Setari Cookie-uri

Concurs Sandra!

Kudika te invita la un nou concurs: Poti castiga una dintre cele 2 invitatii duble la concertul Sandrei sustinut in Bucuresti in cadrul turneului de promovare pentru albumul "Back To Life" daca participi la concursul nostru.

Ce trebuie sa faci?

Posteaza in acest topic de forum raspunsul la intrebarea "De ce iti place cantareata Sandra si care este melodia ta preferata din repertoriul sau?" si poti intra in cursa pentru castigarea celor doua bilete duble puse la bataie de Kudika.

Concursul se desfasoara in perioada 12-26 octombrie 2009.

Vor fi luate in calcul numai raspunsurile postate in acest topic de forum!

concursKudika
Postat pe 11 Octombrie 2009 21:11
sandra o incantare a simturilor. cea mai buna artista a anilor 80
Sandra de fapt mi-a marcat adolescenta cu melodiile 'Maria Magdalena' (1985), 'In the Heat of the Night' (1985), 'Hi! Hi! Hi!' (1986), 'Everlasting Love' (1987), 'Stop for a Minute' (1987), 'Heaven Can Wait' (1988), 'Hiroshima' (1990), 'One More Night' (1990), 'Don't Be Aggressive' (1992), 'Such a Shame' (2002)
iuliaiulia
Postat pe 12 Octombrie 2009 07:08
Buna ziua,

Mi-as dori sa ajung la concertul Sandrei pentru ca am fost si raman o fana infocata a cantaretei. La 13 ani, la mare, in tabara, am "luptat" cu inversunare pentru un poster de al ei (la ceea vreame nu se gaseau postere (se intampla in 1988). Nu pot sa va spun in cuvinte cat de fericita am fost cand l-am vazut al meu.
Melodia preferata?... Imi plac multe, dar preferata mea ramane Maria Magdalena. De ce aceats piesa? Cred ca piesa vorbeste de la sine. :-)
cineva06
Postat pe 12 Octombrie 2009 07:46
Imi doresc foarte mult sa ajung la concertul Sandrei!:) Imi place mult, are un stil aparte, o voce puternica, exprima speranta, dorinta, senzualitate si totodata putere, tarie, credinta:) Desi cerintele muzicii actuale sunt mult diferite, Sandra si-a pastrat stilul...aduce putin a "Greace":)Spre deosebire de altii, eu am descoperit-o mult mai tarziu, cam atunci cand m-am indragostit (in liceu, deci prin 1997- 1998), atunci cand am inceput sa visez...Melodia mea preferata este "I want you", poate si pentru ca se potriveste cu sentimentele mele de acum...si imi trezeste ceva in suflet cand ascult melodia, ma face sa-l visez....si chiar imi doresc sa merg cu el la concert...;) I want him...forever!
zur
Postat pe 12 Octombrie 2009 08:28
Sunt fanul nr.1 al Sandrei.Cand ii asculti melodiile parca esti in alta lume!Toate melodiile ei imi plac foarte mult,dar este una pe care o ascult tot timpul si se numeste "Around my heart".
brandusica_elena
Postat pe 12 Octombrie 2009 08:39
doresc foarte mult sa merg la concertul Sandrei, imi place muzica ei dar motivul cel mai important e ca i-as face o surpriza extrem de placuta sotiei mele...muzica frumoasa,de mare succes in anii '80-'90, anii de aur ai pop-dance-ului autentic...cei mai frumosi ani ai muzicii..melodia preferata?are multe insa Maria Magdalena as asculta-o la nesfarsit vibrand si fredonand-o...multumesc
IuliaU
Postat pe 12 Octombrie 2009 08:41
Cand eram mica aveam o caseta a Sandrei (inca o am) pe care o ascultam in masina de fiecare data cand mergeam cu familia la bunici, ascultam si o rasascultam pana stiam toate melodiile pe de rost. Suntem toti din casa fan Sandra datorita acelei casete. Singura problema este ca nu mai am la ce asculta acea caseta, dar noroc cu Internetul ca in ziua de azi poti gasi ce vrei

