Setari Cookie-uri

De ce sa-u purtat asa de urat cu mine si ce sa fac sa nu mai patesc asa ceva?

Bine v-am gasit,sunt noua aici si va rog sa ma ajutati cu un sfat bun.
Din copilarie si pana acum am fost batjocorita,marginalizata si dispretuita de cei din jur.
Totul din cauza ca in copilarie am suferit un soc deoarece l-am vazut pe tata cum o batea pe mama,de fata cu mine si mi s-au declansat niste ticuri motorii de care nu am scapat nici acum complet.
La scurt timp ,mama a divortat de tata.
Vecinii ne urau pt. ca ,ei credeau ca familia mea e mai avuta si instarita si ca ai mei nu socializau cu ei,ii puneau pe copii lor,uneori,sa ma facea nebuna si sa dea cu pietre in mine.,plus ca ne barfeau numai de rau.
Am fost internata o vreme la Obregia prin clasa 1.
In scoala primara si in generala ,eram batjocorita si pt. faptul ca eram mai grasa.
In generala,erau 3 fete f rele care ma vb de rau si ma acuzau ca le furam lucruri din ghozdan desi nu era asa.
In liceu am avut parte de rautati mai mult de la baieti,ma faceau urata si ma porecleau si radeau de mn ca nu stiam matematica.
Nimeni nu ma apara si toti radeau la glumele lor proaste pe seama mea.
Asa a fost mereu,pana acum si nimeni nu ma apara.
Ce as putea face sa nu mai patesc asa ceva?
kudika_978393
Postat pe 26 Decembrie 2014 16:59
De la: kudika_978393, la data 2014-12-26 16:59:15Bine v-am gasit,sunt noua aici si va rog sa ma ajutati cu un sfat bun.
Din copilarie si pana acum am fost batjocorita,marginalizata si dispretuita de cei din jur.
Totul din cauza ca in copilarie am suferit un soc deoarece l-am vazut pe tata cum o batea pe mama,de fata cu mine si mi s-au declansat niste ticuri motorii de care nu am scapat nici acum complet.
La scurt timp ,mama a divortat de tata.
Vecinii ne urau pt. ca ,ei credeau ca familia mea e mai avuta si instarita si ca ai mei nu socializau cu ei,ii puneau pe copii lor,uneori,sa ma facea nebuna si sa dea cu pietre in mine.,plus ca ne barfeau numai de rau.
Am fost internata o vreme la Obregia prin clasa 1.
In scoala primara si in generala ,eram batjocorita si pt. faptul ca eram mai grasa.
In generala,erau 3 fete f rele care ma vb de rau si ma acuzau ca le furam lucruri din ghozdan desi nu era asa.
In liceu am avut parte de rautati mai mult de la baieti,ma faceau urata si ma porecleau si radeau de mn ca nu stiam matematica.
Nimeni nu ma apara si toti radeau la glumele lor proaste pe seama mea.
Asa a fost mereu,pana acum si nimeni nu ma apara.
Ce as putea face sa nu mai patesc asa ceva?


Viata ta este una dintre cele mai triste,pacat,mare pacat,dar nu ai nicio vina pentru nimic din ce ti s-a intamplat!!!! Ce poti sa faci????In astfel de situatii nu exista decat o singura cale de urmat,cea a increderii in tine insati,sa accepti cine si ceea ce esti,sa fii extrem de toleranta cu problemele tale si cat se paote de indiferenta fata de rautatea voita a oamenilor!!!Din pacate,traim intr-o lume rauvoitoare,malefica,de cele mai multe ori,si nu exista solutii venite din exterior pentru anihilarea cruzimii oamenilor,daca acestia nu doresc sa isi schime atitudinea fata de semenii vitregiti de soarta!!Mama ta nu este alaturi de tine,nu te sprijina,emotional vorbind????Tu esti unul din cazurile generate de tragismul familiei de provenienta,de violenta domestica si neintelegirile acute dintre parinti!!!Ai ramas marcata de acele probleme si regret asta,caci nu ai nicio vina,dar pentru care esti nevoita sa suferi toata viata din cauza parintilor!!!

