Setari Cookie-uri

nu stiu ce se intampla cu mine

De la: thadoog, la data 2009-08-28 19:40:07
De la: micnegrusiurat4, la data 2009-08-28 19:37:28
De la: micnegrusiurat4, la data 2009-08-28 19:34:06
De la: thadoog, la data 2009-08-28 10:42:46bai mignegrusioratule ,,vb frumoss ca te pleznesc de-ti sare broasca aia in balta


:


nu cred ca ai vrut sa mi te adresezi asa......cred ca ai gresit.....
haaaaaaaa da pai cumm ,,vezi-ti de treaba ,,hai sa mentinem un limbaj decent


aham.....parca asa mai merge.....vorbeste in continuare decent..................................................
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 28 August 2009 19:57
haaaa ma papusica mica stai bland
thadoog
Postat pe 28 August 2009 20:05
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:05:07haaaa ma papusica mica stai bland


doguleeeeeeeee mancatziasssssssssss iar se agita corasonul in tine?
anybody
Postat pe 28 August 2009 20:08
De la: anybody, la data 2009-08-28 20:08:42
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:05:07haaaa ma papusica mica stai bland


doguleeeeeeeee mancatziasssssssssss iar se agita corasonul in tine?
tu care mai esti mai enibadiule
thadoog
Postat pe 28 August 2009 20:10
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:10:11
De la: anybody, la data 2009-08-28 20:08:42
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:05:07haaaa ma papusica mica stai bland


doguleeeeeeeee mancatziasssssssssss iar se agita corasonul in tine?
tu care mai esti mai enibadiule


cum nu-ti amintesti de mine?..................nu-ti amintesti cum ne iubeam ca doi nebuni sub clar de luna mancatziassssssssssss?
anybody
Postat pe 28 August 2009 20:12
De la: anybody, la data 2009-08-28 20:12:46
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:10:11
De la: anybody, la data 2009-08-28 20:08:42
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:05:07haaaa ma papusica mica stai bland


doguleeeeeeeee mancatziasssssssssss iar se agita corasonul in tine?
tu care mai esti mai enibadiule


cum nu-ti amintesti de mine?..................nu-ti amintesti cum ne iubeam ca doi nebuni sub clar de luna mancatziassssssssssss?
aaa estii femela,,,,okk pai ce am zis ,,,sa nu mai vb urat
thadoog
Postat pe 28 August 2009 20:14
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:14:23
De la: anybody, la data 2009-08-28 20:12:46
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:10:11
De la: anybody, la data 2009-08-28 20:08:42
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:05:07haaaa ma papusica mica stai bland


doguleeeeeeeee mancatziasssssssssss iar se agita corasonul in tine?
tu care mai esti mai enibadiule


cum nu-ti amintesti de mine?..................nu-ti amintesti cum ne iubeam ca doi nebuni sub clar de luna mancatziassssssssssss?
aaa estii femela,,,,okk pai ce am zis ,,,sa nu mai vb urat


asa vezi dogule ca de nu eu nu te mai iubesc mancatziasssssssssssss si de si sabotez de ajungi presedinte
anybody
Postat pe 28 August 2009 20:18
De la: anybody, la data 2009-08-28 20:18:51
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:14:23
De la: anybody, la data 2009-08-28 20:12:46
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:10:11
De la: anybody, la data 2009-08-28 20:08:42
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:05:07haaaa ma papusica mica stai bland


doguleeeeeeeee mancatziasssssssssss iar se agita corasonul in tine?
tu care mai esti mai enibadiule


cum nu-ti amintesti de mine?..................nu-ti amintesti cum ne iubeam ca doi nebuni sub clar de luna mancatziassssssssssss?
aaa estii femela,,,,okk pai ce am zis ,,,sa nu mai vb urat


asa vezi dogule ca de nu eu nu te mai iubesc mancatziasssssssssssss si de si sabotez de ajungi presedinte
auzii da cum aratii ce dimensiuni ai,,,esti bunaaa
thadoog
Postat pe 28 August 2009 20:23
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:23:18
De la: anybody, la data 2009-08-28 20:18:51
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:14:23
De la: anybody, la data 2009-08-28 20:12:46
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:10:11
De la: anybody, la data 2009-08-28 20:08:42
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:05:07haaaa ma papusica mica stai bland


doguleeeeeeeee mancatziasssssssssss iar se agita corasonul in tine?
tu care mai esti mai enibadiule


cum nu-ti amintesti de mine?..................nu-ti amintesti cum ne iubeam ca doi nebuni sub clar de luna mancatziassssssssssss?
aaa estii femela,,,,okk pai ce am zis ,,,sa nu mai vb urat


asa vezi dogule ca de nu eu nu te mai iubesc mancatziasssssssssssss si de si sabotez de ajungi presedinte
auzii da cum aratii ce dimensiuni ai,,,esti bunaaa


buna rauuuuuuuuuuu....o mandrete de femelaaaaaaaaaaaaa ...........mancatzasssssssssssssssssssss............
etta
Postat pe 28 August 2009 20:29
eto tu esti enibadea ,,,esti sub acoperire cumva
thadoog
Postat pe 28 August 2009 20:36
De la: thadoog, la data 2009-08-28 20:36:03eto tu esti enibadea ,,,esti sub acoperire cumva


