Setari Cookie-uri

Midas touch

foarte tare Tristan !!!!!!!!!!!cius
multumim ca ne mai trezesti la realitate:D:P
adyblondutzu
Postat pe 31 Ianuarie 2010 20:36
De la: melaura10, la data 2010-01-31 16:02:50
Singurul meu scop era sã-i atrag atenþia… singurul motiv care mã împingea spre ea era o dragoste pe care n-o acceptam, dar care continua sã creascã subtil ºi devastator.
Eram mulþumit de universul meu, nu voiam sã mã schimb deloc, deºi eram împins spre asta…
Încerca sã fugã de motivul care o adusese acolo – profunda ei nesiguranþã o fãcuse sã iasã la atac în loc sã privescã în sine. Avea nevoie de un bãrbat lângã ea ºi – cine ºtie? – poate cã mã cerceta ca sã vadã pânã unde putea merge, folosind acele artificii feminine, ca sã descopere dacã eu eram gata sã fac orice pentru ea.
În prezenþa ei, existenþa mea pãrea sã aibã o justificare. Oare asta voia sã audã? Bine, o sã i-o spun la masã. Puteam sã fac aproape orice, chiar sã o pãrãrsesc pe femeia cu care eram, dar nu aveam de gând sã-mi arunc cãrþile…
- Vreau sã-þi spun ceva încã de când te-am vazut dansând atunci, la Sibiu. Este ceva ce îmi apasã sufletul din ce în ce mai mult.
- Nu ºtiu despre ce vorbeºti.
- Ba sigur cã ºtii. Vorbesc despre o iubire pe care am descoperit-o acum ºi pe care fac tot ce-mi stã în putinþã s-o distrug înainte de a apuca sã se arate. Aº vrea s-o primeºti; este puþinul pe care-l am din mine însumi, dar nu-mi aparþine. Acest puþin nu este exclusiv al tãu, mai existã cineva în viaþa mea, însã aº fi foarte fericit dacã l-ai accepta aºa cum este. Un poet arab, Khalil Gibran, spune: E bine sã dai când cineva cere, dar e mult mai bine sã poþi oferi tot aceluia care n-a cerut nimic.
- Dar existã vreun lucru care se pote pãstra? Tot ce avem va fi dãruit înr-o bunã zi. Copacii oferã pentru a continua sã trãiascã, fiindcã a pãstra înseamnã a pieri.
- Dar meritul cel mai mare nu e al celui care dãruieºte, ci al celui care primeºte fãrã a se simþi dator. Omul dã puþin atunci când nu are decât bunuri materiale; dar oferã mult atunci când se dãruieºte pe sine.


