Setari Cookie-uri

nu mai rezist

Buna

As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Am avut o relatie de 9 ani cu un om pe care l am adorat, in acest timp el m a tot inselat, dar l am iertat pentru ca il iubeam, insa povestea s a schimbat acum. Acum 2 luni mi a cerut o pauza sa isi dea seama ce vrea si atunci am aflat ca umbla cu alta. Ne am certat, au fost momente cand l am urat, mi am schimbat numarul de telefon, intre timp el l a aflat si am discutat cu el. Nu a recunoscut ca este cu altcineva. Acum 2 zile ne am certat rau si de atunci el declara la toti ca este cu altcineva. Eu nu ma pot gandi decat la asta, risc sa imi pied jobul, nu mai mananc nu mai am chef decat sa dom si sa evadez din lumea asta, plang mereu. Acum il urasc acum il iubesc simt ca imi pied mintile si nu ma rezist.
Ce as putea sa fac sa trec peste?
singura23
Postat pe 5 Mai 2011 17:49
De la: singura23, la data 2011-05-05 17:49:38Buna

As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Am avut o relatie de 9 ani cu un om pe care l am adorat, in acest timp el m a tot inselat, dar l am iertat pentru ca il iubeam, insa povestea s a schimbat acum. Acum 2 luni mi a cerut o pauza sa isi dea seama ce vrea si atunci am aflat ca umbla cu alta. Ne am certat, au fost momente cand l am urat, mi am schimbat numarul de telefon, intre timp el l a aflat si am discutat cu el. Nu a recunoscut ca este cu altcineva. Acum 2 zile ne am certat rau si de atunci el declara la toti ca este cu altcineva. Eu nu ma pot gandi decat la asta, risc sa imi pied jobul, nu mai mananc nu mai am chef decat sa dom si sa evadez din lumea asta, plang mereu. Acum il urasc acum il iubesc simt ca imi pied mintile si nu ma rezist.
Ce as putea sa fac sa trec peste?


cat de urata esti?
battleofwits
Postat pe 5 Mai 2011 17:53
De la: singura23, la data 2011-05-05 17:49:38Buna

As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Am avut o relatie de 9 ani cu un om pe care l am adorat, in acest timp el m a tot inselat, dar l am iertat pentru ca il iubeam, insa povestea s a schimbat acum. Acum 2 luni mi a cerut o pauza sa isi dea seama ce vrea si atunci am aflat ca umbla cu alta. Ne am certat, au fost momente cand l am urat, mi am schimbat numarul de telefon, intre timp el l a aflat si am discutat cu el. Nu a recunoscut ca este cu altcineva. Acum 2 zile ne am certat rau si de atunci el declara la toti ca este cu altcineva. Eu nu ma pot gandi decat la asta, risc sa imi pied jobul, nu mai mananc nu mai am chef decat sa dom si sa evadez din lumea asta, plang mereu. Acum il urasc acum il iubesc simt ca imi pied mintile si nu ma rezist.
Ce as putea sa fac sa trec peste?



fara el triste sunt noptiile............
vitamina_c
Postat pe 5 Mai 2011 17:56
De la: vitamina_c, la data 2011-05-05 17:56:09
De la: singura23, la data 2011-05-05 17:49:38Buna

As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Am avut o relatie de 9 ani cu un om pe care l am adorat, in acest timp el m a tot inselat, dar l am iertat pentru ca il iubeam, insa povestea s a schimbat acum. Acum 2 luni mi a cerut o pauza sa isi dea seama ce vrea si atunci am aflat ca umbla cu alta. Ne am certat, au fost momente cand l am urat, mi am schimbat numarul de telefon, intre timp el l a aflat si am discutat cu el. Nu a recunoscut ca este cu altcineva. Acum 2 zile ne am certat rau si de atunci el declara la toti ca este cu altcineva. Eu nu ma pot gandi decat la asta, risc sa imi pied jobul, nu mai mananc nu mai am chef decat sa dom si sa evadez din lumea asta, plang mereu. Acum il urasc acum il iubesc simt ca imi pied mintile si nu ma rezist.
Ce as putea sa fac sa trec peste?



fara el triste sunt noptiile............


Astazi mi-au ramas doar amintirileeeeeeee
mimi_ca29
Postat pe 5 Mai 2011 18:46
De la: singura23, la data 2011-05-05 17:49:38Buna

Ce as putea sa fac sa trec peste?