Melodia preferata era de departe 'Maria Magdalena', nu prea intelegeam eu mare lucru atunci din melodie dar imi placea cel mai mult dintre toate si invatam cuvintele asa cum le auzeam.
corina_silvia
Postat pe 12 Octombrie 2009 08:48
Sandra una din cele mai mari soliste ai anilor 80 , mi-a trezit interesul adolescenta fiind ,prin acuratetea vocii sale si melodia Maria Magdalena din 1985 , am urmarit-o apoi in evolutia sa si m-a impresionat prin melodiile - ,Hi Hi hi ! din 1986 , Stop for a Minute din 1987,Heaven Con Wait 1988,Hirosima si One More Night din 1990,simpla draguta , poate mi-a placut si pentru faptul ca s-a casatorit cu un roman de-al nostru.
relimota@yahoo.com
kudika014678
Postat pe 12 Octombrie 2009 08:59
Sandra, reprezinta o parte frumoasa a copilariei mele, cand eram mica aveam toate casetele cu ea si asteptam cu sufletul la gura sa mai apara ceva nou. Revenirea ei m-a bucurat foarte. mult pentru ca stiam ca mai are multe de spus in muzica. Felul suav in care canta, sound-ul nou pe care-l abordeaza se potrivesc perfect si actualului context al muzicii si unul de calitate. Imi plac absolut toate melodiile ei dar mai cu seama hitul HIROSIMA, care a avut si un impact social, avand un mesaj subminal al pacii si un semn de alarma ca razboaiele si armele chimmice ne autodistrug pamantul dar si ca entitate pe noi oamenii. JOHNNY WANNA LIVE un alt hit de exceptie, MARIA MAGDALENA, IN THE HEAT OF THE NIGHT, si multe altele, m-au incantat mereu si le ascult si le cant mereu cu placere. Dar si colaborarile cu DJ BOBO si multi altii, Enigma, care este tot un proiect grozav de-a lui Michael Cretu, in care daca nu ma insel vocea feminina este a Sandrei, au adus un aport deosebit pt cariera ei.Mi-as dori foarte mult sa o vad si live, cu toate ca o sa platesc platesc bilet si o sa ma duc la concert, deoarece este unul din putinii artisti vechi alaturi de ACE OF BASE pentru care as face orice sa-i vad in Romania performand ca in perioada lor de glorie. Deci pentru mine Sandra este un artist complet si complex care merrita sa fie iar in atentia publicului si mai cu seama a fanilor, o ador si imi place tot ce scoate pe piata.
CIOBOTARU_ANDA
Postat pe 12 Octombrie 2009 09:35
Sandra imi aduce aminte de o perioada foarte frumoasa a adolescentei mele.Atunci rasunau pe posturi,alaturi de muzica romaneasca C.C.Chatch.ModernTalking,Sabrina si evident Sandra.Eram incantati de faptul ca stiam ca-i maritata cu un roman Michael Cretu,iar muzica ei era compusa de el.
Si acum de cate ori o ascult mi-aduc aminte de liceu.Cele mai frumoase melodii au fost si raman in continuare:Maria Magdalena,Hi Hi Hi,Everlasting love , wi"ll be together,Loreen ,In the heat of the night,Hiroshima...Imi place ideea ca se intoarce pe scena dupa lunga sa absenta.
nina55
Postat pe 12 Octombrie 2009 09:48
Imi place foarte mult muzica disco, iar Sandra este una din preferatele mele Imi plac toate cantecele ei in special: In The Heat of the Night, Maria Magdalena, Everlasting Love
florentel
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:03
sandra mi-a incantat sufletul cu melodiile ei , inca din ani 80 , si prefer HI! HI! HI! .
florimoraru
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:04
Ma bucur extrem de mult ca Sandra a decis sa revina pe scena.. pe langa faptul ca este o femeie intr'adevar frumoasa, are si o voce minunata, puternica care reuseste sa denote o sensibilitate aparte; Sandra este una dintre putinele pete de culoare care "ne slabeste" simturile, facandu'ne sa ne simtim umani! "Just like breathing", "I close my eyes", "We'll be together", "FOREVER" sunt doar cateva dintre melodiile pe care le ador. Repertoriul Sandrei in sine e minunat si imi doresc f mult sa o ascult si live!
anna_pau
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:17
Stilul si vocea Sandrei sunt inconfundabile. Imi plac multe din melodiile ei dar piesa mea preferata este ,, Maria Magdalena''
mianeculai
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:30
