Setari Cookie-uri

Prietenul iubitului meu isi inseala sotia... ce sa fac?

Buna,

Am aflu intr-o situatie foarte dificila, si nu stiu ce sa fac.....

Eu si cu iubitul meu avem un cuplu (casatoriti si cu 2 copilasi) cu care ne intelegem foarte bine, suntem un fel de "prieteni de familie". Cand iubitul meu mi i-a prezentat prima data la inceputul relatie noastre (acum cam 2 ani si ceva) mi s-au parut cuplul perfect.
Iubitul meu este prieten din copilarie curespectivul, Iar eu pur si simplu m-am imprietenit cu sotia lui cand ne-am cunoscut. Buuun, ea nu este modelul perfect de sotie, in sensul ca nu prea face curatenie (casa lor e tot tp dezordonata, lucruri imprastiate etc), cu gatitul nu prea le are, cam cheltuie bani, nu este extraordinar de frumoasa etc, dar este o persoana foarte placuta, deschisa si prietenoasa si amabila, nu er face nimic rau cu intentie, iar cu copii cel putin dupa parerea mea este o mama buna.
Cam de mai bine de jumatate de an a inceput sa-mi poevsteasca ca nu se mai intelege cu barbatu-sau, ca se ecarta des, ca nu prea mai fac sex, etc...
Eu tot il intrebam pe prietenul meu ce se intampla, daca tipul are pe altcineva, si mi-a zis ca nu, dar ca nu s eintelege cu nevasta-sa, pentru ca el munceste tot timpul sa achite ratele, cheltuielile iar ea cheltuie de parca ar fi milionari, ca se cearta cu parintii lui, ca intotdeauna in frigider sunt numai mezeluri si cand vine de la lucru nu gaseste nimic pe masa, etc... Tot ce zice el este adevarat, dau pare logic, dra asa era si cand a luat-o, a fost hotararea lui.

Acum, aseara am iesit cu prietenul meu in oras, si dupa cateva pahare, am deschis din intamplare subiectul, iar prietenul meu mi-a marturisit ca tipul vrea sa divorteze, ca s-a saturat. L-am mai tot tras eu de limba si pana la urma mi-a spus ca are pe altcineva, cu care s-a si culcat (dar scuza, ca de atunci n-a mai facut sex cu sotia).... Iar cealalta este o femeie divortata si cu 2 copilasi ca si el.....

Acum, eu nu stiu ce sa fac, prietenul meu m-a facut sa jur ca nu o sa-i spun nimic ei, ca o sa-i spuna el. Dar imi pare asa rau de ea, si ma gandesc ca in situatia ei si eu as vrea sa stiu. Partea nasoala e ca daca ii spun, o sa am eu scandal cu al meu.....
Ce sa fac?????? M-am gandit sa ii spun ei sa fie mai atenta, sa faca curatenie, sa incerce sa invete sa gateasca, sa nu mai cheltuie bani, dar mi-e ca dup-aia ori o sa se simta jignita, ori o sa banuiasca ceva.....
Va rog, dati-mi un sfat, ea intr-adevar nu e o sotie perfecta, dar nici el nu e sotul model, si amandoi sunt oameni de treaba, draguti, si amabili, si prietenosi si mai au si copilasii care sunt atat de dulci si draguti si nevinovati, si care cred ca o sa sufere cel mai mult.....