Agent secret 007.......la dispozitia dumneavostra !!........
etta
Postat pe 28 August 2009 20:42
va multumesc pentru un topic stricat... desi a fost greseala mea sa cred ca exista o majoritate de oameni dispusi sa intre aici sa dea un sfat sau o parere. si imi pare rau ca nu sunteti in stare sa va dati seama ca daca un om isi expune o problema relativ serioasa aici, nu o face pentru a primi bataia voastra de joc ci se afla in cautare de adevar.

sper sa nu aveti vreodata nevoie de ajutor si in loc de ceva pozitiv sa gasiti bataie de joc gratuita. seara buna!
silent
Postat pe 28 August 2009 22:52
De la: silent, la data 2009-08-28 22:52:24va multumesc pentru un topic stricat... desi a fost greseala mea sa cred ca exista o majoritate de oameni dispusi sa intre aici sa dea un sfat sau o parere. si imi pare rau ca nu sunteti in stare sa va dati seama ca daca un om isi expune o problema relativ serioasa aici, nu o face pentru a primi bataia voastra de joc ci se afla in cautare de adevar.

sper sa nu aveti vreodata nevoie de ajutor si in loc de ceva pozitiv sa gasiti bataie de joc gratuita. seara buna!


Hei lasa-i, nu te stresa k nu ai de ce si cu cine...eu zic ca poti sa meditezi la parerile pe care le-ai primit pana acum ! Nu cred ca exista alte interpretari ale problemei tale ! Ai grija de tine !
Summer_
Postat pe 28 August 2009 22:59
De la: silent, la data 2009-08-28 22:52:24va multumesc pentru un topic stricat... desi a fost greseala mea sa cred ca exista o majoritate de oameni dispusi sa intre aici sa dea un sfat sau o parere. si imi pare rau ca nu sunteti in stare sa va dati seama ca daca un om isi expune o problema relativ serioasa aici, nu o face pentru a primi bataia voastra de joc ci se afla in cautare de adevar.

sper sa nu aveti vreodata nevoie de ajutor si in loc de ceva pozitiv sa gasiti bataie de joc gratuita. seara buna!



niste nesimtiti Dom'le... niste nesimtiti..... ce sa mai vorbim
Diavolyta_
Postat pe 28 August 2009 23:13
De la: silent, la data 2009-08-28 22:52:24va multumesc pentru un topic stricat... desi a fost greseala mea sa cred ca exista o majoritate de oameni dispusi sa intre aici sa dea un sfat sau o parere. si imi pare rau ca nu sunteti in stare sa va dati seama ca daca un om isi expune o problema relativ serioasa aici, nu o face pentru a primi bataia voastra de joc ci se afla in cautare de adevar.

sper sa nu aveti vreodata nevoie de ajutor si in loc de ceva pozitiv sa gasiti bataie de joc gratuita. seara buna![/quote

Incearca sa nu te mai gandesti la rautatile altora ci sa te concentrezi pe sfaturile bune pe care le-ai primit!
Eu sunt studenta la facultatea de asistenta sociala si inteleg prin ce ai trecut...ceea ce ai trait tu a fost un abuz atat fizic cat si emotional si este normal sa iti fi zdruncinat increderea in sine si felul in care te percepi...ceea ce ai tu nevoie acum este consilierea unui psiholog si spijinul familiei si al prietenilor! De aceea te sfatuiesc sa mergi la un psiholog deoarece el te va ajuta mai bine sa treci peste problemele tale si sa redevii fata care ai fost!
Iti urez mult noroc!ai grija de tine!:*
ralu_baby
Postat pe 28 August 2009 23:34
De la: ralu_baby, la data 2009-08-28 23:34:41
De la: silent, la data 2009-08-28 22:52:24va multumesc pentru un topic stricat... desi a fost greseala mea sa cred ca exista o majoritate de oameni dispusi sa intre aici sa dea un sfat sau o parere. si imi pare rau ca nu sunteti in stare sa va dati seama ca daca un om isi expune o problema relativ serioasa aici, nu o face pentru a primi bataia voastra de joc ci se afla in cautare de adevar.

sper sa nu aveti vreodata nevoie de ajutor si in loc de ceva pozitiv sa gasiti bataie de joc gratuita. seara buna![/quote

