Setari Cookie-uri

Asia Drama

Deci , intai vreau sa specific ca se ei le numesc Drame dar asta nu inseamna ca au toate un sfarsit tragic . Desi , le place sa aiba boli incurabile sau sa se moara la sfarsit , dar sunt si filme cu actiune multa si comedii care te vor binedispune .
Eu sunt fana drame Korea si vreo 3 Taiwan , si acum una Japoneza . K drame am vazut o gramada si am sa incerc sa scriu despre ele pe rand . ( pe parcurs )
Sunt curioasa cine stie despre ele , cine a vazut macar vreuna . Sunt seriale , care au , majoritatea cate 16 episoade doar . Sunt filme , productii cinematografice si sunt MV , music video , banuiesc ca stiti , povesti scurte , tip videoclip . Pe profilul meu gasiti la sectiunea video multe din Mv-uri .
Doar ca exista un incovenient , pentru cei care nu inteleg engleza , pentru ca sunt subtitrate in engleza . O sa incep sa dau titluri , linkuri si adrese de site unde exista online , sunt si mv-uri la fiecare , adica un fel de trailer , pe you tube si chiar sunt uploadate si acolo partile . Merita sa incercati sa vedeti din ele , sunt diferite . Sunt de calitate , interpretarile sunt la fel , de calitate , actorii avand ceea ce se numeste cu adevarat " talent " .
Nici nu stiu cu care sa incep . Poate cu cele pe care le am pe dvd-uri in raft sau poate cu prima productie pe care am vazut-o acum un an intamplator ?
Vreau sa spun ca am invatat multe din ele , si ca mi-au schimbat viata , felul in care vad viata . Seriile arata o alta civilizatie , o alta cultura , alte obiceiuri , alte conceptii de viata care sunt mult mai acceptabile decat ce am cunoscut eu sau ce e la noi in tara de exemplu . Sunt deja experta in a manca cu betisoare , imi place ramenul la nebunie ( mancare specifica in korea ) , ascult multa muzica Koreana si exerzez mult engleza , invat cuvinte in limba noua , etc . Mi-a influentat viata si doar in bine . Nu va mai plictisesc , asta e doar introducerea oricum ...
O sa va scriu despre ce am vazut eu , cine e curios , e asteptat sa dezvoltam acest topic , si e binevenita orice parere .
danylor29
Postat pe 1 Octombrie 2009 04:09
deci...cu deci-u de la inceput nici nu am mai citit ce ai scris....
greierash_is_back
Postat pe 1 Octombrie 2009 04:13
1 LITRE OF TEARS
Ultimul episod l-am vazut azi . Nu m-a atras pana acum pentru ca stiam ca e povestea unei fete cu o boala incurabila . Si nu cautam neaparat sa vad o drama cu sfarsit tragic . Insa am descoperit ca e un serial japonez de 11 episoade ( este si film ) dupa o poveste adevarata . Cutremurator e faptul ca japonezii au adoptat povestea din jurnalul adevaratei protagoniste .
AYA Kitou avea 15 ani cand au diagnosticat-o cu spinocellular degeneration ( vezi wikipedia - acolo apare si numele ei , cazul ei ) care nici in ziua de azi ( ea a murit in 1988 ) nu are leac . Medicul ei i-a sugerat inca de pe atunci sa noteze intr-un caiet tot ce i se intampla zi de zi neobisnuit . Pentru ca boala progresa incet ( a trait pana la 25 de ani ) si zi de zi se inrautatea starea ei . Pana cand a reusit sa tina stiloul in mana , ea a tot scris . Caietele ei de fapt erau jurnale . A fost o fata curajoasa care gandindu-se la boala ei si totodata acceptandu-si soarta , s-a gandit ce rost ar putea sa aiba in viata . Si-a dorit sa poata sa ajute oamenii oarecum , pentru ca si ea a avut nevoie de mult sprijin si ajutor . A reusit intr-un fel . A dat curaj tuturor care i-au citit jurnalul , pentru ca a fost publicata imediat dupa moartea ei . Apoi a venit si productia dupa jurnal . Si chiar daca e trista , povestea ei merita vazuta .
Multe sunt doar simple scenarii , oameni care scriu povesti pentru a fi ecranizate . Dar aceasta nu e doar o simpla poveste . Scria in jurnal la un moment dat ca a scrie ceva jos pe hartie , e dovada ca ai trait .
Pe blogul meu gasiti synopsis la cateva din productiile mele preferate .
danylor29
Postat pe 1 Octombrie 2009 04:28
buna danylor,

mie imi place fff mult ce ai scris!!!!
ca sa ai rabdarea sa urmaresti si sa intelegi asemenea povesti de viata, iti trebuie un grad de sensibilitate peste medie!

