Setari Cookie-uri

Prietenie sau ura dupa un divort

Casatoria este un fapt conditionat si asta duce la asa zisul Divort. De fapt Casatoria distruge imediat relatia Divina dintre femeie s ibarbat chiar in momentul in care ei depun semnatura pe hirtia care reprezinta un act de Compromis intre cei doi sarmanii. Adica in acele semnaturi pe o hartie se frang toate sentimentele si idealurile transformand din acel moment relatia lor intr-un compromis legat intr--o hartie fie la biserica fie la starea civila deoarece amandoi platesc cu bani intr-un sfarsit uniunea lor sarmanele suflete. Pe deasupra maai vin in plus si juramintele in fata altarului fiind sarmanii legati pe viata de fapt prin inca un compromis care compromisuri le zdrobesc sufletele despartindu-se de trupuri si abandonandu-le nesuportand Compromisurile Materiale. Deci sunt amandoi condamnati prin Compromisuri si semnatura este cea care evidentiaza si incheie actul de Compromis indiferent daca trupurile accepta dar sufletele lor NU.
Consider casatoria un act mizerabil atat timp cat aceasta nu inseamna altceva decat Compromis prin semnatura cu bani care obliga Sufletele celor doi nefericiti sa se desparta de trup dar si intre ele.
Da copii, asa este adevarul despre asa zisa casatorie, de fapt in secunda semnaturilor incheiate si plata acelui document de fapt casatoria devine un consentiment Material.
Unde nu exista aceste concepte materialiste legatura dintre cei doi dureaza sau nu afecteza deoarece nu a intervenit Conditionarea.
In alte cazuri casatoria este luata ca un act de seriozitate si se poate mentine intre cele doua persoane dar nu inseamna ca au reusit sa construiasca adevarata Iubire ci doar convietuiesc impreuna prin seriozitate pe care amandoi o considera foarte necesara din preconceptii si lasa impresia celor din jur ca acele persoane se iubesc si ca prin acest comportament incurajeaza pe ceilalti sa creada ca exista un adevar Dragostea.
Iubirea poate fi oricand construita dar numai intre barbat si femeie si aceasta minunata energie ofera celor care cred ca e oricand posibil asa minunatie cunoasterea si tainele existentei Umane unde nu exista suferinta, materialism ci, doar Iubire care uneste acele Suflete pentru Eternitate. Deci Iubirea exista fiindca sta la indemana oricui doar sa o puna in aplicare considerand faptul ca daca oricum murim, merita sa incercam sa simtim aceasta minunata Energie fiindca avem aceasta Oportunitate oricum fiecare, barbat si femeie.
kudika074856
Postat pe 3 Martie 2010 09:07
De la: kudika074856, la data 2010-03-03 09:07:24Casatoria este un fapt conditionat si asta duce la asa zisul Divort. De fapt Casatoria distruge imediat relatia Divina dintre femeie s ibarbat chiar in momentul in care ei depun semnatura pe hirtia care reprezinta un act de Compromis intre cei doi sarmanii. Adica in acele semnaturi pe o hartie se frang toate sentimentele si idealurile transformand din acel moment relatia lor intr-un compromis legat intr--o hartie fie la biserica fie la starea civila deoarece amandoi platesc cu bani intr-un sfarsit uniunea lor sarmanele suflete. Pe deasupra maai vin in plus si juramintele in fata altarului fiind sarmanii legati pe viata de fapt prin inca un compromis care compromisuri le zdrobesc sufletele despartindu-se de trupuri si abandonandu-le nesuportand Compromisurile Materiale. Deci sunt amandoi condamnati prin Compromisuri si semnatura este cea care evidentiaza si incheie actul de Compromis indiferent daca trupurile accepta dar sufletele lor NU.
Consider casatoria un act mizerabil atat timp cat aceasta nu inseamna altceva decat Compromis prin semnatura cu bani care obliga Sufletele celor doi nefericiti sa se desparta de trup dar si intre ele.
Da copii, asa este adevarul despre asa zisa casatorie, de fapt in secunda semnaturilor incheiate si plata acelui document de fapt casatoria devine un consentiment Material.
Unde nu exista aceste concepte materialiste legatura dintre cei doi dureaza sau nu afecteza deoarece nu a intervenit Conditionarea.
In alte cazuri casatoria este luata ca un act de seriozitate si se poate mentine intre cele doua persoane dar nu inseamna ca au reusit sa construiasca adevarata Iubire ci doar convietuiesc impreuna prin seriozitate pe care amandoi o considera foarte necesara din preconceptii si lasa impresia celor din jur ca acele persoane se iubesc si ca prin acest comportament incurajeaza pe ceilalti sa creada ca exista un adevar Dragostea.
Iubirea poate fi oricand construita dar numai intre barbat si femeie si aceasta minunata energie ofera celor care cred ca e oricand posibil asa minunatie cunoasterea si tainele existentei Umane unde nu exista suferinta, materialism ci, doar Iubire care uneste acele Suflete pentru Eternitate. Deci Iubirea exista fiindca sta la indemana oricui doar sa o puna in aplicare considerand faptul ca daca oricum murim, merita sa incercam sa simtim aceasta minunata Energie fiindca avem aceasta Oportunitate oricum fiecare, barbat si femeie.



