Setari Cookie-uri

injuratul la copii mici

Am o mare problema; in familia sotului injuraturiile "uzuale" sau "usoare" (nu stiu cum sa le cataloghez, deoarece mi-e tot urate si grave mi se par) gen "da-te-n p.z.. m..ii" sau "gatu m..ii" sunt ceva "normal", cu toate ca mie nu mi se par. Problema este ca am observat ca soacra-mea si nu numai incearca sa-l faca pe Matei, puiutul meu de 9 luni, sa zica si el , la modul "Ia zi Matei.........". Acest lucru ma crizeaza foarte tare. Cand am spus, de fata fiind la o astel de intamplare, "Nu,Matei nu are voie sa vorbeasca urat, ca nu are voie sa fie prost crescut, tebuie sa fie civilizat si educat" soacra-mea mi-a trantit-o cu "Da,da, s-o crezi tu", si atunci sotul a continuat cu "Te ambalezi prea tare de pe acum, si mai ales eu vreau ca fi-miu sa fie smecher"; iar eu i-am spus ca nu consider decizia mea o ambalare, si ca daca ii este mila de fundul lui Mateut, ar fi bine sa nu-l invete sa vorbeasca urat. cand am amas singuri i-am spus ca eu tin foarte tare la a nu invata sa injure,chiar daca in afara casei va auzi, si va invata, ideea mea este ca in casa sa nu se permita acest lucru, adica casa sa fie taramul acela "sfant, virgin, neatins de prostia exterioara".
Cum ma sfatuiti sa o abordez pe soacra-mea si nu numai, in ceea ce priveste injuraturiile in prezenta lui Mateutu, fara a jigni?
nykk
Postat pe 20 Ianuarie 2010 23:33
Exact asa vad si eu problema. Nu mi se pare ca e smecher sau cool ca un copil sa injure...In fata copiilor trebuie sa fii un exemplu (cat se poate de posibil) impecabil, bun, corect etc. Sa se poarte urat si sa injure va invata baiatul la gradinita, la scoala si de la alti copii. Nu trebuie sa invete si acasa sa vorbeasca si sa se comporte vulgar. Altfel cand incepi sa-i faci observatie, vei vedea ce reprosuri obraznice stie sa faca (De la voi am invatat, asa faci si tu, nici tu nu esti mai bun etc...)

Nu cunosc dependenta familiara si cum locuiesti, dar incerca sa impui niste reguli de convietuire in comun acord cu ceilalti (Reguli cum ar fi, "la noi in casa nu se vorbeste vulgar, nu se fumeaza si de la masa nu se scoala nimeni pana nu au terminat toti" astea-s doar exemple sa vezi la ce ma refer) ... Ca mama ai primul si ultimul cavant cand este vorba de educatia copilului, de aia trebuie tu sa-ti impui conduita ta morala, nu ce considera soacra ca-i place ei.

Incearca sa convingi soacra de situatiile penibile care se pot intampla daca baiatul vorbeste vulgar...Cum se va simti in oras, cand ala mic o striga:
- Buni cumpara-mi o ciocolata in P.M. Si nici sotului n-o sa-i placa atunci cand va face Matei cu el asa ceva. Sau aveti musafiri si Matei vorbeste de Pi*, pu*...Nu e amuaznt, e penibil.

Nu la copil trebuie sa-i dai peste fund, ca el nu realizeaza la inceput ce face/zice,vorbeste ce aude, ci pe soacra si pe soti ar trebui sa-i urechezi.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 21 Ianuarie 2010 01:57
De la: nykk, la data 2010-01-20 23:33:32Am o mare problema; in familia sotului injuraturiile "uzuale" sau "usoare" (nu stiu cum sa le cataloghez, deoarece mi-e tot urate si grave mi se par) gen "da-te-n p.z.. m..ii" sau "gatu m..ii" sunt ceva "normal", cu toate ca mie nu mi se par. Problema este ca am observat ca soacra-mea si nu numai incearca sa-l faca pe Matei, puiutul meu de 9 luni, sa zica si el , la modul "Ia zi Matei.........". Acest lucru ma crizeaza foarte tare. Cand am spus, de fata fiind la o astel de intamplare, "Nu,Matei nu are voie sa vorbeasca urat, ca nu are voie sa fie prost crescut, tebuie sa fie civilizat si educat" soacra-mea mi-a trantit-o cu "Da,da, s-o crezi tu", si atunci sotul a continuat cu "Te ambalezi prea tare de pe acum, si mai ales eu vreau ca fi-miu sa fie smecher"; iar eu i-am spus ca nu consider decizia mea o ambalare, si ca daca ii este mila de fundul lui Mateut, ar fi bine sa nu-l invete sa vorbeasca urat. cand am amas singuri i-am spus ca eu tin foarte tare la a nu invata sa injure,chiar daca in afara casei va auzi, si va invata, ideea mea este ca in casa sa nu se permita acest lucru, adica casa sa fie taramul acela "sfant, virgin, neatins de prostia exterioara".
Cum ma sfatuiti sa o abordez pe soacra-mea si nu numai, in ceea ce priveste injuraturiile in prezenta lui Mateutu, fara a jigni?





... saracul Mateutu o sa fie ''smecher'' ??? ... daca e si singur ... o sa fi egreu de el ...
marco918
Postat pe 21 Ianuarie 2010 02:37
Multi se gandesc cat de amuzant este sa-si vada copilul purtandu-se ca un adult... contrastul dintre inocenta unui bebelus si duritatea unor astfel de cuvinte fiind gasite nostime de multi din pacate :( ...Dar oamenii care isi invata copiii sa se poarte astfel doar spre marea lor distractie, nu iubesc copilul decat intr-un mod egoist, pentru satisfacerea unor placeri personale sau pentru gadilarea orgoliului propriu. Pentru ei copilul este mai mult un obiect decat o fiinta cu nevoi. Denota multa iresponsabilitate.
Si eu ma confrunt cu astfel de situatii (dar nu din partea familiei). Si mai sunt si altele care ma deranjeaza: de ex atunci cand copilul meu face un lucru care nu e permis si cei din jur rad, sau cand eu ii fac observatie si altcineva ii ia apararea. Dar niciodata nu tac, le spun calm, frumos si le explic si de 100 de ori daca e nevoie, pana baga la cap. Deja unii s-au invatat si se abtin :P

a spus bine full_metal_jacket mai sus, trebuie sa prezinti sotului si soacrei scenarii posibile daca vor continua cu astfel de "educatie", astfel incat ei sa constientizeze consecintele si gravitatea faptelor lor. La urma urmei, nu toata lumea e capabila sa vada lucrurile in perspectiva ;)
Ella81
Postat pe 22 Ianuarie 2010 13:50
pe sot am reusit sa-l conving; adica i-am explicat ca in afara casei, din nefericire, in lume sunt crime, violuri, brutalitati, si tot ce nu ar trebui sa fie, si asta ce inseamna ca tre sa il invatam pe Matei la asa ceva, dor ca va auzi (sau mai rau, DOAMNE FERESTE) afara?
In final am punctat cu faptul ca nu accept asa ceva, ca asta este una dinfixatiile mele, din petele mele care nu poate sa mi le stearga, schimbe nimeni.

in familia sotului se mai vb urat, si nu cu rautate, iar "obisnuinta"lor m-a facut si pe mine sa mai zic "da-te-n pi... m..." ceea ce pana sa vina Matei nu am considerat asa grav, dar acum......este vb de un suflet mic care depinde de mine, mama lui si de tatal lui ca sa ajunga un om normal, un adult educat si civilizat.

nykk
Postat pe 24 Ianuarie 2010 23:30
Full_Metal_Jacket ai dreptate................ce mi s-a parut extrem de ciudat este ca pana sa raman insarcinata, la o petrecere in familia cumnatului, ne-am strans mai multi printre care si sora cumnatului care are un baiat, iar pe atunci avea in jur de 3 ani, si in disscutiile noatre casual, aparand micutul in peisaj, ei,parintii si-au amintit de vocabularul micutului si l-au intrebat "Cum ii spui tu lui babi?" babi fiind mama bunicului, adica o persoana din a 3 a generatie inaintea lui, iar copilul relaxat si mandru a spus "Da-te in p... mea". Si toti au ras, ba mamaia lui ia spus "Asa zici tu, mancati-as limuta ta" , scena care pe mine ma oripilat, pur si simplu mi-a zgariat timpanul, ma curentat pe sina spinarii .Ideea e ca nu sunt tigani sa zici ca ii scuzi, dar......nu stiu.....bine ca a;l meu cumnat este cu capul pe umeri si nu o incurajeaza pe nepotica mea la asa ceva.
nykk
Postat pe 24 Ianuarie 2010 23:40
..se poate sa va vedeti cu soacra mai rar??..sau locuiti impreuna?..ca asha e mai greu...ca micutul sa nu fie lasat in preajma ei prea mult...mi se pare mai greu de schimbat soacra...datorita varstei...cu greu ii schimba cineva ideile sau daca o sa ia in serios chestiunile astea o s/o si faca pe suparata cu ocazia asta..!
andreea_n_x
Postat pe 12 Februarie 2010 08:31
De la: nykk, la data 2010-01-24 23:30:28pe sot am reusit sa-l conving; adica i-am explicat ca in afara casei, din nefericire, in lume sunt crime, violuri, brutalitati, si tot ce nu ar trebui sa fie, si asta ce inseamna ca tre sa il invatam pe Matei la asa ceva, dor ca va auzi (sau mai rau, DOAMNE FERESTE) afara?
In final am punctat cu faptul ca nu accept asa ceva, ca asta este una dinfixatiile mele, din petele mele care nu poate sa mi le stearga, schimbe nimeni.

