Setari Cookie-uri

Sa fie chiar asa corect un barbat?

Buna tuturor!
Am intalnit o situatie deosebita si pot spune ca sunt placut surprinsa...Vorbesc de vreo 2 luni cu un fost coleg de liceu(acum amandoi avem 24 respectiv 25 de ani).Discutile noastre sunt doar la stadiul de mess deoarece suntem stabiliti momentan in orase diferite, iar al 2-lea motiv ar fi ca eu sunt intr-o relatie stabila.La inceput el nu a stiut ca eu am prieten pt ca nu venise vorba despre asta in discutile noastre...si dadea semne ca ma place. Dupa ce i-am spus despre relatia mea, care nu prea mai merge si va veni momentul sa o termin mi-a spus ca el ma place dar isi impune sa ma priveasca ca pe o amica, pt ca nu vrea sa se bage in relatia mea si nu i-ar placea la randul lui sa fie pus in situatia prietenului meu. Foarte corect!Problema este ca eu as vrea sa ne intalnim si "face to face", pt ca recunosc si eu il plac pe el, dar el nu vrea atata timp cat eu am prieten, doar daca ii voi spune prietenului meu ca ies cu el "ca amici". I-am spus ca nu pot sa fac asta si ca daca e o sa ne vedem atunci cand eu o sa fiu singura. Eu vreau sa termin relatia in care sunt..numai ca e destul de greu dupa un timp asa lung(7 ani)...si o sa vina un moment in care o sa fac pasul asta. El ma intreaba mereu cum sunt cu prietenul meu...de ce nu fac pasul asta daca asta vreau...si ce mai astept? Eu de aici trag concluzia ca ma place si ar vrea sa fim impreuna dar cateodata stau si ma gandesc...sa fie oare chiar atat de corect?...pt ca pana acum am intalnit numai cazuri in care nu conta ca eu am o relatie sau nu...baiatul incerca...
Oricum daca e asa cum pare...sunt mandra ca mai exista si altfel de baieti!
H3rra
Postat pe 18 Octombrie 2009 15:32
De la: herra_zeus, la data 2009-10-18 15:32:32Buna tuturor!
Am intalnit o situatie deosebita si pot spune ca sunt placut surprinsa...Vorbesc de vreo 2 luni cu un fost coleg de liceu(acum amandoi avem 24 respectiv 25 de ani).Discutile noastre sunt doar la stadiul de mess deoarece suntem stabiliti momentan in orase diferite, iar al 2-lea motiv ar fi ca eu sunt intr-o relatie stabila.La inceput el nu a stiut ca eu am prieten pt ca nu venise vorba despre asta in discutile noastre...si dadea semne ca ma place. Dupa ce i-am spus despre relatia mea, care nu prea mai merge si va veni momentul sa o termin mi-a spus ca el ma place dar isi impune sa ma priveasca ca pe o amica, pt ca nu vrea sa se bage in relatia mea si nu i-ar placea la randul lui sa fie pus in situatia prietenului meu. Foarte corect!Problema este ca eu as vrea sa ne intalnim si "face to face", pt ca recunosc si eu il plac pe el, dar el nu vrea atata timp cat eu am prieten, doar daca ii voi spune prietenului meu ca ies cu el "ca amici". I-am spus ca nu pot sa fac asta si ca daca e o sa ne vedem atunci cand eu o sa fiu singura. Eu vreau sa termin relatia in care sunt..numai ca e destul de greu dupa un timp asa lung(7 ani)...si o sa vina un moment in care o sa fac pasul asta. El ma intreaba mereu cum sunt cu prietenul meu...de ce nu fac pasul asta daca asta vreau...si ce mai astept? Eu de aici trag concluzia ca ma place si ar vrea sa fim impreuna dar cateodata stau si ma gandesc...sa fie oare chiar atat de corect?...pt ca pana acum am intalnit numai cazuri in care nu conta ca eu am o relatie sau nu...baiatul incerca...
Oricum daca e asa cum pare...sunt mandra ca mai exista si altfel de baieti!


Termin-o cu tipul in care esti intr-o relatie...daca nu-l mai iubesti si pentru tine nu mai conteaza( pt ca in 7 ani...se pot schimba multe sau nu,....poate in cazul tau s-a schimat:) ),chiar daca e greu...sau foarte greu,trebuie sa-i pui capat si sa incepi sa te intalnesti cu "tipul din liceu"...Din cate spui tu,pare un baiat de treaba Desi...te sfatuiesc sa te gandesti bine bine de tot daca vrei sa faci pasul asta...pentru ca,s-ar putea sa regreti enorm ca ai incheiat o relatie de 7 ani....( asta e mult...sunt sigura ca exista o leg.stransa intre voi) si ca vei incepe una de la zero...cu un tip nou...care poate nu e chiar asa cum crezi tu Sa te gandesti bine de tot
AlexandraDAlly
Postat pe 18 Octombrie 2009 15:41
Hmm... Pana la el, nu inteleg ce vrei tu... Sa te intalnesti cu el fara ca iubitul tau sa stie, nu?
De cate ori, exact?