Incearca sa nu te mai gandesti la rautatile altora ci sa te concentrezi pe sfaturile bune pe care le-ai primit!
Eu sunt studenta la facultatea de asistenta sociala si inteleg prin ce ai trecut...ceea ce ai trait tu a fost un abuz atat fizic cat si emotional si este normal sa iti fi zdruncinat increderea in sine si felul in care te percepi...ceea ce ai tu nevoie acum este consilierea unui psiholog si spijinul familiei si al prietenilor! De aceea te sfatuiesc sa mergi la un psiholog deoarece el te va ajuta mai bine sa treci peste problemele tale si sa redevii fata care ai fost!
Iti urez mult noroc!ai grija de tine!:*
bravo domnisoaraa ,,,insa eu am fost cred ca mai inimos ,,si am zis sa vb cu mn ,,,,nu am glumit delok
thadoog
Postat pe 29 August 2009 11:28
mai este cineva pe aici cu un sfat sau o parere?
kudika_lol
Postat pe 31 August 2009 10:32
fetele ca tn (bune destepte sociabile ...)au parte de baietzi rai pt ca de astfel de baietzi sunt atrasi pe cand fetele ca iubita prietenului tau (care e materia;ista prost-crescuta mai pe scurt pitzipoanca) au parte de baietzi buni de treaba darnici ...asa ca nu ai ce sa faci mereu vei fi atrasa de astfel de barbatzi...insa daca potzi face un lucru acela este sa te pui pe tn inaintea tuturor si sa nu fie nimic mai important ca tn asa itzi vei recapata increderea potzi face acest lucru timp de un an iar dupa aceea poti ince sa pui si alte persoane pe acelasi loc cu tn dar mai intai trebuie sa itzi recapeti increderea
winkykinky
Postat pe 7 Septembrie 2009 04:39
De la: silent, la data 2009-08-27 12:13:35m-am hotarat sa scriu acest mesaj pentru ca am nevoie disperata de o parere, de un sfat care sa ma ajute sa ies din situatia de-a dreptul scarboasa in care sunt.

acum ceva timp eram o persoana cu deosebita incredere in fortele proprii, mandra de multe lucruri pe care le realizam, mandra de faptul ca eram impacata cu mine insami, mandra de principiile care imi guverneaza si acum viata. eram un om normal, fericit ca se afla in propria piele, un om saritor care era langa prieteni sa ofere un ajutor la orice ora din zi sau din noapte .

din pacate viata mi-a rezervat un episod foarte intunecat in care am avut parte de o relatie cu un om care m-a distrus. In naivitatea si iubirea mea am crezut ca acel om o sa se schimbe daca vedea in mine ca sunt langa el si ca ii ofer un mediu sigur, astfel am facut marea greseala de a ma muta cu el. a urmat o relatie de un an jumatate cu un om care ma batea de nu mai stiam de mine pentru ca puneam un pahar pe marginea de lemn a mesei si nu pe cristal, pentru ca faceam cumparaturi si ma intorceam acasa cu 8 sacose pline ochi dar uitam sa cumpar servetele, chestii d-astea. o relatie infernala din care din fericire am reusit sa scap, desi in nenumaratele nopti cand ma batea, dadea suturi in mine si ma scuipa credeam ca o sa ma si omoare. In fine...

cand am terminat relatia cu el si am fugit, eram convinsa ca daca am reusit sa scap de un asemenea om nimic nu o sa imi mai stea in cale cu nimic. ei bine, nu este chiar asa. vad si acum, dupa ce a trecut timpul, cata nesiguranta am in mine.

imi e oarecum teama sa vorbesc deschis cu oameni pe care nu ii cunosc (desi inainte eram cel mai sociabil si prietenos om din lume) de teama ca poate nu o sa le placa de mine. sau de teama ca spun prostii. sau ca nu stiu despre ce vorbesc. nu sunt o inculta, am facut facultatea in suedia, vorbesc perfect trei limbi straine, provin dintr-o familie care a reusit sa imi ofere o educatie de exceptie si principii pe care pana acum le apreciam, si le apreciez in continuare. valorile familiei, prieteniei, bunatatii.

niciodata de cand am depasit varsta de 14 ani nu am fost invidioasa pe nimeni. niciodata. pentru ca eram fericita cu cine eram, nu eram cea mai frumoasa fata din lume dar nu eram nici urata, aveam succes la baieti, aveam multi prieteni adevarati in jur (sunt o norocoasa din acest punct de vedere tinand cont cat de greu e sa gasesti un prieten adevarat in viata), nu imi lipsea absolut nimic, eram IMPACATA cu mine insami.

ei bine, dupa ce am trait acest episod observ ca pe langa fricile si nesiguranta pe care nu mai vreau sa ma mint singura spunandu-mi ca nu o am, observ si o invidie pe care oricat as incerca nu pot sa o inteleg!!!!! si ma innebuneste pentru ca nu ii gasesc un punct rational

am un prieten care s-a combinat cu o fata. aceasta fata este ceea ce se numeste popular fitoasa, plina de aere degeaba. nu e nici exceptional de frumoasa dar asa se crede, nici foarte desteapta, prost educata, bagareata, genul de fata care isi toaca de bani prietenul si care sta agatata de bratul cuiva doar pentru a obtine un statut social. Va dau cuvantul meu de onoare ca nici in momentul asta daca ar fi sa aleg intre impostaza mea si a ei as alege o pe a mea. Dar nu stiu ce se intampla cu mine ca tot simt nevoia sa o critic. Cand o vad intr-o luna ca apare cu 3 genti channel diferite primite cadou de la prietenul ei zic k il toaca de bani. cand l-a facut sa ii cumpere un jeep la fel. cand vad ca din doua in doua saptamani primeste doar cadouri extrem de scumpe o critic. DE CE oare simt asta?

