Setari Cookie-uri

Iubire sau dependenta ?!

Buna fetelor,va scriu pe acest forum in speranta ca voi primi niste sfaturi.Am o relatie de 2 ani cu un tip cu 5 mai mare ca mine,eu fac 23 luna asta.Situatia sta in felul urmator : nu stiu dac il iubesc sau este dependenta...eu zic ca il iubesc mult...dar....in acesti 2 ani de zile mi-am pierdut toate prietenele pentru ca lui nu ia placut de nici una dintre ele..m-am mutat dintr-un oras frumos si mare , intr-un sat pentru el, nu locuim impreuna, vrea sa facem pasul asta, insa eu nu vreau...am un job care nu imi place ,tot pentru el, adica sa fiu aici la sat sa nu stau departe de el...eu consider ca am facut multe sacrificii pentru el, dar parca nu simt asta si din partea lui..problema este ca nu sunt fericita, nu stiu de ce...va spun sincer, multe persoane ar dori sa aiba ce am eu..as putea spune ca am tot ce is doreste un om de la viata...am masina,casa frumoasa,un prieten care ma iubeste, care are un job cu un salar ''extraterestru'' pt Romania, parinti buni...multi spun ca nu duc lipsa de nimic..dar nu sunt fericita...am stat in oras 7 ani de zile,imi place aglomeratia,oamenii,aici la sat totul e diferit,e sec, nu imi place deloc, m-am plafonat total...nu am mai fost intr-un club de 1 an jumate pentru ca lui nu ii place, si am varsta asta ca as mai merge si eu...nu are incredere in mine, si nu are nici un motiv sa nu aiba incredere in mine...e putin orgolios,se supar repede daca mai fac glume ''proaste'' cu el, se mai supara pe familia mea si are obiceiul sa spuna tot verde in fata si ma cam doare , ca familia ramane tot familie...va spun, nu dau vina pe el, dar am incercat sa imi impun eu mie, ca e ok aici cu el...ca avem casa frumoasa,ca rezist eu si la lucru ca trebuie sa imi placa la sat..pur si simplu ma oblig eu pe mine sa imi placa niste lucruri dar nu am reusit sa fac sa imi placa aceste lucruri...el de aici nu vrea sa plece pt nimic in lume..tin sa mentionez ca pt fosta lui prietena a lasat un job din austria super platit ca numai putea de dorul ei..si pt mine e dureroasa rau treaba asta...acum tot ma gandesc sa plec in germania au pair, sa lucrez acolo 1 an si dupaia sa imi caut un alt job mai bine platit, dar parca ma gandesc, cum sa il parasesc?! il iubesc mult , nu vreau sa il fac sa sufere, dar traiesc intr-o monotonie de am ajuns depresiva..am ajuns in stadiul in care imi este frica sa ma despart de el, ca poate nu mai gasesc pe nimeni...stiu ca suna stupid dar asta simt...as vrea enorm sa plec in germania, dar as vrea sa vina cu mine, nu mai rezist sa stau aici, chiar daca am facut tot posibiul sa imi placa,nu imi place...mama mea mi-a spus sa fac ce imi spune inima..dar NU STIU ce imi spune inima...:((..cum sa aflu ce imi spune inima ??...sper ca ati inteles ceva din tot ce scriu aici si va rog sa imi fiti prietene in acest moment, ca nu am pe nimeni in fara de voi cu care sa vorbesc ...va pup :*
kudika_6458
Postat pe 9 Iunie 2012 10:35
stai asa ca vine curcubeu si franceza ,,tatele forumului
kudika_8350
Postat pe 9 Iunie 2012 10:37
De la: kudika_6458, la data 2012-06-09 10:35:49Buna fetelor,va scriu pe acest forum in speranta ca voi primi niste sfaturi.Am o relatie de 2 ani cu un tip cu 5 mai mare ca mine,eu fac 23 luna asta.Situatia sta in felul urmator : nu stiu dac il iubesc sau este dependenta...eu zic ca il iubesc mult...dar....in acesti 2 ani de zile mi-am pierdut toate prietenele pentru ca lui nu ia placut de nici una dintre ele..m-am mutat dintr-un oras frumos si mare , intr-un sat pentru el, nu locuim impreuna, vrea sa facem pasul asta, insa eu nu vreau...am un job care nu imi place ,tot pentru el, adica sa fiu aici la sat sa nu stau departe de el...eu consider ca am facut multe sacrificii pentru el, dar parca nu simt asta si din partea lui..problema este ca nu sunt fericita, nu stiu de ce...va spun sincer, multe persoane ar dori sa aiba ce am eu..as putea spune ca am tot ce is doreste un om de la viata...am masina,casa frumoasa,un prieten care ma iubeste, care are un job cu un salar ''extraterestru'' pt Romania, parinti buni...multi spun ca nu duc lipsa de nimic..dar nu sunt fericita...am stat in oras 7 ani de zile,imi place aglomeratia,oamenii,aici la sat totul e diferit,e sec, nu imi place deloc, m-am plafonat total...nu am mai fost intr-un club de 1 an jumate pentru ca lui nu ii place, si am varsta asta ca as mai merge si eu...nu are incredere in mine, si nu are nici un motiv sa nu aiba incredere in mine...e putin orgolios,se supar repede daca mai fac glume ''proaste'' cu el, se mai supara pe familia mea si are obiceiul sa spuna tot verde in fata si ma cam doare , ca familia ramane tot familie...va spun, nu dau vina pe el, dar am incercat sa imi impun eu mie, ca e ok aici cu el...ca avem casa frumoasa,ca rezist eu si la lucru ca trebuie sa imi placa la sat..pur si simplu ma oblig eu pe mine sa imi placa niste lucruri dar nu am reusit sa fac sa imi placa aceste lucruri...el de aici nu vrea sa plece pt nimic in lume..tin sa mentionez ca pt fosta lui prietena a lasat un job din austria super platit ca numai putea de dorul ei..si pt mine e dureroasa rau treaba asta...acum tot ma gandesc sa plec in germania au pair, sa lucrez acolo 1 an si dupaia sa imi caut un alt job mai bine platit, dar parca ma gandesc, cum sa il parasesc?! il iubesc mult , nu vreau sa il fac sa sufere, dar traiesc intr-o monotonie de am ajuns depresiva..am ajuns in stadiul in care imi este frica sa ma despart de el, ca poate nu mai gasesc pe nimeni...stiu ca suna stupid dar asta simt...as vrea enorm sa plec in germania, dar as vrea sa vina cu mine, nu mai rezist sa stau aici, chiar daca am facut tot posibiul sa imi placa,nu imi place...mama mea mi-a spus sa fac ce imi spune inima..dar NU STIU ce imi spune inima...:((..cum sa aflu ce imi spune inima ??...sper ca ati inteles ceva din tot ce scriu aici si va rog sa imi fiti prietene in acest moment, ca nu am pe nimeni in fara de voi cu care sa vorbesc ...va pup :*


