Setari Cookie-uri

Poveste de viata........ajutati-ma sa inteleg?

Sunt o femeie normala cred cu bune si rele,cu satisfactii si insatisfactii,cu bucurii si necazuri,dar care toata viata a dorit sa intalneasca acea mare iubire,acel cadou pe care il astepti de la viata,cand imi pierdusem speranta a aparut era asa cum imi doream,sau poate in vis imi creeasem imaginea lui,a fost dragoste la prima vedere,acea dragoste nebuna,care te face ca toate principiile de viata de pana atunci sa dispara,sa il vrei doar pe el.Ne-a unit aceleas dorinte ,aceleasi vise,eram doua jumatati perfecte,Nu ne venea sa credem ca gasisem unul in celalalt ce ne doream.Eu cu o casnicie de 25 de ani,dar de care nu ma mai leaga decat trecutul si dorinta de a avea o familie,el cu o casnicie ratata,de care il lega,suferinta unei sotii care intre timp a decedat...........M-am rugat pt el ,pt fam lui sa ii fie bine,pt ca daca fam ii era bine ,noua ne era bine.........A fost bine ,perfect,dar dupa moartea sotiei lui sa schimbat complet........simnt ca nu mai sunt aceias fem pt el,nimic din ce a fost nu ne mai leaga,acum am devenit doar doi strainii care schimba amabilitati,au diparut msj lui,telefoanele lui,iar uneori imi inchide fara a spune nimic ,Ajutati-ma sa inteleg unde am gresit.........unde a disparut acel vis implinit?Il rog sa ne vedem sa vb ,sa inteleg ce se intampla dar refuza.........spunand sa am rabdare.Este omul alaturi de care am descoperit ce inseamna iubirea,tandretea,respectul,m-am descoperit pe mine ca femeie...........stie ce inseamna pt mine............dar eu ce sa fac.....?cat sa astept?cata rabdare sa am?Cum sa trec mai departe ?pt ca in fiecare chip il caut doar pe el,si nimeni nu ii seamana.Nu stiu ce sa fac si cum sa ma port cu el,nu stiu decat ca il iubesc dar el...?
vaalmy
Postat pe 4 Martie 2010 12:21
ce sentimente mai avea el pentru fosta sotie? inca o mai iubea? daca da probabil tu ai fost ca un fel de alinare pentru el..o evadare din suferinta...acum ca ea nu mai e...poate ii duce dorul, poate nu se poate obisnui cu absenta ei..poate are nevoie sa fie o perioada singur ...poate el nu nutrea pentru tine aceleasi sentimente pe care le nutresti tu pentru el si de asta incearca poate sa te indeparteze pentru ca nu-ti mai poate oferi ceea ce-ti doresti...ar fi multe ipoteze in povestea ta...raspunsul il poti gasi in tine analizand intreaga relatie dintre voi sau il poti gasi la el daca este dispus sa-l ofere. de obicei oamenii apeleaza la metoda indepartarii a indiferentei pentru ca e enorm de greu sa-i spui cuiva ca nu-l mai vrei.
hayati
Postat pe 4 Martie 2010 14:12
Inainte de a incerca sa-mi dau cu parerea asupra povestii tale, o sa iti spun ce am inteles. E putin incalcita la inceput, sper sa fi inteles bine.
Doi oameni liberi, amandoi cu esecuri in casnicie, se intalnesc si se redescopera pe sine, apoi unul pe altul, traiesc o poveste aproape perfecta de dragoste si, dintr-o data se trezesc din vis. Pe el il trezeste moartea sotiei, pe tine te trezeste indiferenta lui.
Buuun, cam asta am inteles eu.
Totus, mai departe folosesti termenul de "sotie" cand te referi la moartea acelei femei. Prin urmare, mai erau sau nu casatoriti cat timp voi va traiati iubirea? Daca da, pe langa socul suferit de decesul ei.. probabil ca au fost si ceva cuvinte de despartire care l-au dat peste cap. Si, intr-adevar ar avea nevoie de timp sa-si revina. Poate e vorba si de asumarea unei vine, ca a inselat-o in timp ce ea era pe moarte... nu stiu.
Sigur ca tot ce poti face tu este sa-i fi alaturi. Insa.. DOAR daca el te vrea alaturi. Altfel, atata timp cat el refuza sa-si deschida sufletul (desi obisnuia s-o faca) eu cred ca il indepartezi.
Orice deces al unei persoane dragi cere timp pentru vindecrea ranilor. Acorda-i acest timp. Stai in umbra. Daca soarta are planuri pentru voi .. atunci te va cauta el.
Asta as face eu...