cit priveste pe cei care sunt deranjati de eventualele greseli...de exprimare...sau de orice natura (gramaticala)....sa fim seriosi! ... n-aveti decit sa aruncati cu piatra!
mie, viata mi-a dovedit ca suntem "pusi sa platim" pentru ORICE RAUTATE cu care aruncam in ceilalti!!!

....eu nu prea vad bine textul... caracterele sunt atit de mici... deci criticati ce am postat si eu... poate ca am o gramada de greseli...litere "mancate"...

danylor,
te rog, spune-ne si noua de unde procuri / unde urmaresti aceste filme?

astept postarile tale in continuare!



michikoro
Postat pe 9 Octombrie 2009 12:39
Asian dramas are the best ! Japanese & korean stuff rocks my world
Sunt un mega fan la tot ce tine de aceasta regiune:)
theo0607
Postat pe 16 Octombrie 2009 23:42
Sunt foarte multe site-uri . Si unele foarte greu de gasit .
www.mysoju.com
www.dramacrazy.com

Ori pe google dai titlul ca de exemplu Rough Cut k movie ori asa simplu si ti-l da pe you tube ori mai adaugi cuvantul online .
Asta pentru filme , pentru seriale , scri Boys Before Flowers k drama .
Pe MYSOJU exista o lista cu toate filmele si serialele coreene , japoneze , taiwaneze .
Daca dai click pe un titlu , se deschide pagina cu uploada-urile fiecarui episod . Sunt care nu sunt complete dar specifica . Este un site unde partile sunt uploadate si subtitrarile sunt adaugate de catre fani . E super . Scrie la fiecare synopsis . Pe you tube exista aproape toate in parti a cate 9 min. De exemplu un film are in jur de 12 parti .
Eu le downloadez si lipesc partile , apoi le pun pe dvd . Si le urmaresc pe home cinema .

Recomandari . Incepeti cu cateva filme .
HE WAS COOL - comedie cool
TEMPTATION OF WOLVES - comedie romantica
NOW AND FOREVER - incepe haios dar e melodrama , romance - e super
MY TUTOR FRIEND - este 1 si 2 dar nu au nici o legatura - comedii - primul mi-a placut mai mult
ROUGH CUT SI THE FATE (Destiny ) sunt actiune
CAN'T LIVE WITHOUT ROBBERY - comedie
100 DAYS WITH MR ARROGANT


seriale :
A LOVE TO KILL
FULL HOUSE - COMEDIE super
I'M SORRY , I LOVE YOU - merita vazut , calitate in interpretari de nota 10
MY GIRL - comedie faina
TIME BETWEEN DOG AND WOLF - multa actiune , romance - o productie care s-a filmat folosind cat mai putin cascadori , explozii si arme reale , fiind una dintre cele mai scumpe .
STAR IN MY HEART - l-am gasit doar in spaniola pe you tube .
GOONG sau The palace sau Princess Hour - se presupune ca Corea e sub monarhie constitutionala
THE LEGEND - cui ii place clasic
Jewel in the Palace - Alta epoca ( eu nu m-am uitat ) - merge acum pe TVR
EAST OF EDEN - E din 2008 si inca nu l-am vazut dar este foarte mediatizat si vreau sa il vad . E cu Seung Heon Song ( preferatul meu )
TAKE CARE OF YOUNG LADY - acum il downloadez de pe mysoju
Majoritatea au 16 episoade , unele au 24 . East of eden are 56 ( primul la care o sa ma uit cu peste 24 ep )

TAIWANEZE -
Kung Fu Dunk - comedie , e film artistic
WHY WHY LOVE
DEVIL BESIDE ME
BULL FIGHTING
Acestea trei sunt preferatele mele . Mai mult primele doua pentru ca sunt cu MIKE HE SI RAINIE YANG ( cine ii stie ) . Si acestea le am pe dvd .

