Setari Cookie-uri

Ce nu se spune despre metodele contraceptive

nu inteleg de ce nu mi-a aparut postul
il rescriu imediat
andreea1976
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:04
Citeam un articol......se pare ca nu pot face copy/paste.....si vreau sa stiu parerea voastra

http://www.anticonceptionale.info/contraceptive/154/ce-nu-se-spune-despre-metodele-contraceptive/
andreea1976
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:10
iote ce mi-a aparut mie....
The webpage cannot be found
HTTP 404
Most likely causes:
•There might be a typing error in the address.
•If you clicked on a link, it may be out of date.

What you can try:
Retype the address.

Go back to the previous page.

Go to and look for the information you want.



greierash_is_back
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:15
incearca asta
http://www.anticonceptionale.info/
apoi in dreapta la categorii......"studii asupra contraceptivelor hormonale"
asa ar trebui sa mearga
andreea1976
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:34
Asta?????????????

S-a demonstrat prin studii clinice cã infarctele cardiace ºi accidentele cerebro-vasculare sunt cu 40% mai frecvente la femeile care iau sau au luat anticonceptionale, iar incidenþa cancerelor (cancer de col uterin, de sân, ficat, ovarian) este de 6 ori mai mare la femeile care au luat anticonceptionale. (România liberã, 16 martie 2009) Tot cotidianul „România liberã” vine cu alte informaþii despre efectele nocive ale estrogenului sintetic, conþinut în contraceptivele hormonale orale ºi contraceptivele injectabile cu administrare lunarã. Supraexpunerea la aceºti hormoni riscã predispunerea femeii la îmbolnãviri, cum sunt cancerul de sân sau uterin ºi alte boli. (România liberã, 31 martie 2009)
Full_Metal_Jacket
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:42
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-10-18 16:42:54Asta?????????????

S-a demonstrat prin studii clinice cã infarctele cardiace ºi accidentele cerebro-vasculare sunt cu 40% mai frecvente la femeile care iau sau au luat anticonceptionale, iar incidenþa cancerelor (cancer de col uterin, de sân, ficat, ovarian) este de 6 ori mai mare la femeile care au luat anticonceptionale. (România liberã, 16 martie 2009) Tot cotidianul „România liberã” vine cu alte informaþii despre efectele nocive ale estrogenului sintetic, conþinut în contraceptivele hormonale orale ºi contraceptivele injectabile cu administrare lunarã. Supraexpunerea la aceºti hormoni riscã predispunerea femeii la îmbolnãviri, cum sunt cancerul de sân sau uterin ºi alte boli. (România liberã, 31 martie 2009)



Corect spus, demonstrat, adevarat , bla bla...
Summer_
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:51
Nu am putut sa-l public aici
l-am pus pe blog
http://www.kudika.ro/comunitate/andreea1976/blog/view/7212/Ce-nu-se-spune-despre-metodele-contraceptive.html
andreea1976
Postat pe 18 Octombrie 2009 16:58
De la: andreea1976, la data 2009-10-18 16:58:26Nu am putut sa-l public aici
l-am pus pe blog
http://www.kudika.ro/comunitate/andreea1976/blog/view/7212/Ce-nu-se-spune-despre-metodele-contraceptive.html


SI TU BRUTUS ????
aceeasi idee am avut- si eu

http://www.kudika.ro/comunitate/dandanaua_reloaded/blog/view/7213/articol-despre-pilule-contraceptive-si-efectele-lor.html

spor la citit fetele, e un articol interesant si din pct de vedere stiintific bine documentat, cu un limbaj usor de inteles pt majoritatea femeilor.
dandanaua_reloaded
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:04
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-10-18 17:04:47
De la: andreea1976, la data 2009-10-18 16:58:26Nu am putut sa-l public aici
l-am pus pe blog
http://www.kudika.ro/comunitate/andreea1976/blog/view/7212/Ce-nu-se-spune-despre-metodele-contraceptive.html


SI TU BRUTUS ????
aceeasi idee am avut- si eu

http://www.kudika.ro/comunitate/dandanaua_reloaded/blog/view/7213/articol-despre-pilule-contraceptive-si-efectele-lor.html

spor la citit fetele, e un articol interesant si din pct de vedere stiintific bine documentat, cu un limbaj usor de inteles pt majoritatea femeilor.


ce coincidenta asta da....o fi telepatie
al meu e scris cu doar cu 3 minute inainte de al tau .....dar despre acelasi articol.....
andreea1976
Postat pe 18 Octombrie 2009 17:11
Scrie si in prospect, daca ai rabdare sa-l citesti pe tot.
Kathara
Postat pe 19 Octombrie 2009 16:14
Hmm, si nu doar in prospecte si in articole pe net. Inclusiv medicul va avertizeaza despre toate acestea. Nefericirea este ca luam pastilele dupa cum spune x sau y.. care, evident, nu a trecut nici ea pe la doctor.
rashela
Postat pe 19 Octombrie 2009 16:18
Sincer...eu nu am vazut pe nici un prospect sa scrie ceea ce scrie in articolul asta
Ok...scrie efectele secundare,ce contin....dar nu se scrie cat sunt de daunatoare...
Aaaa.....rashela....ai dreptate.......sunt si femei care iau anticonceptionale doar pt ca au auzit de la altcineva ca sunt bune....
Ceea ce ma surprinde e ca pilulele contraceptive se prescriu pe incercate.....in loc sa se faca o serie de analize....
andreea1976
Postat pe 19 Octombrie 2009 16:26
... anticonceptionale reprezinta forma vizibila a unei industrii care speculeaza idealurile fameilor si dorinta lor de afirmare sociala (dar care nu tin deloc cont de calitatile naturale ale acestora iar barbatii au tendinta de a le ignora si chiar dispretui) ... anticonceptionalele nu sint prezentate decit ca facind strict scopul pentru care femeile il cumpara cu inconstienta ... EVITAREA PROPRIILOR COPII ... copii care sint definiti astazi ca factori perturbatori, greseli, accidente in viata, presupus de succes, a femeilor ... inocularea acestei idei este foarte importanta pentru ca de ea depinde numarul si fidelitatea consumatoarelor ... prezentarea unor cazuri cu multi copii, mai mult sau mai putin disperate, in media (dar nesemnificative raportat la numarul real si care in nici un caz nu este urmarea numarului de copii) si reprezentarea acestor familii ca fiind cazuri oarecum subumane duce la creearea unei fobii pentru ''pilula salvatoare'' ... aceleasi ideii sint inoculate si viitorilor doctori inca din scoala pentru a ii determina sa ofere o nota ''stintifica'' acestor pilule ...
... daca in cazul fumatului, de exemplu, se face anti-reclama, se prezinta orice evidente nocive ale tigarilor e foarte ciudat, cel putin, tacerea asupra efectelor anti-conceptionalelor ... daca e sa comparam efectele fumatului cu cele produse de anticonceptionale reiese clar ca fumatul ar trebui sa fie bun inclusiv pentru bebelushi (comparind efectele ambelor) ... cazurile de cancer produse de fumat sint mult sub numarul celor produse de anticonceptionale ... si vorbim pe termen mediu si lung ... daca despre cancerul pulmonar nu se poate vorbi de o raspindire larga, in schimb cancerele cu localizare ginecologica situeaza romancele pe primul loc in europa si chiar in lume ... evident nu este doar meritul anticonceptionalelor, se mai pot adauga toate ''eforturile'' pe care femeile le depun pentru a evita sa fie mame ... evident toata aceasta paranoia impotriva copiilor combinata cu ''educatia sexuala'' care se face discret din gura in gura obliga majoritatea femeilor sa foloseasca fara sa isi puna nici o intrebare anticonceptionale ... toate mizeaza ca raul se intimpla altora iar starea lor de sanatate buna actuala nu este in pericol ... FALS ...
... anticonceptionalele sint cel mai periculos atentat la sanatatea unei femei ... combinate cu inceperea activitatii sexuale devreme si cu schimbul de parteneri (care obliga la folosirea acestora intr-un mod indirect) duc la rezultate dezastruoase si previzibile ... se pare ca majoritatea a femeilor percep aceste aspecte ca pe o intoarcere la niste timpuri care le-au fost prezentate ca ne fiind ''civilizate'' asa ca ele ignora inconstient toate semnalele de alarma ... nu vor sa se ''chinuie'' nu vor sa mai lupte ... pastila li se pare ca le deschid variante demne de gradul lor de civilizatie ... cu ele pot chiar sa ''pacaleasca'' normalul si chiar realul ... FALS ...
... intr-un fel e vorba si de selectie mai mult sau mai putin naturala ... cine este capabil sa se abtina se protejeaza si asupra unor astfel de riscuri inutile ... e pina la urma vorba de caracter si realism ...
marco918
Postat pe 29 Octombrie 2009 20:34
De la: andreea1976, la data 2009-10-19 16:26:14Sincer...eu nu am vazut pe nici un prospect sa scrie ceea ce scrie in articolul asta
Ok...scrie efectele secundare,ce contin....dar nu se scrie cat sunt de daunatoare...
Aaaa.....rashela....ai dreptate.......sunt si femei care iau anticonceptionale doar pt ca au auzit de la altcineva ca sunt bune....
Ceea ce ma surprinde e ca pilulele contraceptive se prescriu pe incercate.....in loc sa se faca o serie de analize....




... anticonceptionalele sint relativ noi ... si actioneaza asupra unor elemente foarte delicate - hormonii femeilor ... ca ''medicament'' minune unele efecte imediate au fost ignorate ca fiind acceptabile ... testul final sa facut (ca si cu orice medicament) pe pielea celor care le folosesc ... astazi e evidenta relatia lor in timp cu cancerele, efect pentru care producatorii se pot scuza oricind ... in fond cine le cumpara isi transfera si riscurile ... ca si aspirina sau alte medicamente blamate astazi de diferite efecte, atunci ele erau singurele metode a a combate niste simptone ... anticonceptioanele sint singurele care nu combat o boala ... ele ''combat'' o boala mentala - frica si oroarea de a avea copii decit in anumite conditii de trai (chiar daca la conceperea copiilor ''nedoriti'' nimeni nu si-a pus absolut nici o problema) ... teoretic ele sint fooooarte simple ... o proba de urina si femeia e analizata hormonal complet si i se prescriu anticonceptionalele care i se potrivesc ... OARE ? ... sa fie atit de simpla chimia umana ? ... e chiar ridicol dar deocamadata astazi acestea sint explicatiile posibile ... intr-un fel ce se intimpla astazi miine va fi catalogat mai rau ca in evul mediu ... organismul uman nu este extraordinar de complex, iar diferentele fizice dintre femei si barbati au un scop bine definit in natura ... pacat ca atunci cind de abia am inceput sa gindim deja nu ne mai place ceea ce sintem ... visele de astazi rivalizeaza intr-un fel cu cele ale lui Frankenstein ... un om cirpit si insailat ... nu merge ...
marco918
Postat pe 29 Octombrie 2009 20:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dureri menstruale si ciclu menstrual neregulat 28 De la: ocs 3 Aprilie 2011 23:09
anticonceptionale yasmin 1 De la: deliutza24 20 Mai 2011 21:18
Putin ajutor.. 6 De la: AkiChan 3 Martie 2014 20:46
Drogurile 12 De la: adina_black 3 Noiembrie 2009 22:32
ingrijirea alunitelor si nevilor pigmentari 15 De la: alfredodecurtofreco 7 Noiembrie 2010 09:11