Setari Cookie-uri

Prietenie sau ura dupa un divort

exista multe cupluri care nu mai pastreaza nici o legatura de prietenie dupa un divort (cu exceptia celor care mai tin legatura pentru copil)..dar mai exista si exceptii si anume cupluri care se hotarasc sa ramana prieteni apropiati dupa ce sau despartit cu acte...ce parere aveti...e bine sau rau..???
kudika029282
Postat pe 31 Ianuarie 2010 19:23
kudika029282
Postat pe 1 Februarie 2010 12:26
astept raspunsurile voastre la topicul:"prietenie sau ura dupa divort"
kudika029282
Postat pe 2 Februarie 2010 10:31
stupida intrebarea ta..cum adica e bine sau e rau?fiecare face cum ii e mai bine dupa un divort. daca ai dovrtat pt ca ai trait cu un animal nu cu o consoarta logic nu mai tii legatura, nu vad motivul..........
Shhh
Postat pe 2 Februarie 2010 11:39
si de ce am mai pastra legatura?sa ne impartasim reciproc din noile experiente ale vietii de dupa divort?
one_size
Postat pe 2 Februarie 2010 13:15
"prietenie sau ura dupa divort" ...asta-i in functie de motivul si finalitatea divortului !!!!
cristinxxx
Postat pe 2 Februarie 2010 13:18
De la: cristinxxx, la data 2010-02-02 13:18:39"prietenie sau ura dupa divort" ...asta-i in functie de motivul si finalitatea divortului !!!!
dar in cazul in care motivul divortului nu corespunde cu finalitatea divortului....mai e vorba de prietenie sau ura...??
kudika029282
Postat pe 2 Februarie 2010 14:39
depinde de fiecare cuplu in parte! feicere om este diferit , asta il face specila...
roz5blue6lila7
Postat pe 2 Februarie 2010 14:45
De la: roz5bule6lila7, la data 2010-02-02 14:45:06depinde de fiecare cuplu in parte! feicere om este diferit , asta il face specila...
intradevar asa este...dar eu am cunoscut un cuplu care a divortat numai pe hartie si dupa divort au ramas in continuare prieteni intimi chiar daca nu locuiesc impreuna....
kudika029282
Postat pe 2 Februarie 2010 16:23
Prietenia dupa unn divort nu cred ca e buna, iti distruge orice incercare de a-ti reface viata... Poate vroiai sa spui daca pot fi relatii amiabile dupa un divort, adica da-ti nas in nas pe strada si sa existe macar minimul de respect pt un salut si doua vorbe, asta da, poate exista!
oana84onutza
Postat pe 5 Februarie 2010 20:05
De la: oana84onutza, la data 2010-02-05 20:05:02Prietenia dupa unn divort nu cred ca e buna, iti distruge orice incercare de a-ti reface viata... Poate vroiai sa spui daca pot fi relatii amiabile dupa un divort, adica da-ti nas in nas pe strada si sa existe macar minimul de respect pt un salut si doua vorbe, asta da, poate exista!
chiar daca prietenia dupa divort nu e buna acest cuplu pe care il cunosc face exceptie,,,deoarece cei doi divortati nu si-au gasit altceva mai bun si atunci au hotarit sa ramana prieteni si dupa divort..aici nu e vorba de relatii amiabile intre cei doi divortati...e vorba ca au ramas prieteni apropiati dupa divort..in sensul ca vorbesc la telefon,isi fac vizite se plimba impreuna merg in excursii si chiar la fosta soacra dupa divort.si nu au intrerupt activitatea sexuala nici dupa divort...de asta ce parere aveti...???
kudika029282
Postat pe 6 Februarie 2010 17:17
De la: kudika029282, la data 2010-02-06 17:17:21
De la: oana84onutza, la data 2010-02-05 20:05:02Prietenia dupa unn divort nu cred ca e buna, iti distruge orice incercare de a-ti reface viata... Poate vroiai sa spui daca pot fi relatii amiabile dupa un divort, adica da-ti nas in nas pe strada si sa existe macar minimul de respect pt un salut si doua vorbe, asta da, poate exista!
chiar daca prietenia dupa divort nu e buna acest cuplu pe care il cunosc face exceptie,,,deoarece cei doi divortati nu si-au gasit altceva mai bun si atunci au hotarit sa ramana prieteni si dupa divort..aici nu e vorba de relatii amiabile intre cei doi divortati...e vorba ca au ramas prieteni apropiati dupa divort..in sensul ca vorbesc la telefon,isi fac vizite se plimba impreuna merg in excursii si chiar la fosta soacra dupa divort.si nu au intrerupt activitatea sexuala nici dupa divort...de asta ce parere aveti...???