Sa-ti spun ceva: fara o oarece dependenta afectiva nu se poate naste sentimentul de iubire. Mie imi este clar ca-l iubesti si ca ai facut multe sacrificii pentru el, insa, parerea mea e ca nu ar trebui sa-ti sacrifici toate dorintele si visele de dragul lui.

Invata sa faci, din nou, ceea ce-ti place si tie, indiferent ca lui ii convine lucrul acesta sau nu. Ai dreptul si tu de a te simti bine in viata ta si de a te simti implinita si fericita chiar si realizandu-ti mici dorinte.

In locul tau, m-as muta singura la oras, si l-as vizita, din cand in cand, in satul lui. As incerca sa-mi realizez visele si sa-mi traiesc viata, chiar daca lui i-ar conveni lucrurile astea sau nu. In timp, mi-as da seama, daca se merita sa am o relatie la distanta si daca sentimentele noastre sunt suficient de puternice ca sa reziste relatia noastra la distanta. El, daca te iubeste cu adevarat, va accepta ca si tu ai dreptul sa-ti realizezi visele, ca ai si tu dreptul de a trai viata dupa cum iti doresti, si, intr-un final, alaturi de tine, veti fi capabili sa ajungeti la o solutie comuna, care sa va convina amandurora. Nu veti reusi sa ajungeti la un numitor comun, inseamna ca sunteti prea mandri, ca sa traiti amandoi sub acelasi acoperis, fara sa va faceti reciproc viata un chin.

Daca el te iubeste cu adevarat, va tine cont si de ceea ce-ti doresti tu de la viata!

Sper sa te ajute cumva indemnurile mele!
kokeshi
Postat pe 9 Iunie 2012 11:04
[quote name='kudika_6458' date='2012-06-09 10:35:49


"Buna fetelor,va scriu pe acest forum in speranta ca voi primi niste sfaturi...."


