Setari Cookie-uri

In sfarsit am pus capat unei casatorii de calvar

Buna tuturor,

In primul rand as vrea sa le multumesc celor care anul trecut cand am bagat prima data divort mi-au dat nishte sfaturi foarte bune si multi au anticipat sfarsitul.
Povestea mea este una de dragoste adevarata....l-am iubit enorm pe fostul meu sot, am facut si am indurat de la el ce nu credeam ca voi accepta vreodata in viata mea. In schimb am primit lipsa de respect, neglijenta emotionala, indiferenta si nepasare...si ce a fost mai grav m-am casatorit de fapt cu mama lui si nu cu el.
Dupa doi ani si juamatate de casatorie - in care pot sa numar pe degete de cate ori am fost fericita cu adevarat langa el , am ramas totusi si m-am dedicat relatiei pentru ca il iubeam extraordinar de mult si speram ca lucrurile se vor ameliora, doar nici o casnicie nu e perfecta - ne-am certat din cauza mamei lui care se baga incontinuu in discutiile noastre si ghiciti ce a facut...m-a scuipat in fata si mi-a spus sa tac in ***a lui de jegoasa.
Asa ca mi-am luat frumusel cateva lucrusoare care le aveam la el (trebuia sa stam temporar cu ai lui 2 luni) si cu un calm extraordinar nu i-am mai adresat nici un cuvant, nu am varsat o lacrima si am plecat pur si simplu. M-am simtit extraordinar de eliberata in momentul acela si m-am bucurat enorm ca am facut acest gest.
Am repus procesul pe rol si in sfarsit m-am rupt de aceasta relatie in care am fost extrem de nefericita chiar daca iubire a fost enorm de multa.
Mai mult de atat, am reluat vechile prietenii...si am aflat ceva...prietenii mei inca imi sunt prieteni si sunt alaturi de mine...in fiecare zi ma suna cineva...iesim in oras ... radem glumim...ne distram....am redescoperit ce ma face fericita si am redescoperit valorile mele si visurile mele.
Am aflat ca ma pot simti atrasa si de un alt barbat...unul care ma pretuieste de ani de zile dar caruia nu i-am acorat atentie pentru ca nu simteam eu dragostea aia nebuna...acum am ajuns la concluzia ca acest sentiment de dragoaste nebuna foarte rar se transforma in ceva pe toata viata asa cum ar trebui sa fie casatoria...si o casatorie nu se bazeaza numai pe o pasiune extraordinara ci pe anumite valori mult mai imporatnte fara de care nu are cum sa dureze.
El este alaturi de mine si ma ajuta foarte mult sa depasesc aceste momente urate care inseamna divortul...nici macar nu ma mai simt vinovata ca m-am uitat la un alt barbat...fostului sot i-am daruit absolut tot ... sentimente, fidelitate, credinta, respect, bani, si toate celelalte...iar acestui barbat nu i-am daruit nimic, de-abia daca imi fura pe ascuns cate un sarut sa nu ne vada altii...si ma ajuta si este langa mine asa cum nu a fost el niciodata.
Am scris toate aceste lucruri pentru ca sunt convinsa ca exista femei care sunt intr-o situatie asa cum am fost eu...sentimentul de parasire, de singuratate si de disperare...frica...ce voi face dupa divort...incotro o sa ma indrept cu viata mea...Fetelor, care suferiti asa cum am suferit eu, sa nu uitti niciodata cine sunteti voi cu adevarat si sa nu va fie frica de schimbare....Dumnezeu stie ce face cu fiecare...si intotdeauna va fi langa voi...nu trebuie decat sa vorbiti cu el si sa aveti incredere in voi...si sa nu uitati ca viata este foarte scurta si daca nu ne-o facem noi frumoasa nimeni n-o va face pentru noi...bafta multa tuturor!
P.S. : daca vrea cineva sa isi impartaseasca suferinta dintr-o relatie defectuoasa...va astept cu drag mesajele voastre...
kudika033988
Postat pe 16 Februarie 2010 01:19
....bravooo....poate ca ai facut cel mai bun lucru din viata ta...poate ca acum te simti cu adevarat libera si fericita....oarecum....insa ai grija la urmatorul.....nu din cauza lui zic eu ci mai degaraba din a ta....

El este alaturi de mine si ma ajuta foarte mult sa depasesc aceste momente urate care inseamna divortul...nici macar nu ma mai simt vinovata ca m-am uitat la un alt barbat...fostului sot i-am daruit absolut tot ... sentimente, fidelitate, credinta, respect, bani, si toate celelalte...iar acestui barbat nu i-am daruit nimic, de-abia daca imi fura pe ascuns cate un sarut sa nu ne vada altii...si ma ajuta si este langa mine asa cum nu a fost el niciodata.

