Setari Cookie-uri

Prietenie sau ura dupa un divort

De la: kudika117786, la data 2010-02-15 13:06:04eu cred ca nu este corect sa urasti o persoana cu , care traiesti mai multi ani sau mai putini . Daca vreodata l-ai iubit , nu -l poti uri . .

ei dute tu... da din ce enciclopedie ai citit tu asta?
Shhh
Postat pe 15 Februarie 2010 14:34
Pentru ca inca il iubeam am hotarat sa rup orice comunicare cu el.Asa a fost cel mai bine. De abia dupa vreo 2 ani a inceput sa se cicatrizeze rana si sa-mi pot vede de viata mea. Acum imi este bine. Nici macar relatia cu copiii nu a fost in stare si-o sa mentina.....s-a insurat,copiii au reactionat urat... Cat sunt de mici, am observat ac reactie de autoaparare.....prefera sa nu il mai vada, decat sa priveasca apoi cum pleaca la noua familie si la copilul acelei femei. Omul asta si-a batut joc de persoanele care il iubeau cel mai mult. Mai ales copiii...cat il iubesc! In fine.....exista si asa ceva: ignore din dragoste tradata. Exclus prietenia. Cine poate, felicitari!
hoppe
Postat pe 15 Februarie 2010 14:43
din enciclopedia sufletului . Poate ca bunatatea mea a fost inselata de multe ori , dar viata nu m-a facut sa ma schimb deloc , pentru ca numai prin bunatate putem depasi totul si toate .Nu prin ura . Asta-i parerea mea , doar atat . Cum am spus nu pot judeca pe altii . Fiecare cu soarta lui. Caracterul unui om este soarta acestuia pana la urma . Dumnezeu ne-a creat din dragoste si ne-a dat iubirea lui , nu ura .
kudika117786
Postat pe 15 Februarie 2010 17:16
De la: misoginu, la data 2010-02-15 14:32:12
De la: kudika029282, la data 2010-01-31 19:23:29exista multe cupluri care nu mai pastreaza nici o legatura de prietenie dupa un divort (cu exceptia celor care mai tin legatura pentru copil)..dar mai exista si exceptii si anume cupluri care se hotarasc sa ramana prieteni apropiati dupa ce sau despartit cu acte...ce parere aveti...e bine sau rau..???


Suntem amândoi comunitari,poþi sã-mi vorbeºti cu tu, politeþurile gen "aveþi" sunt desuete.Da,existã viaþã dupã divorþ...amoroasã îndeosebi,lipsa obligativitãþii e excitantã la ambele sexe.
nu imi vine sa cred ce spui aici.....cum adica exista viata amoroasa dupa divort.....si lipsa obligativitatii e excitanta la ambele sexe...adica la voi divortul se face doar pe hartie...iar dupa ce v-ati despartit cu acte continuati sa faceti tot ce faceati inainte de divort...si atunci de ce v-ati mai despartit cu acte..???
kudika029282
Postat pe 15 Februarie 2010 19:00
atunci cand sunt copiii la mijloc chiar daca se despart
dusmani,in ceea ce ii priveste pe copii trebuie sa ramana
prieteni..copiii nu au nici o vina pentru greselile
parintilor
kudika105787
Postat pe 15 Februarie 2010 19:07
dupa 15 ani de la divort inca imi vine sa-i scot ochii cand ma gandesc la el,lucrurile frumoase le enumar doar cu o mina iar cele rele nu-mi ajung nici cele de la picioare,razboiul continua si azi cu procese nesfirste in care se schimba mereu reclamantul,fiul meu are 21 de ani si imi spune mereu;stii ce e in sufletul meu cand ma duc la bunici?trec prin fata casei lui(a lui taica-su)si el nici macar nu-i raspunde la salut.ma intreb eu de unde atata ura reciproca si unde a disparut dragostea?ma gandesc cu groaza ca in cativa ani fiul nostru se va casatori va avea copiii iar noi va trebui sa-l includem pe fostul sot-tata in evenimentele ce va sa vina.
utad
Postat pe 15 Februarie 2010 19:27
De la: kudika105787, la data 2010-02-15 19:07:30atunci cand sunt copiii la mijloc chiar daca se despart
dusmani,in ceea ce ii priveste pe copii trebuie sa ramana
prieteni..copiii nu au nici o vina pentru greselile
parintilor
dar cuplul pe care il cunosc nu au copii la mijloc ba mai mult fosta lui nevasta ii poarta numele lui si dupa divort.....ei continua sa se caute la telefon...isi fac vizite ..se plimba impreuna..si merg chiar si in excursii la prieteni tot impreuna...de astfel de cuplu ce parere aveti...???....
kudika029282
Postat pe 15 Februarie 2010 19:44
De la: kudika029282, la data 2010-01-31 19:23:29...e bine sau rau..???