Chiar VREI sa treci peste sau inca mai speri sa revina domnul in cauza la tine? Ca de asta iti doresti, atunci iti vei pierde si job-ul nu doar paduchele.

Cam ce ar trebui sa va (mai) faca un barbat ca sa va treziti? Sa va dati seama in ce situatie urata ati ajuns, sa va dati seama cum sunteti tratate si de catre cine.

Am inteles, l-ai iubit, l-ai adorat (mor cand aud asta, dar imi trece), dar s-a terminat. Si s-a terminat urat. Primeste-l inapoi dupa ce se satura de cealalta si asta-ti va fi viitorul alaturi de el.

Ce sa faci? CINE iti poate spune ce sa faci? Respira, mananca, zambeste, fii tu asa cum esti cand esti multumita de viata ta, vezi-ti de serviciul ala, gaseste bucuria in altceva si mai da-l in ma-sa. Asa cum te-a dat el pe tine.
rashela
Postat pe 5 Mai 2011 18:49
De la: singura23, la data 2011-05-05 17:49:38Buna

Ce as putea sa fac sa trec peste?


Ah, da! Am uitat sa-si spun altceva. Ai sa rezisti. Al dracului de mult ai sa rezisti fara el. Macar invata ceva din asta pentru viitor sa nu ajungi sa pieri, putin cate putin, pentru fiecare handralau din asta.
rashela
Postat pe 5 Mai 2011 18:52
De la: singura23, la data 2011-05-05 17:49:38Buna

As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Am avut o relatie de 9 ani cu un om pe care l am adorat, in acest timp el m a tot inselat, dar l am iertat pentru ca il iubeam, insa povestea s a schimbat acum. Acum 2 luni mi a cerut o pauza sa isi dea seama ce vrea si atunci am aflat ca umbla cu alta. Ne am certat, au fost momente cand l am urat, mi am schimbat numarul de telefon, intre timp el l a aflat si am discutat cu el. Nu a recunoscut ca este cu altcineva. Acum 2 zile ne am certat rau si de atunci el declara la toti ca este cu altcineva. Eu nu ma pot gandi decat la asta, risc sa imi pied jobul, nu mai mananc nu mai am chef decat sa dom si sa evadez din lumea asta, plang mereu. Acum il urasc acum il iubesc simt ca imi pied mintile si nu ma rezist.
Ce as putea sa fac sa trec peste?


"Iubirea e ca o clepsidra,cand ti se umple sufletul ti se goleste creierul."
Barbie30_
Postat pe 6 Mai 2011 09:12
PAi simplu. ITi gasesti un barbat adevarat, cu personalitate, care sa te si iubeasca. Uita-l, nu e greu.
Eva32
Postat pe 7 Mai 2011 01:21
De la: singura23, la data 2011-05-05 17:49:38Buna

As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Am avut o relatie de 9 ani cu un om pe care l am adorat, in acest timp el m a tot inselat, dar l am iertat pentru ca il iubeam, insa povestea s a schimbat acum. Acum 2 luni mi a cerut o pauza sa isi dea seama ce vrea si atunci am aflat ca umbla cu alta. Ne am certat, au fost momente cand l am urat, mi am schimbat numarul de telefon, intre timp el l a aflat si am discutat cu el. Nu a recunoscut ca este cu altcineva. Acum 2 zile ne am certat rau si de atunci el declara la toti ca este cu altcineva. Eu nu ma pot gandi decat la asta, risc sa imi pied jobul, nu mai mananc nu mai am chef decat sa dom si sa evadez din lumea asta, plang mereu. Acum il urasc acum il iubesc simt ca imi pied mintile si nu ma rezist.
Ce as putea sa fac sa trec peste?

Uita-l...nu merita efortul...daca te-a inselat odata o va face toata viata dar tu deja stii asta...ori ai de gand sa fii asa toata viata?Lumea nu se invarte in jurul lui...
iosefina5
Postat pe 7 Mai 2011 07:58
De la: Barbie30_, la data 2011-05-06 09:12:56
De la: singura23, la data 2011-05-05 17:49:38Buna

As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Am avut o relatie de 9 ani cu un om pe care l am adorat, in acest timp el m a tot inselat, dar l am iertat pentru ca il iubeam, insa povestea s a schimbat acum. Acum 2 luni mi a cerut o pauza sa isi dea seama ce vrea si atunci am aflat ca umbla cu alta. Ne am certat, au fost momente cand l am urat, mi am schimbat numarul de telefon, intre timp el l a aflat si am discutat cu el. Nu a recunoscut ca este cu altcineva. Acum 2 zile ne am certat rau si de atunci el declara la toti ca este cu altcineva. Eu nu ma pot gandi decat la asta, risc sa imi pied jobul, nu mai mananc nu mai am chef decat sa dom si sa evadez din lumea asta, plang mereu. Acum il urasc acum il iubesc simt ca imi pied mintile si nu ma rezist.
Ce as putea sa fac sa trec peste?


