Setari Cookie-uri

Ajutoor ! Am nevoie de un sfat urgent !

Buna..eu am 19 ani si iubtul meu are 21,suntem impreuna de 7 luni,a fost ceva.. :X la prima vedere intre noi,ne iubim foarte mult,am trait clipe uimitoare impreuna,am fost peste tot impreuna,dormim unul la celalalt,tot :X , chiar ne-am gandit si la o posibila casatorie,bine peste cativa ani,dar acuma a aparut o problema foarte grava,nush cum sa reactionez..nush ce sa aleg..Tzin sa specific ca el este plecat intr-o alta tara si vine de 3 ori pe an acasa,mai exact:craciun,pasti,vacanta de
vara..
De vre-o 2-3 luni cam asa am avut o cearta puternica pe tema unei vechi convorbiri cu un fost prieten de-al meu,in fine..am intrat pe id lui de curiozitate,nimic altceva,si am vazut ca ii cere altei tipe sa ii faca un id de baiat..am povestit pe tema asta cu el si pana la urma ma am ajuns sa ne despartim..motivul cica tot fiind acea veche conversatie..dar s-a dovedid ca era altceva..
Imi spune sa ma pregatesc ca imi spune adevarul..imi zice ca are un baiat..a avut anul trecut o aventura cu o tipa,a fost o gresala si a lasat in ea,si respectiva nu vroia sa ieie pastila de a 2 zi..s-a dovedit a fii insarcinata iar aceasta nu vroia sa faca avort..nu au mai pastrat legatura pana akm ce prietenul meu a aflat ca este tatic :| El mi-a cerut mie daca vreau sa ramanem imp si sa crestem copiilul tot impreuna,tipa fiind dispusa sa ni-l dea..Eu nush ce sa aleg..pe de-o parte ma gandesc la el..cat de mult il iubesc si as face orice pt el chiar si aceasta chestie,iar pe de alta parte ma gandesc si la viitorul meu..sunt la facultate..sunt tanara..oare sa stau sa cresc copilul altcuiva?Nush chiar nu pot sa ma hotarasc..Va rog ajutati-ma cu ceva pareri..sfaturi..orice..Multumesc !! :*
kudika_16442
Postat pe 17 Septembrie 2012 05:31
De la: kudika_16442, la data 2012-09-17 05:31:19Buna..eu am 19 ani si iubtul meu are 21,suntem impreuna de 7 luni,a fost ceva.. :X la prima vedere intre noi,ne iubim foarte mult,am trait clipe uimitoare impreuna,am fost peste tot impreuna,dormim unul la celalalt,tot :X , chiar ne-am gandit si la o posibila casatorie,bine peste cativa ani,dar acuma a aparut o problema foarte grava,nush cum sa reactionez..nush ce sa aleg..Tzin sa specific ca el este plecat intr-o alta tara si vine de 3 ori pe an acasa,mai exact:craciun,pasti,vacanta de
vara..
De vre-o 2-3 luni cam asa am avut o cearta puternica pe tema unei vechi convorbiri cu un fost prieten de-al meu,in fine..am intrat pe id lui de curiozitate,nimic altceva,si am vazut ca ii cere altei tipe sa ii faca un id de baiat..am povestit pe tema asta cu el si pana la urma ma am ajuns sa ne despartim..motivul cica tot fiind acea veche conversatie..dar s-a dovedid ca era altceva..
Imi spune sa ma pregatesc ca imi spune adevarul..imi zice ca are un baiat..a avut anul trecut o aventura cu o tipa,a fost o gresala si a lasat in ea,si respectiva nu vroia sa ieie pastila de a 2 zi..s-a dovedit a fii insarcinata iar aceasta nu vroia sa faca avort..nu au mai pastrat legatura pana akm ce prietenul meu a aflat ca este tatic :| El mi-a cerut mie daca vreau sa ramanem imp si sa crestem copiilul tot impreuna,tipa fiind dispusa sa ni-l dea..Eu nush ce sa aleg..pe de-o parte ma gandesc la el..cat de mult il iubesc si as face orice pt el chiar si aceasta chestie,iar pe de alta parte ma gandesc si la viitorul meu..sunt la facultate..sunt tanara..oare sa stau sa cresc copilul altcuiva?Nush chiar nu pot sa ma hotarasc..Va rog ajutati-ma cu ceva pareri..sfaturi..orice..Multumesc !! :*