Hmmm,personal,imi este suficient ca aflu despre nefericirea ta!!!Draga mea,in momentul in care o femeie nu este fericita in relatia respeciva,orice sfat este de prisos,parerea mea,caci nefericirea aduce celelalte nemultumiri legate de partener!!!Tu ai un anumit stil de viata,mai degraba urban,pe cand,iubitul tau, are unul rural,,iar o incompatibilitate si sa nu crezi ca se va remedia in vreun fel!!!El este egoist sau este o simpal impresie de contact????Faptul ca nu ti-a acceptat nicio prietena,spune multe despre el,dar trebuie sa cunoastem si motivele,care au stat la baza reactiei lui,vis-a-vis de acele retineri!!!Nu stii ce iti spune inima??Dar ,ce ai scris aici,nu este dictat de catre inima????????Ea te conduce in acest moment,prin reactiile tale neconcorde cu ce traiesti!!!Mama ta,fiinta cerebrala,te-a sfatuit corect,,deci urmeaza-i sfatul si ia calea recomandata de inima ta!!Practic,esti nemultumita cu tot ce faci in acest moment!!Ce simti,traiesti,este oglinda sufletului tau!!!Discuta cu iubitul tau,fii deschisa cu el,,nu-ti reprima sentimentele,comunicarea este importanta intre voi doi!!!Ai multe planuri in gand,dar trebuie sa fii linistita sufleteste,ca sa le poti indeplini!!!Daca poti pleca sa lucrezi i strainatate,foarte bine,du-te,dar nu cred ca te va insoti!!!Nu este genul de barbat luptator,,asa il simt acum!!!Ai tot ceea ce iti trebuie,din punct de vedere material,dar nu esti fericita,multumita cu tine,,,deci,,,nu ai NIMIC,draga mea,,,latura materiala a vietii este insignifianta ,in raport cu latura sentimentala!!!Trebuie sa le ai pe ambele,asa incat sa te simti implinita ca femeie!!Ce preferi????Inima spune ca iubirea,,,ratiunea iti vorbeste despre confortul material,,,deci????Aici,trebuie sa iei decizia finala!!!Personal,as alege fericirea,fara drept de tagada,dar ,eu sunt eu!!!Orgolii,lipsa de incredere,posesivitate,comoditate,reticente la diverse,iata caliattile spirituale ale iubitului tau!!Iti ofera lux,dar nu esti fericita!!Il iubesti????Nu cred,ci,mai degraba,vorbim de dependenta de el si de viata dulce oferita tie!!Nu ai cum sa-l iubesti daca esti nefericita,parerea mea!!!
MissRainbow
Postat pe 9 Iunie 2012 11:36
Multumesc pt sfaturi..pai in primul rand tot ce am spus a fost din inima...prietenele nu mi le-a acceptat pentru ca nu ii se pare normal ca intr-o relatie sa mai am prietene, sa mai ies cu o prietena la o cafea, asta este singurul motiv..iar egosit si orgolios , este, nu e doar parerea mea..asta chiar si mama lui mi-a spus..si mi-a demonstrat prin diverse fapte....am discutat de foarte multe ori cu el acest subiect, insa singura lui concluzie este sa na despartim, nu sa ajungem la un numitor comun cum as vrea eu..tot timpul imi reproseaza ca eu nu vreau familie, ca eu nu vreau sa fie bine pt noi,etc..si tot eu sunt aia care am sacrificat pt noi multe , si culmea eu sunt aia care nu vrea sa fie bine pt noi...si atunci ma sacrific eu pt relatie, nicidecum el...nu spun ca nu ma iubeste, dar nici nu are face ceva pt mine iesit din comun, cum ar fi sa isi schimbe stiul de viata de exemplu, sau sa ne mutam impreuna la oras...mie ciuda pe faptul ca il iubesc sincer,si ca nu am puterea sa ma despart de el si sa fac ceea ce imi doresc..imi este frica de acest pas foarte tare :( nu stiu daca e corect sa vorbesc asta pe un forum, nu cred ca e corect pt relatie sa fac asta, dar chiar nu am la cine sa apelez ...si ma simt presata de timp..si ca trebuie sa iau odata pt totdeauna o decizie..
kudika_6458
Postat pe 9 Iunie 2012 12:16
De la: kudika_6458, la data 2012-06-09 12:16:31Multumesc pt sfaturi..pai in primul rand tot ce am spus a fost din inima...prietenele nu mi le-a acceptat pentru ca nu ii se pare normal ca intr-o relatie sa mai am prietene, sa mai ies cu o prietena la o cafea, asta este singurul motiv..iar egosit si orgolios , este, nu e doar parerea mea..asta chiar si mama lui mi-a spus..si mi-a demonstrat prin diverse fapte....am discutat de foarte multe ori cu el acest subiect, insa singura lui concluzie este sa na despartim, nu sa ajungem la un numitor comun cum as vrea eu..tot timpul imi reproseaza ca eu nu vreau familie, ca eu nu vreau sa fie bine pt noi,etc..si tot eu sunt aia care am sacrificat pt noi multe , si culmea eu sunt aia care nu vrea sa fie bine pt noi...si atunci ma sacrific eu pt relatie, nicidecum el...nu spun ca nu ma iubeste, dar nici nu are face ceva pt mine iesit din comun, cum ar fi sa isi schimbe stiul de viata de exemplu, sau sa ne mutam impreuna la oras...mie ciuda pe faptul ca il iubesc sincer,si ca nu am puterea sa ma despart de el si sa fac ceea ce imi doresc..imi este frica de acest pas foarte tare :( nu stiu daca e corect sa vorbesc asta pe un forum, nu cred ca e corect pt relatie sa fac asta, dar chiar nu am la cine sa apelez ...si ma simt presata de timp..si ca trebuie sa iau odata pt totdeauna o decizie..



