Setari Cookie-uri

Mai exista o sansa?

Buna! Sunt noua pe acest forum si vin si eu cu o problema. As vrea sa vad si niste pareri obiective si sper sa ma ajutati. Acum sa incep povestea....imi cer scuze daca este prea lunga si apreciez daca aveti rabdarea sa o cititi...

Am avut o relatie cu un baiat cam 1 an de zile. Amandoi avem 25 de ani. Eu am avut niste probleme de sanatate dinainte sa inceapa relatia si .. dupa 6 luni a gasit o alta fata dar l-am inteles pt ca in ce stare eram eu chiar nici un baiat nu putea sa reziste cu mine si chiar si eu i-am zis ca putem ramane doar amici pana imi mai revin. Apoi cateva luni a iesit si cu mine si cu noua prietena dupa care nu ne-am mai vazut deloc si am vorbit foarte rar si putin pe messenger. Si-a schimbat nr de telefon iar pe messenger intra foarte rar. De atunci au trecut cam 7 luni fara sa ne vedem deloc.

Acum a fost ziua lui de nume si m-am dus la el acasa sa ii spun "la multi ani" si sa ii dau o cutie de bomboane si cand am ajuns tocmai iesea din bloc cu prietena lui ( tot acea fata). Cand m-au vazut el a ramas in usa si le-am zis ca vreau sa vorbesc cu el. Prietena lui a plecat si a spus ca ne lasa sa vb. El a stat cateva minute si m-a intrebat daca nu putem sa vorbim si sa ii dau cadoul in alta zi....spunea ca trebuie sa plece undeva si ca se supara prietena lui. Eu nu am reusit sa scot nici un cuvant si el daca a vazut ca tac a plecat dupa prietena lui. Eu am urcat la el la etaj sa mai stau putin sa ma linistesc si dupa cateva minute i-am vazut ca s-au intors au iesit din lift si au trecut pe langa mine si au intrat in casa. Am mai ramas putin si a venit si fratele lui acasa. Acesta m-a salutat m-a invitat sa intru la ei dar i-am dat lui bomboanele si i-am zis sa il roage pe fostul meu sa iasa cateva minute pe hol si sa vb. Nu a vrut sa iasa asa ca am plecat.

Peste 2 zile fostul mi-a dat un email in care mi-a scris exact asa : "Hello! multumesc pt cadou si imi cer scuze ca ai nimerit intr-un moment nepotrivit si deasemenea imi cer scuze pt comportamentul meu. Apreciez mult gestul tau... Iti doresc o zi frumoasa in continuare! ".

Eu sincer inca mai tin foarte mult la el si as vrea sa ne impacam sau macar sa ramanem amici... nu stiu cum sa procedez de acum incolo.... as vrea sa ii raspund la acest email dar nu stiu daca e bine....si ce as putea sa ii scriu....va rog pe voi sa imi spuneti ce parere aveti ...
lulu007
Postat pe 10 Noiembrie 2009 18:38
De la: lulu007, la data 2009-11-10 18:38:53 Buna! Sunt noua pe acest forum si vin si eu cu o problema. As vrea sa vad si niste pareri obiective si sper sa ma ajutati. Acum sa incep povestea....imi cer scuze daca este prea lunga si apreciez daca aveti rabdarea sa o cititi...

Am avut o relatie cu un baiat cam 1 an de zile. Amandoi avem 25 de ani. Eu am avut niste probleme de sanatate dinainte sa inceapa relatia si .. dupa 6 luni a gasit o alta fata dar l-am inteles pt ca in ce stare eram eu chiar nici un baiat nu putea sa reziste cu mine si chiar si eu i-am zis ca putem ramane doar amici pana imi mai revin. Apoi cateva luni a iesit si cu mine si cu noua prietena dupa care nu ne-am mai vazut deloc si am vorbit foarte rar si putin pe messenger. Si-a schimbat nr de telefon iar pe messenger intra foarte rar. De atunci au trecut cam 7 luni fara sa ne vedem deloc.