A zis cineva mai sus foarte bine: nu are rost sa mai tii legatura cu persoana cand s-a terminat povestea. Personal, consider ca nu se pot sterge cu buretele motivele de neintelegere ca sa fie amici si sa se sune la telefon.
In rest, pt cazul dat exemplu de tine, fiecare e liber sa faca cum crede ca e mai bine pentru el, fara sa fie obligat sa explice si motivele reale, de ce ar trebui sa -i judecam noi ? Poate lor le e mai bine asa..
kudika052198
Postat pe 9 Februarie 2010 17:05
Nici prietenie ,nici ura=ignoranta.Afost un om care a existat la un moment dat in viata ta.Dupa....fiecare isi vede de drumul lui.Asta nu inseamna ca daca mi s-ar cere ajutorul nu l-as oferi cu placere.Respect timpul petrecut impreuna,amintiri frumoare..dar sa ma incarc cu ura.....nu am de ce.Viata ne face sa platim pe fiecare pt. greselile noastre.
kudika033765
Postat pe 10 Februarie 2010 17:14
De la: kudika033765, la data 2010-02-10 17:14:22Nici prietenie ,nici ura=ignoranta.Afost un om care a existat la un moment dat in viata ta.Dupa....fiecare isi vede de drumul lui.Asta nu inseamna ca daca mi s-ar cere ajutorul nu l-as oferi cu placere.Respect timpul petrecut impreuna,amintiri frumoare..dar sa ma incarc cu ura.....nu am de ce.Viata ne face sa platim pe fiecare pt. greselile noastre.
dar daca dupa divort cei doi nu vreau sa isi vada fiecare de drumul lui...ba din contra se cauta si umbla impreuna ..cei doi divortati...ce credeti e bine sau e rau...???
kudika029282
Postat pe 10 Februarie 2010 17:59
De la: kudika029282, la data 2010-02-10 17:59:34
De la: kudika033765, la data 2010-02-10 17:14:22Nici prietenie ,nici ura=ignoranta.Afost un om care a existat la un moment dat in viata ta.Dupa....fiecare isi vede de drumul lui.Asta nu inseamna ca daca mi s-ar cere ajutorul nu l-as oferi cu placere.Respect timpul petrecut impreuna,amintiri frumoare..dar sa ma incarc cu ura.....nu am de ce.Viata ne face sa platim pe fiecare pt. greselile noastre.
dar daca dupa divort cei doi nu vreau sa isi vada fiecare de drumul lui...ba din contra se cauta si umbla impreuna ..cei doi divortati...ce credeti e bine sau e rau...???


Daca cei doi se simt bine impreuna, care-i problema?
Poate ca si-au dat seama ca au gresit fiecre in relatia care au avut-o si acum incearca, cu forte noi, sa-si refaca relatia.
Eu cred ca cei doi chiar se iubesc, si asta e f.important. Sper sa reuseasca sa-si refaca relatia si sa inteleaga ce greseli au facut fiecare, sa incerce sa nu le mai repete.
Se mai poate judeca si in altfel, dar ma opresc la varianta asta pt. ca nu stiu de ce s-au despartit.
Cer_instelat
Postat pe 11 Februarie 2010 09:35
De la: Cer_instelat, la data 2010-02-11 09:35:32
De la: kudika029282, la data 2010-02-10 17:59:34
De la: kudika033765, la data 2010-02-10 17:14:22Nici prietenie ,nici ura=ignoranta.Afost un om care a existat la un moment dat in viata ta.Dupa....fiecare isi vede de drumul lui.Asta nu inseamna ca daca mi s-ar cere ajutorul nu l-as oferi cu placere.Respect timpul petrecut impreuna,amintiri frumoare..dar sa ma incarc cu ura.....nu am de ce.Viata ne face sa platim pe fiecare pt. greselile noastre.
dar daca dupa divort cei doi nu vreau sa isi vada fiecare de drumul lui...ba din contra se cauta si umbla impreuna ..cei doi divortati...ce credeti e bine sau e rau...???


Daca cei doi se simt bine impreuna, care-i problema?
Poate ca si-au dat seama ca au gresit fiecre in relatia care au avut-o si acum incearca, cu forte noi, sa-si refaca relatia.