Profund este oarecum ceea ce traiesc in momentul de fata
al1na
Postat pe 31 Ianuarie 2010 21:37
Mi-ar plãcea sã mai vizualizez astfel de povestioare. Interesante, apetisante ºi pline de învãþãturi. Mulþumiri! Gabriela
leutanug
Postat pe 1 Februarie 2010 08:03
Principalul merit al unei asemenea atingeri sufleteºti este cã te învaþã cã poþi cuteza sã priveºti în adâncul tãu sufletesc. E doar o mânã care-þi sprijinã primii paºi ºi te conduce cãtre cadrul unei porþi. Nu te împinge, nici mãcar nu te îndeamnã sã treci prin ea. Îþi aratã doar cã se poate ºi cã sunt ºanse sã nu mori din asta. Citeºti în zâmbetul mentorului cã ceea ce vei face de acum înainte depinde în întregime doar de tine. La întrebãri gen:”Ce-i dincolo de poartã ?” rãspunsul e descurajant. „E necunoscutul din noi.”
Necunoscutul din mine…
Pavaje, borne kilometrice, faruri, stele polare ºi plase de siguranþã nu-þi insuflã decât o vagã senzaþie cã nu eºti singur ºi cã pe acolo s-ar putea sã mai fi trecut ºi alþii înaintea ta. S-ar putea ! Îþi spui cã dacã ei au putut, înseamnã cã ºi tu poþi..
Vrei ?
Scrutezi bezna, întrebându-te asupra sorþii prezumtivilor înaintaºi. Oare pasul spre întuneric i-au fãcut mai fericiþi ? Au gãsit comori pe-acolo pe unde i-au purtat paºii, fie ºi din acelea spirituale, sau doar un nesfârºit labirint cufundat în întuneric ºi unde nici o stea polarã, far sau altfel de repere nu se zãresc.
Toate reperele astea te-au pregãtit, te-au antrenat, þi-au întãrit dârzenia ºi þi-au aprins flacãra curiozitãþii. Tot ce-ai învãþat vreodatã, însã, tot ce te-a înarmat ºi-þi constituie platoºa e la fel de folositor ca lumina gurii tunelului. Pe mãsurã ce pãtrunzi în adâncuri te simþi din ce în ce mai dezarmat, vulnerabil ºi singur. Te simþi primordial.
Dupã doar câþiva paºi, începi sã simþi în jurul tãu o lume stranie. Trupul þi-e atins de ciudate adieri rãcoroase ºi-þi dai seama cã nici mãcar straiele obiºnuinþei ºi-a locurilor comune nu þi-au mai rãmas. În schimb, adierile acelea înseamnã miºcare ºi ciuleºti urechea sã surprinzi vreun sunet. Oare câþi demoni or fi sãlãºuind pe-aici ? Câþi ochi te pândesc din acest întuneric ? Dacã e întunericul sufletului tãu, înseamnã cã ºi aceºti demoni fac parte din tine. Cum sã te lupþi cu ei ? Cea mai grea luptã e cea cu sinele. Ai vreo realã ºansã de izbândã ?
Încerci sã-þi aminteºti dacã vreun mentor þi-a vorbit vreodatã de aºa ceva.
Te descumpãneºte aceastã absenþã a oricui altcuiva. De ce ? Unde sunt tovarãºii tãi ? Unde sunt prietenii apropiaþi ºi mentorii ? Unde e sufletul pereche ? V-aþi jurat sã fiþi mereu acolo unul pentru altul. „La bine ºi la rãu” au sunat cuvintele…
Întinzi mâna în lateral, deºi ochii tãi nu disting nimic în întuneric. Simþi c-ar trebui, totuºi, sã întâlneºti braþul pe care sã te poþi bizui, care nu-ºi calcã niciodatã jurãmintele. Cât de norocos trebuie sã fii ca mâna ta întinsã sã atingã ceva într-o asemenea cãlãtorie ? Îþi aminteºti de acea vagã senzaþie cã nu eºti singur de când ai intrat ? Poate cã-n urma ta sunt paºi care te urmeazã temãtori, dar cu credinþã. Poate de acolo vin acele misterioase adieri.
Întinzând mâna-n lateral, n-ai putea da decât peste egali care pãºesc în rând cu tine, ori fiecare suflet e diferit, chiar dacã împãrþim aceeaºi biologie ºi avem cam acelaºi bagaj de vise. Nici nu-i de mirare cã nimeni nu þi-e egal.
Se zice cã fiecare om are o aurã ºi te gândeºti dacã aura ta se poate distinge-n bezna aceea. Poate cã e singura luminã care cãlãuzeºte pe cei care te urmeazã ºi fiecare ezitare ºi poticnealã a ta picurã neîncredere ºi înmoaie credinþa sufletelor pentru care eºti bornã, far sau stea polarã.
Ciudat gând.
E de aºteptat cã farul e stabil, bine ancorat de þãrm ºi-þi aratã o cale sigurã spre liman. Steaua polarã indicã întotdeauna nordul ºi-þi poþi ajusta cursul ca sã ajungi în Indii ºi înapoi. Dar dacã ceea ce iau alþii drept far sau stea polarã nu-i decât felinarul unei alte corãbii care-ºi cautã calea pe oceanul zbuciumat al vieþii ? Cine pe cine conduce ? Cine-i mentorul ºi cine-i discipolul ?
E destulã îndoialã cât sã covârºeascã un biet suflet.
Dar, dacã e sufletul tãu, atunci pe lângã temeri, demoni ºi întuneric, ar trebui sã existe ºi-o voinþã. N-ai nevoie de far sau de stele polare decât atunci când întunericul domneºte.
Deci..
Sã fie luminã !
ionutsk
Postat pe 1 Februarie 2010 12:05
De la: geo_xx, la data 2010-01-31 13:40:37
De la: blaa, la data 2010-01-27 00:23:51prea lung
traiasca berea totusi ...am baut 6 pana acu ..