Pe de alta parte, se spune ca nu risti, nu castigi. Cred totusi ca, uneori, varsta nu ne mai permite sa facem din viata o loterie. Ca stim ce ne dorim si ce nu. Sigur ca in final, tu vei decide ce "strategie" adopti. E insa foarte greu sa actionezi dincolo de o usa permanent inchisa.
rashela
Postat pe 4 Martie 2010 14:42
sincer te compatimesc pentru dragostea eterna care o porti in sufletul tau.........pentru el.dar nu tiai pu intrebarea de ce el procedeaza asa?eu cred ca sa indepartat asa de tare de tine fiindca atunci cind ia murit sotia el sia dat siam ca inca tinea la ea si o iubea...............si acum sufera faptul ca a murit..........ar trebui sai dai un timp ca el singur sa reflecteze asupra la ceea ce face.......si chiar dacai asa cum ai zis tu ca va iubeati..el simgur se va intoarce.nul presa de loc.caci lui inca ii mai greu decit tie..tu daca iubesti vei astepta cint va trebui.dar nu trebuyie] in fiecare zi sal suni si sal intrebi cind te vei intoarce la mine?sau altceva.si nu te ingrijora ca totulla vi bine
kudika136210
Postat pe 4 Martie 2010 15:52
Trebue sa ai rabdare ptr ca. trece printr-o perioada grea a vietii sale.Nu mai fa nici un pas spre el, lasai un timp de gindire pina isi va reveni.Si daca intradevar te mai iubeste, va veni el sa te caute.
kudika098645
Postat pe 4 Martie 2010 16:01
Multumesc din suflet pt comentariul tau si iti voi rasp la cateva din intreb tale.Inca erau casatoriti,ea era in viata iar pov noastra sa desfasurat in ultimile 2 de viata ale ei.Intradevar mi-a spus ca se simnte vinovat si abia acum dupa ce (ea) nu mai este isi da seama ce a pierdut.Intre ei nu mai era dupa spusele lui decat prietenie si de mult timp cativa ani.
vaalmy
Postat pe 5 Martie 2010 17:04
Multumesc pt raspunsul tau ..........iti voi mai da cateva detalii poate asa ma vei intelege mai bine.......Din spusele lui intre ei era doar o rel de prietenie,dar dupa decesul ei tot el a spus ca ,,abia dupa ce3 pierzi un lucru iti dai seama de valoarea sa ''Povestea mea poate nu are final,poate timpul va rezolva si imi va rasp intrebarilor,acum ce am de la el sunt telefoanele pe care i-le dau...........si la care imi rasp totdeauna..........nu sunt zilnice la 2/3 zile pt ca mi-a spus sa il sun oricand.....dar acum tot ce vb sunt generalitati ,nimic despre noi ....................MULTUMESC DIN SUFLET..............
vaalmy
Postat pe 5 Martie 2010 17:13
femeie normala ce esti, ia murit sotia!! pe care cu siguranta a iubit-o. lasa-l in pace un timp, atat cat va crede el ca e necesar .
dragdana
Postat pe 6 Martie 2010 22:47
De la: vaalmy, la data 2010-03-05 17:13:09Multumesc pt raspunsul tau ..........iti voi mai da cateva detalii poate asa ma vei intelege mai bine.......Din spusele lui intre ei era doar o rel de prietenie,dar dupa decesul ei tot el a spus ca ,,abia dupa ce3 pierzi un lucru iti dai seama de valoarea sa ''Povestea mea poate nu are final,poate timpul va rezolva si imi va rasp intrebarilor,acum ce am de la el sunt telefoanele pe care i-le dau...........si la care imi rasp totdeauna..........nu sunt zilnice la 2/3 zile pt ca mi-a spus sa il sun oricand.....dar acum tot ce vb sunt generalitati ,nimic despre noi ....................MULTUMESC DIN SUFLET..............


Ai incercat si varianta sa astepti sa fii sunata? Sigur ca-ti raspunde, sigur ca e politicos si se vorbesc doar generalitati.. pentru ca e un barbat in doliu, pe de o parte si o femeie foarte indragostita, de cealalta parte. Presupun ca ai pierdut in viata pe cineva foarte drag. Nu-i asa ca numai de "generalitati" la telefon nu ai nevoie? Cand am spus mai sus sa stai in umbra, sa-l lasi sa-si duca durerea pana la capat.. insemna un fel de tacere toatala. Telefoanele agaseaza. Pentru ca ma obliga sa fiu politicoasa cand eu numai de asta nu am chef. Asta e ideea! Asteapta sa fii sunata.
In preajma Craciunului vorbeam pe mess cu o persoana care urma sa vina in vacanta la mine. Si, in timp ce vorbeam a primit un tel de la autoritatile din Bulgaria care-l anuntau ca sora si nepotul lui s-au facut zob la granita cu RO intr-un accident de circulatie. Nici macar acum, dupa lunile care au trecut, eu nu am curajul sa vorbesc despre o "vacanta" aici. Astept s-o faca el cand mintea ii va fi la asa ceva. Si nici macar nu se punea problema de ceva intim. Ce sa mai zica un barbat care isi jeleste sotia si e cautat de o femeie care-l iubeste cu pasiune?
rashela
Postat pe 7 Martie 2010 03:11
cand iubesti nu mai conteaza nivelul social....dar din pacate in ziua de zi toti pun accent pe chestia asta....chiar pacat
freakbabe
Postat pe 7 Martie 2010 06:11
CRED CA SUFERA DE SINDROMUL VINOVATIEI....SE SIMTE VINOVAT CA A TRADAT-O IN ULTIMELE CLIPE... SAU POATE CA A REALIZAT CAT DE ULT O IUBEA DOAR CAND A PIERDUT-O, POATE II SIMTE DOAR LIPSA... EU CRED CA TE IUBESTE,DAR ARE NEVOIE DE UN TIMP SA TREACA PESTE ATA...DACA MERITA,OFERA-I ACEL RAGAZ!

SPER CA TOTULVA FI BINE INTE VOI!
amircristian
Postat pe 16 Martie 2010 19:12
Ai rabdare! Pentru nimeni pe lumea asta nu e usor sa treaca peste moartea sotiei, chiar daca tu spui ca aveau o casnicie ratata. Puterea obisnuintei este imensa! S-ar putea , nu stiu, sa simti un gol imens in suflet in momentul in care iti pierzi jumatea, chiar daca ai impresia ca nu era ceea ce iti doreai, sau nu te intelegea. Sa stii ca e cumplit sa intri intr-o casa goala, sa nu te intimpine nimeni in usa, chiar daca ai vrea sa vezi o alta fata. Poate ca el se gindeste la tine, la fel de mult cum te gindesti tu la el. Dar sentimentul de vinovatie fata de situatia in care se afla cind a decedat sotia lui, adica avea o relatie cu tine (cu toate ca nu ar avea niciun sens sa se simta vinovat, din punctul meu de vedere), il face sa stea putin retras, sa-si plinga putin de mila, sa-si linga ranile. Nu te ingrijora, da-i putin spatiu, nu-l sufoca! Va veni inapoi la tine, daca te iubeste, atunci cind va fi pregatit. Lasa-l sa hotarasca singur ce va face in viitor, si , daca va este sa fiti impreuna, acest lucru va veni de la sine. Pt ca inteleg ca nu sunteti la virsta adolescentei, sunteti oameni maturi, in toata firea si nu va mai flutura mintea aiurea. Nu-l sufoca cu telefonul, este cel mai enervant lucru de pe planeta! Te va suna el, lasa-i aceasta alegere. Si, daca nu va fi sa fie, inseamna ca asa a hotarit destinul. oricum cred ca trebuie sa fii multumita ca ai avut sansa de a-ti intilni marea iubire, chiar daca nu va fi mai mult. Sa stii ca nu multi oameni au parte de asta , macar odata in viata! Asa ca ...Succes!
Andreia2010
Postat pe 18 Martie 2010 09:56
pt vaalmy: omul realizeaza ce a avut langa el abia dupa ce a pierdut. asta s-a intamplat cand ssi-a pierdut sotia......poate a realizat cat de mult a gresit fata de ea,ca nu merita sa o insele,ca o iubea si ca era o femeie deosebita. de aceea acum nu te mai vede pe tine...poate are remuscari fata de sotia decedata...nu mai vrea nimic....trece printr-o perioada foarte grea.
Corina1205
Postat pe 18 Martie 2010 18:56
Draga Valmy, rabdarea este cea care te poate ajuta acum. Traieste din clipele de vis pe care le-ai avut cu el. Scrie-ti un jurnal si povestind, retraieste-ti povestea. Daca mai exista canalul de lumina dintre voi, el se va intoarce la tine.
Te rog, ce virste aveti ?