Cum te iubeste,,,spune-mi,,dar fara detalii legate de pat,,caci,aici,toti barbatii iubesc???Da,este egoist,atat cu el,cat si cu ceilalti,cerand schimbari majore,fara a oferi nimic in schimb,este dovada de egoism!!I-ai spus vreodata,ca nu vrei sa mai locuiesti la tara??Cum a reactionat?Presupun ca a fost categoric in raspuns!!!Este o problema!!!Refuza urbanul,neintelegandu-te defel!!!Il iubesti????Repet,nu!!Esti lasa cu tine si refuzi sa-ti recunosti neputinta!!!Draga mea,iubirea nu face casa buna cu refularile de ciuda!!!Ori clarifici ,cu iubitul tau,problema locuintei,ori fii categorica si ia o hotarare in ceea ce va priveste!!De ce iti este frica sa faci acest pas????Esti constransa cu ceva anume?Fata draga,intelege,,ori in caruta,ori in teleguta,cu alte cuvinte,ori rabzi viata la tara suferind in amor,acceptand ceea ce ti se ofera in acest moment,caci nu le poti avea pe toate in viata,ori te separi si cu asta basta,nu esti singura pe lume!!!Timpul,preseaza omul atunci cand este ajuns la cumpana si trebuie as fie decisiv in alegeri,,fa-o si tu!!Stagnarea in a te minti ca iti place traiul dus la tara,este o mare prostie!!!Nu va intelegeti ,,urmeaza-i sfatul,,despartiti-va,ce rost are sa purtati discutii in contradictoriu????Tu esti o fata de oras,,nu ai cum sa accepti viata traita la tara!!!Daca el nu intelege,asta este,,dovedeste ca este si incapatanat si rauvoitor,,,femeia trebuie ascultata atunci cand isi exprima punctul de vedere!!Macar atat!!
MissRainbow
Postat pe 9 Iunie 2012 12:33
De la: kudika_6458, la data 2012-06-09 10:35:49Buna fetelor,va scriu pe acest forum in speranta ca voi primi niste sfaturi.Am o relatie de 2 ani cu un tip cu 5 mai mare ca mine,eu fac 23 luna asta.Situatia sta in felul urmator : nu stiu dac il iubesc sau este dependenta...eu zic ca il iubesc mult...dar....in acesti 2 ani de zile mi-am pierdut toate prietenele pentru ca lui nu ia placut de nici una dintre ele..m-am mutat dintr-un oras frumos si mare , intr-un sat pentru el, nu locuim impreuna, vrea sa facem pasul asta, insa eu nu vreau...am un job care nu imi place ,tot pentru el, adica sa fiu aici la sat sa nu stau departe de el...eu consider ca am facut multe sacrificii pentru el, dar parca nu simt asta si din partea lui..problema este ca nu sunt fericita, nu stiu de ce...va spun sincer, multe persoane ar dori sa aiba ce am eu..as putea spune ca am tot ce is doreste un om de la viata...am masina,casa frumoasa,un prieten care ma iubeste, care are un job cu un salar ''extraterestru'' pt Romania, parinti buni...multi spun ca nu duc lipsa de nimic..dar nu sunt fericita...am stat in oras 7 ani de zile,imi place aglomeratia,oamenii,aici la sat totul e diferit,e sec, nu imi place deloc, m-am plafonat total...nu am mai fost intr-un club de 1 an jumate pentru ca lui nu ii place, si am varsta asta ca as mai merge si eu...nu are incredere in mine, si nu are nici un motiv sa nu aiba incredere in mine...e putin orgolios,se supar repede daca mai fac glume ''proaste'' cu el, se mai supara pe familia mea si are obiceiul sa spuna tot verde in fata si ma cam doare , ca familia ramane tot familie...va spun, nu dau vina pe el, dar am incercat sa imi impun eu mie, ca e ok aici cu el...ca avem casa frumoasa,ca rezist eu si la lucru ca trebuie sa imi placa la sat..pur si simplu ma oblig eu pe mine sa imi placa niste lucruri dar nu am reusit sa fac sa imi placa aceste lucruri...el de aici nu vrea sa plece pt nimic in lume..tin sa mentionez ca pt fosta lui prietena a lasat un job din austria super platit ca numai putea de dorul ei..si pt mine e dureroasa rau treaba asta...acum tot ma gandesc sa plec in germania au pair, sa lucrez acolo 1 an si dupaia sa imi caut un alt job mai bine platit, dar parca ma gandesc, cum sa il parasesc?! il iubesc mult , nu vreau sa il fac sa sufere, dar traiesc intr-o monotonie de am ajuns depresiva..am ajuns in stadiul in care imi este frica sa ma despart de el, ca poate nu mai gasesc pe nimeni...stiu ca suna stupid dar asta simt...as vrea enorm sa plec in germania, dar as vrea sa vina cu mine, nu mai rezist sa stau aici, chiar daca am facut tot posibiul sa imi placa,nu imi place...mama mea mi-a spus sa fac ce imi spune inima..dar NU STIU ce imi spune inima...:((..cum sa aflu ce imi spune inima ??...sper ca ati inteles ceva din tot ce scriu aici si va rog sa imi fiti prietene in acest moment, ca nu am pe nimeni in fara de voi cu care sa vorbesc ...va pup :*




Nu stiu ce sa ti zic, daca este iubire,dependenta cum tocmai ai zis, sau poate un foarte mare respect si autoritate in fata ta.Cand o persoana te iubeste nu te ''obliga ''sa faci lucruri care te fac nefericita ...cred ca fericirea este una dintre cele mai importante taine in aceasta viata, si fara a fi implinit si fericit nu te poti nici realiza in viata.Incearca sa ai o discutie serioasa cu el, sa comunicati ca este cel mai importanat, sa i spui ce te supara si poate va intelege.succes:*
kudika_9431
Postat pe 9 Iunie 2012 12:39
Ei fas, la 23 de ani ti-e teama ca nu gasesti pe nimeni! Ce sa mai spuna alea de 30 de ani?! Daca nu esti fericita cu el, lasa-l si vezi de viata ta, ca doar nu esti maritata cu o droaie de copii dupa tine, sa nu poti pleca! Fa ce te taie capul cat esti tanara, ca pe urma e mai greu.Eu nu inteleg ce va trebuie sa va legati la cap de la varste de astea atat de fragede.
Micaell
Postat pe 9 Iunie 2012 13:24
De la: kudika_6458, la data 2012-06-09 10:35:49Buna fetelor,va scriu pe acest forum in speranta ca voi primi niste sfaturi.Am o relatie de 2 ani cu un tip cu 5 mai mare ca mine,eu fac 23 luna asta.Situatia sta in felul urmator : nu stiu dac il iubesc sau este dependenta...eu zic ca il iubesc mult...dar....in acesti 2 ani de zile mi-am pierdut toate prietenele pentru ca lui nu ia placut de nici una dintre ele..m-am mutat dintr-un oras frumos si mare , intr-un sat pentru el, nu locuim impreuna, vrea sa facem pasul asta, insa eu nu vreau...am un job care nu imi place ,tot pentru el, adica sa fiu aici la sat sa nu stau departe de el...eu consider ca am facut multe sacrificii pentru el, dar parca nu simt asta si din partea lui..problema este ca nu sunt fericita, nu stiu de ce...va spun sincer, multe persoane ar dori sa aiba ce am eu..as putea spune ca am tot ce is doreste un om de la viata...am masina,casa frumoasa,un prieten care ma iubeste, care are un job cu un salar ''extraterestru'' pt Romania, parinti buni...multi spun ca nu duc lipsa de nimic..dar nu sunt fericita...am stat in oras 7 ani de zile,imi place aglomeratia,oamenii,aici la sat totul e diferit,e sec, nu imi place deloc, m-am plafonat total...nu am mai fost intr-un club de 1 an jumate pentru ca lui nu ii place, si am varsta asta ca as mai merge si eu...nu are incredere in mine, si nu are nici un motiv sa nu aiba incredere in mine...e putin orgolios,se supar repede daca mai fac glume ''proaste'' cu el, se mai supara pe familia mea si are obiceiul sa spuna tot verde in fata si ma cam doare , ca familia ramane tot familie...va spun, nu dau vina pe el, dar am incercat sa imi impun eu mie, ca e ok aici cu el...ca avem casa frumoasa,ca rezist eu si la lucru ca trebuie sa imi placa la sat..pur si simplu ma oblig eu pe mine sa imi placa niste lucruri dar nu am reusit sa fac sa imi placa aceste lucruri...el de aici nu vrea sa plece pt nimic in lume..tin sa mentionez ca pt fosta lui prietena a lasat un job din austria super platit ca numai putea de dorul ei..si pt mine e dureroasa rau treaba asta...acum tot ma gandesc sa plec in germania au pair, sa lucrez acolo 1 an si dupaia sa imi caut un alt job mai bine platit, dar parca ma gandesc, cum sa il parasesc?! il iubesc mult , nu vreau sa il fac sa sufere, dar traiesc intr-o monotonie de am ajuns depresiva..am ajuns in stadiul in care imi este frica sa ma despart de el, ca poate nu mai gasesc pe nimeni...stiu ca suna stupid dar asta simt...as vrea enorm sa plec in germania, dar as vrea sa vina cu mine, nu mai rezist sa stau aici, chiar daca am facut tot posibiul sa imi placa,nu imi place...mama mea mi-a spus sa fac ce imi spune inima..dar NU STIU ce imi spune inima...:((..cum sa aflu ce imi spune inima ??...sper ca ati inteles ceva din tot ce scriu aici si va rog sa imi fiti prietene in acest moment, ca nu am pe nimeni in fara de voi cu care sa vorbesc ...va pup :*





Poate ca e putin vina ta ca ai fost prea accesibila pentru el, ca i-ai oferit prea mult si s-a invatat doar sa ceara si a uitat sa mai si ofere.Poate te-ai supus prea mult si el a devenit prea dominator?
Nu pot sa iti spun decat ca ar trebui sa iti aduci aminte ca ai o varsta frageda si poate ca el nu e alesul tau, perechea ta.In inima ta stii ce e , doar trebuie sa te uiti si sa ai curajul sa decizi ce e mai bine pentru tine.
Poate putin egoism n-ar strica daca altruismul nu ti-a adus fercirea.
Thais13
Postat pe 9 Iunie 2012 13:37
Nu stiu cum sa iti spun ca ma iubeste..simt ca ma iubeste...nu stiu ce sa zic..uneori ma gandesc si la faptul ca tine mult de mine ca ma vede serioasa si stie ca poate sa isi intemeieze o familie cu mine,o siguranta poate vede in mine, mai ales ca el face 28 de ani si vrea foarte mult sa se casatoreasca..si poate nu mai are rabdare sa caute alta, sa o cunoasca,se se obisnuiasca cu alta,si poate de aia tine atat de mult de mine sa nu plec ..si nu ma tine nimic legata de el,dar nu stiu, ma repet, imi este teama...imi este ciuda pe mine din multe motive, si ca stau aici pt el, si ca nu sunt in stare sa plec..am in suflet multe si nu stiu cum sa gasesc calea cea mai buna pt mine..adica,vreau sa plec in germania,sa stau acolo , dar vreau cu el, el nu vrea sa faca deloc pasul asta, dar deloc, nici macar nu imi spune''ma mai gandesc''..spune NU din start..sincer, ma enervez eu pe mine insami ca imi plang de mila de una singura la apropae 23 de aannni...si stiu ca nu e ok asta..stiu...
kudika_6458
Postat pe 9 Iunie 2012 14:17
De la: kudika_6458, la data 2012-06-09 14:17:43Nu stiu cum sa iti spun ca ma iubeste..simt ca ma iubeste...nu stiu ce sa zic..uneori ma gandesc si la faptul ca tine mult de mine ca ma vede serioasa si stie ca poate sa isi intemeieze o familie cu mine,o siguranta poate vede in mine, mai ales ca el face 28 de ani si vrea foarte mult sa se casatoreasca..si poate nu mai are rabdare sa caute alta, sa o cunoasca,se se obisnuiasca cu alta,si poate de aia tine atat de mult de mine sa nu plec ..si nu ma tine nimic legata de el,dar nu stiu, ma repet, imi este teama...imi este ciuda pe mine din multe motive, si ca stau aici pt el, si ca nu sunt in stare sa plec..am in suflet multe si nu stiu cum sa gasesc calea cea mai buna pt mine..adica,vreau sa plec in germania,sa stau acolo , dar vreau cu el, el nu vrea sa faca deloc pasul asta, dar deloc, nici macar nu imi spune''ma mai gandesc''..spune NU din start..sincer, ma enervez eu pe mine insami ca imi plang de mila de una singura la apropae 23 de aannni...si stiu ca nu e ok asta..stiu...