....dupa cate ai scris aici se pare ca inca il mai iubesti pe fostul....poate ca acest baiat ii face placere sa fie in preajma ta ,fara sa ceara nimic....se multumeste cu putin...insa ai grija sa nu comfunzi iubirea cu.....recunostiinta....pt ca actualul nu are nevoie de recunostiinta ta....ci mai degraba de iubirea ta...iar daca nu poti sa i o daruiesti....pt ca e de inteles treci prin divort si esti totusi destabilizata emotional si s ar putea sa incurci ciorbele...sper ca m am facut inteles....ai grija si nu uita .....daca poti si vrei s al iubesti fao....daca nu cel mai bine este fara el....cel putin pt el si asta nu pt acum ci pt mai tarziu....acum pt tine e foarte bine...pt ca ai nevoie de ajutor si l primesti din plin.....dar m ai tarziu cand nu vei mai avea nevoie?????.....toate cele bune
gratuit89
Postat pe 16 Februarie 2010 01:31
Perfect adevarat in tot ceea ce mi-ai raspuns...dragostea pentru fostul sot probabil ca mai exista pe undeva...insa simt repulsie, indiferenta si scarba totala fata de el...sincera sa fiu n-am mai simtit niciodata asa ceva pentru un barbat.
Iar in ceea ce il priveste pe acest barbat care este acum langa mine...am fost foarte sincera cu el de la inceput si stie absolut toata povestea. A spus ca pe el nu-l intereseaza si ca are rabdare...iar in ceea ce ma priveste pe mine, crede-ma ca am invatat sa apreciez alte calitati la un barbat...nu frumusetea, sexul sau acea privire care numai daca ti-o arunca eshti gata la picioarele lui...nu...am invatat ca am nevoie langa mine de un om care sa ma aprecieze, sa ma respecte si sa ma sprijine...sa-mi dea atentie si sa ma faca sa ma simt cea mai minunata femeie...din asta incepe sa se nasca si pasiunea si sexul bun si celelalte...ceea ce cred ca aceasta persoana chiar mi-ar putea oferi.
Nu vreau in nici un caz sa sufere pentru ca il cunosc de foarte multi ani si este un baiat extraordinar care s-a tot tinut dupa mine din adolescenta dar n-a fost sa fie atunci...nu se stie nici acum ce-i drept...timpul isi va spune cuvantul.
Multumesc pentru sfaturile bune
kudika033988
Postat pe 16 Februarie 2010 02:02
bravo!! stiu cum e sa'ti dai jos magarul de pe umeri, cum e sa descoperi ca exista viata dupa divort, ca prietenii nu te'au uitat... capu' sus si mergi inainte!! prin divort trec si eu, numai ca e mai dificil la mine, e un minor la mijloc... oricum am sperante ca va fi totul bine!!
Shhh
Postat pe 16 Februarie 2010 15:27
Da....viata dupa divort exista trebuie numai sa avem incredere in noi insene, sa traim in prezent si sa privim in viitor.
Iar in ceea ce priveste copilul tau, va fi mult mai fericit si mai sanatos moralmente asa decat sa traiasca intr-un mediu cu niste parinti nedefriciti si care se cearta incontinuu.
Mult succes....
kudika033988
Postat pe 16 Februarie 2010 18:17
Bravo
oana84onutza
Postat pe 24 Februarie 2010 18:03
O sa stii ca ti-a trecut cu adevarat atunci cand iti va fi indiferent ce se intampla cu fostul sot. Cand n-o te doara ca este cu altcineva sau cand n-o sa te faca fericita faptul ca el este nenorocit si-si plange nefericirea pe toate drumurile.
Credeti-ma fetelor ca vorbesc in cunostinta de cauza. Si nu este divortul mai usor fara copil decat cu. Emotional este la fel.
gina37
Postat pe 25 Februarie 2010 11:55

felicitarile mele pentru tine si jos palaria!!!! Mi-au dat lacrimile, pe cuvant!!!
Foarte bine ai facut... ala nu este barbat, car mai sta dupa fustele maica-sii..... altul la rand, unul care te merita!!!
Lacra___
Postat pe 25 Februarie 2010 12:01
bravo ! succes si sa fi tare in continuare !
coldwind
Postat pe 25 Februarie 2010 12:04
"El este alaturi de mine si ma ajuta foarte mult sa depasesc aceste momente urate care inseamna divortul...nici macar nu ma mai simt vinovata ca m-am uitat la un alt barbat...fostului sot i-am daruit absolut tot ... sentimente, fidelitate, credinta, respect, bani, si toate celelalte...iar acestui barbat nu i-am daruit nimic, de-abia daca imi fura pe ascuns cate un sarut sa nu ne vada altii...si ma ajuta si este langa mine asa cum nu a fost el niciodata."