"Iubirea e ca o clepsidra,cand ti se umple sufletul ti se goleste creierul."


thegirlnextdoor
Postat pe 7 Mai 2011 08:42
mai demult eram si eu asa ... dependenta de te miri cine si nu vedeam viata mai departe de 'noi doi' si el. si acum sa mor daca ma mai inteleg.
nu traiesti prin el, nu traiesti pt relatia asta ... da, a fost o relatie lunga, da-ti timp sa il bocesti suficient, si apoi capul sus, gata, a trecut. pentru ce te distrugi? pentru unul care fte tot ce prinde?
thegirlnextdoor
Postat pe 7 Mai 2011 08:45
Incearca sa nu dormi prea mult.Eun semn de depresie.ignora-l,zambeste,fa-l sa vada ca esti mai puternica.am trecut si eu prin asta.este greu dar "orice sfirsit ,e un inceput".TREBUIE SA TRECI!Nu esti singura!Nu-i o consolare dar sa sti ca exista cel putin un om care te merita!Bafta!
kudika349940
Postat pe 7 Mai 2011 09:10
Si eu trec prin aproximativ acelasi lucru. Stiu ca am gresit si eu in relatia asta, si imi asum greselile, dar el chiar mi-a facut mult mai multe. De mult timp eu nu mai am incredere in el, si am tras de relatia asta asa. Si ii ceream mult mai multe explicatii pt ca simteam ca ma minte, si acum si asta imi reproseaza. Mi-a zis ca s-a saturat. Nu mai zic de faptul ca daca imi face ceva nu recunoaste, nici sa-i dau cu ceva in cap. Mi-e foarte greu, pt ca am mai incercat de cateva ori sa ma despart de el, pt ca nici nu ma respecta, dar in momentul in care se intorcea la mine nu puteam sa nu-l iert.Tot timpul m-a intors din drum. Vara trecuta nu i-a pasat deloc de mine. S-a certat cu mine, numai ca sa fie singur si sa se distreze. A mers si la mare fara mine, nu s-a gandit ca noi ne faceam planuri sa mergem impreuna, si am aflat de la ai sai. Si in momentul in care a vazut ca ies, ca incep sa vorbesc si cu alti baieti, s-a intors la mine, nu m-a putut lasa in pace sa-mi vad de viata mea. Acum, sunt hotarata ca nu mai are rost nimic. M-am umilit in fata tuturor, in fata prietenilor, cunostintelor, familiei. Ma simt o persoana folosita, pe care o arunca atunci cand se satura de ea, un timp cat vrea sa se distreze, si la care se intoarce si spune ca nu poate trai fara ea, cand se linisteste o perioada. Sunt constienta ca vor fi momente in care imi va fi foarte dor de el, dar voi incerca sa le depasesc. Si ma rog lui D-zeu sa-mi dea puterea sa-l refuz cand se intoarce la mine, pt ca mie de asta mi-e frica, ca nu voi reusi.
adela_s
Postat pe 7 Mai 2011 10:41
De la: singura23, la data 2011-05-05 17:49:38Buna
As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Am avut o relatie de 9 ani cu un om pe care l am adorat, in acest timp el m a tot inselat, dar l am iertat pentru ca il iubeam, insa povestea s a schimbat acum. Acum 2 luni mi a cerut o pauza sa isi dea seama ce vrea si atunci am aflat ca umbla cu alta. Ne am certat, au fost momente cand l am urat, mi am schimbat numarul de telefon, intre timp el l a aflat si am discutat cu el. Nu a recunoscut ca este cu altcineva. Acum 2 zile ne am certat rau si de atunci el declara la toti ca este cu altcineva. Eu nu ma pot gandi decat la asta, risc sa imi pied jobul, nu mai mananc nu mai am chef decat sa dom si sa evadez din lumea asta, plang mereu. Acum il urasc acum il iubesc simt ca imi pied mintile si nu ma rezist.
Ce as putea sa fac sa trec peste?