Acum a fost ziua lui de nume si m-am dus la el acasa sa ii spun "la multi ani" si sa ii dau o cutie de bomboane si cand am ajuns tocmai iesea din bloc cu prietena lui ( tot acea fata). Cand m-au vazut el a ramas in usa si le-am zis ca vreau sa vorbesc cu el. Prietena lui a plecat si a spus ca ne lasa sa vb. El a stat cateva minute si m-a intrebat daca nu putem sa vorbim si sa ii dau cadoul in alta zi....spunea ca trebuie sa plece undeva si ca se supara prietena lui. Eu nu am reusit sa scot nici un cuvant si el daca a vazut ca tac a plecat dupa prietena lui. Eu am urcat la el la etaj sa mai stau putin sa ma linistesc si dupa cateva minute i-am vazut ca s-au intors au iesit din lift si au trecut pe langa mine si au intrat in casa. Am mai ramas putin si a venit si fratele lui acasa. Acesta m-a salutat m-a invitat sa intru la ei dar i-am dat lui bomboanele si i-am zis sa il roage pe fostul meu sa iasa cateva minute pe hol si sa vb. Nu a vrut sa iasa asa ca am plecat.

Peste 2 zile fostul mi-a dat un email in care mi-a scris exact asa : "Hello! multumesc pt cadou si imi cer scuze ca ai nimerit intr-un moment nepotrivit si deasemenea imi cer scuze pt comportamentul meu. Apreciez mult gestul tau... Iti doresc o zi frumoasa in continuare! ".

Eu sincer inca mai tin foarte mult la el si as vrea sa ne impacam sau macar sa ramanem amici... nu stiu cum sa procedez de acum incolo.... as vrea sa ii raspund la acest email dar nu stiu daca e bine....si ce as putea sa ii scriu....va rog pe voi sa imi spuneti ce parere aveti ...


parerea mea este ca el deja isi continua viata, din pacate fara tine, si cred ca tu ar trebui sa faci la fel...sa-ti vezi in continuare de viata ta si sa te uiti in jur ca mai sunt si altii
panterutza_roooz
Postat pe 10 Noiembrie 2009 19:16
La mail raspunde-i doar merci, si prin comportament raspunde-i prin ¨la revedere¨ sau chiar adio. Bafta
oana84onutza
Postat pe 10 Noiembrie 2009 19:21
cred ca te-ai umilit destul. Eu nici nu i-as mai raspunde la mail. Vezi-ti de viata ta, fara el, chiar nu merita si cred ca nici tu nu meriti sa fii luata in batjocura. succes
i_andra
Postat pe 11 Noiembrie 2009 10:39
ce comportament infantil.....

unu la mana.... el s-a purtat tare urat....
doi la mana: tu ai greshit venind asha pe nepusa masa. trebuia sa fii sunat inainte... uneori incercand sa faci o surpriza cuiva... ai tu parte de alta shi mai shi... ma rog... zici acolo k shi a schimbat nr de tel... pai daca shi l a schimbat shi nu ti l a transmis shi tie... poate trebuia sa te prinzi tu de cum sta situatia, nu? (sunt curioasa d c shi o fi schimbat nr de tel?)
3 la mana: bine k a avut bunul simt sa-ti trimita un mail... deshi mi se p are km ... asha.... de lash....ori ii rasp scurt ms.... ori nu i rasp.. oricum din punctuyl lui de vedere tu esti istorie.. viatza lui merge mai departe.... ceea ce ar trebui sa faci shi tu!

uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 11 Noiembrie 2009 14:30
fata draga nu fi tristã...e tot ce ti pot spune ºi nu în ultimul rând:mergi pe drumul tãu...el deja a ales un altul....adik o altã iubitã....încearcã sã te resemnezi....
catalina69
Postat pe 12 Noiembrie 2009 10:21
Si-a refacut viata,si...faptul ca nu ti-a dat niciun semn de viata,ca si-a schimbat nr de tel fara sa ti-l transmita si tie,faptul ca nu te-a invitat la ziua lui...si plus ca se intalnea si cu tipa aceea,dar si cu tine,si acum iese doar cu ea...e clar ca ...si-a refacut viata.
Imi pare rau sa dau de o astfel de situatie,ma intristeaza

