Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat .Cred ca nu sunt suficient de puternica sa pot lua o decizie singura ,asa ca apelez la voi macar pt a va cunoaste parerea.

Daca persoana iubita ma minte cu lucruri minore,nu spun ca nu importante dar...nu de importanta capitala,mai pot sa cred in el cand imi spune ca nu m-a inselat niciodata?ca sunt singura femeie din viata lui?
Chiar daca anumite fapte si gesturi uneori ma pun pe ganduri ...
Uneori faptul ca minti cu ceva minor il face pe partener sa nu te mai creada nici macar atunci cand chiar poate spui adevarul :(
Am citit o multime de articole scrise de voi pe acest forum,si pot spune ca unele chiar m-au intristat si m-au pus pe ganduri.
Unul din ele este ..acela in care sunt descrisi ..capricornii:(
Ma uit in urma...la tot ce mi s-a intamplat in ultima perioada si ..mi-e teama...teama ca tot ce am trait a fost doar o minciuna...sau poate nu...
nu stiu ...cert e ca am obosit...si acum cateva zile i-am spus ca vreau sa renuntam pt ca ne facem rau reciproc..defapt ...ma tot acuza ca eu ii fac rau,ca sunt instabila emotional..ca sunt egoista..ca ma gandesc doar la mine...ca mereu e vorba de mine....::(((...si multe alte rautati...si...daca am avut un moment in care am fost linistita...dupa asta ..acum ma simt f rau..simt ca nu pot sa renunt,pentru ca eu imi construisem toata viata in jurul lui,visam,speram..
Ce sa fac sa nu ma mai simt atat de rau..parca nu am aer..as vrea sa ii vorbesc..dar ..parca ceva ma retine..ma abtin chiar daca ma doare sufletul...
daiana_dy
Postat pe 24 Octombrie 2009 18:27
Ai incercat sa vezi situatia si din punctul lui de vedere? Din ce spui tu,esti putin instabila emotional,poate el are dreptatea lui si tu pe a ta.Si daca simti ca va iubiti,cautati o dreptate a amindurora si o solutie.Daca nu, atunci e alta treaba... Iesi cu fetele, fa ceva nou,invata japoneza Orice iti distrage atentia!
AliceP
Postat pe 24 Octombrie 2009 22:01
merci de sfat:)...partea aia cu japoneza e chiar ok!
Da probabil ai dreptate ..trebuie sa gasim o cale de mijloc...nu stiu...cert e ca eu incerc sa ma rup de el ..cu toate ca doare de mor...dar asa cred eu ca e mai bine...pt el mai ales..sa nu se mai simta atat de ..incoltit!
Acum..eu mi-am strans tot curajul ...(pe care nu il am ...si el face pe impaciuitorul !!
Ce sa cred?...
Din ce ni s-a intamplat in toata aceasta perioada ..nu cred ca o face din ..iubire!...
Daca ar fi asa de ce nu spune..clar ..nu ca ma iubeste...ci doar ca nu vrea sa renuntam.
Vrea ca totul sa vina de la mine..pt ca asa a fost mereu..m-a dominat de la bun inceput..el fiind capricorn si eu rac...iti dai seama ca l-am lasat sa faca pe stapanul ..
daiana_dy
Postat pe 25 Octombrie 2009 08:57

Incep prin a spune ca nu conteaza zodia ! El capricorn ... eu rac... sunteti 2 oameni intr-o relatie ajunsa la impas . Se intampla la toate combinatiile de zodii . Corect ar fi , din punctul meu de vedere , sa discutati deschis despre ce simtiti .Si sa va spuneti adevarul asa cum este . Lucrurile nespuse la timpul lor produc rani si in nici un caz nu vor face o relatie sa fie mai trainica . Incearca sa-ti deschizi sufletul si daca tu simti ca ai nevoie de o perioada de liniste pentru ati lamuri sentimentele , spune-i asta . Si da , e foarte bine cum spunea cineva mai sus , implica-te in lucruri noi ...in lucruri care te fac sa te departezi putin de problema asta si sa o judeci cu mai multa detasare . Bafta !
Miruna_r
Postat pe 25 Octombrie 2009 09:21
Da ,ai perfecta drepatate ca o discutie deschisa si sincera ar fi cea mai potrivita ...dar ce sa fac daca el considera ca discutii pe tema asta nu au rost?
El spune ca nu ma minte cu nimik,ca e totul bine...ca el are probleme mai importante decat sa discute despre parerile mele,suspiciunile mele,neincrederea mea...:((
Nu imi doresc decat sa fie sincer sa imi spuna tot adevarul ,ce simte ,ce gandeste ,ce s-a intamplat..totul ..si sa ma lase pe mine sa decid daca accept realitatea asta...realitatea lui..sa ma lase sa vada daca sunt suficient de puternica sa iau o decizie ..sa trec peste anumite minciuni...
