Setari Cookie-uri

...alcoolul...

In primul rand vreau sa salut pe toata lumea si sa va rog frumos sa va ganditi putin si la pb mea. Am sa fiu cat de concisa posibil. Problema mea e astfel:
La mine in familie violenta tatalui meu s-a manifestat cu precadere asupra mamei mele, apoi tata s-a imbolnavit iar in spital cu el a stat tot mama, l-a ingrijit, spalat etc..Apoi tata a murit (in urma cu 10 ani) si de acest capitol tot mama s-a ocupat cu ajutorul meu si al surorii mele. Ea s-a zbatut sa ne ofere noua tot ce am avut nevoie, ne-a tinut in liceu, facultate apoi sora mea s-a maritat si a plecat din tara. Din pacate toate aceste lucruri au avut , cum era de asteptat si urmari negative aspura psihicului mamei mele. De ceva vreme a inceput sa consume aproape in fiecare zi alcool. Am gasit sticle de bautura pitite. Am incercat sa abordez cumva subiectul dar imi e aiurea. Ma supar ii arat ca stiu ca a baut dar atat. Imi vine sa mor..situatia asta imi afecteaza toata viata. Nu stiu cum sa pun problema. Nu ma intelegeti gresit mama este un om extraordinar , la munca are o reputatie excelenta numai ca...Va rog mult ajutati-ma cu o parere. Cum sa o fac sa inteleaga ca isi face rau?
Va multumesc macar pt ca ati avut rabdare sa cititi! Pup
monika885
Postat pe 3 Decembrie 2009 23:51
imi este greu sa ma pun in situatia ta...dar...ar trebuii sa ii arati ca stii ce se intampla si sa discuti cu ea, sa o incurajezi ca viata nu s'a oprit ca inca trebuie sa lupte iar bautura o va tine in loc....a iti deschizi sufletul in fata ei si sa o faci si pe ea sa faca asta...sa ii arati ca si tu ai suferit odata cu ea dar suferinta asta te'a facut sa lupti mai tare.....nu stiu....trebuie sa purtati o discutie si sa ii arati cate lucruri minunate sunt pe lume ,si ca e pacat sa'si puna singura piedici....poate ar trebuii sa petreci mai mult timp cu ea...s'o faci sa zmbeasca mai mult...nu stiu...
sper ca macar putin de tot ti'am dat de gandit ....
iubarici
Postat pe 3 Decembrie 2009 23:59
din pacate e o problema serioasa. de cand ai observat ca bea si cam care sunt cantitatile zilnice? in general femeile beau de suparare, singuratete, depresie, anxietate, insomnie; mai rar femeile beau de placere. incearca sa afli motivatia. inteleg ca mama ta a fost o persoana abuzata si oricat de ciudat ar suna, persoanele abuzate au o personalitate modificata, un fel de a gandi specific care, privit din afara, pare complet ilogic. parca sindrom stockholm se numeste.
treci la actiune. in acest caz scopul scuza mijloacele; confruntari directe- aduna toate sticlele golite de dansa intr-o saptamana si pune-i-le in fata- implica persoane a caror parere este importanta pentru dansa (colegi de serviciu, vecini, rude, sora ta), roaga pe cineva, o ruda, prietena, sa stea cu dansa o perioada sau trimite-o pe dansa sa stea in alta parte, "santaj emotional"- arata-i cat de mult te doare(nu supara) sa o vezi asa si cat de mult te afecteaza pe tine.
atata timp cat dansa este in faza de negare o sa fie suparata pe tine si trebuie sa fi pregatita pentru asta. orice schimbare in comportamentul cuiva (schimbare pe care persoana nu si-o doreste), inainte sa mearga bine, merge prost. dupa ce va ajunge sa constientizeze ce se putea intampla cu dansa iti va multumi. daca va accepta sa mearga la medic psihiatru/ psiholog (dar unul bun) sa o duci neaparat. se pare ca teama de a combina alcoolul cu medicamentele e adanc inradacinata in psihicul omului, iar daca va lua tratament va evita sa bea (de aceea si trebuie bine examinata, ca nu cumva sa fie si ceva idei suicidare).
alcoolismul e o boala urata si cu cat se intervine mai din timp cu atat sansele de reusita sunt mai mari.succes
kudika077361
Postat pe 4 Decembrie 2009 19:03
incearca sa porto o discutie prieteneasca cu ea. Se simte cumva singura si de aceea a apelat ala cest stimulent. Stai mai mult cu ea. Arata-i ca este un om important inc ain viata ta si fa-o s anu se simta parasita. Nu o certa, nu o jigni. Multa rabdare iti doresc si cred ca vei ajunge la lim,an pina la urma cu aceasta problema !
Aproape_eu
Postat pe 11 Decembrie 2009 23:19
Sindromul Stockholm descrie comportamentul unei victime rãpite sau captive care, în timp, începe sã simpatizeze cu rãpitorul. Persoanele captive încep în a se identifica cu rãpitorii, ca ºi un mecanism defensiv, din teama de violenþã. Micile semne de bunãtate venite din partea rãpitorului sunt amplificate, întrucât intr-o situaþie de captivitate, lipsa perspectivelor este prin definiþie imposibilã. Încercãrile de evadare sunt ºi ele percepute ca ºi o ameninþare, întrucât într-o tentativã de evadare, existã marele risc ca cel rãpit sã fie afectat ºi rãnit.

te bate inteligenta dar nu iti dai seama
exista alcoolici anonimi, exista psihologi care se ocupa cu aceste lucruri.
tu momentan eviti sa te confrunti cu o problema serioasa din viata TA, consumul de alcool al mamei tale, e cazul sa devii o femeie si sa iei o decizie.
felixcat
Postat pe 11 Decembrie 2009 23:38
Va multumesc pt sfaturi!! Am abordat delicat problema, am incercats a ii spun de ce nu e bine sa bea, ca ii face rau atat fizic cat si pishic si cam atat am apucat sa zic pt ca a avut o reactie f urata! Eu cu mama avem o relatie buna, nu credeam ca va fii asa. A zis ca mi se pare mie, ca de fapt ma deranjeaza ca da bani ca sa isi ia o sticla de bere, ca asta e singura ei destindere etc..Acum i-a trecut supararea, nu mai bea de cateva zile dar stiu eu ca va reveni.
Eu constientizez ca asta e o pb in viata mea, deasemenea stiu ca exista psihologi si asociatii ale alcoolicilor anonimi, dar cum poti sa ajuti un om care nu constientizeaza problema. Nu pot sa o duc cu forta pt ca nu pot.
In fine..voi vedea eu! Va multumesc inca o data pt sfaturi!
Sarbatori fericite tuturor!!
monika885
Postat pe 22 Decembrie 2009 18:29
Tu singura n-o poti ajuta! :(
O doare cumplit ca ai aflat, dar asta n-o ajuta... dimpotriva...
Apeleaza la o prietena de-a ei, sau un prieten...
Sarbatori fericite!
Zaraza
Postat pe 26 Decembrie 2009 18:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ganduri... 8 De la: patriciaconsuela 11 Iunie 2009 15:33
Help ! Cum sa procedeze prietena mea ? 16 De la: Cristian_Popescu_1 16 Aprilie 2012 17:58
va rog ajutati'ma 3 De la: kudika421339 23 August 2011 11:43
Nu ma descurc... 26 De la: krissy_3 20 Octombrie 2011 03:43
Vi s-a intamplat? 28 De la: DeeaCatalina 7 Aprilie 2011 05:54