Ai incercat sa te pui in locul lui?Daca da,,ce anume ai simtit?Daca nu,,incearca,dar iti spun ca ceea ce vei simti,nu iti va fi pe plac!!

Este adevarat,prin felul tau de a fi,ii esti confortabila,accesibila,tinand cont de faptul ca el cunoaste tipologia fetelor majoritare ale zilelor noastre,,tu, esti siguranta lui in fata deziluziilor vietii!!Stie ca vei fi femeie de treaba,cinstita,etc.De asa ceva are nevoie,nu de o femeie emancipata,,,la tara nu este loc de asa ceva!!!De aici si confortul material asigurat,,este un subterfugiu utilizat in scopul disimularii adevaratelor intentii!!!

Simti ca te iubeste!!!Hmmmmmmmmmmmmmm!!!Ma rog,asa sa fie,,ia,spune-i ca il parasesti,,vezi cum reactioneaza,,un barbat care iubeste femeia de langa el,,ia foc,,devine fiara pentru iubirea lui,,,nu-i spune sa se desparta de el,,sesizezi nuanta???????

Refuza plecarea cu tine in Germania!!Perfect,pleaca fara el,,in acest mod va veti face ordine in ganduri si viata,,,de multe ori,acordarea unei pauze ,este binevenita!!Curaj!!Asta iti trebuie acum,,,curaj sa o iei de la capat1!Daca te iubeste,,,va lupta pentru tine!!!

Ai douazeci si trei de ani si iti plangi de mila,,este tragic,draga mea,,atunci cand vei ajunge matura,,cum vei proceda???Pune in balanta ce anume simti in inima si ce traiesti cu ea!!!!
MissRainbow
Postat pe 9 Iunie 2012 14:48
De la: kudika_6458, la data 2012-06-09 12:16:31Multumesc pt sfaturi..pai in primul rand tot ce am spus a fost din inima...prietenele nu mi le-a acceptat pentru ca nu ii se pare normal ca intr-o relatie sa mai am prietene, sa mai ies cu o prietena la o cafea, asta este singurul motiv..iar egosit si orgolios , este, nu e doar parerea mea..asta chiar si mama lui mi-a spus..si mi-a demonstrat prin diverse fapte....am discutat de foarte multe ori cu el acest subiect, insa singura lui concluzie este sa na despartim, nu sa ajungem la un numitor comun cum as vrea eu..tot timpul imi reproseaza ca eu nu vreau familie, ca eu nu vreau sa fie bine pt noi,etc..si tot eu sunt aia care am sacrificat pt noi multe , si culmea eu sunt aia care nu vrea sa fie bine pt noi...si atunci ma sacrific eu pt relatie, nicidecum el...nu spun ca nu ma iubeste, dar nici nu are face ceva pt mine iesit din comun, cum ar fi sa isi schimbe stiul de viata de exemplu, sau sa ne mutam impreuna la oras...mie ciuda pe faptul ca il iubesc sincer,si ca nu am puterea sa ma despart de el si sa fac ceea ce imi doresc..imi este frica de acest pas foarte tare :( nu stiu daca e corect sa vorbesc asta pe un forum, nu cred ca e corect pt relatie sa fac asta, dar chiar nu am la cine sa apelez ...si ma simt presata de timp..si ca trebuie sa iau odata pt totdeauna o decizie..


Sacrifici mult prea mult pentru aceasta relatie si ma tem, din suflet iti spun, sa nu devii depresiva.

Daca vei continua sa ramai intr-o relatie cu acest barbat, iar el nu va dori sa faca niciun compromis, ci, din contra, te va acuza doar pe tine pentru neajunsurile relatiei voastre, mi-e teama ca-ti vei pierde orice chef de viata si de respect fata de tine insati.

Parerea mea e ca ai de ales intre doua rele, un rau mai mic si unul mai mare: 1. te desparti de el si vei suferi o perioada de timp, insa dupa aceasta perioada te vei simti libera precum pasarea cerului si fericita, ori 2. ramai alaturi de el, suferi in tacere, te distrugi pe tine sufleteste si-ti pierzi orice chef de viata. Tu alegi.

Iti doresc intelepciunea de a lua hotararea potrivita si care sa te faca fericita!

Sa auzim de bine!
kokeshi
Postat pe 12 Iunie 2012 21:24
servus te inteleg destul de bine acum trec si eu prin aceeasi situatie si nu stiu ce sa fac dar.....am sa imi iau inima in dintii si am sa las tot si am sa o iau de la capat.ridica capu pune in balanta tot si vezi ce e mai bine pt tine nu uita ca tu contezi pupici si mult noroc
daniella_sophie
Postat pe 1 Iulie 2012 04:49
Draga mea..iubirea are multe fatete si..nuante...!!! Crezi ca-l iubesti,dar..te oboseste..si face doar ce vrea si cum vrea el..!!! Incearca sa ai un dialog deschis cu el..sa-i spui ce-ti place si cu nu-ti place ..in viata ta..si ca doresti..o schimbare..!!! Daca..ramane.."inert"..la dorintele tale..inseamna ca..e o problema..!!! La varsta ta..ai inca..atatea variante,,,dar ..pe langa iubire..trebuie sa fie si intelegere,caci altfel..in timp..va deveni...un stapan,iar tu...trage concluzia...!!! Gandeste-te bine..ce faci,fa-ti o lista cu lucrurile bune si rele din viata ta..legata de aceasta relatie...si provoaca-l intr-o zi..cand e vesel si bine dispus.la un dialog...constructiv.!!! Astept vesti..de la tine.!!! Numai bine.!!! Amin.!!!
kudika133347
Postat pe 1 Iulie 2012 05:12
E clar ca nu va potriviti ( tu vrei la oras, el la sat,tu vrei experiente noi si oameni noi , el vrea sa stea in confortul casei,fara vizitatori, etc. )
Oricate compromisuri vei face in numele acestei relatii, pe termen lung nu vei fi fericita,nu vei avea satisfactii pt ca " nu trageti in aceeasi directie".
Nu te incalzeste sa ai o casa mare la tara daca tu vrei un apartament in centrul orasului.