Poate as accepta..nu stiu..nu stiu daca as accepta o tradare din partea lui..dar macar sa imi dea sansa sa hotarasc eu...nu sa ma minta ca sa para totul mai frumos...
Mereu am fost de parere ca e mai bun un adevar dureros decat o minciuna frumoasa!
Eu am fost mereu deschisa cu el..i-am spus absolut orice ...el insa e f ascuns...f secretos...
Ii place sa aiba lumea lui..sa nu ma amestec in problemele lui decat cand mi-o cere el ...
Pt mine e f dificil asa ..pt ca eu sunt de parere ca ...imparti tot cu persoana iubita...si bine si rau...
Cat despre perioada pe care mi-o recomanzi ..pentru a-mi lamurii sentimentele...crede-ma ca nu e necesara..eu stiu exact ce imi doresc si ce simt...el se pare ca nu!
Am vrut sa renunt de mai multe ori dar de fiecare data m-a facut sa ma razgandesc...nu stiu din ce motiv...
Cred ca mi-as da ani din viata sa stiu ce gandeste cu adevarat acest barbat,ce simte si ce isi doreste.
Macar nu m-ar mai durea ca am stat langa el un an si jumatate fara sa il cunosc cu adevarat:(
daiana_dy
Postat pe 25 Octombrie 2009 09:52
Intrucat tu ai luat decizia.. si doresti doar pareri.. asta voi face. Sa-mi fie cu iertare..mare dreptate ai, nu-mi pari nici mie o persoana puternica. Dimpotriva! Esti foarte speriata, umila, panicata, foarte indragostita si nu-ti doresti decat sa te trezesti si sa constati ca totul a fost un vis.
Cand ti-am citit primul post si am ajuns la
"Am citit o multime de articole scrise de voi pe acest forum,si pot spune ca unele chiar m-au intristat si m-au pus pe ganduri. Unul din ele este ..acela in care sunt descrisi ..capricornii:("
nici nu doream sa mai continui lectura. Cand o persoana cu pretentii de adult face afirmatia ca nshpe mii de pagini din virtual referitoare la astre.. ii conduc viata, ce ar mai fi de spus?
Dar am continuat sa te citesc. Si cred ca cel mai bun raspuns pe care ti-l pot da este sa-ti copiez cateva randuri... sa te citez. Ai sa vezi singurica cat esti de puternica si cat de hotarata esti.
- "eu stiu exact ce-mi doresc".. ca apoi sa te contrazici complet "dar de fiecare data m-a facut sa ma razgandesc".
- "nu cred ca o face din ..iubire" - Daca nu e iubire, ce-ar putea fi oare?
- "Vrea ca totul sa vina de la mine..pt ca asa a fost mereu..m-a dominat de la bun inceput"
- "sa vada daca sunt suficient de puternica sa iau o decizie" - Stie ca nu esti.
- "Cred ca mi-as da ani din viata sa stiu ce gandeste cu adevarat acest barbat,ce simte si ce isi doreste". - Unii isi dau ani din viata pentru cauze cu mult mai nobile decat gandurile unui neica nimeni.
Inchei cu
- "am stat langa el un an si jumatate fara sa il cunosc cu adevarat"
Si un an jumate ti se pare cat o viata intreaga si consideri tu ca merita inca pe atat?
Acum, as avea o rugaminte la tine, o mica curiozitate.. Care spuneai ca iti este decizia?
rashela
Postat pe 25 Octombrie 2009 16:15
...mda....se pare ca am vrut sa par puternica...si nu am reusit nu?
Ai dreptate cu ..descrierea mea...dar te rog sa ma crezi ca asa am devenit numai dupa ce l-am cunoscut pe acest barbat.
El m-a transformat in femeia slaba,fara puterea de a decide...cu multe nelinisti...si multe semne de intrebare....o femeie cum nu eram!!!
Inainte eram rasfatata....poate nu iubita..,dar obisnuita sa iau decizii ...sa fac ceea ce vreau ..sa am ceea ce imi doresc...
Nu am cautat niciodata fericirea..sau iubirea ..pt ca am crezut mereu ca exista doar in ...filme si carti si cand l-am intalnit pe el...parca m-a lovit ceva in stomac...nu stiu ..dar inca si acum am aceeasi senzatie..cand il vad,cand il ating...
El...m-a dominat si m-a facut sa cred ca nu sunt nimk fara el...si poate asa e ...dovada cea mai clara ca mi-e teama sa traiesc fara el...nu stiu daca pot sau daca vreau sa il exclud din viata mea.