sa nu te apuci sa o recitesti, ca-ti trebuie mai mult de 6 beri sa-ti revii!


io sunt la prima bere! sa ma apuc sa citesc? mai am si niste whisky prin casa...
greierash_is_back
Postat pe 1 Februarie 2010 15:59
De la: geo_xx, la data 2010-01-31 13:40:37
De la: blaa, la data 2010-01-27 00:23:51prea lung
traiasca berea totusi ...am baut 6 pana acu ..



sa nu te apuci sa o recitesti, ca-ti trebuie mai mult de 6 beri sa-ti revii!



poate ma risc deseara ...
blaa
Postat pe 1 Februarie 2010 16:21
De la: greierash_is_back, la data 2010-02-01 15:59:44
De la: geo_xx, la data 2010-01-31 13:40:37
De la: blaa, la data 2010-01-27 00:23:51prea lung
traiasca berea totusi ...am baut 6 pana acu ..



sa nu te apuci sa o recitesti, ca-ti trebuie mai mult de 6 beri sa-ti revii!


io sunt la prima bere! sa ma apuc sa citesc? mai am si niste whisky prin casa...


de la wiskey ma cam loveste somnu'...
bereeeee
blaa
Postat pe 1 Februarie 2010 16:31
de la berea aia devii mai trista, nu mai bea. asculta muzica, iesi
clau19
Postat pe 1 Februarie 2010 16:35
Care ati lasat fereastra deschisa ? Intra praful si mustele , care bazaie cand zboara.Stiam ca e indicat sa pui in colturile curtii cutii de bere golite de continut, ca sa atragi mustele si tantarii, sa nu deranjeze musafirii cu care te intalnesti . SI am mai inteles de ce sunt gropi in drumurile noastre - nici pamantul nu sustine asemenea "dale de pavaj"
maria_zada
Postat pe 1 Februarie 2010 19:55
De la: clau19, la data 2010-02-01 16:35:36de la berea aia devii mai trista, nu mai bea. asculta muzica, iesi



deja am desfacut-o .. trista...inca nu! ..mai incolo..probabil !
de iesit ...nu imi arde ..
blaa
Postat pe 1 Februarie 2010 20:28
De la: cartheo, la data 2010-01-31 13:28:21Excelent text! Si paote ca au dreptate forumistii care se intreaba de cauta el aici, avind in vedere reactiile multora... (e pacat de el, adica...) Totusi, cine e personajul (plecat in Tibet)?



Am fost usor surprins de schimbarea de atitudine :-).... dupa ce am observat lipsa de reactie la celelalte mesaje.
Pe de alta parte nu astept vreo reactie cand scriu.

Daca cineva se simte mai bine in urma unei lecturi restul, inclusiv autorul, conteaza prea putin.Doar idea conteaza.
Am mai postat cateva mesaje...pe blog.Cine e interesat sa o cunoasca si pe ea.... poate trece pe acolo..

Personajul plecat in Tibet ... are o istorie f colorata.
dar rolul lui nu a fost/este decat sa stimuleze mintea celor care erau/sunt in preajma lui, poate asa cum a reusit in cele din urma si acest eseu.

Eseurile pe care le public daca nu au mentionat vreun nume nu au un alt autor decat subsemnatul.

Ma inclin in fata cuvintelor calde scrise de diverse persoane.