Eu cred ca cei doi chiar se iubesc, si asta e f.important. Sper sa reuseasca sa-si refaca relatia si sa inteleaga ce greseli au facut fiecare, sa incerce sa nu le mai repete.
Se mai poate judeca si in altfel, dar ma opresc la varianta asta pt. ca nu stiu de ce s-au despartit.
pai daca cei doi se simt asa de bine impreuna...ma intreb si eu de ce sau mai despartit si cu acte...asta era problema....eu sunt de parere ca cei doi divortati nu au fost in stare sa isi mai gaseasca pe altcineva si de acea incearca cu forte noi sa-si refaca relatia acum si fara acte...cat despre faptul ca doi divortati se mai pot iubi...imi vine dea dreptul sa rad...oricum dragostea dupa divort este o amagire si o mare pacaleala...si oricat ar incerca sa isi refaca relatia tot vor repeta aceleasi greselei pentru care sau despartit...
kudika029282
Postat pe 11 Februarie 2010 10:15
A te desparti de priete/prietena si a divorta de sot/sotie sunt lucruri total diferite... A-ti da cu presupusul si a comenta un lucru prin care nu ai trecut e ca si cum ai vorbi doar de dragul de a vorbi.
Nu imi dau seama daca persoanele care au comentat sunt divortate sau nu. Cunosc persoane divortate care se urasc si se tarasc prin procese, cunosc persoane divortate care pastreaza legatura doar de dragul copiilor dar personal nu mai au nimic unul cu altul, iar in cazul meu fostul este mort pentru mine. A fost o perioada dupa divort de cateva luni in care as fi vrut cu adevarat sa fie mort, sa dispara de pe fata pamantului, sa nu il cunosc, sa nu il fi cunoscut niciodata. Acum dupa 2 ani inca am momente si momente, dar nu vreau sa aud de el, nu vreau sa il vad in fata ochilor si nu vreau sa ma gandesc ca l-as putea intalni pe strada. Altfel nu pot merge inainte, sa imi continui viata.
Daca alte persoane procedeaza altfel e treaba lor, daca alte persoane fac sex cu fostul sot/sotie e alegerea lor. Eu personal nu as face asa ceva. E un capitol incheiat, intorci foaia si nu te mai uiti inapoi. Corect, nu poti sterge cu buretele, dar nu pot sa ma gandesc la momentele frumoase petrecute impreuna cand stiu lacrimile si noptile nedormite din cauza lui si a framantarilor pentru el.
O persoana care nu a trecut printr-un divort si incepe sa imi dea sfaturi de genul: asa e bine, asa ar trebui sa faci... primeste urmatoarea replica: ia si divorteaza si apoi mai stam la discutii.
cailime
Postat pe 11 Februarie 2010 10:52
De la: cailime, la data 2010-02-11 10:52:46A te desparti de priete/prietena si a divorta de sot/sotie sunt lucruri total diferite... A-ti da cu presupusul si a comenta un lucru prin care nu ai trecut e ca si cum ai vorbi doar de dragul de a vorbi.
Nu imi dau seama daca persoanele care au comentat sunt divortate sau nu. Cunosc persoane divortate care se urasc si se tarasc prin procese, cunosc persoane divortate care pastreaza legatura doar de dragul copiilor dar personal nu mai au nimic unul cu altul, iar in cazul meu fostul este mort pentru mine. A fost o perioada dupa divort de cateva luni in care as fi vrut cu adevarat sa fie mort, sa dispara de pe fata pamantului, sa nu il cunosc, sa nu il fi cunoscut niciodata. Acum dupa 2 ani inca am momente si momente, dar nu vreau sa aud de el, nu vreau sa il vad in fata ochilor si nu vreau sa ma gandesc ca l-as putea intalni pe strada. Altfel nu pot merge inainte, sa imi continui viata.
Daca alte persoane procedeaza altfel e treaba lor, daca alte persoane fac sex cu fostul sot/sotie e alegerea lor. Eu personal nu as face asa ceva. E un capitol incheiat, intorci foaia si nu te mai uiti inapoi. Corect, nu poti sterge cu buretele, dar nu pot sa ma gandesc la momentele frumoase petrecute impreuna cand stiu lacrimile si noptile nedormite din cauza lui si a framantarilor pentru el.
