Gelozia-"boala incurabila"

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent Gelozia-"boala incurabila": (1 din 1 vot)

Pagini: 1 2 >> Sari la pagina:
necunoscut Avatarul lui necunoscut

1 mesaj

"Gelozia e fiica iubirii pe care însă de multe ori o ucide cu veninul ei." - Lorenzo Stramusoli
M-am gandit sa va povestesc cate ceva despre fost mea relatie cu speranta ca cineva va invata ceva din experienta mea...
Am fost doar un an impreuna, dar mi-a fost de ajuns. Aceasta relatie m-a schimbat total. Il iubeam la nebunie, traiam pt el, faceam tot ce zicea el...A fost mai mult o relatie la distanta, dar nu tot timpul, am stat in acelasi apartament 2 luni...
Problema cea mare e ca era foarte gelos. Imi facea crize de gelozie fara sa ii fi dat vreun motiv. Fara sa vreau am ajuns sa imi petrec timpul doar la servici si acasa. N-am iesit in oras timp de un an de zile....Ma suspecta tot timpul, ma suna la ore tarzii fara sa conteze ca eu a doua zi trebuia sa fiu la servici la 8. Imi controla telefonul, adresa de mail, trebuia sa ii dau parola, daca nu, imi zicea ca am ceva de ascuns, iar eu sa ii dovedesc ca nu e asa, normal ca i-am zis parola.
Nu ma respecta deloc, ma jignea mai ales cand avea si un pic de alcool in sange (alta problema pe care din pacate am dscoperit-o mai tarziu), nu conta ca eu plangeam langa el, chiar daca nu eram vinovata, el continua cu jignirile. A doua zi normal pareri de rau, imi zicea ca ma iubeste, ca nu poate trai fara mine, ca se va schimba ...promisiuni doar...
Am ajuns sa nu am o viata privata, ma controla tot timpul... De ce s-a intamplat asa? Pentru ca am permis eu sa se intample, parca nu aveam puterea sa rup acea relatie, ceva nu ma lasa, imi ziceam ca ma iubeste, il iubesc si nu as putea trai fara el...Greseala! Acum imi dau seama defapt ca am pierdut un an din viata langa cineva care nu ma merita... Asta ca sa aflu acum ca el m-a inselat, ca m-a mintit etc. Doare inca dar ma bucur ca am scapat de el, m-am regasit. Am descoperit ca viata e frumoasa si fara el, ba e mai frumoasa... Fetelor nu faceti ca mine, va rog. Gelozia e o boala incurabila. Ganditi-va daca merita sa traiti o viata intreaga fara identitate, asa cum am facut eu...
Astept pareri daca vreti....
greierash_is_back Avatarul lui greierash_is_back

5092 mesaje
Oras: focsani

uuum...nu am mai vorbit deja despre povestea ta?
Raporteaza abuz de limbaj
We'd be so less fragile/ If we're made from metal/ And our hearts from iron/ And our minds from steel/ And if we built an army/ Full of tender bodies/ Could we love each other/ Would we stop to feel/// And you want three wishes:/ One to fly the heavens/ One to swim like fishes/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// You say you want to know her like a lover/ And undo her damage, she'll be new again/ Soon you'll find that if you try to save her/ It will lose her anger/ You will never win/// And you want three wishes:/ You want never bitter/ And all delicious/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// You want three wishes:/ One to fly the heavens/ One to swim like fishes/ You want never bitter/ And all delicious/ And a clean conscience/ And all it's blisses/ You want one true lover with a thousand kisses/ You want soft and gentle and never vicious/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// Three wishes- The pierces
lauralory Avatarul lui lauralory

11 mesaje
Oras: brasov

Nu cred, sunt noua pe kudika. Poate ati vorbit cu altcineva...Trimite linku sa citesc si eu ...