Ai gresit de la bun inceput pentru ca l-ai tot iertat. Faza cu "l-am iertat pentru ca il iubeam" spune tot.
Iertandu-l de fiecare data (ptr.ca il iubeai, deh!) el a crezut ca este un drept al lui sa se cupleze cu cine doreste....
Oricum cred ca tipului nu prea i-a pasat de parerea ta, ai stat ca o capusa in aceasta relatie, adica bine "infipta" , in ciuda indiferentei lui. Nu pricep ce ai adorat la el.
Daca simti ca nu te iubeste cineva , da-i libertatea. Fa-o cu demnitate, nu cu cearta si scandal. Nu trebuie sa iti pierzi nimic pentru nimeni , nici jobul ...nici pofta de mancare :) Daca nu merge de la bun inceput, nu va merge niciodata.
_vio_
Postat pe 7 Mai 2011 10:49
De la: singura23, la data 2011-05-05 17:49:38Buna

As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Am avut o relatie de 9 ani cu un om pe care l am adorat, in acest timp el m a tot inselat, dar l am iertat pentru ca il iubeam, insa povestea s a schimbat acum. Acum 2 luni mi a cerut o pauza sa isi dea seama ce vrea si atunci am aflat ca umbla cu alta. Ne am certat, au fost momente cand l am urat, mi am schimbat numarul de telefon, intre timp el l a aflat si am discutat cu el. Nu a recunoscut ca este cu altcineva. Acum 2 zile ne am certat rau si de atunci el declara la toti ca este cu altcineva. Eu nu ma pot gandi decat la asta, risc sa imi pied jobul, nu mai mananc nu mai am chef decat sa dom si sa evadez din lumea asta, plang mereu. Acum il urasc acum il iubesc simt ca imi pied mintile si nu ma rezist.
Ce as putea sa fac sa trec peste?


Ce ai putea sa faci? Sa iti aduci aminte ca nu esti o rufa pe care sa o foloseasca si cand s-a invechit s-o arunce, ca esti om intreg si fara el, ca poti trai pe piciorele tale , ca ai demnitate, ca poti sa-ti refaci viata oricand cu altcineva care sa te iubeasca cu adevarat si sa te trateze cu respect.

Postat pe 7 Mai 2011 11:02
Buna,asi dori sa iti dau un sfat referitor la problema ta,care defapt nu este usoara,stiu asta din propria experienta,dar trebuie sa retii proverbul: NU FUGI DUPA TRENUL CARE NU TE ASTEAPTA! Sunt sigura ca vei trece peste aceste triste si al naibii de dureroase momente,dar iti trebuie timp si mai ales incredere in D-zeu si in tine. Trebuie sa iesi afara din carapacea ta(din casa),sa iesi sa cunosti pe altcineva si mai ales sa incerci sa iti gasesti pe altcineva, ca este foarte adevarat proverbul CUI PE CUI SE SCOATE! Cel mai important este sa NU TE MAI GANDESTI si sa indepartezi tot ceea ce ai de el, amintiri(SMS,CADOURI ETC.)Deasemenea trebuie sa gandesti ca viata merge inainte si UN SUT IN FUND ESTE UN PAS INAINTE!
maya71
Postat pe 7 Mai 2011 11:25
Draga mea,nu te chinui asa acest om nu te merita asta nu stie sa iubeasca,uita-l de tot iesi cu prietenele tale si sigur o sa gasesti pe cineva care sa te merita asculta-ma si eu am trecut prin asemenea momente dar au trecut sigur o sa-l uiti dar numai impunandu-ti asta si anca ceva roagate la Dumnezeu.ati doresc tot binele din lume!
blonduzica
Postat pe 7 Mai 2011 18:56
Buna.
Povestea ta...vesnica si repetabila poveste...; pentru ca ai cerut un sfat, imi permit sa-ti trimit cateva...constatari sa le spunem, si nu sfaturi. Pentru ca, oricine ti-ar spune ca aceasta relatie este distructiva pentru tine, tot cum iti spune sufletul ai sa faci.
Deseori facem aceiasi greseala; uneori invatam din ea, alteori nu. Greselile facute din dragoste, din iubire, din daruire, sunt cele mai des intalnite; pentru ca se petrec la nivel emotional unde se presupune ca suntem toti mai vulnerabili iar esecurile venite din acestea lasa ranile cele mai adanci si greu de reparat. Dar nu imposibil.
Totul tine de capacitatea fiecaruia de a-si ''regenera'' sentimentele, trairile, sperantele, visurile.
9 ani nu sunt 9 zile, e un timp lung...in care ai cladit visuri, ai construit incetul cu incetul iubirea devenita adoratie; te-ai daruit, te-ai abandonat dragostei. Ai avut asteptari mari, pentru ca ai pus in joc mize uriase; dar in aceasta ruleta a dragostei ai pierdut. E o tragedie? Poate ca da, poate nu. Ai caracterul si gandirea unui castigator, sau a unui looser? Esti gata sa recunosti ca daca te cramponezi de aceasta relatie esuata vei fi o perdanta tot restul vietii? Sau esti gata sa infrunti lumea, sa lupti, sa iubesti din nou; poate mai navalnic, mai frumos, mai inaltator?
De ce as sta sa plang...dupa un om care nu merita, sau dupa 9 ani pierduti din viata? Omul poate a meritat candva, dar si-a pierdut acest merit in momentul in care a jucat dragostea voastra; cei 9 ani, nu se mai intorc; dar au fost minunati, nu-i asa? Ai invatat atat de multe, ai zambit, ai plans, ai visat. Pastreaza partile bune si uita-te in viitor. Nu intoarcem capul, nu incercam sa reparam greseli, nu reinnodam relatii. Se poate acest lucru, dar...va ramane nodul...intelegi?
Si in incheiere...un mic si sfios sfat: ''Nu plange pentru ca s-a terminat, zambeste pentru ce s-a intamplat''.
Toate cele bune,
Cessy.