Va rog dati-mi un sfat, pentru ca nu stiu ce sa fac....
ciocotoff
Postat pe 23 Ianuarie 2010 17:52
parerea mea este ca nu ar trebui sa te bagi...
nu te priveste...
cred ca iti e greu sa fii dosr simplu spectator pentru ca ai inima si simti dar nu cred ca merita sa iti afectezi proria relatie pentru asta...
eu sunt foarte feminista si cred si eu ca ea are tot dreptul sa stie ce se intampla dar nu cred ca e bine sa te bagi...
NGH
Postat pe 23 Ianuarie 2010 17:59
Vrei un sfat ? Nu te amesteca. In asemenea situatii numai cei doi pot gasi solutii de rezolvare. Si asta numai daca vor amandoi. Poate ca asa era cand a luat-o, numai ca oamenii se mai schimba de-a lungul timpului. Prietena ta da dovada de multa lipsa de maturitate. Cand te casatoresti iti asumi niste responsabilitati. Si mai ales cand apar si copiii atunci chiar ca trebuie sa iti schimbi multe din obiceiurile vechi. Daca inainte de a aparea copiii iti permiti luxul de a nu face tot timpul curatenie sau de a nu face mancare , cand apar copiii lucrurile se schimba. In primul rand ca nu e sanatos deloc pentru aia micii sa le dai numai salamuri si mancaruri din astea semipreparate.In al doilea rand, aceste produse sunt foarte costisitoare si decat sa dai banii pe ele mai degraba pregatesti mancarea, care e si mai sanatoasa pentru aia micii plus ca mai economisesti si niste bani pe care-i poti folosi pentru altceva. Ecnomisind banii si cheluindu-i cu chibzuinta faci sa scada presiunea asupra partenerului de viata care simte ca are responsabilitatea de a avea grija de familia lui. A cheltui cu grija si nu mai mult decat e nevoie e un semn de respect pentru cel care ti-e alaturi. Asa ca nu-i mai plange atat de mult de mila prietenei tale.Daca ea nu vede lucrurile astea ... nu cred ca o sa se schimbe daca-i atragi tu atentia. Nu zic ca sotul a procedat bine gasindu-si pe altcineva : sunt de principiul ca intai pui capat la ce ai si dupa aia cauti, insa trebuia sa recunosti ca prietena ta poarta mare parte din vina. Cel putin din cum ai prezentat tu situatia.
Asa ca iti repet : nu te amesteca. Singura care vei pierde vei fi tu. Prietenul lui sa va supara pe prietenul tau ca n-a putut tine un secret iar prietenul tau se va supara si isi va piere increderea in tine. Plus ca e o probabilitate foarte mare ca prietena ta sa se supere (si inca rau de tot) daca o sa incepi sa-i spui sa faca mancare si curatenie ...si alte chestii de genul asta.
E alegerea ta, insa nu cred ca e bine sa te amesteci.
mariana_o
Postat pe 23 Ianuarie 2010 18:15
e relatia lor... daca ei nu mai sunt fericiti impreuna tu poti sa stai si in cap si ei tot se vor desparti... lasa-i sa isi rezolve situatia...
parerea mea...
si sa nu uiti un lucru : intotdeauna cand incerci sa faci bine s-ar putea sa ramai de ''magarus'' ca sa zic asa...
NGH
Postat pe 23 Ianuarie 2010 18:15
Sa nu te bagi! Daca e sa se amestece cineva, acela este numai si numai iubitul tau!

Sau, daca tu crezi ca faci acte caritabile, baga-te si vezi cum se sparg toate oalele in capul tau (s-ar putea chiar sa ai o cearta monstru cu iubitul tau)....
kitty_krieger
Postat pe 23 Ianuarie 2010 20:16
sustin ideea ca nu trebuie sa faci nimic....nu e lupta ta....si in final intotdeauna vina se imparte la doi,poate nu egal proportionata, dar tot se imparte....
alegerea ca faci sau nu ceva e numai a ta....tu detii o chestiune ce ar putea provoca multa suferinta,insa problemele doar ei doi le pot rezolva...deci lasa-i sa le rezolve in ritmul lor....
LYla_2803
Postat pe 23 Ianuarie 2010 22:01
De la: pisicuta_razboinica, la data 2010-01-23 20:16:50Sa nu te bagi! Daca e sa se amestece cineva, acela este numai si numai iubitul tau!

Sau, daca tu crezi ca faci acte caritabile, baga-te si vezi cum se sparg toate oalele in capul tau (s-ar putea chiar sa ai o cearta monstru cu iubitul tau)....



Asta cam asa-i! Eu am incercat sa fac pe bunul samaritean si mi s-a reprosat ca-s cam prea " curioasa " pentru binele meu. Acuma nu stiu, daca sunteti prietene bune si tii la ea, spune-i, dar vezi cum o faci. Daca sunteti mai degraba cunostinte, abtine-te.
anissya
Postat pe 24 Ianuarie 2010 13:16
Revin.... prietenul meu a vorbit cu tipul si i-a spus sa aiba mare grija ce face, sa se gandeasca bine ce vrea si sa nu uite ca are 2 copii acasa.