tot gandindu-ma singura mi-am dat seama ca superficialitatea asta a ei imi amintea oarecum de mine cand eram mica si ma gandesc ca poate aceasta repulsie este motivata de faptul ca imi aminteste de mine intr-o perioada in care deja nu ma mai placeam. dar e un motiv sa o critic atat sau e pur si simplu invidie? precizez ca spre norocul meu fac parte dintr-o familie cu bani, niciodata nu mi-a lispit nici un moft, orice imi doream aveam, doar ca inclinatiile mele erau orientate nu spre masini genti si ceasuri scumpe ci spre prieteni adevarati, armonie, crearea unei familii.

nu simt nevoia sa am aceste lucururi pe care ea le are dar totusi o critic. e invidie? sau nesiguranta? sau lipsa de incredere in mine? eu una tind spre lipsa de incredere...

din aceatsa cauza va scriu...sa imi dati o parere, un sfat...ce pot sa fac sa scap din aceasta situatie? vreau sa revin la cum eram inainte, fara sa ma mai simt incarcata si macinata de aceste sentimente de care sincer ma simt dizgustata.

va multumesc pentru rabdarea de a citi tot ce am scris aici si va astept cu nerabdare cu pareri!




Draga Silent,

Imi pare tare rau pentru tot ceea ce ti s-a intamplat naspa cu tipul acela!
Personal sunt de parere, ca ceea ce nu ne omoara ne face mai puternici, insa asta nu inseamna ca nu putem ramane si cu niste sechele tare urate :(.
DAR (si e un mare dar), tot in noi se gaseste forta necesara de a ne lupta cu ele si a ne redobandi linistea mult pierduta (acest lucru ti-l scriu din proprie experienta)!
Din pacate nu am timpul liber necesar pentru a intelege detaliat ceea ce ti s-a intamplat si nici nu stiu daca voi mai avea posibilitatea in a-ti raspunde (de altfel mai trebuia sa raspund pe acest forum la cateva persoane de cateva luni bune si nici pana acum nu am avut timpul necesar sa o fac, insa mi-am permis sa-ti scriu cateva randuri pentru ca am considerat ca poate macar iti pot oferi o mangaiere sau cel putin un gand bun), insa as dori sa-ti pun cateva intrebari:

1. Cat de apropiata esti de prietenul respectiv? In sensul ca poate te-ai gandit ca datorita amicitiei tale stranse cu el si dorindu-i binele e normal sa nu suporti pe cineva care ii face rau si nu se comporta cu el asa cum ar trebui? Eu personal am un prieten a carui prietena nu consider ca e pe masura calitatii lui, drept pentru care imi este antipatica.

2. In cazul in care ceea ce simti pentru tipa respectiva e invidie, te-ai gandit ca poate acest sentiment de invidie a aparut in urma unui sentiment puternic de autodesfiintare din partea ta? (de fapt asta am vazut ca ai scris, insa tot ti-am pus intrebarea aceasta, ca eventual poate sa-mi raspunzi si cu o anume proportie fata de celelalte doua);
Adica e ca si cum tu simti ca esti foarte jos (lipsa de incredere si nesiguranta in fortele proprii pentru mine inseamna cam acelasi lucru) si te uiti cu jind la cineva care e mai sus decat tine, desi realizezi ca lucrul acesta e doar o iluzie, insa iluzia e destul de puternica pentru tine intr-un fel si atunci de multe ori in subconstient iti pare reala si tb tot timpul (in sensul de fiecare data cand realizezi) cumva sa-l trezesti la realitate (asta cred ca ar fi un antidot pentru aceasta lipsa de incredere).

3. Aceasta lipsa de incredere in tine cum ii zici tu, poate fi partial cauza acestei invidii, insa e cumva posibil sa fie si din cauza faptului ca esti suparata pe tine insati pentru faptul ca, in subcontinetul tau, tu stii ca si tu ai fost odata la fel de (poate chiar mai) stralucitoare ca si ea (cum erai de ex cand erai mica) si din cauza ta, acum tu nu mai esti? Drept pentru care tu esti suparata pe tine insati, insa aceasta suparare se reflecta asupra ei.
Este posibil sa te autovinovatesti pentru situatia naspa in care ai fost si acum sa-ti faci sange rau in mod intentionat ca si pedeapsa pentru ceea ce ai facut.
Daca acesta este cazul, parerea mea e ca trebuie cumva sa comunici cu tine insati si sa te ierti si o data facut acest lucru bine, cred ca te vei simti eliberata si de sentimentul acesta de vina si implicit de cel de invidie.