PS cine vrea muzica coreana, OST de la seriale , sau sa stie cum sa le procure , sa imi scrie pe greenjovana@yahoo.com

ENJOY!
danylor29
Postat pe 19 Octombrie 2009 12:32
LA SANTIERUL NAVAL MANGALIA DAEWOO LUCREAZA SI KOREENI, ASA CA POTZI VEDEA SI UN KOREAN IN CARNE SI OASE.

DRUM BUN!
stefanant
Postat pe 19 Octombrie 2009 19:59
Buna, danylor29
In primul rand vreau sa te felicit pentru alegerea facuta in privinta filmelor asiatice.
As dori sa te intreb, daca poti sa-mi zici, din ce oras esti.
Si daca ai inceput sa inveti limba koreana, japoneza etc.
Intr-adevar lectii de viata ne sunt date in aceste filme.
Ma tot intrebam chiar daca mai exista cineva atat de indragostita de cultura, limba si poporul korean.Mi-as dori enorm sa vad cat mai multe filme chiar si cu subtitrari in engleza. Daca imi poti recomanda cateva site-uri sau torente in care sa gasesc filme koreene, as fi recunoscatoare. Oricum iti multumesc din suflet ca si tu simti si gandesti la fel ca mine.
Kim_Eun
Postat pe 20 Octombrie 2009 20:17
De la: kudika075938, la data 2009-10-20 20:17:20Buna, danylor29
In primul rand vreau sa te felicit pentru alegerea facuta in privinta filmelor asiatice.
As dori sa te intreb, daca poti sa-mi zici, din ce oras esti.
Si daca ai inceput sa inveti limba koreana, japoneza etc.
Intr-adevar lectii de viata ne sunt date in aceste filme.
Ma tot intrebam chiar daca mai exista cineva atat de indragostita de cultura, limba si poporul korean.Mi-as dori enorm sa vad cat mai multe filme chiar si cu subtitrari in engleza. Daca imi poti recomanda cateva site-uri sau torente in care sa gasesc filme koreene, as fi recunoscatoare. Oricum iti multumesc din suflet ca si tu simti si gandesti la fel ca mine.


Sunt din Satu Mare . Dar traiesc in Portugalia . Am scris mai sus ca le poti urmari de pe MYSOJU.COM
Si de pe you tube . Mai am multe de vazut , desi deja am o lista impresionanta pe care le-am urmarit . Ma bucur ca mai gasesc fani pe aici . O sa revin si cu alte informartii interesante despre ei .
danylor29
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:44
De la: stefanant, la data 2009-10-19 19:59:36LA SANTIERUL NAVAL MANGALIA DAEWOO LUCREAZA SI KOREENI, ASA CA POTZI VEDEA SI UN KOREAN IN CARNE SI OASE.

DRUM BUN!


Aveam nevoie de un ghid , multumesc !
Asta spune tot despre tine . Poate ca tu nu ai pasiuni .
In ceea ce priveste un raspuns mai categoric ( nu ca ar fi nevoie ) , daca vreau sa vad coreeni am sa ii caut singura . Anul viitor poate vizitez Seoul ( asa mi-am propus ) . Poate iti trimit o vedere

PS . Am prieteni coreeni pe alte forumuri .
danylor29
Postat pe 20 Octombrie 2009 22:51
De la: danylor29, la data 2009-10-20 22:51:16
De la: stefanant, la data 2009-10-19 19:59:36LA SANTIERUL NAVAL MANGALIA DAEWOO LUCREAZA SI KOREENI, ASA CA POTZI VEDEA SI UN KOREAN IN CARNE SI OASE.

DRUM BUN!


