Setari Cookie-uri

Dragoste adevarata

Salut. E prima data cand apelez la forumuri, dar caut cu disperare o solutie la problema mea. O sa va impartasesc, cat mai pe scurt, povestea mea de dragoste...
Acum 10 luni am iesit dintr-o relatie de 13 ani. In scurt timp am cunoscut o fata care era intr-o relatie de 6 ani, relatie cu foarte mari probleme. Chiar in perioada cand ne-am cunoscut ei facusera o pauza.
Ne-am placut, am inceput sa iesim la cafele, sa ne vedem zilnic, chiar daca nu era nimic intre noi. Totul a durat o luna, dupa care ea s-a despartit de iubitul sau. Chiar inainte de Craciun am avut prima tentativa de relatie cu ea. Eram impreuna de cateva zile, dar nu prevedeam ce va urma. Fostul a aparut in locul unde eram noi, au urmat niste certuri, replici, iar la sfarsit ea a plecat cu el. Sa lamureasca niste probleme, cica. A doua zi ne-am "impacat", daca pot spune asa. Am hotarat sa mergem mai departe, pentru ca eu ii ofeream, dupa cum spunea ea, ceea ce a visat mereu. Era valabil si invers... Pe 30 decembrie m-a anuntat ca nu poate face revelionul cu mine, ca nu-l poate uita pe fostul ei, ca vrea sa fie singura. Si a plecat. Pana pe 3 ianuarie n-am mai stiut nimic de ea. S-a intors, am hotarat sa mai incercam. Speram ca totusi va fi a mea, mai ales ca incepeam s-o iubesc.
Aceste "plimbari" au continuat, din pacate. A mai plecat odata, cam pe 8 ianuarie, la el acasa. A spus ca vrea sa incerce sa-si salveze vechea relatie, chiar daca eu ii ofer mult mai multa stabilitate, fericire. S-a intors pe 11 si mi-a promis ca nu mai pleaca de langa mine. Incet, aveam sa cred... Dar nu era asa... Pe 20-21 ianuarie a plecat in Italia, la sora ei, pentru botezul nepoatei. Cand credeam ca totul va fi bine mi s-a dovedit, pentru a patra oara, ca nu avea sa fie asa. Ziua ei e la inceputul lui februarie si fostul ei prieten a plecat in Italia pentru a-i face o surpriza si pentru a incerca s-o recastige. Prevasusem asta din timp si i-am si spus ca asa se va intampla, dar ea imi spunea ca nu va schimba nimic. Logic, s-a intamplat. Mi-a dat iar papucii, iar eu am ramas cu un gust amar.
Pe 15 februarie s-a intors in tara, cautand o cale de a ma recastiga. Ar fi fost in stare de orice pentru asta. Eu, pentru c-o iubeam, am ales s-o primesc fara s-o tin deloc in sah, fara sa se lupte. Si am inceput relatia... De data asta, o relatie adevarata. Eram fericiti, eram bucurosi, ne completam unul pe celalalt. Dar, viata nu e asa roz.
Au inceput sa apara certurile, iar la inceput ea recunostea daca a gresit si se comporta ca atare. Imi tot spunea ca nu vrea sa ma raneasca, ca intelege prin cate am trecut pentru a o avea, ca vrea sa-mi recastige increderea, ca vrea sa-si repare greselile. Din pacate, nu am putut ingropa trecutul peste noapte. Aveam nevoie de ea, de gesturile ei. Certurile s-au intetit, incepeam sa ne adresam cuvinte aiurea... S-a intamplat de cateva ori sa ma raneasca prin ce spunea, sau ce facea, iar eu treceam peste. Manat de ganduri negre am ajuns sa fiu extrem de posesiv si de gelos. Manat, mai ales, de acea neincredere... de acele rani din trecut. Incet, am inceput sa ne purtam alfel... Ea nu-mi spunea ce o deranjeaza, cu ce se simte ingradita... Eu faceam unele lucruri fara sa-mi dau seama ca o voi rani, sau ca-i voi rapi libertatea.