Despre mine, desi am citi sfaturile vostre (pentru care va multumesc) si prietenele mele cu care am vb mi-au spus acelasi lucru, azi o sa ma intalnesc cu tipa sa-i spun sa aiba grija ce face pentru ca este pe cale sa-si piarda familia. NU o sa-i psun de cealalta, decat o sa-i dau cateva sfaturi si sper sa nu mi le ia in nume de rau.... Pana la urma ea a inceput sa-mi povesteasca despre faptul ca nu se mai inteleg si sa se planga de relatia lor.... Iar cand baietii ies in oras, intotdeauna ma suna pe mine sa-i spun eu unde sunt si a doua-s zi sa-i povestesc ce au facut (cand ies baietii in oras, barbatu-sau nu-i rasp la tel cand il suna si nici nu-i povesteste ce au facut, iar al meu imi da intotdeauna "raportul").

Tineti-mi pumnii!
ciocotoff
Postat pe 25 Ianuarie 2010 13:25
De la: ciocotoff, la data 2010-01-25 13:25:22Revin.... prietenul meu a vorbit cu tipul si i-a spus sa aiba mare grija ce face, sa se gandeasca bine ce vrea si sa nu uite ca are 2 copii acasa.

Despre mine, desi am citi sfaturile vostre (pentru care va multumesc) si prietenele mele cu care am vb mi-au spus acelasi lucru, azi o sa ma intalnesc cu tipa sa-i spun sa aiba grija ce face pentru ca este pe cale sa-si piarda familia. NU o sa-i psun de cealalta, decat o sa-i dau cateva sfaturi si sper sa nu mi le ia in nume de rau.... Pana la urma ea a inceput sa-mi povesteasca despre faptul ca nu se mai inteleg si sa se planga de relatia lor.... Iar cand baietii ies in oras, intotdeauna ma suna pe mine sa-i spun eu unde sunt si a doua-s zi sa-i povestesc ce au facut (cand ies baietii in oras, barbatu-sau nu-i rasp la tel cand il suna si nici nu-i povesteste ce au facut, iar al meu imi da intotdeauna "raportul").




Iar tu esti asa de fraiera incat sa-i spui ei ce-ti spune prietenul tau ???!!!! Adica ii dai ei raportul ? Wow ! Si inca n-ai incurcat-o pana acum??!!! Intelegator prieten mai ai!
mariana_o
Postat pe 25 Ianuarie 2010 17:16




de ce ai deschis topicul ca sa ceri un sfat cind tu esti hotarita sa-i spui sotiei prietenului




inca un sfat :


tine-ti gura , daca nu vrei sa divorteze ,inainte de a te marita ,si prietenul tau de tine







timisoara64
Postat pe 26 Ianuarie 2010 00:33
iti bagi un deget in c*r si unu'n gura. tu n-ai aflat ce patesti atunci cand vrei sa faci un bine in astfel de situatii?
Shhh
Postat pe 28 Ianuarie 2010 08:19
Dak neaparat tii sa afle nevasta lui de amanta, ai putea sa faci chestia asta fara sa se vada neaparat ca tu i-ai spus, insa ar trebui sa planuiesti o chestie ca in filme...respectiv daca ai putea sa afli de la prietenul tau unde se intalneste cu amanta(poate au vreun local preferat) si nevestei sa ii dai intalnire in acelasi lo0c sa ii vada, ceva de genul...Insa e clar ca ar trebui sa cunosti mai multe detalii in legatura cu relatia cu amanta, respectiv ai putea sa afli numarul amantei si sa vb cu ea, de ce neaparat cu sotia?
oana84onutza
Postat pe 8 Februarie 2010 17:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
L-am prins ca m-a inselat! 29 De la: Mihaela_Trusca_1 27 Septembrie 2014 19:30
Sfat 34 De la: diana_md 10 Noiembrie 2008 17:58
buna tuturor 6 De la: scorpio67 11 Mai 2010 10:13
Am nev de parerea voastra fetelor!!!! 16 De la: valy90 21 Octombrie 2010 20:01
Sa iubesti fara speranta 13 De la: Diavolyta_ 1 Septembrie 2009 22:12