Aveam nevoie de un ghid , multumesc !
Asta spune tot despre tine . Poate ca tu nu ai pasiuni .
In ceea ce priveste un raspuns mai categoric ( nu ca ar fi nevoie ) , daca vreau sa vad coreeni am sa ii caut singura . Anul viitor poate vizitez Seoul ( asa mi-am propus ) . Poate iti trimit o vedere

PS . Am prieteni coreeni pe alte forumuri .


felicitari pt topicul deschis.

si eu ma bucur ca se mai discuta si altceva decat "ma inseala barbatul", 'sa plec sau nu" etc

si eu sunt indragostita de cultura poporului japonez , citesc tot ce apuc despre ei.

taiko_delia
Postat pe 21 Octombrie 2009 13:58
daca esti receptiv, poti invata multe de la ei....incepand cu educatia, care lipseste in Ro, din pacate.




taiko_delia
Postat pe 21 Octombrie 2009 14:00
Hm... Prind cateva canale japoneze, taiwaneze, chinezesti, ma rog SE Asiei... Gen TVBS, JSTV, CCTV dar e imposibil sa le urmaresc. Nu le stiu limba, nu au subtitrare in engleza. Nici la sport sau muzica nu rezist sa ma uit. Daca e intr-adevar cineva interesat de asa ceva il invat in particular. E vorba de receptia TV prin satelit. Numai sa aiba respectivul satelit acoperire in Romania... Sau sa aiba infinita rabdare sa vada ce DTH european (re)transmite un anumit serial sau film... Timp sa ai... Intr-adevar, bine ca mai exista si interese mai elevate. Ce naiba mi-o fi venit sa postez pe forum?
here_I_am
Postat pe 21 Octombrie 2009 20:34
De la: here_I_am, la data 2009-10-21 20:34:44Hm... Prind cateva canale japoneze, taiwaneze, chinezesti, ma rog SE Asiei... Gen TVBS, JSTV, CCTV dar e imposibil sa le urmaresc. Nu le stiu limba, nu au subtitrare in engleza. Nici la sport sau muzica nu rezist sa ma uit. Daca e intr-adevar cineva interesat de asa ceva il invat in particular. E vorba de receptia TV prin satelit. Numai sa aiba respectivul satelit acoperire in Romania... Sau sa aiba infinita rabdare sa vada ce DTH european (re)transmite un anumit serial sau film... Timp sa ai... Intr-adevar, bine ca mai exista si interese mai elevate. Ce naiba mi-o fi venit sa postez pe forum?



Nu cred ca as avea rabdare sa urmaresc din 16 episoade cate unul pe zi sau cum difuzeaza ei . Eu le downloadez sau ma uit online . Sau filmele . Am vazut peste 40 de filme coreene in decurs de un an aproximativ .
Poti prinde online pe net toate canalele din lume , sotul meu avea un program , dar ce folos , acolo cum spuneai si tu , nu exista subtitrare .
danylor29
Postat pe 22 Octombrie 2009 12:23
pt ca ai deschis topicul

....desi e cam putina lume interesata de subiect
taiko_delia
Postat pe 22 Octombrie 2009 13:16
De la: taiko, la data 2009-10-21 14:00:20daca esti receptiv, poti invata multe de la ei....incepand cu educatia, care lipseste in Ro, din pacate.