in familia sotului se mai vb urat, si nu cu rautate, iar "obisnuinta"lor m-a facut si pe mine sa mai zic "da-te-n pi... m..." ceea ce pana sa vina Matei nu am considerat asa grav, dar acum......este vb de un suflet mic care depinde de mine, mama lui si de tatal lui ca sa ajunga un om normal, un adult educat si civilizat.


Ok, macar pe sotul tau l-ai convins.
Fa o regula: la voi in casa nu se va mai vb urat, aceasta regula trebuie s-o accepte si socrii tai, iar daca la ei se vb urat atunci mergeti mai rar la ei, lasa-i sa vina ei la voi.
anastas
Postat pe 12 Februarie 2010 08:42
Te felicit ptr. modul cum gindesti in ce priveste educatia copilului si felul cum incerci sa-ti expui problema si atitudine fata de ceilanti.Cit priveste soacra eu zic s-ai vb frumos, chiar daca ei dau dovada de lipsa de educatie INTOTDEAUNA SA LE VB FRUMOS ASFEL INCIT SA LE PARA RAU CA SE COMPORTA CUM SE COMPORTA.Tu sa fii tu si sa nu te lasi niciodata.
kudika098645
Postat pe 12 Februarie 2010 09:08
Stiu ca-ti va fi greu dar cu rabdarea treci marea.
kudika098645
Postat pe 12 Februarie 2010 09:13
Matei:X:X superb nume!
ia masurile de rigoare!iti vei multumi singura mai tarziu!
iacinta
Postat pe 12 Februarie 2010 16:13
Eu zic ca tot "eterna" dicutie "intre patru ochi, serioasa si calma" este solutia, in care sa ii explici pe indelete ce iti doresti tu de fapt pentru puiutul tau
ice_flower
Postat pe 12 Februarie 2010 16:28
De la: kudika098645, la data 2010-02-12 09:08:34Te felicit ptr. modul cum gindesti in ce priveste educatia copilului si felul cum incerci sa-ti expui problema si atitudine fata de ceilanti.Cit priveste soacra eu zic s-ai vb frumos, chiar daca ei dau dovada de lipsa de educatie INTOTDEAUNA SA LE VB FRUMOS ASFEL INCIT SA LE PARA RAU CA SE COMPORTA CUM SE COMPORTA.Tu sa fii tu si sa nu te lasi niciodata.


sunt in acord total cu tine ;) . imi amintesc de niste vorbe pline de intelpciune din Razvan si Vidra:
"Razbunarea cea mai crunta este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun iar dansul rau"
Ella81
Postat pe 15 Februarie 2010 15:19
De la: Ella078178, la data 2010-02-15 15:19:50
De la: kudika098645, la data 2010-02-12 09:08:34Te felicit ptr. modul cum gindesti in ce priveste educatia copilului si felul cum incerci sa-ti expui problema si atitudine fata de ceilanti.Cit priveste soacra eu zic s-ai vb frumos, chiar daca ei dau dovada de lipsa de educatie INTOTDEAUNA SA LE VB FRUMOS ASFEL INCIT SA LE PARA RAU CA SE COMPORTA CUM SE COMPORTA.Tu sa fii tu si sa nu te lasi niciodata.


sunt in acord total cu tine ;) . imi amintesc de niste vorbe pline de intelpciune din Razvan si Vidra:
"Razbunarea cea mai crunta este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun iar dansul rau"

da
yumy
Postat pe 15 Februarie 2010 15:21
Si soacrei si sotului trebuie sa li se dea peste bot fara mila... iar mai tarziu si copilului, daca incepe sa-i imite!
darksukkubus69
Postat pe 16 Februarie 2010 01:52
"soacra-mea mi-a trantit-o cu "Da,da, s-o crezi tu"