Draga mea,ai credinta ca totul va fi bine,ocoleste mediile ostile,cauta sa ai preocupari departe de tot ce iti face rau,ai grija de tine,fii pozitiva,chiar daca ai probleme de sanatate,poate este nepotrivit sa te povatuiesc astfel,dar este singura cale sa supravietuiesti intr-o lume plina cu "sacali"!!!Si mama ta ,ar trebui as te incurajeze,sa te sprijine,sa fie alaturi de tine!!!Nu uita,toti vom raspunde pentru faptele noastre,la un moment dat!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Decembrie 2014 17:14
cum sa fie ale tale daca esti destinata
kudika_976884
Postat pe 26 Decembrie 2014 17:52
Prin legile nescrise ale "junglei" in care traim,e lesne de observat ca specimenele puternice le doboara pe cele slabe.Tu trebuie,in primul rand,sa nu mai arati slabiciune.In momentul in care iti expui "ranile" cauzate de rautatile celor din jur,devii de 2 ori mai vulnerabila,si vei fi tinta principala a lor.Incearca sa fii indiferenta,cel putin la exterior-pt.inceput-la parerile celor din jur,atata timp cat ei te ataca din puncte in care tu nu ai nici o vina(fizic,familie,parinti,situatie materiala)Retine ca nu ne putem alege noi familia si ca,vrem sau nu,traim in umbra lor toata viata.Nici eu nu am avut familia perfecta...ba poate in anumite puncte a fost chiar mai rau la mine,dar asta e alt topic,si,cu toate astea,am reusit sa imi fac prieteni si sa am o viata sociala reusita.Cauta sa te inconjori de oameni de calitate si sa fii mai optimista si mai zambitoare.Succes!
Amanita
Postat pe 26 Decembrie 2014 22:56
De la: kudika_978393, la data 2014-12-26 16:59:15Bine v-am gasit,sunt noua aici si va rog sa ma ajutati cu un sfat bun.
Din copilarie si pana acum am fost batjocorita,marginalizata si dispretuita de cei din jur.
Totul din cauza ca in copilarie am suferit un soc deoarece l-am vazut pe tata cum o batea pe mama,de fata cu mine si mi s-au declansat niste ticuri motorii de care nu am scapat nici acum complet.
La scurt timp ,mama a divortat de tata.
Vecinii ne urau pt. ca ,ei credeau ca familia mea e mai avuta si instarita si ca ai mei nu socializau cu ei,ii puneau pe copii lor,uneori,sa ma facea nebuna si sa dea cu pietre in mine.,plus ca ne barfeau numai de rau.
Am fost internata o vreme la Obregia prin clasa 1.
In scoala primara si in generala ,eram batjocorita si pt. faptul ca eram mai grasa.
In generala,erau 3 fete f rele care ma vb de rau si ma acuzau ca le furam lucruri din ghozdan desi nu era asa.
In liceu am avut parte de rautati mai mult de la baieti,ma faceau urata si ma porecleau si radeau de mn ca nu stiam matematica.
Nimeni nu ma apara si toti radeau la glumele lor proaste pe seama mea.
Asa a fost mereu,pana acum si nimeni nu ma apara.
Ce as putea face sa nu mai patesc asa ceva?


Rautatea este arma oamenilor slabi.
Ignora-i si nu te lasa afectata sufleteste.
Bucura-te si zambeste ca nu faci parte din categoria oamenilor rai. Din rautatea lor , invata sa fii puternica !
Fiind puternica , nu va fi nevoie sa te apere nimeni .
-Dyna-
Postat pe 27 Decembrie 2014 18:52
Stii 393 , multi / multe dintre noi am avut parte de astfel de traume. Nici eu nu am scapat si desii a trecut multa vreme de atunci , imi amintesc uneori si zambesc.....Aveam un coleg care imi zicea "grasa Michelle" , pentru ca eram mai bucalata asa... ca copil. Intr-o zi am vazut filmul asta ...