Si iar tu vorbesti de lucruri care i se intampla doar lui; de exemplu, EL te place.
Dar tu?

Si presupunand ca si tu il placi si vrei sa te intalnesti cu el de vreo cinshpe ori fara ca iubitul tau sa stie... Ce te impiedica sa-i minti pe amandoi? Sa-i spui ca iubitul tau stie ca va intalniti "ca amici"... Ce mi-e o minciuna, ce mi-s doua, ce mi-s nouaj'noua? Daca tot creezi precedentul, conteaza CATE minciuni spui?
Dor_a
Postat pe 18 Octombrie 2009 15:44
fostu' coleg e singurul motiv pt. care vrei sa te desparti de iubitul tau (cu care ai impartit 7 ani din viata ta)?
greierash_is_back
Postat pe 18 Octombrie 2009 15:48
De la: Dor_a, la data 2009-10-18 15:44:57Hmm... Pana la el, nu inteleg ce vrei tu... Sa te intalnesti cu el fara ca iubitul tau sa stie, nu?
De cate ori, exact?

Si iar tu vorbesti de lucruri care i se intampla doar lui; de exemplu, EL te place.
Dar tu?

Si presupunand ca si tu il placi si vrei sa te intalnesti cu el de vreo cinshpe ori fara ca iubitul tau sa stie... Ce te impiedica sa-i minti pe amandoi? Sa-i spui ca iubitul tau stie ca va intalniti "ca amici"... Ce mi-e o minciuna, ce mi-s doua, ce mi-s nouaj'noua? Daca tot creezi precedentul, conteaza CATE minciuni spui?



Dora, daca citesti mai atent ce am scris o sa vezi ca am specificat ca:"Problema este ca eu as vrea sa ne intalnim si "face to face", pt ca recunosc si eu il plac pe el". Nu vreau sa-l mint si nici sa-mi insel prietenul, pt ca nu pot sa fiu incorecta fatza de un om care e asa corect...doar ca nu consider ca o iesire la o cafea ar insemna tradare. As vrea sa avem o iesie ca amici nu sa ies cu el si sa-l iau de amant...
H3rra
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:02
De la: greierash_is_back, la data 2009-10-18 15:48:12fostu' coleg e singurul motiv pt. care vrei sa te desparti de iubitul tau (cu care ai impartit 7 ani din viata ta)?


Fostul coleg nu e deloc motivul pt care as vrea sa ma despart de iubitul meu...Problemele din relatia mea au aparut dinainte sa apara "fostul coleg". Am o relatie de 7 ani, din care de 5 avem o relatie la distantza. In tot acest timp el s-a plafonat intr-o relatie la distantza spunandu-si "ce o fi o fi"...cu toate ca l-am rugat de atatea ori sa vina la mine. I-a lipsit curajul...sau poate dragostea nu a fost asa mare pe cat am crezut..si uite asa am ajuns in puctul de a nici nu mai vrea nimik de la relatia asta....Cam asta e motivul..
H3rra
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:10
si sa inteleg ca tie ti-a venit cutaju sa-i spui adio pt. ca a aparut Ulosh
greierash_is_back
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:14
De la: greierash_is_back, la data 2009-10-18 16:14:34si sa inteleg ca tie ti-a venit cutaju sa-i spui adio pt. ca a aparut Ulosh