o casatorie nu e un compromis ...ce idee stupida!
in primul rand daca faci acest pas inseamna ca esti sigur ca aceasta relatie dureaza.....si vrei sa ti-o oficializezi!nu mai traim in evul mediu ...acum putem alege de a locui cu persoana iubita pana la un moment dat cand suntem decisi de a semna acele acte care doar ele pot oficializa iubirea dintre cei doi si poate da acel aspect al stabilitatii ,cu toate ca nu ele te tin legat de o persoana.Nimic nu e roz dar avem o suita de optiuni ....si conteaza cel mai mult ceea ce ne face fericiti.
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 09:12
Altfel, nu cred ca a-Ti accepta ideea sa existati doar conditionati de Instinctul de Conservare si sunte-Ti folositi doar pentru hrana Pamantului si tot in acest context puneti-Va intrebarea simpla de ce exista femeie si barbat daca multe dintre animale se auto procreaza.
kudika074856
Postat pe 3 Martie 2010 09:12
De la: kudika074856, la data 2010-03-03 09:12:26Altfel, nu cred ca a-Ti accepta ideea sa existati doar conditionati de Instinctul de Conservare si sunte-Ti folositi doar pentru hrana Pamantului si tot in acest context puneti-Va intrebarea simpla de ce exista femeie si barbat daca multe dintre animale se auto procreaza.


dur........tu dc ,crezi asta?!
dar ce suntem draga niste excremente care hranesc pamantul si ramanem conservati in acest mediu patetic?
de-aia au ajuns unii sa fuga de casatorie .....inca au idea gresita ca atunci cand semneaza acel act sunt prinsi in acest lant al posedarii
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 09:17
Atunci de ce e nevoie sa-TI RECUNOASCA ALTE PERSOANE iubirea oferita alteia, daca nu este compromis si de ce e necesar ca cei doi care se iubesc sa semneze o hartie pe care trebuie sa o fluture in sus si jos ca ei se iubesc si ca devine interes public?
kudika074856
Postat pe 3 Martie 2010 09:18
De la: kudika074856, la data 2010-03-03 09:18:07Atunci de ce e nevoie sa-TI RECUNOASCA ALTE PERSOANE iubirea oferita alteia, daca nu este compromis si de ce e necesar ca cei doi care se iubesc sa semneze o hartie pe care trebuie sa o fluture in sus si jos ca ei se iubesc si ca devine interes public?


cine a spus asta ..poti arata iubirea prin fapte ,gesturi ..nu sa urli in gura mare ca o iubesti pe x sau y.....eu nu cred in vorbe goale....
ma repet hartia e o forma de oficializare....sa zicem ca unu s-a saturat sa stea cu scu la ....prin pamant si vrea sa devina stabil la casa lui cu femeia care o iubeste

si pana la urma fiecare face ,ce vrea.......nu vrei casatorie stai in concubinaj
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 09:20
Daca barbat si femeie doresc sa simta ca se iubesc inseamna ca le este necesar conditia casatoriei?
kudika074856
Postat pe 3 Martie 2010 09:21
De la: kudika074856, la data 2010-03-03 09:21:43Daca barbat si femeie doresc sa simta ca se iubesc inseamna ca le este necesar conditia casatoriei?


doresc sa simta? dar ce am ajuns sa ne impunem ceva?fie si iubirea?

ai spus-o ca si cum azi ai spune "vreau sa ma lovesc in cap de perete....si iti impui asta pana o faci ...atunci sa vezi ce cap o sa ai"
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 09:23
Deci, casatoria este cum spui Tu oficializata, de ce Te rog?
kudika074856
Postat pe 3 Martie 2010 09:25
De la: kudika074856, la data 2010-03-03 09:25:06Deci, casatoria este cum spui Tu oficializata, de ce Te rog?



