Setari Cookie-uri

NU STIU CE SA FAC !

Ok am o mica problema. Sunt extrem de indragostita de prietenul meu cel mai bun de doi ani. Suna banal, si presupun ca foarte multe fete si femei au trecut prin acelasi lucru, insa lucrurile sunt putin mai complicate. Eu am plecat in Danemarca pentru facultate iar el si-a lasat toata viata lui in urma ca sa vina cu mine. A considerat ca este o decizie buna pentru viitorul lui. Totul a fost foarte spontan, m-a anuntat intr-o zi ca vine cu mine. Momentan locuim impreuna in aceeasi casa, ne intelegem minunat ! Parerea mea conteaza extrem de mult pentru el ... mergem impreuna la cumparaturi si isi cumpara lucrurile numai care imi plac mie. (pana si boxerii lui is cei care imi placeau mie) Avem glumitele noastre personale ca toata lumea, insa, intr-o discutie mai serioasa, (insa totusi "generala" ca toate discutiile) mi-a spus ca intotdeauna baiatul care este cel mai timid nu ia fata niciodata ca noi nu le acordam importanta. El este extrem de timid. Insa mi-a spus ca tipul lui de fata este blonda, creata, ochi verzi, inalta si slaba. Eu sunt bruneta,am parul drept, am ochi caprui, mica de statura si mai sunt si plinuta.
Nu inteleg un singur lucru ... un barbat ar face toate compromisurile si ar trece cu vederea defectele morale ale unei femei daca aceasta se ridica la inaltimea asteptarilor sale din punct de vedere fizic, insa, daca o femeie din punct de vedere moral este perfecta, este prietenoasa, stie sa-i asculte toate doleantele, insa nu are fizicul dorit, sacrificiile, incercarile si compromisurile nici nu intra in discutie.
Va rog as vrea un raspuns pur obiectiv ... m-am saturat sa ma intreb in fiecare clipa "ce naiba se intampla cu noi?"
iryseea
Postat pe 13 Noiembrie 2009 05:29
dak a venit cu tn are ceva pus de o parte pt tn nu a venit degeaba si poate ca este f timid sa recunoasca ca tine la tn altfel nu cred k pleca in alta tara
clau_dia
Postat pe 13 Noiembrie 2009 20:20
mersi pentru raspuns. Nu stiu insa sunt foarte derutara. Cateodata am sezatia ca este ceva acolo alte dati ma trateaza exact ca o sora si nimic mai mult. E un barbat foarte complicat (ca marea majoritate de altfel). Ma pune tot timpul pe ganduri ...
iryseea
Postat pe 14 Noiembrie 2009 21:07
De la: iryseea, la data 2009-11-14 21:07:39mersi pentru raspuns. Nu stiu insa sunt foarte derutara. Cateodata am sezatia ca este ceva acolo alte dati ma trateaza exact ca o sora si nimic mai mult. E un barbat foarte complicat (ca marea majoritate de altfel). Ma pune tot timpul pe ganduri ...



io nu prea am inteles ceva!
adica voi nu v-ati hatanat niciodat, il consideri cel mai bun prieten si a venit dupa tine in danemarca, lasandu-si toata viata doar sa fie cu tine???
geo_xx
Postat pe 14 Noiembrie 2009 21:23
Pai n-a spus ca a venit pentru mine ... a spus ca a venit pentru cariera sa
iryseea
Postat pe 15 Noiembrie 2009 06:20
De la: iryseea, la data 2009-11-15 06:20:45Pai n-a spus ca a venit pentru mine ... a spus ca a venit pentru cariera sa

Deci aveti o relatie amicala, locuiti impreuna, impartiti casa si masa cum s-ar zice.. lucrati amandoi la cariera, iar acum tu ai dori mai mult si nu stii daca vrea si el?
Ar fi bine sa discuti cu el acest lucru...Sau esti si tu timida?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 15 Noiembrie 2009 08:02
De la: iryseea, la data 2009-11-15 06:20:45Pai n-a spus ca a venit pentru mine ... a spus ca a venit pentru cariera sa


poate-i homosenzual , de nu te-a tzucat pana acum si n-a indraznit sa-si introduca ciucurelu' , tinand cont ca stati impreuna!
geo_xx
Postat pe 15 Noiembrie 2009 08:23
De la: geo_xx, la data 2009-11-14 21:23:08
De la: iryseea, la data 2009-11-14 21:07:39mersi pentru raspuns. Nu stiu insa sunt foarte derutara. Cateodata am sezatia ca este ceva acolo alte dati ma trateaza exact ca o sora si nimic mai mult. E un barbat foarte complicat (ca marea majoritate de altfel). Ma pune tot timpul pe ganduri ...



io nu prea am inteles ceva!
adica voi nu v-ati hatanat niciodat, il consideri cel mai bun prieten si a venit dupa tine in danemarca, lasandu-si toata viata doar sa fie cu tine???