Desi zilele trecute imi spunea ca nu vrea sa ne despartim, joi am avut o cearta care a degenerat intr-un conflict mult mai puternic, dupa care... Mi-a spus ca nu mai vrea sa fim impreuna, c-o stresez, ca n-o inteleg... Am ajuns, iar, sa fiu dat deoparte si sa mi se spuna sa am rabdare, sa-i las spatiu, s-o las sa se gandeasca la viitor. Nu pot spune decat c-o iubesc enorm de mult si vreau sa stiu, de la voi fetele, ce ar trebui sa fac, cum ar trebui sa procedez pentru a o recastiga. Sunt dispus si vreau sa schimb multe la mine pentru a o vedea fericita. Dar trebuie ca si ea sa faca ceva, trebuie sa-mi dovedeasca ca nu profita de sentimentele mele, ca tine la relatie si ca intelege ca, pe langa rele, am facut foarte multe lucuri bune pentru ea. O iubesc din tot sufletul, simt pentru ea ce n-am simtit petru nimeni niciodata si as vrea sa fac orice pentru a o recastiga. Si sper ca si ea sa vrea sa-mi mai acorde o sansa, chiar daca acum mi-a zis ca nu vrea asa ceva... Si sper sa tina cont de trecutul nostru, de absolut tot, sa nu vada numai partile negre si... sa vrea sa schimbe si ea ceva...
DavidH
Postat pe 3 Octombrie 2009 11:49
pffff....un rezumat te rog! e prea dimineata!
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 11:51
O iubesc si-o vreau inapoi. Si vreau sa ii dovedesc ca pot schimba lucrurile care-o deranjeaza. Dar, totodata, vreau sa fac cumva s-o conving ca si ea trebuie sa faca unele lucruri pentru relatie.
DavidH
Postat pe 3 Octombrie 2009 11:53
De la: DavidH, la data 2009-10-03 11:49:11Salut. E prima data cand apelez la forumuri, dar caut cu disperare o solutie la problema mea. O sa va impartasesc, cat mai pe scurt, povestea mea de dragoste...
Acum 10 luni am iesit dintr-o relatie de 13 ani. In scurt timp am cunoscut o fata care era intr-o relatie de 6 ani, relatie cu foarte mari probleme. Chiar in perioada cand ne-am cunoscut ei facusera o pauza.
Ne-am placut, am inceput sa iesim la cafele, sa ne vedem zilnic, chiar daca nu era nimic intre noi. Totul a durat o luna, dupa care ea s-a despartit de iubitul sau. Chiar inainte de Craciun am avut prima tentativa de relatie cu ea. Eram impreuna de cateva zile, dar nu prevedeam ce va urma. Fostul a aparut in locul unde eram noi, au urmat niste certuri, replici, iar la sfarsit ea a plecat cu el. Sa lamureasca niste probleme, cica. A doua zi ne-am "impacat", daca pot spune asa. Am hotarat sa mergem mai departe, pentru ca eu ii ofeream, dupa cum spunea ea, ceea ce a visat mereu. Era valabil si invers... Pe 30 decembrie m-a anuntat ca nu poate face revelionul cu mine, ca nu-l poate uita pe fostul ei, ca vrea sa fie singura. Si a plecat. Pana pe 3 ianuarie n-am mai stiut nimic de ea. S-a intors, am hotarat sa mai incercam. Speram ca totusi va fi a mea, mai ales ca incepeam s-o iubesc.
Aceste "plimbari" au continuat, din pacate. A mai plecat odata, cam pe 8 ianuarie, la el acasa. A spus ca vrea sa incerce sa-si salveze vechea relatie, chiar daca eu ii ofer mult mai multa stabilitate, fericire. S-a intors pe 11 si mi-a promis ca nu mai pleaca de langa mine. Incet, aveam sa cred... Dar nu era asa... Pe 20-21 ianuarie a plecat in Italia, la sora ei, pentru botezul nepoatei. Cand credeam ca totul va fi bine mi s-a dovedit, pentru a patra oara, ca nu avea sa fie asa. Ziua ei e la inceputul lui februarie si fostul ei prieten a plecat in Italia pentru a-i face o surpriza si pentru a incerca s-o recastige. Prevasusem asta din timp si i-am si spus ca asa se va intampla, dar ea imi spunea ca nu va schimba nimic. Logic, s-a intamplat. Mi-a dat iar papucii, iar eu am ramas cu un gust amar.
Pe 15 februarie s-a intors in tara, cautand o cale de a ma recastiga. Ar fi fost in stare de orice pentru asta. Eu, pentru c-o iubeam, am ales s-o primesc fara s-o tin deloc in sah, fara sa se lupte. Si am inceput relatia... De data asta, o relatie adevarata. Eram fericiti, eram bucurosi, ne completam unul pe celalalt. Dar, viata nu e asa roz.
Au inceput sa apara certurile, iar la inceput ea recunostea daca a gresit si se comporta ca atare. Imi tot spunea ca nu vrea sa ma raneasca, ca intelege prin cate am trecut pentru a o avea, ca vrea sa-mi recastige increderea, ca vrea sa-si repare greselile. Din pacate, nu am putut ingropa trecutul peste noapte. Aveam nevoie de ea, de gesturile ei. Certurile s-au intetit, incepeam sa ne adresam cuvinte aiurea... S-a intamplat de cateva ori sa ma raneasca prin ce spunea, sau ce facea, iar eu treceam peste. Manat de ganduri negre am ajuns sa fiu extrem de posesiv si de gelos. Manat, mai ales, de acea neincredere... de acele rani din trecut. Incet, am inceput sa ne purtam alfel... Ea nu-mi spunea ce o deranjeaza, cu ce se simte ingradita... Eu faceam unele lucruri fara sa-mi dau seama ca o voi rani, sau ca-i voi rapi libertatea.

Desi zilele trecute imi spunea ca nu vrea sa ne despartim, joi am avut o cearta care a degenerat intr-un conflict mult mai puternic, dupa care... Mi-a spus ca nu mai vrea sa fim impreuna, c-o stresez, ca n-o inteleg... Am ajuns, iar, sa fiu dat deoparte si sa mi se spuna sa am rabdare, sa-i las spatiu, s-o las sa se gandeasca la viitor. Nu pot spune decat c-o iubesc enorm de mult si vreau sa stiu, de la voi fetele, ce ar trebui sa fac, cum ar trebui sa procedez pentru a o recastiga. Sunt dispus si vreau sa schimb multe la mine pentru a o vedea fericita. Dar trebuie ca si ea sa faca ceva, trebuie sa-mi dovedeasca ca nu profita de sentimentele mele, ca tine la relatie si ca intelege ca, pe langa rele, am facut foarte multe lucuri bune pentru ea. O iubesc din tot sufletul, simt pentru ea ce n-am simtit petru nimeni niciodata si as vrea sa fac orice pentru a o recastiga. Si sper ca si ea sa vrea sa-mi mai acorde o sansa, chiar daca acum mi-a zis ca nu vrea asa ceva... Si sper sa tina cont de trecutul nostru, de absolut tot, sa nu vada numai partile negre si... sa vrea sa schimbe si ea ceva...