CESSY_C
Postat pe 7 Mai 2011 21:53
gandeste-te ca ai o viata inainte si ca el a fost doar o parte din viata ta ...si iti spun ca ai sa mai iubesti si ai sa treci si peste asta...nu merita daca privim inapoi nu o sa trecem peste esecurile sentimentale de genul asta DACA NU A STIUT SA TE PASTREZE SI SA TE IUBEASCA NU TE-A MERITAT....
acidgirll
Postat pe 8 Mai 2011 04:57
ma frate...knd cnv iti cere un sfat...incerark sa il ajuti...nu sa faci kterink....scumpa mea...ar fii bn pt tn sa iti petreci mai mult timp cu prietenii,si chiar sa iti gasesti si tu pe cnv...eu am doar 18 ani,dar am o relatie de 3 ani jumate...si crede ma ca nu e un kpat d lume k v ati certat si el are pe cnv...incearca si tu sa faci cv q timpul tau liber...si ai sa vezi k poti trece si peste asta...nu are rost sa suferi dupa o pers kre nu a stiut sa te apreccieze,gandeste te k meritzi mai mult......mai mult ce sa zik...bafta
kudika356340
Postat pe 8 Mai 2011 06:03
Eu zic sa te smeresti femeie. Ca poate numai asa vei scapa de libidinosii astia. Care nu se mai satura, asa am fost si eu. Barbatul are in gena lui aceasta dorinta de a insamanta cat mai multe femei. Toti suntem la fel, numai ca altii o fac pe mironositii. Principalul e sa fie credincios in relatie, adica sa te respecte, sa te iubeasca, sa faca si sex cu tine, chiar daca atunci cand inchide ochii se gandeste la alta. Macar daca ar fi destept si sa nu se afiseze cu celelalte. Ia fa-te ca nu-l mai vrei de loc! Dca e la un pas de spanzaratoare, daca zice ca nu mai poate trai fara tine, abia atunci sa-l crezi ca este un ticalos!
Forever_08
Postat pe 8 Mai 2011 07:38
Nu toate femeile sunt la fel. Altele sunt atat de sufletiste incat s-ar culca cu tine chiar si in vinerea mare!
Altele ori nu sunt bune la pat si de aici berbecul cauta alta oaie! Ori sunt prea bune si il sleiesc pre bietul berbant si atunci saracul se duce sa se planga la alta! Oricum tineti minte ca aceasta forma de concubinaj legal - casatoria- este apanajul evreilor, ca doar ei au vrut sa faca sex fara ca sa plateasca!
Forever_08
Postat pe 8 Mai 2011 07:43
De la: Forever_08, la data 2011-05-08 07:43:57Nu toate femeile sunt la fel. Altele sunt atat de sufletiste incat s-ar culca cu tine chiar si in vinerea mare!
Altele ori nu sunt bune la pat si de aici berbecul cauta alta oaie! Ori sunt prea bune si il sleiesc pre bietul berbant si atunci saracul se duce sa se planga la alta! Oricum tineti minte ca aceasta forma de concubinaj legal - casatoria- este apanajul evreilor, ca doar ei au vrut sa faca sex fara ca sa plateasca!






