Setari Cookie-uri

ce sa fac.???????????????/

hellpppppp..............
fetelor am o mare intrebare....incep: sunt cu prietenul meu de 5 ani si consider ca dupa atata timp el ar trebui sa faca pasul important si sa ne casatorim mai ales ca eu imi doresc foarte mult un copil...
.....dar de cate ori deschid subiectul evita sau imi spune ca nu e pregatit pana acum 1 luna cand a zis ca ne-am casatori daca am avea o casa a noastra sa u mai stam cu ai mei si bani sa ne facem o nunta mare de tot.............................ce parere aveti.................................
bibi85
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:02
te minte frumos!
si gaseste si scuze total nepotrivite!
si in 5 ani ce a facut?de ce nu se agita sa faca rost de casa si de bani pt o nunta mare?
sincer nu vrea sa se casatoreasca cu tine!
Soransky
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:07
el vrea dar cred ca asteapta sa platesc eu nunta , eu castig destul de cine si cine stie ce e in coltisorul lui de creier .....si eu cred ca nu vrea si ma minte dar mi-e foarte greu stand cu el atatia ani am sacrificat pentru o relatie egala cu zero
bibi85
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:28
sa platesti tu?
da se crede buricul pamantului?adica el sta cu tine la ai tai..ca el nu are casa si bani prea multi..si vrea ca tu sa te agiti sa iei casa..sa strangi bani pt o nunta mare si abia apoi sa faca pasul?iti spun eu si de ce..daca ar avea si bani si casa nu-i asa ca ar fi totul minunat...proasta plateste si desteptul profita!
pe bune incearca sa iti vezi de viata ta...si lasa-l in lumea lui...prea se crede sus pe vreun piedestal!
Soransky
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:35
si intrebarea ramane...de ce mai sta cu mine daca nu prevede ni un viitor relatiei????????????????????????//
asta ma intriga pe mine cel mai mult
bibi85
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:40
are cumva sindromul "program de lauza"?........imi place ca vrea si "o nunta mare de tot", si la ai tai nu-i mai convine......acu sincer nu vreau sa te supar, sunt constienta ca daca ai scris aici ce te doare n-ai facut-o de florile marului, si ca pe tine chiar te framanta toata treaba asta......
Te intelegpe de-o parte 5 ani cu cineva nu-s asa usor de aruncat pe geam.....insa gandeste-te putin....tu vrei sa te mariti cu el......adica, nu stiu,cand iubesti pe cineva, foarte mult, pana la urma te multumesti si cu o nunta deaia in familie.....pentru ca constientizezi ce este mai important defapt......te multumesti sa stai si intr-o camaruta de 2 mp, atata timp cat esti cu persoana cea mai importanta. Dar cand iubirea asta lipseste......incerci sa te multumesti cu altceva......o casa doar pentru voi, onunta cu care sa te mandresti.....o situatie materiala mai buna.....ca nea, daca dragoste nu e, macar bani.
Poate e greu, si te inteleg, dar tine cont de ceea ce ti-amspus, si incearca sa descoperi......ce simte elpentru tine,pretentiile astea nu sunt de bun augur.......Analizeaza acum, inainte de-a face o greseala pe care-ai putea s-o regreti mai tarziu!

Iti doresctot binele din lume!
gargaritamica
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:46
sa sti ca ai drepta....sincer, fara nici o ironie...l-am ridicat pe un piedestal si am trait intr-o bula de sapuna pana anul asta prin iunie.....cand mi-am dat seama ce inalt i-am facut pedestalul, si in final ai dreptate eu am tot: masina, casa, bani si sunt singura la parinti si merit si eu pe cineva care sa ma iubeasca la fel de mult cum il iubesc eu.....................
imi trebe multa forza dar o sa o fac...saptamana viitoare ca acuma in 4 e ziua mea si ar fi cam trist chiar de ziua mea
bibi85
Postat pe 2 Octombrie 2009 11:46
De la: bibi85, la data 2009-10-02 11:46:17sa sti ca ai drepta....sincer, fara nici o ironie...l-am ridicat pe un piedestal si am trait intr-o bula de sapuna pana anul asta prin iunie.....cand mi-am dat seama ce inalt i-am facut pedestalul, si in final ai dreptate eu am tot: masina, casa, bani si sunt singura la parinti si merit si eu pe cineva care sa ma iubeasca la fel de mult cum il iubesc eu.....................
imi trebe multa forza dar o sa o fac...saptamana viitoare ca acuma in 4 e ziua mea si ar fi cam trist chiar de ziua mea


nu vreau sa te influentez cu nimic, asta trebuie sa fie decizia ta, in urma chestiilor care s-au intamplat intre voi......

Normal, meriti pe cineva care sa te iubeasca pentru ceea ce esti, nu pentru bunurile pe care le ai.......si culmea sa mai stea si pe ganduri...."hmmmm sa ma insor, are cam tot ce vreau, dar parca n-as vrea....ia sa-i mai cer ceva, daca reuseste sa ia si-o casa si sa mai faca si-o nunta ca'n povesti hai ca ma sacrific si-o iau de nevasta".....pai ce-i asta? Nu zic ca totul se rezuma la casatorie, pentru ca daca nu te ia de nevasta asta nu inseamna ca nu te iubeste neaparat, dar in cazul vostru alta-i problema din cate-mi dau seama.

Eu ti-am spus toate astea in urma situatiei descrise de tine....insa tu stii celmai bine ce si cum!

Oricum ar fi iti doresc numai bine! Si nu uita mai intai trebuie sa te respecti tu pe tine....pentru ca daca nu faci asta, nici ceilalti nu o vor face!
gargaritamica
Postat pe 2 Octombrie 2009 12:14
Problema asta e cu 2 taisuri :
1 - deci...ceea ce nu vad normal e sa vrei sa te desparti de om dupa 5 ani de relatie pentru ca doua persoane iti spun din start ca e din interes fara sa cunoasca prea multe amanunte, decat ca a zis ca ar vrea sa mai astepte. In cazul asta nu pot decat sa-ti spun ca in povestea asta cea care nu e sigura de relatie esti tu. Poate el vrea cu adevarat sa faca pasu´asta dar isi doreste ceea ce a mentionat.Probabil are si el niste idealuri inainte sa se insoare exact asa cum le ai si tu.Nunta nu e o petrecere dintr-un oarecare week-end, e petrecerea VOASTRA, de care trebuie sa va amintiti toata viata, deci nu te grabi, timp ai berechet. Cand veti fi amandoi pregatiti veti face pasu asta. Remember.."Graba strica treaba" si nu-l presiona. Lasa relatia sa decurga de la sine. Important e sa-l ai alaturi..nu?

2- Poate chiar nu vrea sa se insoare, e un interesat si toate cuvintele de "dulce" din lume. Singura care stie adevaru despre el, sau despre cum vrea sa-ti arate ca e, esti tot tu. Si sincera sa fiu, in locu´tau m-as convinge singura, daca nu as fi facut-o deja in acei 5 ani, ceea ce cred ca era normal sa faci. Altfel nu ai vrea sa te mariti cu el, nu?