arata-i ce ne-ai scris noua aici..sau cel putin sa faci asa incat sa vada postul tau..o sa o induioseze cu sigurantza,o sa-i placa zic eu ca te intereseaza starea voastra...si de aici o sa curga multe discutzii din care o sa va dati voi singuri seama daca merita sa ramaneti impreuna,daca va iubiti.....si ce trebuie sa faceti ca relatia sa ramana in picioare:)
AlexandraDAlly
Postat pe 3 Octombrie 2009 11:59
ei, pana la urma am citit! nu e locul tau langa ea crede-ma pe cuvant. poate ti-e geu sa vezi de "iubire" si sincer!!!! tu esti jugaria ei. plasa de siguranta! nu inteleg de ce ai primit-o de atatea de ori. de ce ai cedat??? unde dreaq e orgoliul tau de barbat? la ea in pantaloni?????? chiar nu te inteleg....
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:01
Ar fi mult mai bine pt tine sa nu o mai cauti lasa-o pe ea sa faca pasul asta iar tu da-i mai multa libertatea si incredere iar daca vezi ca nu se schimba si tot vine si pleaca de zece ori pe saptamana eu zic , sa o lasi pt ca te-a cam luat de fraier.stie ca o iubesti si ca ai face orice pt ea dar pune si u piciorul in prag si fi barbat nu carpa ei.sunt fete miiiii care stiu sa iubeaca cu adevarat si sa respecte iubirea celuilalt.mult noroc
inna_2324
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:03
De la: AlexandraDAlly, la data 2009-10-03 11:59:49arata-i ce ne-ai scris noua aici..sau cel putin sa faci asa incat sa vada postul tau..o sa o induioseze cu sigurantza,o sa-i placa zic eu ca te intereseaza starea voastra...si de aici o sa curga multe discutzii din care o sa va dati voi singuri seama daca merita sa ramaneti impreuna,daca va iubiti.....si ce trebuie sa faceti ca relatia sa ramana in picioare:)


Multumesc de incurajare... Nu stiu daca-i o idee buna sa-i arat postul asta... Oricum, ea stie ce simt pentru ea si ce vreau sa fac, sa schimb. Singurul lucru pe care mi-l doresc e s-o conving sa-mi acorde o sansa, la fel cum i-am acordat si eu, si sa o pot "forta" cumva sa schimbe si ea ceva, sa ma ajute sa trec peste tot trecutul, sa stergem impreuna tot raul.
DavidH
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:05
De la: DavidH, la data 2009-10-03 12:05:01
De la: AlexandraDAlly, la data 2009-10-03 11:59:49arata-i ce ne-ai scris noua aici..sau cel putin sa faci asa incat sa vada postul tau..o sa o induioseze cu sigurantza,o sa-i placa zic eu ca te intereseaza starea voastra...si de aici o sa curga multe discutzii din care o sa va dati voi singuri seama daca merita sa ramaneti impreuna,daca va iubiti.....si ce trebuie sa faceti ca relatia sa ramana in picioare:)


Multumesc de incurajare... Nu stiu daca-i o idee buna sa-i arat postul asta... Oricum, ea stie ce simt pentru ea si ce vreau sa fac, sa schimb. Singurul lucru pe care mi-l doresc e s-o conving sa-mi acorde o sansa, la fel cum i-am acordat si eu, si sa o pot "forta" cumva sa schimbe si ea ceva, sa ma ajute sa trec peste tot trecutul, sa stergem impreuna tot raul.


daca tu esti sigur ca ea e ce vrei si ca o iubesti asa mult....te sfatuiesc sa faci ceva special pentru ea...o cina romantica...sa-i dovedesti iubirea cu un mic cadou(fetelor le place asta)....ceva din care sa decurga o discutie in care sa-i spui ce-ti doresti.Si totusi....nu prea poti "forta" pe cineva sa faca ceva....Ii vei spune doar ce ai pe suflet,iar daca ea te iubeste,daca ii pasa,va incerca sa schimbe ceva...va incerca sa fie asa cum iti doresti tu
AlexandraDAlly
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:25
doamne ce sfaturi!!!!!! puneti-va in locul lui! chiar vi-ar placea sa se joace unu cu voi dupa cum va canta???? da' in afara de suflet voi cap nu aveti???? orgoliu? demnitate? pai altu o rupea cu bataia, ii tragea si-o flegma intre ochi si apoi la gunoi cu ea! si cum ma tot sa vrei sa faci ceva pt. ea! o cu/////rva??????????
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:30
Stiu ca am gresit cand am acceptat-o inapoi fara sa depuna niciun efort... Stiu ca am gresit ca mi-am aratat, inca de la inceput, slabiciunea mea pentru ea, sentimentele mele. Stiu ca, normal, voluntar sau nu profita de asta. Stiu ca am de luptat pentru a o face sa nu mai profite, sa lupte si ea cot la cot cu mine. Dar stiu cat de frumos ne-a fost la amandoi, cat de bine ne-am simtit, cat de frumos ne-am completat unul pe celalalt. Si parca nu pot da cu piciorul asa usor... Stiu ca sunt sute de fete, dar, in momentul asta, numai pe ea o vad. Si asta chiar de cand ne-am cunoscut. A fost, daca vreti, dragoste la prima vedere. Si nu-mi este rusine sa recunosc ca o iubesc enorm...
DavidH
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:31
si totusi e prea dimineata... ufff cafeaua asta nu'si face deloc efectu'
Diavolyta_
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:35
De la: Diavolyta_, la data 2009-10-03 12:35:35si totusi e prea dimineata... ufff cafeaua asta nu'si face deloc efectu'