4. Daca simti doar nevoia de a o critica, e posibil sa nu fie invidie, ci doar o dorinta de a te inalta pe tine in ochii tai, deasupra ei, in acest fel captusindu-ti ceva din increderea in tine pierduta in timpul relatiei cu ex-ul? Oare cumva simti si tu ca poti fi cu mult mai draguta decat ea si atunci simti cumva cum incepe sa-ti creasca increderea in tine, drept pentru care te simti bine?
Oare subconstientul tau a gasit aceasta cale de a-si recapata increderea in sine, prin criticarea altor persoane asemanatoare tie, insa care au o stralucire pe care el nu crede ca o mai are si atunci desfiinteaza persoanele respective pentru a o recapata?

5. Poate in tipa respectiva simti ceva din rautatea sau caracteristicile ex-ului? Daca ar fi asa, mi se pare normal sa ai resentimente fata de ea.

6. Poate fiind atat de ranita de rautatea ex-ului, doresti acum sa desfiintezi toate lucrurile rele si urate la oameni in genere? In sensul de a avea o dorinta de razbunare (de fapt pe ex-ul), pe care ti-o reflecti asupra lucrurilor naspa din jur de la alti oameni?

Parerea mea personala e ca aceasta cauza pe care doresti tu sa o gasesti si care sta la baza invidiei, nu trebuie sa fie neaparat legata doar de lipsa ta de incredere in tine sau doar de eventualele resentimente pe care le porti fata de tine insati. Pot fi mai multe lucruri combinate. Important cred este sa realizezi care sunt si cam in ce proportii exista ele acolo in tine si in cazul in care ai realizat acest lucru, apoi banuiesc ca iti vei da seama foarte usor si cum sa scapi de ele.
Cel putin pentru mine, intotdeauna a contat sa-mi pun intrebarea corecta. Raspunsul a venit apoi implicit :).

Numai bine,
Ioana

P.S. In cazul in care te regasesti in cazurile de mai sus, eu vad ca si antidot o auto-analiza care trebuie facuta cu simt de raspundere (in sensul de a-ti cerceta fiecare amintire in parte care nu-ti da pace si de a intelege ce ai gresit la momentul t si cum ar fi trebui sa indrepti situatia). In acest fel cred ca vei face pace cu tine insati (facand pace pe rand cu toate amintirile tale). Pe mine personal, pentru linistea mea sufleteasca ma ajuta mult si rugaciunea si discutiile analitice cu diversi prieteni si bineinteles cu mine insami. Orice tratament ai gasi pentru tine, cred insa ca va fi de lunga durata (in sensul de cateva luni minin (avand in vedere faptul ca si relatia ta cu baiatul acela a durat ceva)), insa pe parcurs cred ca vei recastiga tot ce ti se pare tie ca ai pierdut si probabil mai mult ca si sigur ca mult mai mult de atat.

P.P.S. Am uitat sa-ti scriu faptul ca personal consider ca toate experientele prin care trecem ne sunt utile pentru a invata cat mai mult din viata. Drept pentru care un om care se afla la nivelul x de liniste sufleteasca si apoi ajunge la nivelul x -y nu inseamna ca atunci cand va reveni (sa speram cat de curand ;) ) din nou la x ca nu va fi cu muuuult mai bun de fapt decat la inceput cand era la x. De fapt el nu a reveni la x ci la x + y (datorita bagajului muuult mai solid de lucruri invatate). Eu consider ca omul acela si atunci cand era la x, era cumva inca neimplinit dintr-un anume punct de vedere si de aceea a trebuit sa decada, pentru a intelege ce neimplinire micuta avea si apoi a revenit sa o umple si pe ea.
Nu stiu cat de explicita am fost, insa ceea ce doream sa iti scriu e faptul ca tu si atunci cand ai simtit ca nu-ti lipsea nimic, eu cred ca intr-un anume fel aveai niste lipsuri (nu stiu exact care), de care nu erai constienta sau pentru ca pur si simplu nu fusesei pusa inca in situatii in care sa le observi, pe care acum dupa ce iti vei recapata linistea nu le vei mai avea. In sensul ca daca erai asa de implinita sufleteste si fara resentimente si frici precum zici tu, ai fi stiut sa ocolesti lucrurile naspa care au venit pe urma si sa te mentii asa, insa din cauza faptului ca ai avut niste lipsuri a trebuit sa treci prin acestea si sa inveti din ele.