Din punctul meu de vedere,raspunsul este simplu,,,esti tanara,ai toata viata inainte,nu te angaja in ceva,pentru care nu esti pregatita moral si psihic,caci cresterea si educarea unui copil,nu este bagatela,ci implica multa seriozitate si responsabilitate,ceea ce anticipez,ca nu este posibil in acest moment,indiferent de cat de mult iti iubesti partenerul!El are nevoie de mama pentru copil,in conditiile in care este mai mult plecat,,nu sesizezi aceasta nuanta??Aveti un timp de relatie,mult prea scurt si insuficient pentru asumarea unui asemenea angajament!!!Nu te afli la o varsta,la care sa iti pui semne de intrebare,ai alte prioritati acum!!!La ce iti foloseste sa cresti un copil,in conditiile in care esti fertila si exista posibilitatea procrearii ,in viitor,dupa ce te vei casatori?? Draga mea,nu fi pripita in decizii,esti inca o tanara in evolutie,,nu urma propunerea iubitului,el are interesul de a i se creste copilasul,care nu are nico vina in toata povestea aceasta!!Ai parinti? Intreaba-ti mama ,si ai sa observi ,ca raspunsul va fi acelasi!!! Fii o fata cu capul pe umeri,nu te lasa ghidata de aparente,iubirea tinereasca este una,pe cand responsabilitatile asumate sunt cu totul altceva!!!
kudika_15804
Postat pe 17 Septembrie 2012 07:25
Multumesc mult pentru sfaturi..Da parinti am..si azi am de cand sa vorbesc si cu mama si sa-i zic sa vad ea ce parere are..Atat de mult s-a complicat situatia intre noi si chiar as vrea sa fac ceva sa fie bine pentru toti :(
kudika_16442
Postat pe 17 Septembrie 2012 12:37
pudika , modifica acolo 17 luni ca nu te crede nici dracu
kudika_16044
Postat pe 17 Septembrie 2012 12:48
De la: kudika_16442, la data 2012-09-17 12:37:51Multumesc mult pentru sfaturi..Da parinti am..si azi am de cand sa vorbesc si cu mama si sa-i zic sa vad ea ce parere are..Atat de mult s-a complicat situatia intre noi si chiar as vrea sa fac ceva sa fie bine pentru toti :(



Draga mea,nu sunt rautacioasa,dar vin si te indrum ,sa te gandesti,in primul rand,la tine si la confortul tau,caci daca iti va fi bine,,le va fi foarte bine celorlalti,care te iubesc,,de multe ori,altruismul,trebuie sa fie bine directionat,altfel vei fi dezamagita!!!Vorbeste si cu mama ta,,sunt mama si stiu cum este atunci cand pruncii mei au nevoie de ajutor,,te va sfatui intelept,te asigur de asta!! Cu placere!!!
kudika_15804
Postat pe 17 Septembrie 2012 12:59
Nu te baga in asa ceva. Esti tanara si lipsita de experienta: nu te lasa manipulata de altii... La varsta asta trebuie sa ai alte prioritati, legate de inavatatura si o viitoare cariera... Un bebelus (oricat ar fi de dragalas) inseamna o mare responsabilitate. Nu te apuca sa platesti tu oalele sparte de altii. Daca nu s-a protejat, sa-si creasca bebelul singur! Ce treaba ai tu?
Micaell
Postat pe 19 Septembrie 2012 13:38
De la: kudika_16442, la data 2012-09-17 05:31:19Buna..eu am 19 ani si iubtul meu are 21,suntem impreuna de 7 luni,a fost ceva.. :X la prima vedere intre noi,ne iubim foarte mult,am trait clipe uimitoare impreuna,am fost peste tot impreuna,dormim unul la celalalt,tot :X , chiar ne-am gandit si la o posibila casatorie,bine peste cativa ani,dar acuma a aparut o problema foarte grava,nush cum sa reactionez..nush ce sa aleg..Tzin sa specific ca el este plecat intr-o alta tara si vine de 3 ori pe an acasa,mai exact:craciun,pasti,vacanta de
vara..
De vre-o 2-3 luni cam asa am avut o cearta puternica pe tema unei vechi convorbiri cu un fost prieten de-al meu,in fine..am intrat pe id lui de curiozitate,nimic altceva,si am vazut ca ii cere altei tipe sa ii faca un id de baiat..am povestit pe tema asta cu el si pana la urma ma am ajuns sa ne despartim..motivul cica tot fiind acea veche conversatie..dar s-a dovedid ca era altceva..
Imi spune sa ma pregatesc ca imi spune adevarul..imi zice ca are un baiat..a avut anul trecut o aventura cu o tipa,a fost o gresala si a lasat in ea,si respectiva nu vroia sa ieie pastila de a 2 zi..s-a dovedit a fii insarcinata iar aceasta nu vroia sa faca avort..nu au mai pastrat legatura pana akm ce prietenul meu a aflat ca este tatic :| El mi-a cerut mie daca vreau sa ramanem imp si sa crestem copiilul tot impreuna,tipa fiind dispusa sa ni-l dea..Eu nush ce sa aleg..pe de-o parte ma gandesc la el..cat de mult il iubesc si as face orice pt el chiar si aceasta chestie,iar pe de alta parte ma gandesc si la viitorul meu..sunt la facultate..sunt tanara..oare sa stau sa cresc copilul altcuiva?Nush chiar nu pot sa ma hotarasc..Va rog ajutati-ma cu ceva pareri..sfaturi..orice..Multumesc !! :*


Iubitul tau e un individ nestatornic si lipsit de responsabilitate, esti sigura ca vrei sa-ti petreci restul vietii alaturi de el, crescandu-i copilul si facandu-i menajul, iar in timpul asta el sa te insele si sa lase alte tipe gravide?
kudika_10817
Postat pe 19 Septembrie 2012 13:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce? 12 De la: Ladywind 22 Februarie 2009 16:45
ciudat 32 De la: pufffer 27 Februarie 2010 13:12
Am nevoie de un pic de ajutor..logica imi spune sa fac ceva..inima altceva 6 De la: DaduxMJ 9 Decembrie 2009 16:13
ce faci cand un fost iubit vrea sa se impace cu tine? 9 De la: kudika149571 14 Iulie 2010 12:30
Nu stiu ce sa mai cred..... 14 De la: kudika105471 2 Februarie 2011 11:41