Cand ma acuza ca sunt egoista ca ma gandesc doar la mine...si nu la el ...ceea ce e tocmai invers...ma simt atat de rau...pt ca stiu ca nu este asa...
Acum..referitor la intrebarea ta....
Nu stiu care imi este decizia...sincer..nu stiu...
Acum cateva momente am vb pe mess putin si i-am spus ca sunt...linistita...cu toate ca nu eram..dar incercam sa par.... ...si mi-a zis ca vede ca sunt asa pt ca nu ii mai pun intrebari..tendentioase:)....habar nu are cate imi doream sa il intreb ....
Dar am sustinut ..ca l-am inteles...ca poate l-am sufocat...cu prea multa dragoste...(asa sunt eu mai romantica...),si ca daca nu ma mai vrea...eu nu ma pot opune...si stii ce mi-a zis...ca el stie ca eu nu-l mai vreau ..ca l-am lasat singur cu toate problemele...ca l-am abandonat....
Si ..uite asa iar ma face sa ma gandesc ca nu il pot lasa ...ca mi-e greu sa stiu ca nu ii e bine...
Cum sa pot lua o decizie....?Stii uneori ma gandesc ca nu il inteleg deloc...absolut deloc....el e un barbat f puternic...stapan pe el..f rece,dur...dominator...are si partea lui calda...e adevarat ..dar in general ii place sa stie ca nu ii ies din cuvant...si totusi...de multe ori am senzatia ca ...se foloseste de slabiciunea mea pt el..de iubirea mea,de dorinta de a-i fi lui bine...altceva nemaicontand ptmine...de tandretea mea...si imi spune..b ca nu ii sunt alaturi,,,ba ca are nu stiu ce problema...ba ca nu se simte bine...si ma gandesc ..de ce apeleaza la genul asta de scuze...de ce nu spune exact ceea ce vrea....?
daiana_dy
Postat pe 25 Octombrie 2009 16:42
"el e un barbat f puternic...stapan pe el..f rece,dur...dominator...are si partea lui calda...e adevarat ..dar in general ii place sa stie ca nu ii ies din cuvant...si totusi...de multe ori am senzatia ca ...se foloseste de slabiciunea mea pt el..de iubirea mea,de dorinta de a-i fi lui bine...altceva nemaicontand ptmine...de tandretea mea...si imi spune..b ca nu ii sunt alaturi,,,ba ca are nu stiu ce problema...ba ca nu se simte bine...si ma gandesc ..de ce apeleaza la genul asta de scuze...de ce nu spune exact ceea ce vrea....?"

Si de fapt ce nu-ti convine , cum s-au distribuit rolurile in relatia voastra? El si l-a dorit pe cel de stapan absolut, si tie ti l-a pasat pe cel de sclava !
Nu-ti place, incearca sa vezi cum e si intr-o relatie normala, unde amandoi protagonistii au roluri principale!
Daca nu, plange-ti in continuare de mila si da-i inainte cu iubirea asta, neimpartasita si neinteleasa, in primul rand de tine!
miss_darine
Postat pe 25 Octombrie 2009 16:58
Draga mea, unii sunt de parere ca trebuie sa faci compromisuri pentru ca o relatie sa functioneze. Altii sunt de parere ca o relatie BUNA.. merge de la sine.
As fi de acord si cu unii si cu altii.. atata timp cat niciunul dintre cei doi... parteneri nu ajunge o carpa in mainile celuilalt.
Este suficient (si un bun inceput) sa te uiti in oglinda si sa spui daca ai inflorit sau te-ai ofilit in urma acestei relatii... Daca te placi mai mult sau incepi sa te detesti.
Iti spuneam mai sus ca 1 an jumate e ca o zi... Si daca simti ca nu esti implinita.. dupa DOAR 1 an jumate.... uita ziua asta. Altfel, chiar o vei transforma in ani lungi... interminabili de suferinte inutile.
Cand x vorbeste cu tine... si tu esti trista, iti inghiti vorbele pe care (in mod firesc) ar trebui sau doresti sa i le spui... crezi ca merita? Cand simti ca ziua de maine inseamna doar alte ganduri negre.. de ce naiba iti mai doresti sa vina? Opreste-o! Ai curajul sa-i spui tipului asta.. ca nu esti fericita si ca iti doresti altceva. Nu mai lasa timpul sa treaca.. degeaba.
Spuneai ca ai citit formul. Sper ca ai citit si altceva in afara de zodiace. Si daca da, atunci cu siguranta ai vazut cate dintre noi.. am ajuns sa spunem: "Cat regret ca nu am spus NU la momentul potrivit"!
rashela
Postat pe 25 Octombrie 2009 17:07
Nu mi-a fost ceruta parerea referitor la ce rol imi va fi mie ..distribuit...