P.P.P.S. Si cu asta am incheiat :). Doream sa-ti mai scriu doar ceva ce in ortodoxie (si nu numai) se spune des si anume: "Dumnezeu nu-i da omului mai mult decat poate duce", adica chiar daca nu te-am putut ajuta cu nimic in randurile de mai sus, macar doream sa-ti ofer convingerea mea ca esti suficient de puternica si de desteapta pentru a rezolva toate problemele pe care le ai, cu conditia ca sa-ti doresti suficient de mult acest lucru! >:D
ioanao2
Postat pe 7 Septembrie 2009 05:40
De la: silent, la data 2009-08-27 12:13:35m-am hotarat sa scriu acest mesaj pentru ca am nevoie disperata de o parere, de un sfat care sa ma ajute sa ies din situatia de-a dreptul scarboasa in care sunt.

acum ceva timp eram o persoana cu deosebita incredere in fortele proprii, mandra de multe lucruri pe care le realizam, mandra de faptul ca eram impacata cu mine insami, mandra de principiile care imi guverneaza si acum viata. eram un om normal, fericit ca se afla in propria piele, un om saritor care era langa prieteni sa ofere un ajutor la orice ora din zi sau din noapte .

din pacate viata mi-a rezervat un episod foarte intunecat in care am avut parte de o relatie cu un om care m-a distrus. In naivitatea si iubirea mea am crezut ca acel om o sa se schimbe daca vedea in mine ca sunt langa el si ca ii ofer un mediu sigur, astfel am facut marea greseala de a ma muta cu el. a urmat o relatie de un an jumatate cu un om care ma batea de nu mai stiam de mine pentru ca puneam un pahar pe marginea de lemn a mesei si nu pe cristal, pentru ca faceam cumparaturi si ma intorceam acasa cu 8 sacose pline ochi dar uitam sa cumpar servetele, chestii d-astea. o relatie infernala din care din fericire am reusit sa scap, desi in nenumaratele nopti cand ma batea, dadea suturi in mine si ma scuipa credeam ca o sa ma si omoare. In fine...

cand am terminat relatia cu el si am fugit, eram convinsa ca daca am reusit sa scap de un asemenea om nimic nu o sa imi mai stea in cale cu nimic. ei bine, nu este chiar asa. vad si acum, dupa ce a trecut timpul, cata nesiguranta am in mine.

imi e oarecum teama sa vorbesc deschis cu oameni pe care nu ii cunosc (desi inainte eram cel mai sociabil si prietenos om din lume) de teama ca poate nu o sa le placa de mine. sau de teama ca spun prostii. sau ca nu stiu despre ce vorbesc. nu sunt o inculta, am facut facultatea in suedia, vorbesc perfect trei limbi straine, provin dintr-o familie care a reusit sa imi ofere o educatie de exceptie si principii pe care pana acum le apreciam, si le apreciez in continuare. valorile familiei, prieteniei, bunatatii.

niciodata de cand am depasit varsta de 14 ani nu am fost invidioasa pe nimeni. niciodata. pentru ca eram fericita cu cine eram, nu eram cea mai frumoasa fata din lume dar nu eram nici urata, aveam succes la baieti, aveam multi prieteni adevarati in jur (sunt o norocoasa din acest punct de vedere tinand cont cat de greu e sa gasesti un prieten adevarat in viata), nu imi lipsea absolut nimic, eram IMPACATA cu mine insami.

ei bine, dupa ce am trait acest episod observ ca pe langa fricile si nesiguranta pe care nu mai vreau sa ma mint singura spunandu-mi ca nu o am, observ si o invidie pe care oricat as incerca nu pot sa o inteleg!!!!! si ma innebuneste pentru ca nu ii gasesc un punct rational

am un prieten care s-a combinat cu o fata. aceasta fata este ceea ce se numeste popular fitoasa, plina de aere degeaba. nu e nici exceptional de frumoasa dar asa se crede, nici foarte desteapta, prost educata, bagareata, genul de fata care isi toaca de bani prietenul si care sta agatata de bratul cuiva doar pentru a obtine un statut social. Va dau cuvantul meu de onoare ca nici in momentul asta daca ar fi sa aleg intre impostaza mea si a ei as alege o pe a mea. Dar nu stiu ce se intampla cu mine ca tot simt nevoia sa o critic. Cand o vad intr-o luna ca apare cu 3 genti channel diferite primite cadou de la prietenul ei zic k il toaca de bani. cand l-a facut sa ii cumpere un jeep la fel. cand vad ca din doua in doua saptamani primeste doar cadouri extrem de scumpe o critic. DE CE oare simt asta?

tot gandindu-ma singura mi-am dat seama ca superficialitatea asta a ei imi amintea oarecum de mine cand eram mica si ma gandesc ca poate aceasta repulsie este motivata de faptul ca imi aminteste de mine intr-o perioada in care deja nu ma mai placeam. dar e un motiv sa o critic atat sau e pur si simplu invidie? precizez ca spre norocul meu fac parte dintr-o familie cu bani, niciodata nu mi-a lispit nici un moft, orice imi doream aveam, doar ca inclinatiile mele erau orientate nu spre masini genti si ceasuri scumpe ci spre prieteni adevarati, armonie, crearea unei familii.

nu simt nevoia sa am aceste lucururi pe care ea le are dar totusi o critic. e invidie? sau nesiguranta? sau lipsa de incredere in mine? eu una tind spre lipsa de incredere...

din aceatsa cauza va scriu...sa imi dati o parere, un sfat...ce pot sa fac sa scap din aceasta situatie? vreau sa revin la cum eram inainte, fara sa ma mai simt incarcata si macinata de aceste sentimente de care sincer ma simt dizgustata.

va multumesc pentru rabdarea de a citi tot ce am scris aici si va astept cu nerabdare cu pareri!