Nu si-a lasat nici o viata. "A luat o decizie buna petnru viata lui". Nu avea o iubita, nu avea "o viata" la care sa NU merite sa renunte.
Pe de alta parte, s-a dus cu cineva pe care il cunostea deja, asa ca impart cheltuielile traiului de zi cu zi. Pun pariu ca ea mai si gateste pentru amandoi, cel putin. Toti cei care traiesc peste hotare va pot spune acelasi lucru: la inceputuri, cand abia "te asezi" ce bine e sa ai pe cineva cu care sa imparti apartamentul si cheltuielile, dar cineva cu care sa te intelegi, cineva pe care - de preferat - sa fi cunoscut dinainte. Din pacate, nu toti au sansa asta. Pentru ca nu poti imparti apartamentul cu oricine. PLUS socializarea. Nu ai prea multi prieteni, ca abia te-ai mutat in tara. Te intorci acas' si-ti canta cucu'...

Tine seama de parerile ei pana si cand isi cumpara haine pentru ca... De ce n-ar tine, la o adica? Fata o avea gusturi bune.

Eu zic sa nu-i spunem ceea ce vrea ea sa auda, pentru ca asta nu ii face viata mai usoara. Ba din contra.

Draga mea, hai sa iti spun ceva: aia cu blonda cu paru' cretz era "bate saua sa priceapa iapa", felul lui delicat de a-ti spune ca nu esti tu aleasa.
Pentru ca da, culoarea ochilor sau a parului NU CONTEAZA. Dar asta doar cand ne indragostim. Iar un barbat indragostit, ORICAT DE TIMID, gaseste ocazia sa iti SPUNA ce simte pentru tine.
Iar la voi, slava Domnului, sunt ocazii cu ghiotura, ca doar stati in aceeasi casa.

Eu zic sa iti vezi de viata, sa nu iti concentrezi atentia la el si sa pierzi alte ocazii. Altfel, risti sa pierzi un prieten si sa te mai pui si intr-o situatie penibila.
El deja a devenit universul tau si tu VREI sa iei orice gest amabil de-al lui si sa-l transformi in ceva care NU E.

Hai sa-ti spun ceva despre barbati. Sunt foarte simpli. Cand vor o femeie, o cer. Nu "sunt timizi", nu se "sperie de sentimentele lor" sau mai stiu eu ce alta bazaconie. Vor si iau. Chiar si de la altul.
Asa de simplu.

Geo, am dreptata?
Dor_a
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:04
Lasa timpul sa decida .Daca esti indragostita de el bucura-te de fiecare zambet de fiecare gest de al lui sau traieste emotia unui eventual refuz .Cred ca tu simti cel mai bine daca el te doreste sau nu daca te place sau nu daca exista tensiunea unui nou inceput de relatie daca exista chimie intre voi .
pufffer
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:18
De la: Dor_a, la data 2009-11-15 09:04:15
De la: geo_xx, la data 2009-11-14 21:23:08
De la: iryseea, la data 2009-11-14 21:07:39mersi pentru raspuns. Nu stiu insa sunt foarte derutara. Cateodata am sezatia ca este ceva acolo alte dati ma trateaza exact ca o sora si nimic mai mult. E un barbat foarte complicat (ca marea majoritate de altfel). Ma pune tot timpul pe ganduri ...



io nu prea am inteles ceva!
adica voi nu v-ati hatanat niciodat, il consideri cel mai bun prieten si a venit dupa tine in danemarca, lasandu-si toata viata doar sa fie cu tine???


Nu si-a lasat nici o viata. "A luat o decizie buna petnru viata lui". Nu avea o iubita, nu avea "o viata" la care sa NU merite sa renunte.
Pe de alta parte, s-a dus cu cineva pe care il cunostea deja, asa ca impart cheltuielile traiului de zi cu zi. Pun pariu ca ea mai si gateste pentru amandoi, cel putin. Toti cei care traiesc peste hotare va pot spune acelasi lucru: la inceputuri, cand abia "te asezi" ce bine e sa ai pe cineva cu care sa imparti apartamentul si cheltuielile, dar cineva cu care sa te intelegi, cineva pe care - de preferat - sa fi cunoscut dinainte. Din pacate, nu toti au sansa asta. Pentru ca nu poti imparti apartamentul cu oricine. PLUS socializarea. Nu ai prea multi prieteni, ca abia te-ai mutat in tara. Te intorci acas' si-ti canta cucu'...