oficializeaza iubirea ..stabilitatea.....ideea de echipa ....la bine si la greu.....sentimentul ca ai pe cineva alaturi .....
dar toate astea pot fi spulberate ....ca de aia s-a inventat divortul......(dar acolo se ajunge ,cum ai spus si tu,va impuneti ceva .....ceva care cu timpul se pierde pe drum)
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 09:29
Casatoria este exprimarea celor doi sau recunoasterea celorlalti de langa cei care i-si exprima acest sentiment ? De ce e necesar daca numai ei doi simt ca se iubesc ?
Exact, nu exista in Iubire impunere asta doresc sa transmit si eu doar ca Tu nu intelegi inca mesajul meu. Nu-Ti fie teama nu am sa te insult fiindca aici se expun sentimente si pareri important e sa nu obosesti si sa intelegi si dedesupturile.
Nu sint nici eu de acord ca multi altii cu reguli si impuneri, sper ca ai inteles de data aceasta.
kudika074856
Postat pe 3 Martie 2010 09:33
De la: kudika074856, la data 2010-03-03 09:33:49Casatoria este exprimarea celor doi sau recunoasterea celorlalti de langa cei care i-si exprima acest sentiment ? De ce e necesar daca numai ei doi simt ca se iubesc ?
Exact, nu exista in Iubire impunere asta doresc sa transmit si eu doar ca Tu nu intelegi inca mesajul meu. Nu-Ti fie teama nu am sa te insult fiindca aici se expun sentimente si pareri important e sa nu obosesti si sa intelegi si dedesupturile.
Nu sint nici eu de acord ca multi altii cu reguli si impuneri, sper ca ai inteles de data aceasta.


pui intrebari si apoi tot tu imi dai dreptate......nu imi e teama de " jigniri" .....ironia s-a nascut o data cu lipsa de a da argumente......
nu conteaza ce inteleg eu....ci altii ca e un forum public.....
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 09:36
De ce crezi ca e necesar sa mi se oficializese Iubirea catre o femeie pe care deja o iubesc daca sunt sentimentele mele personale si intimitatea noastra "TREBUIE" sa fie si oficializata de alte persoane care i-mi cer bani pentru sentimentele mele oferite doar femeii care o iubesc. Ce fac oamenii de fapt, semneaza pentru ca vor sa-si arate sentimentele altora impunandu-le iubirea lor prin doua semnaturi ridicole ?
kudika074856
Postat pe 3 Martie 2010 09:44
De la: kudika074856, la data 2010-03-03 09:44:02De ce crezi ca e necesar sa mi se oficializese Iubirea catre o femeie pe care deja o iubesc daca sunt sentimentele mele personale si intimitatea noastra "TREBUIE" sa fie si oficializata de alte persoane care i-mi cer bani pentru sentimentele mele oferite doar femeii care o iubesc. Ce fac oamenii de fapt, semneaza pentru ca vor sa-si arate sentimentele altora impunandu-le iubirea lor prin doua semnaturi ridicole ?



