Setari Cookie-uri

portretul barbatului anului 2009- somer, infidel si irascibil

Traim in secolul vitezei si recent a devenit si secolul in care criza marcheaza... gol dupa gol. De la sute de fabrici inchise, zeci de mii de someri, ajungem inevitabil la mii de divorturi. De ce???
Pai raspunsul este asa de simplu la indemna si in casa oricui. Ramanem fara serviciu, fara bani...deci fara iesiri cu prietenii ramanem deci prizonieri in propria casa...si atunci ce poate fi mai placut si mai prietenos decat televizorul. Si iata cum devenim fara sa ne dam seama mai apropiati de televizor decat de familie. De fapt televizorul face de mult parte din familie...doar ca acum ati devenit mai apropiat decat ai putea sa iti imaginezi. De cum deschizi ochii- TELEVIZOR- mananci in fata televizorului ca e tocmai ora stirilor si nu poti rata sunt informatii vitale fara de care nu poti trai apoi cand vine sotia de la serviciu e tocmai momentul cand incepe serialul pe care il urmaresti de cand esti somer , e cu niste afaceristi si nu poti sa pierzi. Cu siguranta intr-o zi vei avea o afacere la fel de prospera ca a lor. Iar seara incepe meciul sau un alt "film bun" pe care cel mai probabail l-ai mai vazut de vreo 2 ori dar nu conteaza! Cu cat il vezi mai des pricepi tot mai bine actiunea si pe de alta parte nu e o idee asa de rea sa te apuci de regie, cu siguanta ai avea talent la cate filme ai vazut. Sa mai schimbi 2-3 vorbe cu sotia ..poate la pauza ca acum nu ai timp. Aaa si sa nu indrazneasca cineva sa treaca prin fata tv-ului ca nu-i de bine, cu ocazia asta iti mai exersezi si u vocea si corzile vocale.
Si ce te faci daca se strica??? Dumnezeule dai repede fuga la primul service...daca iti amintesti ca este in garantie e foarte bine numai ca de obicei dureaza mai mult iar tu vrei reppede...acum ca nu mai poti traii fara daca nu se poate. Dar nici o problema, platesti ca doar nu este o problema...iei somajul pe 15 luna asta. Daca stai sa calculezi bine intretinere, chirie, rata, facturi...si acum si service cred ca iti ajung banii daca nu mai amani rata si platesti luna viitoare ca doar tv nu se strica in fiecare luna. Si daca totusi nu poate fi reparat....suni un prieten si ii explici situatia(el a fost mai norocos si nu a fost disponibilizat) el trebuie sa te ajute, doar are salariu ii ceri bani de un tv cu imrumut pentru o luna doua..pana gasesti ceva de munca, asta daca mai ai tim p sa cauti ca daca televizorul iti rapeste cam 12 ore din 12 zilnic e aproape imposibil sa mai gasesti un loc de munca. Si te gandesti apoi cat de mult te oboseste privitul la televizor, si iti oboseste si ochii. Ar trebui sa te platesca astia pentru activitatea asta, ca este destul de obositor. Si uite-asa te trezesti peste vreo 12 luni, adica in timpul tau : un campionat si vreo 356 episoade din serialul cu afaceristi, sigur..doar tu si televizorul fara bani ca somajul s-a termiant de mult ca astia din guvern nu sunt prostii nu??? Sotie?!?! ai avut vreodata...adica pardon, ai avut in ultimul an? Da ai avut ai drepatate asa scrie la intretinere “2 persoane”, doar ca ai fost asa de ocupat cu tv-ul ca nici nu poti sa spui exact cand a plecat poate prin vara cand a plecat in C.O. nu s-a mai intors....sau nu, nu are cum poate acum in octombrie cand ai tipat la e de vreo 5 ori ca deranja tv-ul cand impacheta. Da, asta era IMPACHETA. Dar oare unde s-a dus...si brusc devii nervos...oare de ce a plecat ,ce i-o fi lipsit ca tu nici nu ai deranjat-o....
sori_ss84
Postat pe 6 Septembrie 2009 14:38
prea mult acesta este un monolog?
lao_kudika
Postat pe 8 Septembrie 2009 01:28
monolog fff haios... dar adevarat
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 8 Septembrie 2009 14:34
ai putea sa ii zici si monolog dasr eu mai degraba i-as zice realitate. A fost asa ..o chestie de moment (pentru cei care cunosc mi-e tare dor de vremea cand publicam)
sori_ss84
Postat pe 8 Septembrie 2009 23:06
De fapt ai ceva cu televizorul, bata-l vina!

Nu pot sa cred ca asta e portretul barbatului obisnuit: somer, nepasator, lenes, chiar batut in cap pe alocuri. Daca nu pentru altceva, macar pentru fericirea personala si tot faci mai mult decat atat...
anushkha
Postat pe 8 Septembrie 2009 23:13
De la: ana18, la data 2009-09-08 23:13:06De fapt ai ceva cu televizorul, bata-l vina!

Nu pot sa cred ca asta e portretul barbatului obisnuit: somer, nepasator, lenes, chiar batut in cap pe alocuri. Daca nu pentru altceva, macar pentru fericirea personala si tot faci mai mult decat atat...



cu televizorul....e adevarat am ceva adica nu imi place nu ii inteleg rolul mai mult de un journal de stiri pe zi....e prea mult in plus pentru copii e o adevarata problema. iar in acest"monolog" am exagerat un pic am vrut sa fie un amestec omoggen de realitate+ gluma+ realitate+criza=realitate+"condimente"
sori_ss84
Postat pe 8 Septembrie 2009 23:19
Tot ce spuneam este ca sper sa mai existe si altfel de barbati, cu toate ca e criza si e mai greu. Gluma a fost evidenta, si trebuie sa recunosc - reusita.
anushkha
Postat pe 8 Septembrie 2009 23:25
De la: ana18, la data 2009-09-08 23:25:36Tot ce spuneam este ca sper sa mai existe si altfel de barbati, cu toate ca e criza si e mai greu. Gluma a fost evidenta, si trebuie sa recunosc - reusita.




mersi
sori_ss84
Postat pe 8 Septembrie 2009 23:29
De la: sori_ss84, la data 2009-09-08 23:19:40
De la: ana18, la data 2009-09-08 23:13:06De fapt ai ceva cu televizorul, bata-l vina!

Nu pot sa cred ca asta e portretul barbatului obisnuit: somer, nepasator, lenes, chiar batut in cap pe alocuri. Daca nu pentru altceva, macar pentru fericirea personala si tot faci mai mult decat atat...



cu televizorul....e adevarat am ceva adica nu imi place nu ii inteleg rolul mai mult de un journal de stiri pe zi....e prea mult in plus pentru copii e o adevarata problema. iar in acest"monolog" am exagerat un pic am vrut sa fie un amestec omoggen de realitate+ gluma+ realitate+criza=realitate+"condimente"

Nuovamente_Robertina
Postat pe 8 Septembrie 2009 23:35
De la: sori_ss84, la data 2009-09-06 14:38:35 Traim in secolul vitezei si recent a devenit si secolul in care criza marcheaza... gol dupa gol. De la sute de fabrici inchise, zeci de mii de someri, ajungem inevitabil la mii de divorturi. De ce???
Pai raspunsul este asa de simplu la indemna si in casa oricui. Ramanem fara serviciu, fara bani...deci fara iesiri cu prietenii ramanem deci prizonieri in propria casa...si atunci ce poate fi mai placut si mai prietenos decat televizorul. Si iata cum devenim fara sa ne dam seama mai apropiati de televizor decat de familie. De fapt televizorul face de mult parte din familie...doar ca acum ati devenit mai apropiat decat ai putea sa iti imaginezi. De cum deschizi ochii- TELEVIZOR- mananci in fata televizorului ca e tocmai ora stirilor si nu poti rata sunt informatii vitale fara de care nu poti trai apoi cand vine sotia de la serviciu e tocmai momentul cand incepe serialul pe care il urmaresti de cand esti somer , e cu niste afaceristi si nu poti sa pierzi. Cu siguranta intr-o zi vei avea o afacere la fel de prospera ca a lor. Iar seara incepe meciul sau un alt "film bun" pe care cel mai probabail l-ai mai vazut de vreo 2 ori dar nu conteaza! Cu cat il vezi mai des pricepi tot mai bine actiunea si pe de alta parte nu e o idee asa de rea sa te apuci de regie, cu siguanta ai avea talent la cate filme ai vazut. Sa mai schimbi 2-3 vorbe cu sotia ..poate la pauza ca acum nu ai timp. Aaa si sa nu indrazneasca cineva sa treaca prin fata tv-ului ca nu-i de bine, cu ocazia asta iti mai exersezi si u vocea si corzile vocale.
Si ce te faci daca se strica??? Dumnezeule dai repede fuga la primul service...daca iti amintesti ca este in garantie e foarte bine numai ca de obicei dureaza mai mult iar tu vrei reppede...acum ca nu mai poti traii fara daca nu se poate. Dar nici o problema, platesti ca doar nu este o problema...iei somajul pe 15 luna asta. Daca stai sa calculezi bine intretinere, chirie, rata, facturi...si acum si service cred ca iti ajung banii daca nu mai amani rata si platesti luna viitoare ca doar tv nu se strica in fiecare luna. Si daca totusi nu poate fi reparat....suni un prieten si ii explici situatia(el a fost mai norocos si nu a fost disponibilizat) el trebuie sa te ajute, doar are salariu ii ceri bani de un tv cu imrumut pentru o luna doua..pana gasesti ceva de munca, asta daca mai ai tim p sa cauti ca daca televizorul iti rapeste cam 12 ore din 12 zilnic e aproape imposibil sa mai gasesti un loc de munca. Si te gandesti apoi cat de mult te oboseste privitul la televizor, si iti oboseste si ochii. Ar trebui sa te platesca astia pentru activitatea asta, ca este destul de obositor. Si uite-asa te trezesti peste vreo 12 luni, adica in timpul tau : un campionat si vreo 356 episoade din serialul cu afaceristi, sigur..doar tu si televizorul fara bani ca somajul s-a termiant de mult ca astia din guvern nu sunt prostii nu??? Sotie?!?! ai avut vreodata...adica pardon, ai avut in ultimul an? Da ai avut ai drepatate asa scrie la intretinere “2 persoane”, doar ca ai fost asa de ocupat cu tv-ul ca nici nu poti sa spui exact cand a plecat poate prin vara cand a plecat in C.O. nu s-a mai intors....sau nu, nu are cum poate acum in octombrie cand ai tipat la e de vreo 5 ori ca deranja tv-ul cand impacheta. Da, asta era IMPACHETA. Dar oare unde s-a dus...si brusc devii nervos...oare de ce a plecat ,ce i-o fi lipsit ca tu nici nu ai deranjat-o....


Oau, s-ar putea si o continuare, cu " portretul femeii anului 2009"? Please!
miss_darine
Postat pe 21 Septembrie 2009 19:57
De la: miss_darine, la data 2009-09-21 19:57:01
De la: sori_ss84, la data 2009-09-06 14:38:35 Traim in secolul vitezei si recent a devenit si secolul in care criza marcheaza... gol dupa gol. De la sute de fabrici inchise, zeci de mii de someri, ajungem inevitabil la mii de divorturi. De ce???
Pai raspunsul este asa de simplu la indemna si in casa oricui. Ramanem fara serviciu, fara bani...deci fara iesiri cu prietenii ramanem deci prizonieri in propria casa...si atunci ce poate fi mai placut si mai prietenos decat televizorul. Si iata cum devenim fara sa ne dam seama mai apropiati de televizor decat de familie. De fapt televizorul face de mult parte din familie...doar ca acum ati devenit mai apropiat decat ai putea sa iti imaginezi. De cum deschizi ochii- TELEVIZOR- mananci in fata televizorului ca e tocmai ora stirilor si nu poti rata sunt informatii vitale fara de care nu poti trai apoi cand vine sotia de la serviciu e tocmai momentul cand incepe serialul pe care il urmaresti de cand esti somer , e cu niste afaceristi si nu poti sa pierzi. Cu siguranta intr-o zi vei avea o afacere la fel de prospera ca a lor. Iar seara incepe meciul sau un alt "film bun" pe care cel mai probabail l-ai mai vazut de vreo 2 ori dar nu conteaza! Cu cat il vezi mai des pricepi tot mai bine actiunea si pe de alta parte nu e o idee asa de rea sa te apuci de regie, cu siguanta ai avea talent la cate filme ai vazut. Sa mai schimbi 2-3 vorbe cu sotia ..poate la pauza ca acum nu ai timp. Aaa si sa nu indrazneasca cineva sa treaca prin fata tv-ului ca nu-i de bine, cu ocazia asta iti mai exersezi si u vocea si corzile vocale.
Si ce te faci daca se strica??? Dumnezeule dai repede fuga la primul service...daca iti amintesti ca este in garantie e foarte bine numai ca de obicei dureaza mai mult iar tu vrei reppede...acum ca nu mai poti traii fara daca nu se poate. Dar nici o problema, platesti ca doar nu este o problema...iei somajul pe 15 luna asta. Daca stai sa calculezi bine intretinere, chirie, rata, facturi...si acum si service cred ca iti ajung banii daca nu mai amani rata si platesti luna viitoare ca doar tv nu se strica in fiecare luna. Si daca totusi nu poate fi reparat....suni un prieten si ii explici situatia(el a fost mai norocos si nu a fost disponibilizat) el trebuie sa te ajute, doar are salariu ii ceri bani de un tv cu imrumut pentru o luna doua..pana gasesti ceva de munca, asta daca mai ai tim p sa cauti ca daca televizorul iti rapeste cam 12 ore din 12 zilnic e aproape imposibil sa mai gasesti un loc de munca. Si te gandesti apoi cat de mult te oboseste privitul la televizor, si iti oboseste si ochii. Ar trebui sa te platesca astia pentru activitatea asta, ca este destul de obositor. Si uite-asa te trezesti peste vreo 12 luni, adica in timpul tau : un campionat si vreo 356 episoade din serialul cu afaceristi, sigur..doar tu si televizorul fara bani ca somajul s-a termiant de mult ca astia din guvern nu sunt prostii nu??? Sotie?!?! ai avut vreodata...adica pardon, ai avut in ultimul an? Da ai avut ai drepatate asa scrie la intretinere “2 persoane”, doar ca ai fost asa de ocupat cu tv-ul ca nici nu poti sa spui exact cand a plecat poate prin vara cand a plecat in C.O. nu s-a mai intors....sau nu, nu are cum poate acum in octombrie cand ai tipat la e de vreo 5 ori ca deranja tv-ul cand impacheta. Da, asta era IMPACHETA. Dar oare unde s-a dus...si brusc devii nervos...oare de ce a plecat ,ce i-o fi lipsit ca tu nici nu ai deranjat-o....


Oau, s-ar putea si o continuare, cu " portretul femeii anului 2009"? Please!





in curand....
sori_ss84
Postat pe 23 Septembrie 2009 20:24
pun doar semn si citesc mai incolo, caci pare interesant
kitty_krieger
Postat pe 23 Septembrie 2009 21:22
Genial! Da, intr-adevar ar fi nevoie si de portretul femeii 2009, dar si de copiii 2009... asa ca sa fie familia completa! He he!
darksukkubus69
Postat pe 26 Septembrie 2009 19:45
multumesc, asa cum am mai spus, urmeaza si femeia anului 2009
sori_ss84
Postat pe 26 Septembrie 2009 21:31
observ totusi ca barbatii se abtin d ela comentarii
sori_ss84
Postat pe 26 Septembrie 2009 21:32
Pai multi or avea motive serioase sa se abtina.. mai stii...
darksukkubus69
Postat pe 27 Septembrie 2009 20:19
spuse o persoana care si'a pus la avatar poza cu decoltau sau generos,
cred ca ar trebui sa faci parte din viitorul articol.

nu e nimic nou, aceste lucruri nu se intampla din cauza crizei ci din cauza consistenta a traiului sarac, a lipsei de posibilitati, a esecurilor profesionale si personale, consumului excesiv de alcool etc.
de asemenea doresc sa contest extinderea prea generoasa a titului.. barbatul anului 2009, e ca si cum dupa ce am citit articole in care se vorbeste despre prostituatele romance din germania sa doresc sa scriu un articol intitulat "romancele din germania".
felixcat
Postat pe 27 Septembrie 2009 20:37

Am inteleees...esti barbat... Nu esti cam mic de varsta ca sa te simti atins de ce scrie aici?! Ai cumva vreo problema cu decolteul meu?! E problema ta daca ai... eu ma simt foarte mandra de el (si nu numai, dar ma tem ca nu vei avea parte de mai mult de atat)! Si ai dreptate: chiar ar trebui sa fac parte, nu dintr-un articol, ci dintr-o suta!
darksukkubus69
Postat pe 28 Septembrie 2009 19:02
Si eu am ales sa critic o pitzipoanca
Da asa e, am eu ceva cu tine, iti sunt dusman si te invidiez ca eu sunt un nimic si tu ai balcoane super sukare si stiind ca eu nu o sa am asa ceva vreodata ma agit, pt ca tu esti super talentata si valoroasa, oh ce viata trista :(( si da ar trebuii sa apari peste tot sa ai statuie si sa ne inchinam talentelor tale 2010.
Eu raman cu viata mea implinita, viitoarea sotie si anii de scoala irositi pe actiuni lipsite de talent :(
P.S : Domeniul in care lucrez acopera o arie foart extinsa din populatie si de toate varstele, asa ca am de ce sa ma bag in seama foarte mult, tu din pacate cred ca daca ai ramane singura intr'o camera cu un schizofrenic ai face pe tine de frica.
poate m'am exprimat prea ambiguu si ca sa clarific, am lucrat si inca mai lucrez dar mai putin acum cu persoane bolnave psihic.
felixcat
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:46
De la: darksukkubus69, la data 2009-09-28 19:02:37
Am inteleees...esti barbat... Nu esti cam mic de varsta ca sa te simti atins de ce scrie aici?! Ai cumva vreo problema cu decolteul meu?! E problema ta daca ai... eu ma simt foarte mandra de el (si nu numai, dar ma tem ca nu vei avea parte de mai mult de atat)! Si ai dreptate: chiar ar trebui sa fac parte, nu dintr-un articol, ci dintr-o suta!



la atitudinea care o ai draga...presimt ca o sa ti se implineasca dorinta :))
doar ca nu asa cum te asteptai tu :))
o sa apari intr-o suta de articole.... ohohooo si ce fel de "articole" :))
I_m_good_at_being_bad
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:57
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-09-23 21:22:12pun doar semn si citesc mai incolo, caci pare interesant


Sã cazi tu pe scãri cu gunoiul în mânã cã te strâng blugii neînchieiaþi la ultimul nasture din cauza burþii,pare un lucru interesant.
MIS0GIN
Postat pe 29 Septembrie 2009 14:59
De la: darksukkubus69, la data 2009-09-28 19:02:37
Am inteleees...esti barbat... Nu esti cam mic de varsta ca sa te simti atins de ce scrie aici?! Ai cumva vreo problema cu decolteul meu?! E problema ta daca ai... eu ma simt foarte mandra de el (si nu numai, dar ma tem ca nu vei avea parte de mai mult de atat)! Si ai dreptate: chiar ar trebui sa fac parte, nu dintr-un articol, ci dintr-o suta!


Nu e decolteul tãu, catpiss.
MIS0GIN
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:02
De la: MIS0GIN, la data 2009-09-29 15:02:19
De la: darksukkubus69, la data 2009-09-28 19:02:37
Am inteleees...esti barbat... Nu esti cam mic de varsta ca sa te simti atins de ce scrie aici?! Ai cumva vreo problema cu decolteul meu?! E problema ta daca ai... eu ma simt foarte mandra de el (si nu numai, dar ma tem ca nu vei avea parte de mai mult de atat)! Si ai dreptate: chiar ar trebui sa fac parte, nu dintr-un articol, ci dintr-o suta!