Sunt de acord intru totul . Poti sa inveti multe . Mie personal , romantismul din aceste filme mi-a adus aminte de viata mea adolescentina . Pe vremea cand eu eram pustioaica , cam acum 15 ani , era altfel decat in ziua de azi . Atunci puteai sa traiesti o poveste pura si sincera de dragoste , astazi mai putin .Azi fete de 12 ani fac sex ... ba chiar raman gravide
Poti invata din toata cultura lor cate ceva . Pentru ca se pot observa in filme si seriale cam cum e la ei . Am si citit multe despre Asia . Mai mult despre coreeni . Ei mananca foarte sanatos fata de europeni . Numai fibre si proteine . Grasimi deloc . Ei au ulei din soia si susan . Ei folosesc in loc de faina tot orezul . Din cartofi au taitei . Bautura alcoolica specifica e soju , din orez . Vin au tot din orez dar in rest nu beau vin . Folosesc mult tofu . Au peste 150 de sorimente de supe . Mananca pe rupte dar nu se vede , sunt asa de slabuti , dar mananca picant , avand anumite condimente specifice care in alta parte in lume nu exista - trebuie sa ai stomac pentru asta .
Educatia la ei e foarte stricta si foarte importanta . De asta depinde viata lor mai departe . Sunt printre primii din lume ca inteligenta si la matematica . Au scoala mai toata ziua , unii elevi au academii dupa cursuri . Invatamantul e sever .
Pentru o femeie casatoria e cel mai important pas in viata .
Muncesc foarte mult si sunt ambitiosi . In Corea sunt majoritatea foarte bogati .
Au o tehnologie avansata , fata de Europa mai ales . Seoul , capitala zici ca e un oras al viitorului pentru noi . Doar cautati poze pe net cu Seoul . O cladire cica cinema arata ca un aeroport
Organizeaza multe concerte ale artistilor faimosi din lume . Sunt printre primii din lume care gazduiesc cele mai multe astfel de evenimente . Au foarte multi interpreti si actori de mare succes . Rain Bi e superstar in Asia , e corean . Europenii nu au auzit poate multi de el . Dar in Sua si Canada , Brazilia , si alte parti se stie cine e . In Noiembrie se va lansa ca actor de la Hollywood in Ninja Assasin , si poate il vor sti mai bine si Eu . Romania poate niciodata nu va putea sa isi permita sa gazduiasca un concert Rain . O scena in Sua costa ca design si pana la 1 mil dolari. Designerii de scena ai lui sunt aceeasi ca si ai Madonnei , Beyonce , si altii .
Productiile totodata au calitate iar actorii talent .
Si ce imi place cel mai mult la ei , sunt cum isi petrec timpul liber .
Joaca mult golf , sport care la noi e doar pentru fitosi .
Au saloanele de karaoke , unde poti sa consumi si sa canti cu prietenii pana la epuizare .
La ei nu e o rusine ca fata sa bea pana cade sub masa |( au si ei defecte ) - si e atat de amuzant dar si romantic cand baiatul o cara apoi pe spate acasa

Revenind strict la subiect , aseara am vazut THE ART OF SEDUCTION
Un film care m-a facut sa rad mult , din nou .
danylor29
Postat pe 22 Octombrie 2009 21:34
Baby and I
Babo
200 pounds beauty
I am a cyborg but that`s ok
Heading to the ground -drama
Yukan club
Boys over flowers
Recomand si emisiunile lor in special ale coreenilor..as vrea sa postez ma mult pe forum pentru ca sunt pasionata de cultura lor si acum invat japoneza si sper sa intru la facultate la japoneza engleza si acolo sa prind si cursuri de coreeana. WAAA!!! Seouul... vreau sa vad cat mai multe poooooze .Nu putem compara romanii cu coreeni sau japonezi , pur si simplu nu se poate ;). o seara buna si astept postari noi la acest topic :X

-am eu concert bi rain if you wanna see, iar in privinta mancarii - kimchi este de baza si restaurantele o ofera graatuit -restaurante in care est dat cu parfum pe maini si pe haine ca sa nu mirosi a mancare, iar karaoke si daca stii sa canti si daca nu , nu rade nimeni pentru ca e ceva obisnuit la ei .artistii pun multa pasiune in ceea ce fac, iar primul sarut la ei este la 16-17 ani annyong -
theo0607
Postat pe 23 Octombrie 2009 00:20
Theo0607 - multumesc pentru ca te-ai alaturat . Eu credeam ca sunt singura super fana . Ma bucur ca am cu cine imparti pareri .
Am sa pun titlurile filmelor si seriilor pe care le-am vazut eu . Si am sa le comentez .
Dintre cele amintite de tine am vazut 200 punds beauty si I'm a cyborg but that's ok - movies
si BBF -serie