Exact asa m-a intrebat si el...ce astept ca sa fac pasul asta...un inlocuitor? Stiu ca asa a iesit din toata povestea, dar o sa folosesc si eu fraza aia din filme: "nu e ceea ce pare"
E destul de greu sa ii spun asta avand in vedere ca el crede ca e totul bine si frumos. Am mai fost o data despartit tocmai pe acelasi motiv...si i-am mai dat o a 2-a sansa tocmai cu sperantza ca ii va venii curajul sa vina la mine. Si uite asa au mai trecut 6 luni de atunci...si mie mi s-a cam luat de atata asteptare.Nu zic...ma iubeste, dar mai mult cu vorba decat cu fapta. Recunosc...imi lipseste si mie curajul sa fac asta...tocmai pt ca imi e frica de reactia lui, dar o voi face...
H3rra
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:37
Ba sincer-sincer...
Eu, personal cred ca e EXACT ceea e pare.
.Si anume, tu vrei un inlocuitor sau... nu'sh, ceva... o barca de salvare (crezi tu) ca sa iesi din relatia anterioara... sau viitoare anterioara ( )
Ceea ce nu pari sa pui in balanta e ca... pana la urma ce-ti garanteaza ca de data asta o sa ai o relatie superba cu cel care aum e... "amic"
Ideea e ca - in viata nu exista lucruri sigure. Nici cu "viitorul fost"(adica actualul )
, nici cu amicul actual ... deci tu iti iei false precautii. Cand te desparti de cineva, te desparti pentru ca relatia cu persoana respectiva nu te mai satisface, nu pentru ca a aparut altcineva... Asa... "altcinvea" apare la fiecare colt de Messenger... Ba mai mult, in mod normal ai nevoie de un timp cu tine insati
Dor_a
Postat pe 19 Octombrie 2009 10:28
De la: H3rra, la data 2009-10-18 15:32:32Buna tuturor!
Am intalnit o situatie deosebita si pot spune ca sunt placut surprinsa...Vorbesc de vreo 2 luni cu un fost coleg de liceu(acum amandoi avem 24 respectiv 25 de ani).Discutile noastre sunt doar la stadiul de mess deoarece suntem stabiliti momentan in orase diferite, iar al 2-lea motiv ar fi ca eu sunt intr-o relatie stabila.La inceput el nu a stiut ca eu am prieten pt ca nu venise vorba despre asta in discutile noastre...si dadea semne ca ma place. Dupa ce i-am spus despre relatia mea, care nu prea mai merge si va veni momentul sa o termin mi-a spus ca el ma place dar isi impune sa ma priveasca ca pe o amica, pt ca nu vrea sa se bage in relatia mea si nu i-ar placea la randul lui sa fie pus in situatia prietenului meu. Foarte corect!Problema este ca eu as vrea sa ne intalnim si "face to face", pt ca recunosc si eu il plac pe el, dar el nu vrea atata timp cat eu am prieten, doar daca ii voi spune prietenului meu ca ies cu el "ca amici". I-am spus ca nu pot sa fac asta si ca daca e o sa ne vedem atunci cand eu o sa fiu singura. Eu vreau sa termin relatia in care sunt..numai ca e destul de greu dupa un timp asa lung(7 ani)...si o sa vina un moment in care o sa fac pasul asta. El ma intreaba mereu cum sunt cu prietenul meu...de ce nu fac pasul asta daca asta vreau...si ce mai astept? Eu de aici trag concluzia ca ma place si ar vrea sa fim impreuna dar cateodata stau si ma gandesc...sa fie oare chiar atat de corect?...pt ca pana acum am intalnit numai cazuri in care nu conta ca eu am o relatie sau nu...baiatul incerca...
Oricum daca e asa cum pare...sunt mandra ca mai exista si altfel de baieti!

eu cred ca iti place mai mult ca stati de vb...si te asculta...pe mes este altceva decit in realitate....dai cu piciorul la 7 ani...pt conversatii pe mes..esti tare
mai bine gindeste-te ce simti pt actualul...si daca il iubesti termina cu conversatia pe mes
cristiana_cris
Postat pe 19 Octombrie 2009 10:33
Si ca sa raspund strict la intrebarea ta: Da, exista si oameni carorora nu le plac.. balacelile...
Eu, de exemplu sunt una dintre ele. Decat sa ma complic in chestii dubioase, prefer sa-mi vad de viata mea... si s-o fac frumoasa si la lumina zilei, nu dupa colturi si in unghere ... De el nu stiu ce sa spun, ca-n capu' lui nu a fost nimeni, dar oameni carora nu le place sa se vare in tarate e
xista.
Tu se pare a nu poti crede din cauza ca... ma rog, nu am sa continuu, pentru ca nu pot spune nimic care te-ar flata si intentia mea nu e aceea de a te face sa te simti ... na, ca nu stiu cum sa ma exprim ca sa iasa"politically correct" Mai bine tac , ca ceea ce aveam de spus am spus..
Dor_a
Postat pe 19 Octombrie 2009 10:35
Ce-mi place de voi mai aveti sa puneti fata pe un rug si sa-i dati foc!!!

Ca sa raspund la intrebare: da, se poate, se numeste ca omul are principii (stiu ca e rar in ziua de azi, mai exact in Romania de azi, dar se poate)

Ca sa raspund celorlalti: cand intr-o relatie de lunga durata incepi sa vezi alte persoane ca potentiali parteneri, e semn ca ceva e in neregula in acea relatie. Fata v-a si spus ce e in neregula in relatia ei. Eu n-am fost in relatii de 7 ani pana acum, dar am asistat la o ruptura a unei relatii de 7 ani... hm, ghiciti ce, un alt tip a fost imboldul pentru care tipa a spus stop, desi relatia era pe butuci demult. Si stiti de ce? Pentru ca e al dracului de greu sa inchei 7 ani de relatie!!!! O alta persoana nu constituie decat imboldul necesar sa faci ceea ce trebuia sa faci cu mult timp inainte, e doar "a push", cum ar zice englezul (sau americanul). Dar dati-i cu judecatul (in sensul rau al cuvantului) in continuare, ca doar de-aia suntem femei, sa ne prornim una impotriva celeilalte cand n-avem barbat pe care sa ne revarsam frustrarile (ma refer aici pe forum)
kitty_krieger
Postat pe 19 Octombrie 2009 11:55
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-10-19 11:55:58Ce-mi place de voi mai aveti sa puneti fata pe un rug si sa-i dati foc!!!