Da tipic ca la oricare,urmatorul este mai bun ca precedentul si tot asa . Mai tarziu vei vedea ca si asta-i totusi.... barbat !!!!
cristinxxx
Postat pe 25 Februarie 2010 12:10
De la: cristinxxx, la data 2010-02-25 12:10:34"El este alaturi de mine si ma ajuta foarte mult sa depasesc aceste momente urate care inseamna divortul...nici macar nu ma mai simt vinovata ca m-am uitat la un alt barbat...fostului sot i-am daruit absolut tot ... sentimente, fidelitate, credinta, respect, bani, si toate celelalte...iar acestui barbat nu i-am daruit nimic, de-abia daca imi fura pe ascuns cate un sarut sa nu ne vada altii...si ma ajuta si este langa mine asa cum nu a fost el niciodata."

Da tipic ca la oricare,urmatorul este mai bun ca precedentul si tot asa . Mai tarziu vei vedea ca si asta-i totusi.... barbat !!!!


uffffffffff ce-tzi mai place sa spulberi iluziile!!!
Dontyyy
Postat pe 25 Februarie 2010 12:12
De la: gina37, la data 2010-02-25 11:55:29O sa stii ca ti-a trecut cu adevarat atunci cand iti va fi indiferent ce se intampla cu fostul sot. Cand n-o te doara ca este cu altcineva sau cand n-o sa te faca fericita faptul ca el este nenorocit si-si plange nefericirea pe toate drumurile.
Credeti-ma fetelor ca vorbesc in cunostinta de cauza. Si nu este divortul mai usor fara copil decat cu. Emotional este la fel.


nu'ti dau dreptate, divortul cu minori e mai dificil, mai stresant, mai emotional...
Shhh
Postat pe 25 Februarie 2010 12:16
De la: Dontyyy, la data 2010-02-25 12:12:51
De la: cristinxxx, la data 2010-02-25 12:10:34"El este alaturi de mine si ma ajuta foarte mult sa depasesc aceste momente urate care inseamna divortul...nici macar nu ma mai simt vinovata ca m-am uitat la un alt barbat...fostului sot i-am daruit absolut tot ... sentimente, fidelitate, credinta, respect, bani, si toate celelalte...iar acestui barbat nu i-am daruit nimic, de-abia daca imi fura pe ascuns cate un sarut sa nu ne vada altii...si ma ajuta si este langa mine asa cum nu a fost el niciodata."

Da tipic ca la oricare,urmatorul este mai bun ca precedentul si tot asa . Mai tarziu vei vedea ca si asta-i totusi.... barbat !!!!


uffffffffff ce-tzi mai place sa spulberi iluziile!!!
Fiindca ador femeile....istete ,fireste !!!...si urasc , plutitu'nori...
cristinxxx
Postat pe 25 Februarie 2010 12:17
De la: Shhh, la data 2010-02-25 12:16:34
De la: gina37, la data 2010-02-25 11:55:29O sa stii ca ti-a trecut cu adevarat atunci cand iti va fi indiferent ce se intampla cu fostul sot. Cand n-o te doara ca este cu altcineva sau cand n-o sa te faca fericita faptul ca el este nenorocit si-si plange nefericirea pe toate drumurile.
Credeti-ma fetelor ca vorbesc in cunostinta de cauza. Si nu este divortul mai usor fara copil decat cu. Emotional este la fel.


nu'ti dau dreptate, divortul cu minori e mai dificil, mai stresant, mai emotional...

Cred ca este vorba de perceptia fiecareia! Si eu am trecut printr-un divort avand un copil minor. Depinde si de reactia si atitudinea celor implicati in divort. Probabil la tine este mai urat si mai crancen decat a fost al meu.
gina37
Postat pe 26 Februarie 2010 08:46
Te felicit pentru ca esti o femeie puternica! Viata merge inainte! Povestea mea este foarte asemanatoare cu a ta. Am deschis si eu un topic, de la bun inceput!
anonim12345
Postat pe 26 Februarie 2010 08:55
Bravooooooooooooooooooooo te felicit din toata inima., ptr. ca ai avut puterea si curajul sa pui punct si sa o ei de la capat.Felicitari
kudika098645
Postat pe 7 Martie 2010 20:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am o problema.... 30 De la: kudika142629 11 Martie 2010 22:19
Despartiti, intr-un final 15 De la: dulcyka 30 Octombrie 2009 18:38
nu te las ,nu te vreau ,nici la altul nu te dau! 141 De la: sonike 15 Iunie 2011 09:51
Nu stiu cum sa procedez!! 18 De la: kudika379426 27 Martie 2011 12:52
Un sfat se poate? :( 15 De la: criss84 29 Septembrie 2010 10:40