Tine seama de parerile ei pana si cand isi cumpara haine pentru ca... De ce n-ar tine, la o adica? Fata o avea gusturi bune.

Eu zic sa nu-i spunem ceea ce vrea ea sa auda, pentru ca asta nu ii face viata mai usoara. Ba din contra.

Draga mea, hai sa iti spun ceva: aia cu blonda cu paru' cretz era "bate saua sa priceapa iapa", felul lui delicat de a-ti spune ca nu esti tu aleasa.
Pentru ca da, culoarea ochilor sau a parului NU CONTEAZA. Dar asta doar cand ne indragostim. Iar un barbat indragostit, ORICAT DE TIMID, gaseste ocazia sa iti SPUNA ce simte pentru tine.
Iar la voi, slava Domnului, sunt ocazii cu ghiotura, ca doar stati in aceeasi casa.

Eu zic sa iti vezi de viata, sa nu iti concentrezi atentia la el si sa pierzi alte ocazii. Altfel, risti sa pierzi un prieten si sa te mai pui si intr-o situatie penibila.
El deja a devenit universul tau si tu VREI sa iei orice gest amabil de-al lui si sa-l transformi in ceva care NU E.

Hai sa-ti spun ceva despre barbati. Sunt foarte simpli. Cand vor o femeie, o cer. Nu "sunt timizi", nu se "sperie de sentimentele lor" sau mai stiu eu ce alta bazaconie. Vor si iau. Chiar si de la altul.
Asa de simplu.

Geo, am dreptata?


Dora eu cred ca si barbatii sunt speriati de sentimente si cel mai mult ii sperie sentimentele lor .Nu toti babatii vor si iau .
pufffer
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:21
Iute te-ai gandit la hatanit !
_oktober_
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:24
De la: _oktober_, la data 2009-11-15 09:24:01Iute te-ai gandit la hatanit !

Asa isi da seama geo ca e indragostit cand se hataneste
pufffer
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:26
Atunci e barbatul ideal.....nu exista hataneala fara indragosteala....la naiba! e luat!
_oktober_
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:30
De la: pufffer, la data 2009-11-15 09:21:10
Dora eu cred ca si barbatii sunt speriati de sentimente si cel mai mult ii sperie sentimentele lor .Nu toti babatii vor si iau .


Asta, draga mea, o sa te faca sa pierzi muult timp in viata, asteptand pe unu' si pe altul sa se decida intre tine si mai stiu eu cine. Evident, tie n-or sa-ti spuna asta. Or sa-ti spuna ca sunt "speriati de ceea ce simt".

Haideti sa recunoastem: nu numai ei, nici macar noi n-avem "sperieturi" d-astea. O dragoste reala e cea in care oamenii nu se "sperie"... Adica, faceti-ma si pe mine sa inteleg: De ce puii mei sa te sperii, daca atunci cand vezi o persoana ai fluturashi in stomac, ti-o ia inima la galop si tot ce doresti e sa fii cu ea? Si cand NIMIC nu se opune relatiei?

Ma rog, nu incerc sa va conving. Fiecare isi traieste viata cum vrea. Eu stiu ca - daca oi fi facut ceva greseli cand aveam 18 ani - am avut grija sa invat din ele, nu din telenovele.
Vad femei "tolerante" in jurul meu, cele care "inteleg" ca el sufera dupa "fosta", ca parca nu s-ar afisa inca cu ele, ca de! Daca ii vad prietenii lui si ai "fostei" impreuna ( ), vad cum isi pierd timpul cu ei ca ei "se sperie de ce simt" si fug cate o juma' de an de nu mai stie nimeni de ei... Ei bine, asta eu nu inteleg.