5092 mesaje

aaa...uite acum vad cine esti....aveai poza la prima postare, a altcuiva...
We'd be so less fragile/ If we're made from metal/ And our hearts from iron/ And our minds from steel/ And if we built an army/ Full of tender bodies/ Could we love each other/ Would we stop to feel/// And you want three wishes:/ One to fly the heavens/ One to swim like fishes/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// You say you want to know her like a lover/ And undo her damage, she'll be new again/ Soon you'll find that if you try to save her/ It will lose her anger/ You will never win/// And you want three wishes:/ You want never bitter/ And all delicious/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// You want three wishes:/ One to fly the heavens/ One to swim like fishes/ You want never bitter/ And all delicious/ And a clean conscience/ And all it's blisses/ You want one true lover with a thousand kisses/ You want soft and gentle and never vicious/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// Three wishes- The pierces
Full_Metal_Jacket Avatarul lui Full_Metal_Jacket

3550 mesaje

De la: greierash_is_back, la data 2009-12-02 13:24:13aaa...uite acum vad cine esti....aveai poza la prima postare, a altcuiva...

Dar pana si poza asta mi se pare cunoscuta

11 mesaje

Greseala mea . Nush exact din ce cauza imi iese din profil... O parere totusi despre ce am postat ai? Ms

11 mesaje

Poate, doar o gasesti pe net, da un google search :P
Sabrina_Nede Avatarul lui Sabrina_Nede

1156 mesaje
Oras: constanta

Gelozia ? Trist.. Este incurabila !
” Oricine are dreptul sa fie prost,dar unii abuzeaza de acest privilegiu ! “

5092 mesaje

pai nu stiu ce sa zic! eu n-am avut rabdare cu gelosii! si nici nu regret! cate un "alint" mai accept, da' nu sa-mi frece creierii again and again! deci...n-am niciun sfat!

1156 mesaje

Eu am avut o relatie cu un gelos incurabil..si ajunsese sa se ia de mine k de ce se uita nush care dupa mine pe strada cand sunt cu el !!! Ce vina aveam eu ?????? Deci e chiar trist !!!

11 mesaje

Normal ca nu era vina ta, si mie mi s-a intamplat. De la atatea reprosuri insa ajunsesem sa cred ca....era si vina mea...Acuma stiu ca nu era.

1156 mesaje

De la: lauralory, la data 2009-12-02 13:41:19Normal ca nu era vina ta, si mie mi s-a intamplat. De la atatea reprosuri insa ajunsesem sa cred ca....era si vina mea...Acuma stiu ca nu era.

Nu te sfatuiesc sa salvezi o asa relatie..sau sa te chinui sa o faci sa mearga ... Ca nu vei reusi..si uneori e chiar stresant si obositor sa iti fie teama ca ai intarziat 5 minute la magazin !
andre208 Avatarul lui andre208

106 mesaje
Oras: orastie

E bine totusi ca ai incheiat destul de repede relatia..dupa doar un an...era mai rau daca stateai o viata si nu reuseai sa iesi din situatie
andre
andre208 Avatarul lui andre208

106 mesaje
Oras: orastie

E bine totusi ca ai incheiat destul de repede relatia..dupa doar un an...era mai rau daca stateai o viata si nu reuseai sa iesi din situatie
andre
Emilia28 Avatarul lui Emilia28

3 mesaje

buna,

Stai linistit nu esti singurul in aceasta situatie. nu crezi ca e mai bine sa nu te gandesti .Eu am trecut peste si consider ca a fost o etapa in viata peste care trebuia sa trec sa mi se intample si mie ca sa le invat pe toate .Poti oricand sa iti iei viata de la capat si bravo tie incearca de la inceputul unei relatii sa impui unele limite nu controlat nu gelozie excesiva ca pana la urma toti cand iubim suntem gelosi.Fiecare iese cu prieteni lui si impreuna cu ei si singuri ca sa impaci pe toata lumea.
Poop
yulyana_c Avatarul lui yulyana_c

48 mesaje
Oras: braila

eu am patit altcv
vorbeam de cateva luni cu un baiat pe mess.nu ne vazusem fata in fata insa ne apropiasem destul de mult vorbeam multe lucruri..eram cei mai buni prieteni de pe mess(ca sa zic asa)
eu stau la camin si stiti cum e la camin mai vine prietenul colegei,un coleg de facultate dupa un curs si tot asa.intr-o seara cand vorbeam cu el si ii dadusem web venise la mn in camera un foarte bun prieten si dupa cum e normal a venit si m-a pupat pe obraz..vazand ca vorbesc cu cnv pe mess si am dat web a vrut sa faca o gluma si m-a strans in brate.nu stiu cum sa va descriu exact cum a reactionat persoana cu care vorbeam pe mess:mi-a fct un scandal de toata frumusetea ca si cum el era iubitul meu si eu umblam hai-hui..cel mai mult m-a durut ca mi-a zis ca ma lasa sa ma intind prin camera cu cine mai vreau eu
mi-a zis ca ma sterge din lista lui de mess si a iesit.mai tarziu a intrat si si-a cerut scuze ca nu stia ce a fost in capul lui in momentul acela..sincer eu nici atat nu am inteles ce a avut
annna_larysssa Avatarul lui annna_larysssa