e dezastru
_calandrinon_
Postat pe 15 Februarie 2010 20:21
crisule ti-ai revenit?
miss_darine
Postat pe 15 Februarie 2010 20:48
De la: miss_darine, la data 2010-02-15 20:48:02crisule ti-ai revenit?


aproape
_calandrinon_
Postat pe 15 Februarie 2010 23:09
De la: utad, la data 2010-02-15 19:27:04dupa 15 ani de la divort inca imi vine sa-i scot ochii cand ma gandesc la el,lucrurile frumoase le enumar doar cu o mina iar cele rele nu-mi ajung nici cele de la picioare,razboiul continua si azi cu procese nesfirste in care se schimba mereu reclamantul,fiul meu are 21 de ani si imi spune mereu;stii ce e in sufletul meu cand ma duc la bunici?trec prin fata casei lui(a lui taica-su)si el nici macar nu-i raspunde la salut.ma intreb eu de unde atata ura reciproca si unde a disparut dragostea?ma gandesc cu groaza ca in cativa ani fiul nostru se va casatori va avea copiii iar noi va trebui sa-l includem pe fostul sot-tata in evenimentele ce va sa vina.

si mie mi se intampla asta..si eu il urasc pe fostul
meu sot..pentru ce mi-a facut si pentru ce face copiilor
in continuare..cand sunt copiii la mine,daca trece pe langa
noi,parca nici nu ne cunoaste..si fetitele il striga..iar el
trece nepasator..cand copiii sunt la el daca ne intalnim,imi face
scandal pentru ca vorbesc cu fetele, iar pe ele le pune la punct
imediat,sa nu vorbeasca cu mine...lasand la o parte ura dintre noi,
nu vad de ce pedepseste copiii astfel..cred ca atunci cand ai copii
ei ar trebui sa fie cel mai important lucru in viata ta..si trebuie sa ai grija ca lor sa le fie bine..
kudika105787
Postat pe 16 Februarie 2010 07:54
DACA AI TRECE PRIN ASA CEVA N-AI MAI VORBI DE IERTARE!! DACA DUPA 18 ANI DE MUNCA TE-AR DA AFARA PT O PARASUTA DE 40 DE ANI CARE ERA MARITATA SI EA LA RANDUL EI, FARA NIMIC DOAR CU HAINELE TALE SI ALE COPILULUI N-AI MAI VORBI DE IERTARE!!!
SA-L IERTE POPA CA EU NU POT!!
kudika112232
Postat pe 16 Februarie 2010 08:15
De la: hoppe, la data 2010-02-15 12:43:23Sa raman prietena cu omul care si-a parasit copiii pentru o pramatie cu un copil din flori? Sa raman prietena cu omul care s-a gandit doar la placerile lui cand copiii stateau noaptea si il asteptau plangand? Cand, timp de 2 ani, pana am divortat, m-a umilit ca femeie? Sa ma ierte Dumnezeu, dar nu pot, pentru ca mi-a facut numai rau, pentru ca eu chiar l-am iubit....Ar insemna sa imi ucid sufletul singura, pic cu pic.


NU MAI VORBI DE IERTARE DACA NU AI TRECUT PRIN ASA CEVA..............CE USOR E SA FACI PE DESTEAPTA SI SA DAI SFATURI DACA NU STII CE INSEAMNA!!
kudika112232
Postat pe 16 Februarie 2010 08:21
Cred ca urasti... asa cum ai iubit. Daca ti-ai dedicat intrega existenta sotului (iubitului), ai uitat complet de tine (nu mai intru in amanunte, Kudika are suficiente povesti de iubire "neconditionata") atunci vei uri cu aceeasi patima.
In mod normal, presupunind ca l-ai iubit cand te-ai casatorit cu el, nu ai niciun motiv sa-l urasti. Chiar daca de la dragoste la ura nu-i decat un pas, nu despre asta e vorba acum. E un om alaturi de care ti-ai petrecut o perioada a vietii, cu care ai impartit una, alta.. si nu doar din cele rele.
Spunea cineva mai sus ca depinde foarte mult de felul cum se desfasora divortul. Incepand cu momentul in care este luata decizia "ne despartim". Topicul nu ar trebui sa se refere doar la femei ci si la barbati, pentru ca si ei divorteaza de noi.
Stim ca exista divorturi "de comun acord" si divorturi in care unul dintre ei se cramponeaza sa nu semneze(adica sta legat cu de-a sila) . Nu se prezinta la proces, vine, dar spune NU si asa mai departe. Asemenea persoane sunt capabile sa urasca pentru ca, dupa parerea mea, fac parte dintre cele care gandesc "ori cu mine, ori deloc".
Cat despre a fi prieten.. greu de spus. Prietenia implica foarte multe si nu stiu daca acestea se regasesc intr-o asemena situatie. Nu poti cina impreuna cu fostul sot si actualul sot, nu poti juca remi in fiecare duminica cu cei doi si, eventual cu viitoarea sotie a fostului. Ca nu ne injuram pe strada cand ne vedem, ca nu ne trimitem blesteme prin cunostinte comune.. e altceva. Dar asta nu inseamna ca suntem prieteni.
rashela
Postat pe 16 Februarie 2010 08:54
Parintii prietenei mele s-au despartit acum 10 ani (pe vremea cand ea era studenta). Amandoi si-au refacut viata, iar prietena mea imi spune: NU AM PIERDUT 2 PARINTI CI AM CASTIGAT INCA 2.
Parintii ei s-au despartit pe cale amiabila, amandoi au renuntat la masina si apartament pentru copilul lor.
In momentul de fata cele 2 cupuri se viziteaza si sunt culmea si prieteni de familie.
CE SPUNETI?
Chiar se poate, doar ca trebuie sa privim lucrurile asa cum sunt nu cu ura, ca nu se rezolva ci se inrautateste situatia.
anastas
Postat pe 16 Februarie 2010 09:30
De la: kudika029282, la data 2010-02-15 19:00:57
De la: misoginu, la data 2010-02-15 14:32:12
De la: kudika029282, la data 2010-01-31 19:23:29exista multe cupluri care nu mai pastreaza nici o legatura de prietenie dupa un divort (cu exceptia celor care mai tin legatura pentru copil)..dar mai exista si exceptii si anume cupluri care se hotarasc sa ramana prieteni apropiati dupa ce sau despartit cu acte...ce parere aveti...e bine sau rau..???


Suntem amândoi comunitari,poþi sã-mi vorbeºti cu tu, politeþurile gen "aveþi" sunt desuete.Da,existã viaþã dupã divorþ...amoroasã îndeosebi,lipsa obligativitãþii e excitantã la ambele sexe.
nu imi vine sa cred ce spui aici.....cum adica exista viata amoroasa dupa divort.....si lipsa obligativitatii e excitanta la ambele sexe...adica la voi divortul se face doar pe hartie...iar dupa ce v-ati despartit cu acte continuati sa faceti tot ce faceati inainte de divort...si atunci de ce v-ati mai despartit cu acte..???


Pfff.Ca sã evitãm taxe ºi impozite mai mari la stat, nu e logic??? Plus cã femeile divorþate sunt mai lipsite de inihibiþii.
misoginu
Postat pe 16 Februarie 2010 11:59
Eu sunt in divort dupa o casnicie de 2 ani si jumatate si lupte seculare pentru ca de fapt ma casatorisem cu mamica lui si nu cu el...are 35 de ani si nu iese din cuvantul lui mamica...si acum o luna aveam nishte discutii cu el din cauza soacrei care se baga mereu in problemele noastre si ghici ce a facut...m-a scuipat in fata si mi-a zis sa tac in ***a lui din gura de jegoasa.
Sa-mi spuna mie cineva cum pot eu sa raman prietena cu un om care a facut astfel de gesturi...si nu este un incult , are 2 facultati, ba a doua facultate este chiar Teologia....sa-mi spuna mie cineva cum sa mai raman eu prietena cu fostul meu sot
kudika033988
Postat pe 16 Februarie 2010 12:19
De la: manuelaaa, la data 2010-02-15 10:50:39
De la: kudika112232, la data 2010-02-15 09:16:09Depinde f mult de motivul divortului! Daca dupa 20 de ani de casnicie si incredeere in omul de langa tine te trezeste tradata si umilita pt o panarama de 40 de ani urata si sleampada......nu cred ca poti ramane prietena cu un asemenea om. Il urasc din tot sufletul meu si vreau sa-l vad distrus sufleteste la un moment dat sa vada si el cum e!!
Si stiu ca totul se plateste pe lumea asta si D-zeu intarzie cateodata dar nu uita!!


Dumnezeu plateste si celor ce nu stiu sa iubeasca,sa ierte si sa fie buni.Preferi fericirea de moment cu gust de razbunare divina? Asta e fericirea? Vei fi mai putin singura si nefericita? Dimpotriva. Pacatul razbunarii,egoismului (conteaza satisfactia ta cand altul sufera),dusmaniei si a neputintei de a ierta sunt vazute de Dumnezeu. La asta te-ai gandit? Merita pretul pt o zi de fericire provenita din suferinta fostului sot? Unde e maturitatea varstei si experientei tale? Toti primim in aceeasi masura pe cat oferim ! Think about that !

DACA AI TRECE PRIN ASA CEVA N-AI MAI VORBI DE IERTARE!! DACA DUPA 18 ANI DE MUNCA TE-AR DA AFARA PT O PARASUTA DE 40 DE ANI CARE ERA MARITATA SI EA LA RANDUL EI, FARA NIMIC DOAR CU HAINELE TALE SI ALE COPILULUI N-AI MAI VORBI DE IERTARE!!!
SA-L IERTE POPA CA EU NU POT!!

CE USOR E SA FACI PE DESTEAPTA SI SA DAI SFATURI CAND N-AI SIMTIT PE PROPRIA-TI PIELE CUM E!!!
kudika112232
Postat pe 16 Februarie 2010 14:15
Intr-adevar, uneori nu poti ramane in relatii de prietenie; eu zic ca nici nu ar fi prea indicat, daca se poate , acolo unde se poate- o relatie de amicitie, de buna-intelegere mai ales in cazul in care au avut si copil/copii, de dragul lor.
Insa in nici un caz ura, razbunare etc pentru ca aceste sentimente sunt periculoase si distructive fata de tine insati, ai nevoie de "cap limpede", si nu ai nevoie de sentimente ascunse - pentru a-ti putea reface viata intr-un mod frumos.
ice_flower
Postat pe 16 Februarie 2010 15:17
De la: misoginu, la data 2010-02-16 11:59:11
De la: kudika029282, la data 2010-02-15 19:00:57
De la: misoginu, la data 2010-02-15 14:32:12
De la: kudika029282, la data 2010-01-31 19:23:29exista multe cupluri care nu mai pastreaza nici o legatura de prietenie dupa un divort (cu exceptia celor care mai tin legatura pentru copil)..dar mai exista si exceptii si anume cupluri care se hotarasc sa ramana prieteni apropiati dupa ce sau despartit cu acte...ce parere aveti...e bine sau rau..???


Suntem amândoi comunitari,poþi sã-mi vorbeºti cu tu, politeþurile gen "aveþi" sunt desuete.Da,existã viaþã dupã divorþ...amoroasã îndeosebi,lipsa obligativitãþii e excitantã la ambele sexe.
nu imi vine sa cred ce spui aici.....cum adica exista viata amoroasa dupa divort.....si lipsa obligativitatii e excitanta la ambele sexe...adica la voi divortul se face doar pe hartie...iar dupa ce v-ati despartit cu acte continuati sa faceti tot ce faceati inainte de divort...si atunci de ce v-ati mai despartit cu acte..???


Pfff.Ca sã evitãm taxe ºi impozite mai mari la stat, nu e logic??? Plus cã femeile divorþate sunt mai lipsite de inihibiþii.


Hi, hi, hi, ce tzepe dai, mai omule!Si chiar te crede lumea?