Stiti cand o sa vi se intample, dragelor, sa aveti un barbat care sa va iubeasca pana in clipa mortii? Stiti cand o sa aveti un barbat aratos, tanar, care sa nu-si doreasca altceva decat sa ziceti voi "da"?
Cand o sa incetati sa va pierdeti timpul cu toti "pierdutii" si neintelesii si o sa cautati CE VRETI VOI, nu sa acceptati ce vine. Adica, vorba englezului, Mr. Right, nu Mr. Right now.
Nu'i bai sa-l alegi nici pe Mr. Right Now, dar nu incerca sa pretinzi ca el e Mr. Right.
Pastrati simtul proportiilor, nu "machiati" realitatea, nu va imbatati cu apa rece. Realitatea o sa va cam zguduie.

Dor_a
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:37
dora, mie mi-e greu sa cred ca poti sa renunti la o viata si sa pleci , fie si pentru cariera, cu cineva pentru care nu-ti ard calcaiele sau macar sa ti se scoale cand ii vezi un san iesit!
e peste puterea mea de intelegere!
geo_xx
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:40
De la: _oktober_, la data 2009-11-15 09:24:01Iute te-ai gandit la hatanit !



sa stai in acelasi pat si sa te intorci pe partea ailalta, doar ca nu-i aleasa vietii.....e cam deplasata treaba
geo_xx
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:42
de ce ar fi asa de deplasata treaba? poate nu i se......
_oktober_
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:46
De la: _oktober_, la data 2009-11-15 09:46:20de ce ar fi asa de deplasata treaba? poate nu i se......


sau poate-i nu-i plac femeile!
geo_xx
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:47
De la: Dor_a, la data 2009-11-15 09:37:23
De la: pufffer, la data 2009-11-15 09:21:10
Dora eu cred ca si barbatii sunt speriati de sentimente si cel mai mult ii sperie sentimentele lor .Nu toti babatii vor si iau .


Asta, draga mea, o sa te faca sa pierzi muult timp in viata, asteptand pe unu' si pe altul sa se decida intre tine si mai stiu eu cine. Evident, tie n-or sa-ti spuna asta. Or sa-ti spuna ca sunt "speriati de ceea ce simt".

Haideti sa recunoastem: nu numai ei, nici macar noi n-avem "sperieturi" d-astea. O dragoste reala e cea in care oamenii nu se "sperie"... Adica, faceti-ma si pe mine sa inteleg: De ce puii mei sa te sperii, daca atunci cand vezi o persoana ai fluturashi in stomac, ti-o ia inima la galop si tot ce doresti e sa fii cu ea? Si cand NIMIC nu se opune relatiei?

Ma rog, nu incerc sa va conving. Fiecare isi traieste viata cum vrea. Eu stiu ca - daca oi fi facut ceva greseli cand aveam 18 ani - am avut grija sa invat din ele, nu din telenovele.
Vad femei "tolerante" in jurul meu, cele care "inteleg" ca el sufera dupa "fosta", ca parca nu s-ar afisa inca cu ele, ca de! Daca ii vad prietenii lui si ai "fostei" impreuna ( ), vad cum isi pierd timpul cu ei ca ei "se sperie de ce simt" si fug cate o juma' de an de nu mai stie nimeni de ei... Ei bine, asta eu nu inteleg.

Stiti cand o sa vi se intample, dragelor, sa aveti un barbat care sa va iubeasca pana in clipa mortii? Stiti cand o sa aveti un barbat aratos, tanar, care sa nu-si doreasca altceva decat sa ziceti voi "da"?
Cand o sa incetati sa va pierdeti timpul cu toti "pierdutii" si neintelesii si o sa cautati CE VRETI VOI, nu sa acceptati ce vine. Adica, vorba englezului, Mr. Right, nu Mr. Right now.
Nu'i bai sa-l alegi nici pe Mr. Right Now, dar nu incerca sa pretinzi ca el e Mr. Right.
Pastrati simtul proportiilor, nu "machiati" realitatea, nu va imbatati cu apa rece. Realitatea o sa va cam zguduie.


Suntem diferiti :pe unii ne sperie sentimentul de iubire .Nu vorbesc aici de barbatii care au mai multe relatii pur si simplu vorbesc de barbatii care sunt timizi( exista si ei )
pufffer
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:48
De la: geo_xx, la data 2009-11-15 09:42:03
De la: _oktober_, la data 2009-11-15 09:24:01Iute te-ai gandit la hatanit !



sa stai in acelasi pat si sa te intorci pe partea ailalta, doar ca nu-i aleasa vietii.....e cam deplasata treaba


Geo nu scrie ca dorm impreuna !!!!!!
pufffer
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:50
De la: pufffer, la data 2009-11-15 09:50:18
De la: geo_xx, la data 2009-11-15 09:42:03
De la: _oktober_, la data 2009-11-15 09:24:01Iute te-ai gandit la hatanit !



