Setari Cookie-uri

Dumnezeule ce am patit???va implor ajutati`ma

stai ;inistita o sa-ti treaca.cel mai bine sa te duci la un doctor. dar nu te speria, nu e nimic grav.
furnicutza_alina_dobre
Postat pe 30 August 2009 09:15
stai calmaaa..... e ceva obisnuit la aceste medicamente! ma faceti sa rad ca asa tare va speriati si repede la medic (desi eu sunt medic)...nu ar trebui sa dau asa sfaturi!! dar aceste sangerari(spotting se numesc) sunt normlae in 25% din cazuri.chiar daca nu ai mai patit, stai linistita.evident potit schimba anticonceptionalele desi aceste efecte advrese la unele femei apar si la cele mai scumpe medicamente!!dar poate tie nu iti priesc astea fii linistita.
driulia
Postat pe 30 August 2009 09:20
nu te speria, e normal.Contraceptivele de urgenta iti dau totul peste cap O saptamana maxim si iti trece.Si contraceptivele normale iti pot deregla hormonii si pot aparea sangerari anapoda.....dar Escapelle ?
Sa-ti bagi bine in capsorul ala al tau sa nu mai faci asa ceva !
Una e ca tragi o sperietura, vai de capu' tau...soc nu altceva ! Dar ar trebui sa fie invatatura de minte !
Alta e ca daca ai facut-o cu un oarecare ...mai iei si ceva boli cu transmitere sexuala !
anonim12345
Postat pe 30 August 2009 09:31
Mda, un bun bun subiect de forum, mai ales ca totul in zilele noastre se face individual. De ce sa cer sfatul medicului cand pot capata un sfat neavizat de pe forum sau mai grav sa cer unor necunoscuti ajutorul. BRAVOO fetelor, mamele voastre trebuie sa fie mandre de voi.
Pentru ce si-or fi tocit unii coatele prin facultate, cand totul e atat de simplu ...dai search si primesti raspunsuri din "carti":))
snowflower
Postat pe 30 August 2009 09:45
in loc sa ceri sfaturi unor necunoscuti, nu crezi ca este mult mai bine pentru tine sa ceri sfatul unui medic? crezi ca noi sti mai bine decat un medic ce se intampla cu organismul uman? cel mai bine, du-te la un medic, poate fi ceva grav sau mai putin grav. cu sanatatea nu te joci
buburuza09
Postat pe 30 August 2009 09:49
du-te la un ginecolog, numai el este in masura sa iti spuna daca este o reactie adversa sau alceva
arm_ramona
Postat pe 30 August 2009 10:10
cred ca doat trebuie sa te linistesti. Corpul uman e atat de ciudat, sa nu faci niciodata pariu cu el
cristiana_T_
Postat pe 30 August 2009 10:14
stai calma ... si o prietena de-a mea a patit la fel.. abia i se terminase menstruatia a luat escapelle si apoi i-a venit iar asa ca nu ai de ce sa te sperii
roxxye
Postat pe 30 August 2009 10:16
Nu trebuie sa te sperii,chiar daca nu sunt scrise asemenea reactii adverve pe prospect ele pot aparea in cazut anticonceptionalelor "post", stiu o prietena care are de fiecare data menstruatie dupa un astfel de medicament
angellove28ro
Postat pe 30 August 2009 10:17
Asha se intampla ! mie de fiecare data dupa ce iau pilula de urgenta imi apar sangerari...si ma tine cam 2 zile...
lydi
Postat pe 30 August 2009 10:18
Escapelle contine o doza foarte nare de progesteron (unul din hormonii feminini, celalalt se numeste estrogen). Progesteronul, atat cel produs de organism cat si cel luat din medicamente, are rolul de a desprinde mucoasa care "tapeteaza" uterul. Aceasta mucoasa are multe vase de sange si astfel apare sangerarea (din ciclul menstrual sau in cazul tau provocata de Escapelle).