Si eu fac parte din clubul Kudicelor care in 1990 descopeream muzica straina din motive bine cunoscute: perioada comunista. Prima caseta pe care mi-am cumparat-o a fost cu Sandra pe care o ascultam non-stop. Apoi a urmat concertul de la Bucuresti, care a fost transmis pe tvr1, asa ca am stat cu amaratul de casetofon vreo ora langa televizor pt a-l inregistra.Tin minte si acum cum era imbracata intr-o rochie neagra mulata scurta,o perche de ciorapi cu niste imprimeuri interesante si un fel de tenisi tip gheata...Prima melodie a fost Heaven can wait, care a si ramas melodia mea preferata. Eram fascinata de-a dreptul...acum imi vine sa rad.
Am ascultat concertul ei de pe caseta de nenumarate ori, se incurca banda casetei, o lipeam si tot asa...Am molipsit de muzica Sandrei si vecinele mele de bloc, toata ziua cantam pe afara intr-o engleza pocita, dar mai apareau uneori versuri in Popcorn sau Bravo, si ce fericite mai eram!Si mamaa ce bucuroasa am fost cand am aflat ca era casatorita cu un roman, cu Mihai Cretu!
Inca mai am cateva din albumele ei:Into a Secret Land ;Paintings in Yellow ;Close to Seven cu care a avut mare succes, dupa care a disparut de pe piata muzicala.
Se pare ca acum vrea sa revina, titlul albumului este mai mult decat convingator "Back to Life"- o noua revenire ata pe plan sentimental(am citit ca s-a recasatorit) dar si profesional.
Chiar as fi curioasa sa reasculut dupa atatia ani cateva melodii care au consacrat-o dar si din cele noi de pe albumul mai sus mentionat...pt mine ar fi o intoarcere spre copilarie..mmm...ce vremuri!
kiki78
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:44
Ce dor mi s-a facut de muzica ei...ce simplu e acum cu youtube! :)
kiki78
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:47
De la: kiki78, la data 2009-10-12 10:47:57Ce dor mi s-a facut de muzica ei...ce simplu e acum cu youtube! :)
daaaaa ce bn era cand erai tanara
thadoog
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:48
"De ce iti place cantareata Sandra si care este melodia ta preferata din repertoriul sau?"
Atat in adolescenta cat si mai traziu am ascultat si ascult cu drag melodiile si albumele ei.
Imi place Everlasting Love si Hi Hi Hi, Enigma - multe melodii compuse cu Michael Cretu.
am ascultat cu drag in casa studenteasca la un centru internet sau acasa sau pe mp3.
Este o maestra a artei muzicale si interpreta deosebita si pot spune ca este o muzica eterna
si de mare voga si actualitate, adica la moda, vezi pe youtube, Feltoys. Succes, Felix
fel
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:52
De la: fel, la data 2009-10-12 10:52:21 "De ce iti place cantareata Sandra si care este melodia ta preferata din repertoriul sau?"
Atat in adolescenta cat si mai traziu am ascultat si ascult cu drag melodiile si albumele ei.
Imi place Everlasting Love si Hi Hi Hi, Enigma - multe melodii compuse cu Michael Cretu.
am ascultat cu drag in casa studenteasca la un centru internet sau acasa sau pe mp3.
Este o maestra a artei muzicale si interpreta deosebita si pot spune ca este o muzica eterna
si de mare voga si actualitate, adica la moda, vezi pe youtube, Feltoys. Succes, Felix
daaaaa esti un adevarat ascultator
thadoog
Postat pe 12 Octombrie 2009 10:54
Sandra imi aminteste de momentele frumoase ale copilariei mele, Stiu ca parintii mei ascultau la fiecare petrecere melodiile ei si de fiecare data cand aud o melodie de-a Sandrei, instatn simt emotia vremurilo rde atunci si imi revin toate strarile de veselie curata ale copilarie. Melodia favorita ramane "In teh heat of the night" . Tin minte ca o cantam in casa, la un spray evident :)
nasturica
Postat pe 12 Octombrie 2009 11:27
O admir mult pe Sandra, este puternica avind in vedere ca a divortat de Michael Cretu, a dat dovada de multa putere si cred ca spectacolul o sa fie de mare clasa si inalta tinuta. Este cantareata din copilaria mea, cu ea am crescut si astept din partea voastra sa-mi oferiti posibilitatea sa o vad live. Una dintre melodiile care imi plac cel mai mult este Maria Magdalena.
modrisan
Postat pe 12 Octombrie 2009 11:27
De la: modrisan, la data 2009-10-12 11:27:55O admir mult pe Sandra, este puternica avind in vedere ca a divortat de Michael Cretu, a dat dovada de multa putere si cred ca spectacolul o sa fie de mare clasa si inalta tinuta. Este cantareata din copilaria mea, cu ea am crescut si astept din partea voastra sa-mi oferiti posibilitatea sa o vad live. Una dintre melodiile care imi plac cel mai mult este Maria Magdalena.
daaaa o sa iti dau eu un impuls
thadoog
Postat pe 12 Octombrie 2009 11:30