nu e necesar ,normal, dar femeia mereu a tinut de a-si oficializa public iubirea semnand acest act...pentru ea e ca o hartie cu puteri magice aducandu-i acea stabilitate si liniste sufleteasca...cu toate ca in anumite cazuri se ajunge la dezamagiri si frustrari...iar acea magie dispare.......(casatoria)
barbatii sunt cei care fug de acest act......ma repet ,cred ca atunci cand vor semna devin sclavi si suflete posedate intr-un seif unde codul il cunoaste doar femeia de langa ei!
nimeni nu e obligat de a se casatori ...poti sta in concubinaj cat vrei dar asta denota o lipsa de imaturitate si frica de sentimentul subjugarii......care de fapt e doar o iluzie.......prost perceputa!
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 09:53
Exact, actul casatoriei este o idee venita din partea acelora care sunt interesati sa obtina oficial functii cu bani inventand si ideea divortului, de pe urma caruia, se obtin si mai multi bani si nici decum ajutor pentru stabilitate intre cei doi care au inteles ca nu avea rost sa se casatoreasca fara sa existe Iubire intre ei, iar daca exista nu era necesara oficializarea sentimentelor lor si sa stie ceilalti de langa ei ca trebuie sa fie respectati ca se iubesc si ca se impun din acest punct de vedere totodata.
Deci, Iubirea intre barbat si femeie nu impune si nu conditioneaza celelalte persoane de langa ei cu absolut nimic, deoarece este intimitatea sufletelor Lor.
kudika074856
Postat pe 3 Martie 2010 09:58
Nu cred in superstitii si daca omul nu stie ca exista nici nu se complexeaza. E corect din partea Ta sa afirmi ca e necesara casatoria dar si pentru femei reprezinta o formalitate fiindca se anuleaza cu divortul. Corect spun, ca Te inteleg din punct de vedere de protectie in asa zisa societate pentru cei doi sa le fie protejate sentimentele dar cand exista adevarata Iubire in cei Doi, nimeni nu are cum sa se atinga de Iubirea lor daca ei nu dau voie nimanui sa se atinga.
In sensul de protectie, casatoria este maerialista deoarece se castiga de pe urma sentimentelor bani nemaivorbind de divort.
Iar ca e adevarat ca, intre multe persoane casatoria este inca din timpuri satravechi un compromis si materialism nu poate face pe multi barbati din asta superstitiosi sau ironici si ca in zilele de azi este clar expus aceasta inventie "casatoria" ca o conditie materializata in special de persoana care insista sa se foloseasca de ea impunand ca o regula intre afectiunea dintre cei doi.
Eu unul sunt de acord cu casatoria dar fara semnatura si plata pentru acest act si inteleg doar casatoria intima si sentimentala intre mine stiuta doar si femeia care ma va alege cu Iubire si nu cu conditia de casatorie sau juraminte, fiindca nu suntem Masini ci Fiinte si numai femeia si barbatul pot sa construiasca incet incet adevarata Iubire pe parcursul vietii. Imagineaza-Ti ca simti doar ca iubesti, crezi ca are loc vreo idee de conditionare a Iubirii pe care o oferi ?
Acum incearca sa simti ca esti iubita cum e?
Alfel i-mi cer scuze daca nu ma pot face mai clar inteles.
kudika074856
Postat pe 3 Martie 2010 10:26
Mai mult de atat pentru Tine a-Ti aduc la cunostinta ce inseamna pentru barbat casatoria mai ales in zilele de azi.
Unde in majoritatea cazurilor sunt copii, unul sau altul se folosesc de ei, pentru a castiga bunuri materiale si oricum revin mai mult femeii decat barbatului daca sunt conditionati copiii in aceasta casatorie. Cand exista casatoria, automat exista divortul iar daca exista divortul la ce e necesra casatoria cand de pe urma acesteia barbatul simte cu amar ca nu numai femeile sunt inselate de barbati dar si barbatii de femei si oricum impunandu-ne unii si altii ca existam ca intr-o societate, aflam foarte usor ca si barbati se sinucid cand afla ca ei vor ramane in strada chiar daca el a fost batjocorit si tradat fiindca femeia resuseste sa manipuleze copiii cu minciuni cand vrea alt barbat si invers. Nu mai vorbesc de cazuri mizerabile ca in zilele de azi ca barbatii nu mai doresc copiii deoarece femeia cand vrea sa aibe altul si cel de la inceput nu i-a facut nimic rau, iar in felul acesta femeia nu are motiv pentru divort, acuza barbatul de abuz sexual contra copiilor lui si asta doare groaznic ajungandu-se usor la crima. Sau cazuri destule cand femeia reuseste sa obtina copiii prin divort si barbatului i se pun conditionari pentru proprii lui copii sa ii vada doar la alegerea tribunalului care crede ca poate intervenii oricat de mult sunt legati sentimental copiii de tatal lor si oricat de mult ii doresc pe amandoi impreuna si langa ei ca parinti.
Copiii stiu cel mai mult adevarul despre parinti deoarece ei nu judeca si inca nu sunt influentati de Ura adultilor simtind cu sufletul doar pe parintii lor si nici decum material cum cred multi dintre adulti. Dar ei simt care dintre parinti ii manipuleaza si cand refuza, simt ca sunt si mai mult manipulati. Mai tarziu cand cresc inteleg care i-a fost parinte de suflet adevarat si care doar parinte materialist intelegand si ideea ca vezi doamne acel parinte s-a sacrificat pentru el adica, doar l-a suportat ceea ce inseamna ca nu a fost crescut cu afectiune de parintele care considera ca s-a sacrificat pentru el cu alte cuvinte "ii scoate ochii"
Deci casatoria pentru barbati devine un calvar fiindca este conditionata de divort.
Casatoria pentru majoritatea barbatilor, reprezinta in ziua de azi interes material pentru femei.
Casatoria pentru majoritatea barbatilor reprezinta acuzari grave la adresa copiilor lor sau acuzari false de infidelitate cand femeia este geloasa si a ascuns acest defect la inceput fiindca a fost durata inceputului si cum se spune l"una de miere" dar doar la inceput.
Recunosc ca este la fel si pentru femeie groaznic dar am descris ce simte barbatul in ziua de azi ce poate sa insemne ideea de casatorie pentru foarte multi dintre ei si asta nu inseamna ca sunt superstitiosi sau ironici doar ca ascund teama de toate acestea si ca nu vor sa vorbeasca macar de de ele fiindca le produc si ura cand stiu ca s-a intamplat chiar vecinului, prietenului, fratelui lor s.a.m.d.
De aceea este mult mai minunat ca relatia dentre o femeie si barbat sa se bazeze doar pe Iubire care se construieste incet incet sau chiar de la inceput, a nu se confunda cu aceea scanteie de "dragoste la prima vedere".
kudika074856
Postat pe 3 Martie 2010 11:32
a vorbit barbatul care sperala iubire ?>
a vorbit barbatul care se gandeste doar la partea materiala?
sau barbatul imatur .....cu o gandire puerila?