O persoana care nu a trecut printr-un divort si incepe sa imi dea sfaturi de genul: asa e bine, asa ar trebui sa faci... primeste urmatoarea replica: ia si divorteaza si apoi mai stam la discutii.
eu personal pot sa spun ca nu am trecut prin nici un divort si nici nu am avut vreodata sot...dar am avut un fost prieten divortat ...dar numai pe hartie ...pentru ca el pastra legatura de prietenie cu fosta lui nevasta..in sensul ca vorbeau la telefon..se vizitau ..se plimbau impreuna si chiar mergeau in vizita la fosta soacra a ei si asta o faceau in fiecare an dupa ce au divortat...eu eram scarbita de aceasta murdarie a divortatilor si m-am retras la timp....dar nu regret nimic....
kudika029282
Postat pe 11 Februarie 2010 19:19
Buna,parerea mea este- mai bine ar fi sa ramana prieteni an continuare,e si pentru binele copiilor dar e si frumos sa se termine cu bine si sa nu existe ura.Dar asta depinde si de motivul de separare dintre cupluri,depinde si de fiecare persoana,ai persoane care tin ura si ai altele care nu.
kudika117014
Postat pe 13 Februarie 2010 12:17
eu sunt departita de sotul meu de 4 luni...dar inca nu am divortat..am stabilit de comun acord sa ramanem prieteni dupa divort...si dupa 4 luni totul s-a schimbat...el nu poate ramane prieten cu per cu care a fost casatorit...asta nu e decat o iluzie..o dorinta..dar adevaru este altul...chiar daca vrei sa ramai prieten nu se poate pt ca exista amintirile...bune sau rele...eu o spun din experinta...asa ca prietenia dupa divort nu exista...si nici ura cel putin la mine..depinde de fiecare cuplu in parte!!!
kudika104748
Postat pe 13 Februarie 2010 14:59
De la: kudika117014, la data 2010-02-13 12:17:56 Buna,parerea mea este- mai bine ar fi sa ramana prieteni an continuare,e si pentru binele copiilor dar e si frumos sa se termine cu bine si sa nu existe ura.Dar asta depinde si de motivul de separare dintre cupluri,depinde si de fiecare persoana,ai persoane care tin ura si ai altele care nu.
eu nu sunt de aceasi parere...cuplul despre care am vorbit nu au copii si nu stiu ce rost ar mai avea asa zisa prietenie dupa divort...pentru ca odata ce s-a destramat o familie inseamna ca fiecare a hotarit sa mearga pe drumuri separate ..si atunci de ce sa mai fie prieteni impreuna...dupa ce sau despartit cu acte...
kudika029282
Postat pe 13 Februarie 2010 15:30
Depinde f mult de motivul divortului! Daca dupa 20 de ani de casnicie si incredeere in omul de langa tine te trezeste tradata si umilita pt o panarama de 40 de ani urata si sleampada......nu cred ca poti ramane prietena cu un asemenea om. Il urasc din tot sufletul meu si vreau sa-l vad distrus sufleteste la un moment dat sa vada si el cum e!!
Si stiu ca totul se plateste pe lumea asta si D-zeu intarzie cateodata dar nu uita!!
kudika112232
Postat pe 15 Februarie 2010 09:16
De la: kudika112232, la data 2010-02-15 09:16:09Depinde f mult de motivul divortului! Daca dupa 20 de ani de casnicie si incredeere in omul de langa tine te trezeste tradata si umilita pt o panarama de 40 de ani urata si sleampada......nu cred ca poti ramane prietena cu un asemenea om. Il urasc din tot sufletul meu si vreau sa-l vad distrus sufleteste la un moment dat sa vada si el cum e!!
Si stiu ca totul se plateste pe lumea asta si D-zeu intarzie cateodata dar nu uita!!


Dumnezeu plateste si celor ce nu stiu sa iubeasca,sa ierte si sa fie buni.Preferi fericirea de moment cu gust de razbunare divina? Asta e fericirea? Vei fi mai putin singura si nefericita? Dimpotriva. Pacatul razbunarii,egoismului (conteaza satisfactia ta cand altul sufera),dusmaniei si a neputintei de a ierta sunt vazute de Dumnezeu. La asta te-ai gandit? Merita pretul pt o zi de fericire provenita din suferinta fostului sot? Unde e maturitatea varstei si experientei tale? Toti primim in aceeasi masura pe cat oferim ! Think about that !
manuelaaa
Postat pe 15 Februarie 2010 10:50
Sa raman prietena cu omul care si-a parasit copiii pentru o pramatie cu un copil din flori? Sa raman prietena cu omul care s-a gandit doar la placerile lui cand copiii stateau noaptea si il asteptau plangand? Cand, timp de 2 ani, pana am divortat, m-a umilit ca femeie? Sa ma ierte Dumnezeu, dar nu pot, pentru ca mi-a facut numai rau, pentru ca eu chiar l-am iubit....Ar insemna sa imi ucid sufletul singura, pic cu pic.