Daca mucoasa uterina s-a desprins atunci-ovulul fecundat sau nu-nu mai are unde sa se implanteze si astfel eventuala sarcina nu mai are unde sa se implanteze.
In concluzie sangerarea este normala.
Dar aceasta metoda trebuie folosita cat mai rar fiindca poate conduce la grave tulburari hormonale. Si chiuretajul poate duce la modificari locale grave. Deci trebuie sa previi necesitatea recurgerii la una din aceste metode. Ginecologul sau medicul de planificare familiala iti poate spune cum. La medicul de planificare familiala nu te costa nimic, nu-ti trebuie programare, doar sa ai buletinul.
Pilulele contraceptive se folosesc din 1960. Daca faceau atat de mult rau, femeile din lumea intreaga le-ar mai fi folosit? In atatia ani nu auzeau ca pilulele iti fac rau? Mai mult, pilulele moderne iti pot trata si alte afectiuni. Iar in cazul relatiilor sexuale ocazionale foloseste si un prezervativ.
Ai grija de tine!
bb_frnt
Postat pe 30 August 2009 10:19
cand am primit mailul de la Kudika am crezut k e ceva serios. Calmeaza-te fetita. Reactia poate fi de la orice. Eu am un implant anticonceptional in brat si prima oara dupa ce l-am pus am avut ciclu de doua luni (!!!), am fost la doctor, mi-a dat pastile si s-a reparat. depinde de organism, nu trebuie sa-ti smulgi parul din cap, du-te la un doctor si probabil ca o sa-ti zica ca ai o raceala sau ca pastila pe care ai luat-o a reactionat intr-un fel deosebit cu organismul tau. si mie mi s-a intamplat sa am ciclu o saptamana si dupa inca o saptamana sa imi vina din nou, se intampla, nimic nu functioneaza ceas in organismul uman.
sylphaen
Postat pe 30 August 2009 10:22
nu te speria, pastila de a doua zi, fie cã e escapelle, fie cã e postinor dã mereu reacþii adverse destul de neplãcute, ºtiu o prietenã care a avut o hemoragie destul de mare mai mult de o sãptãmânã. nu lua astfel de pastile mai des de douã ori pe an pentru cã afecteazã echilibrul endocrin al organismului. acum stai liniºtitã, du-te la doctor dacã te face sã te simþi mai bine, ia calciu cã te ajutã dacã e sângerarea prea puternicã ºi ai grijã în continuare! multã sãnãtate
jewelynne
Postat pe 30 August 2009 10:23
O singura data am luat Postinor si Dr.ginecolog mi-a zis sa numai iau niciodata ptr ca in doua pastile sunt atatia hormoni cat in toata folia de anticonceptionale.....asa ca....alege alta metoda.De reactii adverse nu mai vorbim,le-am avut pe toate...
Succes la doctor si nu mai fi asa panicata.Eu am riscat ptr ca aveam deja o extrauterina si ptr prostia mea nu mai vroiam alta.
kudika008999
Postat pe 30 August 2009 10:26
Toata lumea zice du`te la medic... nu`i chiar asa.... si eu am luat Postinor, nu e bine sa faci exces de ele, maxim de 2 ori pe an, am inteles ... si da e foarte normal sa iti vina ciclul dupa 1 saptamana... iti dai seama, tu luandu`le trebuie sa elimini acel ovul care nu se va mai fecunda, si cum altcumva se elimina prematur, decat prin ciclu? nu mai sta acele 28 de zile sa isi faca tot ciclul de dezvoltare, este eliminat imediat, asta este si ideea medicamentelor.. asa cum credeai ca actioneaza? k zana cea buna?
krysaa
Postat pe 30 August 2009 10:33
cred ca majoritatea barbatilor ....sunt inconstienti
dar macar ....
nu ii lasati sa fie inconstienti ...pe sanatatea voastra.
(cred ca "tema ..nu suport prezervativul" am auzit-o cu toate....
dar in mom in care luam acele medicamente.......ne distrugem cu mana noastra.
un prezervativ...nu omoara pe nimeni
medicamentele de a doua zi si chiar anticonceptionalele ...omoara - la figurat si la propriu....
in timp.


femei din toata lumea uniti'va!! faceti front comun si starpiti samanta barbateasca, acesti mincinosi care nu suporta prezervativele si manipuleaza psihicul femeilor care incep sa se distruga
ce porci, ce javre, ce amibe dobitoace
(nu e prima data cand cineva ma crede..asa ca e o gluma, nu incepe sa faci spume degeaba ca sunt scumpe ingredientele)
felixcat
Postat pe 30 August 2009 10:42
si eu am patit la fel ca tine si de atunci prefer sa folosesc prezervativul decat sa mai ajung la medic.am renuntat de 4 ani la anticonceptionale ( dupa 4 ani de folosinta) si nici pastila de a doua zi nu o mai iau in viata mea.Prezervativul e mult mai sanatos.Ceea ce ai patit tu e o dereglare hormonala care te va lecui de pastila de a doua zi.Evident ca trb sa mergi la doctor pt ca trb sa-ti dea niste pastilute care-ti vor opri sangerarea si te vor regla hormonal.Oricum inca vreo 3 luni vei avea de tras pana organismul va reintra in normal.Sper sa inveti ceva din lectia asta care sa te ajute pe viitor sa fii mai atenta cu propriul organism.O clipa de placere costa si nu cred ca merita sa suferim atat.Explicai partenerului tau ca e mai bine pt tine sa folositi prezervativul iar daca te iubeste si nu e batut in cap va intelege si va respecta asta.Multa sanatate si ai grija de tine!
sweetydelcina
Postat pe 30 August 2009 10:45
draga mea eu am patit acelasi lucru cu postinor,e normal sa iti vina ciclul,uneori vine imediat dupa ce ai luat pastiluta,alteori mai repede,ideea este ca iti deregleaza menstruatia.
In cazul in care iti vine f mult,mai mult ca la un ciclu normal poti sa te alertezi si samergi la medic dar daca iti vine normal nu aoi de ce sa te ingrijorezi,e ciclul tau normal
Ar fi bn sa nu mai folosesti o astfel de metoda ca iti da tot organismul peste cap si eu am mai luat si vreo 2 kg in plus in cateva zile....tot o reactie adversa
alinatamara
Postat pe 30 August 2009 10:46
cam cata rautate poate exista intr-un om?? cand e vorba de a judeca un om suntem primii, iar cand e vorba de sfaturi nu trimite nimeni niciun comentariu. sa o judece altcineva pt faptul ca nu s-a dus la medic si nu voi sunteti in masura sa faceti asta!
alexa1_st
Postat pe 30 August 2009 10:52
stai linistita ca nu se intampla nimic...din cauza faptului ca ai luat o pilula contraceptiva,in organism se produc niste schimbari pe termen scurt,care pot incepe de la ameteli,voma,dureri de cap ...pana la sangerari...asta daca nu le-ai avut pe toate inca.organismul s-a dereglat putin diin cauza menstruatiei...dar stai linistita in orice caz ca este normal si eu am patit la fel.:*
llaurette
Postat pe 30 August 2009 10:53
De la: glumeatza, la data 2009-08-15 11:43:53Sambata trecuta mi`a trecut ciclul,iar luni am luat un escapelle dupa un contact sexual.Iar azi (15 august) adica la o sapt dupa ce mi`a trecut ciclul,mi`a venit iar!!! va implor spuneti`mi ce as fi putut pati???am citit ff atent reactiile adverse si nu zicea ca poate veni ciclul mai rpd si mai ales dupa o sapt.....:(( stiti careva??k stau in casa si plang k nebuna :((


buna,

sfatul meu este sa te duci la doctor. asa stai si tu mai linistita si nu iti mai faci atatea ganduri.