Pentru mine Sandra inseamna puritate si gingasie. Are personalitate, o voce care "vindeca" stresul unei zile obositoare si nu are nevoie de artificii pentru a se face remarcata. Eu prefer "Don't be aggressive"
emgabi2006
Postat pe 12 Octombrie 2009 11:42
Imi plac melodiile ei,imi place ea ca persoana,cum vb,cum se comporta.
Melodia mea preferata este:'Everlasting Love'
ilinca79
Postat pe 12 Octombrie 2009 11:44
Sandra este un nume in muzica pentru ca este o artista in adevaratul sens al cuvantului. Chiar daca am ascultat-o cand eram mult mai mica, vocea ei si mesajele din melodii ma impresioneaza si acum, dupa multi ani. Nu numai aspectul fizic o avantajeaza, ci si vocea si pasiunea cu care s-a dedicat intotdeauna muzicii. Eu, de fiecare data cand ascult melodiile ei, am senzatia ca ma pot transpune in alta lume, ca pot visa alaturi de ea sau ca pot simti toate sentimentele exprimate: dragostea, exuberanta, nelinistea sau misterul, revarsate cu fiecare sunet. Imi plac foarte multe cantece ale Sandrei, dar una din preferate, pe care o pot asculta de zeci de ori la rand, este "Around my heart".
blacknemessis
Postat pe 12 Octombrie 2009 11:59
De la: blacknemessis, la data 2009-10-12 11:59:43Sandra este un nume in muzica pentru ca este o artista in adevaratul sens al cuvantului. Chiar daca am ascultat-o cand eram mult mai mica, vocea ei si mesajele din melodii ma impresioneaza si acum, dupa multi ani. Nu numai aspectul fizic o avantajeaza, ci si vocea si pasiunea cu care s-a dedicat intotdeauna muzicii. Eu, de fiecare data cand ascult melodiile ei, am senzatia ca ma pot transpune in alta lume, ca pot visa alaturi de ea sau ca pot simti toate sentimentele exprimate: dragostea, exuberanta, nelinistea sau misterul, revarsate cu fiecare sunet. Imi plac foarte multe cantece ale Sandrei, dar una din preferate, pe care o pot asculta de zeci de ori la rand, este "Around my heart".
daa ce sa mai ceva de viss,,,ati castigat un tichet de tramvai
thadoog
Postat pe 12 Octombrie 2009 12:01
Imi place Sandra pentru ca are o voce puternica,imi place muzica ei pentru ca are sentiment si transmite si nu in ultimul rand imi place pentru ca e muzica copilariei mele si pot spune ca ii stiam multe pise pe de rost.Mi-ar placea sa ajung la concert ,sigur voi merge pt ca merita !
Melodiile mele preferate sunt:Maria Magdalena,Heaven can wait,Don't be agressive,Hiroshima,Hi,HI,HI,
Everlasting love(...open up your eyes,and you realise ,here's paradise,everlasting love)
luyyzz
Postat pe 12 Octombrie 2009 12:04
MELODIILE SANDREI TE DUC INTR-UN UNIVERS PLIN DE IUBIRE, DE PLUTIRE, PARCA DE NEATINS. PASIUNEA SI DORINTA DE A TRANSMITE EMOTII, TRAIRI PUTERNICE, PRIN CEEA CE CANTA, SUNT DOAR CATEVA ATUURI ALE FRUMOASEI INTERPRETE.DE ACEEA, NU CRED CA EXISTA VREO PERSOANA CARE SA NU SE REGASEASCA IN ACEST UNIVERS AL ARTEI, AL IUBIRII, SANDRA REPREZENTAND O MUZA A INSPIRATIEI PENTRU ORICARE DINTRE NOI. WE MUST LISTEN THE VIBRATIONS OF OUR SOUL!
UNA DINTRE MELODIILE FAVORITE ESTE EVERLASTING LOVE, PENTRU CA, DE FIECARE DATA CAND O ASCULT MA FACE SA TRAIESC, SA SIMT, SA VISEZ...TREBUIE PROMOVATE ADEVARATELE VALORI ALE MUZICII!
ingerash18
Postat pe 12 Octombrie 2009 12:35
A "luat" parte la toate chefurile din liceu, ne-a ajutat sa "abordam" fetele la vestite blues-uri, si a facut parte din fanteziile tuturor liceenilor(a tuturor pe care ii cunosc si cunosc destul de multi) intre anii '80-'90(including me!!)

Exemplificare - melodia preferata : Loreen
Loritzu
Postat pe 12 Octombrie 2009 12:35
STILUL SI VOCEA IMI PLACE IAR MELODIILE EI TOATE:
PIESA MEA PREFERATE ESTE: AROUND MY HEART
IINNOCENT LOVE
EVERLASTING LOVE
kudika072637
Postat pe 12 Octombrie 2009 12:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Concurs: Castiga una dintre cele 7 biciclete oferite de Brillance 731 De la: concursKudika 27 Noiembrie 2009 17:53
Baneasa Shopping City si Muscle Maker iti ofera 2 vouchere de 350 Euro fiecare! 89 De la: adrianas18 9 August 2011 16:11
Imbogateste-ti garderoba cu piese vestimentare marca Moja.ro! 426 De la: concursKudika 15 Noiembrie 2012 17:54
Castiga unul dintre cele 3 super premii puse la bataie de BeautySpell.ro! 570 De la: concursKudika 9 August 2012 14:55
Castiga saptamanal o pereche de Pantofi Kudika! - 25-30 iunie 613 De la: concursKudika 1 Iulie 2013 11:11