Setari Cookie-uri

Misoginism ...

De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-16 16:51:25Pai .. daca tot insisti cu acest subiect "mare" hai sa vdm ce poti .. nu ?

Nu cred ca a existat un barbat care macar o data in viata lui sa nu fi fost misogin ...
Pana si religia e misogina ... inca din vechiul testament .. din geneza ..


Logic. Religiile au fost create de barbati.


De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-16 16:51:25Dar ... ma rog .. ma repet ... nu vorbesc de indivizi ... separati ci de intregul grup ...
Ma rog .. de ce ziceti ca barbatii sunt mai misogini decat sunt misandre femeile ...
NU stiu daca e corect cum am formulat dar ... intelegeti voi ..


Barbatii sunt misogini fiindca asa sunt invatati sa gandeasca din familie. Si fiindca exista femei suficient de proaste incat sa le pastreze privilegiile.
beyonce_indragostita
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:49
make love, not war
kitty_krieger
Postat pe 17 Septembrie 2009 14:51
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-09-17 14:51:13make love, not war

CU CINA MÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄä??????????????
In alta ordine de idei,numai love e plicti [tot ce-i mult strica:p], peace la fel...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 17 Septembrie 2009 15:06
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-09-17 15:06:30
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-09-17 14:51:13make love, not war

CU CINA MÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄä??????????????
In alta ordine de idei,numai love e plicti [tot ce-i mult strica:p], peace la fel...

mdea, pe kudika cam asa e
pup dracusorul
kitty_krieger
Postat pe 17 Septembrie 2009 15:12
Ei tocmai furia asta care zace in voi ... in unele denota ceva .. va las pe voi sa ganditi ... ;)
Daca va considerati egale cu barbatii ( sa fiu un pic misogin "asa reiese din posturile mele") atunci de ce atat caz ?
De ce atunci cand un barbat va ofera dragostea e prea putin ?
Ca nu e negru si mare?
Ca nu va ia masina si vila ?
Si egalitatea unde e ?
Cand nu va baga in seama ca ce are .. ca are pe alta ...
Si atunci cand va arata ca va iubeste nu mai prezinta interes ?
De ce sa facem misto si sa aratam spre cel de langa voi .. vai ce misogin e ..
Poate nu cumva tocmai aceasta invinovatire va acuza un pic si pe voi ?
Era un subiect comun de discutat ... si .. ce ati inceput sa faceti ?
Mistouri .. glume proaste ... si pana la urma ati scris-o pe aia cu .... "lasind gluma la o parte singur a dovedit ca este un misogin dupa toate postarile" sau s-a vorbit de mine intr-un mod general, mod care descrie majoritatea barbatilor ? Cei multi si egali in drepturi cu femeile ... deloc misandre ..
Ce ar fi sa lasam un pic aschia din ochiul celui de langa voi si sa privim creanga din propriul ochi ?
Care din partea cu sa ne detasam ca si cum am privi de sus nu s-a inteles?
Toata lumea se simte lezata si sare repde sa muste ca un caine atacat ...
KuKuDiKu
Postat pe 17 Septembrie 2009 23:50
De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-17 23:50:57Ei tocmai furia asta care zace in voi ... in unele denota ceva .. va las pe voi sa ganditi ... ;)
Daca va considerati egale cu barbatii ( sa fiu un pic misogin "asa reiese din posturile mele") atunci de ce atat caz ?
De ce atunci cand un barbat va ofera dragostea e prea putin ?
Ca nu e negru si mare?
Ca nu va ia masina si vila ?
Si egalitatea unde e ?
Cand nu va baga in seama ca ce are .. ca are pe alta ...
Si atunci cand va arata ca va iubeste nu mai prezinta interes ?
De ce sa facem misto si sa aratam spre cel de langa voi .. vai ce misogin e ..
Poate nu cumva tocmai aceasta invinovatire va acuza un pic si pe voi ?
Era un subiect comun de discutat ... si .. ce ati inceput sa faceti ?
Mistouri .. glume proaste ... si pana la urma ati scris-o pe aia cu .... "lasind gluma la o parte singur a dovedit ca este un misogin dupa toate postarile" sau s-a vorbit de mine intr-un mod general, mod care descrie majoritatea barbatilor ? Cei multi si egali in drepturi cu femeile ... deloc misandre ..
Ce ar fi sa lasam un pic aschia din ochiul celui de langa voi si sa privim creanga din propriul ochi ?
Care din partea cu sa ne detasam ca si cum am privi de sus nu s-a inteles?
Toata lumea se simte lezata si sare repde sa muste ca un caine atacat ...

dar tu de ce ceri pareri cand deja ti-ai format o opinie si ai pus etichete?

esti ca aia, care intrase pe forum doar sa-si reconfirme ca daca exista iubire, obligatoriu exista si compatibilitate sexuala intre parteneri (si da, era virgina)
asa si tu, ai intrat aici doar sa-ti reconfirmi ideea ca majoritatea femeilor sunt misandre

neeext
kitty_krieger
Postat pe 18 Septembrie 2009 02:47
Ba, as spune ca, dimpotriva... nu si-a format deloc o parere.. sau, in nici un caz una care sa-l defineasca "misogin". Initiatorul topicului s-a lovit rau de pragul de sus, a iubit, a suferit, a fost parasit, a fost inselat. de o femeie. E posibil ca toate acestea sa fie inca vii in sufletul lui.... (recente)si.. nu-i deloc obligatoriu sa se fi intamplat toate la gramada. Cert e ca iubeste femeia... si acum doar incearca sa-si dea seama de ce tocmai el a avut ghinionul sa fie dat la o parte de o "ea".

Este exclus ca un barbat / femeie care traieste normal, care se comporta normal, care ia viata asa cum este, cu bune si cu rele.. sa-si doreasca o polemica pe tema misogin / misandra.. doar ca sa treaca timpul. Intrebarea ascunsa a topicului era ... "De ce mama dracu.lui n-am eu noroc in dragoste?"

Cat despre un misogin / misandra.. personal nu-l vad deschizand un topic pe aceasta tema in vecii vecilor. Pentru ca, potrivit DEX... e vorba de ura... o ura patologica. Ori o asemenea persoana... isi hraneste ura intr-o alta forma.. nu dialogand, glumind. flirtand.. cu femeile.
rashela
Postat pe 18 Septembrie 2009 04:12
De la: rashela, la data 2009-09-18 04:12:21Ba, as spune ca, dimpotriva... nu si-a format deloc o parere.. sau, in nici un caz una care sa-l defineasca "misogin". Initiatorul topicului s-a lovit rau de pragul de sus, a iubit, a suferit, a fost parasit, a fost inselat. de o femeie. E posibil ca toate acestea sa fie inca vii in sufletul lui.... (recente)si.. nu-i deloc obligatoriu sa se fi intamplat toate la gramada. Cert e ca iubeste femeia... si acum doar incearca sa-si dea seama de ce tocmai el a avut ghinionul sa fie dat la o parte de o "ea".

Este exclus ca un barbat / femeie care traieste normal, care se comporta normal, care ia viata asa cum este, cu bune si cu rele.. sa-si doreasca o polemica pe tema misogin / misandra.. doar ca sa treaca timpul. Intrebarea ascunsa a topicului era ... "De ce mama dracu.lui n-am eu noroc in dragoste?"

Cat despre un misogin / misandra.. personal nu-l vad deschizand un topic pe aceasta tema in vecii vecilor. Pentru ca, potrivit DEX... e vorba de ura... o ura patologica. Ori o asemenea persoana... isi hraneste ura intr-o alta forma.. nu dialogand, glumind. flirtand.. cu femeile.


Pai ... dap am avut si deceptii in dragoste .. e adevarat .
Si dap m-am lovit si de ce ai spus tu mai sus .
Ma rog tema era mai mult pentru puterea fiecaruia de a trece peste orgoliu si a judeca unele lucruri la rece .
Adica .. de genul .. de ce sunt eu misogin cate o data sau ca si femeie .. de ce sunt misandra cate o data ..
Ma rog .. era o discutie pe o tema generala nu ceva personificari pe aici .
Voiam sa facem o analiza .. pe ceea ce ne face sa devenim misogini ..
Spunea cineva mai devreme ca "barbatul meu nu este misogin". Pai s-a intrebat vreodata ... Poate nu are de ce .. poate si-a gasit jumatatea pe care o accepta asa cum este ea si o iubeste si oricum alta femeie nu conteaza pentru el si nu are de ce sa devina misogin ... nu cred ca se naste nimeni misogin .. dar poate deveni din varie motive.
KuKuDiKu
Postat pe 18 Septembrie 2009 09:15
De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-17 10:34:36Ma gandeam la 2 cifre .. nu la un nr de telefon :))
Dar ma rog .. nu insist .. ;)
Nu am postat aici pentru a-mi umple agenda de telefon ;)


nici eu.........dar o distractie mica merge !!....... .......ca viata e scurta......nu tre' sa stam....bosumflati !!.......... si sa devenim ceea ce ...nu suntem !!.....misogini.....misandre !!.......... ........trebuie sa invatam sa profitam de ....partea plin a paharului !!!..........
etta
Postat pe 18 Septembrie 2009 10:58
Ok ... toata lumea la bere .. !
:))
Hai ca a venit si weekendul ..
Nu mai venea o data ..
Am plecat la mare .. ne auzim after the weekend ;)
Spor si weekend placut la toata lumea !
KuKuDiKu
Postat pe 18 Septembrie 2009 11:44
De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-18 09:15:28
De la: rashela, la data 2009-09-18 04:12:21Ba, as spune ca, dimpotriva... nu si-a format deloc o parere.. sau, in nici un caz una care sa-l defineasca "misogin". Initiatorul topicului s-a lovit rau de pragul de sus, a iubit, a suferit, a fost parasit, a fost inselat. de o femeie. E posibil ca toate acestea sa fie inca vii in sufletul lui.... (recente)si.. nu-i deloc obligatoriu sa se fi intamplat toate la gramada. Cert e ca iubeste femeia... si acum doar incearca sa-si dea seama de ce tocmai el a avut ghinionul sa fie dat la o parte de o "ea".

Este exclus ca un barbat / femeie care traieste normal, care se comporta normal, care ia viata asa cum este, cu bune si cu rele.. sa-si doreasca o polemica pe tema misogin / misandra.. doar ca sa treaca timpul. Intrebarea ascunsa a topicului era ... "De ce mama dracu.lui n-am eu noroc in dragoste?"

Cat despre un misogin / misandra.. personal nu-l vad deschizand un topic pe aceasta tema in vecii vecilor. Pentru ca, potrivit DEX... e vorba de ura... o ura patologica. Ori o asemenea persoana... isi hraneste ura intr-o alta forma.. nu dialogand, glumind. flirtand.. cu femeile.


Pai ... dap am avut si deceptii in dragoste .. e adevarat .
Si dap m-am lovit si de ce ai spus tu mai sus .
Ma rog tema era mai mult pentru puterea fiecaruia de a trece peste orgoliu si a judeca unele lucruri la rece .
Adica .. de genul .. de ce sunt eu misogin cate o data sau ca si femeie .. de ce sunt misandra cate o data ..
Ma rog .. era o discutie pe o tema generala nu ceva personificari pe aici .
Voiam sa facem o analiza .. pe ceea ce ne face sa devenim misogini ..
Spunea cineva mai devreme ca "barbatul meu nu este misogin". Pai s-a intrebat vreodata ... Poate nu are de ce .. poate si-a gasit jumatatea pe care o accepta asa cum este ea si o iubeste si oricum alta femeie nu conteaza pentru el si nu are de ce sa devina misogin ... nu cred ca se naste nimeni misogin .. dar poate deveni din varie motive.

nu exista in lumea asta sa nu suferim..si barbat si femeie....toti avem in noi si rautate si bunatate....suntem egali pt ca si femeia si barbatul...se gindesc la bani....la cum arata(ea,el)...ce cont are....cit de bun(a) e.....etc.....
cristiana_cris
Postat pe 18 Septembrie 2009 12:08
De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-17 23:50:57Ei tocmai furia asta care zace in voi ... in unele denota ceva .. va las pe voi sa ganditi ... ;)
Daca va considerati egale cu barbatii ( sa fiu un pic misogin "asa reiese din posturile mele") atunci de ce atat caz ?
De ce atunci cand un barbat va ofera dragostea e prea putin ?
Ca nu e negru si mare?
Ca nu va ia masina si vila ?
Si egalitatea unde e ?
Cand nu va baga in seama ca ce are .. ca are pe alta ...
Si atunci cand va arata ca va iubeste nu mai prezinta interes ?
De ce sa facem misto si sa aratam spre cel de langa voi .. vai ce misogin e ..
Poate nu cumva tocmai aceasta invinovatire va acuza un pic si pe voi ?
Era un subiect comun de discutat ... si .. ce ati inceput sa faceti ?
Mistouri .. glume proaste ... si pana la urma ati scris-o pe aia cu .... "lasind gluma la o parte singur a dovedit ca este un misogin dupa toate postarile" sau s-a vorbit de mine intr-un mod general, mod care descrie majoritatea barbatilor ?
Toata lumea se simte lezata si sare repde sa muste ca un caine atacat ...


Iar ai cam uitat cum se baga citate ca sa argumentezi pe aici????????Generalizezi si jignesti , faci apropouri de prost gust cum e metafora cainelui atacat.....Iar raspunsurile normale nu le percepi si preiei in discutie...

Least but not least rezum aspectele pe care nu le-ai luat in serios...

Misoginismul are ca radacina si apare consecvent in structurile patriarhale persistente...
Dar asta defapt a scris deja wolfi...(ca exemplu era religia si femeile care educa baietii in asemenea directii sau femeile care isi ling botul dupa un asemenea specimen...


Discriminarea femeilor in societatea de astazi este defapt doar rezultatul misoginismului...Misoginismul care apare in mitologia greaca, biblie etc...Iar ura provine din "nenorocirea" pe care o "aduc" femeile...Pandora ...sau Eva ... In filozofia greaca misoginismul e un aspect rezultativ din gynophobie (habar nu am cum se scrie), deci ura impotriva femeiei de care le-a fost barbatilor frica...

Misandria apare "ideologic" mult mai tarziu si este doar efectul reactiilor supresive fata de femei din toate punctele de vedere in decursul istoric...

Contrar altor pareri de aici si o femeie poate fi si avea pareri misogine;-) Desigur... Misoginismul feminin este formal mai "subtil" de perceput...Incepand cu mama care educa baiatul spre atitudini misogine [sa nu spele vasele,sa se p*i*s*e in picioare stropind toata baia- n o r m a l asa este , iar ordine dupa el tot ea face... ... nora sa fie virgina... si o menajera buna pentru baiatul ei... ]

Asta exprimase wolfi prin "exista multe femei proaste"...Da... Toate care sustin in familie si in societate structurile patriarhale...Multe dintre astea gasesti aici pe forum...(Da stiu mi-am mai facut o sumedenie de prietene noi acuma ) Aceasta "prostie" nu se refera [neaparat] la statul intelectual al persoanelor respective, ci la statutul sociologic in care se complac...si pe care il sustin energic....Fie ca se lasa suprimate in mod religios, familiar etc...Si se cred fericite din punctul lor de vedere...Sa nu uit sa scriu, se mai cred emancipate, ca doar au dreptul sa voteze, sa mearga la servici [ sa primeasca un salar mai mic ca un barbat in aceasi pozitie] si sa mai faca menajul si sa mai si creasca copii...



In alta ordine de idei exista desigur si aspectul misantropiei, aversiunea fata de om in general...Si asta o gasesti aici pe forum...Serios, in gluma, ironic, sarcastic, cinic, dependent de jargonul preferat Si multe alte



Ultimul punct ar fi, ca te deranjeaza "glumele" de aici...Unele si unii se cunosc real, sau se cunosc virtual de mult timp si isi permit anumite aluzii mai mult sau mai putin suptile...care "aparent" nu au nici un inteles... Asta este diferenta dintre a "fi in- si outsider" intr-o comunitate sau/si discutie virtuala...

Si-am incalecat pe-o sa, si v-am spus povestea asa


Auf Nimmerwiedersehen si in dreapta si stanga ...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 18 Septembrie 2009 12:37
nu pot decat sa te ....................dar cred ca ti-ai pierdut timpul degeaba scriind atat................este deja o cauza pierduta domnul
anybody
Postat pe 18 Septembrie 2009 12:48
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-09-18 12:37:26
De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-17 23:50:57Ei tocmai furia asta care zace in voi ... in unele denota ceva .. va las pe voi sa ganditi ... ;)
Daca va considerati egale cu barbatii ( sa fiu un pic misogin "asa reiese din posturile mele") atunci de ce atat caz ?
De ce atunci cand un barbat va ofera dragostea e prea putin ?
Ca nu e negru si mare?
Ca nu va ia masina si vila ?
Si egalitatea unde e ?
Cand nu va baga in seama ca ce are .. ca are pe alta ...
Si atunci cand va arata ca va iubeste nu mai prezinta interes ?
De ce sa facem misto si sa aratam spre cel de langa voi .. vai ce misogin e ..
Poate nu cumva tocmai aceasta invinovatire va acuza un pic si pe voi ?
Era un subiect comun de discutat ... si .. ce ati inceput sa faceti ?
Mistouri .. glume proaste ... si pana la urma ati scris-o pe aia cu .... "lasind gluma la o parte singur a dovedit ca este un misogin dupa toate postarile" sau s-a vorbit de mine intr-un mod general, mod care descrie majoritatea barbatilor ?
Toata lumea se simte lezata si sare repde sa muste ca un caine atacat ...


Iar ai cam uitat cum se baga citate ca sa argumentezi pe aici????????Generalizezi si jignesti , faci apropouri de prost gust cum e metafora cainelui atacat.....Iar raspunsurile normale nu le percepi si preiei in discutie...

Least but not least rezum aspectele pe care nu le-ai luat in serios...

Misoginismul are ca radacina si apare consecvent in structurile patriarhale persistente...
Dar asta defapt a scris deja wolfi...(ca exemplu era religia si femeile care educa baietii in asemenea directii sau femeile care isi ling botul dupa un asemenea specimen...


Discriminarea femeilor in societatea de astazi este defapt doar rezultatul misoginismului...Misoginismul care apare in mitologia greaca, biblie etc...Iar ura provine din "nenorocirea" pe care o "aduc" femeile...Pandora ...sau Eva ... In filozofia greaca misoginismul e un aspect rezultativ din gynophobie (habar nu am cum se scrie), deci ura impotriva femeiei de care le-a fost barbatilor frica...

Misandria apare "ideologic" mult mai tarziu si este doar efectul reactiilor supresive fata de femei din toate punctele de vedere in decursul istoric...

Contrar altor pareri de aici si o femeie poate fi si avea pareri misogine;-) Desigur... Misoginismul feminin este formal mai "subtil" de perceput...Incepand cu mama care educa baiatul spre atitudini misogine [sa nu spele vasele,sa se p*i*s*e in picioare stropind toata baia- n o r m a l asa este , iar ordine dupa el tot ea face... ... nora sa fie virgina... si o menajera buna pentru baiatul ei... ]

Asta exprimase wolfi prin "exista multe femei proaste"...Da... Toate care sustin in familie si in societate structurile patriarhale...Multe dintre astea gasesti aici pe forum...(Da stiu mi-am mai facut o sumedenie de prietene noi acuma ) Aceasta "prostie" nu se refera [neaparat] la statul intelectual al persoanelor respective, ci la statutul sociologic in care se complac...si pe care il sustin energic....Fie ca se lasa suprimate in mod religios, familiar etc...Si se cred fericite din punctul lor de vedere...Sa nu uit sa scriu, se mai cred emancipate, ca doar au dreptul sa voteze, sa mearga la servici [ sa primeasca un salar mai mic ca un barbat in aceasi pozitie] si sa mai faca menajul si sa mai si creasca copii...



In alta ordine de idei exista desigur si aspectul misantropiei, aversiunea fata de om in general...Si asta o gasesti aici pe forum...Serios, in gluma, ironic, sarcastic, cinic, dependent de jargonul preferat Si multe alte



Ultimul punct ar fi, ca te deranjeaza "glumele" de aici...Unele si unii se cunosc real, sau se cunosc virtual de mult timp si isi permit anumite aluzii mai mult sau mai putin suptile...care "aparent" nu au nici un inteles... Asta este diferenta dintre a "fi in- si outsider" intr-o comunitate sau/si discutie virtuala...

Si-am incalecat pe-o sa, si v-am spus povestea asa


Auf Nimmerwiedersehen si in dreapta si stanga ...


Nu am jignit pe nimeni .. dar daca te simti ... ma rog .. asta e. ... inseamna ca s-a prins ceva.
Oricum nu a fost cu directie .. !
Apropo de glume .. nu toate glumele sunt proaste .. dar sunt unele care nu isi au locul aici .
Si cred ca tu cand ai intreat in acest forum te stiai cu toata lumea .. ;) Probabil erai o "insidera" ...
Mda .. asta off topic .
Si on topic iti multumesc pentru istoria si originile "misoginismului" repectiv "misandriei".
Interesante puncte de vedere .
KuKuDiKu
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:00
De la: anybody, la data 2009-09-18 12:48:40nu pot decat sa te ....................dar cred ca ti-ai pierdut timpul degeaba scriind atat................este deja o cauza pierduta domnul

Si lipsa de respect si de imaginatie e tot o cauza pierduta !
So .. keep going ..
KuKuDiKu
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:02
De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-18 09:15:28
De la: rashela, la data 2009-09-18 04:12:21Ba, as spune ca, dimpotriva... nu si-a format deloc o parere.. sau, in nici un caz una care sa-l defineasca "misogin". Initiatorul topicului s-a lovit rau de pragul de sus, a iubit, a suferit, a fost parasit, a fost inselat. de o femeie. E posibil ca toate acestea sa fie inca vii in sufletul lui.... (recente)si.. nu-i deloc obligatoriu sa se fi intamplat toate la gramada. Cert e ca iubeste femeia... si acum doar incearca sa-si dea seama de ce tocmai el a avut ghinionul sa fie dat la o parte de o "ea".

Este exclus ca un barbat / femeie care traieste normal, care se comporta normal, care ia viata asa cum este, cu bune si cu rele.. sa-si doreasca o polemica pe tema misogin / misandra.. doar ca sa treaca timpul. Intrebarea ascunsa a topicului era ... "De ce mama dracu.lui n-am eu noroc in dragoste?"

Cat despre un misogin / misandra.. personal nu-l vad deschizand un topic pe aceasta tema in vecii vecilor. Pentru ca, potrivit DEX... e vorba de ura... o ura patologica. Ori o asemenea persoana... isi hraneste ura intr-o alta forma.. nu dialogand, glumind. flirtand.. cu femeile.


Pai ... dap am avut si deceptii in dragoste .. e adevarat .
Si dap m-am lovit si de ce ai spus tu mai sus .
Ma rog tema era mai mult pentru puterea fiecaruia de a trece peste orgoliu si a judeca unele lucruri la rece .
Adica .. de genul .. de ce sunt eu misogin cate o data sau ca si femeie .. de ce sunt misandra cate o data ..
Ma rog .. era o discutie pe o tema generala nu ceva personificari pe aici .
Voiam sa facem o analiza .. pe ceea ce ne face sa devenim misogini ..
Spunea cineva mai devreme ca "barbatul meu nu este misogin". Pai s-a intrebat vreodata ... Poate nu are de ce .. poate si-a gasit jumatatea pe care o accepta asa cum este ea si o iubeste si oricum alta femeie nu conteaza pentru el si nu are de ce sa devina misogin ... nu cred ca se naste nimeni misogin .. dar poate deveni din varie motive.




Acolo este problema, nu ne nastem asa ..devenim... Si eu am fost ranita de multe ori dar nu am pus toti barbatii intro galeata si i-am etichetat....am plans am incercat sa imi revin sa imi pastrez demnitatea si inca traiesc cu ideea ca exista cineva si pentru mine, sensibil, romantic....mmmmm In ultima relatie ma simteam invizibila....nu puteam si nu vroiam sa inteleg ca un om care imi spune ca ma iubeste poate fi asa rece..el nu sufera?..poate sa doarma cand e certat cu mine?... poate sufera dar altfel...asta nu il face porc sau misogin...hah. hai ca deja am schimbat subiectu.....eu si problemele mele ascultati melodia de la Taxi - Cauta-ma puuup
Anamaria09
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:11
De ce atunci cand un barbat va ofera dragostea e prea putin ? ...
Ca nu e negru si mare?...
Ca nu va ia masina si vila ?
Si egalitatea unde e ?
Cand nu va baga in seama ca ce are .. ca are pe alta ...
Si atunci cand va arata ca va iubeste nu mai prezinta interes ?
De ce sa facem misto si sa aratam spre cel de langa voi .. vai ce misogin e ..
Poate nu cumva tocmai aceasta invinovatire va acuza un pic si pe voi ?
dar o femeie ofera dragoste e prea putin?.....ca nu este prea frumoasa sau sexy...sau prea slaba?.....ca nu va ia masina...si nu are conturi in banca?......unde este egalitatea?.....
cristiana_cris
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:19
De la: cristiana_cris, la data 2009-09-18 13:19:08De ce atunci cand un barbat va ofera dragostea e prea putin ? ...
Ca nu e negru si mare?...
Ca nu va ia masina si vila ?
Si egalitatea unde e ?
Cand nu va baga in seama ca ce are .. ca are pe alta ...
Si atunci cand va arata ca va iubeste nu mai prezinta interes ?
De ce sa facem misto si sa aratam spre cel de langa voi .. vai ce misogin e ..
Poate nu cumva tocmai aceasta invinovatire va acuza un pic si pe voi ?
dar o femeie ofera dragoste e prea putin?.....ca nu este prea frumoasa sau sexy...sau prea slaba?.....ca nu va ia masina...si nu are conturi in banca?......unde este egalitatea?.....


Cati barbati ti-au reprosat tie cele de mai sus ?

KuKuDiKu
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:26
De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-18 13:26:35
De la: cristiana_cris, la data 2009-09-18 13:19:08De ce atunci cand un barbat va ofera dragostea e prea putin ? ...
Ca nu e negru si mare?...
Ca nu va ia masina si vila ?
Si egalitatea unde e ?
Cand nu va baga in seama ca ce are .. ca are pe alta ...
Si atunci cand va arata ca va iubeste nu mai prezinta interes ?
De ce sa facem misto si sa aratam spre cel de langa voi .. vai ce misogin e ..
Poate nu cumva tocmai aceasta invinovatire va acuza un pic si pe voi ?
dar o femeie ofera dragoste e prea putin?.....ca nu este prea frumoasa sau sexy...sau prea slaba?.....ca nu va ia masina...si nu are conturi in banca?......unde este egalitatea?.....


Cati barbati ti-au reprosat tie cele de mai sus ?


inainte sa ma marit am fost cu un tip(moldovean sa spun..taran....tot ce vrei)am oferit tot ce aveam mai de pret dragoste curata....si sa nu mai zic virginitatea...si timp de 9 ani ....pe linga faptul ca pleca fara mine ..munte ,mare...concedii ca nu isi cheltuia banii cu mine....in schimb eu da.....imi reprosa mereu ca nu am casa...nu am nimik....ce vrei mai mult?....acum sunt fericita linga un om bun care nu imi cere averi....si niciodata nu imi reproseaza nimik....tot ce este al meu este al lui...si ce este al lui este si al meu.... ..asta inseamna egalitate...
cristiana_cris
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:32
fiecare suferim in viata....asta nu inseamna ca urasc barbatii.....am vazut multi barbatii plingind dupa femei....insa si multe femei plingind dupa barbati...deci.....suntem egali in toate
cristiana_cris
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:34
OK ..
Ma rog .. intrebarea trebuia sa fie.. Cati barbati te-au refuzat pana acum .. ?
Am inteles .. ar fi fost unul ..
Acum intrebarea mea este ..
Cati ai refuzat tu pana acum ?
KuKuDiKu
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:36
De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-18 13:36:48OK ..
Ma rog .. intrebarea trebuia sa fie.. Cati barbati te-au refuzat pana acum .. ?
Am inteles .. ar fi fost unul ..
Acum intrebarea mea este ..
Cati ai refuzat tu pana acum ?

am scris clar....dupa am intilnit barbatul mult visat ..deci nu exista CITI...nu exista refuz
cristiana_cris
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:42
Eu am intrebat pana acum .. nu acum ca esti casatorita ...
Cati barbati ai refuzat tu si cati te-au refuzat pe tine ?

KuKuDiKu
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:44
Bine spus, Anamaria. Nu ne nastem asa, devenim. Si, ne adaptam la mediul in care traim, chiar daca nu dorim acest lucru. Si, cateodata, ne dam seama ca am devenit misogini, misandre, cu toate ca nu ne-am dorit niciodata acest lucru. Aplicam celor mai slabi decat noi niste corectii nemeritate, iesind astfel in evidenta.
Kuku, weekend minunat, plin cu soare, parca plecai la mare? sa vii bronzat, soarele iti va aduce si multa lumina in suflet.
abdi
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:48
Mai pe seara .. plec . .;)
Asa am spus si eu ... mai devreme .. ca nu ne nastem asa ci asa devenim .. si aici voiam sa ajung in discutia cu cristina_cris ..
Asteptam un raspuns .. La care de altfel ar putea sa rapsuna orice fata ..
De cate ori ati fost refuzate de un baiat .. si de cate ori ati refuzat unul ?
Ar fi bun un raspuns onest ..

Sper sa nu ploua la mare .. ca numai cu lumina nu vin inapoi .. :))))))))))
KuKuDiKu
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:52
De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-18 13:52:28Mai pe seara .. plec . .;)
Asa am spus si eu ... mai devreme .. ca nu ne nastem asa ci asa devenim .. si aici voiam sa ajung in discutia cu cristina_cris ..
Asteptam un raspuns .. La care de altfel ar putea sa rapsuna orice fata ..
De cate ori ati fost refuzate de un baiat .. si de cate ori ati refuzat unul ?
Ar fi bun un raspuns onest ..

Sper sa nu ploua la mare .. ca numai cu lumina nu vin inapoi .. :))))))))))

inseamna ca tu nu vezi raspunsurile.....sau te faci ca nu le vezi....
cristiana_cris
Postat pe 18 Septembrie 2009 13:57
Nu pot sa cred ca tu nu ai refuzat nici un barbat .
Ok .. hai sa zicem ca ai dat-o dintr-o relatie in alta si pe cei doi .. singurii de altfel .. nu i-ai refuzat.

Am citit dar nu prea mi-a venit a crede .. ma rog .. mai sunt si situatii de genul .
Doi veniti doi serviti si un castigator.
KuKuDiKu
Postat pe 18 Septembrie 2009 14:01
De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-18 13:00:28
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-09-18 12:37:26
De la: KuKuDiKu, la data 2009-09-17 23:50:57Ei tocmai furia asta care zace in voi ... in unele denota ceva .. va las pe voi sa ganditi ... ;)
Daca va considerati egale cu barbatii ( sa fiu un pic misogin "asa reiese din posturile mele") atunci de ce atat caz ?
De ce atunci cand un barbat va ofera dragostea e prea putin ?
Ca nu e negru si mare?
Ca nu va ia masina si vila ?
Si egalitatea unde e ?
Cand nu va baga in seama ca ce are .. ca are pe alta ...
Si atunci cand va arata ca va iubeste nu mai prezinta interes ?
De ce sa facem misto si sa aratam spre cel de langa voi .. vai ce misogin e ..
Poate nu cumva tocmai aceasta invinovatire va acuza un pic si pe voi ?
Era un subiect comun de discutat ... si .. ce ati inceput sa faceti ?
Mistouri .. glume proaste ... si pana la urma ati scris-o pe aia cu .... "lasind gluma la o parte singur a dovedit ca este un misogin dupa toate postarile" sau s-a vorbit de mine intr-un mod general, mod care descrie majoritatea barbatilor ?
Toata lumea se simte lezata si sare repde sa muste ca un caine atacat ...


Iar ai cam uitat cum se baga citate ca sa argumentezi pe aici????????Generalizezi si jignesti , faci apropouri de prost gust cum e metafora cainelui atacat.....Iar raspunsurile normale nu le percepi si preiei in discutie...

Least but not least rezum aspectele pe care nu le-ai luat in serios...

Misoginismul are ca radacina si apare consecvent in structurile patriarhale persistente...
Dar asta defapt a scris deja wolfi...(ca exemplu era religia si femeile care educa baietii in asemenea directii sau femeile care isi ling botul dupa un asemenea specimen...


Discriminarea femeilor in societatea de astazi este defapt doar rezultatul misoginismului...Misoginismul care apare in mitologia greaca, biblie etc...Iar ura provine din "nenorocirea" pe care o "aduc" femeile...Pandora ...sau Eva ... In filozofia greaca misoginismul e un aspect rezultativ din gynophobie (habar nu am cum se scrie), deci ura impotriva femeiei de care le-a fost barbatilor frica...

Misandria apare "ideologic" mult mai tarziu si este doar efectul reactiilor supresive fata de femei din toate punctele de vedere in decursul istoric...

Contrar altor pareri de aici si o femeie poate fi si avea pareri misogine;-) Desigur... Misoginismul feminin este formal mai "subtil" de perceput...Incepand cu mama care educa baiatul spre atitudini misogine [sa nu spele vasele,sa se p*i*s*e in picioare stropind toata baia- n o r m a l asa este , iar ordine dupa el tot ea face... ... nora sa fie virgina... si o menajera buna pentru baiatul ei... ]

Asta exprimase wolfi prin "exista multe femei proaste"...Da... Toate care sustin in familie si in societate structurile patriarhale...Multe dintre astea gasesti aici pe forum...(Da stiu mi-am mai facut o sumedenie de prietene noi acuma ) Aceasta "prostie" nu se refera [neaparat] la statul intelectual al persoanelor respective, ci la statutul sociologic in care se complac...si pe care il sustin energic....Fie ca se lasa suprimate in mod religios, familiar etc...Si se cred fericite din punctul lor de vedere...Sa nu uit sa scriu, se mai cred emancipate, ca doar au dreptul sa voteze, sa mearga la servici [ sa primeasca un salar mai mic ca un barbat in aceasi pozitie] si sa mai faca menajul si sa mai si creasca copii...



In alta ordine de idei exista desigur si aspectul misantropiei, aversiunea fata de om in general...Si asta o gasesti aici pe forum...Serios, in gluma, ironic, sarcastic, cinic, dependent de jargonul preferat Si multe alte



Ultimul punct ar fi, ca te deranjeaza "glumele" de aici...Unele si unii se cunosc real, sau se cunosc virtual de mult timp si isi permit anumite aluzii mai mult sau mai putin suptile...care "aparent" nu au nici un inteles... Asta este diferenta dintre a "fi in- si outsider" intr-o comunitate sau/si discutie virtuala...

Si-am incalecat pe-o sa, si v-am spus povestea asa


Auf Nimmerwiedersehen si in dreapta si stanga ...


1. Nu am jignit pe nimeni .. dar daca te simti ... ma rog .. asta e. ... inseamna ca s-a prins ceva.
Oricum nu a fost cu directie .. !
Apropo de glume .. nu toate glumele sunt proaste .. dar sunt unele care nu isi au locul aici .
2. Si cred ca tu cand ai intreat in acest forum te stiai cu toata lumea .. ;) Probabil erai o "insidera" ...
Mda .. asta off topic .
3. Si on topic iti multumesc pentru istoria si originile "misoginismului" repectiv "misandriei".
Interesante puncte de vedere .


1. Nu ma ating nici macar perifer apropourile fie subtile sau prozaice, trec undeva paralel pe langa mine....Deci nu m-am simtit eu personal "jignita"...
Am dat exemplul cainelui atacat;-) Imaginea in sine imi displace si mi se pare nepotrivita intr-o conversatie normala...chiar daca este "doar" virtuala...deoarece nu o vad pe nici una din utilizatoare care ti-au raspuns, ca o catea turbata muscand pe aici...

2. Nu este vorba aici despre mine, ca am fost "insidera" sau sunt si acuma pentru majoritatea "outsidera"....Nici macar nu am intentionat sa scriu printre randuri ca tu esti in- sau outsider....Nu era asta intentia mesajului...Era doar explicatia DE CE se face o gluma aparent de neinteles...O gluma care n-are nici in clin si maneca cu topicul deschis de tine...Si ma refer la pasajul intre mine si pisicuta razboinica...Sau nelalocul ei.--Egal cum o descrii...

3. Daca raspunsul tau este doar multumesc interesante puncte de vedere, atunci on topic mi se pare ca nu a incoltit sau rodit idea pe care am avut-o eu scriind mesajul...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 18 Septembrie 2009 14:04
Pai .. Full_Metal_Jaket .. ideea ai transmis-o corect si sper sa fi inteles-o destul de ok .
Acum e destul de nasol daca nu poti sa accepti niste multumiri .. dar asta e mai mult nu iti pot oferi ...
Voiam sa aud si parerea altor useri despre acest subiect.
Care spun eu ca e un pic mai elevat si poate pune un pic mintea la contributie cat si simtirile decat alte topicuri de pe aceasta sectiune .. ;)
Se poate sa ma insel .. dar mie asa mi se pare.
KuKuDiKu
Postat pe 18 Septembrie 2009 14:11
Pentru relaxarea spiritelor ..
Niste randuri misogine ale unor celebritati ..

prin a renunta, femeile inteleg o scurta pauza intre doua dorinte. (Mario Adorf)

Cand femeile nu mai stiu ce sa faca, se dezbraca. Si acest lucru e probabil singurul lucru bun pe care il pot face. (Samuel Beckett)

Un barbat intelept nu isi contrazice nevasta.Asteapta pana o face ea singura. (Humphrey Bogart)

Marea intrebare, la care nu stiu sa raspund in ciuda a treizeci de ani de studiu despre femei, este urmatoarea: "Ce vrea de fapt o femeie?" (Sigmund Freud)

Femeia este o greseala acceptabila a naturii. (John Milton)

KuKuDiKu
Postat pe 18 Septembrie 2009 14:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cunnilingus 3 De la: kudika_11232 4 Iulie 2012 11:13
SEX=DRAGOSTE? 25 De la: sirghea 2 Septembrie 2010 16:31
sunt insarcinata??? 43 De la: angelradios 3 Septembrie 2010 20:20
Orgasm la Masaj, la Coafor si la Cosmetica.. 17 De la: kudika_22303 29 Noiembrie 2012 20:28
Ce este mai presus de sex pe lumea asta? 27 De la: _oktober_ 29 Iulie 2009 13:11