www.youtube.com/watch?v=ruJ1uFf9hy4

....si am plans....am plans de numa` . Ma recunosteam . A devenit filmuletzul meu preferat. Si pentru ca intotdeauna dorintele si gandurile ascunse ti le aude cineva , am ajuns sa traiesc si finalul filmului. Acum sa nu crezi ca s-a intamplat peste noapte , dar de acolo de undeva , am gasit puterea sa ma transform. Pentru totdeauna. Colegul cu pricina m-a curtat apoi ani la rand....fara succes. Apoi am ramas prieteni si... flebetea lui.
Scuze , m-am lasat "furata" de amintiri.....
Seara frumoasa sa ai si... invata sa crezi in ceea ce visezi.
Rotty_
Postat pe 27 Decembrie 2014 19:19
Sa schimbi mediu..sa pleci undewva unde nimeni nu te cunoaste si sa incepi o noua viata..esti puternica si stii ce vrei..daca ai cerut sfat..copilaria nu e prezenta ea a trecut este in mintea noastra..nu se mai intoarce..asa ca inainte cu capul sus..lasa trecutul..prezentul e important ..si ce daca ai citeva kg in plus asta nu te impiedica sa traiesti frumos..sint pers..care prefera plinutele,...succes..cu drag NELLY
Nelica_Varodi_1
Postat pe 28 Decembrie 2014 09:19
Adica sa-si ia boccelutza si sa plece asa in lume ca tiganii cu cortu` ? Poate ca e legata de o scoala , un serviciu , o casa... Tu insati ai spus ca copilaria a trecut , deci ceea ce a trecut , e bun trecut. Sa lupte acolo unde e , dovedeste mai mult curaj decat sa dea bir cu fugitii. Si in definitiv , oriunde ar merge , "eul" merge cu ea. Adevarata lupta este cu ea insasi.
Zi buna :)
Rotty_
Postat pe 28 Decembrie 2014 10:32
tu vz de treaba ta cu tiganii cu cortu
kudika_976884
Postat pe 28 Decembrie 2014 10:46
De ce ? Vrei sa zici ca nu-i asa ? Eu si acum imi amintesc cu placere de vremea copilariei cand vedeam sirurile de carutze cu coviltir ale tiganilor lingurari mutandu-se de colo colo. Faceau parte oarecum din decor. Acum nu mai vezi asa ceva....au Mercedesuri.
Rotty_
Postat pe 28 Decembrie 2014 10:59
sigur,,tu erai melancolica cand ai spus asta,,tratati va
kudika_976884
Postat pe 28 Decembrie 2014 11:02
Nu am de ce , sunt perfect sanatoasa.
Zi buna .
Rotty_
Postat pe 28 Decembrie 2014 11:24
De la: Rotty_, la data 2014-12-28 11:24:32Nu am de ce , sunt perfect sanatoasa.
Zi buna .



Rotty,nu trebuie sa demonstrezi cuiva ca esti sanatoasa,caci esti,si,oricum,starea ta de sanatate nu trebuie sa intereseze pe nimeni!!!! Stiu ca esti un conducator auto priceput,deci stii sa iei corect virajele,in vederea ocolirii baltilor si troacelor!!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Decembrie 2014 11:39
nesimtita ca de obicei
kudika_976884
Postat pe 28 Decembrie 2014 12:28
De la: Rotty_, la data 2014-12-28 11:24:32Nu am de ce , sunt perfect sanatoasa.
Zi buna .


logic ca esti,,,ca toti ce i ramasi cu urme de la nu iesi afara ca te fura tiganii si te baga n sac

multi din pacate sunt ,,perfect sanatosi,,
kudika_976884
Postat pe 28 Decembrie 2014 12:31
.............NU STIU CITI ANI AI .........CVEEA CE NE POVESTESTI TU SINT COPILARII .ASTA SE INTIMPLA CAM DE CITEVA SUTE DE MILIOANE DE ORI PE ZI PA INTREAGA PLANETA....!!!!!!! IA-TI UN SERVICIU DACA NU AI LA PATRON SAU DE PREFERABIL LA STAT, TE MARITI LA BISERICA CU CUNUNIE ,FACI COPII SI TRAIESTI VIATA...ALTCEVA NU PREA AI CE FACE PE PAMINT.....!!!!!!!!!!1
kudika_976467
Postat pe 28 Decembrie 2014 12:33
De la: kudika_976467, la data 2014-12-28 12:33:50.............NU STIU CITI ANI AI .........CVEEA CE NE POVESTESTI TU SINT COPILARII .ASTA SE INTIMPLA CAM DE CITEVA SUTE DE MILIOANE DE ORI PE ZI PA INTREAGA PLANETA....!!!!!!! IA-TI UN SERVICIU DACA NU AI LA PATRON SAU DE PREFERABIL LA STAT, TE MARITI LA BISERICA CU CUNUNIE ,FACI COPII SI TRAIESTI VIATA...ALTCEVA NU PREA AI CE FACE PE PAMINT.....!!!!!!!!!!1



Hai nu zau !
Rotty_
Postat pe 28 Decembrie 2014 12:39
De la: kudika_15804, la data 2014-12-28 11:39:09
De la: Rotty_, la data 2014-12-28 11:24:32Nu am de ce , sunt perfect sanatoasa.
Zi buna .



Rotty,nu trebuie sa demonstrezi cuiva ca esti sanatoasa,caci esti,si,oricum,starea ta de sanatate nu trebuie sa intereseze pe nimeni!!!! Stiu ca esti un conducator auto priceput,deci stii sa iei corect virajele,in vederea ocolirii baltilor si troacelor!!!!


Corect! Aluzia este foarte corectã. Când s-a efectuat psihanaliza unor accidente s-a dovedit cã cei care au avut accidente când ar fi trebuit sã ia un viraj în loc su meargã drept ...aceia și în viațã erau cam rigizi! Nu știau sã o coteascã. Adicã nu aveau flexibilitate! Foarte inspiratã remarca!Sã ocolim ceea ce nu putem schimba. A fi ferm nu înseamnã a fi rigid.

Asta îmi amintește (prin regula asocierii libere) de un cãlugãr care s-a dus în munți, la un schit, sã stea în singurãtate. Dupã o perioadã, a coborât printre frați și a fost întrebat cum a fost lupta cu diavolul. Cãlugãrul a pãrut foarte mirat de întrebare. Care luptã? a întrebat el mirat. Pãi, nu te-ai luptat cu diavolii, au fost mirați ceilalți frați cãlugãri. Nu, a rãspuns el. Pãi, ce-ai fãcut atunci? au întrebat consternați frații cãlugãri. I-am ocolit, a rãspuns râzînd colugãrul.


Morala pentru ambele comentarii? E mai bine sã accepți ceea ce nu poți schimba. A ocoli înseamnã sã accepți cã ai ce sã ocolești, cã acolo este un obstacol...în trafic dar și în viațã, în general. Sau o baltã în particular!

Nu da motive celorlalți sã te murdãreascã, sã te rejecteze. Majoritatea, grupul. are o tendințã de a presa membrii sã se conformeze grupului. Orice iese în evidențã în bine sau în rãu este presat la conformare. Oricine este deosebit poate fi criticat de grup. Dar norma, media, nu este cel mai bun lucru. Fetița mea, la școalã, a fost presatã sã cânte fals de cãtre grupul de prietene care cântau fals! Care au miștocãrit-o pânã s-a conformat! I-am explicat cã în acest caz trebuie sã suporte aceastã presiune fãrã sã se conformeze!

Pe de altã parte cine a suferit cântã mai bine! Uneori nu el, personal, ci urmașii sãi. Aceastã energie a traumei se transmite la urmași și ei se vindecã de ea prin cântec!

Acum, ce vreau eu sã spun? Sunt atâtea cazuri de oameni care au suferit nedreptãți și nu au fugit de suferințã ci din aceastã energie, sublimînd-o în ceva frumos, util și bun pentru ei și pentru alții, s-au ridicat deasupra suferinței! Unii au fãcut asociații non-profit care sã ajute pe cei defavorizați, alții au cântat. au fãcut artã,alții au ocrotit pur și simplu pe oameni care erau în aceeași situație în care fuseserã ei. Sunt grupuri de suport pe diferite probleme.

Dacã nimeni nu te ocrotește sau nu te apãrã s-ar putea sã trebuiascã sã crești mai mult pentru a face tu asta altor oameni aflați în aceeași situație (adicã sã-i ocrotești în loc de a te rãzbuna pe ei pentru ceea ce ai pãțit tu! Unii fac asta, se rãzbunã, dar nu e bine!). Sã nu crezi cã psihologii sau psihiatrii sunt oameni lipsiți de traume! Unii au avut chiar traume similare cu a ta, pe care le-au depãșit și acum îi ajutã pe alții sã le depãșeascã. Deja ai atenție și concentrare foarte bune, observi oamenii. Un pic mai multã detașare și încearcã sã te înțelegi și sã-i înțelegi și pe ceilalți! Nu intra în jocul luptei, al taberelor...eu...ei! Râmâi neutrã. Chiar dacã doare la început. Acceptã și ocolește ceea ce nu poți schimba!
kudika_976762
Postat pe 28 Decembrie 2014 12:49
De la: kudika_976467, la data 2014-12-28 12:33:50.............NU STIU CITI ANI AI .........CVEEA CE NE POVESTESTI TU SINT COPILARII .ASTA SE INTIMPLA CAM DE CITEVA SUTE DE MILIOANE DE ORI PE ZI PA INTREAGA PLANETA....!!!!!!! IA-TI UN SERVICIU DACA NU AI LA PATRON SAU DE PREFERABIL LA STAT, TE MARITI LA BISERICA CU CUNUNIE ,FACI COPII SI TRAIESTI VIATA...ALTCEVA NU PREA AI CE FACE PE PAMINT.....!!!!!!!!!!1



Este o varianta!!!Dar sunt cu mult mai multe variante de a-ti trai viata pe acest pamant,la fel de decent si demn!!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Decembrie 2014 12:49
penibil,,,tu 762 poate nu sti ce spui si ai vorbit mult si degeaba


spuneti cum ati fost tratate de unii in copilarie,,cum va ziceau si ce glume se faceau pe seama voastra,,,,sunt oameni cu handicap care in copilarie au fost traumatizati de altii ,si totusi fara sa ganditi faceti referiri la tiganii cu cortul,,sa va fie rusine
kudika_976884
Postat pe 28 Decembrie 2014 12:58
De la: kudika_976762, la data 2014-12-28 12:49:04
De la: kudika_15804, la data 2014-12-28 11:39:09
De la: Rotty_, la data 2014-12-28 11:24:32Nu am de ce , sunt perfect sanatoasa.
Zi buna .



Rotty,nu trebuie sa demonstrezi cuiva ca esti sanatoasa,caci esti,si,oricum,starea ta de sanatate nu trebuie sa intereseze pe nimeni!!!! Stiu ca esti un conducator auto priceput,deci stii sa iei corect virajele,in vederea ocolirii baltilor si troacelor!!!!


Corect! Aluzia este foarte corectã. Când s-a efectuat psihanaliza unor accidente s-a dovedit cã cei care au avut accidente când ar fi trebuit sã ia un viraj în loc su meargã drept ...aceia și în viațã erau cam rigizi! Nu știau sã o coteascã. Adicã nu aveau flexibilitate! Foarte inspiratã remarca!Sã ocolim ceea ce nu putem schimba. A fi ferm nu înseamnã a fi rigid.

Asta îmi amintește (prin regula asocierii libere) de un cãlugãr care s-a dus în munți, la un schit, sã stea în singurãtate. Dupã o perioadã, a coborât printre frați și a fost întrebat cum a fost lupta cu diavolul. Cãlugãrul a pãrut foarte mirat de întrebare. Care luptã? a întrebat el mirat. Pãi, nu te-ai luptat cu diavolii, au fost mirați ceilalți frați cãlugãri. Nu, a rãspuns el. Pãi, ce-ai fãcut atunci? au întrebat consternați frații cãlugãri. I-am ocolit, a rãspuns râzînd colugãrul.


Morala pentru ambele comentarii? E mai bine sã accepți ceea ce nu poți schimba. A ocoli înseamnã sã accepți cã ai ce sã ocolești, cã acolo este un obstacol...în trafic dar și în viațã, în general. Sau o baltã în particular!

Nu da motive celorlalți sã te murdãreascã, sã te rejecteze. Majoritatea, grupul. are o tendințã de a presa membrii sã se conformeze grupului. Orice iese în evidențã în bine sau în rãu este presat la conformare. Oricine este deosebit poate fi criticat de grup. Dar norma, media, nu este cel mai bun lucru. Fetița mea, la școalã, a fost presatã sã cânte fals de cãtre grupul de prietene care cântau fals! Care au miștocãrit-o pânã s-a conformat! I-am explicat cã în acest caz trebuie sã suporte aceastã presiune fãrã sã se conformeze!

Pe de altã parte cine a suferit cântã mai bine! Uneori nu el, personal, ci urmașii sãi. Aceastã energie a traumei se transmite la urmași și ei se vindecã de ea prin cântec!

Acum, ce vreau eu sã spun? Sunt atâtea cazuri de oameni care au suferit nedreptãți și nu au fugit de suferințã ci din aceastã energie, sublimînd-o în ceva frumos, util și bun pentru ei și pentru alții, s-au ridicat deasupra suferinței! Unii au fãcut asociații non-profit care sã ajute pe cei defavorizați, alții au cântat. au fãcut artã,alții au ocrotit pur și simplu pe oameni care erau în aceeași situație în care fuseserã ei. Sunt grupuri de suport pe diferite probleme.

Dacã nimeni nu te ocrotește sau nu te apãrã s-ar putea sã trebuiascã sã crești mai mult pentru a face tu asta altor oameni aflați în aceeași situație (adicã sã-i ocrotești în loc de a te rãzbuna pe ei pentru ceea ce ai pãțit tu! Unii fac asta, se rãzbunã, dar nu e bine!). Sã nu crezi cã psihologii sau psihiatrii sunt oameni lipsiți de traume! Unii au avut chiar traume similare cu a ta, pe care le-au depãșit și acum îi ajutã pe alții sã le depãșeascã. Deja ai atenție și concentrare foarte bune, observi oamenii. Un pic mai multã detașare și încearcã sã te înțelegi și sã-i înțelegi și pe ceilalți! Nu intra în jocul luptei, al taberelor...eu...ei! Râmâi neutrã. Chiar dacã doare la început. Acceptã și ocolește ceea ce nu poți schimba!


Nu stiu daca esti femeie sau barbat,oricum,nu conteaza acest aspect,cel putin pentru mine,dar tot ce pot spune este ca sunt un om extrem de tolerant,dar care,niciodata,nu s-a complacut in situatii create de altii,decat,cel mult,in cele create de mine!!Limitele mele sunt extinse,dar devin periculoase pentru cine le incalca!!Nu m-am "murdarit" niciodata cu dejectiile umane!!!Ce nu se intelege pe acest site este faptul ca oamenii devin cu mult mai "puternici" tocmai datorita atacurilor fara logica si insipide,acesta este misterul supravietuirii intr-o astfel de lume!!!

Apreciez continutul postarii tale,nu ca m-ar favoriza intr-un fel,caci nu asta ma intereseaza si nici nu-mi doresc asta,ci pentru veridicitatea lui!!Sarbatori fericite!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Decembrie 2014 13:07
logic ca apreciezi,,de aia esti si nesimtita nici decum puternica din pacate
kudika_976884
Postat pe 28 Decembrie 2014 13:10
De la: kudika_976884, la data 2014-12-28 12:58:43penibil,,,tu 762 poate nu sti ce spui si ai vorbit mult si degeaba


spuneti cum ati fost tratate de unii in copilarie,,cum va ziceau si ce glume se faceau pe seama voastra,,,,sunt oameni cu handicap care in copilarie au fost traumatizati de altii ,si totusi fara sa ganditi faceti referiri la tiganii cu cortul,,sa va fie rusine


