Setari Cookie-uri

inima sau mintea?

Buna. Am si eu o intrebare. Ce e bine sa asculti inima sau mintea? Am ascultat odata inima si am fost dezamagita. Ascultandu-mi inima am pierdut 7 ani din viata iubind o persoana care s-a dovedit pana la sfarsit ca nu a meritat dragostea mea. Acum m-am indragostit din noi si nu stiu ce sa fac. Sa ascult inima sau mintea? Sa ma casatoresc cu el sau nu? Mintea imi zice "Nu" ca voi suferi din nou dar inima imi zice ca "Da". Astept parerile voastre. Voi ce a-ti face in locul meu?
schedis
Postat pe 11 Noiembrie 2009 23:25
Daca mintea ta spune nu, atunci cu siguranta are niste motive solide pentru asta. Poate ar trebui sa te gandesti la ele...
ffbianca85
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:20
pai dc ai impresia k dai din lac in putz.... d c ne mai ceri sfatul? daca tu zici k vei suferi din nou... de ce perseverezi in suferinta... alt termen n am acu...
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 12 Noiembrie 2009 13:27
De la: larisa_s_x, la data 2009-11-11 23:25:45Buna. Am si eu o intrebare. Ce e bine sa asculti inima sau mintea? Am ascultat odata inima si am fost dezamagita. Ascultandu-mi inima am pierdut 7 ani din viata iubind o persoana care s-a dovedit pana la sfarsit ca nu a meritat dragostea mea. Acum m-am indragostit din noi si nu stiu ce sa fac. Sa ascult inima sau mintea? Sa ma casatoresc cu el sau nu? Mintea imi zice "Nu" ca voi suferi din nou dar inima imi zice ca "Da". Astept parerile voastre. Voi ce a-ti face in locul meu?


De ce intotdeauna ar trebui sa alegem una sau alta? Te asigur ca dezamagirile vin doar pentru faptul ca uti.. fie de inima, fie de minte. Ia incearca o combinatie de 50 - 50 % si ai sa vezi ca-ti ies toate ca la carte.
rashela
Postat pe 12 Noiembrie 2009 15:14
nu am zis ca pic din lac in put. Am zis ca imi este frica sa nu cad din lac in put iar.
schedis
Postat pe 12 Noiembrie 2009 22:54
De la: larisa_s_x, la data 2009-11-11 23:25:45Buna. Am si eu o intrebare. Ce e bine sa asculti inima sau mintea? Am ascultat odata inima si am fost dezamagita. Ascultandu-mi inima am pierdut 7 ani din viata iubind o persoana care s-a dovedit pana la sfarsit ca nu a meritat dragostea mea. Acum m-am indragostit din noi si nu stiu ce sa fac. Sa ascult inima sau mintea? Sa ma casatoresc cu el sau nu? Mintea imi zice "Nu" ca voi suferi din nou dar inima imi zice ca "Da". Astept parerile voastre. Voi ce a-ti face in locul meu?

E asa de mare graba? E musai sa te mariti cat mai repede? Nu poti sa mai astepti? In ziua de azi, tinerii au ajuns sa locuiasca impreuna, de proba sau numai asa, ca sa fie impreuna.
Si de ce nu ne spui si noua ce hram poarta alesul tau? E un individ controversat de trebuie sa-ti pui problema daca sa fii cu el sau nu? Daca nu, de ce stai pe ganduri? Numai de frica suferintei? Pai asa mai bine te calugaresti...
stardancer
Postat pe 12 Noiembrie 2009 23:04
De la: larisa_s_x, la data 2009-11-11 23:25:45Buna. Am si eu o intrebare. Ce e bine sa asculti inima sau mintea? Am ascultat odata inima si am fost dezamagita. Ascultandu-mi inima am pierdut 7 ani din viata iubind o persoana care s-a dovedit pana la sfarsit ca nu a meritat dragostea mea. Acum m-am indragostit din noi si nu stiu ce sa fac. Sa ascult inima sau mintea? Sa ma casatoresc cu el sau nu? Mintea imi zice "Nu" ca voi suferi din nou dar inima imi zice ca "Da". Astept parerile voastre. Voi ce a-ti face in locul meu?