M-a intristat foarte mult povestea ta, dar as vrea sa te intreb de ce nu mergi la psihoterapeut daca simti ca nu esti in apele tale, ca nu te mai recunosti pe tine insati?

Ai trait intr-o relatie toxica si ai neaparat nevoie sa intelegi de ce acea relatie si acel individ te-a transformat in ceva ce nu erai inainte.

Imi vine acum in minte urmatoarea chestie: cand doi oameni se intalnesc, e ca si cand ar avea loc o reactie chimica, amandoi se transforma unul pe celalalt.

Suntem ceea ce suntem datorita, mai ales, celor din jur.

Daca ai nevoie de un sfat, o vorba buna, sunt aici, alaturi de tine! :)
franziska_eu
Postat pe 8 Septembrie 2009 12:30
Sunt convinsa ca o astfel de relatie te face sa-ti pierzi increderea in tine dar, e foarte important ca tu sa-ti doresti sa redevii omul care ai fost,e pacat sa lasi trecutul sa te distruga mai ales ca esti o persoana deosebita,in legatura cu prietena prietenului tau crede-ma ca femeii ca ea exista la toate colturile si pe toate gardurile si fii convinsa ca frumusetea nu tine o viata si mai sunt convinsa de ceva,o asemenea femeie nu e capabila sa faca un barbat fericit decat pe o perioada scurta din viata,in schimb o femeie ca tine crede-ma ca gasesti din ce in ce mai greu,asa ca fii mandra de tine si demonstreaza lumii asta ca ai incredere in tine si ca esti mandra de tine o sa vezi ca ai mult mai mult succes decat o .....
Mult succes si sper ca mesajele noastre sa te ajute!
silviu32
Postat pe 10 Septembrie 2009 11:50
De la: silent, la data 2009-08-27 12:13:35m-am hotarat sa scriu acest mesaj pentru ca am nevoie disperata de o parere, de un sfat care sa ma ajute sa ies din situatia de-a dreptul scarboasa in care sunt.

acum ceva timp eram o persoana cu deosebita incredere in fortele proprii, mandra de multe lucruri pe care le realizam, mandra de faptul ca eram impacata cu mine insami, mandra de principiile care imi guverneaza si acum viata. eram un om normal, fericit ca se afla in propria piele, un om saritor care era langa prieteni sa ofere un ajutor la orice ora din zi sau din noapte .

din pacate viata mi-a rezervat un episod foarte intunecat in care am avut parte de o relatie cu un om care m-a distrus. In naivitatea si iubirea mea am crezut ca acel om o sa se schimbe daca vedea in mine ca sunt langa el si ca ii ofer un mediu sigur, astfel am facut marea greseala de a ma muta cu el. a urmat o relatie de un an jumatate cu un om care ma batea de nu mai stiam de mine pentru ca puneam un pahar pe marginea de lemn a mesei si nu pe cristal, pentru ca faceam cumparaturi si ma intorceam acasa cu 8 sacose pline ochi dar uitam sa cumpar servetele, chestii d-astea. o relatie infernala din care din fericire am reusit sa scap, desi in nenumaratele nopti cand ma batea, dadea suturi in mine si ma scuipa credeam ca o sa ma si omoare. In fine...

cand am terminat relatia cu el si am fugit, eram convinsa ca daca am reusit sa scap de un asemenea om nimic nu o sa imi mai stea in cale cu nimic. ei bine, nu este chiar asa. vad si acum, dupa ce a trecut timpul, cata nesiguranta am in mine.

imi e oarecum teama sa vorbesc deschis cu oameni pe care nu ii cunosc (desi inainte eram cel mai sociabil si prietenos om din lume) de teama ca poate nu o sa le placa de mine. sau de teama ca spun prostii. sau ca nu stiu despre ce vorbesc. nu sunt o inculta, am facut facultatea in suedia, vorbesc perfect trei limbi straine, provin dintr-o familie care a reusit sa imi ofere o educatie de exceptie si principii pe care pana acum le apreciam, si le apreciez in continuare. valorile familiei, prieteniei, bunatatii.

niciodata de cand am depasit varsta de 14 ani nu am fost invidioasa pe nimeni. niciodata. pentru ca eram fericita cu cine eram, nu eram cea mai frumoasa fata din lume dar nu eram nici urata, aveam succes la baieti, aveam multi prieteni adevarati in jur (sunt o norocoasa din acest punct de vedere tinand cont cat de greu e sa gasesti un prieten adevarat in viata), nu imi lipsea absolut nimic, eram IMPACATA cu mine insami.