... concubinaj legal - casatoria ??? ... prost trebuie sa fii sa pui egal intre ele ... ... insa explicatia poate fi corecta ... asa se poate explica diferentza intre un popor foarte unit si inteligent si popoarele sarace, gregare, inglodate in curvasarie si minciuni ...
marco918
Postat pe 8 Mai 2011 08:02
De la: singura23, la data 2011-05-05 17:49:38Buna

As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Am avut o relatie de 9 ani cu un om pe care l am adorat, in acest timp el m a tot inselat, dar l am iertat pentru ca il iubeam, insa povestea s a schimbat acum. Acum 2 luni mi a cerut o pauza sa isi dea seama ce vrea si atunci am aflat ca umbla cu alta. Ne am certat, au fost momente cand l am urat, mi am schimbat numarul de telefon, intre timp el l a aflat si am discutat cu el. Nu a recunoscut ca este cu altcineva. Acum 2 zile ne am certat rau si de atunci el declara la toti ca este cu altcineva. Eu nu ma pot gandi decat la asta, risc sa imi pied jobul, nu mai mananc nu mai am chef decat sa dom si sa evadez din lumea asta, plang mereu. Acum il urasc acum il iubesc simt ca imi pied mintile si nu ma rezist.
Ce as putea sa fac sa trec peste?

daca te ajuta cu ceva....treci pe la mine sa te razbuni si sa te eliberezi de frustrare....

gratuit89
Postat pe 8 Mai 2011 14:18
Draga mea nu merita o lacrima sau un gand sa-ti pierzi cu asemenea persoana iti spun asta pt ca eu am trait o experienta asemanatoare si acum cand ma uit in urma foarte detasata nu pot sa cred ca am indurat atatea pentru un om de nimic ! Acum te simpti tradata,lipsita de iubire si cu durerea in suflet ca ai fost tradata mintita si inselata! Dupa ce spui stop si vezi adevarata lui fata te detasezi si vei vedea ca tu nu ai nici o vina si ai indurat atatea doar pt a nu fi singura si legandu-te de ideeea ca-l iubesti! Vei vedea cate persoane te vor aprecia ,adora sau dorii iar atunci te vei intreba : Pentru ce am indurat si m-am umilit atatia ani? Vei fi multumita si vei fi iubita si vei iubi din nou! Acum uita si porneste de la capat ce v-a fi ,v-a fi lucrurile se aseaza de la sine si vei vedea ca vei fi iubita si vei iubii din nou
kudika329789
Postat pe 8 Mai 2011 14:32
De la: CESSY_C, la data 2011-05-07 21:53:30Buna.
Povestea ta...vesnica si repetabila poveste...; pentru ca ai cerut un sfat, imi permit sa-ti trimit cateva...constatari sa le spunem, si nu sfaturi. Pentru ca, oricine ti-ar spune ca aceasta relatie este distructiva pentru tine, tot cum iti spune sufletul ai sa faci.
Deseori facem aceiasi greseala; uneori invatam din ea, alteori nu. Greselile facute din dragoste, din iubire, din daruire, sunt cele mai des intalnite; pentru ca se petrec la nivel emotional unde se presupune ca suntem toti mai vulnerabili iar esecurile venite din acestea lasa ranile cele mai adanci si greu de reparat. Dar nu imposibil.
Totul tine de capacitatea fiecaruia de a-si ''regenera'' sentimentele, trairile, sperantele, visurile.
9 ani nu sunt 9 zile, e un timp lung...in care ai cladit visuri, ai construit incetul cu incetul iubirea devenita adoratie; te-ai daruit, te-ai abandonat dragostei. Ai avut asteptari mari, pentru ca ai pus in joc mize uriase; dar in aceasta ruleta a dragostei ai pierdut. E o tragedie? Poate ca da, poate nu. Ai caracterul si gandirea unui castigator, sau a unui looser? Esti gata sa recunosti ca daca te cramponezi de aceasta relatie esuata vei fi o perdanta tot restul vietii? Sau esti gata sa infrunti lumea, sa lupti, sa iubesti din nou; poate mai navalnic, mai frumos, mai inaltator?
De ce as sta sa plang...dupa un om care nu merita, sau dupa 9 ani pierduti din viata? Omul poate a meritat candva, dar si-a pierdut acest merit in momentul in care a jucat dragostea voastra; cei 9 ani, nu se mai intorc; dar au fost minunati, nu-i asa? Ai invatat atat de multe, ai zambit, ai plans, ai visat. Pastreaza partile bune si uita-te in viitor. Nu intoarcem capul, nu incercam sa reparam greseli, nu reinnodam relatii. Se poate acest lucru, dar...va ramane nodul...intelegi?
Si in incheiere...un mic si sfios sfat: ''Nu plange pentru ca s-a terminat, zambeste pentru ce s-a intamplat''.
Toate cele bune,
Cessy.