Parerea mea e sa faci ce vrei tu cat esti tanara, ca sa nu regreti mai tarziu de 2 ori ( 1 data ca nu ai facut ce vroiai tu pt ca el nu era de acord si 2 ca a trecut timpul la care puteai sa faci cel mai bine chestia aia) . Si eu am lasat o relatie ca a ta ca sa plec in alta tara, cu o bursa, el fiind contra. La inceput a fost mai dificil, dar am intalnit oameni noi si mi am facut prieteni noi si prieten mult mai deschis la minte decat fostul. E super sa faci ce vrei fara sa dai socoteala ca iesi cu fetele la cafea :)
Multa bafta ! La 23 de ani esti f tanara si nu merita sa te ingropi la tara daca nu-ti place acolo ( parerea mea)

Dar un sfat.
Intai aplica si obtine jobul
In germania, si pe urma il anunti ca pleci , cand e tot aranjat nu incepi sa cauti dupa ce te desparti de el, ca e posibil sa nu gasesti si sa te demoralizezi.
kudika052198
Postat pe 1 Iulie 2012 05:27
Cine iubestee cu adevarat pe cineva,pune fericirea celuilalt inaintea oricarei prioritati! Tu ai facut tot posibilul ca el sa fie fericit! El???? Ce a facut? A pus mai multe intrdictii? Te sacrifica pe tine pentru ex??? Ai grija!!! Esti foarte tanara! Si nu uita ca, ai o singura viata!!! Traieste-o cat se poate mai bine si mai frumos, daca ai posibilitatea! Bafta!!!
Mihaela_Carlig
Postat pe 1 Iulie 2012 07:07
Cred ca est dependenta de DRAGOSTE.In iubire e nevoie de doi oameni care sa caute sa se faca fericiti unul pe celalalt si pentru asta trebuie sa comunice intre ei.
Este timpul sa te testezi si sa-l testezi ,drept care stati separati un timp.Daca va este mai bine separati sau numai unul sufera in timp ce altul ia totul asa cum este ,atunci veze-ti de drumul tau ca mai ai timp sa-ti gasesti un compatibil.
In dragoste trebuie sa primesti in aceeasi masura la cat oferi si aici nu ma refer la nimic material.
MariaAna183
Postat pe 1 Iulie 2012 07:12
draga mea...vina este doar a ta...barbatul are atata putere ..cat i se da...iar tu i ai dat foarte multa.. ...daca esti neimplinita ce faci acolo???.....este foarte simplu...pleaca unde te simti fericita ..iar taranoiul...scuza ma ca ii spun asa...dar asa am simtit ...daca te iubeste vine dupa tine...cu cat lungesti aceasta stare de nefericire si de nehatarire..cu ata vei fi mai nefeiricita....si nu uita..schimbare depinde de tine...viitorul il construiesti cu alegerile de azi...iar daca esti nefericita vina este doar a ta..pentru ca ai facut alegeri proaste...fericirea depinde de alegerile pe care le facem prin liberul arbitru...daca saptamana viitoare te afli inca acolo..sa nu te mai lamentezi..vina este doar a ta...succes si intelepciune..mai greu la varsta ta...dar poti invata de la altii trecuti prin viata...Gabriela 46 ani Bucuresti
kudika434981
Postat pe 1 Iulie 2012 07:56
draga mea iti spun din propria experienta .am renuntat la tot pentru un om ..nu merita pentru ca acum sunt in stadiul in care am deja doi copiii ..si o viata seaca ...si un amant pe care il iubesc...nu este usor pentru ca anii au trecut...copiii sunt viata mea dar ca femeie daca nu esti implinita ...nu merita fa ceva pentru tine acum cat esti atat de tanara pana nu o sa ai si alte obligatii....ai incredere in tine si fii puternica...
kudika494690
Postat pe 1 Iulie 2012 08:50
Lasa=l draga mea .cauta-ti servici la oras si te du sa nu mai sti de el.daca acum se poarta asa cu tine ,ce vei ajunge peste 10 ani,asculta-ma rupete de el si te du unde tu te simti fericita,asta e cel mai important!
kudika445268
Postat pe 1 Iulie 2012 09:01
Draga mea, si eu am trecut prin ceea ce treci tu acum... Si din punctul meu de vedere nu trebuie decat sa te ''deconectezi'l pentru cateva zile ,de tot, de familie, de job si mai ales de el...ia-ti o vacanta in care sa te gandesti bine daca persoana de langa tine merita cu adevarat sa faci atatea sacrificii. Doar tu poti decide ce e mai bine pentru tine. Take care honey
Crys90
Postat pe 1 Iulie 2012 09:03
Draga mea eu iti dau cel mai bun sfat! DUTE SI FA-TI VIATA! nu are rost sa stai cu un om care te pune sa renunti la tot in schimbul a ce?! eu sunt in aceeasi situatie, si mai vine si un copil pe lume, eu stau pt copilasul meu. am 26 de ani. iti spun sincer: NU STA!!!!!!!!! sau daca te iubeste cu adevarat sa vina el dupa tine. fii puternica si cere-i lucrul asta! si daca nu vine cu tine, pleaca si nu te uita in urma! schimba-ti numar de tel sa nu te sune, ca vei ceda crrezand ca il iubesti! si daca ai posibilitate sa pleci in germania de ce stai? ce poti face in romania? ah daca aas mai avea varsta ta ce bine ar fi!!! Cauta-ma pe facebook si mai vorbim!
Claudia_Bianca_Itu_1
Postat pe 1 Iulie 2012 09:35
e greu sa-ti spuna cineva ce sa faci,doar tu trebuie sa decizi. Eu cred ca trebuie sa-ti urmezi visul de a pleca ,iar daca te iubeste vine cu tine sau te asteapta pana te intorci daca nu inseamna ca nu te iubeste sincer,eu cu sotul meu ne vedem de 2 ori pe an si rezistam asa de 4 ani.Esti tanara ai viata inainte
kudika_9145
Postat pe 1 Iulie 2012 09:52
DRAGA MEA,INVATA SA TE IUBESTI PE TINE,INCEARCA SA FACI CE SIMTI TU NU CE VREA EL.DACA NU ARE INCREDERE IN TINE INSEAMNA CA NU TE IUBESTE SUFICIENT ,SE IUBESTE PE EL CERINDU-TI SA FACI DOAR CE-I PLACE LUI. IA O HOTARIRE SI IUBESTETE PE TINE.VEZI CE ATIRNA MAI MULT INDEPENDENTA TA SAU DEPENDENTA FINANCIARA .ITI DORESC SA FIITU. CU RESPECT CARMEN
kudika_1545
Postat pe 1 Iulie 2012 09:54
In locul tau, m-as muta singura la oras, si l-as vizita, din cand in cand, in satul lui. As incerca sa-mi realizez visele si sa-mi traiesc viata, chiar daca lui i-ar conveni lucrurile astea sau nu.