daca esti insarcinata si ciclul iti vine peste? ce faci daca afli ca esti insarcinata si este prea tarziu?
eu stiu pe cineva nu din vb care a avut ciclu si si a dat seama la 6 luni ca este insarcinata si a trebuit sa pastreze copilul dupa ce ca are si o situatie familiala cam.......deci dute si consulta un ginecolog.bafta si sa ne ti la curent.
nicoletadina
Postat pe 30 August 2009 11:13
iubita mea.....daca sambata ti-a venit ,luni de ce ai mai luat escapelle?trb sa mergi la dr sa iti explice si cum este cu faza asta cu ramasul insarcinata dupa menstruatie.vei fi surprinsa sa aflii ca nu ai cum la 2 zile dupa trecerea menstrei sa ramai .cred ca esti cam mica si ar trb sa o iei cu inceputul....putina educatie sexuala n-ar strica.sunteti din ce in ce mai mici si in loc de medic gasiti prietene
elisaserban
Postat pe 30 August 2009 11:25
.
...lasa google.....fuji la doctor:)

kudika021702
Postat pe 30 August 2009 11:26
Esti bolnava fato... am crezut ca ti-a murit cineva... ce sperii lumea in halul asta?
s_crisstina
Postat pe 30 August 2009 11:46
Aceste pastile sunt avortive!!!! asta nu scrie in prospect? De fapt toate anticonceptionalele orale sunt avortive. Impiedica ovulul fecundat sa se lipeasca pe uter.
Prezervativul, si metoda temperaturiib sunt cele mai normale....
Dar ce sa faci cu dragostea asta ,e mare, sau hormonii ,zburda prin tot corpul.....tre sa ii potilesti....
clucimagda
Postat pe 30 August 2009 11:48
eu stiu k peste o sapt dupa ce iei escapelle tre sa iti vina menstruatia... deci nu te speria ...O sa ti se deregleze perioada in care iti venea deobicei...in rest totu ok
Alinaabc
Postat pe 30 August 2009 11:58
hei eu zic sa faci si un test de sarcina,asa am patit si eu odata si ma sperisem grav..dar se pare ca a fost doar o dereglare a ciclului,dupa mai bine de 1 an de zile,in care mi-a venit in aceeasi zi a lunii.take care!!
anicik_anicik
Postat pe 30 August 2009 11:59
du-te la farmacie si ia-ti niste hemostatice.sunt niste injectii sau du-te la un ginecolog
serenaa20_ro
Postat pe 30 August 2009 12:01
si mie mi sa intamplat asa cva..akm in 13 mam imbolnavit preima data pe luna asta..si akm in 26 mam imbolnavit iar..dup ce mam culcat cu prietenul meu..am fost bolnava pana ieri..si sa sti ca akm a2a oara cand mam imbolnavit..mi-a venit ft mult..inainte nu imi venea atata..si am intrebat o prietena..ea mi=a zis ca poate fi doar o dereglare..sau poate fi un chist cva..
poate ca si u ai doar o simpla dereglare..sau poate fi cva mai serios..totusi ar trebui sa mergi la un control..nu are rost sa plangi..
aleskumpica
Postat pe 30 August 2009 12:03
mami,cati anisori ai??
poate ai fost la plaja si ai racit...du te la doctor.macar sa afli ca n ai nimic.gravida n ai cum sa fii...
maria_tanase
Postat pe 30 August 2009 12:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Calitate inainte de cantitate 1 De la: kudika_1033994 9 Septembrie 2018 02:31
pastile pentru cresterea apetitului sexual? 40 De la: timisoara64 25 Ianuarie 2010 12:34
anticonceptionale 7 De la: khristina1987 25 Iulie 2009 18:00
Relatie discreta si placere reciproca 45 De la: kudika_13295 16 August 2012 18:41
buna seara! 2 De la: _oktober_ 9 Mai 2010 20:44