PS: Nu stiu de ce, dar povestea asta ori e cusuta cu ata alba, ori esti tu prea influentabila. Anyway, bafta
adinutsa2
Postat pe 4 Octombrie 2009 03:30
ªtii problema nu e cã el nu vrea sã faceþi nuntã sau ce fel de nunta ar vrea...problema este, de ce te-ai întrebat tu de viitorul vostru?...dacã nu mai simþi cã vrei o relaþie cuel, nu îþi dori o nuntã cã s-ar putea sã regreþi.
Pupici ºi baftã.
milla_vanilla
Postat pe 4 Octombrie 2009 09:31
Mai bine sa renunti la 5 ani decat la 10 si sa te trezesti ca vrea si parte din avere .Ai puterea si judeca lucrurile la rece dar cred ca te poti descurca foarte bine si fara asemenea specimen.Te sarut si ...sa ai o iubire fericita.
70365
Postat pe 4 Octombrie 2009 10:31
daca deja ai sentimentul ca nu il intereseaza decat bani atunci sa sti ca nu cred ca te inseli,fa ce simnti dar nici pentru ca il iubesti atat de mult sa ii oferi totul pe tava......dupa cum vad situatia nu se multumeste cu ce are vrea mai mult,dar dragostea nu se masoara n bani,masini,case sau alte lucruri daca o simnte cu adevarat ar fi facut orice sa iti faca pe plac
stefania200
Postat pe 4 Octombrie 2009 12:11
De la: gargaritamica, la data 2009-10-02 11:46:04are cumva sindromul "program de lauza"?........imi place ca vrea si "o nunta mare de tot", si la ai tai nu-i mai convine......acu sincer nu vreau sa te supar, sunt constienta ca daca ai scris aici ce te doare n-ai facut-o de florile marului, si ca pe tine chiar te framanta toata treaba asta......
Te intelegpe de-o parte 5 ani cu cineva nu-s asa usor de aruncat pe geam.....insa gandeste-te putin....tu vrei sa te mariti cu el......adica, nu stiu,cand iubesti pe cineva, foarte mult, pana la urma te multumesti si cu o nunta deaia in familie.....pentru ca constientizezi ce este mai important defapt......te multumesti sa stai si intr-o camaruta de 2 mp, atata timp cat esti cu persoana cea mai importanta. Dar cand iubirea asta lipseste......incerci sa te multumesti cu altceva......o casa doar pentru voi, onunta cu care sa te mandresti.....o situatie materiala mai buna.....ca nea, daca dragoste nu e, macar bani.
Poate e greu, si te inteleg, dar tine cont de ceea ce ti-amspus, si incearca sa descoperi......ce simte elpentru tine,pretentiile astea nu sunt de bun augur.......Analizeaza acum, inainte de-a face o greseala pe care-ai putea s-o regreti mai tarziu!

Iti doresctot binele din lume!


Ete na'..... SI SARAC SI CU PRETENTII ! Dragul de el.....
Lacra___
Postat pe 4 Octombrie 2009 12:26
Scumpica,mai bine SOLO!!!! decat cu unul care sa profite de mine!!!
kudika051594
Postat pe 4 Octombrie 2009 12:43
e clar ca nu isi doreste sa se casatoreasca cu tine acum, dintr-un motiv sau altul...care pana la urma nici nu prea conteaza. daca mai poti astepta, ok, daca nu...poate ar fi mai bine sa incerrci sa te indepartezi de el incet incet....

"5 ani" nu spune nimic, poate fi mult sau putin, depinde de relatia voastra.

in orice caz, nu incerca sa il convingi sau sa fortezi tu lucrurile, am vazut prea multe cazuri din astea care s-au sfarsit cu o casnicie foarte dezamagitoare.
DayC
Postat pe 4 Octombrie 2009 13:25
Trebuia sa renunti mai de mult la un asemenea specimen...niciodata nu e prea tarziu sa-ti dai seamaca nu e omul asteptarilor tale...
Decat sa te trezesti ulterior,implicata intr-un divort cu un copil minunat care sufera dupa tatal sau, mai bine renunta cat esti tanara si ai suficienta forta sa-ti faci viata cum doresti.
In tine s-a nascut simtul maternitatii, vrei sa fii mama. Esti pregatita sa-ti intemeiezi familia,insa el nu e suficient de matur sau chiar nu vrea (financiar se poate sa-i convina stabilitatea pe carei-o oferi).
Tot ce pot sa-ti spun este sa te gandesti bine daca poti singura sa te descurci cu copilasul tau, in conditiile in care el nu-si ia nici un angajament in priviinta casatoriei si sigur va face acelasi lucru cand vei decide sa ai copilasul.
Lasa pentru putin timp ,macar, sentimentele si judeca la RECE ce sfat ai da tu altei persoane aflate in aceeasi situatie ca a ta.
Considera ca ai citit mail-ul ca fiind postat din partea mea si as vrea sa stiu ce sfat imi dai in aceasta situatie?...
Stiu ca poti s-o faci...Te detasezi de problema si o privesti in perspectiva...Abia apoi iei hotararea.

Iti doresc tot binele din lume, indiferent de hotatarea ce-o vei lua.
maria_morar_67
Postat pe 4 Octombrie 2009 13:47
la multi ani. fii tare si gandeste limpede. nu te grabi, testeaza l putin.
de ce sta cu tine?
din comoditate. e usor asa. nu are responsabilitati prea mari, sunt in casa 2 femei care pun totul la punct. pentru unii e usor si comod asa. e mai greu sa si ia viata in propriile maini si probabil ca nu va fi pregatit niciodata sa faca asta.
mult succes
anda_a
Postat pe 4 Octombrie 2009 15:14
ARE DREPTATE.

NESIGURANTZA UNEI LOCUINTE PROPRII IL FACE SA DEA INAPOI.
IL APASA SIMTUL RESPONSABILITATII. CA SA POATA SA SI-L ASUME PE DEPLIN ASA CUM ISI DORESTE ARE NEVOIE DE O BAZA MATERIALA SOLIDA - AICI LUCRUL IN CAUZA FIIND ACOPERISUL DE DEASDUPRA CAPULUI PE CARE VREA SA-L ASIGURE FAMILIEI LUI!

SA FITI FERICITI SI CASA DE PIATRA!
CU ACOPERIS DE TIGLA METALICA DE LA ABCASTE CONSTRUCT
CASA LA PRET DE APARTAMENT? DA, SE POATE.
stefanant
Postat pe 19 Octombrie 2009 19:49
De la: bibi85, la data 2009-10-02 11:02:03hellpppppp..............
fetelor am o mare intrebare....incep: sunt cu prietenul meu de 5 ani si consider ca dupa atata timp el ar trebui sa faca pasul important si sa ne casatorim mai ales ca eu imi doresc foarte mult un copil...
.....dar de cate ori deschid subiectul evita sau imi spune ca nu e pregatit pana acum 1 luna cand a zis ca ne-am casatori daca am avea o casa a noastra sa u mai stam cu ai mei si bani sa ne facem o nunta mare de tot.............................ce parere aveti.................................

cind faci o nunta vrei sa fie ceva de vis...de neuitat...o data in viata traiesti acest moment...insa pt acest moment iti trebuiesc si bani....poate iubitul tau nu are acum ..si cu siguranta un barbat se simte prost cind nu are....tu il critici acum ..spunind ca vrea pe banii tai...ca tu ai masina..casa..etc...insa dupa 5 ani tragi tu concluzii....te-ai gindit ca poate el vrea multe insa nu are posibilitate acum?....si cind 2 oameni se iubesc...nu mai conteaza ca tu ai ..el nu are....acum banii si toate sunt impreuna nu?....nu conteaza ca tu ai mai mult el mai putin...doar va iubiti...nu?...eu cred ca tu vrei sa scapi de el...sa fi singura nicidecum sa te mariti....trebuie impreuna sa luptati pt a face nunta...tu astepti numai de la el?
cristiana_cris
Postat pe 20 Octombrie 2009 12:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau niste sfaturi 19 De la: cristiana84 13 Martie 2011 21:16
sa divortez sau nu? 14 De la: mirtik 9 Februarie 2013 09:40
TERRA,,,PLANTA ALBASTRA 27 De la: Max2 16 Noiembrie 2011 21:28
Cinderella effect 3 De la: moni29 6 Aprilie 2010 20:09
Sprancenele.. 16 De la: kudika074314 10 Noiembrie 2009 21:34