ei bine, dupa ce am trait acest episod observ ca pe langa fricile si nesiguranta pe care nu mai vreau sa ma mint singura spunandu-mi ca nu o am, observ si o invidie pe care oricat as incerca nu pot sa o inteleg!!!!! si ma innebuneste pentru ca nu ii gasesc un punct rational

am un prieten care s-a combinat cu o fata. aceasta fata este ceea ce se numeste popular fitoasa, plina de aere degeaba. nu e nici exceptional de frumoasa dar asa se crede, nici foarte desteapta, prost educata, bagareata, genul de fata care isi toaca de bani prietenul si care sta agatata de bratul cuiva doar pentru a obtine un statut social. Va dau cuvantul meu de onoare ca nici in momentul asta daca ar fi sa aleg intre impostaza mea si a ei as alege o pe a mea. Dar nu stiu ce se intampla cu mine ca tot simt nevoia sa o critic. Cand o vad intr-o luna ca apare cu 3 genti channel diferite primite cadou de la prietenul ei zic k il toaca de bani. cand l-a facut sa ii cumpere un jeep la fel. cand vad ca din doua in doua saptamani primeste doar cadouri extrem de scumpe o critic. DE CE oare simt asta?

tot gandindu-ma singura mi-am dat seama ca superficialitatea asta a ei imi amintea oarecum de mine cand eram mica si ma gandesc ca poate aceasta repulsie este motivata de faptul ca imi aminteste de mine intr-o perioada in care deja nu ma mai placeam. dar e un motiv sa o critic atat sau e pur si simplu invidie? precizez ca spre norocul meu fac parte dintr-o familie cu bani, niciodata nu mi-a lispit nici un moft, orice imi doream aveam, doar ca inclinatiile mele erau orientate nu spre masini genti si ceasuri scumpe ci spre prieteni adevarati, armonie, crearea unei familii.

nu simt nevoia sa am aceste lucururi pe care ea le are dar totusi o critic. e invidie? sau nesiguranta? sau lipsa de incredere in mine? eu una tind spre lipsa de incredere...

din aceatsa cauza va scriu...sa imi dati o parere, un sfat...ce pot sa fac sa scap din aceasta situatie? vreau sa revin la cum eram inainte, fara sa ma mai simt incarcata si macinata de aceste sentimente de care sincer ma simt dizgustata.

va multumesc pentru rabdarea de a citi tot ce am scris aici si va astept cu nerabdare cu pareri!
Problema ta e are un nume: depresie. Nu poti sa treci prin traume pur si simplu de groaza ca cele prin care ai trecut tu si sa-ti vezi de viata mai departe. Iti recomand sa te duci de urgenta sa discuti cu un psiholog pentru ca numai el te poate intoarece pe toate fatetele pentru a te face sa constientizezi si pentru a a-ti vindeca sufletul. De exemplu cu fata aceea, in opinia mea, e ceva de genul de ce dracu' aia primeste genti, masini etc... iar eu am primit doar pumni si suturi? Ca eu am fost buna, nu o profitoare si n-am facut nimic rau si m-am purtat frumos si cinstit...
alina_pitaru
Postat pe 11 Septembrie 2009 00:12
Eu cred ca esti o femeie extraordinara ,dar ai dat peste un nenorocit,incearca sa redevii femeia care ai fost.In primul rand fa lucruri care ti au placut si inainte de al intalni pe acest animal.C analizeaza ti viata spre lucruri simple sa vezi ce bine o sa ti faca.Ca ai ajuns sa critici nu e o problema toti facem asta si noi barbatii stai linistita crezi ca suntem mai buni.
carabincatalinmanuel
Postat pe 30 Septembrie 2010 09:33
Draga mea, parearea mea este ca simti nevoia sa critici genul asta de femeie deoarece o consideri inferioara tie din mai multe puncte de vedere si cu toate astea ea are parte de atatea atentii materiale si de alt gen --- poate ca tu asociezi aceste atentii cu respectul, afectiunea, atractia fizica, poate iubirea.... o consideri inferioara tie si cu toate astea ea are parte de atata atentie, e premiata.Tu care esti, cine esti si cum esti, nu mai detaliez conform descrierilor tale si fi meritat cu adevarat-respect afectiune, atentii un fel de rasplata, si cu toate astea ai avut parte de tratamentul pe care l-ai descris.Probabil ca inca esti marca de acele lucruri care ti s-au intamplat.....pe langa abuzul fizic intervine si abuzul psihic a carui efecte nu le vedem, sau nu le constientizam imediat, efecte care apar in atatea forme si manifestari atat de diferite.
evelyne15
Postat pe 6 Octombrie 2010 17:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Credeti in relatiile la distanta? 94 De la: maimai_no1 9 August 2011 01:42
nu inteleg ce se intampla cu ea 13 De la: GepettoP 14 Iunie 2015 12:42
Sf Mihail si Gavril 1 De la: mihapic73 5 Noiembrie 2009 22:56
Huge Question: de ce barbatii se tem de relatiile la distanta? 38 De la: oana1234 16 Ianuarie 2009 16:58
Cum trebuie sa te comporti intr-o relatie? 95 De la: 2a3d 1 Ianuarie 2013 21:51