Postat pe 16 Februarie 2010 15:20
De la: anastas, la data 2010-02-16 09:30:52Parintii prietenei mele s-au despartit acum 10 ani (pe vremea cand ea era studenta). Amandoi si-au refacut viata, iar prietena mea imi spune: NU AM PIERDUT 2 PARINTI CI AM CASTIGAT INCA 2.
Parintii ei s-au despartit pe cale amiabila, amandoi au renuntat la masina si apartament pentru copilul lor.
In momentul de fata cele 2 cupuri se viziteaza si sunt culmea si prieteni de familie.
CE SPUNETI?
Chiar se poate, doar ca trebuie sa privim lucrurile asa cum sunt nu cu ura, ca nu se rezolva ci se inrautateste situatia.

asta de subiect de telenovela...viata e si un pic roz
roz5blue6lila7
Postat pe 16 Februarie 2010 15:30
Cred ca ne uitam la prea multe filme d'alea americane(si proaste - filmele)in care dupa divort,(un divort SUPER CIVILIZAT bineinteles ( vrajeala cu caru')) fostii raman prieteni pentru toata viata,se invita unul pe celalalt la nunta,petrec sarbatorile impreuna,isi fac confidente...................si cate si mai cate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nu este in gena noastra!Asta cu buna intelegere dupa divort e doar praf in ochi ( ca daca era sa se impace bine de ce au mai divortat???????????????? Nu se poa' bine dupa,pentru ca romanu are de impartit : verighetele,covoarele,masina,mobila de la "mamica"vecinii,prietenii,banu' da' pa' card.......................Ce ziceti se mai poate sa fie frumos dupa?????????????????????
Cristtyn
Postat pe 16 Februarie 2010 16:26
Eu, personal , il urasc pe fostul meu sot; daca stii ca nu esti capabil sa pastrezi un angajament, de ce nu spui si nu se mai incurca cineva ca mine cu tine? daca stia asta , trebuia sa-mi spuna de cand ne-am intalnit si imi vedeam de drumul meu, nu ma casatooream cu el , nici macar nu eram tentata sa am intalniri cu el... numai ca nu sunt toti onesti sau eu stiu... cert este ca il urasc... mi-a placul filmul "Serious moonlight"...
alina02
Postat pe 16 Februarie 2010 16:39
De la: Cristtyn, la data 2010-02-16 16:26:14Cred ca ne uitam la prea multe filme d'alea americane(si proaste - filmele)in care dupa divort,(un divort SUPER CIVILIZAT bineinteles ( vrajeala cu caru')) fostii raman prieteni pentru toata viata,se invita unul pe celalalt la nunta,petrec sarbatorile impreuna,isi fac confidente...................si cate si mai cate!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Nu este in gena noastra!Asta cu buna intelegere dupa divort e doar praf in ochi ( ca daca era sa se impace bine de ce au mai divortat???????????????? Nu se poa' bine dupa,pentru ca romanu are de impartit : verighetele,covoarele,masina,mobila de la "mamica"vecinii,prietenii,banu' da' pa' card.......................Ce ziceti se mai poate sa fie frumos dupa?????????????????????