Hei, mai domol! Bine cã m-ai lãmurit. Nu-mi fac probleme când vorbesc pentru cã sunt aproape psiholog. Adicã mai am de dat licența. Am fãcut și vreo 6 ani de psihanalizã. Dacã vrei, reiau mesajul pe care l-am scris punct cu punct și îl voi explica în detaliu. Nu mã intimidez așa ușor! Sper cã nu cauți doar sã te cerți. O zi bunã!
kudika_976762
Postat pe 28 Decembrie 2014 16:52
poti sa fi aproape si extraterestra,,fi atenta ce citezi ca le dai altora motive sa se simta puternici ca i fac pe altii troace si balti sau tigani cu cortu

eu sper ca tu nu esti aici sa le dai apa la moara astfel de oameni,,,,casca ochi alta data cand citezi cva
kudika_976884
Postat pe 28 Decembrie 2014 16:58
De la: kudika_15804, la data 2014-12-28 13:07:52
De la: kudika_976762, la data 2014-12-28 12:49:04
De la: kudika_15804, la data 2014-12-28 11:39:09
De la: Rotty_, la data 2014-12-28 11:24:32Nu am de ce , sunt perfect sanatoasa.
Zi buna .



Rotty,nu trebuie sa demonstrezi cuiva ca esti sanatoasa,caci esti,si,oricum,starea ta de sanatate nu trebuie sa intereseze pe nimeni!!!! Stiu ca esti un conducator auto priceput,deci stii sa iei corect virajele,in vederea ocolirii baltilor si troacelor!!!!


Corect! Aluzia este foarte corectã. Când s-a efectuat psihanaliza unor accidente s-a dovedit cã cei care au avut accidente când ar fi trebuit sã ia un viraj în loc su meargã drept ...aceia și în viațã erau cam rigizi! Nu știau sã o coteascã. Adicã nu aveau flexibilitate! Foarte inspiratã remarca!Sã ocolim ceea ce nu putem schimba. A fi ferm nu înseamnã a fi rigid.

Asta îmi amintește (prin regula asocierii libere) de un cãlugãr care s-a dus în munți, la un schit, sã stea în singurãtate. Dupã o perioadã, a coborât printre frați și a fost întrebat cum a fost lupta cu diavolul. Cãlugãrul a pãrut foarte mirat de întrebare. Care luptã? a întrebat el mirat. Pãi, nu te-ai luptat cu diavolii, au fost mirați ceilalți frați cãlugãri. Nu, a rãspuns el. Pãi, ce-ai fãcut atunci? au întrebat consternați frații cãlugãri. I-am ocolit, a rãspuns râzînd colugãrul.


Morala pentru ambele comentarii? E mai bine sã accepți ceea ce nu poți schimba. A ocoli înseamnã sã accepți cã ai ce sã ocolești, cã acolo este un obstacol...în trafic dar și în viațã, în general. Sau o baltã în particular!

Nu da motive celorlalți sã te murdãreascã, sã te rejecteze. Majoritatea, grupul. are o tendințã de a presa membrii sã se conformeze grupului. Orice iese în evidențã în bine sau în rãu este presat la conformare. Oricine este deosebit poate fi criticat de grup. Dar norma, media, nu este cel mai bun lucru. Fetița mea, la școalã, a fost presatã sã cânte fals de cãtre grupul de prietene care cântau fals! Care au miștocãrit-o pânã s-a conformat! I-am explicat cã în acest caz trebuie sã suporte aceastã presiune fãrã sã se conformeze!

Pe de altã parte cine a suferit cântã mai bine! Uneori nu el, personal, ci urmașii sãi. Aceastã energie a traumei se transmite la urmași și ei se vindecã de ea prin cântec!

Acum, ce vreau eu sã spun? Sunt atâtea cazuri de oameni care au suferit nedreptãți și nu au fugit de suferințã ci din aceastã energie, sublimînd-o în ceva frumos, util și bun pentru ei și pentru alții, s-au ridicat deasupra suferinței! Unii au fãcut asociații non-profit care sã ajute pe cei defavorizați, alții au cântat. au fãcut artã,alții au ocrotit pur și simplu pe oameni care erau în aceeași situație în care fuseserã ei. Sunt grupuri de suport pe diferite probleme.