Eu zic sa procedezi la fel cum el a procedat.
Nu se merita sa te lasi batjocurita de un tip ca el...iar sentimentele sau ceea ce simti pt el,uita.
Pur si simplu,baietii ca el nu merita un bun simt ca al tau
vss
Postat pe 16 Noiembrie 2009 21:00
ufff...dur...din respect pt tine poti sa-i raspunzi la mail...cu un alt mail scurt "merci" ...si sa-ti vezi linistita de viata ta ...cum face si el

ionelaela
Postat pe 16 Noiembrie 2009 21:47
De iubit nu te-a iubit nici inainte:un barbat care iubeste nu isi lasa prietena si se duce cu alta,pentru ca aceasta are niste probleme de sanatate,indiferent cat de neplacute ar fi!
Omul il testezi la greu si prin sacrificiile pe care le face,nu la bine cand lucrurile convin de minune.
Pe langa acest aspect,dupa cum ti-au spus si fetele dinaintea mea,omul si-a refacut viata si este foarte clar ca prietena respectiva are o importanta destul de mare pentru el.
Nu trebuie sa faci din asta o obsesie din care cea chinuita vei fi tot...tu.
Invata sa accepti realitatea,intelege ca anumite lucruri,chiar daca nu ne convin,ni se intampla chiar spre binele nostru si ca nu poti sa stii niciodata ce surprize placute iti poate rezerva viitorul,ca poate vei intalni un om care sa te faca sa intelegi cu adevarat ce este iubirea si atunci vei realiza ca relatia cu acest baiat a fost doar o experienta de viata din care ai avut de invatat niste lectii.
heaven2007
Postat pe 17 Noiembrie 2009 08:19
buna! sper ca acum esti bine(din punct de vedere medical, daca nu iti doresc multa sanatate). in legatura cu ceea ce ai scris as vrea sa-ti dau un sfat, sau sa-ti spun o VORBA mai degraba. esti tanara, esti , cred cu picioarele pe pamant mai bine decat alti tineri de varsta ta, si asta in mare parte cred ca si din cauza bolii. e o.k, si e normal , pt. ca , cine trece prin greutati de natura medicala isi calculeaza foarte bine viata si pt. prezent si pt. viitor, deci e mai matur.de aceea te-as ruga sa nu te mai injosesti de dragul acelui baiat, care , chiar daca erai bolnava si mai ales daca te iubea trebuia sa ramana cu tine , nu din mila, ci din dragoste. NU A FACUT-O deci NU TE-A IUBIT CU ADEVARAT. incearca (si sunt sigura aaa ca vei reusi!!!) sa treci peste acest episod al vietii tale, frumos dar cu final nefericit, si sa reiei viata de acolo de unde ai lasat-o . esti tanara si poti MUULLTTEEEEEEEE>>>>FRUNTEA SUS SI CONTINUA . VEI GASI UN OM LA FEL DE SENSIBIL CA TINE CARE SA TE FACA FERICITA, NU MAI PLANGE PE,, MORMINTE"!
sa fii iubita!
GABYTA13
Postat pe 17 Noiembrie 2009 10:16
Intrebi daca mai exista o sansa, o sa-ti raspundem toti acelasi lucru: nu. Si daca ar exista, n-ar avea sens, tu ai fi o secunda optiune pentru el deci... Asa ca mergi mai departe si gaseste pe cineva care de data asta sa stea cu tine la bine dar si la rau iar cine nu se incadreaza in schema ta de valori, il excluzi fara sa mai stai pe ganduri ca sa nu mai fii pusa in situatii jenante pentru tine. Si sa stii ca cersirea unui dram de mila de la cineva n-ar trebui sa faca parte din schema de care vorbeam. La naiba, oricum au trecut 7 luni de cand nu mai esti cu el deci timpul a mai vindecat cate ceva. Prioritatea ta esti tu, nu el. Si ai avut parte de ''si mai rau'' pana acum... Up..up..
dousk
Postat pe 17 Noiembrie 2009 13:18
Salut Lulu,
Iubita mea.... iti spun asa pentru ca esti femeie si meriti sa fii iubita, meriti tot respectul barbatilor si al femeilor si mai ales al persoanei careia ii vei dedica viata.
De ce?
Pentru ca, in primul rand, ai dat dovada de devotament si de dragoste inocenta pentru barbatul de care tocmai ai povestit. Acest barbat nu merita aceasta dragoste si nu te merita pe tine avand in vedere felul in care a actionat si in care s-a comportat. Un barbat care nu este alaturi de tine cand ai probleme de sanatate, sigur nu te iubeste. Nu trebuie sa fii dezamagita si sa intri intr-o stare de deprimare gandindu-te ca te-ai inselat in privinta lui si ca tu i-ai fost alaturi mereu, ca l-ai iubit cu inima deschisa si ca ai fost devotata in relatia cu el. Asa te sfatuiesc sa fii si de acum inainte cu eventualul iubit; nu trebuie sa lasi un barbat sa te schimbe sau sa te doboare, pentru ca sunt absolut sigura ca iti este foarte greu sa treci peste acest moment. Lui i-a fost mult mai comod sa agate o alta fata decat sa sufere alaturi de tine si, stai linistita, ca acel barbat va avea partea lui de suferinta; nu ii doresc acest lucru, sunt sigura ca nici tu nu vrei sa il vezi suferind oricand de mult te-a facut sa suferi si te apreciez pentru gandul curat, insa asa cum isi asterne, asa va dormi.
Acum... nu te mai intereseaza ce face acel barbat, nu te intereseaza daca are prietena sau nu, nu vrei sa stii nimic de el, nu pentru ca el nu vrea sa fie cu tine, ci pentru ca tu nu mai vrei sa ai vreo legatura cu el. Te rog sa fii de acord cu mine. Un barbat care nu iti este alaturi, care nu te trateaza ca pe cel mai de pret cadou al lui, nu te merita si nu ai nevoie de el. Repeta-ti vorbele astea in fiecare dimineata cand te trezesti si iti garantez ca iti va fi mult mai usor sa treci peste aceste momente grele.
Iubeste-te! Daca te iubesti cat un graunte de mustar, sigur nu vrei ca sufletul si inima ta sa fie corupte de durere. Prin urmare, nu ai nevoie nici de el.
Rasfata-te si spune-ti ca esti o printesa si considera acest moment o sansa de a descoperi alte persoane ale caror calitati se vor dovedi mult mai multe decat la acest barbat.
Tine minte! Daca nu esti cu baiatul cu care te imaginai, inseamna ca ceva mai bun te asteapta si sa nu regreti niciodata aceste experiente. Pentru ca ele te fac sa prinzi incredere in tine, ele te invata sa te pretuiesti si sa te pui in valoare. De asemenea, pentru a trece peste aceste clipe, petrece-ti cea mai mare din timp cu prietenii tai, ia-ti o vacanta unde distreaza-te ca o nebuna sau inscrie-te la niste cursuri captivante si care reprezinta o pasiune pt tine. Fa ceea ce-ti place tie sa faci! Insa cel mai important este sa iesi din casa, sa te aranjezi si sa simti ca esti femeie. Mult succes!!!
Sa fii iubita si pretuita!
hajimemasho
Postat pe 17 Noiembrie 2009 17:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa merg mai departe...dar cum...? 6 De la: georgiana_adelina 6 Februarie 2010 01:19
prieteni...dar ce se va intampla mai departe.... 31 De la: Ina19 24 Februarie 2009 17:16
Ratiune si simtire 105 De la: kitty_na 15 Octombrie 2010 20:40
Eu penticostala,el ortodox !??? 7 De la: Carla7 18 Mai 2014 20:25
heeeelp!!! 14 De la: piscolino 17 August 2011 14:21