Ca sa raspund la intrebare: da, se poate, se numeste ca omul are principii (stiu ca e rar in ziua de azi, mai exact in Romania de azi, dar se poate)

Ca sa raspund celorlalti: cand intr-o relatie de lunga durata incepi sa vezi alte persoane ca potentiali parteneri, e semn ca ceva e in neregula in acea relatie. Fata v-a si spus ce e in neregula in relatia ei. Eu n-am fost in relatii de 7 ani pana acum, dar am asistat la o ruptura a unei relatii de 7 ani... hm, ghiciti ce, un alt tip a fost imboldul pentru care tipa a spus stop, desi relatia era pe butuci demult. Si stiti de ce? Pentru ca e al dracului de greu sa inchei 7 ani de relatie!!!! O alta persoana nu constituie decat imboldul necesar sa faci ceea ce trebuia sa faci cu mult timp inainte, e doar "a push", cum ar zice englezul (sau americanul). Dar dati-i cu judecatul (in sensul rau al cuvantului) in continuare, ca doar de-aia suntem femei, sa ne prornim una impotriva celeilalte cand n-avem barbat pe care sa ne revarsam frustrarile (ma refer aici pe forum)



Pisicuto ai reusit sa pui "punctul pe i" in locul meu. Ma bucur ca ai inteles in mare care e situatia in sine, chiar daca nu ai trecut printr-o relatie de asa multi ani. Cam ai dreptate la faza cu imboldul. Cand intr-un timp asa de lung adica 7 ani de zile care nu sunt putini tu ai fost obisnuita sa stii ca ai prieten chiar daca nu e langa tine...dar stii ca e acolo...Pe parcurs sa zicem, te-ai mai maturizat si nu mai ai aceleasi asteptari de la un baiat care le aveai la 17 ani si ajungi la concluzia ca nu e cel cu care ti-ai petrece o viatza, cel mai bine e sa renunti ca sa va puteti continua linistiti amandoi viatza separat. Ceea ce nu stiu fetele care ma puneau la zid, e ca este ft greu sa te trezesti deodata singura dupa 7 ani in care nu ai fost singura. E greu si iti trebuie mult curaj si tarie sa faci asta fara un imbold. Poate daca ar fi trecut si ele printr-o experientza asemanatoare nu ar mai fi judecat asa.
Pt ca stiu cum suna din afara...dai o relatie de 7 ani pt ce? Cand altele poate viseaza la o relatie asa lunga...dar nu se gandesc ca daca e lunga nu inseamna neaparat ca e si perfecta. Si prefer sa ma gandesc de data asta la mine si sa nu ma plafonez in ceva doar de dragul anilor multi.Pt ca intr-un fel gandeam la 17 ani si in alt fel gandesti la 24 cand deja in momentul cand ai o relatie o analizezi mult mai mult...si ai alte asteptari de la ea.
Multumesc ca m-ai inteles!
H3rra
Postat pe 19 Octombrie 2009 18:50
da,mai sunt si oameni cu onoare pe lumea asta...surprinzator?hmmm..de ce ai o parere asa proasta despre barbati incat te miri daca dai de unul cinstit.ai avut parte numai de jigodii la viata ta?
si yo am trecut prin situatii similare in care "ea" avea prieten si i-am spus clar si raspicat ca nu ma bag atata timp cat ea are pe cineva.nici mie nu mi-ar convenii daca eventual prietena mea s-ar vedea cu altul si m-ar insela.e o chestiune de onoare.ce tie nu-ti place altuia nu-i face.roata oricum se intoarce pt toti pana la urma.ma respect prea mult pe mine si ii respect si pe cei din jur si de aceea nu voi fi niciodata amantul cuiva.
aveti coloana vertebrala si fiti cinstiti altfel viata o sa va intoarca nedreptatile facute.garantat.
razz
Postat pe 19 Octombrie 2009 21:08
De la: razz, la data 2009-10-19 21:08:40da,mai sunt si oameni cu onoare pe lumea asta...surprinzator?hmmm..de ce ai o parere asa proasta despre barbati incat te miri daca dai de unul cinstit.ai avut parte numai de jigodii la viata ta?
si yo am trecut prin situatii similare in care "ea" avea prieten si i-am spus clar si raspicat ca nu ma bag atata timp cat ea are pe cineva.nici mie nu mi-ar convenii daca eventual prietena mea s-ar vedea cu altul si m-ar insela.e o chestiune de onoare.ce tie nu-ti place altuia nu-i face.roata oricum se intoarce pt toti pana la urma.ma respect prea mult pe mine si ii respect si pe cei din jur si de aceea nu voi fi niciodata amantul cuiva.
aveti coloana vertebrala si fiti cinstiti altfel viata o sa va intoarca nedreptatile facute.garantat.