Dacã nimeni nu te ocrotește sau nu te apãrã s-ar putea sã trebuiascã sã crești mai mult pentru a face tu asta altor oameni aflați în aceeași situație (adicã sã-i ocrotești în loc de a te rãzbuna pe ei pentru ceea ce ai pãțit tu! Unii fac asta, se rãzbunã, dar nu e bine!). Sã nu crezi cã psihologii sau psihiatrii sunt oameni lipsiți de traume! Unii au avut chiar traume similare cu a ta, pe care le-au depãșit și acum îi ajutã pe alții sã le depãșeascã. Deja ai atenție și concentrare foarte bune, observi oamenii. Un pic mai multã detașare și încearcã sã te înțelegi și sã-i înțelegi și pe ceilalți! Nu intra în jocul luptei, al taberelor...eu...ei! Râmâi neutrã. Chiar dacã doare la început. Acceptã și ocolește ceea ce nu poți schimba!


Nu stiu daca esti femeie sau barbat,oricum,nu conteaza acest aspect,cel putin pentru mine,dar tot ce pot spune este ca sunt un om extrem de tolerant,dar care,niciodata,nu s-a complacut in situatii create de altii,decat,cel mult,in cele create de mine!!Limitele mele sunt extinse,dar devin periculoase pentru cine le incalca!!Nu m-am "murdarit" niciodata cu dejectiile umane!!!Ce nu se intelege pe acest site este faptul ca oamenii devin cu mult mai "puternici" tocmai datorita atacurilor fara logica si insipide,acesta este misterul supravietuirii intr-o astfel de lume!!!

Apreciez continutul postarii tale,nu ca m-ar favoriza intr-un fel,caci nu asta ma intereseaza si nici nu-mi doresc asta,ci pentru veridicitatea lui!!Sarbatori fericite!!!


Apreciez ceea ce ai scris și accentul pus unde trebuie. Mulțumesc pentru urãri! Numai bine îți doresc!
kudika_976762
Postat pe 28 Decembrie 2014 16:58
apreciati va,,,face ti oameni tigani cu cortu,,balti,,si troace,,la urma apreciativa intre voi,,

maturizati va daca mai puteti
kudika_976884
Postat pe 28 Decembrie 2014 17:03
accentul la pus pe mn draguta,,,sa ti fie rusine
kudika_976884
Postat pe 28 Decembrie 2014 17:04
De la: kudika_976884, la data 2014-12-28 16:58:35poti sa fi aproape si extraterestra,,fi atenta ce citezi ca le dai altora motive sa se simta puternici ca i fac pe altii troace si balti sau tigani cu cortu

eu sper ca tu nu esti aici sa le dai apa la moara astfel de oameni,,,,casca ochi alta data cand citezi cva


Dar tu de ce dai cu piatra?! Nu ne enerveazã decât ceea ce zace ascuns în noi și despre care nu vrem sã mai știm și de care ne ferim și încercãm sã nu manifestãm. Se numește umbra și este pe undeva, în inconștent. De asta nu putem fi toleranți. Dacã vrei îți mai explic. Extraterestru este ceva foarte adânc în noi, un aspect ne-educabil...Asta proiectezi tu cu referire la mine?! Este doar un aspect al tãu însuți pe care nu ți-l recunoști și nu ți-l înțelegi!!!
kudika_976762
Postat pe 28 Decembrie 2014 17:05
spunand ca s balta si troaca,,,,,vorbiti de alti cum iau tratat pe alti in copilarie sau pe voi iar voi face ti acelasi lucru,,sa va fie rusine
kudika_976884
Postat pe 28 Decembrie 2014 17:06
De la: kudika_976884, la data 2014-12-28 17:03:10apreciati va,,,face ti oameni tigani cu cortu,,balti,,si troace,,la urma apreciativa intre voi,,

maturizati va daca mai puteti


Maturitatea înseamnã ieșirea din scenariul de luptã și intrarea în cel de cooperare. Încearcã sã fii mai tolerant și te vei simți mai bine!
kudika_976762
Postat pe 28 Decembrie 2014 17:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma 8 De la: miss_darine 6 Ianuarie 2010 18:44
tankini...? 7 De la: Barbie30 1 Iulie 2010 18:09
Detectiv particular specializat in infidelitati! 4 De la: size_back 2 August 2010 14:01
Infidelitate 39 De la: bogdandbm 16 Mai 2010 03:43
nu stiu ce sa afc 10 De la: dandanaua_reloaded 19 Septembrie 2009 21:39