Tristan
Postat pe 1 Februarie 2010 21:46
pentru TRISTAN : meriti mai mult decat recunoasterea noastra, a vampirilor care iti savuram creatiile. Profunzimile deschise de fiecare subiect postat sunt atractive pentru cei obisnuiti sa filozofeze, lasand imaginatia deschisa la maxim. Am citit comentariile si constat ca cei care au ceva de scris - ma refer strict la cei cu bun-simt - au intrat in paienjenisul descris ca si cand ar fi fost absobiti de radacinile unui copac, pentru a se deschide in muguri cu flori pe varful ramurilor , in plina lumina. Eu va MULTUMESC pentru efortul de a scrie!
maria_zada
Postat pe 1 Februarie 2010 23:54
vesnic tristan romanticul incurabil
don't never change ..
ionelaela
Postat pe 2 Februarie 2010 00:08
daca tot ne inviti sa-ti citim blog-ul, transmite-ne si un link sau macar numele acestuia, eu, sincer, sunt foarte curioasa sa citesc si alte povestioare semnate de tine!
livia_2009
Postat pe 2 Februarie 2010 12:51
De la: ionelaela, la data 2010-02-02 00:08:13vesnic tristan romanticul incurabil
don't never change ..


parca era "ever"...nu merg 2 negatii in aceeasi fraza.
greierash_is_back
Postat pe 2 Februarie 2010 14:04
De la: greierash_is_back, la data 2010-02-02 14:04:53
De la: ionelaela, la data 2010-02-02 00:08:13vesnic tristan romanticul incurabil
don't never change ..


parca era "ever"...nu merg 2 negatii in aceeasi fraza.


corect buna greiere..
iulia069834
Postat pe 2 Februarie 2010 14:06
De la: greierash_is_back, la data 2010-02-02 14:04:53
De la: ionelaela, la data 2010-02-02 00:08:13vesnic tristan romanticul incurabil
don't never change ..


parca era "ever"...nu merg 2 negatii in aceeasi fraza.


corect buna greiere..
iulia069834
Postat pe 2 Februarie 2010 14:06
yellow iuli!
greierash_is_back
Postat pe 2 Februarie 2010 14:18
De la: greierash_is_back, la data 2010-02-02 14:18:07yellow iuli!


pink blue si mai stiu tu nu vizitezi cafeneaua?bantui si tu ca si miss
iulia069834
Postat pe 2 Februarie 2010 14:22
De la: blaa, la data 2010-02-01 20:28:06
De la: clau19, la data 2010-02-01 16:35:36de la berea aia devii mai trista, nu mai bea. asculta muzica, iesi



deja am desfacut-o .. trista...inca nu! ..mai incolo..probabil !
de iesit ...nu imi arde ..

ti-ai luat bilet?
clau19
Postat pe 2 Februarie 2010 16:26
De la: clau19, la data 2010-02-02 16:26:52
De la: blaa, la data 2010-02-01 20:28:06
De la: clau19, la data 2010-02-01 16:35:36de la berea aia devii mai trista, nu mai bea. asculta muzica, iesi



deja am desfacut-o .. trista...inca nu! ..mai incolo..probabil !
de iesit ...nu imi arde ..

ti-ai luat bilet?


pe la 5 ma duc ...
blaa
Postat pe 2 Februarie 2010 17:06
De la: greierash_is_back, la data 2010-02-02 14:04:53
De la: ionelaela, la data 2010-02-02 00:08:13vesnic tristan romanticul incurabil
don't never change ..


parca era "ever"...nu merg 2 negatii in aceeasi fraza.


mda cred ca mi-am tradus motamo din romana ..my bad
ionelaela
Postat pe 2 Februarie 2010 19:56
De la: ionelaela, la data 2010-02-02 19:56:33
De la: greierash_is_back, la data 2010-02-02 14:04:53
De la: ionelaela, la data 2010-02-02 00:08:13vesnic tristan romanticul incurabil
don't never change ..


parca era "ever"...nu merg 2 negatii in aceeasi fraza.