Daca asa se pune problema, nu stiu cum o sa o scoti la capat....
inamina
Postat pe 18 Februarie 2010 20:14
Pai ar trebui sa-i "tranteasca" si ea soacrei un cap in gura!
darksukkubus69
Postat pe 18 Februarie 2010 22:10
De la: nykk, la data 2010-01-20 23:33:32Am o mare problema; in familia sotului injuraturiile "uzuale" sau "usoare" (nu stiu cum sa le cataloghez, deoarece mi-e tot urate si grave mi se par) gen "da-te-n p.z.. m..ii" sau "gatu m..ii" sunt ceva "normal", cu toate ca mie nu mi se par. Problema este ca am observat ca soacra-mea si nu numai incearca sa-l faca pe Matei, puiutul meu de 9 luni, sa zica si el , la modul "Ia zi Matei.........". Acest lucru ma crizeaza foarte tare. Cand am spus, de fata fiind la o astel de intamplare, "Nu,Matei nu are voie sa vorbeasca urat, ca nu are voie sa fie prost crescut, tebuie sa fie civilizat si educat" soacra-mea mi-a trantit-o cu "Da,da, s-o crezi tu", si atunci sotul a continuat cu "Te ambalezi prea tare de pe acum, si mai ales eu vreau ca fi-miu sa fie smecher"; iar eu i-am spus ca nu consider decizia mea o ambalare, si ca daca ii este mila de fundul lui Mateut, ar fi bine sa nu-l invete sa vorbeasca urat. cand am amas singuri i-am spus ca eu tin foarte tare la a nu invata sa injure,chiar daca in afara casei va auzi, si va invata, ideea mea este ca in casa sa nu se permita acest lucru, adica casa sa fie taramul acela "sfant, virgin, neatins de prostia exterioara".
Cum ma sfatuiti sa o abordez pe soacra-mea si nu numai, in ceea ce priveste injuraturiile in prezenta lui Mateutu, fara a jigni?

am ramas interzisa..cum sa-l invete sa injure pe al mic?
si de la 9 luni..nu cred k retine mai mult de sfarsit...tot e grav...
vb cu ea..ca nu vrei ca puiul tau sa fie asa educat, ca pe maidan si pote..te lasa pe tine sa-ti vezi de rolul de mama
dragon_fly88
Postat pe 23 Iunie 2010 19:43
De la: nykk, la data 2010-01-24 23:30:28pe sot am reusit sa-l conving; adica i-am explicat ca in afara casei, din nefericire, in lume sunt crime, violuri, brutalitati, si tot ce nu ar trebui sa fie, si asta ce inseamna ca tre sa il invatam pe Matei la asa ceva, dor ca va auzi (sau mai rau, DOAMNE FERESTE) afara?
In final am punctat cu faptul ca nu accept asa ceva, ca asta este una dinfixatiile mele, din petele mele care nu poate sa mi le stearga, schimbe nimeni.

in familia sotului se mai vb urat, si nu cu rautate, iar "obisnuinta"lor m-a facut si pe mine sa mai zic "da-te-n pi... m..." ceea ce pana sa vina Matei nu am considerat asa grav, dar acum......este vb de un suflet mic care depinde de mine, mama lui si de tatal lui ca sa ajunga un om normal, un adult educat si civilizat.



SI marea majoritate a rudelor mele considera amuzant un copil care injura ca un adult, lucru cu care nu sunt nici eu de acord .
Desi am crescut in mijlocul lor, in casa noastra niciunul dintre cei 3 copii nu si-a permis sa injure sau sa ridice vocea la parinti desi ,practic majoritatea copiilor cu care intram in contact injurau cu totii dintisorii de la varsta respectiva .

Daca soacra il invata sa injure ( e de dorit ca sotul sa aibe o discutie cu ea in acest sens ) si cand vine acasa si repeta injuratura iar tu nu zambesti si bati din palme asa cum se asteapta , copilul o sa-si dea seama ca ceva nu e in ordine si nu o va mai repeta.
iris_4_ever
Postat pe 24 Iunie 2010 07:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna.. 27 De la: lumimari 16 Iulie 2009 17:42
Ciudat ! Anomalii psihice sau...normalitate ? 43 De la: freakyyy 7 Iunie 2010 01:14
Cea mai mare diferenta dintre barbati si femei 2 De la: Mr_6pack 30 Decembrie 2012 18:23
Probleme, probleme 15 De la: erikahd2008 18 Februarie 2009 11:48
Noaptea alba... 9 De la: uitarea_aducerii_aminte 14 Mai 2009 13:21