razz..ai din partea mea mare respect pt aceste cuvinte...
imi place cum gindesti ca barbat....si cu siguranta vei avea mare noroc in viata
cristiana_cris
Postat pe 20 Octombrie 2009 11:13
De la: cristiana_cris, la data 2009-10-20 11:13:29
De la: razz, la data 2009-10-19 21:08:40da,mai sunt si oameni cu onoare pe lumea asta...surprinzator?hmmm..de ce ai o parere asa proasta despre barbati incat te miri daca dai de unul cinstit.ai avut parte numai de jigodii la viata ta?
si yo am trecut prin situatii similare in care "ea" avea prieten si i-am spus clar si raspicat ca nu ma bag atata timp cat ea are pe cineva.nici mie nu mi-ar convenii daca eventual prietena mea s-ar vedea cu altul si m-ar insela.e o chestiune de onoare.ce tie nu-ti place altuia nu-i face.roata oricum se intoarce pt toti pana la urma.ma respect prea mult pe mine si ii respect si pe cei din jur si de aceea nu voi fi niciodata amantul cuiva.
aveti coloana vertebrala si fiti cinstiti altfel viata o sa va intoarca nedreptatile facute.garantat.

razz..ai din partea mea mare respect pt aceste cuvinte...
imi place cum gindesti ca barbat....si cu siguranta vei avea mare noroc in viata


are mare dreptate...:) ce tie nu-ti place altuia nu face;))
AncaPopaIscu
Postat pe 20 Octombrie 2009 11:16
De la: razz, la data 2009-10-19 21:08:40da,mai sunt si oameni cu onoare pe lumea asta...surprinzator?hmmm..de ce ai o parere asa proasta despre barbati incat te miri daca dai de unul cinstit.ai avut parte numai de jigodii la viata ta?
si yo am trecut prin situatii similare in care "ea" avea prieten si i-am spus clar si raspicat ca nu ma bag atata timp cat ea are pe cineva.nici mie nu mi-ar convenii daca eventual prietena mea s-ar vedea cu altul si m-ar insela.e o chestiune de onoare.ce tie nu-ti place altuia nu-i face.roata oricum se intoarce pt toti pana la urma.ma respect prea mult pe mine si ii respect si pe cei din jur si de aceea nu voi fi niciodata amantul cuiva.
aveti coloana vertebrala si fiti cinstiti altfel viata o sa va intoarca nedreptatile facute.garantat.


Sunt surprinsa pt ca, nu neaparat ca am intalnit numai jigodii la viatza mea...as fi feminista daca as spune asta, dar majoritatea barbatiilor sa stii, nu au aceeasi parere ca tine...sunt pe conceptia "nu ma intereseaza ca are prieten eu imi incerc norocul"...si eu numai peste de astia am dat sincer, de aceea sunt placut impresionata de acest baiat...si uite ca ai mai aparut si tu...si sunt mandra de voi astia care aveti coloana vertebrala.
H3rra
Postat pe 20 Octombrie 2009 20:15
De la: H3rra, la data 2009-10-20 20:15:10
De la: razz, la data 2009-10-19 21:08:40da,mai sunt si oameni cu onoare pe lumea asta...surprinzator?hmmm..de ce ai o parere asa proasta despre barbati incat te miri daca dai de unul cinstit.ai avut parte numai de jigodii la viata ta?
si yo am trecut prin situatii similare in care "ea" avea prieten si i-am spus clar si raspicat ca nu ma bag atata timp cat ea are pe cineva.nici mie nu mi-ar convenii daca eventual prietena mea s-ar vedea cu altul si m-ar insela.e o chestiune de onoare.ce tie nu-ti place altuia nu-i face.roata oricum se intoarce pt toti pana la urma.ma respect prea mult pe mine si ii respect si pe cei din jur si de aceea nu voi fi niciodata amantul cuiva.
aveti coloana vertebrala si fiti cinstiti altfel viata o sa va intoarca nedreptatile facute.garantat.


Sunt surprinsa pt ca, nu neaparat ca am intalnit numai jigodii la viatza mea...as fi feminista daca as spune asta, dar majoritatea barbatiilor sa stii, nu au aceeasi parere ca tine...sunt pe conceptia "nu ma intereseaza ca are prieten eu imi incerc norocul"...si eu numai peste de astia am dat sincer, de aceea sunt placut impresionata de acest baiat...si uite ca ai mai aparut si tu...si sunt mandra de voi astia care aveti coloana vertebrala.

crede-ma ca mai sunt.... ai rabdare sa apara in viata ta,......
cristiana_cris
Postat pe 21 Octombrie 2009 09:29
De la: H3rra, la data 2009-10-18 15:32:32Buna tuturor!

Oricum daca e asa cum pare...sunt mandra ca mai exista si altfel de baieti!