hoppe
Postat pe 15 Februarie 2010 12:43
buna, nu cred in prietenie dupa divort mai ales cand acesta intervine dupa 30 ani de casatorie si el paraseste familia pentru alta atunci, cand ar fi trebuit sa ajute copii sa se aseze la casele lor.intr-o asfel de situatie nu cred ca mai poate fi vorba de prietenie ,voi ce ziceti?
vasi_2010
Postat pe 15 Februarie 2010 12:52
nu neaparat dupa o casnicie de 30 de ani, si dupa o casnicie de un an doi trei se ajunge la ura si nici nu se pune problema discutiilor prietenesti dupa div.
Shhh
Postat pe 15 Februarie 2010 12:54
tovarasi de pahar...
tavi85
Postat pe 15 Februarie 2010 12:56
eu cred ca nu este corect sa urasti o persoana cu , care traiesti mai multi ani sau mai putini . Daca vreodata l-ai iubit , nu -l poti uri . Parerea mea este sa te retragi cat mai repede din relatie astfel incat ca in numele fostei iubiri sa nu ajungi sa urasti . Tradarea e ceva cumplit . Am fost tradata de al meu sot de multe ori si mai ales in perioada cand eram insarcinata . M-a durut enorm . Dar speranta in bine a fost prezenta intotdeauna . A negat ca este copilul lui , desi nu l-am inselat niciodata si nici nu i-am dat motive , dar parerea mea este ca nu a ajuns inca sa se comporte ca un om matur .cu trecerea timpului am invatat sa iert si sa nu mai judec pe altul . poate ca si el s-a indragostit de ultima si nu a putut sa ramana cu ea pentru ca ea nu l-a mai vrut din anumite motive . Gandul si noua iubire a ramas la ea .Nu stiu ce alt sfat sa dau altora atata timp cat nici eu nu-mi pot lumina mintea . Acum m-am decis sa divortez , eu , pentru ca el nu doreste . Are momente cand ne comportam ca in familie , si momente de ratacire cand vrea sa fie liber .Zilele trecute i-am vazut indiferenta , si faptul ca nu ma mai iubeste doare mult de tot si am avut senzatia ca il urasc. Apoi mi-a parut rau ... in numele anilor petrecuti langa el aproape 14 ani , nu vreau sa il urasc . Mai bine incheiem aici casnicia .
kudika117786
Postat pe 15 Februarie 2010 13:06
De la: kudika029282, la data 2010-01-31 19:23:29exista multe cupluri care nu mai pastreaza nici o legatura de prietenie dupa un divort (cu exceptia celor care mai tin legatura pentru copil)..dar mai exista si exceptii si anume cupluri care se hotarasc sa ramana prieteni apropiati dupa ce sau despartit cu acte...ce parere aveti...e bine sau rau..???


Suntem amândoi comunitari,poþi sã-mi vorbeºti cu tu, politeþurile gen "aveþi" sunt desuete.Da,existã viaþã dupã divorþ...amoroasã îndeosebi,lipsa obligativitãþii e excitantã la ambele sexe.
misoginu
Postat pe 15 Februarie 2010 14:32
De la: hoppe, la data 2010-02-15 12:43:23Sa raman prietena cu omul care si-a parasit copiii pentru o pramatie cu un copil din flori? Sa raman prietena cu omul care s-a gandit doar la placerile lui cand copiii stateau noaptea si il asteptau plangand? Cand, timp de 2 ani, pana am divortat, m-a umilit ca femeie? Sa ma ierte Dumnezeu, dar nu pot, pentru ca mi-a facut numai rau, pentru ca eu chiar l-am iubit....Ar insemna sa imi ucid sufletul singura, pic cu pic.



Ai dreptate,prietenia este exclusã...dar priveºte partea plinã a paharului:îi poþi fi slugã în continuare.
misoginu
Postat pe 15 Februarie 2010 14:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma ajutati va rog? 42 De la: scorpyow10 9 Mai 2009 18:49
Mutatul impreuna 26 De la: kudika_20652 3 Martie 2013 08:52
As dori un sfat, va rog 20 De la: the_same_contesina 23 Septembrie 2011 07:07
Barbatul ideal...exista?! 27 De la: SweetDadyD 22 Aprilie 2009 09:07
Ce ati alege intre ratiune si sentimente? 10 De la: yumalai 20 Mai 2009 21:06