frumos ai redat iubirea si casatoria .............dar oare te intreb dc s-a mai infiintat actul acesta care leaga doua suflete?
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 12:34
De la: just_heaven, la data 2010-03-03 12:34:02a vorbit barbatul care sperala iubire ?>
a vorbit barbatul care se gandeste doar la partea materiala?
sau barbatul imatur .....cu o gandire puerila?

frumos ai redat iubirea si casatoria .............dar oare te intreb dc s-a mai infiintat actul acesta care leaga doua suflete?

Draga mea, nu actul leaga cele doua suflete.. ci iubirea.
Actul acela iti da dreptul la mostenire dupa moartea sotului / sotiei, unele drepturi de reprezentare, de semnatura, alea alea... in general drepturi legale si cu specific medical. In rest.. ramane doar o hartie.
rashela
Postat pe 3 Martie 2010 15:30
De la: just_heaven, la data 2010-03-03 12:34:02a vorbit barbatul care sperala iubire ?>
a vorbit barbatul care se gandeste doar la partea materiala?
sau barbatul imatur .....cu o gandire puerila?

frumos ai redat iubirea si casatoria .............dar oare te intreb dc s-a mai infiintat actul acesta care leaga doua suflete?
de ce nu vorbiti si despre dragostea care mai exista intre doi fosti soti dupa ce si-au desfacut casatoria de asta ce parere aveti....prin divort nu se poate distruge dragostea care ia legat inainte de a se casatori....
kudika029282
Postat pe 3 Martie 2010 15:35
De la: kudika029282, la data 2010-03-03 15:35:38
De la: just_heaven, la data 2010-03-03 12:34:02a vorbit barbatul care sperala iubire ?>
a vorbit barbatul care se gandeste doar la partea materiala?
sau barbatul imatur .....cu o gandire puerila?

frumos ai redat iubirea si casatoria .............dar oare te intreb dc s-a mai infiintat actul acesta care leaga doua suflete?
de ce nu vorbiti si despre dragostea care mai exista intre doi fosti soti dupa ce si-au desfacut casatoria de asta ce parere aveti....prin divort nu se poate distruge dragostea care ia legat inainte de a se casatori....


.....da ai dreptate prin divort nu se distruge.....dar se distruge inainte.....
raptor
Postat pe 3 Martie 2010 15:37
De la: kudika074856, la data 2010-03-03 09:07:24Casatoria este un fapt conditionat si asta duce la asa zisul Divort. De fapt Casatoria distruge imediat relatia Divina dintre femeie s ibarbat chiar in momentul in care ei depun semnatura pe hirtia care reprezinta un act de Compromis intre cei doi sarmanii. Adica in acele semnaturi pe o hartie se frang toate sentimentele si idealurile transformand din acel moment relatia lor intr-un compromis legat intr--o hartie fie la biserica fie la starea civila deoarece amandoi platesc cu bani intr-un sfarsit uniunea lor sarmanele suflete. Pe deasupra maai vin in plus si juramintele in fata altarului fiind sarmanii legati pe viata de fapt prin inca un compromis care compromisuri le zdrobesc sufletele despartindu-se de trupuri si abandonandu-le nesuportand Compromisurile Materiale. Deci sunt amandoi condamnati prin Compromisuri si semnatura este cea care evidentiaza si incheie actul de Compromis indiferent daca trupurile accepta dar sufletele lor NU.
Consider casatoria un act mizerabil atat timp cat aceasta nu inseamna altceva decat Compromis prin semnatura cu bani care obliga Sufletele celor doi nefericiti sa se desparta de trup dar si intre ele.
Da copii, asa este adevarul despre asa zisa casatorie, de fapt in secunda semnaturilor incheiate si plata acelui document de fapt casatoria devine un consentiment Material.
Unde nu exista aceste concepte materialiste legatura dintre cei doi dureaza sau nu afecteza deoarece nu a intervenit Conditionarea.
In alte cazuri casatoria este luata ca un act de seriozitate si se poate mentine intre cele doua persoane dar nu inseamna ca au reusit sa construiasca adevarata Iubire ci doar convietuiesc impreuna prin seriozitate pe care amandoi o considera foarte necesara din preconceptii si lasa impresia celor din jur ca acele persoane se iubesc si ca prin acest comportament incurajeaza pe ceilalti sa creada ca exista un adevar Dragostea.
Iubirea poate fi oricand construita dar numai intre barbat si femeie si aceasta minunata energie ofera celor care cred ca e oricand posibil asa minunatie cunoasterea si tainele existentei Umane unde nu exista suferinta, materialism ci, doar Iubire care uneste acele Suflete pentru Eternitate. Deci Iubirea exista fiindca sta la indemana oricui doar sa o puna in aplicare considerand faptul ca daca oricum murim, merita sa incercam sa simtim aceasta minunata Energie fiindca avem aceasta Oportunitate oricum fiecare, barbat si femeie.