Dar chiar exista baieti/barbati onesti pe lumea asta ! Si nu trebuie sa ne miram .
Miruna_r
Postat pe 21 Octombrie 2009 09:38
Buna din nou!
Acum cateva zile am purtat o discutie cu acest baiat (sa ii spunem M), in care mi-a spus ca nu imi place situatia asta dinte noi...ca nu suntem nici amici, nici iubiti si ca el se simte in sah. Mi-a spus ca el in tot acest timp (cca 2 luni)de cand vorbim a asteptat sa vada ce fac cu relatia mea si ca nu mi-a zis nimik niciodata pt ca nu a vrut sa imi influenteze decizia pe care o iau...dar eu nu am facut nimik pana acum, cu toate ca i-am spus ca o sa se sfarseasca ca nu mai merge....nu intelege ce astept, si lui i se pare ca eu de fapt caut un inlocuitor...ca el asa se simte, ca un inlocuitor. I-am spus ca nu asta e el pt mine, doar ca nu e un lucru tocmai usor sa sfarsesti o relatie de atata timp asa puscand din degete. Daca cautam vreun inlocuitor il puteam mintii si sa ii spun ca nu mai am prieten...ca oricum nu avea de unde sa afle si sa o duc asa un timp ca sa vad cum merge treaba...dar prefer sa fiu corecta. I-am propus sa nu mai vorbim deloc pana ce ma hotarasc ce fac ca sa nu aiba impresia asta de "inlocuitor". Problema mea e ca totusi...noi vorbim de 2 luni pe mess...dar nu ne-am vazut din liceu...de 5 6 ani. Da mi-a facut o impresie ft buna, dar vorba aiai...pe mess toti pot fi mari galanti. Nu cer o garantie de la el ca o sa fie totul bine, si oricum relatia mea e pe butuci de mult. Dar acum ce voi face...? Imi voi termina relatia si il voi suna pe el sa ii spun "Sunt libera"? E penibil...Sunt intr-o stare tare confuza...
H3rra
Postat pe 22 Octombrie 2009 21:20
hmm...incurcata treaba.relatiile in general tind sa apara intr-un mod natural,de la sine.cand stai atata timp si planifici ca o sa ma despart de ala si voi fi cu celalalt e aproape ca si cand ai da vrabia din mana pt cioara dupa gard.(sry dar e cea mai potrivita expresie,no offence :P)relatiile nu prea se planifica,ele iau nastere pur si simplu cand doi oameni singuri se gasesc si se plak.eu daca eram in locul lui renuntam la idee;nimeni nu ar trebuii sa astepte pe cineva sa fie cu el/ea,am invatat asta din proprie experientza.isi iroseste timpul si tineretea alergand dupa iluzii...nu e normal.
razz
Postat pe 24 Octombrie 2009 17:21
i ti vei termina actuala relatie, pentru ca oricum ai de gand sa faci asta. pentru ca oricum te gandesti sa o termini, pentru ca oricum asta nu e relatie, si pentru ca ai o varsta, te ai maturizat,si vrei si trebuie sa ai o relatie adevarata. dar atentie. asta nu are nici o legatura cu baiatul cu care vorbesti pe mess, adica domnul M, cum ii spui.
mai mult decat atat este stiut faptul ca dupa o relatie de lunga durata, relatia imediat urmatoare nu merge. este sortita din start esecului. de ce? pentru ca esti tentat sa ti refulezi toate frustrarile noului partener, tinzi si inconstient sa faci comparatii cu fostul, pentru a nu repeta greselile. de asta nu e asa de usor sa o rupi. dar draga mea, oricum daca ai gandit asta, si vrei sa o rupi, rupe o. si traieste ti viata, cu sau fara domnul M.
si dupa ce vei fi singura, spunei domnului M sa va vedeti ca amici, nu intra imediat intr o relatie, daca vrei sa mearga ceva. ia ti un timp doar pentru tine, obisnuieste te cu tine insati, vei vedea, nu e greu deloc sa te trezesti singura, pentru ca tu ai hotarat asta, si pentru ca stii ca asa e mai bine. si pentru ca stii ca oricand ai posibilitatea de a ti gasi un nou partener. succes
anda_a
Postat pe 26 Octombrie 2009 23:33
in primul rand ..daca iesi din relatia de 7 ani trebuie sa renunti pt ca nu te mai vezi langa acel om...nu pt ca ai o posibilitate mai buna
apoi...da ,mai exista si barbati care sunt corecti,poate si din teama ca ar putea si el sa pateasca la fel...
dupa ce iti pui in balanta sentimentele ...si daca intr-adevar nu mai simti nimic pt cel din relatia de 7 ani ...incearca sa mergi mai departe cu fostul coleg

dar fii intai corecta fata de actualul(sau fostul) si spunei cum stau lucrusoarele in inima ta
ionelaela
Postat pe 26 Octombrie 2009 23:47
De la: Dor_a, la data 2009-10-18 15:44:57Hmm... Pana la el, nu inteleg ce vrei tu... Sa te intalnesti cu el fara ca iubitul tau sa stie, nu?
De cate ori, exact?

Si iar tu vorbesti de lucruri care i se intampla doar lui; de exemplu, EL te place.
Dar tu?