hai la cafenea!
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:37
De la: DavidH, la data 2009-10-03 12:31:28Stiu ca am gresit cand am acceptat-o inapoi fara sa depuna niciun efort... Stiu ca am gresit ca mi-am aratat, inca de la inceput, slabiciunea mea pentru ea, sentimentele mele. Stiu ca, normal, voluntar sau nu profita de asta. Stiu ca am de luptat pentru a o face sa nu mai profite, sa lupte si ea cot la cot cu mine. Dar stiu cat de frumos ne-a fost la amandoi, cat de bine ne-am simtit, cat de frumos ne-am completat unul pe celalalt. Si parca nu pot da cu piciorul asa usor... Stiu ca sunt sute de fete, dar, in momentul asta, numai pe ea o vad. Si asta chiar de cand ne-am cunoscut. A fost, daca vreti, dragoste la prima vedere. Si nu-mi este rusine sa recunosc ca o iubesc enorm...


nu trebuie sa-ti fie rusine sa recunosti ca o iubesti. pe mine nu asta ma "deranjeaza". dar intreaba-te! doar intreaba-te! chiar e femeia langa care sa iti petreci toata viata? esti sigur ca iti va fi aproape la greu? ai vreo garantie ca va fi o mama buna pt. copiii tai? poti spune cu mana pe suflet ca si ea te iubeste la fel de mult?
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:40
De la: greierash, la data 2009-10-03 12:40:24
De la: DavidH, la data 2009-10-03 12:31:28Stiu ca am gresit cand am acceptat-o inapoi fara sa depuna niciun efort... Stiu ca am gresit ca mi-am aratat, inca de la inceput, slabiciunea mea pentru ea, sentimentele mele. Stiu ca, normal, voluntar sau nu profita de asta. Stiu ca am de luptat pentru a o face sa nu mai profite, sa lupte si ea cot la cot cu mine. Dar stiu cat de frumos ne-a fost la amandoi, cat de bine ne-am simtit, cat de frumos ne-am completat unul pe celalalt. Si parca nu pot da cu piciorul asa usor... Stiu ca sunt sute de fete, dar, in momentul asta, numai pe ea o vad. Si asta chiar de cand ne-am cunoscut. A fost, daca vreti, dragoste la prima vedere. Si nu-mi este rusine sa recunosc ca o iubesc enorm...


nu trebuie sa-ti fie rusine sa recunosti ca o iubesti. pe mine nu asta ma "deranjeaza". dar intreaba-te! doar intreaba-te! chiar e femeia langa care sa iti petreci toata viata? esti sigur ca iti va fi aproape la greu? ai vreo garantie ca va fi o mama buna pt. copiii tai? poti spune cu mana pe suflet ca si ea te iubeste la fel de mult?


Azi nu mai sunt asa de sigur... Pana de curand eram sigur. A facut si ea destule gesturi care sa-mi dovedeasca ca ma iubeste. Nu pot nega acest lucru.
DavidH
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:41
De la: greierash, la data 2009-10-03 12:30:16doamne ce sfaturi!!!!!! puneti-va in locul lui! chiar vi-ar placea sa se joace unu cu voi dupa cum va canta???? da' in afara de suflet voi cap nu aveti???? orgoliu? demnitate? pai altu o rupea cu bataia, ii tragea si-o flegma intre ochi si apoi la gunoi cu ea! si cum ma tot sa vrei sa faci ceva pt. ea! o cu/////rva??????????


eu doar spuneam sa ii dovedeasca ceea ce simte pt ea....sa vorbeasca cu ea....E adevarat ca a facut cam multe fitze..si el nu ar fi trebuit sa o ierte pt asta!Dar daca o iubesteeee omu,sa isi incerce norocu..poate poate se mai schimba si ea.....!Iar daca nu....e cazul sa o iei din loc
AlexandraDAlly
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:50
De la: DavidH, la data 2009-10-03 12:41:56
De la: greierash, la data 2009-10-03 12:40:24
De la: DavidH, la data 2009-10-03 12:31:28Stiu ca am gresit cand am acceptat-o inapoi fara sa depuna niciun efort... Stiu ca am gresit ca mi-am aratat, inca de la inceput, slabiciunea mea pentru ea, sentimentele mele. Stiu ca, normal, voluntar sau nu profita de asta. Stiu ca am de luptat pentru a o face sa nu mai profite, sa lupte si ea cot la cot cu mine. Dar stiu cat de frumos ne-a fost la amandoi, cat de bine ne-am simtit, cat de frumos ne-am completat unul pe celalalt. Si parca nu pot da cu piciorul asa usor... Stiu ca sunt sute de fete, dar, in momentul asta, numai pe ea o vad. Si asta chiar de cand ne-am cunoscut. A fost, daca vreti, dragoste la prima vedere. Si nu-mi este rusine sa recunosc ca o iubesc enorm...


nu trebuie sa-ti fie rusine sa recunosti ca o iubesti. pe mine nu asta ma "deranjeaza". dar intreaba-te! doar intreaba-te! chiar e femeia langa care sa iti petreci toata viata? esti sigur ca iti va fi aproape la greu? ai vreo garantie ca va fi o mama buna pt. copiii tai? poti spune cu mana pe suflet ca si ea te iubeste la fel de mult?