Asa se intampla.. cum spui tu. Probabil ca tot educatia e de vina. Nici eu nu cred ca in America realitatea este ca in filme, as spune ca dimpotriva, se cearta si se balacaresc intre ei ca peste tot. Acolo unde exista sentimente ranite (si intotdeauna intr-o despartire - cu acte sau nu, va exista o parte care sufera, caruia i se pare ca este abandonata) exista suferinta. Iar cand tu suferi, iar celalalt este fericit.. reactia umana.. este ura. Pentru ca prima impresie este ca ti-a luat ceva, ti-a rapit fericirea. Intotdeauna va depinde de ce parte a baricadei te afli.. cel care este parasit sau cel care parasaste indreptandu-se spre o alta persoana (iubind din nou).
Si toata nebunia asta nu tine cont de studii, de mediul in care te invarti (vezi divortul Mihaelei Radulescu), de existenta unui copil sau nu. Cred ca tine doar de educatie, de respectul de sine si, de ce nu, de independenta financiara. Chiar daca ultima.. e mai mult o nevoie de supravietuire.
rashela
Postat pe 16 Februarie 2010 16:42
Divortul scoate din oameni tot ce poate fi mai urat, putini sunt cei care stiu sa se desparta elegant. Pana la urma, nu o hartie uneste cu adevarat doi parteneri, nici macar copilul - ba,dimpotriva, un copil inseamna pentru unii, in special pentru tati, o lupta de a arata lumii ce parinti buni sunt. Este imposibil sa nu iti urasti partenerul dupa divort, cand el este fericit si tu nefericit (si sa mai fie si vinovat de despartire), este imposibil sa uiti vreodata motivele care au dus la divort, umilintele la care esti supusa in societatea romaneasca. O femeie necasatorita poate avea foarte multi partneri sexuali, dar una "divortata" va fi urmarita toata viata de acest stigmat - daca este si o femeie frumoasa, cu siguranta va fi catalogata sau judecata ca o femeie usoara, fie ca incearca, si va avea, probabil ceva esecuri pana va gasi o relatie frumoasa, fie va fi blamata tocmai de cei care vor incerca sa o cucereasca si vor fi respinsi.
kudika001255
Postat pe 16 Februarie 2010 19:09
De la: kudika001255, la data 2010-02-16 19:09:31Divortul scoate din oameni tot ce poate fi mai urat, putini sunt cei care stiu sa se desparta elegant. Pana la urma, nu o hartie uneste cu adevarat doi parteneri, nici macar copilul - ba,dimpotriva, un copil inseamna pentru unii, in special pentru tati, o lupta de a arata lumii ce parinti buni sunt. Este imposibil sa nu iti urasti partenerul dupa divort, cand el este fericit si tu nefericit (si sa mai fie si vinovat de despartire), este imposibil sa uiti vreodata motivele care au dus la divort, umilintele la care esti supusa in societatea romaneasca. O femeie necasatorita poate avea foarte multi partneri sexuali, dar una "divortata" va fi urmarita toata viata de acest stigmat - daca este si o femeie frumoasa, cu siguranta va fi catalogata sau judecata ca o femeie usoara, fie ca incearca, si va avea, probabil ceva esecuri pana va gasi o relatie frumoasa, fie va fi blamata tocmai de cei care vor incerca sa o cucereasca si vor fi respinsi.
asta este adevarul despre un divort..dae eu am intalnit si exceptii ...ce ziceti de cei care divorteaza de comun acord...si hotarasc sa ramana prieteni si dupa divort...chiar daca nu au copiii.fosta nevasta ii poarta numele fostului..si nu e nici geloasa chiar daca el a mai udat si alte flori..si a mai avut si alte relatii..ea fosta nevasta il iarta si il primeste inapoi ori de cate ori el se intoarce la fosta nevestica....
kudika029282
Postat pe 16 Februarie 2010 20:44
Eu am fost amica cu un tip 6 ani de zile dupa care am fost impreuna 2 ani ne-am iubit dar m-a ranit f mult si ne-am despartit. Nu am putut sa il urasc sau sa nu mai vorbesc cu el.Acum,dupa aproape 6 luni, fiecare are alt/a iubit/a si suntem foarte fericiti amandoi cu ce avem, dar vorbim incontinuare si chiar tinem f mult unul la altul, vorbim aproape in fiecare zi,ne ajutam,vorbim orice..ca niste frati da...stiu ca e foarte ciudat..
liliac_
Postat pe 16 Februarie 2010 23:33
[quote name='kudika112232
Dumnezeu plateste si celor ce nu stiu sa iubeasca,sa ierte si sa fie buni.Preferi fericirea de moment cu gust de razbunare divina? Asta e fericirea? Vei fi mai putin singura si nefericita? Dimpotriva. Pacatul razbunarii,egoismului (conteaza satisfactia ta cand altul sufera),dusmaniei si a neputintei de a ierta sunt vazute de Dumnezeu. La asta te-ai gandit? Merita pretul pt o zi de fericire provenita din suferinta fostului sot? Unde e maturitatea varstei si experientei tale? Toti primim in aceeasi masura pe cat oferim ! Think about that ![/quote]
DACA AI TRECE PRIN ASA CEVA N-AI MAI VORBI DE IERTARE!! DACA DUPA 18 ANI DE MUNCA TE-AR DA AFARA PT O PARASUTA DE 40 DE ANI CARE ERA MARITATA SI EA LA RANDUL EI, FARA NIMIC DOAR CU HAINELE TALE SI ALE COPILULUI N-AI MAI VORBI DE IERTARE!!!
SA-L IERTE POPA CA EU NU POT!!