Si presupunand ca si tu il placi si vrei sa te intalnesti cu el de vreo cinshpe ori fara ca iubitul tau sa stie... Ce te impiedica sa-i minti pe amandoi? Sa-i spui ca iubitul tau stie ca va intalniti "ca amici"... Ce mi-e o minciuna, ce mi-s doua, ce mi-s nouaj'noua? Daca tot creezi precedentul, conteaza CATE minciuni spui?


ªi apoi ne poate minþi pe noi cã s-au întâlnit ºi a fost...perfect! Îmi palce logic ta.
io_sunt
Postat pe 27 Octombrie 2009 05:44
De la: razz, la data 2009-10-19 21:08:40da,mai sunt si oameni cu onoare pe lumea asta...surprinzator?hmmm..de ce ai o parere asa proasta despre barbati incat te miri daca dai de unul cinstit.ai avut parte numai de jigodii la viata ta?
si yo am trecut prin situatii similare in care "ea" avea prieten si i-am spus clar si raspicat ca nu ma bag atata timp cat ea are pe cineva.nici mie nu mi-ar convenii daca eventual prietena mea s-ar vedea cu altul si m-ar insela.e o chestiune de onoare.ce tie nu-ti place altuia nu-i face.roata oricum se intoarce pt toti pana la urma.ma respect prea mult pe mine si ii respect si pe cei din jur si de aceea nu voi fi niciodata amantul cuiva.
aveti coloana vertebrala si fiti cinstiti altfel viata o sa va intoarca nedreptatile facute.garantat.


bandit mic ce eºti!
io_sunt
Postat pe 27 Octombrie 2009 05:49
De la: H3rra, la data 2009-10-20 20:15:10
De la: razz, la data 2009-10-19 21:08:40da,mai sunt si oameni cu onoare pe lumea asta...surprinzator?hmmm..de ce ai o parere asa proasta despre barbati incat te miri daca dai de unul cinstit.ai avut parte numai de jigodii la viata ta?
si yo am trecut prin situatii similare in care "ea" avea prieten si i-am spus clar si raspicat ca nu ma bag atata timp cat ea are pe cineva.nici mie nu mi-ar convenii daca eventual prietena mea s-ar vedea cu altul si m-ar insela.e o chestiune de onoare.ce tie nu-ti place altuia nu-i face.roata oricum se intoarce pt toti pana la urma.ma respect prea mult pe mine si ii respect si pe cei din jur si de aceea nu voi fi niciodata amantul cuiva.
aveti coloana vertebrala si fiti cinstiti altfel viata o sa va intoarca nedreptatile facute.garantat.


Sunt surprinsa pt ca, nu neaparat ca am intalnit numai jigodii la viatza mea...as fi feminista daca as spune asta, dar majoritatea barbatiilor sa stii, nu au aceeasi parere ca tine...sunt pe conceptia "nu ma intereseaza ca are prieten eu imi incerc norocul"...si eu numai peste de astia am dat sincer, de aceea sunt placut impresionata de acest baiat...si uite ca ai mai aparut si tu...si sunt mandra de voi astia care aveti coloana vertebrala.