Nu e decolteul tãu, catpiss.



uuh..i like you :))
I_m_good_at_being_bad
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:05
De la: I_m_good_at_being_bad, la data 2009-09-29 15:05:28
De la: MIS0GIN, la data 2009-09-29 15:02:19
De la: darksukkubus69, la data 2009-09-28 19:02:37
Am inteleees...esti barbat... Nu esti cam mic de varsta ca sa te simti atins de ce scrie aici?! Ai cumva vreo problema cu decolteul meu?! E problema ta daca ai... eu ma simt foarte mandra de el (si nu numai, dar ma tem ca nu vei avea parte de mai mult de atat)! Si ai dreptate: chiar ar trebui sa fac parte, nu dintr-un articol, ci dintr-o suta!


Nu e decolteul tãu, catpiss.



uuh..i like you :))


spune-mi ceva nou!
MIS0GIN
Postat pe 29 Septembrie 2009 15:44
De la: MIS0GIN, la data 2009-09-29 15:44:50
De la: I_m_good_at_being_bad, la data 2009-09-29 15:05:28
De la: MIS0GIN, la data 2009-09-29 15:02:19
De la: darksukkubus69, la data 2009-09-28 19:02:37
Am inteleees...esti barbat... Nu esti cam mic de varsta ca sa te simti atins de ce scrie aici?! Ai cumva vreo problema cu decolteul meu?! E problema ta daca ai... eu ma simt foarte mandra de el (si nu numai, dar ma tem ca nu vei avea parte de mai mult de atat)! Si ai dreptate: chiar ar trebui sa fac parte, nu dintr-un articol, ci dintr-o suta!


Nu e decolteul tãu, catpiss.



uuh..i like you :))


spune-mi ceva nou!

ceva vechi si stricat merge mai bine
simonycik
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:09
Reusita? Pentru o persoana care are pretentia ca a publicat si mai ales ca ii este dor de ... scris, textul este destul de necizelat, scris intr-o "fuga"..., si prea pisalogit, prea incarcat, prea repetat acelasi lucru in fraze interminabile... Si stii ceva domnule barbat care ai scris ? Eu sunt divortata si nu din cauza televizorului, si nu din cauza banilor (care nu lipseau), si nu era criza, ci.... prostia umana, si incapacitatea barbatului de a deveni un om matur, nici chiar la 40 de ani....
Liliana_41
Postat pe 29 Septembrie 2009 16:24
Felixcat se vede ca lucrezi cu bolnavi psihic, dupa cum spui... se vede ca s-a luat la tine... ma cunosti cumva??? ai vrea... sunt sigura de asta!

MISOGIN: din pacate pt tine... chiar este decolteul meu... sunt sigura si ca ti-ar placea niste dovezi, asa mai personale... dar din pacate nu e pt cei ca tine!
darksukkubus69
Postat pe 29 Septembrie 2009 20:26
De la: sori_ss84, la data 2009-09-26 21:32:52observ totusi ca barbatii se abtin d ela comentarii


exagerezi iar!
esti un pic departe de adevar si nu faci altceva decat sa zici acelasi fraze!
a zis cineva, mai sus, pisigeala!
geo_x
Postat pe 29 Septembrie 2009 20:43
darksukkubus69
Postat pe 29 Septembrie 2009 23:13
Nu sunt nici somer, nici irascibil!
cucumic69
Postat pe 2 Octombrie 2009 18:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa fac? 44 De la: Titanika 12 Ianuarie 2012 23:21
vreau sa scap de acnee 1 De la: kudika_4078 31 Martie 2012 19:50
mi-ai lasat inima cat sa nu mor si o bucatica de suflet cat sa traiesc 33 De la: maimai_no1 20 Octombrie 2011 02:53
relatii 3 De la: deeabur 22 Martie 2009 20:41
indragostit sau nu ??! 30 De la: sharon_sharon 23 Ianuarie 2014 16:35