CE USOR E SA FACI PE DESTEAPTA SI SA DAI SFATURI CAND N-AI SIMTIT PE PROPRIA-TI PIELE CUM E!!![/quote]
"Si iarta-ne noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri".Banuiesc ca pruncul tau a fost crescut cu dragoste,atentie,devotament,daruire,sacrificii si mai ales cu dragoste de Dumnezeu, asa cum ai fost la randul tau crescuta,nu? Cum vrei sa primesti iertare pt pacatele tale daca tu nu poti ierta? Nimeni nu e fara de pacat ca sa n-aiba nevoie de iertare. Stiu ca e foarte greu si nedrept ce ai patit dupa atatia ani in care ai iubit,investit,sperat,cand te-ai bucurat sau ai plans,cand ai suferit in boala trupului sau a sufletului,cand ai mirosit minciuna cu iz de iubire nascuta pt alta,cand ai primit la schimb doar nepasare si repudiere.Stiu cat de cumplit e sa vezi in ochii pruncului tau dezamagirea ca parintii lui nu se mai inteleg si cale de intoarcere nu mai e.Incearca sa te bucuri ca ,dupa toate cele intamplate,n-ai ramas cu sechele fizice si ca mai ai viitorul in fata care-ti poate asigura o alta sansa mai avantajoasa (nu se stie niciodata ce-ti aduce clipa). Ai incredere in fortele proprii si roaga-l pe Dumnezeu sa te ajute pe tine ca de asta ai nevoie. Si mai multumeste-i ca te-a scapat la timp de un nemernic care nu te-a pretuit si meritat. Intr-un fel sau altul vei gasi resurse sa mergi mai departe fara sa depinzi de fostul sot si cu siguranta vei trai si ziua cand va primi si el rasplata faptelor sale.Daca asta-ti da putere sa mergi mai departe atunci go ahead ! Eu una as ramane demna si incurajata doar de gandul ca D-zeu mi-a facut un mare bine scapandu-ma la timp de un astfel de om.
manuelaaa
Postat pe 16 Februarie 2010 23:43
De la: kudika033988, la data 2010-02-16 12:19:30Eu sunt in divort dupa o casnicie de 2 ani si jumatate si lupte seculare pentru ca de fapt ma casatorisem cu mamica lui si nu cu el...are 35 de ani si nu iese din cuvantul lui mamica...si acum o luna aveam nishte discutii cu el din cauza soacrei care se baga mereu in problemele noastre si ghici ce a facut...m-a scuipat in fata si mi-a zis sa tac in ***a lui din gura de jegoasa.
Sa-mi spuna mie cineva cum pot eu sa raman prietena cu un om care a facut astfel de gesturi...si nu este un incult , are 2 facultati, ba a doua facultate este chiar Teologia....sa-mi spuna mie cineva cum sa mai raman eu prietena cu fostul meu sot

Nici eu nu as fi putut inghitii, lasa-l in pace ca tot de fusta mamei se tine si se va tine in continuare.
Nu merita sa-ti strici tineretea langa unul ca asta.
Poate avea 10 facultati............... ca tot nu se vede.
MULTA BAFTA!
Nu privii niciodata inapoi.
Ai grija de tine.
anastas
Postat pe 17 Februarie 2010 08:50
De la: utad, la data 2010-02-15 19:27:04dupa 15 ani de la divort inca imi vine sa-i scot ochii cand ma gandesc la el,lucrurile frumoase le enumar doar cu o mina iar cele rele nu-mi ajung nici cele de la picioare,razboiul continua si azi cu procese nesfirste in care se schimba mereu reclamantul,fiul meu are 21 de ani si imi spune mereu;stii ce e in sufletul meu cand ma duc la bunici?trec prin fata casei lui(a lui taica-su)si el nici macar nu-i raspunde la salut.ma intreb eu de unde atata ura reciproca si unde a disparut dragostea?ma gandesc cu groaza ca in cativa ani fiul nostru se va casatori va avea copiii iar noi va trebui sa-l includem pe fostul sot-tata in evenimentele ce va sa vina.

De ce sa-l includeti?
Nu merita si stii bine asta?
Pe fiul tau l-a inclus in anumite evenimente?
Atunci el de ce ar face-o?
Fiul tau ii mult mai matur decat iti inchipui tu, cu toate ca are 21 de ani, dar prin ceea ce ati trebut voi l-a maturizat mult mai repede.
anastas
Postat pe 17 Februarie 2010 08:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt eu nebuna? 18 De la: ali_tzik 6 Noiembrie 2009 23:22
Cum agat o fata daca o cunosc? 37 De la: kudika311811 23 Martie 2013 10:09
cum sunt barbatii varsator in pat :) si cat de zgomotosi sunt? 16 De la: kudika010627 11 Iulie 2012 08:59
Barbatii... 59 De la: _dulcik_ 7 Mai 2009 16:30
Ce cadou sa-i cumpar? 4 De la: vocea_inimii 10 Aprilie 2010 19:18