Azi nu mai sunt asa de sigur... Pana de curand eram sigur. A facut si ea destule gesturi care sa-mi dovedeasca ca ma iubeste. Nu pot nega acest lucru.


eu cred ca ai gasit deja raspunsu: ce-ai putea sa faci pt ea! da-i papucii omule!!! ea n-o sa se schimbe niciodata! si daca nici macar nu esti sigur de ea....tragic! doar pt. sex gasesti la tot drumu!

p.s. imi cer scuze daca am fost prea dura , dar chiar nu suport sa vad bataie de joc, din orice parte ar veni ea. si mai ales prostia ( venita din suflet, da' tot prostie e!)
greierash_is_back
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:54
De la: greierash, la data 2009-10-03 12:54:04
De la: DavidH, la data 2009-10-03 12:41:56
De la: greierash, la data 2009-10-03 12:40:24
De la: DavidH, la data 2009-10-03 12:31:28Stiu ca am gresit cand am acceptat-o inapoi fara sa depuna niciun efort... Stiu ca am gresit ca mi-am aratat, inca de la inceput, slabiciunea mea pentru ea, sentimentele mele. Stiu ca, normal, voluntar sau nu profita de asta. Stiu ca am de luptat pentru a o face sa nu mai profite, sa lupte si ea cot la cot cu mine. Dar stiu cat de frumos ne-a fost la amandoi, cat de bine ne-am simtit, cat de frumos ne-am completat unul pe celalalt. Si parca nu pot da cu piciorul asa usor... Stiu ca sunt sute de fete, dar, in momentul asta, numai pe ea o vad. Si asta chiar de cand ne-am cunoscut. A fost, daca vreti, dragoste la prima vedere. Si nu-mi este rusine sa recunosc ca o iubesc enorm...


nu trebuie sa-ti fie rusine sa recunosti ca o iubesti. pe mine nu asta ma "deranjeaza". dar intreaba-te! doar intreaba-te! chiar e femeia langa care sa iti petreci toata viata? esti sigur ca iti va fi aproape la greu? ai vreo garantie ca va fi o mama buna pt. copiii tai? poti spune cu mana pe suflet ca si ea te iubeste la fel de mult?


Azi nu mai sunt asa de sigur... Pana de curand eram sigur. A facut si ea destule gesturi care sa-mi dovedeasca ca ma iubeste. Nu pot nega acest lucru.


eu cred ca ai gasit deja raspunsu: ce-ai putea sa faci pt ea! da-i papucii omule!!! ea n-o sa se schimbe niciodata! si daca nici macar nu esti sigur de ea....tragic! doar pt. sex gasesti la tot drumu!

p.s. imi cer scuze daca am fost prea dura , dar chiar nu suport sa vad bataie de joc, din orice parte ar veni ea. si mai ales prostia ( venita din suflet, da' tot prostie e!)


Eu nu cred ca e bataie de joc , pur si simplu vina este a amandorura pt ca n-au iesit bine dintr-o relatie si au intrat repede intr-alta, fara sa faca curatenie si sa se debaraseze de gunoiul strans anterior.
Sfat: cu posesivitate si gelozie nu tii un om linga tine, acorda-i spatiul si libertatea pe care si le doreste si acorda-i mai multa incredere, o femeie care a avut o relatie 6 ani cu bune si rele nu cred ca poate fi catalogata drept "usoara".
miss_darine
Postat pe 3 Octombrie 2009 13:24
nu cred k asta este relatie...ci bataie de joc din partea ei,si-a ta dk mai ramai in rel asta!!!tu nu vezi k atunci knd ti-e lumea mai draga...ea pleak?!da-i papucii mai repede sa nu fie prea tarziu...ce faci dk vine iar,ex-ul?sau dk o sa cunoasca altu' si pleak?si...nu ar fi mai frumos sa faceti nunta,un copil si apoi ea sa plece?k n-are destul spatiu,libertate?ce ar vrea???e si normal sa reactionezi asa dupa kt s-a plimbat de la unu' la altu'...alte fete plang aici pe forum pt un baiat k tine!vezi k sunt aici la fete dezamagite cu sutele...poate,poate...cine stie!cat despre pa****ta ta...fa-i vant in alte tari mai calde...poate in italia k tot i-a placut!!scz-ma dk am fost km dura,nesimtita sau ce mai vrei!
raisa11
Postat pe 3 Octombrie 2009 22:23
De aceeasi parere cu colorata_nas si greierash (in afara de "c...va" nu suntem in masura sa judecam pe nimeni si mai ales fara sa cunoastem persoana respectiva,sper sa nu te superi pe mine pt ce am zis) Fii puternic, DavidH! Meriti sa fi iubit, meriti ceva NUMAI AL TAU, fara sa fi nevoit sa aduni resturile ce le lasa celalalt si fara gelozie si posesivitate, pt ca, atunci cand cineva te iubeste cu adevarat acestea sunt de prisos :) Take care!
anDrEEA_cristina310886
Postat pe 4 Octombrie 2009 02:17
Ieri, din pura intamplare, ne-am intalnit pe la amiaza. Avand in cap toate sfaturile primite de la voi i-am spus ce aveam pe suflet. Da! I-am reprosat ca nu a luptat, ca ma vede "plasa ei de siguranta", ca vrea sau nu profita de mine. Printre altele am intrebat-o si unde a fost vineri seara... Acest lucru a deranjat-o. Le-a povestit unor prieteni comuni despre discutia noastra si le-a spus ca eu nu ma voi schimba, ca voi continua sa cer mereu explicatii, ca mereu ii voi reprosa cate ceva. Ok... Nu e normal sa-ti intrebi prietena, iubita, unde a fost noaptea si cu cine?! Nu e normal, atat eu cat si ea, sa spunem, ca-i repros sau nu, ce ne doare, ce ne deranjeaza, ce ne raneste?!

Aseara ne-am intalnit la un prieten. I-am dat o floare, i-am spus ce simt pentru ea, am rugat-o sa se intoarca. Mi-a spus, m-a rugat, s-o inteleg ca vrea aceasta pauza pentru noi... Ca ea sa se linisteasca si sa redevina acea femeie de care m-am indragostit, care-mi placea asa de mult. Ca ma iubeste foarte mult si ca nu am pierdut-o, ca nimeni nu i-a schimbat sentimentele fata de mine si nici nu are cine sa i le schimbe. Am intrebat-o ce va face daca, dupa ce se termina aceasta pauza, va gasi in mine un alt om... Mult mai neincrezator, mult mai rece, mai distant. Mi-a spus ca va lupta sa ma readuca acolo unde eram, sa-mi castige increderea, sa... faca multe. Sincer, asta mi-a dat un impuls. Am vazut sinceritatea in ochii ei si am crezut ca nu am pierdut totul ci, mai mult, ca s-ar putea sa fi castigat multe. Sa-si fi dat seama ca si ea trebuie sa munceasca alaturi de mine (a si spus-o de altfel, ca e constienta ca multe pleaca de la ea si ca trebuie sa schimbe anumite lucruri).

Dar... E inuman sa astept ziua in care ea sa-mi spuna "draga, din acest moment suntem iar un cuplu". Pentru ca am mai fost pus in aceasta situatie nu face altceva decat sa rascoleasca trecutul, acel trecut pe care m-am chinuit 7 luni sa-l ingrop. Si asta se si intampla. Mai mult, nu pot sta deloc linistit. Imi fac griji, scenarii... Cu atat mai mult cu cat aseara a fost undeva, nu stiu unde, si a venit acasa pe la 3, 4 dimineata. Si stiu sigur asta. Va dati seama ce e in mintea si in sufletul meu acum.

Si... Tinand cont de ce mi-a spus ea, de sfaturile voastre, vreau sa incerc ceva... Daca se poate spune asa. Sa discut cu ea si sa-i spun ca GATA, nu mai vreau sa fim impreuna. Ca nu mai pot trece din nou prin acest chin... Ca ea ar fi trebuit sa ia alta decizie si sa se gandeasca la ce ma supune... Daca ma iubeste la fel de mult, daca inca mai vrea cu adevarat o relatie cu mine, daca e constienta ca vrea sa schimbe ceva, atunci acum ar trebui s-o faca. Imi joc cartea, sa vad ce iese.

Multumesc de sfaturi!
DavidH
Postat pe 4 Octombrie 2009 11:06
Vei putea trece peste, desi mai greu. Ea e nehotarata, nu stie ce vrea. Pana nu te pierde sau pana nu
simte asta, nu te va aprecia la adevarata ta valoare. Cel mai bine, incearca sa ii spui ca nu o mai vrei in viata ta [ gandeste-te ca asa se va intampla pana la finalul vietii. Chiar iti doresti ca relatia ta sa fie un joc de genul asta? ] . Fete se mai gasesc. Stand dupa ea, pierzi ocazia sa gasesti o femeie care sa iti placa mult mai mult, care sa iti fie fidela pana la final si langa care sa te simti fericit pana la finalul vietii. Multa bafta si nu ceda in fata ei ! ea stie ca oricand se poate intoarce la tine. nu ii mai da acest sentiment. fa-o sa inteleaga ca te-a pierdut. De ce sa suferi, daca nu meriti acest lucru ?

Si inca ceva ! nu te amagi ca se va schimba !!! Asa m-am amagit si eu candva si nu! trebuie sa aiba multa vointa pt a face asta! or ea e asa nehotarata!
onutzu
Postat pe 4 Octombrie 2009 11:19
"sa-i spun ca GATA, nu mai vreau sa fim impreuna. Ca nu mai pot trece din nou prin acest chin... Ca ea ar fi trebuit sa ia alta decizie si sa se gandeasca la ce ma supune... "