Si cred ca oricum nu avea mare importanta pt ca ...mi l-am dorit pe acest om din prima clipa...
dar nu ma asteptam sa evolueze astfel lucrurile...nu credeam ca intr-o relatie doar unul daruieste...celalalt ...primeste..cere....pretinde...
daiana_dy
Postat pe 25 Octombrie 2009 17:09
De la: daiana_dy, la data 2009-10-25 17:09:35Nu mi-a fost ceruta parerea referitor la ce rol imi va fi mie ..distribuit...
Si cred ca oricum nu avea mare importanta pt ca ...mi l-am dorit pe acest om din prima clipa...
dar nu ma asteptam sa evolueze astfel lucrurile...nu credeam ca intr-o relatie doar unul daruieste...celalalt ...primeste..cere....pretinde...

Eu eram doar caustica, mai sus, ca sa intelegi mai bine cum vad eu relatia ta, impartial! Fii fata desteapta si lasa-l!
miss_darine
Postat pe 25 Octombrie 2009 17:12
Cata dreptate ai...!!
Si cat de rau ma simt acum ..cand putin cate putin incep sa vad cat de trista si de plina de amaraciune am ajuns...dupa acest timp petrecut alaturi e el...
Dintr-o femeie vesela si plina de viata..am devenit o femeie trista,singuratica,plina de suspiciune,cu zeci de intrebari care ma macina si la care nu primesc niciodata raspuns..pt ca evident..."nu merit".
Dar in fiecare zi ma gandeam ca poate asa trebuie sa fie..cand iubesti sa te sacrifici ca sa primesti iubire,tandrete...atentie...si cel mai important ..sinceritate.
Acum cand va citesc cuvintele...celor care mi-ati scris imi dau seama ca am gresit mult...ca l-am pus pe el mai presus de mine..si tot nu a fost de ajuns...dar nu puteam sa fac altfel ..pt ca inima era mai presus de ratiune...
Daca as putea scapa de senzatia asta ca imi fuge pamantul de sub picioare cand sunt langa el...daca nu m-as mai pierde asa...poate as avea curajul sa spun GATA >>>s-a terminat...!!
Dar ...el a lucrat incet si sigur la ...transformarea mea in cea ce sunt acum...
Nu il condamn numai pe el...cred ca principala vinovata sunt eu...dar ...cum orice femeie trece macar o data in viata prin situatia asta ...sunt de inteles nu?


daiana_dy
Postat pe 25 Octombrie 2009 17:39
Sa fiu sincera, nu toate femeile trec prin asa ceva.. Nu toate simtim cum ne fuge pamantul de sub picioare si cum am vrea sa murim pentru ca x-ulescu nu ne mai onoreaza cu iubirea-i divina..
Nu te judec.. da, esti de inteles... Insa doar pana la un punct. Pana la acel punct in care incepi sa-ti pierzi personalitatea, tu sa devina el si dorintele lui.... Ce e mai grav este ca pari (cel putin).. ca esti constienta de asta. Suferinta din dragoste nu-i precum tigara... Eu stiu ca tutunul imi face rau, dar, deh.. pot muri de o mie de ori inainte de asta, nu? Asa ca.. mai merge cate o tigara. Dar ceea ce acceptati voi, cu buna stiinta.. nu e permis.
Stiu, nu exista Mr Right... in toate cuplurile apar probleme. Dar nu in toate cuplurile ea este cea care plange de fiecare data.. pana i se usuca lacrimile. Exista si un el care recunoaste ca a gresit si isi cere iertare.
Nu pot decat sa sper ca te vei gandi la asta. Si ca nu vei mai deschide mess-ul in speranta ca vei citi o vorba buna. Si ca nu vei mai privi la tel... asteptand sa sune... sa-ti iei portia de umilire. Atata timp cat el este universul tau.. nu vei iesi din starea asta.
Ia vezi, nu cumva gasesti in jurul tau.. ceva mai important de facut? Eu sunt sigura ca da...
rashela
Postat pe 25 Octombrie 2009 18:29
buna daiana...citind cele scrise de tine m am infiorat...ma regasesc in fiecare cuvant, fraza...nu ma consoleaza cu nimic faptul ca nu sunt sinura persoana care a trecut printr o astfel de experienta...din contra...ma gandesc ca lumea asta este plina de mizerie cu multi mizerabili in ea...si eu voiam sa ma rup de EL si nu puteam...il iubeam...universul meu era EL...totul se invartea in jurul LUI...pina la uma am avut puterea sa lupt cu el....norocul meu a fost ca am avut langa mine persoane care tin la mine si m au sustinut....dar cel mai mult a contat ca in viata mea aparuse un barbat care "mi a deschis ochii"....si m a facut sa inteleg ca lumea este plina de barbati...ca pot alege...nu cersi iubire....pot fi si iubita....draga mea, eu, care am trecut prin aceeasi situatie ca si tine iti spun cu siguranta ca vei reusi si te vei "rupe" de El....depinde si de tine....trebuie sa ti doresti asta...veri suferi enorm....ve4i avea senzatia ca viata ta s a sfarsit odata cu relatia...vei trece de aceasta faza...te vei simti usurata....astfel de barbati nu merita nici macar atentia noastra...nu sentimente, sau respect....