Dã-mi voie sã te luminez, zeiþo! ªi el ºi razz mint de bubuie.Scopul e sã te aibã de la prima sau a 2-a întâlnire cã cicã e bine sã ai gagicã în fiecare oraº.De astea fãceam când eram mic ºi culmea îmi ieºeau de fiecare datã.Onoarea ºi caracaterul de fier ale unui om se vãd în timp, alãturi de el, geniilor! Nu pe mess sau în telefon.Sfatul meu...dacã-þi place tipu' dupã mess dã-i înainte!Dar nu cãuta scuze, cã devine ridicol.Baftã!
io_sunt
Postat pe 27 Octombrie 2009 05:57
io sunt...are un punct de vedere diferit...lucru bun de altfel,,,se poate ca cel pe care il vezi atat de rabdator si sincer sa nu faca asta doar pt ati arata doar o latura a sa,,,spun din proprie experienta,,asta am facut si eu ,,spunand fetei de care imi placea ca nu pot avea o relatie cu ea atata timp cat este cu altcineva,,,pt ca stiam ca voi avea de suferit, nu pt ca este corect sau nu, ,,,barbatul nu este de acord sa imparta o femeie asta chiar niciodata,,,, este vorba de orgoliul sau masculin
alexxx12000
Postat pe 27 Octombrie 2009 17:40
ideea este ca tu daca nu te mai simti bine in aceea relatie de sapte ani ,nu trebuie sa te desparti de el pt ca a aparut altcineva in viata ta,,ci pt ca tu iti doresti altceva,,,,pt a-ti urma dorintele si a gasii barbatul pe care al doresti probabil ca vei frange multe inimi,,dar intalnind cat mai multi oameni,,facandu-ti prieteni noi vei descoperii multe lucruri pe care le doresti de la un barbat,,nu te mai lasa judecata de cei din jur,,si fa ceea ce tu iti doresti,,,,daca prietenul M nu vrea sa te intalnesti cu el in situatia in care esti este pt ca nu ar vrea sa faci acelasi lucru si atunci cand vei fii cu el,,,se teme de acest lucru...altfel spus el se vede deja in aceasta relatie si nu ar vrea sa pateasca la fel,,,,cred ca i te-ai exprimat gresit sau i-ai dat prea multe vise,,,daca vrea sa va intalniti e ok,,tu asta vrei si asta trebuie sa inteleaga,,,o relatie se construieste in timp iar tu nu trebuie sa te arunci imediat in bratele altuia ,,si trebuie sa il faci sa inteleaga acest lucru,,,acordati-va timp ca sa va cunoasteti,,si vezi daca gasesti la el ceea ce cauti,,acordati timp sa vezi ce face ,cu ce se ocupa,,cum te trateaza cand esti cu el,,,si cum atunci cand nu esti,,,este gelos?,,vezi daca este ceea ce cautila un barbat ,,daca nu ,,mergi mai departe si nu te lasa judecata,,,meriti ceea ce iti doresti si nu te lasa judecata de principiile altora!! Succes
alexxx12000
Postat pe 27 Octombrie 2009 17:55
De la: H3rra, la data 2009-10-22 21:20:42Buna din nou!
Acum cateva zile am purtat o discutie cu acest baiat (sa ii spunem M), in care mi-a spus ca nu imi place situatia asta dinte noi...ca nu suntem nici amici, nici iubiti si ca el se simte in sah. Mi-a spus ca el in tot acest timp (cca 2 luni)de cand vorbim a asteptat sa vada ce fac cu relatia mea si ca nu mi-a zis nimik niciodata pt ca nu a vrut sa imi influenteze decizia pe care o iau...dar eu nu am facut nimik pana acum, cu toate ca i-am spus ca o sa se sfarseasca ca nu mai merge....nu intelege ce astept, si lui i se pare ca eu de fapt caut un inlocuitor...ca el asa se simte, ca un inlocuitor. I-am spus ca nu asta e el pt mine, doar ca nu e un lucru tocmai usor sa sfarsesti o relatie de atata timp asa puscand din degete. Daca cautam vreun inlocuitor il puteam mintii si sa ii spun ca nu mai am prieten...ca oricum nu avea de unde sa afle si sa o duc asa un timp ca sa vad cum merge treaba...dar prefer sa fiu corecta. I-am propus sa nu mai vorbim deloc pana ce ma hotarasc ce fac ca sa nu aiba impresia asta de "inlocuitor". Problema mea e ca totusi...noi vorbim de 2 luni pe mess...dar nu ne-am vazut din liceu...de 5 6 ani. Da mi-a facut o impresie ft buna, dar vorba aiai...pe mess toti pot fi mari galanti. Nu cer o garantie de la el ca o sa fie totul bine, si oricum relatia mea e pe butuci de mult. Dar acum ce voi face...? Imi voi termina relatia si il voi suna pe el sa ii spun "Sunt libera"? E penibil...Sunt intr-o stare tare confuza...



daca il sti din liceu inseamna ca il cunosti cat de cat.Sti ce fel de om e.Daca nu-l mai iubesti pe prietenul tau incheie relatia cu el pentru ca azi maine te va cere in casatorie si atunci ....ce o sa faci?
Chiar daca exista riscul sa nu fi cu ''colegul'' tau din liceu , nu are nici un viitor relatia ta cu prietenul tau daca tu nu-l mai iubesti. Sper sa te gandesti bine la ceea ce vrei.
laura_aly
Postat pe 28 Octombrie 2009 14:16
Chiar tu ai spus ca nu mai merge relatia cu actualul dar trebuie sa clarificam cateva lucruri
1) nu iti poate garanta nimeni ca va merge o relatie cu M
2) nu iti poate promite nimeni ca dupa ce te vei desparti de actualul nu vei dori sa te impaci la loc
3) nu poate lua nimeni decizia in locul tau
4) daca tu consideri ca M e la stadiu de potential iubit nu il transforma in amic (adica entitate asexuata cu ochi, un fel de frate, miel gaina, prietena de-a ta), transformarea intotdeauna se termina prost pentru ambele parti
5) Nu uita ca nimeni nu e perfect si ca de multe ori oamenii sunt diferiti de felul in care vor sa para, dar nu uita ca exista si exceptii!
6) Cine nu risca nu castiga, e limpede pt toata lumea ca ai nevoie de o schimbare!

Mingea e in terenul tau acum, tu decizi ce faci cu ea!
Succes!
InDark
Postat pe 28 Octombrie 2009 14:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubirea 69 De la: felixcat 8 Martie 2011 22:05
CE PARERE AVETI DESPRE.....? 16 De la: Lorena26 9 August 2009 17:05
sfat va rog 6 De la: r_girl 20 Mai 2009 14:27
cum imi dau seama dak mai pot ramane cu el sau nu? 4 De la: kudika_3218 27 Februarie 2012 10:10
E ciudat el, sau doar modul meu de-a gandi ?? 59 De la: felixcat 15 Iunie 2011 12:02