E asa de mare graba? E musai sa te mariti cat mai repede? Nu poti sa mai astepti? In ziua de azi, tinerii au ajuns sa locuiasca impreuna, de proba sau numai asa, ca sa fie impreuna.
Si de ce nu ne spui si noua ce hram poarta alesul tau? E un individ controversat de trebuie sa-ti pui problema daca sa fii cu el sau nu? Daca nu, de ce stai pe ganduri? Numai de frica suferintei? Pai asa mai bine te calugaresti...
stardancer
Postat pe 12 Noiembrie 2009 23:05
De la: larisa_s_x, la data 2009-11-12 22:54:32nu am zis ca pic din lac in put. Am zis ca imi este frica sa nu cad din lac in put iar.


Daca n-ai o graba mai asteapta si vezi ce iese ca daca este sa fie bine va fi si cu hartie si fara
valivieru96
Postat pe 12 Noiembrie 2009 23:07
Frica distruge lucrurile frumoase....este o decizie grea,pe care doar tu o poti lua,dar inainte de asta poate ar trebui sa te gandesti putin la vremurile cand faceai lucruri fara sa gandesti(ma refer la adolesceta,bineinteles),cand actionai impulsiv si cu toata acestea lucrurile iti ieseau cat de cat bine(cu toate ca suportai unele consecinte),te ghidai doar dupa spusele inimii....acum poate ca trebuie sa faci ce iti dicteaza aceasta din urma,dar in timp,cand vei simti nevoia,va trebui sa apelezi si la mintea ta...va trebui sa faci lucrurile rational pentru ca totul sa fie bine....si uite asa vei reusi sa le imbini pe amandoua,fiecare la timpul sau.Multa bafta iti doresc:*
AlinaM
Postat pe 12 Noiembrie 2009 23:18
in iubire de regula se judeca in cele mai multe cazuri cu inima, in momentul cind intervine pre amulta ratiune deja nu mai e iubire, nu mai e fior e...calcul !
Aproape_eu
Postat pe 14 Noiembrie 2009 16:07
De la: larisa_s_x, la data 2009-11-11 23:25:45Buna. Am si eu o intrebare. Ce e bine sa asculti inima sau mintea? Am ascultat odata inima si am fost dezamagita. Ascultandu-mi inima am pierdut 7 ani din viata iubind o persoana care s-a dovedit pana la sfarsit ca nu a meritat dragostea mea. Acum m-am indragostit din noi si nu stiu ce sa fac. Sa ascult inima sau mintea? Sa ma casatoresc cu el sau nu? Mintea imi zice "Nu" ca voi suferi din nou dar inima imi zice ca "Da". Astept parerile voastre. Voi ce a-ti face in locul meu?


scumpa mea,eu nu stiu ce sfat ar fi bun ptr tine,numai tu poti face alegerea.dilema mea cea mai mare,toata viata mea de pana acum,a fost sa regret ceva ce am facut sau sa regret ceva ce nu am facut???in urma cu 16 ani am trait o poveste de dragoste care s-a sfarsit prost din cauza mamei mele.am fost nevoita sa aleg intre dragostea vietii mele si familia mea.am ales cu mintea,am ales familia,gandind k baiat sa iubesc mai gasesc,dar mama si tata nu.mi-as renega cei 14 ani de casnicie si un copil minunat dak ash spune k regret decizia de atunci,dar mult timp,am trait cu o iubire interzisa in suflet,suferind ca un caine,intrebandu-ma cum ar fi fost viata mea.este greu sa iei o astfel de decizie,dar si mai greu sa traiesti cu ea.eu de cate ori sunt in cumpana,ma rog sa-mi fie luminata mintea si sufletul,imi acord mai mult timp de gandire.OMULUI FARA IUBIRE,II MOARE SUFLETUL.
elenyta
Postat pe 15 Noiembrie 2009 14:21
De la: larisa_s_x, la data 2009-11-11 23:25:45Buna. Am si eu o intrebare. Ce e bine sa asculti inima sau mintea? Am ascultat odata inima si am fost dezamagita. Ascultandu-mi inima am pierdut 7 ani din viata iubind o persoana care s-a dovedit pana la sfarsit ca nu a meritat dragostea mea. Acum m-am indragostit din noi si nu stiu ce sa fac. Sa ascult inima sau mintea? Sa ma casatoresc cu el sau nu? Mintea imi zice "Nu" ca voi suferi din nou dar inima imi zice ca "Da". Astept parerile voastre. Voi ce a-ti face in locul meu?