am cunoscut pe cineva care gândeste aproximativ ca tine....la un moment dat printre rânduri vedeam filmul vieþii acestei persoane....nu ºtiu dacã sã te aprob sau nu...sã te contrazic sau nu...pãrerea mea este ca într-un cuplu, trebuie amândoi sã lupte pentru ca flacãra iubirii sa nu se stingã...te felicit pentru rândurile pe care am avut bucuria ºi plãcerea sã le citesc...sper ca fiecare dintre cei ce au lecturat sã reþinã ºi sã înveþe ceva pentru viitorul lor...eu deja am cunoscut "neplãcerea cãsniciei" deci mã pot considera "o norocoasã cu experienþã"....
catalina69
Postat pe 3 Martie 2010 15:41
De la: rashela, la data 2010-03-03 15:30:48
De la: just_heaven, la data 2010-03-03 12:34:02a vorbit barbatul care sperala iubire ?>
a vorbit barbatul care se gandeste doar la partea materiala?
sau barbatul imatur .....cu o gandire puerila?

frumos ai redat iubirea si casatoria .............dar oare te intreb dc s-a mai infiintat actul acesta care leaga doua suflete?

Draga mea, nu actul leaga cele doua suflete.. ci iubirea.
Actul acela iti da dreptul la mostenire dupa moartea sotului / sotiei, unele drepturi de reprezentare, de semnatura, alea alea... in general drepturi legale si cu specific medical. In rest.. ramane doar o hartie.



actul leaga doua suflete .......public!..si pe urma vine partea materiala .......dar nu pleci cu acest gand in hora asta
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 16:06
De la: just_heaven, la data 2010-03-03 16:06:41
De la: rashela, la data 2010-03-03 15:30:48
De la: just_heaven, la data 2010-03-03 12:34:02a vorbit barbatul care sperala iubire ?>
a vorbit barbatul care se gandeste doar la partea materiala?
sau barbatul imatur .....cu o gandire puerila?

frumos ai redat iubirea si casatoria .............dar oare te intreb dc s-a mai infiintat actul acesta care leaga doua suflete?

Draga mea, nu actul leaga cele doua suflete.. ci iubirea.
Actul acela iti da dreptul la mostenire dupa moartea sotului / sotiei, unele drepturi de reprezentare, de semnatura, alea alea... in general drepturi legale si cu specific medical. In rest.. ramane doar o hartie.



actul leaga doua suflete .......public!..si pe urma vine partea materiala .......dar nu pleci cu acest gand in hora asta