mda cred ca mi-am tradus motamo din romana ..my bad


greierash_is_back
Postat pe 2 Februarie 2010 20:27
De la: iulia069834, la data 2010-02-02 14:22:02
De la: greierash_is_back, la data 2010-02-02 14:18:07yellow iuli!


pink blue si mai stiu tu nu vizitezi cafeneaua?bantui si tu ca si miss


greierash_is_back
Postat pe 2 Februarie 2010 20:27
Draga Tristan, eu trebuie sa it multumesc pentru urmatorul lucru: m-a sfatuit un fff bun prieten, dupa nopti intregi pierdute pentru discutii foarte interesante si dupa ce m-a ascultat cu atata nesat, sa scriu o carte. Initial am stambat din nas si am zis k "nu cred ca as avea ceva interesant de zis", dar citind ce ai postat tu aici, am tras aer adand in piept si m-am gandit ca ar fi o modalitate extraordinara de a-mi pune in ordine gandurile care-mi inunda capul si din cauza carora nu prea mai reusesc sa dorm in ultimele doua luni. Plus k de-a lungul timpului am hranit zeci de complexe vis-a-vis de persoana mea incat, cu toate ca aveam tendinta de a ma auca sa scriu o carte, ma gandeam k nu sunt apta si indeajuns de buna pentru a o duce cu "brio" pana la bun sfarsit. Dar tu mi-ai dat increderea de care aveam nevoie! Si pentru asta trebuie sa iti multumesc!
BlackPusS
Postat pe 8 Februarie 2010 04:28
De la: Tristan, la data 2010-02-01 21:46:54
De la: cartheo, la data 2010-01-31 13:28:21Excelent text! Si paote ca au dreptate forumistii care se intreaba de cauta el aici, avind in vedere reactiile multora... (e pacat de el, adica...) Totusi, cine e personajul (plecat in Tibet)?



Am fost usor surprins de schimbarea de atitudine :-).... dupa ce am observat lipsa de reactie la celelalte mesaje.
Pe de alta parte nu astept vreo reactie cand scriu.

Daca cineva se simte mai bine in urma unei lecturi restul, inclusiv autorul, conteaza prea putin.Doar idea conteaza.
Am mai postat cateva mesaje...pe blog.Cine e interesat sa o cunoasca si pe ea.... poate trece pe acolo..

Personajul plecat in Tibet ... are o istorie f colorata.
dar rolul lui nu a fost/este decat sa stimuleze mintea celor care erau/sunt in preajma lui, poate asa cum a reusit in cele din urma si acest eseu.

Eseurile pe care le public daca nu au mentionat vreun nume nu au un alt autor decat subsemnatul.

Ma inclin in fata cuvintelor calde scrise de diverse persoane.



pacat ca sunt atat de putini cei ce recunosc frumosul sensibilitatea profunzimea trairii tu continua sa faci ce stii mai bine restul chiar nu conteaza oricum ma repet felicitari
GYPSI
Postat pe 13 Martie 2010 16:24
Sunt minunate fragmentele pe care le-am citit. Au rezonat cu sufletul meu. Multumesc.
Cat de frumos este prezentata aici, libertatea....cat de adevarat este! Ideea este surprinzator de vie.
Si ce mult mi-a placut..."eu merg in varful picioarelor...." si cata nevoie avem de astfel de oameni care merg in varful picioarelor, dar care ne deschid in jurul nostru ferestre cu multa lumina si culoare. Depinde de noi daca dorim sa privim spre fereastra...
Coaristana
Postat pe 19 Septembrie 2010 06:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Diferenta de ani 24 De la: jeanpierre 24 Mai 2010 20:31
pff.. 20 De la: ankris 15 Februarie 2010 12:34
Sotia mea refuza sexul. 66 De la: kudika_975374 16 Noiembrie 2014 16:06
Cadou... 10 De la: motroc_raluca 2 Noiembrie 2009 16:50
prejudecati 42 De la: dancer 11 Ianuarie 2009 17:25