prinsa
Postat pe 24 Martie 2010 16:22
Ai putina rabdare,lasa-l un pic sa treaca peste suparare,nu-l mai cauta un timp.
cami_goanga10
Postat pe 8 Aprilie 2010 00:46
Sincer nu stiu cum tu o femeie maritata timp de 25 de ani ai intrat intr-o relatie cu un barbat a carui sotie era pe moarte ! Pina la urma greseala si incorectitudinea se plateste.
kudika1993
Postat pe 8 Aprilie 2010 16:03
nu inteleg de ce trebuie sa pierzi pe cineva ca sa constientizezi ...ca il iubesti sau nu ???
pt mine rationamentul e simplu ...iubesc sau nu iubesc !!!!
si apoi ....viata merge inainte....regretele sunt tardive si nimic nu o mai poate aduce inapoi, asta inseamna ca el s-a oprit din a trai???hhhmmmm
ninushk
Postat pe 8 Aprilie 2010 19:13
Acuma sigur ca pt. Dumnezeu fiecare creatura este unica, dar, de fapt, nu este nimeni ca Dumnezeu. Sigur, il iubesti, se mai intampla, asa, sa ne indragostim, dar puteti deocamdata sa fiti doar amici. Mi-a zis un preot calugar franciscan catolic ca cununie peste cununie nu este valabil. Pana nu i-a murit unei persoane sotul sau sotia, nu se poate casatori din nou.
Vezi, la ortodocsi nu se stie, nu se spune asta. Sunt lasati bieti oameni sa-si faca iluzii. Sigur, asa, se mai intampla, nu zic ca nu.
kudika081126
Postat pe 9 Aprilie 2010 00:34
Eu cred ca daca insemna ceva acei 2 ani pentru el (si cred ca a fost din ce povestesti tu) nu trebuia sa te indeparteze, din contra daca comunica cu tine trecea mai usor prin suferinta pricinuita prin decesul sotiei.
Ce sentimente de remuscare are acum, cand mergea si se intalnea cu tine nu-l mustra constiinta ca femeia lui e bolnava si el se duce la intalnire?
Mai bine sa spuna lucrurilor pe nume, nu sa dea bir cu fugitii !! Ati avut totusi o relatie de 2 ani, nu 2 luni !!
Sau ii este teama de cunoscuti ca vor afla adevarul si-l vor condamna pentru ceea ce i-a facut sotiei lui?
Altfel nu se explica de ce s-a retras brusc din relatie.
Sau are alte ganduri, sa lase sa treaca ceva timp, apoi sa te prezinte copiilor (daca are) ca vrea sa-si refaca viata. Dar trebuie sa comunice cu tine ca sa stii si tu ce planuri are.
quantex
Postat pe 13 Aprilie 2010 11:13
Numele meu este Cristina sunt aici sa va citesc cartile. Va pot ajuta sa faceti schimbarile care sunt potrivite. Fac preziceri detaliate pentru viitor. Raspund intrebarilor, telul meu este sa luminez si sa inspir. Cu totii suntem familiarizati cu ideea ca exista si altceva dincolo de realitatea simturilor si instinctiv ne luptam sa ajungem dincolo de aceste limitari. Cateodata ne agatam inimile de o anumita persoana, slujba, situatie si devenim captivi ai mintii pentru ca refuzam sa acceptam ca un anumit lucru nu se va intampla niciodata si continuam sa speram si sa pierdem timp pretios din viata, luni sau chiar ani, pana devenim cinstiti cu noi insine si acceptam adevarul situatiei noastre. Iar atunci, tarotul poate deveni folositor.
Pt. mai multe detalii va rog sa intrati pe site-ul http://tarotkitty.webs.com/

Cristinakitty
Postat pe 20 Aprilie 2010 15:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu 21..el 33 19 De la: Valy90 2 Aprilie 2011 13:14
cine vrea o coffe cu lapte??? 34 De la: PICCKARD 16 Noiembrie 2011 16:00
Noi doi impreuna...separat 10 De la: cristina_coman69_pearl_cris 23 Iulie 2009 16:18
nu stiu ce sa fac.... 35 De la: kudika086580 27 Decembrie 2009 21:54
un sfat....va rog.... 10 De la: pickard 30 Iulie 2011 20:56