catalina69
Postat pe 25 Octombrie 2009 19:26
Cat as vrea sa pot lua ca etalon..reusita ta...:)..pt ca experienta se pare ca ne este aceeasi!..mi-e teama ..f teama ca nu o sa reusesc sa ma ridic...sa vad din nou frumusetea vietii,bucuria pe care o simti cand esti iubita,fericirea..cand simti asta...pt de de spus e f usor....:(
Chiar daca acum imi spune..te iubesc..si eu nu simt asta...ce pot face?
Nu intelege de ce ma bazez eu pe ceea ce simt..de ce cand imi spune ceva eu nu cred...!
Cum sa cred daca mie faptele lui imi spun ca minte?
Citesc ce imi scrieti si tremur..pt ca stiu ca aveti dreptate..aveti o experienta din care noi ..cele care nu am trecut inca prin asa ceva ar trebui sa invatam...
Cred ca fiecare relatie e diferita...dar felul in care anumite persoane considera ca au dreptul sa se poarte e acelasi...
Tu ..catalina69...ai reusit sa treci peste tot pentru ca ai intalnit o persoana care ti-a demonstrat ca viata poate fi si altfel..iubirea poate bucura nu doar aduce lacrimi...eu insa ..stiu ca nu voi mai putea sa imi dau sufletul nimanui.
M-a marcat acest om...pe viata!
De multe ori ma gandesc daca trebuie sa ai o anumita pregatire sa ajungi sa manipulezi sufletul cuiva asa?
daiana_dy
Postat pe 25 Octombrie 2009 20:39
Asa este...il consideram universul meu..punctul meu de sprijin in lupta cu viata...omul la care numai daca priveam si simteam ca sunt fericita...
Si totusi mi se oferea atat de putin..:(
Totul era ..cu portia...sa nu cumva sa ma invat si sa cer mereu..probabil:))
si totusi am vazut in el ...tot ce mi-am dorit vreodata!
Pentru ca avea si momente in care stia sa intoarca lucrurile in favoarea lui....Cand vroia..era cel mai dulce si atent barbat din lume...
Adevarul este ca pt prima oara in viata am iubit..si am fost fericita..chiar si asa cu felul lui dificil de a fi...si poate din acest motiv am acceptat sa si sufar..sa plang..sa tanjesc dupa un cuvant frumos..dupa o soapta..
Poate de multe ori mi-am dorit o imbratisare care nu venea ..sau un raspuns pe care il asteptam uneori si ore intregi...
Imi doresc ..sa simta si el ce am simtit eu...sa-si dea seama ca a gresit...sa regrete...
dar sa fie..prea tarziu:(
daiana_dy
Postat pe 25 Octombrie 2009 20:50
Draga mea. Cand exista o dragoste sincera, nu exista subordonare. Nu m i se pare normal sa i fii subordonata(supusa total) Tu nu trebuie sa fii o femeie slaba! Trebuie sa fii puternica! Daca de pe acum nu se poarta frumos , n-are rost sa continui relatia. Cu acest barbat! Asta este parerea mea! Tu hotaresti, ce vei face! Cu bine.
kudika017520
Postat pe 26 Octombrie 2009 21:04
Multumesc pentru sfaturi.Sper sa reusesc sa il infrunt si sa iau decizia potrivita.
Chiar daca simt cum mi se rupe sufletul ..clipa de clipa incep sa inteleg tot mai mult ca mi-am daruit inima unui om care nu ma merita.
Merit mult mai mult decat clipe furate,numarate...atentie ceruta...dragoste...pe care trebuie sa "o merit"...Pentru comportamentul lui de acum eu sunt singura vinovata,,pentru ca l-am facut sa se simta mai presus de orice,sa simta ca el e universul meu...l-am adulat si adorat pana l-am transformat in "monstrul" de acum..l-am urcat pe un piedestal...si acum ..ma doare pt ca vad incet incet cum se naruie...parca ar fi un castel din nisip...nu mai pare atat de intangibil..atat de perfect...
E groaznic sa descopar ca am sperat si am visat la ceva ce nu a existat niciodata.
daiana_dy
Postat pe 26 Octombrie 2009 23:10
si pana la urma sunt doar pareri nu?..iti poti spune tu
insa toate aceste opinii,sunt desprinse din caracterizarile tale,sau mai bine spus din emotiile si simtirile tale....inconstient sau cu buna stiinta ti transpui relatia voastra intr-una in care tu esti subjugata de el...el decide ,el face ,el asteapta .....

si inca ceva chiar si intr-o relatie fericita ,partenerii nu trebuie sa-si piarda interesele personale...ca sa iubesti pe cineva tre sa te iubesti pe tine ,si daca tu nu ceri mai mult de la tine cum poti cere mai mult de la altcineva...
ionelaela
Postat pe 26 Octombrie 2009 23:27
buna draga daiana....am citit tot ce ai scris...ti am spus si ma repet...ma rgasesc in fiecare fraza...si doare...iti imt durerea...nu am cuvinte...si eu l am adorat pe acel barbat...ajunsesem depndenta de el...si ai dreptate...nu ei sunt vinovati pentru durerea noastra...DOAR NOI...in iubire, intr o relatie bazata pe sentimente profunde dai si primesti totul...asa ar fi corect...dar viata nu este corecta...cu nimeni...dupa ce am reusit sa a rup de el eram trista...foarte trista...ajunsesem sa accept totul doar din dragoste pentru el...facusem concesii peste concesii...el nu putea...cica era fortat de imprejurari...spre norocul meu, persoanele dragi au luptat pana au reusit ca eu sa vad de fapt realitatea....el ma domina intr un mod foarte josnic....dupa o lupta cu mine de cateva luni de mine (mai bine de jumatate de an) a aparut barbatul de care ti am povestiti anterior care m a protejat de EL...din razbunare, orgoliu, prostie sau cum vrei tu sa i spui ajunsese sa ma denigreze in fata tuturor...ca sunt cicalitoare, ca nu sunt buna de nimic(daca as reda cateva din cuvintele jignitoare pe care le4 a folosit ar ride toti de mine de "AICI")...ajunsese sa se bage in viata mea personala si chiar cea profesionala(ceea ce eu nu am facut)....ajunsesem sa mi fie teama de el...dar cu toti s au unit impotriva LUI si i au intins o capcana in care a cazut....acum sunt linistita...dar nu regret nimic...este greseala mea pe care mi o asum si imi fac autocritica...iar EL, daca a reusit sa se foloseasca de mine si naivitatea mea, de faptul ca l am iubit enorm felicitari lui...ca si tine consider ca nu el este vinovat, doar eu sunt vinovata pentru suferinta mea...si chiar daca i as aduce acuze LUI tot nu mi ar folosi la nimic...acum, dupa ce totul s a terminat imi dau seama ca nu este decat un tip cu un caracter mizerabil, fara educatie, care nu se respecta pe el in primul rind si apoi pe cei din jur...nu este un gentelman...sunt alaturi de tine draga daiana si sa fii convinsa ca iti inteleg durerea...eu nu e pot sfatui decat sa mergi mai departe, chiar daca va fi foarte greu...iar daca simti nevoia sa plangi, nu te sfii, doar asa te vei elibera, putin cate putin de durerea care te apasa si pe care o porti ca pe o povara peste tot...
catalina69
Postat pe 27 Octombrie 2009 19:54
Draga Catalina...imi pare rau ca ti-am readus in minte clipe dureroase dra ..eu am spus exact ce simt..nimik mai mult.
Sper sa am puterea sa merg mai departe..sa reusesc sa uit toate clipele in care ...m-a facut una cu pamantul inviovatindu-ma...ranindu-ma facandu-ma sa nu mai am pic de incredere in mine.
dar ..eu nu mai am nevoie de altcineva in viata mea...pentru ca pur si implu am daruit tot in acesta relatie..absolut tot....acum am un suflet gol..pustiu ..si nu mi se pare corect sa ranesc pe cineva cum am fost eu ranita.
Sincer ..pentru mine...cuvintele..fericire,dragoste,sinceritate ...fidelitate..nu mai au acelasi inteles....si nu as face decat sa umplu altcuiva sufletul de amaraciune...cautand o scapare intr-o alta iubire.
Am nevoie de prieteni in jurul meu..prieteni buni ,neconditionati...care sa tina la mine pentru ceea ce sunt eu...nu pentru ..alte interese meschine:(
Maine ..am nevoie sa fiu foarte puternica...ma intalnesc cu el sa rezolvam anumite probleme care ne legau...pe langa acea "relatie" care era doar in mintea mea nu?
Asta inseamna ca maine e defapt ultima oara cand ne vedem..si mi-e teama ...foarte teama pt ca ma domina chiar si cu o simpla privire...
Sper doar sa isi doreasca la fel de mult ca si mine sa terminam acest ..circ...sa incheiem aceasta minciuna....pentru binele amandurora.
Incerc sa imi amintesc ..alte asemenea momente in care am fost la un pas de despartire si pur si simplu nu stiu cum sa procedez..sa nu ma mai las dominata..sa fiu puternica...
mi-e frica de .....sufletul asta al meu care inca mai plange dupa el...
Si ..mi-e frica cel mai mult ...ca el ma cunoaste..si stie cum sa ma aduca acolo unde vrea el...
Azi mi-a adus 1001 de acuze ..ca sunt egoista,rea..ca ma gandesc doar la mine...ca mereu a fost vb de mine...de durerea mea...de iubirea mea..de tristetea mea...
dar oare a stiut vreodata sa ma faca fericita?Sa ma faca sa simt ca eu sunt importanta pt el?
Nu..el era cel ce trebuia ..iubit..adorat...ingrijit...ajutat....si chiar daca am facut toate astea nu au fost de ajuns....pt ca ...din cand in cand cand ii spuneam ca ma simt singura...cand ii spuneam ca simt ca e departe...ma acuza...iar e vorba de tine?iar?:(((((
daiana_dy
Postat pe 27 Octombrie 2009 20:47
buna...am citit raspunsul tãu cãtre mine...dureros ºi trist...dar adevãrat...parca am fi trãit aceleaºi momente in acelaºi timp în locuri diferite...aceleaºi scene, jigniri...EL trebuia înþeles, iubit, îngrijit, ajutat...ºi eu am gândit la fel...am dat TOTUL în aceasta relaþie dar el nu vedea tristeþea mea, faptul cã aveam nevoie de el, se vedea doar pe el ºi problemele lui, doar viaþa lui...mi am schimbat de foarte multe ori nr. de tel în speranþa ca voi reuºi sa ma rup de el însã nu a fost aºa, de fiecare data, la primul pas cãtre mine mã întorceam la EL...mã domina...bãrbatul care este acum in viata mea ºtie totul ºi are rãbdare cu mine...ºi crede ma, la fel gândeam ºi eu în trecut, cã nu voi mai putea accepta pe nimeni în viaþa mea...timpul trece, rãnile se vor cicatriza...EL este singurul bãrbat cãruia i am daruit TOTUL, pe care l am considerat sufletul pereche ºi, în ciuda faptului cã mi a fãcut rãu atât în viaþa personalã cât ºi cea profesionalã, nu l voi putea uita...sã ºtii cã m am gândit sã mã întorc la EL ºi sã accept totul aºa cum doreºte el însã sunt conºtientã cã nimic nu va mai fi ca înainte însã nu asta este cauza pentru care nu l mai vreau în viaþa mea...sper ca astãzi sã fii puternicã ºi sã îl înfrunþi....deja am tabloul în faþã...încearcã sã nu þi mai faci rãu...gândeºte te ºi resemneazã te cã nu sunteþi fãcuþi unul pentru celãlalt...aºa cum am gândit ºi eu...aºtept veºti...ºi nu uita, când eºti singurã plângi...te vei simþi uºuratã...
catalina69
Postat pe 28 Octombrie 2009 08:42
nu tu mi ai readus in minte clipele dureroase...povestea ta...ºi nu îþi reproºez nimic...vreau doar sã ºtii cã te înþeleg...ºtiu ce simþi în aceste momente....care vor urma dificile pentru tine ºi sufletul tãu...ºi vreau sã ºtii cã nu eºti singurã....
catalina69
Postat pe 28 Octombrie 2009 08:45
De la: daiana_dy, la data 2009-10-25 09:52:24Da ,ai perfecta drepatate ca o discutie deschisa si sincera ar fi cea mai potrivita ...dar ce sa fac daca el considera ca discutii pe tema asta nu au rost?
El spune ca nu ma minte cu nimik,ca e totul bine...ca el are probleme mai importante decat sa discute despre parerile mele,suspiciunile mele,neincrederea mea...:((
Nu imi doresc decat sa fie sincer sa imi spuna tot adevarul ,ce simte ,ce gandeste ,ce s-a intamplat..totul ..si sa ma lase pe mine sa decid daca accept realitatea asta...realitatea lui..sa ma lase sa vada daca sunt suficient de puternica sa iau o decizie ..sa trec peste anumite minciuni...
Poate as accepta..nu stiu..nu stiu daca as accepta o tradare din partea lui..dar macar sa imi dea sansa sa hotarasc eu...nu sa ma minta ca sa para totul mai frumos...
Mereu am fost de parere ca e mai bun un adevar dureros decat o minciuna frumoasa!
Eu am fost mereu deschisa cu el..i-am spus absolut orice ...el insa e f ascuns...f secretos...
Ii place sa aiba lumea lui..sa nu ma amestec in problemele lui decat cand mi-o cere el ...
Pt mine e f dificil asa ..pt ca eu sunt de parere ca ...imparti tot cu persoana iubita...si bine si rau...
Cat despre perioada pe care mi-o recomanzi ..pentru a-mi lamurii sentimentele...crede-ma ca nu e necesara..eu stiu exact ce imi doresc si ce simt...el se pare ca nu!
Am vrut sa renunt de mai multe ori dar de fiecare data m-a facut sa ma razgandesc...nu stiu din ce motiv...
Cred ca mi-as da ani din viata sa stiu ce gandeste cu adevarat acest barbat,ce simte si ce isi doreste.
Macar nu m-ar mai durea ca am stat langa el un an si jumatate fara sa il cunosc cu adevarat:(




Imi pare rau,dar este numai vina ta ! Dupa un an si jumatate nu ai reusit sa-i castigi increderea si sa-l cunosti! Asta e,nici eu nu m-as deschide decat unei persoane in care am totala,repet,TOTALA incredere!Incearca se analizezi putin felul tau de-a fi,comportamentul tau fata de el,poate cine stie....dar ma tem ca nu o sa mai reusesti nimic!
bl_de
Postat pe 28 Octombrie 2009 08:49
Bine te-am gasit! Domnisoara! Capricornii sunt persoane, puternice! Nu cedeaza ! Nu se lasa , jigniti!! Eu sunt capricorn, in prima decada,,,23,, eu zic aici ca nu are nimic, zodia cu 'nepotrivirea de caracter. Eu capricorn, el peste si dureaza de peste 38ani, iubirea. Depinde de ;compatibilitate;dintre voi, daca nu merge n-are rost sa va chinuiti unul pe altul! Sa dea Domnu sa-ti fie bine.
kudika017520
Postat pe 28 Octombrie 2009 20:13
Buna seara Daiana, de multe ori nu stim ce sa credem si ce nu e adevarat insa de cele mai multe ori lumea e asa cum o percepi tu, nu cum iti povestesc altii ca este! Cel mai bun lucru pe care puteti sa-l faceti e sa discutati sincer, fara ocolisuri, fara minciuni (daca asta e posibil). Prin comunicare se pot rezolva foarte multe probleme

Daca iti doresti un raspuns din punct de vedere astral poti incerca pe site-uri de profil gen "www.mihneafiran.ro" sau "www.dsclex.ro". La primul site poti consulta atat numerologia (si compatibilitatea numerologica) cat si zodiacul si compatibilitatea dintre zodii insa este indispensabila ora nasterii, atat la tine cat si la partener cu raspunsuri pe loc. La cel de-al doilea site poti cere interpretarea astrogramei natale gratuit si raspunsul il vei primi pe mail dupa aproape o saptamana.
Iti recomand site-uri de profil intrucat orice analiza doar prin prisma zodiei este superficiala. ascendentul, descendentul si planetele din case conteaza enorm pentru o analiza cat mai corecta si acestea depind de precizia cu care stii ora nasterii.
Sper ca aceste randuri iti vor fi de-ajutor!
InDark
Postat pe 28 Octombrie 2009 20:34
BUna Catalina,
Am revenit aici dar nu pot spune ca sunt ...alta sau ca am scapat de ceea ce imi macina sufletul.
A fost o seara ..trista..dar azi....a fost o zi de cosmar...
Am ajuns sa cred ca minciuna e un mod de viata pt el...ca imi face rau cu bunastiinta daor pt a-si satisface ego-ul...!
Sincer..am obosit...si simt ca am ajuns la capatul drumului...e prea mult pentru mine..prea dur si prea greu de suportat rautatea lui.
Am incercat azi toata ziua sa-mi alimentez sufletul cu ura...sa incerc sa uit si sa invat sa traiesc fara el,fara sa ma mai gandesc la el...sa ma gandesc doar la lucrurile urate si triste care au fost intre noi...
Nu am reusit..dar voi incerca ..iar si iar...pana reusesc sa imi golesc sufletul de ceea ce simt.
As vrea sa nu-l urasc...ci doar sa imi fie ..indiferent!
daiana_dy
Postat pe 29 Octombrie 2009 21:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce greu e...:( 4 De la: fante_de_dorobanti 27 Septembrie 2010 14:51
Barbat nepasator 19 De la: kudika_26345 19 Mai 2013 14:26
cum sa dau 5 kg jos ?cum sa slabesc,,,?, 5 De la: kudika198172 26 Iulie 2010 10:27
Se merita ca "din iubire" sa te culci cu EL 70 De la: Trixibell 9 August 2009 16:11
ce sa fac? 6 De la: kudika_7499 20 Mai 2012 21:38