Ehee, wake up! Sa fim serioase! NIMENI, ca-i flacau, ca-i fata tanara nu se casatoreste cu un coate goale. Nu in ziua de azi. As spune ca procentul in care se pleaca intr-o casatorie de la partea materiala este urias. As fi vrut sa dau o cifra, dar ma abtin. Si cand mama soacra si invitatii partii norocoase (adica aia de ia, nu de da)... aude DA si vede cum copila da cu semnatura pe ACT ii tresalta inima de bucurie ca a scapat de datoriile la intretinere. Si apoi, vine partea aceea, draga mea: "Rabda maica ca nu mai gasesti altul cu bani. Ce daca te insala? E barbat, asa sunt toti." Asta se potriveste mai cu seama la topicul ala cu "ma insala, dar eu il iert ca n-am incotro".
rashela
Postat pe 3 Martie 2010 16:16
nu generaliza .....nu toti suntem la fel si gandim ca tine......si mi se pare fara sa supar o gandire materialista"buzunar dolofan de verzi".........sa fim seriosi cand iubesti o persoana nu te uiti la contul in banca sau daca are casa sau masina......(nu eu).....cand am facut referire la casatorie ca un act ce iti ofera stabilitate ....tindeam spre acea stabilitate emotionala dar care nu ti-o garanteaza nimeni, nici cu acte sau fara .......de ce totul se rezuma la bani...ei vin si se duc pt ca de aceea ii facem......Iar trezirea mea vine dis-de-dimineata si coboara spre seara.....atunci ma odihnesc!
Persoana care se uita la malaiul partenerului inainte de a-l lua de sot/sotie vine cu idei gresite din viata lor familiara(parinteasca).Cum sunt invatati asa se comporta mai departe........Cu banii nu poti cumpara stari sufletesti sau sentimente ci altcv care cu timpul expira .........
just_heaven
Postat pe 3 Martie 2010 18:15
De la: just_heaven, la data 2010-03-03 16:06:41
De la: rashela, la data 2010-03-03 15:30:48
De la: just_heaven, la data 2010-03-03 12:34:02a vorbit barbatul care sperala iubire ?>
a vorbit barbatul care se gandeste doar la partea materiala?
sau barbatul imatur .....cu o gandire puerila?

frumos ai redat iubirea si casatoria .............dar oare te intreb dc s-a mai infiintat actul acesta care leaga doua suflete?

Draga mea, nu actul leaga cele doua suflete.. ci iubirea.
Actul acela iti da dreptul la mostenire dupa moartea sotului / sotiei, unele drepturi de reprezentare, de semnatura, alea alea... in general drepturi legale si cu specific medical. In rest.. ramane doar o hartie.



actul leaga doua suflete .......public!..si pe urma vine partea materiala .......dar nu pleci cu acest gand in hora asta
si dupa ce se dezleaga actul casatoriei prin divort,,,de ce se mai reinvie flacara iubirii intre cei ce sau despartit cu acte....
kudika029282
Postat pe 3 Martie 2010 18:43
De la: just_heaven, la data 2010-03-03 18:15:19nu generaliza .....nu toti suntem la fel si gandim ca tine......si mi se pare fara sa supar o gandire materialista"buzunar dolofan de verzi".........sa fim seriosi cand iubesti o persoana nu te uiti la contul in banca sau daca are casa sau masina......(nu eu).....cand am facut referire la casatorie ca un act ce iti ofera stabilitate ....tindeam spre acea stabilitate emotionala dar care nu ti-o garanteaza nimeni, nici cu acte sau fara .......de ce totul se rezuma la bani...ei vin si se duc pt ca de aceea ii facem......Iar trezirea mea vine dis-de-dimineata si coboara spre seara.....atunci ma odihnesc!
Persoana care se uita la malaiul partenerului inainte de a-l lua de sot/sotie vine cu idei gresite din viata lor familiara(parinteasca).Cum sunt invatati asa se comporta mai departe........Cu banii nu poti cumpara stari sufletesti sau sentimente ci altcv care cu timpul expira .........


Foarte adevarat!!!!...Sunt intr-u totul de acord cu ceea ce spui tu.Nu toti ne casatorim doar pentru starea materiala a partenerului.pot spune ca nici macar nu intra in discutie atunci cand exista iubire,atunci cand spui cuiva ca ai nevoie de el pentru ca il iubesti ,nu te gandesti la conturile lui din banci ...ai nevoie de el ca persoana ai nevoie de el pentru starile ce ti le da traind alaturi de el...si bineinteles ca iti doresti sa oficializezi aceste sentimente deoarece iti da o stare de bine si de incredere ca si el simte la fel vizavi de tine...PENTRU CASATORIE!!..Chiar daca ai fost ranit o data sau in alte cazuri de mai multe ori si ai ajuns la divort asta nu e o cauza sa spun acum ca nu ma mai casatoresc niciodata....viata merge inainte si noi odata cu ea...bune-rele trecem prin ele si mergem mai departe...asta-i dansul vietii...daca spui nu casatoriei inseamna ca nu iubesti indeajuns ca nu traiesti iubirea ci calculezi fiecare gest ,fiecare vorba a partenerului....NU IUBESTI....iti doresti doar...
kudika272966
Postat pe 3 Martie 2010 20:05

