru ca aici intervine invidia omeneasca in schimb fii langa el tot timpul si nu apleca urechiile la fiecare ce spune asta va distruge dragostea.


Daca nu exista o legatura de sange, atunci aceste riscuri nu exista.
Iar vorbind de riscuri, nu sindromul Down e problema, ci problemele genetice pe care fiecare le are, le mosteneste care pot fi in gene recesive [neactive]. Un copil provenit din 2 oameni inruditi genetici poate avea aceste gene active si poate dezvolta anumite probleme pe fond genetic [Down e mai putin una dintre ele si exista si un test genetic pentru Down in-utero].

Dincolo de asta, sunt foarte multe tari in lume in care casatoria intre veri primari este in regula.
Majoritatea caselor nobiliarea au practicat casatoria intre veri primari.

Si nu continuati sa subestimati crunta prostie populara de care dau dovada multi oameni, sau chiar 'lideri' in comunitate.

PS: Deci regula e repet, sa nu existe legatura genetica, de 'sange'.
Casatoria nu creaza legatura de sange intre soti, ca ala te saruta la sfarsit ... nu incepe sa-ti suga sangele ca un vampir [si viceversa].
Reveille
Postat pe 27 Mai 2014 04:49
Deasemenea, cand cineva iti zice sa nu faci ceva pentru ca aduce rusine asupra acelei persoane [d-soara a carei mama i-a spus sa nu se casatoreasca ca ar face-o de rusine], tineti minte ca nu acea persoana va trebui sa traiasca cu consecintele deciziei pentru tot result vietii.

Acesta e egoism pur.
Reveille
Postat pe 27 Mai 2014 04:51
Sunt n aceasi situatie de la varsta de 14 anii si sora mea mai mare a fost prima acum au trebut 11 anii de cand suntem impreuna .intradevar am trecut prin multe cu el si despartirii .dar acum avem o fetita impreuna de 3 anii si i multumesc lui Dumnezeu e sanatoasa ..sfanta scriptura nu accepta casatoria de sange .dar reguliile bisericestii au interziso ,,,,dar intodeauna mam rugat la Dumnezeu , daca e pacat sa imi scoata pa altcineva in cale .dar Dumnezeu ma bhine cuvantat cu un copil sanatos si frumos ....lui sora m nu ia convenit de relatia asta si nici cumnatului. Au optat mult sa ne desparte neau batut chiar eram niste copii dar am mers mai departe si suntem si de ernie roma
kudika082992
Postat pe 27 Iulie 2014 04:04
Hei,si eu sunt in aceeasi situatie de 6 ani,sufar enorm in fiecare zi ca nu il am langa mine,as vrea sa.mi raspunda cineva care a continuat relatia si sa casatorit.as vrea sa stiu daca e totul ok???
Alina_Ele_Na_1
Postat pe 22 Noiembrie 2015 23:54
Buna Valentina,
si eu sunt in aceeasi situatie de 3 ani.. parintii lui au acceptat situatia insa ai mei nici in ziua de azi.. ba chiar cu 2 luni in urma tati a facut o comotie cerebrala si a murit si toata lumea da vina pe relatia noastra .. ma simt vinovata si in ziua de azi, dar il iubesc pe baiatu asta enorm si chiar am programat si nunta(pe care am anulato in urma celor intamplate) si nu ma vad cu nimeni altcineva langa mine decat cu el ... am fost si la un preot si mi-a zis ca nu e bine pentru ca suntem frati prin duh si ca nu o sa ne mearga bine in viata.. altii ne-au spus ca o sa aiba de suferit copii nostrii.. nici eu nu stiu ce si cum sa fac !!
kudika_997321
Postat pe 4 Decembrie 2015 14:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu inteleg de ce mai vrea sa continuam. 5 De la: mimien 11 Februarie 2014 11:58
ce parere aveti? 3 De la: tematoare 3 Septembrie 2010 14:49
Ce faci atunci când te îndrãgostește de vecinul tau? 18 De la: Ame_li 26 Septembrie 2013 13:17
ce sa faac?:(( 25 De la: florinbb 3 August 2009 14:06
secretul varvatilor puternici 8 De la: GYPSI 6 Martie 2010 20:28