Setari Cookie-uri

sfat

Buna fetelor...e prima oara cand scriu pe forum ceva personal.....sunt intr-o relatie de un an si 3 luni...o relatie care a inceput furtunos as putea spune...el avea o iubita de 7 ani....pe care a inselat-o de mai multe ori...pana m-a cunoscut pe mine...si s-a indragostit....primele luni...a fost de vis...romantic, iubitor, atent, celebram in adevartul sens fiecare clipa petrecuta unul langa celalalt..vroia sa petrecem tot timpul impreuna...ceea ce am si facut...ne-am mutat impreuna...
........visam....la casatorie...copii...(el mai mult ca mine)...ce frumos era :)
....pana cand.....a intervenit gelozia....am fost suspectata in tot timpul acesta ca am avut relatii cu mai multi barbati...si credeti-ma mi-am schimba nr de telefon sa nu ma mai caute nimeni....n-am mai iesit in locuri in care ieseau prietenii mei...avea parola de la mail....dadeam telefon de nush cate ori pe zi sa ii spun exact locul in care sunt si cu cine sunt( binenteles fete)...
.......ii spuneam...sa vina sa ma verifice.....daca nu are incredere in mine...
.........eu luam de buna tot ce zicea el....si m-a surprins ca ma mintea....ca sa se intalneasca cu prietenii lui...lucru cu care eu eram de acord binenteles....surprinsa am fost ca mintea...nu am inteles de ce...nici nu mi-a raspus.....si uite asa....am inceput eu sa vad daca spune adevarul sau nu....prins cu minciuna....devenea irascibil....ma certa, imi inchidea telefonul...
........timpul care il petreceam impreuna devenise timpul acordat problemelor lui...care devenisera ale noastre......numai despre asta discutam....eu incercand sa il mai relaxez si el acuzandu-ma ca nu realizez ca este o perioada imortanta pentru noi....si ca trebuie mai multa seriozitate...
..........eu simteam nevoia sa mai uit din cand in cand de probleme,...sa ies din cotidian...sa merg la o petrecere......sa fac o noapte alba cu el si prietenii....nu se putea....de iesit el nu iesea in oras....eu singura nu puteam sa ies ca era scandalul pamantului....in schimb....el ma mintea si se distra cu prietenii lui fara probleme....si binenteles....fara mine....
...........numai in casa....si numai probleme....am luat-o razna si am plecat....
...........acum nimic din ceea ce a spus ca trebuie sa faca nu face.....am mai vb si l-=am intrebat daca a rezolvat X problema...a zis ca da....m0-am intreresat...si binenteles nu....
..........trebuia neaparat sa fie undeva....m-a rugat pe mine sa vorbesc cu cineva sa il ajute....am vorbit...el nu s-a dus....am mers la el acasa.......era cu prietenul lui....s-a suparat ca am venit fara sa il anunt...:D :D :D
..........o lipsa totala de interes fata de el....cu toate ca sustine altceva....
............imi vorbeste despre iubitre...acuzandu-ma de X tradari ...toate fiind fabulatii ale mintii lui...
............tot am tras...in speranta ca la un mom dat va vedea ce fel de fiinta sunt...va constientiza ca nu m-a tinut nimic langa el...decat faptul ca il iubesc....
....si acum.....sunt plecata de la el....il iubesc....si cica ma iubeste....dar nu face absolut nimic sa imi arate ca vrea o relatie frumoasa....bazata pe adevar....ci ma minte in continuare....
..................simt ca ma lupt cu morile de vant.......
..............credeti ca poate realiza un om la un momdat ce are??? inainte sa piarda???

Postat pe 9 Decembrie 2009 00:21
iar tu?!!!!!!! da-l draculuii pe omul asta daca vezi ca nu te baga in seama ...pretuieste-te mai mult....iinvata din greseli si nu te mai baga pe felie q astfel de trogloditzi...
freakbabe
Postat pe 9 Decembrie 2009 13:58
de obicei nu,insa e normal sa fie asa...pt ca asta merita cel care nu stie sa pretzuiasca dragostea.
treci de acest episod,viata nu sta intr-un singur barbat...si ala.....nashpa.....
_curly
Postat pe 9 Decembrie 2009 14:38
.......n-am mai scris pe forumuri niciodata....dar din ceea ce ati spus ..banuiesc ca mai sunt persoane care se agata de o relatie...se lupta cu morile de vant....pentru ca inca mai spera....speranta moare ultima...chiar e ft adevarata zicala asta....
....da....pe zi ce trece sunt tot mai convinsa sa renunt....imi dau seama ca nu sta in puterea mea sa fac ceva si sa ma lupt cu monstrii lui....va realiza propabil cand aceleasi probleme se vor ivi si persoana va fi diferita...
.....mi-e greu...dar mi-e si mai greu sa imi inchipui toata viata mea in acest stres si chin...toata lumea imi spune ca la un momdat chiar voi ajunge sa il insel daca ma va acuza sistematic....si right....cine poate iubi la nesfarsit un astfel de personaj
....multumesc pentru timpul vostru....
.....numai fericire, intelegere, sarbatori fericite..si un an mai bun si mai frumos !!
keepliving
Postat pe 9 Decembrie 2009 15:38
De la: freakbabe, la data 2009-12-09 13:58:55 iar tu?!!!!!!! da-l draculuii pe omul asta daca vezi ca nu te baga in seama ...pretuieste-te mai mult....iinvata din greseli si nu te mai baga pe felie q astfel de trogloditzi...


usor de zis...dar atunci cand IUBESTI...oare poti sa pui in practica asa usor chestia asta..sa-l dai draku si sa te pretuiesti mai mult?! nu cred...repet USOR D ZIS....


offf.grea situatie...sincer eu nu cred ca isi va da seama ce fata minunata are langa el inainte sa te piarda...cu parere de rau iti spun ca dupa mn...el isi va da seama ce a pierdut atunci cand o va pati el pe pielea lui....roata odata si odata se intoarce.... trebuie sa ai incredere in destin....si sa iti repeti mereu....ca exista cineva mai bun pentru tine in lumea asta! te pup si sa auzim d bine:*
creatza_ciucky
Postat pe 10 Decembrie 2009 01:36
De la: creatza_ciucky, la data 2009-12-10 01:36:25
De la: freakbabe, la data 2009-12-09 13:58:55 iar tu?!!!!!!! da-l draculuii pe omul asta daca vezi ca nu te baga in seama ...pretuieste-te mai mult....iinvata din greseli si nu te mai baga pe felie q astfel de trogloditzi...


usor de zis...dar atunci cand IUBESTI...oare poti sa pui in practica asa usor chestia asta..sa-l dai draku si sa te pretuiesti mai mult?! nu cred...repet USOR D ZIS....


offf.grea situatie...sincer eu nu cred ca isi va da seama ce fata minunata are langa el inainte sa te piarda...cu parere de rau iti spun ca dupa mn...el isi va da seama ce a pierdut atunci cand o va pati el pe pielea lui....roata odata si odata se intoarce.... trebuie sa ai incredere in destin....si sa iti repeti mereu....ca exista cineva mai bun pentru tine in lumea asta! te pup si sa auzim d bine:*


Sa stii ca iti spun din experienta, nu bat campii aiurea....stiu ca e greu dar e mai bine pt tine...eu mereu imi spun ca merit ceva mai bun...
freakbabe
Postat pe 10 Decembrie 2009 01:40
hello again......am mai vb prin mesaje....imi spune sa nu ii calc visele...sa nu ii iau rostul vietii....eu daca ii spun ce anume m-a facut sa iau aceasta decizie ma ataca cu tot felul de reprosuri si acuzatii binenteles nefondate, sau exagerate.....aseara am iesit cu o prietena la un party....m-am ametit putin....si i-am trimis un mesaj frumos....de dragoste....de viitor.....la asta nu raspunde...nu inteleg....sa nu ii calc visele....daca i le cultiv nu raspunde in nici un fel.....la reprosuri si otrava raspunde in 2 sec....la lucruri frumoase si la implinirea dorintelor lui nu...
keepliving
Postat pe 10 Decembrie 2009 14:50
in total, cate relatii ai?!?ca topicuri ai multe!
iacinta
Postat pe 10 Decembrie 2009 14:54
:) multumesc fetelor pt raspunsuri....multumesc si tie...ultimei tipe pt raspuns....uita-te mai bine la profiluri ...nu am decat un topic si o singura relatie...care din pacate atarna de un fir de ata...nu stiu cu cine ma confunzi...daca nu vrei sa ajuti...nu-ti mai pierde timpul degeaba....daca vrei sa ajuti...o sa te simti mai implinita...
.........ma ajuta raspunsurile voastre.....simt ca nu sunt singura...
......inca o data multumesc
keepliving
Postat pe 10 Decembrie 2009 15:24
De la: keepliving, la data 2009-12-10 15:24:32:) multumesc fetelor pt raspunsuri....multumesc si tie...ultimei tipe pt raspuns....uita-te mai bine la profiluri ...nu am decat un topic si o singura relatie...care din pacate atarna de un fir de ata...nu stiu cu cine ma confunzi...daca nu vrei sa ajuti...nu-ti mai pierde timpul degeaba....daca vrei sa ajuti...o sa te simti mai implinita...
.........ma ajuta raspunsurile voastre.....simt ca nu sunt singura...
......inca o data multumesc

scuze dar poza care apare la userul care are primul comentariu pe acest topic mai apare si pe alte topicuri. De asta am intrebat.
iacinta
Postat pe 10 Decembrie 2009 15:30
Incearca sa il uiti. Clar ca nu te merita. Eu iti zic din propria experienta mai bine singura decat cu o persoana ca el ....Citeste ce am postat pana acuma si iti vei da seama de ce am zis asta...
lauralory
Postat pe 10 Decembrie 2009 15:42
oare exista vreo poveste in care gelozia a existat dar a ajuns de domeniul trecutului?...adica gelosul/geloasa sa se fi transformat?..sa se fi vindecat? nu stiu...ajutor din partea psihologilor, cursuri de yoga../ revelatie?...orice....
keepliving
Postat pe 10 Decembrie 2009 15:55
o melodie frumoasa pe care ma gandeam sa o impartasesc cu voi
http://www.youtube.com/watch?v=hj4fXcPKDjs
keepliving
Postat pe 10 Decembrie 2009 16:03
De la: keepliving, la data 2009-12-10 15:55:21oare exista vreo poveste in care gelozia a existat dar a ajuns de domeniul trecutului?...adica gelosul/geloasa sa se fi transformat?..sa se fi vindecat? nu stiu...ajutor din partea psihologilor, cursuri de yoga../ revelatie?...orice....

nu prea..gelozia poate sa devina o dependenta, iti ofera o doza de neliniste pe care o cauti fiind o persoana mai paranoica si cu o stima de sine mai scazuta care in loc sa isi imbunatateasca atitudinea ii trage pe toti in jos de frica de a nu fi ranit/parasit/tradat .. concluzie?! tristi care nu se maturizeaza cu adevarat niciodata.
felixcat
Postat pe 11 Decembrie 2009 23:52
De la: keepliving, la data 2009-12-10 16:03:57o melodie frumoasa pe care ma gandeam sa o impartasesc cu voi
http://www.youtube.com/watch?v=hj4fXcPKDjs


Faina melodia

Si acum on topic: stii vorba aia cu hotului de hot ii e frica? el te acuza pe tine de ce face el de fapt...
Gelozia o sa se termine cand mintea lui bolnava o sa se vindece si cand o sa-si sch comportamentul si atitudinea fata de tine. ~
Tu nu tre sa ii demonstrezi lui nimic, ai facut destul, daca el dupa atata timp nu te cunoaste, n-are incredere si te acuza de ce nu faci, clar EL are o problema
pisicuta_trista
Postat pe 12 Decembrie 2009 00:02
te iubesc ionut scorpionuleeeeeeeeeeeeeee saruttttttttttttttttttttttttttttttttt
venera17
Postat pe 12 Decembrie 2009 00:04
da asa este.........are o problema ......este totusi o diferenta intre gelozie si paranoia.....de gelozie mai scapa omu dar pt paranoia e nevoie de multa psihoterapie si chiar medicatie....am tot citit despre paranoia pe net.....si am gasit exact simptomele iubituluit....
.......eu am decis sa il ajut.....
........acum il privesc ca pe un om bolnav...cu care trebuie sa fiu foarte explicita ...si sa incerc pe cat posibil sa evit situatiile care i-ar crea suspiciuni........va dati seama ca este suspicios si in privinta a toti prietenii lui (mai putin unu dintre ei)....ceea ce iar da dovada de boala....si ceea ce l-a cam indepartat de toata lumea....familia lui este plecata....si nu este in relatii prea bune cu ei.......practic e singur.....
..........tre sa il corup sa mergem la psihoterapie...nu stiu cum....cand am citit linkurile cu paranoia vroiam sa i le trimit....dar tot pe acolo spunea ca paranoicul nu are cum sa accepte asa ceva mai ales daca vine din partea unei persoane pe care o acuza
....daca nici aia nu merge.....ma dau batuta....dar trebuie sa incerc......ma pun si in locul lui.....e cumplit sa fii bantuit de neincredere...sufera si el si ma face si pe mine sa sufar.......CHIAR CREDE CA L-AM INSELAT!!! :(((((( .....
........daca exista cea mai mica sansa...lupt pt NOI......
e ft probabil.....ca dupa 2 saptamani sa imi ies din minti si sa fug iar :P:P:P
........DAR CADOU DE MOS CRACIUN IMI DORESC RABDARE SI INTELEGERE :)
...........si asa vreau sa ma fac psihiatru (anu asta termin facultatea)
........va tin la curent daca reusesc ceva
keepliving
Postat pe 12 Decembrie 2009 01:38
http://www.psychologies.ro/Minte-si-corp/definitii/Paranoia.html?a=5279/390166

http://www.psychologies.ro/Dosar-Psihologie/Sanatate-Forma/Paranoicul-de-langa-noi.html?a=5266/903552


Este exact ca la carte...:D
keepliving
Postat pe 12 Decembrie 2009 01:45
pe cealalta parte........nici eu nu cred ca sunt prea sanatoasa de nu fug impuscata :) :D:D
oricum psihoterapia incepe cu mine :))
.......parca....stiind ca e bolnav....nu pot sa il mai judec asa.....si imi dau seama ca de fapt nu se joaca cu mine....ci doar traieste prin niste meleaguri tare intunecate....tocmai de aia cred ca ne-am si apropiat noi...eu sunt exact la polul opus...foarte deschisa, si am incredere in oameni cu toate ca multi nu au meritat=o :D dar asta nu m-a schimbat ....continui sa port o pereche de ochelari roz prin care lumea e .minunata ,iar daca nu e asa....sunt bolnavi :P:P:P:P
.......:P:P:PP::P eu cred ca m-as incadra la manie :) maniacii nu-si pierd niciodata optimismul :P si cred ca rezolva toate problemele....ale altora...pt ca ei nu au :D
keepliving
Postat pe 12 Decembrie 2009 01:53
De la: keepliving, la data 2009-12-12 01:53:22pe cealalta parte........nici eu nu cred ca sunt prea sanatoasa de nu fug impuscata :) :D:D
oricum psihoterapia incepe cu mine :))
.......parca....stiind ca e bolnav....nu pot sa il mai judec asa.....si imi dau seama ca de fapt nu se joaca cu mine....ci doar traieste prin niste meleaguri tare intunecate....tocmai de aia cred ca ne-am si apropiat noi...eu sunt exact la polul opus...foarte deschisa, si am incredere in oameni cu toate ca multi nu au meritat=o :D dar asta nu m-a schimbat ....continui sa port o pereche de ochelari roz prin care lumea e .minunata ,iar daca nu e asa....sunt bolnavi :P:P:P:P
.......:P:P:PP::P eu cred ca m-as incadra la manie :) maniacii nu-si pierd niciodata optimismul :P si cred ca rezolva toate problemele....ale altora...pt ca ei nu au :D


tu sa ai grija cu bolile psihice... stii cum se zice ca nu exista psihiatru care sa nu fie si el putin dus cu pluta. Cand petreci mult timp cu oameni "afectati" ca sa zic asa, incepi sa o iei si tu dupa ei...
deci mare grija, poate incercand sa il ajuti pe el, iti faci tie rau! Trebuie sa stii care iti sunt limitele si sa nu crezi ca totul depinde de tine. Nu esti tu mama omida, normal ca ce poti face pt el, fa... dar mai mult, e deja prea mult si iti dauneaza tie.
pisicuta_trista
Postat pe 12 Decembrie 2009 21:53
...mda....iar mi-am pierdut entuziasmul....ii trimit msg sa ne intalnim sa vorbim....si imi spune...ca ma iubeste...nu isi bate joc de mine....dar e obosit de toata nebunia prin care a trecut....ok...:) azi vb cu prietenul lui si imi spune ca au stat la baut tot weekendul...:D:D:D........si ca intradevar....se mai uita la telefon din cand in cand sa vada daca i-am trimis msg.....cand prietenul lui ii spune ca eu aduc echilibrul in viata lui ...el spune ca ii este mai bine fara o nebuna :))))))))
..........ii incapatanat....orgolios....se chinuie singur...si cauta refulare in alcool...nici nu vrea sa iasa in oras....bea in casa cu prietenul lui....
..........cam masochit....dar....nu pot sa ii aduc fericirea cu forta...nu?
.........am hotarat ca mai astept pana la craciun....daca se incapataneaza in continuare...imi iau bilet de avion si VIVA ESPANA pt mine....de revelion......si de acolo.......CINE STIE??? Poate imi trece....
keepliving
Postat pe 13 Decembrie 2009 16:27
Gelozia NU se vindeca, nu trece, nu se uita! Nu-ti mai face iluzii degeaba!
Mai mult gelozia se agraveaza in timp , pentru ca in viata fiecaruia apar evenimente normale pe care el le va interpreta gresit si uite asa o sa se adune de fiecare data tot felul de interpretari in capul lui pe care tu o sa te simti obligata sa i le explici si sa i le lamuresti pe nervii tai ..
...stiu un cuplu de batrani de 80 de ani , si chiar si acum mosul ii reproseaza babei ca atunci cand el era pe front in razboi ei au avut in gazda un student .. si daca cumva baba..... cu studentul ??(bineinteles ca nu are dovezi dar e o chestie care -l roade si la varsta asta ...)

Daca mai stai cu el, stai pe timpul tau, tineretea, energia si stressul tau , si anii se duc , sa stii ..
Pretuieste-te mai mult nimeni nu are dreptul sa te controleze asa ! , Bafta
kudika052198
Postat pe 29 Decembrie 2009 02:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sfat 22 De la: kudika052198 29 Decembrie 2009 02:09
sora lui :( 37 De la: iubi7a_lui 8 Mai 2012 18:13
fericirea nu este nici cu el nici fara... 39 De la: banalulanonim 24 August 2010 12:31
am facut-o cu el si acum nu mai vorbeste cu mine :((:(( 236 De la: MaddeLinne 18 August 2014 23:45
Eu 19 ani ..ea 42 .. 497 De la: Iannis 10 Aprilie 2012 16:38