Buna! Ti-am vazut mesajul si ma gandeam sa-ti dau si eu un sfat incat ca te intereseaza cat de cat. Eu spun ca intotdeauna in iubire se asculta inima, nu conteaza cat dureaza casatoria atata timp cat vrea sa se casatoreasca cu tine si tu cu el viitorul nu e in mainile noastre dar cam depinde de noi (viitorul). Eu stau cu un barbat mai mare decat mine cu 22 de ani :) si avem copil...mai vreau copii cu el niciodata nu ma gandesc ce va fi cum a fi mai tarziu atata timp cat traiesc clipa fericita in familie si ne iubim :). Ti-am dat un exemplu dupa mine si inca ceva: Daca un trandafir te-a intepat nu trebuie sa urasti toti trandafirii...fi mai precauta, sigura pe tine si pe ceea ce faci si ai sa vezi ca totul va fi bine. :)
Heavenly_angel
Postat pe 15 Noiembrie 2009 22:10
Cand exista iubire gandesti cu inima dar e bine totusi sa nu-ti pierzi capul ,daca nu te vei casatori cu el e posibil ca toata viata sa iti pui intrebarea "oare cum ar fi fost daca", nimieni nu stie ce e in viitor, asa ca ,cel mai bine e sa traiseti prezentul,daca simti ca-l iubesti atunci casatorestete cu el,oricum sunt cupluri care simt si cu mintea si cu inima ca se iubesc de numa si intre timp intervine ceva rau,nu poti sa stii ce iti rezerva viitoru ,dar poti incerca sa fii fericita in prezent.
rahela11
Postat pe 18 Noiembrie 2009 12:58
Depinde in ce situatie te afli, casatoria asta presupune sacrificii? cum ar fi el sa fie in alta tara si sa trebuiasca sa lasi tot pt el ?etc. Si apropo de minte, cand gandesti cu mintea ce motive ai sa nu te casatoresti, doar frica de a nu suferi? Raspunde-mi, pls, si poate reusesti sa te hotarasti, imi poti scrie mesaj privat, daca nu doresti sa iti afle toata lumea problemele
oana84onutza
Postat pe 30 Noiembrie 2009 17:33
Depinde in ce situatie te afli, casatoria asta presupune sacrificii? cum ar fi el sa fie in alta tara si sa trebuiasca sa lasi tot pt el ?etc. Si apropo de minte, cand gandesti cu mintea ce motive ai sa nu te casatoresti, doar frica de a nu suferi? Raspunde-mi, pls, si poate reusesti sa te hotarasti, imi poti scrie mesaj privat, daca nu doresti sa iti afle toata lumea problemele
oana84onutza
Postat pe 30 Noiembrie 2009 17:33
S-a blocat cd ul scz
oana84onutza
Postat pe 30 Noiembrie 2009 17:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce se va intampla oare???? 131 De la: stickwitu_ra 13 Septembrie 2010 21:51
inca il mai iubesc dar el e un nenorocit 17 De la: Lisa_Francine 2 August 2012 23:31
nu stiu ce sa fac... 12 De la: _oktober_ 31 Iulie 2009 15:56
Nu stiu cum sa reactionez!!!!! 9 De la: kudika_7784 19 Mai 2012 15:18
MI AS DORI O ALTA VIATA! 16 De la: blaa 17 Ianuarie 2010 19:05