62 mesaje
Oras: bucuresti

Nu as sta cu un asemenea om pentru ca are grave probleme.Daca era atat de gelos,fara motiv,inseamna ca stia k nu e suficient de bun pt tine,k te poti uita la altcineva,avea o parere f proasta despre el.Probabil credea k toti barbatii sunt mai buni dacat el,se subestima si stia k orice barbat are mai multe calitati decat e.Cand esti atat de gelos,de posesiv si de paranoic inseamna k nu ai incredere in tine,k nu esti suficent de bun ca femeia de langa tine sa te iubeasca.Poate avea complexe,poate considera ca il lasi pentru altul.Asta nu e iubire,e o obsesie bolnava.U ai pierdut timpul aiurea.Pentru un astfel de om,nimic din ceea ce fc nu e bine.E ridicol faptul ca ai stat atata.bine ca l-ai lasat.
addodas Avatarul lui addodas

38 mesaje

Consider gelozia ca pe un instinct gregar de animal.Numai un animal are simțul proprietății.În cazul așa zisei gelozii, proprietatea asupra unei ființe umane, consider că nu poate apărea decât la o persoană, fără sentimente și ecucație.Și dacă omul de rând, care nu este instruit, fără studii, are o scuză al sentimentului de proprietate asupra unei fijințe umane, o persoană cu studii instruită și la care apare gelozia, îl consider cel mai grav lucru. O ființă umană instruită și educată, știe niște elemente de bază ale umanității și niște reguli.Adică te cuplezi cu cineva, nu doar în baza instinctului de perpetuare a speciei. Există idei comune, afinități, prietenie sinceră și încredere reciprocă. Fiind instruit, ști că nu poți lupta împotriva naturii, adică instinctul de perpetuare a speciei este foarte puternic, dar fiind o ființă rațională, reușești să domini acest instinct și nu vei "iubi" altă persoană decât perechea ta.Cel sau cea, cărora le apar idei de gelozie, ar trebui să-și pună o singură întrebare. Cum se deosebesc ei de animalele aflate în perioada de reproducere, și care se luptă pentru supremație.

11 mesaje

Am incheiat relatia pt ca m-a mintit si nu l-am putut ierta, asa ceva nu se iarta...Asa am ajuns sa fiu libera. Eu cred ca daca nu as fi descoperit minciuna si azi eram impreuna...Stiti cum e? Cineva e acolo sus si vede tot si ii multumesc ca m-a facut sa vad si eu...

11 mesaje

Mi-am postat povestea, ma rog, o parte din ea, ca un sfat... Ce ma enerveaza insa e ca altceva nu pot face decat sa dau un sfat.
Sa va explic de spre ce e vorba...M-am intalnit cu o fosta colega de liceu si am avut ocazia sa povestim mai multe. Mi-a zis despre relatia pe care o are cu prietenul ei. Sunt impreuna de un an jumate dar tipul e foarte gelos. Mi-a povestit amanunte, situatii in care isi manifesta gelozia. Ascultand-o m-am regasit in povestea ei, parca era la fel. Normal ca i-am povestit si eu despre fosta mea relatie...Stiti ce mi-a zis? Ca nu il poate parasi, pentru ca il iubeste...Sincer imi pare rau pentru ea...dar nu pot face nimik si asta ma enerveaza, ma enerveaza pentru ca vad cum isi distruge viata....Ma simt neputincioasa...
Fosta membra Kudika.ro
Mdea, sa stii ca si eu m-a regasesc in ce ai relatat u, am o relatie q cineva de vreo 2 luni si ceva, si e al dracului de gelos si suspicios…..Nu m-a lasa sa vorbesc q nici un baiat la telefon, chit ca mi-e doar un simplu coleg…ultima data a vrut sa-mi arunce telefonul pe geamul de la masina pt ca am primit un mesaj de la un amic, si a bagat o viteza de am crezut ca am sa ajung intr-un stalp …. daca ies in oras tre sa stie unde , q cine, cat stau si binenteles scopul…m-a trezesc q el in fata casei pe la 2 noaptea, doar ca sa m-a verifice daca sunt acasa ( dar saracutul nu-si da seama ca daca ar fi sa ies vin pana-n ora aceea )…m-a intreb zi de zi daca face asta fiindca tine la mine si nu vrea sa m-a piarda ori e dus saracul q sorcova
Acum m-am obisnuit q comportamentul lui, chiar m-a bufneste rasul…ii rad si in fata….dar macar m-a sint razbunata fiindca am facut cateva shotii pe seama lui nestiind din partea cui au fost…fiindca in viata totul se plateste….
...sanavăbici...