Stupida nu poti sa spui ca e intrebarea, ci poate noi cei care nu vedem mai departe de divort!.Poti sa ramai chiar prieten cu celalalt chiar daca ai divortat!Vorbesc din propria experienta! Am fost casatoriti 11 ani , din care sa zic 7 au fost "buni" , iar restul ingrozitori!!! DA, e adevarat ce spun. Dupa divort am fost o perioada de 3 ani pierduta, dar nu ptr ca am divortat ,ci ptr greselile pe care le-am facut eu( mi-am vandut afacerea , apartamentul, ca sa creeam ceva impreuna, iar dupa ma lasat ....!). Am oferit totul si m-am ales cu nimic, la modul cel mai sincer...e o poveste lunga si trista, dar am avut puterea sa vad lucrurile prin prisma amandurora si ....cred ca asa e cel mai bine! De gresit nu greseste numai unul!, ci amandoi. Stiu e greu de inteles, dar numai asa putem evolua spre IERTARE! Acum am ramas buni amici, ma suna sa-mi ceara parerea, sfatul, si incerc asa cum stiu sau pot, sa il ajut, desi colegele mele nu ma pot intelege si spun ca VOI, asa nu e bine! Si el la randul lui daca am o problema incearca sa ma ajute, credeti-ma totul platonic!, ptr ca intre noi nu am mai ramas decat prietenie si atat!
Intrebarea mea e alta: cei care sunt divortati sau in pragul divortului, chiar va considerati fara nici o vina incat dupa divort sa nu mai poti vedea OMUL alaturi de care ai trait ?
Toti gresim , din pacate, dar nu toti suntem capabili sa vedem greselile pe care le-am facut, sau ce a dus la acele greseli! E mai simplu sa dam vina pe o singura persoana!
metisben
Postat pe 3 Martie 2010 20:14
Ne casatorim pentru ca vrem sa facem ceva impreuna.... zicea cineva de ideea de echipa. Nu faci copii, nu-ti cumperi casa daca nu esti casatorit...stai in concubinaj si de obicei te distrezi de toti banii neinvestind in ceva pentru viitor. Casatoria reglementeaza legal anumite aspecte legate de proprietate, de copii etc...Faptul ca te casatoresti nu-ti garanteaza ca te va iubi vesnic dar cel putin iti garanteaza jumatate din tot ce detineti.
ocs
Postat pe 3 Martie 2010 20:20
Am generalizat? Desigur! Exista vreo persoana printre noi (lumea toata) care sa nu-si doreasca sa traiasca bine? Care sa prefere sa se tarasca prin viata, decat sa paseasca? Ma indoiesc. Pentru ca despre asta era vorba. Nu am exclus iubirea din povestea asta. Dar, oricat de mult ai iubi... cand frigiderul ti-e gol, cand speli noaptea aceeasi bluza pentru a o lua din nou dimineata pe tine, cand nu mai curajul sa-ti saluti vecinii pentru ca din cauza datoriilor tae, blocului i s-a intrerupt apa calda, cand copiii tai vor CEVA si nu poti, nu ai.. gandul ca esti sarac iti trece prin minte. Macar o data in viata gandul ca ai putea avea mai mult iti trece prin minte. Si atunci, imi spuneti voi ca partea materiala nu conteaza pentru toata lumea? Vorbe! Imi spuneti voi ca il veti iubi neconditionat si pana la adanci batraneti pe acel trantor care doar consuma resursele voastre? Vorbe. Imi spuneti voi ca ati prefera sa va vedeti copilul pe care l-ati crescut frumos si educat pentru o lume mai buna, plecand si traind intr-o casa darapanata la tara si dand cu sapa in mocirla pana la genunchi si ca veti dormi linistiti stiind ca iubeste? Nu cred asa ceva.
Cat despre "gandirea mea"... as numi-o rationala nu materialista. Nu mai am de ceva timp 18 ani sa visez inca la un Irinel Columbeanu. Si nici nu-mi invat copilul: "Termina cum o fi liceul ca dragostea te salveaza in viata."

Dar asta e o discutie off topic si n-o voi continua.
rashela
Postat pe 4 Martie 2010 07:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dece nu mai pot avea incredere in barbati cred ca toti sunt la fel ? 19 De la: stardancer 30 Octombrie 2009 13:02
Cum raspundeti avansurilor nedorite ? 36 De la: darksukkubus69 7 Martie 2010 21:19
Relatii 4 De la: kudika_1008632 24 Aprilie 2016 12:58
....de ce sunt unii nesimtiti? 84 De la: just_laura 20 Mai 2009 12:41
Despre suflet....... 48 De la: gratuit89 22 Decembrie 2009 16:26