Vreau sa vad SEOUL si vreau sa intru intr-un salon KARAOKE
Deocamdata vorbesc cu un tip pe net - corean . Vrea sa ma invete coreana online . Spune ca in 5-6 ore m-as putea prinde de caractere si sa reusesc sa imi scriu numele singura . Eu am incercat dupa alfabet dar ... in zadar . Ramane de vazut pas cu pas ce reusesc sa fac . Pentru ca nu am timp de cursuri si aici nu cred ca este roman corean , iar portughez corean e cam dificil pentru mine
Dar deja stiu cateva cuvinte - salutul , regret , multurmiri
Si da , Kimchi e un fel de varza la ei care se prepara cu un anumit condiment care se gaseste doar la ei .
Acum imi pun un film corean , VA SCRIU MAINE . Desi maine e party la noi ...
danylor29
Postat pe 24 Octombrie 2009 01:18
Cu toate ca am mai scris din ele mai sus , pun aici lista cu toate pe care le-am vazut eu . Sunt trailere pe you tube la toate .
Filme
I like it hot
My boss , my hero
Guns and talks
A wolf temptation - super
My mighty princess - fain
Attack on the pin up boys
The scent of love
Oh , happy day - fain
Heartbreack library
Perfect couple - fain
My boyfriend is type B - fain
Virgin snow
He was cool - super tare comedie
My tutor friend - super tare comedie
My tutor friend 2 - fain
She's on duty - fain
The fate - actiune
Now and forever - super , melodrama romance
100 Days with mr. arrogant - super tare comedie
My little bride - comedie super tare
A moment to remember - fain
To beautiful to lie - comedie
Innocent steps - fain
The art of seduction - super
Rough Cut - actiune drama super
Can't live without robbery - comedie super
My girlfriend is an agent - super
My sassy girl - super comedie
A millionaire first love - super fain romance
Please teach me english - comedie super
Make it big
Wildstruck
Flying boys
Once upon a time in highschool
200 Pounds beauty
The longest 24 months
Marrying schoolgirl - comedie faina
Sexy teacher - comedie super ( who slept with her )
Daisy - super faina


danylor29
Postat pe 25 Octombrie 2009 11:37
Annoynghaseyo!
am eu un ghid romano - coreean,dar e foarte dificil.Il gasesti pe net de la editura Larousse.Alfabetul il stiu , stiu sa citesc si sa scriu , dar nu stiu cuvintele si e foarte dificila coreeana. Iar gramatica - raman .In schimb invat japoneza din august si ma descurc binisor , doar ca la japoneza stiu cuvintele in schimb stiu doar hiragana din cele 3 scrieri.A fost o emisiune pe National geographic cu mancarea coreeana si arata deliciooooos , iar in Seoul imi doresc si eu sa ajung...dar deocamdata ramane la stadiu de dorinta:(
Ai putea incerca in Bucuresti la limbi straine se face coreeana :P.Eu ma orientez spre Japoneza-engleza si sa mi iau ca optional limba coreeana . take care..astept noi postari
theo0607
Postat pe 25 Octombrie 2009 16:17
Am terminat anul trecut facultatea in Romania . Imediat dupa aceea am venit in Portugalia la sotul meu cu copilul meu ( ca sa fim impreuna ). Daca pasiunea mea se nastea mai repede ( pentru Corea ) , sigur dadeam undeva la limbi straine ( in Bucuresti sunt universitati unde se invata si coreana ) . Acum e cam nasol , pentru ca am familie ( copilul e mic - trebuie sa ma orientez pentru educatia lui ) . Dar invat eu cumva candva ...
Deocamdata imi face placere sa ma uit la productiile lor si sa le ascult limba . Sunt foarte obisnuita cu asta . In Seoul vreau sa merg intr-un concediu , dar nu stiu daca anul e vine va fi posibil . Vad eu

Lista cu dramele pe care le-am vazut (miniserii )

STAR IN MY HEART - sora mea il urmareste acum . Chiar si in acest moment
Ahn Jae Wook e adorabil aici - in film e star rock - in realitate pe vremea aceea era star adevarat in Corea , are muzica buna .
A LOVE TO KILL - prin aceasta drama l-am cunoscut pe Rain Bi
FULL HOUSE
MY GIRL
BOYS BEFORE FLOWERS
I'M SORRY I LOVE YOU
GOONG
TIME BETWEEN DOG AND WOLF
WONDERFUL LIFE
SANG DOO , LET'S GO TO SCHOOL
TAKE CARE OF YOUNG LADY ( 2009 )
AUTUMN TALE
LOVE STORY IN HARVARD
WHAT HAPPENED IN BALI - nu l-am terminat

Taiwanez
WHY WHY LOVE
DEVIL BESIDE YOU
LOVE CONTRACT
BULL FIGHTING

Japonia
1 LITRE OF TEARS ( VEZI POSTUL MAI SUS )

Acum vreau sa ma uit la EAST OF EDEN care e foarte mediatizat

danylor29
Postat pe 25 Octombrie 2009 20:05
in primul rand fara "deci" iarin al doilea sa stii ca suna interesant desi mai ai multe de vazut.ce varsta ai?
marinelastanescum
Postat pe 1 Noiembrie 2009 10:37
mie imi plac acele carti care trateaza cultura japoneza. de ex " Floare de zapada si evantaiul secret", "Memoriile unei gheise" etc...si horrorurile japonezilor!
greierash_is_back
Postat pe 1 Noiembrie 2009 10:45
De la: marinelastanescum, la data 2009-11-01 10:37:04in primul rand fara "deci" iarin al doilea sa stii ca suna interesant desi mai ai multe de vazut.ce varsta ai?


Fa-te ca nu vezi acel " deci " . Fapta e consumata , nu exista editare , si m-am saturat sa ma scarpin in cap
Am 29 de ani . De ce spui ca mai am multe de vazut ? La ce te referi ?

Am gasit ceva interesant pentru a invata sa pronunt si sa scriu limba coreeana . Cine vrea , ii dau link .
Am citit si ceva documentare , pe site-uri .
Memoriile unei gheise , am vazut filmul .
Am vazut aseara un film , 3 IRON . A fost interesant , dar genul acela in care nu se vorbeste prea mult , trebuia sa intelegi din mimica si intepretare .
danylor29
Postat pe 3 Noiembrie 2009 15:15

Aplauze pentru filmul pe care l-am vazut aseara .
MY GIRLFRIEND IS AN AGENT
Am ras foarte mult , e comedie pura . Iata trailerul

http://asianmediawiki.com/My_Girlfriend_is_an_Agent
danylor29
Postat pe 6 Noiembrie 2009 16:20
Au disparut suporterii mei ? Se pare ca , gasesc drama addicted doar pe alte forumuri , care sunt straine , unde numarul romanilor e total depasit . Dar nu conteaza , eu voi continua cu ce cred eu ca merita sa recomand .

MY FAIRY LADY or ( titlu alternativ ) TAKE CARE OF THE YOUNG LADY
16 episoade - comedie romantica . Nu spun mai multe . Trebuie sa vedeti trailerul .

http://www.youtube.com/watch?v=j6af3w7K3g8&feature=player_embedded

Imediat ce l-am terminat , m-am uitat la :
CAIN AND ABEL
nu e un film religios . Insa e vorba despre invidia si ura unui om fata de fratele sau . Seria are tenta unui film de actiune . Multa actiune , efecte speciale , intrigi cat incape , si cum s-ar spune " putin piperata " cu un sweet romance - tipic corean . Nota 10 de la mine cu multe stelute . Te tine cu sufletul la gura , captiv total . Interpretarea de calitate , talent actoricesc , ca de obicei . E o productie 2009 . Total episoade 20 - insa prea putin pentru cei care il urmaresc . So Ji Sub e actorul principal , ceea ce pentru mine a fost o mare bucurie - e un actor favorit - e foarte popular si foarte iubit de fani din intreaga lume . El a jucat in Misa . Un om modest cu o privire carismatica .

TRAILER OFICIAL

http://www.youtube.com/watch?v=ctGdKoZ17L8&feature=player_embedded

Sper sa vizionati macar clipurile si sa imi spuneti parerea . Va astept de asemenea pe www.danylor.multiply.com
danylor29
Postat pe 1 Decembrie 2009 06:10
Ma bucur foarte mult ca nu sunt singura care urmareste dramele si filmele coreene. Desi imi plac in general majoritatea productiilor din Asia, cel mai mult imi plac cele din Korea. Pana in momentul acesta, nu am urmarit foarte multe, dar am o lista cuprinzatoare...doar timp sa fie

Acum sa va spun serialele coreene care mi-au placut cel mai mult:
1. Winter Sonata
2. Jumong
3. The Legend
4. Hotelier
5. Kingdom of the Winds
6. Art of seduction
7. A jewel in the palace
8. Yi San (ruleaza acum la TVR 1), dar eu nu am avut rabdare
9. Emperor of the Sea
10. April Snow

Acum urmaresc "The lobbist", si desi sunt abia la primele episoade imi place foarte mult. Cand il termin intentionez sa vad Ilgimae(acesta deja il am)...........mai sunt foarte multe pe care vreau sa le vad....... cum am spus.... timp sa am ca dorinta ESTE!!

Danylor te felicit pentru topicul deschis, si eu sper sa pot candva sa vizitez Korea, chiar daca momentan e doar o speranta.
marcy79
Postat pe 17 Decembrie 2009 22:50
You're beautiful - alta productie pe care tocmai am terminat-o . Filmarile s-au incheiat in novembrie anul acesta , iar eu sunt onorata ca am avut ocazia sa il fi vazut deja . Multumiri asiticilor care le uploadeaza si grupului mare de fani care lucreaza la subtitrari . Toata admiratia mea .
Aceasta drama - e o comedie romantica . E de-a dreptul impresionant , tot mai bune serii scot coreenii .
Ost-ul imi place la nebunie . Subiectul e viata de dupa scena a unei formatii celebre , AN JELL .
Il recomand !!!
danylor29
Postat pe 18 Decembrie 2009 16:30
LA EST DE EDEN - EAST OF EDEN



http://www.youtube.com/watch?v=ZLZJ0p9t6ic

E prima serie mai lunga de 25 de episoade pe care l-am urmarit . Are 56 de episoade . E o drama pentru toate varstele , motiv pentru care am scris o notificare - e mai mult o cerinta personala , pentru cei de la TVR1 care au inceput sa difuzeze serialele sud coreene - as vrea sa aiba romanii ocazia sa vada aceasta drama . Merita .
Are de toate si sunt sigura ca toti care il vor urmari vor spuen acelasi lucru - cat de bine au jucat actorii , cat de bine si cate emotii poate sa transmita , cat e de captivant - cu toate ca e o poveste trista . E o experienta frumoasa - la est de eden
danylor29
Postat pe 23 Ianuarie 2010 21:49
O lista actualizata a filmelor si serialelor coreene pe care le-am urmarit eu.......

FILME:
Too Beautiful To Lie 2004 – comedie romantica ***
My Sassy Girl – comedie romanticA, melodrama*
April Snow 2005– drama***
Shiri – drama, actiune **
My tutor friend 1 & 2 – comedie, primul ***, al doilea**
Love So Divine – comedie romantic***
Love In Magic 2005 – comedie romantica ***
How to Keep My Love 2004 – romantic, drama **
Reversal Of Fortune 2003 – comedie **
100 Days With Mr Arrogant 2004 – comedie***
High School Girl Get Married – comedie**
200 Pounds Beauty – comedie romantica, drama ***
A Frozen Flower 2008 – istoric, drama***
A Millionaires First Love 2006 – comedie, drama***
Almost Love – comedie romantica ***
Changing Partners 2007 – drama ***
Detectives In 40 Minutes – actiune, thriller *
Duelist 2005 – actiune, istoric ***
He was cool – comedie romantica ***
I Wish I Had A Wife 2001 – romantic *
Lost In Love – romantic **
Miss Gold Digger 2008 – comedie ***
Now and Forever 2006 – drama ***
Seducing Mr Perfect – comedie romantica***
Shadows in the Palace – thriller , istoric **
The King and the Clown 2005 – comedie,drama,istoric***
The Shadowless Sword – actiune,istoric***
The Sword with No Name – istoric,drama***
Untold Scandal – istoric,drama**
Venus And Mars 2007 – comedie, drama, romance**
Virgin Snow 2007 – romantic**
The art of seduction 2005 – comedie romantica ***

SERIALE:
Kingdom of the wind – 2008 – istoric, romantic***
Iljimae – 2008 – istoric, comedie ***
The Legend – 2007 – istoric, romantic, fantezie***
Yi San(The wind of Palace) -2007 – istoric, romantic ***
Jumong – 2006 – istoric, romantic***
Emperor of the sea – 2004 – istoric, romantic **
Dae Jang Geum(Jewel in the palace) – 2003 – istoric ***
Winter Sonata – 2002 – romantic, drama ***
Hotelier – 2001 – romantic ***
marcy79
Postat pe 4 Februarie 2010 12:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce documentare de calitate cunoasteti? 18 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:19
Gossip Girl 14 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:54
filme sarbatori 2 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:16
Unde pot sa gasesc o inregistrare mai buna a filmului Twilight?Pt ca tot ce am gasit eu sunt decat Cam-uri. 46 De la: lil_devil 19 Mai 2009 01:34
buna 2 De la: kudika195501 2 Februarie 2011 00:42