sa stai in acelasi pat si sa te intorci pe partea ailalta, doar ca nu-i aleasa vietii.....e cam deplasata treaba


Geo nu scrie ca dorm impreuna !!!!!!



asa e, nu scrie!
da' stau in acelasi apartament. ceea ce e cam acelasi lucru. si dupa un an de zile, nici macar un tzuc, ca sa nu mai zic de ciucurel varat.........si faptu' ca se inteleg atat de bine, fac cumparaturi impreuna, isi dastainuie cele mai nebunatice visuri...............
tu esti femeie! cine-i cea mai buna prietena a ta!?
geo_xx
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:54
De la: geo_xx, la data 2009-11-15 09:54:26
De la: pufffer, la data 2009-11-15 09:50:18
De la: geo_xx, la data 2009-11-15 09:42:03
De la: _oktober_, la data 2009-11-15 09:24:01Iute te-ai gandit la hatanit !



sa stai in acelasi pat si sa te intorci pe partea ailalta, doar ca nu-i aleasa vietii.....e cam deplasata treaba


Geo nu scrie ca dorm impreuna !!!!!!



asa e, nu scrie!
da' stau in acelasi apartament. ceea ce e cam acelasi lucru. si dupa un an de zile, nici macar un tzuc, ca sa nu mai zic de ciucurel varat.........si faptu' ca se inteleg atat de bine, fac cumparaturi impreuna, isi dastainuie cele mai nebunatice visuri...............
tu esti femeie! cine-i cea mai buna prietena a ta!?



Sora mea si mama mea ,dar lasa-ma pe mine .HMmmm dupa ce ti am raspuns..... ai dreptate nu e indragostit de ea o priveste ca pe o prietena sau sora
pufffer
Postat pe 15 Noiembrie 2009 09:57
vroiam sa zic, cea mai buna prietena a ta este o femeie, nu!?
geo_xx
Postat pe 15 Noiembrie 2009 10:06
Geo,eu stiam ca tu sustii ideea ca exista prietenie intre un barbat si o femeie
_oktober_
Postat pe 15 Noiembrie 2009 10:14
De la: _oktober_, la data 2009-11-15 10:14:35Geo,eu stiam ca tu sustii ideea ca exista prietenie intre un barbat si o femeie


Bine-nteles ca exista!
Cand barbatu' nu e atras de femeie.
Sau cand deja s-au... hatanat si n-a mers relatia. Da' ca prieteni sunt grozavi.

Care dintre cazuri crezi ca e ea?

(ete ce raspund eu in locu' lui Geo )
Dor_a
Postat pe 15 Noiembrie 2009 10:18
Dora
Dar pe tine nu te pot intreba ce l-as intreba pe geo...
_oktober_
Postat pe 15 Noiembrie 2009 10:23
De la: _oktober_, la data 2009-11-15 10:23:54Dora
Dar pe tine nu te pot intreba ce l-as intreba pe geo...


Okto!

Ce, ce, ce? Ce l-ai intreba pe Geo?? Zi-mi si mie, nu fi reaaa
Dor_a
Postat pe 15 Noiembrie 2009 10:58
De la: _oktober_, la data 2009-11-15 10:23:54Dora
Dar pe tine nu te pot intreba ce l-as intreba pe geo...


ete ce curios m-ai facut ce ce m-ai intreba??
geo_xx
Postat pe 15 Noiembrie 2009 13:36
frast ! am uitat !


cum arata marea in noiembrie?
_oktober_
Postat pe 15 Noiembrie 2009 13:54
De la: _oktober_, la data 2009-11-15 13:54:23frast ! am uitat !


cum arata marea in noiembrie?


frumoasa prin zbuciumu' ei!
geo_xx
Postat pe 15 Noiembrie 2009 14:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Compatibilitate Pesti - Sagetator 3 De la: frumusik26 15 Ianuarie 2011 12:53
zodiile sunt de vina? 29 De la: Kathara 22 Aprilie 2009 01:19
danyellutza 2 De la: Hefe_s_back 13 Mai 2009 20:48
compatibiitate 7 De la: kudika049293 7 Iulie 2009 16:50
ce faci atunci cand traesti cu un barbat de 5 ani ai si un copil si nul mai iubesti 42 De la: uatikeij 4 Noiembrie 2011 12:43