danassis
Postat pe 8 Mai 2011 15:31
Te inteleg ca ti e greu acum, cand rana e proaspata...insa tebuie sa te ridici si sa mergi mai departe...Ce nu inteleg eu este cum se poate sa fii cu cineva 9 ani , sa patesti atatea cu el si sa ramai in continuare agatata de un asfel de specimen atata timp... viata e frumoasa dar eprea scurta ca sa pierzi vremea...ridica te!du te la coafor...cumpara ti ceva nou...parfumeaza te...machiaza te...adu ti aminte cum era cand iti dadeau tarcoale baietii numai daca clipeai mai lung din sprancene..si, la treaba!undeva, desigur, este si perechea ta..cauta-l.. daca "fostul" te va vedea invinsa, iti va face zilele si mai amare..daca te va vedea invingatoare, te va privi cu alti ochi- poate ochii pe care i a avut pt tine cand v ati cunoscut?...-si, cine stie, te va curta iar...desi eu nu as da prea multe parale pe el...insa , in orice caz, nu plange...plansul nu face decat riduri si dureri de cap...daca il mai vrei, lupta pentru el , lupta chiar si cu el si cere ti drepturile...daca nu l mai vrei, lasa-l naibii si cauta un barbat adevarat..Bafta!!!!!!!!
holograf
Postat pe 8 Mai 2011 15:52
Sincer cred ca trebuie sa intrerupi relatia asta care nu va duce nicaieri.Daca te-a inselat de n ori inseamna ca nu te iubeste indeajuns.Baieti sunt destui.Nimeni nu zice ca este usor sa intrerupi o relatie de 9 ani.Dar nu cred ca isi mai are rostul aceasta relatie.Trebuia sa faci pasul mai devreme.Oricum e un pas prin faptul ca ai cerut cuiva sfatul.Fii tare.Vei trece peste aceasta deceptie.In viata te poti lovi de multe lucruri.Asa ca intrerupe relatia, trebuie sa iti revii, apoi sa cunosti un baiat in care sa poti avea incredere in el.Nu toti sunt la fel.Sunt si baieti sensibili, care stiu sa aprecieze ce au langa ei, sa respecte si sa iubeasca mult.Tot inainte!
camy66
Postat pe 8 Mai 2011 17:36
Dar ce desteapta e Rasela asta,nu am mai vazut,e prost pamintul ca o tine.... Tare sint curioasa daca tu faci ce spui daca ai fi desteapta asa ai fi femeie de afaceri cu o cifra exorbitanta ,nu ai prinde fluturi pe aici.
gabisimari
Postat pe 8 Mai 2011 23:19
UITA-L... Mergi inainte, gaseste-ti alte preocupari, incearca sa-ti vezi de viata.Cu tot respectul, te inseala o data si regreta, nu se mai intampla, da merita oertat, o data...dar tu? si a doua oara, a treia....etc? CUM AI PUTUT?Eu nu as putea...SINCER
corneliaP
Postat pe 8 Mai 2011 23:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna...:-s 18 De la: yumalai 21 Ianuarie 2010 19:21
nu vreau sa-mi pierd iubita din cauza parintilor 25 De la: kudika023770 12 Iulie 2009 20:34
nu mai stiu ce sa cred 11 De la: sadora 24 August 2009 20:56
Off 4 De la: anutzzaa 13 Iulie 2010 16:52
hello again... 10 De la: _dulcik_ 15 Aprilie 2009 22:54