michu61
Postat pe 1 Iulie 2012 09:58
In primul rand impaca-te cu tine insuti- ca daca te iubeste mult cum ai zis - merge oriunde dupa tine- al 2. impaca -te cu Dumnezeu -0 primeste in inima ta pe Mantuitorul lumii - si se va schimba viata intre si prin jurul vostru...
spun ca o marturie ...
succes God bless yu..
kudika326200
Postat pe 1 Iulie 2012 10:02
imagineaza-ti viata ta peste 5-6 ani!!! eventual si un copil aparut in relatia voastra!!!

imi pare rau sa-ti spun, dar cred ca vei fi si mai nefericita decat spui ca esti acum....renunti la tine pentru un om care e egoist si care ti-a impus sa renunti la prieteni, locuri dragi, oarecum nu iti agreaza f mult nici familia???

daca acum nu te simti libera in relatia voastra, ce va fi peste ani? daca esti dispusa si alegi sa renunti la tine, sa te transformi de dragul unui om care deja te domina......e alegerea ta. e alegerea ta, adevarat, dar gandeste-te daca vei putea trai o viata cu alegerea aceasta!!!

sa-ti fie bine!
ashi_mar
Postat pe 1 Iulie 2012 10:16
Buna,KUDIK! Sa iti zic ceva referitor la tine,pentru ca esti un pic mai mica: niciodata sa nu te mai schimbi ca sa fii pe plac cuiva.tu ai luat niste decizii pe care nu trebuia sa le iei,pentru ca cine te iubeste vine si in gaura de sarpe dupa tine.in plus,esti statornica,dar asta nu inseamna sa te plafonezi,trebuie sa traiesti viata asa cum simti,esti tanara,esti o floare,dar nu lua grijile in piept deja! trebuie sa traiesti cum vrei tu,iar cel de langa tine sa consimta la fericirea ta! nu te da la o parte pentru ceea ce vor ceilalti sa faci! multa putere,si sper ca nu am fost echivoca...
aly_blue
Postat pe 1 Iulie 2012 10:18
si cum te vezi peste cativa ani? cu copii, legata de e, la sat, cu un job care nu iti place... si o situatie din care atunci cu greu vei mai iesi! ai 23 ani, acum e momentul sa iti alegi drumul in viata... daca vrei sa pleci in Germania, du-te! e greu sa te hotarasti, dar odata ce vei ajunge acolo nu vei regreta. poate chiar vei cunoaste pe cineva mai potrivit...

din cate am inteles, tu inainte sa fi cu el, aveai prietene, viata sociala, iti placeau petrecerile si agitatia. asa esti tu. de ce sa te schimbi pentru cineva care nu nici macar nu apreciaza? nu ai prefera sa ai un iubit cu care sa mergi la petreceri si sa faci tot ce iti place?
kudi10
Postat pe 1 Iulie 2012 10:53
"Ce folos de boi si vaci....!" Daca nu esti fericita.....lasa-l
kudika462864
Postat pe 1 Iulie 2012 11:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cand APRECIEZI dupa ce ai pierdut. 1 De la: flory_florin 13 Iulie 2012 13:22
criza barbatului divortat 6 De la: DeeaCatalina 6 Ianuarie 2010 18:57
relatie la distanta 1 De la: 2 Decembrie 2009 12:57
14 Februarie... 14 De la: ionelaela 14 Februarie 2010 22:21
Huge Question: de ce barbatii se tem de relatiile la distanta? 38 De la: oana1234 16 Ianuarie 2009 16:58