Setari Cookie-uri

Putin ajutor?

Prietenul meu trece printr-o perioada mai dificila: si-a dat demisia de la locul de munca, a ramas fara permis, nu are importanta de ce, si acum nu prea isi gaseste de munca. El lucreaza in constructii (monteaza lifturi si face instalatii electrice). Acum se gandeste sa plece in afara sa munceasca, iar eu nu prea sunt bucuroasa avand in vedere ca m-am obisnuit sa fiu cu el 24 de ore pe zi (locuim impreuna), iar in cazul in care pleaca ne vedem o data la trei luni. Oricum in ultimul timp e foarte distant si il inteleg perfect si sunt alaturi de el si incerc sa-l sprijin atat cat pot..doar ca in ultimul timp eu ma simt putin abandonata...chiar daca sta cu mine toata ziua parca e absent..parca e in alta parte..am discutat si el a spus ca e ingrijorat sa nu il parasesc pentru ca a mai trecut prin asa ceva in trecut si fata cu care era l-a parasit..chiar si dupa ce l-am convins ca eu voi ramane mereu langa e, tot distant e...nu ma plang de viata sexuala..am parte de mai mult sex decat pot duce...dar pe mine ma fac fericita lucrurile marunte de genul un sarut, o mangaiere..un compliment ici colo...sa ma simt si eu iubita... doar ca m-as simti prost sa-i spun acest lucru acum...cand trece printr-o perioada dificila, asa ce eu tin acest lucru in mine...toate reprosurile pe care i le-as face le tin in mine..si tind sa ma enervez pe el foarte usor din niste nimicuri...spre exemplu ieri m-a rugat frumos sa spal o farfurie ca nu stiu ce treaba avea el la chiuveta..sa repare ceva...si eu m-am enervat si am inceput sa tip la el ca o isterica...prin urmare intrebarea mea este cum ii spun iubitului meu ca doresc si eu anumite lucruri din partea lui care sa ma faca fericita fara sa ma simt vinovata ca ii fac reprosuri cand el are nevoie de liniste si afectiune..pe care insa imi e greu sa i le ofer daca eu nu simt acelasi lucru din partea lui??l
simonycik
Postat pe 21 Septembrie 2009 19:37
Cel mai bine e sa ii spui direct ... fara ocolisuri. Nu cred ca se va supara. Din cauza problemelor e foarte posibil sa fi uitat sa fie ca inainte, de aceea trebuie sa ii spui tu, isi va da seama ca nu ai spus/o din egoism.
Clx
Postat pe 21 Septembrie 2009 19:48
De la: Clx, la data 2009-09-21 19:48:17Cel mai bine e sa ii spui direct ... fara ocolisuri. Nu cred ca se va supara. Din cauza problemelor e foarte posibil sa fi uitat sa fie ca inainte, de aceea trebuie sa ii spui tu, isi va da seama ca nu ai spus/o din egoism.

Da cred ca pana la urma comunicarea este cea mai buna solutie multumesc pentru sfat
simonycik
Postat pe 21 Septembrie 2009 20:05
Intotdeauna comunicarea este cea mai buna solutie Mult succes Tine/ma la curent daca vrei
Clx
Postat pe 21 Septembrie 2009 20:11
Si totusi cred ca ar trebui sa fii si putin mai intelegatoare.
rain75
Postat pe 21 Septembrie 2009 20:19
De la: Clx, la data 2009-09-21 20:11:08Intotdeauna comunicarea este cea mai buna solutie Mult succes Tine/ma la curent daca vrei

Multumesc, am sa te tin la curent
simonycik
Postat pe 21 Septembrie 2009 20:20
Asadar azinoapte mi-am luat inima in dinti si i-am spus ca nu sunt multumita de modul in care ma trateaza in ultimul timp, de lipsa de caldura si afectiune si ca acesta este motivul pentru care par tot timpul trista si suparata. I-am mai spus ca ii sunt si ii voi fii mereu alaturi dar ca trebuie sa simt si eu ceva din partea lui altfel nu am cum sa il ajut sa treaca peste aceasta perioada. In secunda doi si-a cerut scuze (asta e a doua oara in doi ani cand spune asa ceva) m-a sarutat si a iesit afara...asta pe la 23.30. La 1 s-a intors cu flori... ... Si cel putin pana acum pare schimbat..sper sa ramana asa. Prin urmare comunicarea e cea mai buna solutie la orice intr-o relatie; stiam lucrul asta dar acum m-am convins...
simonycik
Postat pe 22 Septembrie 2009 10:51
De la: Clx, la data 2009-09-21 19:48:17Cel mai bine e sa ii spui direct ... fara ocolisuri. Nu cred ca se va supara. Din cauza problemelor e foarte posibil sa fi uitat sa fie ca inainte, de aceea trebuie sa ii spui tu, isi va da seama ca nu ai spus/o din egoism.


total de acord.... numai prin comunicare poti rezolva problema asta....
Lacra___
Postat pe 22 Septembrie 2009 11:59
incearca sa-l convingi sa nu plece , fa tot ce poti pentru asta. eu am trecut prin situatia asta acum cativa ani, adica eu am fost cea care a trebuit sa plec sa ma stabilesc in strainatate , am fost obligata de multe lucruri , nu intru in amanunte acum. Ideea e ca aveam si eu o relatie de lunga durata in tara si am plecat gandindu-ma ca va merge in continuare si dupa un timp poate il voi convinge sa vina la mine dar relatiile la distanta sunt foarte grele , ne-am indepartat treptat , cu cat treceau zilele departe de el imi dadeam seama ca mi-ar fi mai bine sa am pe cineva aici , care sa fie langa mine si sa impartim si bune si rele. Sfarsitul era de asteptat , am intrerupt relatia de comun acord , asa ca daca il iubesti asa mult fa tot ce poti sa nu va despartiti iar daca decide sa plece in alt loc du-te cu el ca tare greu e la distanta.
Lorena26
Postat pe 22 Septembrie 2009 15:18
De la: Lorena26, la data 2009-09-22 15:18:51incearca sa-l convingi sa nu plece , fa tot ce poti pentru asta. eu am trecut prin situatia asta acum cativa ani, adica eu am fost cea care a trebuit sa plec sa ma stabilesc in strainatate , am fost obligata de multe lucruri , nu intru in amanunte acum. Ideea e ca aveam si eu o relatie de lunga durata in tara si am plecat gandindu-ma ca va merge in continuare si dupa un timp poate il voi convinge sa vina la mine dar relatiile la distanta sunt foarte grele , ne-am indepartat treptat , cu cat treceau zilele departe de el imi dadeam seama ca mi-ar fi mai bine sa am pe cineva aici , care sa fie langa mine si sa impartim si bune si rele. Sfarsitul era de asteptat , am intrerupt relatia de comun acord , asa ca daca il iubesti asa mult fa tot ce poti sa nu va despartiti iar daca decide sa plece in alt loc du-te cu el ca tare greu e la distanta.

Imi pare rau pentru mine ...sincer..dar prietenul meu nu se stabileste in alta tara...doar pleaca in alte tari pe timpul lucrarilor..adica pleaca 2-3luni, se intoarce in tara 1 luna 2, si tot asa...stiu ca e foarte greu sa mentii o relatie la distanta..dar sper sa fie bine, desi din cate se pare nu va trebui sa mai plece si in afara
simonycik
Postat pe 23 Septembrie 2009 14:11
Ma bucur ca totul e bine. Bafta in continuare !!!
Clx
Postat pe 23 Septembrie 2009 17:43
De la: Clx, la data 2009-09-23 17:43:40Ma bucur ca totul e bine. Bafta in continuare !!!

Multumesc sa fie
simonycik
Postat pe 24 Septembrie 2009 14:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce faci cand te desparti? 27 De la: kudika421339 21 Noiembrie 2011 17:08
doamne.... 29 De la: cristiana_cris 17 Iulie 2009 09:37
Relatii la distanta 44 De la: ale18blu 28 Mai 2012 22:21
Sa le punem in ordine 13 De la: pamela_1 14 Aprilie 2009 10:38
Ce e cu GELOZIA fetelor?! Are Leac???!!! 44 De la: Alex_Bodea 4 Ianuarie 2011 21:09