asta trebuia sa faci demult! nu e totusi tarziu! dar sa stii tu ca poti sa te tii pana la capat! adica nu-i trantesti asta in nas, ea zice "vai, c-o fi c-o pati" si tu iar lasi dupa cum vrea ea! nu nene, daca ai zis, la revedere! n-o mai cauti, nu te mai interesezi despre ea (pt. ca va afla si e acelasi lucru ca si cum ai fi intrebat-o direct), nu mai exista pt. tine din acel moment . stiu ca e greu, cumplit, sinucidere curata! dar nu poti fi niciodata fericit, daca fericirea e cladita pe suferinta.good luck!
greierash_is_back
Postat pe 4 Octombrie 2009 12:05
oooooooo viata meaaaaaaaaaaa oooooooooo inima meaaaaaaaaaaaaaaa
ingeras_yella21
Postat pe 10 Octombrie 2009 23:50
Exista o problema. niciodata o relatie de acest gen nu rezista in timp. este dovedit stiintific. ceea ce faceti voi se numeste relatie tampon, si este ceea ce se cheama o relatie intermediara pentru fiecare dupa o relatie lunga, serioasa. o relatie inceputa imediat dupa o relatie majora, de lunga durata, nu tine pentru ce fiecare vine cu un bagaj de frustari, cu asteptari pe care nu si le a realizat in precedenta relatie , si pe care acum doreste sa si le confirme. dar, ceea ce e valabil cu un partener, nu e intotdeauna valabil si cu altul. de aici ezitarile ei intre parteneri, si fara sa fiu ipocrita, sunt normale dupa o relatie de ani de zile. de aici si neincrederea ta in ea, gelozia, iritarile, certurile, pentru ca, vechile probleme nu se uita usor,,,raman oricum nerezolvate iar frustrarile pe care le ai la un moment dat o perioada indelungata, inevitabil le pasezi si urmatorului partener chiar si numai pentru comparatie.adica pentru a vedea diferenta de reactie intre fostul si actualul partener. nu e un lucru ok, dar , psihologic vorbind, este o etapa absolut normala, fireasca, si va trece in timp. nu e cazul sa judecam nici comportamentul ei, asta nu face decat sa intareasca faptul ca precedenta relatie a fost f importanta pentru ea, deci e capabila de o relatie serioasa (daca asta te ajuta cu ceva, sau te poate face sa o intelegi mai bine...)
in acelasi timp, e adevarat ca nici tu nu ai nici o vina sa o astepti la nesfarsit, si nici sa suporti o atare situatie un timp indelungat. cred ca e corect sa va fie dor unul de celalalt, adica sa nu va mai vedeti o perioada, dar nu cu termeni clari. gata , nu mai vreau cu tine. parerea mea, dar s a r putea sa gresesc, este sa vorbiti deschis, si fara prejudecati, sa i spui ce simti si sa nu faci artificii. cred ca o cina romantica nu prea ajuta, ptr ca ar parea facuta din disperare. cred ca trebuie sa stie ca nu mai poti mult, dar ca o iubesti si ca o intelegi, dar si sufletul tau e important.
sincer, parera mea este ca aceasta relatie este buna pentru trezire, pentru refacerea caii libere catre suflet, dar nu cred ca va rezista, decat daca va doriti amandoi la fel de mult, asta insemnand foarte foarte mult.
mult succes
anda_a
Postat pe 11 Octombrie 2009 00:21
buna david, eu iti spun din propria experienta nu mai lupta, pentru ca te lupti u singur contra morilor de vant,nu are sens daca unu vrea si celalalt nu vrea, daca te iubea si ii era bine langa tine nu pleca de langa tine mai ales daca nu se intelegea cu fostu,daca intr-adevar u ii ofereai tot ceea ce avea ea nevoie nu pleca, dar nici ea nu stie ceea ce vrea cu adevarat, nu mai lupta k lupti degeaba,te amagesti singur, de atatea ori ai iertat- o si ea s-a invatat k o ierti mereu, nu mai fi asa de prost scz expresia dar nu are rost.Las-o pe ea sa alega unde ii este mai bine langa tine sau.....langa el,dar te asigur eu k ea niciodata nu va pleca de langa celalalt,asa am patit si eu cu un baiat mia oferit tot si l-am lasat pt celelelt k pe el ii iubeam desi ma facea sa plang, ma jignea ma lua la misto,pe cand celalat ma trata ca pe o printesa,nu incerca sa fcai nimic,cum iti este scris si ursit asa va ramane,asculta sfatul meu si ai sa vezi k imi vei da dreptate, mult noroc k o sa ai nevoie.
kudika075271
Postat pe 23 Octombrie 2009 07:19
De la: DavidH, la data 2009-10-03 11:53:21O iubesc si-o vreau inapoi. Si vreau sa ii dovedesc ca pot schimba lucrurile care-o deranjeaza. Dar, totodata, vreau sa fac cumva s-o conving ca si ea trebuie sa faca unele lucruri pentru relatie.



multumesc! asa......nu incerca niciodata sa schimbi un om! poate merge o saptamana, 2....da' cam atat! dupa aceea iar incep frustrarile....cel mai bine: ori accepti persoana asa cum e, ori ii spui adio! sper ca nu sunt pe langa subiect, da' asta am inteles din rezumat!
greierash_is_back
Postat pe 23 Octombrie 2009 10:51
iti zic eu din experienta...ea vrea sa te schimbi?!ei bn nu te schimba pt ca odata schimbat nu te va mairecunoaste si nu va mai vedea in tine barbatul de care s-a indragostit si astfel relatia voastra chiar ca va lua sfarsit...
polly_
Postat pe 23 Octombrie 2009 11:41
De la: DavidH, la data 2009-10-03 11:49:11Salut. E prima data cand apelez la forumuri, dar caut cu disperare o solutie la problema mea. O sa va impartasesc, cat mai pe scurt, povestea mea de dragoste...
Acum 10 luni am iesit dintr-o relatie de 13 ani. In scurt timp am cunoscut o fata care era intr-o relatie de 6 ani, relatie cu foarte mari probleme. Chiar in perioada cand ne-am cunoscut ei facusera o pauza.
Ne-am placut, am inceput sa iesim la cafele, sa ne vedem zilnic, chiar daca nu era nimic intre noi. Totul a durat o luna, dupa care ea s-a despartit de iubitul sau. Chiar inainte de Craciun am avut prima tentativa de relatie cu ea. Eram impreuna de cateva zile, dar nu prevedeam ce va urma. Fostul a aparut in locul unde eram noi, au urmat niste certuri, replici, iar la sfarsit ea a plecat cu el. Sa lamureasca niste probleme, cica. A doua zi ne-am "impacat", daca pot spune asa. Am hotarat sa mergem mai departe, pentru ca eu ii ofeream, dupa cum spunea ea, ceea ce a visat mereu. Era valabil si invers... Pe 30 decembrie m-a anuntat ca nu poate face revelionul cu mine, ca nu-l poate uita pe fostul ei, ca vrea sa fie singura. Si a plecat. Pana pe 3 ianuarie n-am mai stiut nimic de ea. S-a intors, am hotarat sa mai incercam. Speram ca totusi va fi a mea, mai ales ca incepeam s-o iubesc.
Aceste "plimbari" au continuat, din pacate. A mai plecat odata, cam pe 8 ianuarie, la el acasa. A spus ca vrea sa incerce sa-si salveze vechea relatie, chiar daca eu ii ofer mult mai multa stabilitate, fericire. S-a intors pe 11 si mi-a promis ca nu mai pleaca de langa mine. Incet, aveam sa cred... Dar nu era asa... Pe 20-21 ianuarie a plecat in Italia, la sora ei, pentru botezul nepoatei. Cand credeam ca totul va fi bine mi s-a dovedit, pentru a patra oara, ca nu avea sa fie asa. Ziua ei e la inceputul lui februarie si fostul ei prieten a plecat in Italia pentru a-i face o surpriza si pentru a incerca s-o recastige. Prevasusem asta din timp si i-am si spus ca asa se va intampla, dar ea imi spunea ca nu va schimba nimic. Logic, s-a intamplat. Mi-a dat iar papucii, iar eu am ramas cu un gust amar.
Pe 15 februarie s-a intors in tara, cautand o cale de a ma recastiga. Ar fi fost in stare de orice pentru asta. Eu, pentru c-o iubeam, am ales s-o primesc fara s-o tin deloc in sah, fara sa se lupte. Si am inceput relatia... De data asta, o relatie adevarata. Eram fericiti, eram bucurosi, ne completam unul pe celalalt. Dar, viata nu e asa roz.
Au inceput sa apara certurile, iar la inceput ea recunostea daca a gresit si se comporta ca atare. Imi tot spunea ca nu vrea sa ma raneasca, ca intelege prin cate am trecut pentru a o avea, ca vrea sa-mi recastige increderea, ca vrea sa-si repare greselile. Din pacate, nu am putut ingropa trecutul peste noapte. Aveam nevoie de ea, de gesturile ei. Certurile s-au intetit, incepeam sa ne adresam cuvinte aiurea... S-a intamplat de cateva ori sa ma raneasca prin ce spunea, sau ce facea, iar eu treceam peste. Manat de ganduri negre am ajuns sa fiu extrem de posesiv si de gelos. Manat, mai ales, de acea neincredere... de acele rani din trecut. Incet, am inceput sa ne purtam alfel... Ea nu-mi spunea ce o deranjeaza, cu ce se simte ingradita... Eu faceam unele lucruri fara sa-mi dau seama ca o voi rani, sau ca-i voi rapi libertatea.

Desi zilele trecute imi spunea ca nu vrea sa ne despartim, joi am avut o cearta care a degenerat intr-un conflict mult mai puternic, dupa care... Mi-a spus ca nu mai vrea sa fim impreuna, c-o stresez, ca n-o inteleg... Am ajuns, iar, sa fiu dat deoparte si sa mi se spuna sa am rabdare, sa-i las spatiu, s-o las sa se gandeasca la viitor. Nu pot spune decat c-o iubesc enorm de mult si vreau sa stiu, de la voi fetele, ce ar trebui sa fac, cum ar trebui sa procedez pentru a o recastiga. Sunt dispus si vreau sa schimb multe la mine pentru a o vedea fericita. Dar trebuie ca si ea sa faca ceva, trebuie sa-mi dovedeasca ca nu profita de sentimentele mele, ca tine la relatie si ca intelege ca, pe langa rele, am facut foarte multe lucuri bune pentru ea. O iubesc din tot sufletul, simt pentru ea ce n-am simtit petru nimeni niciodata si as vrea sa fac orice pentru a o recastiga. Si sper ca si ea sa vrea sa-mi mai acorde o sansa, chiar daca acum mi-a zis ca nu vrea asa ceva... Si sper sa tina cont de trecutul nostru, de absolut tot, sa nu vada numai partile negre si... sa vrea sa schimbe si ea ceva...

se pare ca esti un cal de curse pt ea...parerea mea....dai papuci....dragostea cu sila nu se poate...daca esti baiat bun cu siguranta vei gasi o femeie sa te iubeasca pt ceea ce esti
cristiana_cris
Postat pe 23 Octombrie 2009 11:43
De la: greierash_is_back, la data 2009-10-23 10:51:05
De la: DavidH, la data 2009-10-03 11:53:21O iubesc si-o vreau inapoi. Si vreau sa ii dovedesc ca pot schimba lucrurile care-o deranjeaza. Dar, totodata, vreau sa fac cumva s-o conving ca si ea trebuie sa faca unele lucruri pentru relatie.



multumesc! asa......nu incerca niciodata sa schimbi un om! poate merge o saptamana, 2....da' cam atat! dupa aceea iar incep frustrarile....cel mai bine: ori accepti persoana asa cum e, ori ii spui adio! sper ca nu sunt pe langa subiect, da' asta am inteles din rezumat!



doamneeeeeeee.....ce ametita sunt!!!!!!
greierash_is_back
Postat pe 23 Octombrie 2009 11:45
fata nu te merita,ai un suflet pre bun pt ea si ea e constienta de asta...ramai asa cum esti si daca e cineva care are nevoie de schimbari aceea este ea...despartete de ea si las-o sa inteleaga ce a pierdut,impaca-te cu ea numai cand esti sigur ca nu mai are ce face mai mult pt ati dovedi ca te iubeste.... chinui-o si tu cum te-a chinuit si ea...
polly_
Postat pe 23 Octombrie 2009 11:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cineva sa ma ajute... 27 De la: anemma2002 4 August 2010 21:09
Suport moral 4 De la: kudika505321 14 Septembrie 2012 14:09
CUM SUNT SOACRELE? 25 De la: Sabrina_Nede 1 Aprilie 2010 19:03
HELP PLS :( 16 De la: Shhh 3 Februarie 2010 10:11
Primele iubiri...de la 14,15 ani 4 De la: kudika1993 11 Octombrie 2010 20:15