11 mesaje

Te rog mult sa ai grija cu el...Nici nu iti imaginezi de ce sunt in stare persoanele bolnave de gelozie....Ai grija pana nu e prea tarziu...
Fosta membra Kudika.ro
De la: lauralory, la data 2009-12-10 15:35:52Te rog mult sa ai grija cu el...Nici nu iti imaginezi de ce sunt in stare persoanele bolnave de gelozie....Ai grija pana nu e prea tarziu...

Tin la el, as face orice sa-l am alaturi....daca ti-as spune ultima nebunie pe care am facut-o doar ca sa nu m-a despart de el, ai spune ca-s dusa q sorcova ....asa-s eu putin masochista
...sanavăbici...
yumy Avatarul lui yumy

26620 mesaje

gelozia boala grea?
"Orice lucru pe care îl faci în viață va fi nesemnificativ, dar este foarte important să îl faci. Deoarece nimeni nu îl va mai face", Mahatma Gandhi.
Fosta membra Kudika.ro
De la: yumalai, la data 2009-12-10 19:34:02 gelozia boala grea?

e un handicap
...sanavăbici...
pisicuta_trista Avatarul lui pisicuta_trista

268 mesaje
Oras: timisoara

De la: freakbabe, la data 2009-12-10 19:30:01
De la: lauralory, la data 2009-12-10 15:35:52Te rog mult sa ai grija cu el...Nici nu iti imaginezi de ce sunt in stare persoanele bolnave de gelozie....Ai grija pana nu e prea tarziu...

Tin la el, as face orice sa-l am alaturi....daca ti-as spune ultima nebunie pe care am facut-o doar ca sa nu m-a despart de el, ai spune ca-s dusa q sorcova ....asa-s eu putin masochista

Ia zi-ne ultima prostioara... ca si eu sunt curioasa
Fosta membra Kudika.ro
De la: pisicuta_trista, la data 2009-12-12 00:13:23
De la: freakbabe, la data 2009-12-10 19:30:01

Ia zi-ne ultima prostioara... ca si eu sunt curioasa

hmmmm, poi mi-am pus piciorul in ghips...desi nu aveam nimic ...vreo doua zile l-am tinut non stop apoi l-am scos fiindca m-a deranja, iar cand venea el la mine il puneam la loc.... am ajuns la asta fiindca am lipsit o seara nemotivat ,el nu a vrut sa mai auda de mine ...iar a doua zi mi-a venit in minte brilianta idee sa-i spun ca am alunecat pe scari si am entorsa....de aceea nu i-am raspuns la tel si nu m-am vazut q el...asa ca am mers la doctor si i-am spus sa-mi puna piciorul in ghips...zis si facut...

Oare am o problema?...uneori imi vin niste idei de te sperii
...sanavăbici...
Fosta membra Kudika.ro
:) tare de tot....ai linisti orice paranoic :P
Fosta membra Kudika.ro
De la: keepliving, la data 2009-12-12 01:17:21:) tare de tot....ai linisti orice paranoic :P

da asa este...dar pe asta nu prea il linistesc,e greu sa-l multumesti...mi-am cam gasit nasul dar nu m-a las eu asa usor...s-a crede el cocos dar tot gaina canta
...sanavăbici...
felixcat Avatarul lui felixcat

1388 mesaje

gelozia ucide :-s
kudika nu google, google kudika :->
Pagini: 1 2 >> Sari la pagina: